Managers και Παράγοντες στην Υδατοσφαίριση

Λάβετε μέρος στην ανοικτή συμμετοχή για το Ελληνικό Πόλο.

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Μαρ 26, 2008 2:49 am

doom έγραψε:...
Ομως καποιοι φοβηθηκαν οτι θα καπελλωθουν (αλλο μεγαλο προβλημα αυτο) απο την παρουσια μανατζερ στο τμημα και θα χασουν την θεση τους, χωρις βεβαια να καταλαβουν οτι αλλο ενας επαγγελματιας κι αλλο ενας ερασιτεχνης παραγοντας.
...


Νομίζω ότι έθιξες και ένα άλλο, παράπλευρο, σοβαρό θέμα : χωρίς να θέλω να κάνω τον πονηρό και χωρίς να αναφέρομαι στους τότε παράγοντες του Παναθηναϊκού, θέλω να πω ότι το να είναι κάποιος επαγγελματίας παράγοντας δεν είναι ντροπή, ιδιαίτερα από τη στιγμή που μιλάμε για επαγγελματικό αθλητισμό.

Πέρα από το όποιο πονηρό του θέματος, ο κόσμος έχει την εντύπωση ότι ο παράγοντας οφείλει να είναι είτε ο πρόεδρος που "ματώνει" οικονομικά για την ομάδα είτε ο άκακος κύριος που ξημεροβραδιάζεται για τη δόξα του συλλόγου. Και ότι αν βγάλει χρήματα από αυτό τότε "τα έκανε όλα για την κονόμα".

Είναι μεγάλη βλακεία αυτό.

Αντίθετα αν κάποιος αντί για (επαγγελματίας) παράγοντας "κυκλοφορήσει" ως (έμμισθος) μάνατζερ, τότε όλα αλλάζουν ! Γίνεται αποδεκτός κλπ.
Για σκεφτείτε το λίγο.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Τετ Μαρ 26, 2008 10:56 am

pzozef έγραψε:και ερχομαι κ εγω και ερωτω..πως ο καλυτερος Ελληνας μανατζερ της χωρας μας στο αθλημα μας οπως αναφερετε δεν ειχε παρει γραμμη οτι μεχρι προτινως δεν δουλευαν οι ακαδημιες της ομαδας του? Αυτο δεν ειναι μεσα στις αρμοδιοτητες του?


Προφανως δεν ειναι στις αρμοδιοτητες του. Οπως ανεφερα και πιο πανω, οι αρμοδιοτητες σε μια μεγαλη ομαδα μοιραζονται σε διαφορους ανθρωπους. Προφανως λοιπον δεν ειχε τετοια αρμοδιοτητα. Αυτο δεν σημαινει οτι η διοικηση της ομαδας δεν ηταν ενημερη φυσικα, για τις δραστηριοτητες των ακαδημιων.
Ολα αυτα βεβαια που αναφερω μπορει να ειναι και λαθος. Δεν ειμαι μεσα στον Εθνικο για να ξερω τι γινεται, απλα φανταζομαι οτι καπως ετσι ειναι τα πραγματα.
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Τετ Μαρ 26, 2008 11:05 am

vs έγραψε:
doom έγραψε:...
Ομως καποιοι φοβηθηκαν οτι θα καπελλωθουν (αλλο μεγαλο προβλημα αυτο) απο την παρουσια μανατζερ στο τμημα και θα χασουν την θεση τους, χωρις βεβαια να καταλαβουν οτι αλλο ενας επαγγελματιας κι αλλο ενας ερασιτεχνης παραγοντας.
...


Νομίζω ότι έθιξες και ένα άλλο, παράπλευρο, σοβαρό θέμα : χωρίς να θέλω να κάνω τον πονηρό και χωρίς να αναφέρομαι στους τότε παράγοντες του Παναθηναϊκού, θέλω να πω ότι το να είναι κάποιος επαγγελματίας παράγοντας δεν είναι ντροπή, ιδιαίτερα από τη στιγμή που μιλάμε για επαγγελματικό αθλητισμό.

Πέρα από το όποιο πονηρό του θέματος, ο κόσμος έχει την εντύπωση ότι ο παράγοντας οφείλει να είναι είτε ο πρόεδρος που "ματώνει" οικονομικά για την ομάδα είτε ο άκακος κύριος που ξημεροβραδιάζεται για τη δόξα του συλλόγου. Και ότι αν βγάλει χρήματα από αυτό τότε "τα έκανε όλα για την κονόμα".

Είναι μεγάλη βλακεία αυτό.

Αντίθετα αν κάποιος αντί για (επαγγελματίας) παράγοντας "κυκλοφορήσει" ως (έμμισθος) μάνατζερ, τότε όλα αλλάζουν ! Γίνεται αποδεκτός κλπ.
Για σκεφτείτε το λίγο.


Οι ομαδες που θελουν να αναπτυχθουν αγωνιστικα και να γιγαντωθουν καποια στιγμη, θα πρεπει να ξεχασουν τα εντελως ρομαντικα και ερασιτεχνικα προτυπα. Ειναι υποχρεωμενες, εκ των πραγματων, να επιλεξουν εμμισθους ανθρωπους για θεσεις που ουσιαστικα, σε βαθος χρονου, θα φερουν πολλες φορες πισω τον μισθο τους.
Μην ξεχνας επισης, οτι ο εμμισθος παραγοντας μιας ομαδας, δεν παει καπου αλλου, αν για οποιοδηποτε λογο, φυγει απο το σωματειο του. Αντιθετα, ενας επαγγελματιας παραγοντας, ειναι ελευθερος να διακινηθει στην αγορα, χωρις να εχει συναισθηματικα κριτηρια τα οποια θα τον υποχρεωσουν να κατευθυνθει σε συγκεκριμενα σωματεια.
Παραδειγματα εμμισθων διοικητικων που οταν εφυγαν απο την ομαδα τους εξαφανιστηκαν απο το αθλημα εχουμε αρκετα. Αντιθετα, προπονητες, παικτες και μανατζερς, συνηθως αλλαζουν σωματεια χωρις ιδιαιτερο προβλημα.
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό water-poloholic » Τετ Μαρ 26, 2008 11:22 pm

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Doom και θα ήθελα να κάνω μια παρένθεση ότι εκτός από έμμισθους μάνατζερ , χρειάζονται και έμμισθοι έφοροι για να γίνεται σωστή δουλειά στις ομάδες χωρίς επιρροές από κανέναν (γονείς εφόρους που παρεμβαίνουν για τα παιδιά τους ) , να έχει η διοίκηση σωστή πληροφόρηση και πάνω από όλα οι εντολές τις διοίκησης να εκτελούνται άμεσα μέσω αυτόν !!!
water-poloholic
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 3:26 am

Δημοσίευσηαπό SAPIC » Πέμ Μαρ 27, 2008 12:35 am

pzozef έγραψε:και ερχομαι κ εγω και ερωτω..πως ο καλυτερος Ελληνας μανατζερ της χωρας μας στο αθλημα μας οπως αναφερετε δεν ειχε παρει γραμμη οτι μεχρι προτινως δεν δουλευαν οι ακαδημιες της ομαδας του? Αυτο δεν ειναι μεσα στις αρμοδιοτητες του?


ΟΧΙ...........
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ!!!!
ΟΣΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!
Η ΛΕΞΗ ΜΑΝΑΤΖΕΡ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ.
ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ.
ΤΟ ΜΑΝΑΤΖΕΡ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.
Άβαταρ μέλους
SAPIC
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 11:15 am

ΜΑΝΑΤΖΕΡ

Δημοσίευσηαπό SAPIC » Πέμ Μαρ 27, 2008 12:41 am

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΟ ΣΤΟ ΠΟΣΤΟ ΤΟΥ.
Ο ΜΑΝΑΤΖΕΡ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ?
ΕΧΕΙΣ ΕΜΙΣΘΟ ΜΑΝΑΤΖΕΡ Η' ΣΕ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΕΝΝΟΙΑ (ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΡΟΜΕΝΑ) ΕΜΙΣΘΟ ΕΦΟΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ (ΑΝΤΡΕΣ - ΓΥΝΑΙΚΕΣ).
ΕΜΙΣΘΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗ ΣΩΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ.
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ, ΕΧΩ ΟΛΗ ΤΗ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΕΜΙΣΘΟΣ "ΜΑΝΑΤΖΕΡ" ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ.
Άβαταρ μέλους
SAPIC
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 11:15 am

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Μαρ 27, 2008 2:20 am

Και εγώ μέσα είμαι !
Τι προτείνεις ως αρμοδιότητα του έμμισθου μάνατζερ ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Πέμ Μαρ 27, 2008 10:59 pm

ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΑΣ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΡΑ ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΜΑΝΑΤΖΕΡ ΤΟΝ ΕΦΟΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΠΟΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΑΚΟΜΑ!!!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό otto11 » Παρ Απρ 25, 2008 2:43 am

Manager= Manage
Άν υπάρχει αυτό το πράγμα στο χώρο μας ενημερώστε με ......
Άβαταρ μέλους
otto11
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 6:28 pm
Τοποθεσία: INSIDE THE POOL

Δημοσίευσηαπό nemesis » Παρ Απρ 25, 2008 7:33 pm

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ,Π.Χ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΟΜΑΔΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΟΥΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ/ΡΙΕΣ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΤΗΣ ΜΠΑΛΕΣ ,ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ,ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΣΠΙΡΙΝΗ ,ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΩ Κ.Τ.Π. Ε, ΑΥΤΟΝ/ΗΝ ΤΟΝ/ΗΝ ΒΑΦΤΙΣΑΝ ΜΑΝΑΤΖΕΡ ,ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΠΟΥ ΠΑΕΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΝΑΤΖΕΡ !ΟΧΙ ΕΦΟΡΟΣ ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑ....ΚΕΣ ,ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ !!ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ,ΠΙΣΤΕΥΩ!!!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό w.p.4 » Σάβ Απρ 26, 2008 1:50 pm

Ασφαλως και στην Ελλαδα, η εννοια του μανατζερ ειναι συνδεμενη με αυτη του εφορου. Το ζητημα ειναι οτι δεν θα επρεπε να ειναι ετσι, και τουλαχιστον οι ομαδες της Α1 θα επρεπε να εχουν ανθρωπους στην θεση του μανατζερ.
w.p.4
 
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Τετ Φεβ 20, 2008 8:23 pm

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση στην Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες

cron