Συζήτηση για το θέμα των ξένων

Λάβετε μέρος στην ανοικτή συμμετοχή για το Ελληνικό Πόλο.

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό tovarich » Τετ Ιούλ 01, 2009 1:04 pm

monahous-monahous έγραψε:το μυστικο λοιπον για να ανεβει το επιπεδο των ελληνικων ομαδων κρυβεται στα σπλαχνα τους. εχουν υλικο και δεν ξερουν να το διαχειριστουν....... δεν μπορουμε εμεις εδω με 1 προπονητη και εθελοντες τους γονεις καθε αθλητη να περιμενουμε τρομερα αποτελεσματα απο τις ακαδημιες μας. για να μπορεσει ενα ταλεντο να αναδειχθει θελι παρακολουηση και προσοχη στη διατροφη του στην γυμαστκη του κλ. εδω πας προπονηση και φοβασαι μην σε καψει ο προπονητης επειδη στον υπνο του εβλεπε 400-αρια κα ηρθε καβ****** στη προπονηση για 400-αρια.

Χρειαζόμαστε πισίνες ε; Ας γεμίσουμε πρώτα αυτές που έχουμε. Γιατί μόλις γίνει μία πισίνα σε μία επαρχιακή πόλη, αντί να μαζέψουν παιδάκια το πρώτο τους μέλημα είναι να δημιουργήσουν δύο ομάδες. Και τρεις. Και τέσσερις άμα λάχει. Μετά μαζεύονται οι μεγαλοχασάπηδες να γίνουνε παράγοντες, γιατί δεν μπορεί η κυρία Μεγαλοχασάπογλου τα σπληνάντερα, θέλει μεγαλεία. Και να λεφτά για ξένους, άντε να ανέβουμε, άντε να τελειώσουν τα λεφτά, άντε να ξαναπέσουμε, άντε να διαμαρτυρηθεί ο τοπικός τύπος "Η Φωνή της Αναγούλιανης" (ιδρυθείσα το 1932), άντε να βρεθεί ο επόμενος μεγαλοχασάπης να φέρει Κροάτη προπονητή και φουνταριστό Σλοβάκο, και η ζωή μας κύκλους κάνει.
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Ιούλ 01, 2009 9:07 pm

+1
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό fotis2310 » Τετ Ιούλ 01, 2009 9:14 pm

Lambros10 έγραψε:Σύμφωνα με πληροφορίες κατόπιν απόφασης σημερινού Δ.Σ. της ΚΟΕ αποφασίστηκε η μείωση των ξένων παικτών σε 2 για το έτος 2009-10 και σε 1 ξένο για το έτος 2010-11....

για την Ι Σ Τ Ο ΡΙ Α του πραγματος η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ του Δ.Σ. της Κ.Ο.Ε
Σχετικά με το θέμα των ξένων πολιστών / τριών στα πρωταθλήματα Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών / Γυναικών και αφού συνεκτίμησε τις απόψεις των Σωματείων και τα συμπεράσματα της συνάντησης που προηγήθηκε με εκπροσώπους των, στα γραφεία της Ομοσπονδίας:
Θεωρεί επιβεβλημένη την μείωση του αριθμού των μη Ελλήνων υδατοσφαιριστών, με στόχο να δοθούν περισσότερες ευκαιρίες σε νέους Έλληνες υδατοσφαιριστές (με περισσότερο χρόνο συμμετοχής στους αγώνες), γεγονός που θα συντελέσει στην γενικότερη άνοδο του επιπέδου της ελληνικής υδατοσφαίρισης και της μελλοντικής στελέχωσης των εθνικών μας ομάδων.
Με βάση την αρχή και θέση αυτή, το Δ.Σ κατά πλειοψηφία (15-2) επί 17 παρόντων μελών του, αποφάσισε να μειωθούν οι μη Έλληνες υδατοσφαιριστές σε δύο (1 Κοινοτικός, 1 μη Κοινοτικός ή 2 Κοινοτικοί), από την περίοδο 2009-10 και σε έναν (Κοινοτικός ή μη) από την περίοδο 2010-11.
Επειδή κάποια Σωματεία, έχουν διατυπώσει την άποψη ότι ίσως να προσφύγουν κατά της απόφασης της ΚΟΕ, το Δ.Σ, εκφράζει τη βούληση της Ομοσπονδίας, για την προάσπιση των συμφερόντων του αθλήματος της ελληνικής υδατοσφαίρισης, ως η προϊσταμένη του αρχή.
Στην περίπτωση που, τα αρμόδια Όργανα αποφασίσουν διαφορετικά, θα πρέπει να αναλάβουν τις πολιτικές και αθλητικές ευθύνες τους, για την ελληνική υδατοσφαίριση.
Αξίζει να σημειωθεί ότι, στην παραπάνω απόφαση, συνεκτιμήθηκε και το γεγονός ότι αρκετές χώρες στην Ευρώπη, με υψηλό επίπεδο στην υδατοσφαίριση, έχουν ήδη προχωρήσει και ενεργοποιήσει τις αποφάσεις τους για μείωση των μη εθνικών αθλητών τους.


Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ της ΚΟΕ
http://www.koe.org.gr/NewsDetails.aspx?fed=99&type=news&id=11188
Άβαταρ μέλους
fotis2310
 
Δημοσιεύσεις: 1667
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:03 pm
Τοποθεσία: Gr. Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό ale3is » Τετ Ιούλ 01, 2009 9:19 pm

fotis2310 έγραψε:έχουν ήδη προχωρήσει και ενεργοποιήσει τις αποφάσεις τους για μείωση των μη εθνικών αθλητών τους.

Μα για αυτο το ήδη γινεται η ολη κουβεντα νομιζω... Λες και μιλανε σε παιδια του δημοτικου...
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Ιούλ 01, 2009 9:23 pm

Α, ναι ; Ποιες χώρες το έχουν κάνει ; Η Σερβία που ουσιαστικά δεν έχει πρωτάθλημα, η Τουρκία (που οι καλές ομάδες είχαν από 2 και 3 νατουραλιζέ Γιουγκοσλάβους και πρώην Σοβιετικούς, συν τους κανονικούς ξένους) και η Ιταλία που το είχε παρακάνει. Η Ιταλία, δηλαδή.

Ισπανία και Μαυροβούνιο συνεχίζουν να έχουν από 3, η Ουγγαρία και η Κροατία δεν έκαναν μείωση διότι δουλεύουν χρόνια τις υποδομές τους (αλλά πού να το ξέρει η ΚΟΕ), Ρωσία, Γερμανία και Γαλλία δεν ξέρω αλλά δε μετράνε και ιδιαίτερα ως πρωταθλήματα.

Όσο για τους συμβούλους της ΚΟΕ και την αντίληψή τους, ας δούμε καλύτερα τι προσέφεραν στις ομάδες τους όταν τις διοικούσαν. Για να καταλάβουμε τι μαλακίες θα κάνουν κι από το πόστο της ΚΟΕ.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Πέμ Ιούλ 02, 2009 2:40 am

Ότι και να αποφασίσει η ΚΟΕ ο αριθμός των ξένων πολιστών που αγωνίζονται ως κοινοτικοί δεν μπορεί να περιοριστεί (και μέσα στους κοινοτικούς συμπεριλαμβάνονται ως γνωστόν και αυτοί των χωρών υπό ένταξη βλέπε Ουγγαρία, Κροατία, Μαυροβούνιο, Σλοβακία κλπ). Ακόμα κι αν μια ομάδα θελήσει να παίξει με 13 ξένους, δικαστικά θα δικαιωθεί. Υπάρχουν πολύ ισχυρές, θεμελιώδεις θα έλεγα νομοθετικές διατάξεις μέσα στο κοινοτικό δίκαιο που φροντίζουν γι'αυτό. Το γεγονός μάλιστα ότι το πόλο είναι στην ουσία ερασιτεχνικό άθλημα όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και διεθνώς σε επίπεδο LEN, το κάθιστά ακόμα πιο ανοχύρωτο νομικά πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να το εξηγήσω και περεταίρω.

Επί της ουσίας τώρα απ'ότι βλέπω τουλάχιστον μέχρι τώρα οι ομάδες δεν φαίνονται πρόθυμες να πάνε κόντρα και μάλλον για φέτος δείχνουν να βολεύονται με τους 2.
Εκτίμησή μου είναι ότι μόνο ο Ολυμπιακός είναι διατεθιμένος να κάνει την υπέρβαση κι αυτός όμως στην περίπτωση που θα χάσει τον Αφρουδάκη και δε θα μπορέσει να βρει εγχώριο αντικαταστάτη.

Όσο για τον τρόπο που χειρίζεται το θέμα η ομοσπονδία θα ήθελα να κάνω 2 επισημάνσεις αφού πρώτα επαναλάβω αυτό που είπα και σε παραπάνω post, ότι δηλαδή η πρόθεση να περιοριστούν οι ξένοι είναι σωστή και πρέπει να μας βρίσκει κατά την προσωπική μου άποψη καταρχήν όλους σύμφωνους:
α) Το όλο ύφος της ανακοίνωσης της ΚΟΕ όπως μας την μετέφερε ο αγαπητός Fotis2310 είναι στο στυλ ότι εγώ σαν ΚΟΕ αποφάσισα μείωση των ξένων. Αν τώρα κάποιος θελήσει να το προσβάλλει αυτό νομικά τότε εγώ "νίπτω τας χείρας μου" και "ας αναλάβουν άλλοι τις πολιτικές και αθλητικές ευθύνες τους, για την ελληνική υδατοσφαίριση". Και προσέξτε το λέει αυτό εκ του πονηρού γιατί ξέρει εκ των προτέρων ότι για κοινοτικό παίκτη δεν υπάρχει περίπτωση δικαστήριο να μην δικαιώσει την ομάδα όπως έγραψα παραπάνω. Μήπως λοιπόν αντί να βγάλει την ουρά της απ'έξω η ΚΟΕ θα ήταν καλύτερο να συνεχίσει το διάλογο μπας και μπορέσει και πετύχει κάποια παραπάνω δέσμευση από τις ομάδες; Δε θα ήταν πιο υπεύθυνη αλλά και πιο ουσιαστική μία τέτοια προσπάθεια;
Και β) δεν αποτελεί λίγο οξύμορο σχήμα από τη μία ξαφνικά να λες ότι κόπτεσαι για την άνοδο της Ελληνικής υδατοσφαίρισης και την σωστή ανάπτυξη των νέων υδατοσφαιριστών και από την άλλη να έχεις προπονητή στους Νέους τον Περικλή το Δαμάσκο και στους άντρες τον Τάσο το Δούμπα;
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Ιούλ 02, 2009 2:52 am

+1 σε όλα, με εξαίρεση τον Δούμπα.

Επιπλέον θεωρώ γελοία (για το έτος 2010) τη σκέψη για ξένους που θα παίζουν μόνο στην Ευρώπη.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Πέμ Ιούλ 02, 2009 3:17 am

Όχι vs εννοώ πως ό,τι και να αποφασίσει η ΚΟΕ αν μία ομάδα προσφύγει στα δικαστήρια μπορεί να παίξει με όσους ξένους (κοινοτικούς όμως) θέλει στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Μπορεί μια ομάδα να κατεβάσει στην Α1 3 Ούγγρους, 2 Ρουμάνους, 7 Μαυροβούνιους και ούτω καθεξής. Και κανείς δε θα μπορεί να κάνει τίποτα. Επαναλαμβάνω υπάρχουν πολύ ισχυρές διατάξεις μέσα στο κοινοτικό δίκαιο που το επιτρέπουν. Η ΚΟΕ μπορεί να μην εκδόσει δελτίο αρχικά, αλλά το δικαστήριο τελικά θα δικαιώσει την ομάδα και ο παίκτης θα παίξει κανονικότατα. Το πόλο επειδή είναι κι ερασιτεχνικό είναι τελείως ανοχύρωτο νομικά σε τέτοιο ενδεχόμενο. Γι'αυτό και λέω ότι η ΚΟΕ φέρεται εντελώς ανεύθυνα με τους ψευτοεσαμπουκάδες της ανακοίνωσής της.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό tovarich » Πέμ Ιούλ 02, 2009 10:53 am

waterboys έγραψε:και από την άλλη να έχεις προπονητή στους Νέους τον Περικλή το Δαμάσκο και στους άντρες τον Τάσο το Δούμπα;
Πέστααααααααααα. Το ηθικά και δεοντολογικά ορθό θα ήταν να έχει στους Νέους το Δούμπα και στους άντρες το Δαμάσκο.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Ιούλ 02, 2009 11:43 am

Και κάτι που μας έχει διαφύγει σε σχέση με την μείωση των ξένων στην Ιταλία : η ΠροΡέκο (η ίδια που έπαιξε και φέτος με 6 ξένους), ουσιαστικά ανάγκασε τον Φιλιόλι να πάρει την Ιταλική υπηκοότητα και να απαρνηθεί την Εθνική Αυστραλίας υπέρ της Εθνικής Ιταλίας, κάτι που είχε τη δυνατότητα να κάνει λόγω καταγωγής.

Είναι κι αυτό ένα μέτρο υπέρ του Ιταλού πολίστα και της στελέχωσης της εθνικής τους ομάδας. Καλώς να τα δεχτούμε και στα μέρη μας.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό tovarich » Πέμ Ιούλ 02, 2009 12:39 pm

Όλη η συζήτηση είναι για το πώς θα μπουν οι ξαπλώστρες στο κατάστωμα του Τιτανικού. Εάν η ΚΟΕ ήθελε να προωθήσει το άθλημα, θα φρόντιζε πρώτα και κύρια να εξασφαλίσει πόρους για τα σωματεία. Για να γίνει αυτό, πρέπει το άθλημα να είναι επιθυμητό ως θέαμα. Πρέπει να γίνονται τηλεοπτικές μεταδόσεις σε ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ, προφανώς από την ΕΡΤ των χαραμοφάηδων και των ηλίθιων, πρέπει να εκπαιδευτούν (με σεμινάρια) δημοσιογράφοι για το πώς παίζεται το πόλο και τι λένε οι κανονισμοί (γιατί το τι πηχτή ..λακία έχουν ακούσει τα αυτάκια μας δεν λέγεται) και να αποκτήσει έτσι το άθλημα μομέντουμ. Να μπει στη συνείδηση του κόσμου ως εβδομαδιαία αθλητική πραγματικότητα.

Ούτως ή άλλως τόσα ημιάνεργα παράσιτα συνωστίζονται με μισθούς πείνας ή χωρίς μισθό στις αθλητικοφυλλάδες και τους βρομοσταθμούς. Τα ΙΕΚ αθλητικογραφίας βγάζουν κάθε χρόνο φουρνιές αγράμματα κοθώνια. Δεν μπορεί να είναι όλα τεμπελόσκυλα. Έστω και 1% από αυτό το σκυλολόι κάποιο ενδιαφέρον για το πόλο θα έχει, ή θα μάθει να έχει και θα πει και ένα τραγούδι.

Έτσι τα σωματεία θα μπορούν κάποια στιγμή να κόβουν εισιτήρια, όσο και αν το ποσό μοιάζει ασήμαντο, γιατι είναι θέμα αρχής. Εισιτήρια κόβει το ποδόσφαιρο, το μπάσκετ, το βόλεϊ, εισιτήρια πρέπει να κόβει και το πόλο. Τέλος. Μόνο έτσι θα μπορέσει να έχει κάποια υγιή οικονομική βάση και να περάσει σε επαγγελματική λειτουργία. Να μπορέσουν οι πολίστες στα 18 τους, όταν γίνονται ενήλικοι και αποκτούν δικαίωμα ψήφου και τους καλεί η πατρίδα να υπηρετήσουν φαντάροι, να μπορούν επίσης να αποκτούν συμβόλαια επαγγελματικά και να είναι αυτόνομοι και όχι δουλοπάροικοι.

Όλα αυτά θα δημιουργήσουν προϋποθέσεις για να αυξηθεί το κοινό του πόλο και επίσης τα παιδάκια που θα ξεκινήσουν να μαθαίνουν πόλο. Όλα αυτά είναι δουλειά της Ομοσπονδίας. Ξέρετε, αυτού του τύπου που γυρνάει στα κολυμβητήρια με σαγιονάρες και μονίμως λιγδωμένο μαλλί και όταν έχει ήλιο φοράει δύο ζευγάρια γυαλιά, το ένα πάνω στο άλλο. Και κάτι άλλων ομοίων του. Και φυσικά αυτών που τους διόρισαν και που εσείς εκλέγετε.

Εάν νομίζετε ότι με αυτό το ανθρώπινο (τρόπος του λέγειν) δυναμικό, θα πάει μπροστά το πόλο στην Ελλάδα, είστε άξιοι της μοίρας σας. Βγάζω τον εαυτό μου απέξω γιατί σχέση επαγγελματική με το πόλο δεν έχω, άλλη είναι η δουλειά μου και αλλού τα συμφέροντά μου. Για σας το λέω, μπας και δείτε Θεού πρόσωπο. Που πολύ αμφιβάλλω.

Ξέρω, τώρα θα αρχίσουν τα +1 και τα μπράβο και τα συμφωνώ και τα Πέστα Χρυσόστομε. Δεν με ενδιαφέρει. Αν είστε ικανοί να υπερασπίσετε το χώρο που μεγαλώσατε και που πονάτε, να το δείξετε με πράξεις. Δόξα τω Θεώ έχω παιδιά έξυπνα και ικανά, θα σπουδάσουν, περιουσία μεγάλη έχω να τους αφήσω, ούτε αυτά έχουν ανάγκη το πόλο, ούτε εγώ.
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό monahous-monahous » Πέμ Ιούλ 02, 2009 12:57 pm

tovarich έγραψε:Όλη η συζήτηση είναι για το πώς θα μπουν οι ξαπλώστρες στο κατάστωμα του Τιτανικού. Εάν η ΚΟΕ ήθελε να προωθήσει το άθλημα, θα φρόντιζε πρώτα και κύρια να εξασφαλίσει πόρους για τα σωματεία. Για να γίνει αυτό, πρέπει το άθλημα να είναι επιθυμητό ως θέαμα. Πρέπει να γίνονται τηλεοπτικές μεταδόσεις σε ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ, προφανώς από την ΕΡΤ των χαραμοφάηδων και των ηλίθιων, πρέπει να εκπαιδευτούν (με σεμινάρια) δημοσιογράφοι για το πώς παίζεται το πόλο και τι λένε οι κανονισμοί (γιατί το τι πηχτή ..λακία έχουν ακούσει τα αυτάκια μας δεν λέγεται) και να αποκτήσει έτσι το άθλημα μομέντουμ. Να μπει στη συνείδηση του κόσμου ως εβδομαδιαία αθλητική πραγματικότητα.

Ούτως ή άλλως τόσα ημιάνεργα παράσιτα συνωστίζονται με μισθούς πείνας ή χωρίς μισθό στις αθλητικοφυλλάδες και τους βρομοσταθμούς. Τα ΙΕΚ αθλητικογραφίας βγάζουν κάθε χρόνο φουρνιές αγράμματα κοθώνια. Δεν μπορεί να είναι όλα τεμπελόσκυλα. Έστω και 1% από αυτό το σκυλολόι κάποιο ενδιαφέρον για το πόλο θα έχει, ή θα μάθει να έχει και θα πει και ένα τραγούδι.

Έτσι τα σωματεία θα μπορούν κάποια στιγμή να κόβουν εισιτήρια, όσο και αν το ποσό μοιάζει ασήμαντο, γιατι είναι θέμα αρχής. Εισιτήρια κόβει το ποδόσφαιρο, το μπάσκετ, το βόλεϊ, εισιτήρια πρέπει να κόβει και το πόλο. Τέλος. Μόνο έτσι θα μπορέσει να έχει κάποια υγιή οικονομική βάση και να περάσει σε επαγγελματική λειτουργία. Να μπορέσουν οι πολίστες στα 18 τους, όταν γίνονται ενήλικοι και αποκτούν δικαίωμα ψήφου και τους καλεί η πατρίδα να υπηρετήσουν φαντάροι, να μπορούν επίσης να αποκτούν συμβόλαια επαγγελματικά και να είναι αυτόνομοι και όχι δουλοπάροικοι.

Όλα αυτά θα δημιουργήσουν προϋποθέσεις για να αυξηθεί το κοινό του πόλο και επίσης τα παιδάκια που θα ξεκινήσουν να μαθαίνουν πόλο. Όλα αυτά είναι δουλειά της Ομοσπονδίας. Ξέρετε, αυτού του τύπου που γυρνάει στα κολυμβητήρια με σαγιονάρες και μονίμως λιγδωμένο μαλλί και όταν έχει ήλιο φοράει δύο ζευγάρια γυαλιά, το ένα πάνω στο άλλο. Και κάτι άλλων ομοίων του. Και φυσικά αυτών που τους διόρισαν και που εσείς εκλέγετε.

Εάν νομίζετε ότι με αυτό το ανθρώπινο (τρόπος του λέγειν) δυναμικό, θα πάει μπροστά το πόλο στην Ελλάδα, είστε άξιοι της μοίρας σας. Βγάζω τον εαυτό μου απέξω γιατί σχέση επαγγελματική με το πόλο δεν έχω, άλλη είναι η δουλειά μου και αλλού τα συμφέροντά μου. Για σας το λέω, μπας και δείτε Θεού πρόσωπο. Που πολύ αμφιβάλλω.

Ξέρω, τώρα θα αρχίσουν τα +1 και τα μπράβο και τα συμφωνώ και τα Πέστα Χρυσόστομε. Δεν με ενδιαφέρει. Αν είστε ικανοί να υπερασπίσετε το χώρο που μεγαλώσατε και που πονάτε, να το δείξετε με πράξεις. Δόξα τω Θεώ έχω παιδιά έξυπνα και ικανά, θα σπουδάσουν, περιουσία μεγάλη έχω να τους αφήσω, ούτε αυτά έχουν ανάγκη το πόλο, ούτε εγώ.



ωραια αυτα που λες αλλα να σου θυμισω οτι τα σωματεια υδατοσφαιρισης ειναι ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ πραγμα που σημαινει οτι τους αγωνες τους μπορει ο οποιοσδηποτε να τους παρακολουθει ελευθερα χωρις καταβολη αντιτιμου..

με λιγα λογια αν ο ολυμπιακος βαλει εισητηριο για ενα αγωνα χ ευρω εγω μπορω να μπω μεσα να δω τον αγωνα και κανεις δεν εχει το δικαιωμα να με σταματησει. απο την στιγμη που η ευρωπαϊκη ομοσπονδια και ΚΟΕ δεν θεσπιζουν το οτι για να δεις πολο πρεπει να καταβαλεις αντιτιμο τα σωματεια δεν μπορουν να κανουν τιποτα..

και μην μου πεις οτι και το μπασκετ και το βολεϊ ειναι ερασιτεχνικα... ανηκουν στον ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ αλλα βασει καταστατικου ειναι επαγγελματικα.
μονο αν αλλαξουν καταστατικα και τα σωματεια του πολο θα γινει δουλεια
Άβαταρ μέλους
monahous-monahous
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Ιούλ 02, 2009 2:25 pm

Καλά τα λες αλλά δεν μπορείς να μπεις όπου θέλεις χωρίς εισιτήριο. Εδώ φέτος είδαμε μεγάλη ομάδα να κόβει (σε όλα τα εντός, πλην ενός) εισιτήρια που δεν ήταν καν θεωρημένα από την εφορία, ήταν απλά μπλοκάκια λαχνών.

Η Γλυφάδα εδώ και χρόνια κόβει εισιτήρια κανονικά αλλά τους παίκτες τους έχει απλήρωτους. Κ.ο.κ.

Επίσης, εγώ σε μία περίπτωση παραλίγο να έχω πρόβλημα να τραβήξω τον αγώνα. Όταν μίλησα στην αστυνομία (με είχε προλάβει ένας νεαρός διαιτητής), ο μπαστουνόβλαχος επικεφαλής, αφού το σκέφτηκε πρώτα λίγο, κατέληξε στο συμπέρασμα ότι δεν έχω δικαίωμα να τραβήξω και "το ξέρει καλά, από τους κανονισμούς". Ποιους κανονισμούς ; "Τους κανονισμούς, το έχω διαβάσει καλά και είμαι σίγουρος".

Τι ψάχνεις να βρεις με τα εισιτήρια ... εδώ έχει ξεκινήσει το μεταγραφικό παζάρι σε όλη την Ευρώπη και η ΚΟΕ αποφασίζει να ανοίξει συζήτηση για τους ξένους παίκτες, στη συνέχεια αγνοεί τις ομάδες και μάλιστα παραδεχόμενη, ουσιαστικά, ότι δεν έχει το δικαίωμα να περάσει αυτά που εκείνη θέλει. Το άλλοθι των αποτυχιών, πάντως το βρήκε, οπότε οκ.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό monahous-monahous » Πέμ Ιούλ 02, 2009 7:17 pm

ολα τα εισητηρια που κοβονται σε αγωνες πολο δεν φορολογουνται καθως θεωρουνται "δωρεες". ετσι τα δικαιολογουν οι ομαδες.

τωρα ο μπατσος που ειπε οτι η βιντεοσκοπηση αγωνα δεν επιτρεπεται μαλλον θα ξεχαστηκε απο κανα αγωνα ποδοσφαιρου. απο την στιγμη που η εισοδος ειναι ελευθερη στο γηπεδο δεν υπαρχουν και πνευματικα δικαιωματα της ομαδας. ο οποισδηποτε μπορει να τραβηξει βιντεο..


να 'ναι καλα η ελλαδιτσα που μας αξιωνεςι να ζουμε τετοιες καταστασεις :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
monahous-monahous
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Ιούλ 02, 2009 7:53 pm

Ο συγκεκριμένος μπάτσος δε θα μπορούσε να αρμέγει ούτε τα γελάδια στο χωριό του. Ακόμα και εκεί που υπάρχει τηλεοπτική κάλυψη ο καθένας μπορεί να έχει τη δική του κάμερα, αρκεί να μην προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί εμπορικά τη λήψη του. Αυτό ισχύει ακόμα και στους Ολυμπιακούς και στο Τσάμπιονς Λιγκ, είναι γνωστά πράγματα.

Όσον αφορά τις δωρεές όμως, είναι γνωστό ότι τα δώρα τα κάνουμε αν, όπου και όποτε θέλουμε, ενώ αντίθετα τα εισιτήρια πληρώνονται κανονικότατα και υποχρεωτικά. Κάποιοι σύλλογοι τα εκδίδουν θεωρημένα (διάτρητα), κάποιοι άλλοι είναι πιο έξυπνοι.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό fotis2310 » Παρ Ιούλ 03, 2009 10:06 am

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ :
Οι παίκτες της ομάδας πόλο, οι οποίοι μόλις δύο ώρες πριν είχαν πετύχει την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση, του παρέδωσαν μία μπάλα με τις υπογραφές όλων των παικτών της ομάδας , δώρο στον κ. Παπούλια τον Πρόεδρο της Ελ. Δημοκρατίας στον πρώτο πολίτη της χώρας.

Στη συνομιλία που είχε με τους Έλληνες αθλητές, ο κ. Παπούλιας είπε: «Δεν είναι ανάγκη να σας πω ότι πρέπει να αγωνιστείτε με όλη σας την ψυχή, όπως κάνουμε εμείς οι Έλληνες.
Είμαι βέβαιος ότι θα έρθουν και τα μετάλλια. Χαίρομαι πάρα πολύ και συγκινούμαι, γιατί είμαι μαζί σας. Με φέρνετε πολλά χρόνια πριν, όταν κι εγώ έκανα άλμα επί κοντώ και βόλεϊ. Εύχομαι να μας κάνετε να χαρούμε και η χαρά έρχεται με το να αγωνιστείτε, όπως πρέπει».

Το πως πέρασε από τα δελτίο ειδήσεων (τουλάχιστον της Δημόσιας ΝΕΤ ):

Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας συναντήθηκε και με μια ομάδα που δίνει αγώνες και βρέθηκε στο πανεπιστημιακό χωριό !!!

Αυτή είναι φίλοι μου η αναγνωρισιμότητα του αθλήματος που αγαπάμε στην κοινωνία δυστυχώς !!!!

:cry: :cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
fotis2310
 
Δημοσιεύσεις: 1667
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:03 pm
Τοποθεσία: Gr. Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό dimakovitch » Σάβ Οκτ 03, 2009 2:30 am

Τη στιγμή που εκκρεμεί η απόφαση του ΑΣΕΑΔ στην προσφυγή σωματείων στην πρωτόδικη απόφαση της ΚΟΕ για μείωση των αλλοδαπών αθλητών-τριών σε δύο από την περίοδο 2009-10, στην προκήρυξη των πρωταθλημάτων δεν καθορίζεται ο αριθμός των ξένων παικτών.Συγκεκριμένα, στο άρθρο 24 αναφέρονται τα εξής: «Κάθε σωματείο που αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών και Γυναικών μπορεί να εντάξει στη δύναμή του υδατοσφαιριστές-τριες υπηκόους κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ενωσης, οι οποίοι δικαιούνται συμμετοχή στις επίσημες διοργανώσεις που προκηρύσσονται από την ΚΟΕ, σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου και της σχετικής υπουργικής απόφασης που αφορούν το άθλημα της υδατοσφαίρισης.
Tα πιο πάνω σωματεία έχουν το δικαίωμα να δηλώσουν τους (τις) κοινοτικούς το αργότερο 10 ημέρες πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος και, εάν επιθυμούν να τον (την) αντικαταστήσουν, αυτό πραγματοποιείται το αργότερο μέχρι τη λήξη του πρώτου γύρου και μόνο για μία φορά». Να σημειώσουμε ότι η απόφαση του ΑΣΕΑΔ αναμένεται να εκδοθεί μέσα στις επόμενες 15 ημέρες.
www.goalday.gr
Άβαταρ μέλους
dimakovitch
 
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 1:03 pm

Δημοσίευσηαπό nosce te ipsum » Κυρ Οκτ 18, 2009 1:12 am

nosce te ipsum
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό chrysolite » Τετ Οκτ 21, 2009 1:43 am

παρακαλω πολυ αν καποιος ξερει.απο ουγγαρια παιδι 12 ετων με υπηικοτητα ουγγρικη γονεις ουγγρους και διαμονη εδω και δυο χρονια μονιμα πλεον ελλαδα κανει προπονηση και θελει να βγαλει για πρωτη φορα στην ζωη του δελτιο για να παιζει πολο και επισημα με τον συλλογο του.μπορει να το κανει στην κοε η θα αντιμετωπισει προβλημα :?:
chrysolite
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 21, 2009 6:52 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Οκτ 21, 2009 10:47 am

Νομικός δεν είμαι αλλά το δελτίο λογικά θα μπορεί να το βγάλει. Στους αγώνες είναι το θέμα αν θα μπορεί να συμμετάσχει.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση στην Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron