Managers και Παράγοντες στην Υδατοσφαίριση

Λάβετε μέρος στην ανοικτή συμμετοχή για το Ελληνικό Πόλο.

Συντονιστής: Lambros10

...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Δευτ Οκτ 08, 2007 12:53 pm

Καλά είναι τα οράματα και οι στόχοι, αρκεί να μην μπλέκονται οι...μπαμπάδες, που νομίζουν ότι γέννησαν τον καινούριο...Φάραγκο.

ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ;;;
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Re: ...

Δημοσίευσηαπό sharkface » Δευτ Οκτ 08, 2007 12:58 pm

COACHFK έγραψε:Καλά είναι τα οράματα και οι στόχοι, αρκεί να μην μπλέκονται οι...μπαμπάδες, που νομίζουν ότι γέννησαν τον καινούριο...Φάραγκο.

ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ;;;


Συμφωνω, ομως εγω μπαμπας δεν ειμαι...
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Δευτ Οκτ 08, 2007 1:00 pm

Ε, και τότε γιατί απαντάς;;;

Θα μπορούσε να είναι ο καθένας;;;
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Re: ...

Δημοσίευσηαπό sharkface » Δευτ Οκτ 08, 2007 1:02 pm

COACHFK έγραψε:Ε, και τότε γιατί απαντάς;;;

Θα μπορούσε να είναι ο καθένας;;;


Μια και με βαπτισες παραγοντα, δεν πρεπει να απαντησω?
Παντως εσενα το παργοντιλικι δεν σου ταιριαζει, μην επιμενεις.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Re: ...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Τρί Οκτ 09, 2007 3:56 pm

sharkface έγραψε:
COACHFK έγραψε:Ε, και τότε γιατί απαντάς;;;

Θα μπορούσε να είναι ο καθένας;;;


Μια και με βαπτισες παραγοντα, δεν πρεπει να απαντησω?
Παντως εσενα το παργοντιλικι δεν σου ταιριαζει, μην επιμενεις.


Καλά και να μην σε είχα βαφτίσει πάλι θα απάνταγες...

Όσο για το τι μου πάει εμένα, δεν νομίζω πως μπορείς να εκφράσεις σαφή γνώμη, αφού είσαι μάλλον εμπαθής με τις απόψεις μου, άρα καις και την γνώμη σου.

Όχι ότι θα την μετρούσα κιόλας.

Και στο λέω καθαρά, για να μην λες ότι μασάω τα λόγια μου. Αν υπήρχε μια καλή πρόταση για θέση Μάνατζερ ή Τεχνικού Διευθυντή από κάποια ομάδα, με προοπτικές, στόχους κλπ, θα το σκεπτόμουν πολύ σοβαρά να αναλάβω.

Θα με μανατζάρεις, βρε...σκυλοψαρο-μανατζαρέο, οεο, οεοε????
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Re: ...

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τρί Οκτ 09, 2007 4:28 pm

COACHFK έγραψε:
sharkface έγραψε:
COACHFK έγραψε:Ε, και τότε γιατί απαντάς;;;

Θα μπορούσε να είναι ο καθένας;;;


Μια και με βαπτισες παραγοντα, δεν πρεπει να απαντησω?
Παντως εσενα το παργοντιλικι δεν σου ταιριαζει, μην επιμενεις.


Καλά και να μην σε είχα βαφτίσει πάλι θα απάνταγες...

Όσο για το τι μου πάει εμένα, δεν νομίζω πως μπορείς να εκφράσεις σαφή γνώμη, αφού είσαι μάλλον εμπαθής με τις απόψεις μου, άρα καις και την γνώμη σου.

Όχι ότι θα την μετρούσα κιόλας.

Και στο λέω καθαρά, για να μην λες ότι μασάω τα λόγια μου. Αν υπήρχε μια καλή πρόταση για θέση Μάνατζερ ή Τεχνικού Διευθυντή από κάποια ομάδα, με προοπτικές, στόχους κλπ, θα το σκεπτόμουν πολύ σοβαρά να αναλάβω.

Θα με μανατζάρεις, βρε...σκυλοψαρο-μανατζαρέο, οεο, οεοε????



Καλα, πως μπορεις να συνεργαστεις με εναν εμπαθη προς το ατομο σου και τις αποψεις σου ατομο?
Μου φαινεται οτι σας ανοιξα προοπτικες με την συζητηση αυτη.
Ποσα χρηματα θελεις να σε παρω στην ομαδα μου?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Τρί Οκτ 09, 2007 4:39 pm

Μου κάνεις πρόταση, βρε μπαγασάκο;;;

Αν μου πεις το όνομά σου και σε ποιά ομάδα, θα σου πω και τι λεφτά ζητάω!!!

Καλά και πέρα από την πλάκα δεν νομίζω πως θα μπορούσαμε να συνεργαστούμε, αφού δεν πιστεύεις στις απόψεις μου. Και εδώ που τα λέμε, με αυτά που έχουμε πει θα ήταν πολύ δύσκολη η συνεργασία μας αφού θα υπήρχε πάντα κάποια σκιά. λόγω της όποιας αντιπαλότητας έχουμε.

Άστο, λοιπόν θα βρούμε αλλού...πορτοκαλιές!!!
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Re: ...

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τρί Οκτ 09, 2007 4:41 pm

COACHFK έγραψε:Μου κάνεις πρόταση, βρε μπαγασάκο;;;

Αν μου πεις το όνομά σου και σε ποιά ομάδα, θα σου πω και τι λεφτά ζητάω!!!

Καλά και πέρα από την πλάκα δεν νομίζω πως θα μπορούσαμε να συνεργαστούμε, αφού δεν πιστεύεις στις απόψεις μου. Και εδώ που τα λέμε, με αυτά που έχουμε πει θα ήταν πολύ δύσκολη η συνεργασία μας αφού θα υπήρχε πάντα κάποια σκιά. λόγω της όποιας αντιπαλότητας έχουμε.

Άστο, λοιπόν θα βρούμε αλλού...πορτοκαλιές!!!



Κι ομως θα ταιριαζαμε τον ρομαντισμο (εσυ) με τον τεχνοκρατισμο (εγω). Και στο τελος θα σκοτωνομασταν :lol: :D :twisted: :evil:
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Re: ...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Τρί Οκτ 09, 2007 4:54 pm

sharkface έγραψε:
COACHFK έγραψε:Μου κάνεις πρόταση, βρε μπαγασάκο;;;

Αν μου πεις το όνομά σου και σε ποιά ομάδα, θα σου πω και τι λεφτά ζητάω!!!

Καλά και πέρα από την πλάκα δεν νομίζω πως θα μπορούσαμε να συνεργαστούμε, αφού δεν πιστεύεις στις απόψεις μου. Και εδώ που τα λέμε, με αυτά που έχουμε πει θα ήταν πολύ δύσκολη η συνεργασία μας αφού θα υπήρχε πάντα κάποια σκιά. λόγω της όποιας αντιπαλότητας έχουμε.

Άστο, λοιπόν θα βρούμε αλλού...πορτοκαλιές!!!


Κι ομως θα ταιριαζαμε τον ρομαντισμο (εσυ) με τον τεχνοκρατισμο (εγω). Και στο τελος θα σκοτωνομασταν :lol: :D :twisted: :evil:


Αααααααααααα, καλόοοοοοοοοοοοοοο εεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!

Σε παραδέχομαι για μια φορά μ' έκανες και γέλασα!!!!
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Re: ...

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τρί Οκτ 09, 2007 5:41 pm

COACHFK έγραψε:
sharkface έγραψε:
COACHFK έγραψε:Μου κάνεις πρόταση, βρε μπαγασάκο;;;

Αν μου πεις το όνομά σου και σε ποιά ομάδα, θα σου πω και τι λεφτά ζητάω!!!

Καλά και πέρα από την πλάκα δεν νομίζω πως θα μπορούσαμε να συνεργαστούμε, αφού δεν πιστεύεις στις απόψεις μου. Και εδώ που τα λέμε, με αυτά που έχουμε πει θα ήταν πολύ δύσκολη η συνεργασία μας αφού θα υπήρχε πάντα κάποια σκιά. λόγω της όποιας αντιπαλότητας έχουμε.

Άστο, λοιπόν θα βρούμε αλλού...πορτοκαλιές!!!


Κι ομως θα ταιριαζαμε τον ρομαντισμο (εσυ) με τον τεχνοκρατισμο (εγω). Και στο τελος θα σκοτωνομασταν :lol: :D :twisted: :evil:


Αααααααααααα, καλόοοοοοοοοοοοοοο εεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!

Σε παραδέχομαι για μια φορά μ' έκανες και γέλασα!!!!


Σε κανω και γελας πολυ συχνοτερα, οπως και σε εκνευριζω αναλογα. Σε κριτικαρω καλοπροαιρετα, για αυτο αντιδρας ετσι...
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό vaziliz » Τρί Οκτ 09, 2007 11:56 pm

Λοιπόν κάθομαι αρκετή ώρα και διαβάζω όσα έχετε γράψει ΟΛΟΙ στο συγκεκριμένο POST και πραγματικά έχω προβληματιστεί.
Έχετε αρχίσει όλοι και μιλάτε για έννοιες όπως manager, Τεχνικός Διευθυντής κτλ κτλ ...
Έχετε ασχοληθεί όλοι με το πως μπορεί να βγάλει λεφτά η ομοσπονδία, για το πώς μπορεί να βοηθηθεί ένας σύλλογος και δεν ξέρω κι εγώ τι.

Δεν ξέρω πολλά άτομα από εδώ που γράφουν παρά μόνο τον COACHFK και τον Sharkface....

Από ότι βλέπω έχετε και οι δύο κάποιους στόχους κάποια οράματα κάποιες τεχνικές.....

Με τον coachfk δεν θα ασχοληθώ ακόμα ... αλλά ρε Sharkface ....εσύ που δηλώνεις τεχνοκράτης μπορείς να μου γράψεις εδώ 5 βήματα τα οποία μπορούν να βοηθήσουν μία ομάδα ? και δεν μιλάω για ομάδες όπως ο Ολυμπιακός ή η Βουλιαγμένη ή η Γλυφάδα....πιάσε μου όποια άλλη θες....αν θες σου δίνω εγώ μία ....π.χ. Το Αιγάλεω...που δεν ξέρω καν αν έχει ομάδα πόλο ....

Αλλά πάρε για παράδειγμα μία ομάδα, η οποία κάνει προπόνηση σε ένα Χ κολυμβητήριο, έχει μία αντρική ομάδα μεταξύ Β και Δ κατηγορίας, έχει ετήσιο προυπολογισμό ΧΧ λεφτά αλλά ότι και να κάνει στο τέλος της χρονιάς βρίσκεται να είναι μείον ΧΧ λεφτά.

Ως τεχνοκράτης ... τί θα έκανες ?

Στο βάζω σαν case study .... που ως τεχνοκράτης ...ξέρεις τι σημαίνει.
Μη μου πεις λεπτομέρειες και μην αναλύσης πράγματα.
Δώσε μου μόνο 5 βήματα που θα ακολουθούσες.
Άβαταρ μέλους
vaziliz
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 2:23 pm
Τοποθεσία: Athens

...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Τρί Οκτ 09, 2007 11:57 pm

Μ' αρέσει η κριτική και ακόμα περισσοτερο μ' αρεσει η ανταλλαγη αποψεων, με επιπεδο και οχι ακροτητες.

Δεν προσπαθω να επιβαλλω σε κανεναν την αποψη μου και δεχομαι αυτα που λενε οι αλλοι, εστω και αν αντιδραω καμια φορα υπερβολικα!!!
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τετ Οκτ 10, 2007 12:16 am

Λοιπον φιλε vaziliz, ωραια η παγιδα σου και θα τσιμπησω το βρωμοψαρο (αλλιως τι σκατα sharkface θα ημουν?).

1. Πληρης αποσχιση απο τα υπολοιπα τμηματα του συλλογου (ανεξαρτητοποιηση)
2. Εμφαση στον χωρο προπονησης και αυξηση εσοδων απο αυτη καθεαυτη την πισινα (γινεται με οργανωση χωρου)
3. Καθορισμος στοχων αναλογα με τον προυπολογισμο που χειριζομαι
4. Αυξηση του προυπολογισμου μεσω πολλων τομεων (αυξηση εσοδων απο πισινα, επαφες με τοπικη αυτοδιοικηση, διοργανωση αγωνων για εξευρεση χορηγων κλπ)
5. Αναπτυξη τμηματος υποδομων με διπλο στοχο (εξαρταται απο την κατηγορια και απο τους επιμερους στοχους)
6. Δημιουργια ξεχωριστων τμηματων: μαρκετινγκ, αγωνιστικο, σκαουτερ κλπ. Φυσικα αυτο δεν γινεται αμεσως, και ισως παρει ακομα και χρονια.

Υπαρχουν παρα πολλοι τομεις στο αθλητικο μανατζμεντ αναξιοποιητοι στον χωρο μας. Ας βρεθει καποιος να οργανωσει μια τετοια κατασταση, και θα τον βοηθησω οσο μπορω με την εμπειρια μου και τις γνωσεις μου.

Ελπιζω να σε καλυψα εστω και λιγο.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τετ Οκτ 10, 2007 12:18 am

Το σημαντικοτερο που δεν ανεφερα ειναι η ενεργοποιηση ολων των παλιων παικτων της ομαδας. Ειναι σιγουρα η πρωτη κινηση που πρεπει να γινει. Μακρυα ομως απο ανθρωπους ρομαντικους και ζηλιαρηδες, ετσι coachfk?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Τετ Οκτ 10, 2007 12:24 am

sharkface έγραψε:Το σημαντικοτερο που δεν ανεφερα ειναι η ενεργοποιηση ολων των παλιων παικτων της ομαδας. Ειναι σιγουρα η πρωτη κινηση που πρεπει να γινει. Μακρυα ομως απο ανθρωπους ρομαντικους και ζηλιαρηδες, ετσι coachfk?


κι ομως εδω κανεις λαθος!!! ειναι το 1ο πραγμα που θα εκανα σε μια ομαδα. και θα το εκανα με διαφορους τροπους και οχι ΜΟΝΟΝ για να προσελκυσω, πιθανα, οικονομικα οφελη.

ομαδα που δεν σεβεται την ιστορια της και δεν αξιοποιει τους ανθρωπους που ανδρωθηκαν σ' αυτην ειναι ομαδα χωρις αυριο!!!

ΥΓ Τελικα εισαι και εσυ λιιιιιιιιιγο ρομαντικος, αν και στο τελος θα τους...δαγκωνες κανονικα!!!!
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τετ Οκτ 10, 2007 12:29 am

COACHFK έγραψε:
sharkface έγραψε:Το σημαντικοτερο που δεν ανεφερα ειναι η ενεργοποιηση ολων των παλιων παικτων της ομαδας. Ειναι σιγουρα η πρωτη κινηση που πρεπει να γινει. Μακρυα ομως απο ανθρωπους ρομαντικους και ζηλιαρηδες, ετσι coachfk?


κι ομως εδω κανεις λαθος!!! ειναι το 1ο πραγμα που θα εκανα σε μια ομαδα. και θα το εκανα με διαφορους τροπους και οχι ΜΟΝΟΝ για να προσελκυσω, πιθανα, οικονομικα οφελη.

ομαδα που δεν σεβεται την ιστορια της και δεν αξιοποιει τους ανθρωπους που ανδρωθηκαν σ' αυτην ειναι ομαδα χωρις αυριο!!!

ΥΓ Τελικα εισαι και εσυ λιιιιιιιιιγο ρομαντικος, αν και στο τελος θα τους...δαγκωνες κανονικα!!!!



Ειναι δεδομενο οτι αρκετοι απο αυτους θα δημιουργησουν τελικα προβλημα, για αυτο θελει ιδιαιτερη προσοχη η επιλογη υποστηριξης.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό vaziliz » Τετ Οκτ 10, 2007 12:33 am

μιλάς ότι έχεις εμπειρία στον χώρο και ότι μπορείς να βοηθήσεις σε θέματα marketing ......

Καταρχήν μιλάμε για management πλέον και όχι marketing .... απλά για να σε διορθώσω....


sharkface έγραψε:Λοιπον φιλε vaziliz, ωραια η παγιδα σου και θα τσιμπησω το βρωμοψαρο (αλλιως τι σκατα sharkface θα ημουν?).

1. Πληρης αποσχιση απο τα υπολοιπα τμηματα του συλλογου (ανεξαρτητοποιηση)
Λάθος .... τα υπόλοιπα τμήματα τα χρειάζεσαι όχι μόνο κοντά σου αλλά δίπλα σου .......
2. Εμφαση στον χωρο προπονησης και αυξηση εσοδων απο αυτη καθεαυτη την πισινα (γινεται με οργανωση χωρου)που χειριζομαι

δηλαδή μία ομάδα όπως το Αιγάλεω ... έχει δική της πισίνα και θα μου έχεις και έσοδα ? πέρα από την Βουλιαγμένη και άλλες 2-3 ομάδες ΠΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΣΟΔΑ?

4. Αυξηση του προυπολογισμου μεσω πολλων τομεων (αυξηση εσοδων απο πισινα, επαφες με τοπικη αυτοδιοικηση, διοργανωση αγωνων για εξευρεση χορηγων κλπ)

Την τοπική αυτοδιοίκηση άστην απ'έξω ... γιατί για να σου δώσει λεφτά πρέπει να τάξεις .... άρα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΤΕΛΟ ... πας να παρακαλέσεις τον κάθε βλαχοδήμαρχο

5. Αναπτυξη τμηματος υποδομων με διπλο στοχο (εξαρταται απο την κατηγορια και απο τους επιμερους στοχους)

Σωστός .... ένα τρόπο για το πως θα κάνεις παιδομάζομα θα μας πεις ?και μην ξεχνάς ότι κάνεις προπόνηση σε κολυμβητήριο στο οποίο δεν έχεις πολύ χώρο και άρα πρέπει να έχεις συγκεκριμένο αριθμό αθλητών

6. Δημιουργια ξεχωριστων τμηματων: μαρκετινγκ, αγωνιστικο, σκαουτερ κλπ. Φυσικα αυτο δεν γινεται αμεσως, και ισως παρει ακομα και χρονια.

μιλάμε για ομάδα υδατοσφαίρισης....ξέχασα να το αναφέρω και μάλλον μπερδεύτηκες...γιατί αν ονειρεύεσαι εσύ τμήμα marketing στο Polo...μάλλον ζεις αλλού ...

Υπαρχουν παρα πολλοι τομεις στο αθλητικο μανατζμεντ αναξιοποιητοι στον χωρο μας. Ας βρεθει καποιος να οργανωσει μια τετοια κατασταση, και θα τον βοηθησω οσο μπορω με την εμπειρια μου και τις γνωσεις μου.

Και αν επιτρέπεις ποιά είναι η εμπειρία σου πάνω στο SPORTS MARKETING AND MANAGEMENT???????????


Ελπιζω να σε καλυψα εστω και λιγο.
Άβαταρ μέλους
vaziliz
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 2:23 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τετ Οκτ 10, 2007 1:06 am

1. Τα υπολοιπα τμηματα μπερδευουν την κατασταση παντα, οσον αφορα τα οικονομικα. Πες μου σε παρακαλω πως θα σε βοηθησει το τμημα ας πουμε του βολει? Εχω προσωπικη αποψη επι του θεματος
2. Οποιος εχει δικο του κολυμβητηριο, παντα μπαινει μεσα οικονομικα. Οσοι χρησιμοποιουν δημοτικα η της ΓΓΑ ειναι κερδισμενοι. Δεν το ξερεις αυτο?
3. Η τοπικη αυτοδιοικηση ειναι παρουσα πλεον σε ολες τις πισινες, τις οποιες και διαχειριζεται. Αρα ειναι υποχρεωση σου να συνεργαστεις. Επισης, μαθε οτι ολοι οι δημοι εχουν κονδυλια για τους συλλογους της περιοχης τους. Καποιος νπρεπει να φροντισει για αυτα να πανε στα σωστα τμηματα και οχι αλλου για αλλου.
4. Το παιδομαζωμα ειναι πολυ ευκολο. Απαιτειται το πολυ 1 μηνας. Οσον αφορα τον χωρο, αν πληρωσεις θα εχεις περισσοτερο. Υπολογισε λοιπον ενα ποσοστο των εισφορων για τον χωρο.
5. Με ρωτησες τι θα εκανα αν αναλαμβανα μια ομαδα πολο. Σου ανεφερα οτι μπορει καποια πραγματα να παρουν και χρονια. Μαλλον δεν πολυεπικοινωνεις με το μυαλο σου.
6. Εκτος των εμπειριων που ειναι πολυτιμες, ενα μαστερ στα οικονομικα ειναι νομιζω κατι. Ασχετα οτι δεν χρειαστηκε να το χρησιμοποιησω ποτε.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό vaziliz » Τετ Οκτ 10, 2007 1:35 am

sharkface έγραψε:1. Τα υπολοιπα τμηματα μπερδευουν την κατασταση παντα, οσον αφορα τα οικονομικα. Πες μου σε παρακαλω πως θα σε βοηθησει το τμημα ας πουμε του βολει? Εχω προσωπικη αποψη επι του θεματος

Ta upoloipa tmhmata mporoun na se voh8hsoun giati einai diaforetiko na phgaineis se kapoia etaireia 'h an8rwpo kai na tou dineis 100 contacts (afou tous exeis mazepsei) kai diaforetiko na tou dineis 1000. An ta tmhmata sunergastoun meta3u tous mporoun to ena na "xrisimopoihsei" to allo gia koino kalo !!! Einai megalh h analush pou prepei na ginei opote den mporw kai oute skopevw na grapsw leptomereies ...

2. Οποιος εχει δικο του κολυμβητηριο, παντα μπαινει μεσα οικονομικα. Οσοι χρησιμοποιουν δημοτικα η της ΓΓΑ ειναι κερδισμενοι. Δεν το ξερεις αυτο?

nai alla den exoun esoda apo ta dimotika h' ta GGA kolimvitiria.An exeis diki sou pisina...kai wres koinou exeis, kai camp kaneis ...kai gamous ama goustareis .... opote mpaineis mesa mono an exeis an8rwpous oi opoioi den asxolountai kai den goustaroun na exoun mpelades sto kefali tous ... oi mpelades omws fernoun fragka !!!;)


3. Η τοπικη αυτοδιοικηση ειναι παρουσα πλεον σε ολες τις πισινες, τις οποιες και διαχειριζεται. Αρα ειναι υποχρεωση σου να συνεργαστεις. Επισης, μαθε οτι ολοι οι δημοι εχουν κονδυλια για τους συλλογους της περιοχης τους. Καποιος νπρεπει να φροντισει για αυτα να πανε στα σωστα τμηματα και οχι αλλου για αλλου.

Sthn 8ewria kai se ena idaniko kosmo ola ginontai. Egw prosopika eimai uper tou h autodioikhsh na einai makria kai agaphmenh. Tipika kai epaggelmatika ...TIPOTE ALLO NA MHN PERIMENEIS APO AUTOUS. Oso pio ane3arthto katafereis na kaneis ena swmateio kai oso pio autoxrhmatodotoumeno to kaneis toso kalutera !!!

4. Το παιδομαζωμα ειναι πολυ ευκολο. Απαιτειται το πολυ 1 μηνας. Οσον αφορα τον χωρο, αν πληρωσεις θα εχεις περισσοτερο. Υπολογισε λοιπον ενα ποσοστο των εισφορων για τον χωρο.

Me sugxwreis alla oi xwroi sta kolumvhthria den pane me ta fragga. Otan ena kolumvhthrio to moirazontai 3 kai 4 omades o xwros paei analoga me tis epitixies tou ka8e swmateiou. kai se ena mhna den kaneis paidomazoma ... arpaxth kaneis .... 8eleis kairo gia na kaneis paidomazoma...ektos ki an 8eleis fetos to Septemvrh 50 paidia, ton Genari 30 kai to Pasxa 10.

5. Με ρωτησες τι θα εκανα αν αναλαμβανα μια ομαδα πολο. Σου ανεφερα οτι μπορει καποια πραγματα να παρουν και χρονια. Μαλλον δεν πολυεπικοινωνεις με το μυαλο σου.

Den milas swsta......


6. Εκτος των εμπειριων που ειναι πολυτιμες, ενα μαστερ στα οικονομικα ειναι ν
ομιζω κατι. Ασχετα οτι δεν χρειαστηκε να το χρησιμοποιησω ποτε.
kai ti sxesh exei to master sta oikonomika me to Sports Marketing agaphte mou ? kai h kopela mou exei teleiwsei ASOE paei na pei oti mporei na ginei viomhxanos?
Plaka mas kaneis ? Epeidi antilipseis san kai th diki sou mas exoun faei sthn Ellada ...o ka8enas ston tomea tou !!!!!! To master pou exeis sta oikonomika 8a voh8hsei se ena va8mo 7 sthn klimaka tou 10. Antistoixa h empiria pou mporei na exei enas palios proponhths/a8lhths mporei na boh8hsei 6 'h 8 analoga me to background....to 10 omws to pairneis apo kei pou prepei !!!! Ola kala ...alla epitelous na katalavete oti to Sports Marketing einai arketa poluploko kai den mporei na to kanei o ka8enas. Mou exete ma8ei oloi thn le3h xorhgoi kai xorhgoi kai na vroume xorhgous...tous xorhgous tous kaneis na se psa3oun ...oxi na tous psa3eis.
Άβαταρ μέλους
vaziliz
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 2:23 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τετ Οκτ 10, 2007 10:20 am

Φασκεις και αντιφασκεις φιλε vaziliz

1. Τα κονδυλια μοιραζονται αναλογα σε καθε τμημα. Ειτε εχεις 100 ειτε 1000 το ποσοστο σου ειναι αναλογο του 100 που εφερες μονος σου. Γιατι να ανοιξω εγω τα ματια σε υποτιθεμενα πιο προηγμενα αθληματα απο το δικο μου? Για να παρουν τα παντα αυτοι χωρις να προσπαθησουν καθολου?
Εχεις δει διαφορετικα τμηματα να αγαπιουνται σε ενα σωματειο? Προφανως δεν εχεις εμπειρια απο μεγαλους συλλογους (με πολλα τμηματα εννοω). Τα διαφορα τμηματα σε ενα συλλογο ουσιαστικα συμμαχουν για λιγο καιρο, αλλα το ξεσπασμα ειναι δεδομενο. Θα συγκρουστουν σιγουρα.
2. Καλα, δεν καταλαβαινεις οτι δεν εχουν εξοδα? Τα μοναδικα τους εξοδα ειναι το πολυ μικρο ενοικιο του χωρου, κι αυτο σε λιγα κολυμβητηρια. Αντιθετα, αν διαθετεις δικη σου πισινα, χρειαζεται καποτε να κανεις αποσβεση της κατασκευης, αν μη τη αλλο, ετσι δεν ειναι? Ασε τα τεραστια λειτουργικα που τρεχουν ασταματητα. Ξερεις τι χρηματα χρειαζονται για την σωστη λειτουργια ενος κολυμβητηριου 50Χ20 ? Μονο για θερμανση απαιτουνται τον χρονο περιπου 400.000 €. Ασε τα υπολοιπα λειτουργικα (υπαλληλοι, χημικα, συντηρησεις μηχανηματων και νερου, αποδυτηρια κλπ).
3. Αν το κολυμβητηριο ανηκει στον Δημο, δεν πρεπει να συνεργαστεις? Δεν πρεπει ο σωστος μανατζερ να εχει τις σωστες επαφες με τον Δημαρχο, προκειμενου να αντλησει τα κονδυλια που λεγαμε? (και οχι μονο). Ξερεις για τι ποσα μιλαμε? Ισως και για το 20 με 30% του προυπολογισμου μιας μεσαιας ομαδας της Α1. Αρα ισως το 70% για ομαδα Β εθνικης.
4. Αν το κολυμβητηριο το μοιραζονται 3 και 4 ομαδες για ενα διωρο, δηλαδη εχεις 20Χ12 δικο σου χωρο, τοτε το μεγαλυτερο λαθος σου ειναι να αναλαβεις αυτη την ομαδα.
5. Σε φυσιολογικες συνθηκες (2 ομαδες), η πιεση προς τον δημαρχο η την ΓΓΑ, θα αποδωσει σιγουρα παραπανω χρονο. Οι 2 ωρες θα γινουν στην αρχη 2,5 και πιο μετα 3. Ενας χωρος 25Χ20 χρησιμοποιουμενος για 3 ωρες, εχεις υπολογισει ποσα ατομα μπορει να φιλοξενησει με σωστη οργανωση?
6. Απανταω παντα με τον τροπο που μου απευθυνονται (εκτος απο τον coachfk με τον οποιο εχω αλλη επαφη!!!)
7. Το 10 δεν μας ειπες απο που το παιρνεις. Περιμενω να μου απαντησεις. Και δεν νομιζω οτι η θεωρια σου (αυτη που μαθαμε ολοι στα πανεπιστημια), εχει και τοσο μεγαλη εφαρμογη στην πραγματικη ζωη...
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση στην Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες

cron