Managers και Παράγοντες στην Υδατοσφαίριση

Λάβετε μέρος στην ανοικτή συμμετοχή για το Ελληνικό Πόλο.

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Οκτ 10, 2007 1:44 pm

Παιδιά επιτρέψτε μου να πω κι εγώ τη γνώμη μου ως σχόλιο πάνω σε αυτά που συζητάτε.

Κατά πρώτον, στο πόλο δεν μπορείς "να κάνεις τους χορηγούς να σού'ρθουν". Εκτός αν λέγεσαι Ολυμπιακός. Ούτε καν Εθνικός.

Κατά δεύτερον είναι μεγάλη ανοησία αν υπάρχουν 2-3 ομάδες πόλο στην ίδια περιοχή να πας να κάνεις και τέταρτη. Συμβαίνει συχνά και όλοι ξέρουμε τους λόγους (αρχομανία, ψήφοι στην ΚΟΕ κλπ.) αλλά μάλλον είναι καλύτερα να πας σε άλλη περιοχή.

Επομένως, στο case study που μελατάτε, εξ'ορισμού μιλάμε ή για αποκλειστική χρήση της πισίνας (σε ώρες πόλο) ή στη χειρότερη να πάρεις το 1/3 της πισίνας, αφού η άλλη (ΜΙΑ) ομάδα έχει ιδρυθεί νωρίτερα.

Επίσης, το παιδομάζωμα είναι μια διαδικασία που απαιτεί 1-2 μήνες για να γίνει μια καλή αρχή. Σίγουρα θέλει παρακολούθηση και συνέχεια, σίγουρα θέλει περισσότερες λεπτομέρειες από αυτές που μπορούμε να περιγράψουμε σε ένα post αλλά δε χρειάζεται παραπάνω.

Αυτό δεν είναι "αρπαχτή". Γενικά παρατηρώ (στα διάφορα θέματα) ότι έχουμε μια τάση να αποδίδουμε χαρακτηρισμούς (καλοθελητής, αρπαχτή κλπ.) Παιδιά, δεν κάνουν τα ράσα τον παπά. Η συμπεριφορά του και η διάρκειά του τον κάνουν.

Επίσης, πιστεύω ότι κάποιος παίκτης που κάποτε είχε ταλέντο δεν είναι απαραίτητα και ο καλύτερος για να οργανώσει ένα τμήμα. Άρα να μην ξεχνάμε όσους πόνεσαν την ομάδα, προσέφεραν και μπορούν να ξαναπροσφέρουν με την εμπειρία τους αλλά άλλο να τους ξαναφέρεις στην πισίνα ως φιλάθλους και άλλο να τους δώσεις πόστο.

Φυσικά και είναι απαραίτητο να γίνει μια καλή συζήτηση για το ποιοι πραγματικά (από αυτούς) θα μπορούσαν να προσφέρουν πραγματικά και από διοικητικό πόστο.

Τέλος, vasiliz, θα ήθελα να προτείνεις κι εσύ τρόπους προσέλκυσης χορηγών για ομάδες πόλο Γ' και Δ' Εθνικής. Κατά τα φαινόμενα είσαι ο πιο σχετικός όλων μας στο θέμα αυτό, καθώς εσύ το έχεις σπουδάσει.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά τον έχουμε ξεσκίσει το sharkface (ναι, coach, ξέρω, ότι του αρέσει :lol: )
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Τετ Οκτ 10, 2007 3:20 pm

Δυστυχώς η καρεκλομανια στην Ελλαδα ειναι μοναδικο φαινομενο. Αφου αν βγεις απο ενα παραθυρο (οπουδηποτε) και φωναξεις: ΠΡΟΕΔΡΕ, θα γυρισουν μπορει και οι μισοι να σου απαντησουν.
Και οι αλλοι μισοι θα σε κοιταξουν τουλαχιστον αφου ειναι ή...αντιπροεδροι ή υποψηφιοι προεδροι!!!

Πολλα τα φαινομενα με διασπασεις σε ομαδες που ειτε απο ποιλιτικη, ειτε για την ψηφο ή για την βολη του...γιοκα τους!!!
Τον τελευταιο καιρο, ειδικα στην Αθηνα, εχουν ανοιξει πολλες πισινες, οι οποιες ξεκινησαν την δραστηριοποιηση τους με το πολο. Αλλα και σε πιο παλιες εχουν γινει βηματα.

Και το λεω αυτο γιατι ειναι πολυ δυσκολο για μια καινουρια ομαδα να κανει "παιδομαζωμα" με αποτελέσματα σε συντομο χρονικο διαστημα. Κι αυτο για πολλους λογους. Για εισπρακτικους λογους, ναι. Θα χρειαστει μια γυρα στα κατα τοπους σχολεια, καποια φυλλαδια, προβολη ισως καποιου υλικου για να υπαρξει προσελευση.
Θελει ομως και τους καταλληλους προπονητες να εμπνευσουν τα παιδια αυτα, ωστε να μεινουν στην πισινα και να αρχισει και η παραγωγικη διαδικασια να αποκταει βαθος.

Για τους παλιους παικτες της ομαδας, αυτο που πρεπει να γινει ειναι μια ξεκαθαρη κουβεντα απο την αρχη για να βοηθησουν σε οτι αυτοι προαιρουνται και αναλογως τις απαντησεις και τις κινησεις τους, να δωθουν και τα αναλογα ποστα. Βασικα η ιδεα ειναι να δουν τα καινουρια μελη της ομαδας οτι η ιστορια της, ειναι ζωντανη και κοντα τους.
Αν θελουν να βοηθησουν και πρακτικα, εχει καλως.

Η προσελκυση χορηγων σε ομαδες μικρων κατηγοριων και νομιζω οτι αυτο θελει να πει ο vasilitz, μπορει να προελθει μεσα απο ενα γενικο πλαισιο χορηγιας σε εναν συλλογο, ο οποιος εχει καλο καποιο αλλο αθλημα και ταυτοχρονα διεκδικει να μπει και στην αγορα της πισινας.

Εχω τετοιο παραδειγμα που το βιωσα προσωπικα και ηταν πολυ καλη περιπτωση, ομως δεν...εκατσε!!! Δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.

ΥΓ Μην ανυσηχεις για τον sharkface!!! Τετοια θελει. Δωστου μανατζεριστικα και ... και τον εχεις αποικο!!
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τετ Οκτ 10, 2007 5:31 pm

Παιδια, στο τελος θα με βγαλετε μαζοχιστη και πραγματικα δεν ειμαι τετοιος.
Το πολο μου αρεσε πολυ απο μικρος, ειχα ως παικτης καποιες μικρες επιτυχιες και μπηκε για τα καλα στο πετσι μου.
Εχω σκεψεις και ιδεες (καλες η κακες δεν εχει και τοσο σημασια) και μου δινεται η ευκαιρια να τις μεταφερω σε αυτο το φορουμ, νοιωθοντας μερικες φορες οτι βοηθαω το αθλημα μου.
Τις κοντρες τις γουσταρω πολυ, εξαλλου τετοιες ειχαμε παρα πολλες οταν παιζαμε, και εχετε πολλες ολοι εσεις που ειστε εν ενεργεια.
Δεν στενοχωριεμαι αν καποιος ευεξαπτος με "βαλει" στην θεση μου, εκτος κι αν ειναι ο coachfk (ειμαι κομπλεξικος με την παρτι του ρε παιδι μου!!!!).
Για αυτο, σας παρακαλω να με πυροβολειτε συνεχεια (αποδιδω καλυτερα).
Οχι εσυ coachfk ενταξει?????????????????
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Πέμ Οκτ 11, 2007 9:56 am

Σαδο-μαζοχιστής, μάλλον θα σου πήγαινε καλύτερα!!!

Αλλά μην μου τι χαλάς και μένα βρε καρχαριομουτσούνα.

Δεν έχω ψυχή εγώ????
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Πέμ Οκτ 11, 2007 11:08 am

COACHFK έγραψε:Σαδο-μαζοχιστής, μάλλον θα σου πήγαινε καλύτερα!!!

Αλλά μην μου τι χαλάς και μένα βρε καρχαριομουτσούνα.

Δεν έχω ψυχή εγώ????



Εσυ εχεις το ελευθερο να κανεις οτι θελεις. Δεν το εχεις καταλαβει?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Παρ Οκτ 12, 2007 12:04 am

sharkface έγραψε:
COACHFK έγραψε:Σαδο-μαζοχιστής, μάλλον θα σου πήγαινε καλύτερα!!!

Αλλά μην μου τι χαλάς και μένα βρε καρχαριομουτσούνα.

Δεν έχω ψυχή εγώ????



Εσυ εχεις το ελευθερο να κανεις οτι θελεις. Δεν το εχεις καταλαβει?


Θελω να τ' ακουω!!!

Ε, ρε βιτσια, που εχει ο ανθρωπος. Αν και εδω που τα λεμε καθε βιτσιο...σεβαστο. στον κ..ο μου να μην μπαινει!!!
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

μπραβο!!

Δημοσίευσηαπό fitilakias » Τρί Νοέμ 06, 2007 6:06 pm

καλησπερα,

να μαι παλι μετα απο καιρο .

Δεν θελω να πω κατι σπουδαιο, απλα ν αναφερω οτι ο φιλος μας ο coachfk τα καταφερε τελικα και μαζι με τον παλιο υπευθνο (Κομη Αρη) θα αναλαβει τα καθηκοντα manager......
Αυτο προς απαντηση του ιδιου ,ο οποιος ελεγε πριν αρκετο καιρο (μετ απο σχετικη κουβεντα εδω μεσ)οτι δενενδιαφερεται και δεν εχει (προς θεου )τετοιες βλεψεις οσο αφορα τον Ηλυσιακο. Απλα για να δειτε οτι μερικοι μεγαλτεροι σαν τοn shark kai ton omilvn....βλεπουν λιγο πιο μακρια αι ειναι πιο ψιλιασμενοι...

Αυτα.

Ελπιζω να μην το σβησει παλι κανενας το post μου..
υχαριστω

Που σαι ρε shaaaaaaaark????????
fitilakias
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 6:02 pm

Re: μπραβο!!

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τετ Νοέμ 07, 2007 10:39 am

fitilakias έγραψε:καλησπερα,

να μαι παλι μετα απο καιρο .

Δεν θελω να πω κατι σπουδαιο, απλα ν αναφερω οτι ο φιλος μας ο coachfk τα καταφερε τελικα και μαζι με τον παλιο υπευθνο (Κομη Αρη) θα αναλαβει τα καθηκοντα manager......
Αυτο προς απαντηση του ιδιου ,ο οποιος ελεγε πριν αρκετο καιρο (μετ απο σχετικη κουβεντα εδω μεσ)οτι δενενδιαφερεται και δεν εχει (προς θεου )τετοιες βλεψεις οσο αφορα τον Ηλυσιακο. Απλα για να δειτε οτι μερικοι μεγαλτεροι σαν τοn shark kai ton omilvn....βλεπουν λιγο πιο μακρια αι ειναι πιο ψιλιασμενοι...

Αυτα.

Ελπιζω να μην το σβησει παλι κανενας το post μου..
υχαριστω

Που σαι ρε shaaaaaaaark????????



Που εισαι ρε παληκαρι μου εσυ? Που χαθηκες? Περιμενες βλεπω την καταλληλη στιγμη για να χτυπησεις. Φαινεται οτι ο coachfk τοσο καιρο ετοιμαζε την αντεπιθεση του στον Ηλυσιακο, για αυτο και δεν εμφανιζοταν στο φορουμ.
Κανω μια ερωτηση: Ποιος θα ειναι ο επομενος προπονητης ομαδας που τωρα παιζει στην Β εθνικη (Αθηναικη) και εδρευει στα Ιλισσια?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Re: μπραβο!!

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Τετ Νοέμ 07, 2007 10:52 am

fitilakias έγραψε:καλησπερα,


Ελπιζω να μην το σβησει παλι κανενας το post μου..
Eυχαριστω



Δεν νομίζω να σου έχει σβήσει κανείς κανα post.....
Εκτός και αν παραβιάζεις τους κανονισμούς περί απρεπών χαρακτηρισμών...
και συνήθως εννοώ όταν υπάρχει υβριστικό περιεχόμενο....

Καλή επιστροφή 8)
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Τετ Νοέμ 07, 2007 12:00 pm

Νά 'μαστε πάλι εδώ, λοιπόν.

Ας αρχίσουν λοιπόν οι χοροί.

Κατ΄ αρχήν να ξεκαθαρίσω πως τόσο καιρό δεν εμφανιζόμουν στο φόρουμ, γιατί πέρα της δουλειάς που είναι πολύ αυξημένη αυτή την εποχή, είμουν και άρρωστος για περίπου 10 μέρες και μόνο όρεξη για...κουβεντούλα δεν είχα!!!

Παρακολουθούσα όμως τα τεκτενόμενα. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα πότε θα μπει κάποιος να γράψει, καθώς είμοθν σίγουρος ότι ο "φιτιλάκιας" δεν θα έχανε την ευκαιρία...

Η αλήθεια, όπως πάντα είναι καπου στη μέση και αν έχετε υπομονή θα την μάθετε όλη, αφου όπως εχετε καταλάβει δεν έχω μάθει να κρύβομαι.

Ναι, ανέλαβα πόστο στην 3μελή επιτροπή διοίκησης του τμήματος Υδατοσφαίρισης του Ηλυσιακού, με καθήκοντα μάνατζερ στα αγωνιστικά τμήματα του.

Υπάρχει όμως πολύς δρόμος για να πούμε τι θα γίνει με την συνεργασία με τον Α.Κόμη, καθώς πρέπει να λυθούν πολλά θέματα, ειδικά οργανωτικά κα

Να ειστε σιγουροι ότι θα σας κρατώ ενήμερους για τα γεγονοτα, καθώς πιστεύω ότι μέσα από την ενημέρωση βγαίνουν πολλά.
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Τετ Νοέμ 07, 2007 12:15 pm

Συνεχίζω...

Σε αυτό το σημείο να ξεκαθαρίσω επίσης πως:

Δεν θα απαντώ σε ανώνυμες προκλήσεις με ειρωνικό περιεχόμενο και σε ότι γενικά θεωρώ ότι με θίγει προσωπικά ή τα συμφέροντα της ομάδας μου.

Δεν ανέλαβα στον Ηλυσιακό πόστο για προπονητής και ούτε έχω αυτή την φιλοδοξία. Ανέλαβα αυτό το πόστο γιατί κάποιοι άνθρωποι της ομάδας μου έδειξαν με τον τρόπο τους ότι θέλουν να βοηθήσω με τις όποιες γνώσεις μου και την αγάπη που έχω για την ομάδα, προκειμένου αυτή να κάνει το επόμενο βήμα.

Θεωρώ ότι σαν μάνατζερ και με την όποια γνώση του χώρου που έχω, και σίγουρα έχω να μάθω πολλά ακόμα και από την καλή και από την...ανάποδη(φυτιλιές, καρχαρίες και λοιπά άλλα αρπακτικά...) μπορώ να βοηθήσω την ομάδα να επανέλθει σε ποιό ανταγωνιστικό επίπεδο και να προσφέρει και πάλι στην άνοδο του επίπεδου του αθλήματος, σε όλες τις κατηγορίες.

ΥΓ Σταματώ εδώ γιατί αρχίζω και αισθάνομαι σαν πολιτικός που κάνει προγραμματικές δηλώσεις.
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τετ Νοέμ 07, 2007 12:25 pm

Καλα πως θα συνεργαστεις με εναν ανθρωπο τον οποιο κατηγορουσες? Κι εννοω τον Αρη Κομη. Μηπως κολοτουμπιασαμε λιγο? Μακαρι να γινουν πραγματικοτητα ολες αυτες οι προγραμματικες δηλωσεις σου, εξαλλου δεν υπαρχει κανεις που, αναλαμβανοντας ενα ποστο, να μην εχει στοχο την επιτυχια.
Και κατι αλλο θελω να ρωτησω. Απ'οτι ξερω ο Ηλυσιακος ποδοσφαιροκρατειται. Πως θα αλλαξουν μυαλα αυτοι οι καρεκλοκενταυροι? Μαλλον βλεπω γρηγορες παραιτησεις...
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Τετ Νοέμ 07, 2007 2:42 pm

sharkface έγραψε:Καλα πως θα συνεργαστεις με εναν ανθρωπο τον οποιο κατηγορουσες? Κι εννοω τον Αρη Κομη. Μηπως κολοτουμπιασαμε λιγο? Μακαρι να γινουν πραγματικοτητα ολες αυτες οι προγραμματικες δηλωσεις σου, εξαλλου δεν υπαρχει κανεις που, αναλαμβανοντας ενα ποστο, να μην εχει στοχο την επιτυχια.
Και κατι αλλο θελω να ρωτησω. Απ'οτι ξερω ο Ηλυσιακος ποδοσφαιροκρατειται. Πως θα αλλαξουν μυαλα αυτοι οι καρεκλοκενταυροι? Μαλλον βλεπω γρηγορες παραιτησεις...


Μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα. Στο εγραψα και σε αλλο ποστ.

Αυτη την στιγμη υπαρχει μια 3μελης επιτροπη που αποτελειται απο τον Α.Κομη, εμενα και ενα μελος της Διοικησης που θα εχει εποπτικο ρολο και οχι λογο στις οποιες αποφασεις για το τμημα.

ο Α.Κομης εχει θεσει την παραιτηση του στην διαθεση της διοικησης και αυτη θα γινει δεκτη, αν και εφ' οσον δεν βρουμε το "μοντελο" διοικησης. Σε αυτο που καταληξαμε ειναι να εχω το αγωνιστικο μερος και ο Α.Κομης να εχει το κομματι που εχει να κανει με τις εγγραφες και την οργανωση της "μαριδας".

Σε αυτο που μενει να δουμε τι μπορει να γινει, ειναι στην κατανομη των οικονομικων που εχουν να κανουν με τις αναγκες της ομαδας και συμφωνα με τις προτεραιότητες που θα δωσει.

Όσο για την κυριως διοικηση, μας εχει αφησει τελειως ελευθερους να χειριζομαστε τα του τμηματος, χωρις να την "ενοχλουμε" για οτιδηποτε οικονομικο.

Ελπιζω μεχρι το τελος του μηνα να εχουμε βρει το μοντελο που θα δουλεψουμε. Αν δεν βρουμε την χρυση τομη....

Αυτα προς το παρον.
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τετ Νοέμ 07, 2007 4:55 pm

COACHFK έγραψε:
sharkface έγραψε:
Όσο για την κυριως διοικηση, μας εχει αφησει τελειως ελευθερους να χειριζομαστε τα του τμηματος, χωρις να την "ενοχλουμε" για οτιδηποτε οικονομικο.

Ελπιζω μεχρι το τελος του μηνα να εχουμε βρει το μοντελο που θα δουλεψουμε. Αν δεν βρουμε την χρυση τομη....

Αυτα προς το παρον.


Επομενως ερχεσαι στα λογια μου. Λεφτα να μην τους ζητησεις και ολα τα αλλα δεν τους ενδιαφερουν. Παντως, η οργανωση που απ'οτι εμαθα υπαρχει στα Ιλισσια, εγινε καθαρα με ιδιωτικη πρωτοβουλια του Κομη. Απο την ωρα που ο ιδιος δεν θα βγαζει αυτα που θελει, φυσικο επακολουθο ειναι να την κανει με μικρα πηδηματακια. Οποτε βλεπω την υποδομη να αρχισει παλι να υπολειτουργει, και να δινεται μεγαλυτερο ενδιαφερον στην πρωτη ομαδα. Καλο ειναι αυτο απο μια αποψη, αλλα οταν αρχισουν να τρεχουν οι υποχρεωσεις, θα λειπει η υποδομη να τις καλυψει, και θα οδηγηθει ο συλλογος στα ιδια που ηταν παλια.
Σε τελικη αναλυση, γιατι δεν κανετε μια ενωση με τον Ποσειδωνα, ωστε να φτιαχτει μια ομαδα αξιοπροσεκτη εκει?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό No 7 » Τετ Νοέμ 07, 2007 6:11 pm

COACH ,για οτιδήποτε θελήσεις είμαι στην διαθεσή σου...
Έστω και σαν παίκτης !!! :D
Άβαταρ μέλους
No 7
 
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 29, 2007 10:38 pm

Δημοσίευσηαπό fitilakias » Τετ Νοέμ 07, 2007 7:23 pm

φιλε Λαμπρο ,
το ποστ δεν ειχε υβριστικο περιεχομενο απλα ηταλ λιγο....πεικαντικο....υπερ του δεοντος.Παντως μπορει απλα να μην το βρσκω :) γεραματα βλεπεις.. :D

φιλε shark ,κατσε γιατι βρικα πηγη στον Ηλισιακο και θα χουμε πολυ ψωμι....

Coachfk..........αν το επιδιωκες....δεν ξερω, αλλα εχω θυμαμαι οτι βολταρες κατω απο τον Μαρτη κι εκατσες και στον παγκο σε θεση εφορου..
Ειχες και κανα δυο τετ α τετ με αρκετους γονεις (off the record)αλλα και φανερα στην πισισνα για αρκετα θεμετα,οικονομικα και μη.
Βασικα ηταν κοινο μυστικο .ολοι το ξεραν εκτος απο τον Κομη που οπως λεει και ο φιλτατος shark εθαβες...(παλι off the record γινοτανε κι αυτο)
Βεαια αλλο μουτρο αυτο τεσπα, σε αλλο ποστ αυτος.Τωρα εσι εισαι το τιμομενο προσωπο :P

I ll be back!! :twisted:
fitilakias
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 6:02 pm

MANAGER?????

Δημοσίευσηαπό SAPIC » Δευτ Μαρ 24, 2008 1:41 pm

ΑΠΟ ΜΑΝΑΤΖΕΡ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ!
ΓΕΜΙΣΑΜΕ....!
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥ HARVARD!
ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?
ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΟ ΠΟΛΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΓΚΟΥΣ, ΔΕ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΝΑΤΖΕΡ.
ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΛΒΑΝΟΣ ΣΤΟ ΠΑΝΙΩΝΙΟ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΝΑΤΖΕΡ?
ΟΥΤΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΔΕ ΞΕΡΕΙ!
ΤΟ ΟΤΙ Ο COACHFK ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ, ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΕΑΤΟ!
ΓΡΑΦΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!
ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ "ΜΑΝΑΤΖΕΡ" ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ.
ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΑΟΣ ΤΟ ΑΠΕΡΑΝΤΟ!!!
ΣΥΓΓΝΩΜΗ COACHFK, ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.
ΑΛΛΟ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΜΑΝΑΤΖΕΡΙΛΙΚΙΑ!!!
Άβαταρ μέλους
SAPIC
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 11:15 am

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Μαρ 24, 2008 2:18 pm

Θα συμφωνήσω μαζί σου στα μισά αλλά θα διαφωνήσω στα άλλα μισά. Εξηγούμαι :

(1) ο Θεοδωρακόπουλος ΔΕΝ είναι ο μόνος μάνατζερ. Είναι ο μόνος που έχει πετύχει σε υψηλό επίπεδο, δουλεύοντας επίσημα (και μόνο) ως μάνατζερ

(2) όλοι από κάπου ξεκινούν. Το ότι μπορεί να μην αναγνωριστούν αμέσως δε σημαίνει ότι είναι ακατάλληλοι. Και ο Θεοδωρακόπουλος άλλωστε χρειάστηκε αρκετά χρόνια για να φτιάξει το όνομά του. Δεν ήταν απ'την αρχή αυτός που είναι τώρα, έτσι δεν είναι ;

Τέλος, να σημειώσω ότι μου αρέσει αυτή η συζήτηση. Προβλέπω ότι θα μας ξανακρατήσει ευχάριστη παρέα και φέτος το καλοκαίρι ... :lol:
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Δευτ Μαρ 24, 2008 5:02 pm

Υπαρχουν λογιων λογιων μανατζερς. Κατ'αρχας, υπαρχουν οι ατζεντηδες παικτων και προπονητων, που στην Ελλαδα, κατα την αποψη μου ειναι υπεραπαραιτητοι, αλλα δυστυχως δεν υπαρχει καποιος να το ξεκινησει. Υπαρχει ο κλασσικος μανατζερ οργανωτης μιας οποιασδηποτε ομαδας, με αρμοδιοτητες σε θεματα μανατζμεντ και μαρκετινγκ. Υπαρχει ο τεχνικος συμβουλος η τεχνικος διευθυντης, που ουσιαστικα ειναι ο συνδετικος κρικος μεταξυ αγωνιστικου και διοικητικου και με αρμοδιοτητες που περιεχουν κυριως αγωνιστικα θεματα, οπως σκαουτινγκ παικτων και ομαδων, μεταγραφες κλπ. Υπαρχει ο εφορος της ομαδας, ο οποιος αν ειναι αμοιβομενος, ουσιαστικα λειτουργει και αυτος ως μανατζερ, με συγκεκριμενα ομως καθηκοντα.
Γενικα, η ονομασια μανατζερ, εμπεριεχει πολλες εννοιες στον αθλητισμο. Αυτο που πρεπει οι ομαδες να καταστησουν σαφες, πρωτα απ'ολα, ειναι οι αρμοδιοτητες ενος τετοιου ανθρωπου. Το ιδανικο θα ηταν να υπαρχουν τουλαχιστον 3 σε καθε ομαδα, αλλα αυτα γινονται μονο σε προηγμενες ομαδες ποδοσφαιρου και μπασκετ. Εδω, στην Ελλαδα, ο βασικος στοχος των ομαδων, οταν προσλαμβανουν ενα ατομο για αυτη την θεση, ειναι να τους φερει κανενα Ευρω απο τις διασυνδεσεις του, και αντε να βοηθησει και λιγο στο αγωνιστικο μερος.
Πριν απο 5 χρονια, μου ζητηθηκε απο τον Παναθηναικο, να εκτελεσω χρεη μανατζερ, τοτε που 12 παικτες και ο προπονητης αποχωρησαν απο την ομαδα, τις τελευταιες μερες των μεταγραφων. Ουσιαστικα ο συλλογος, θελησε να εκμεταλλευτει τις γνωριμιες μου, προκειμενου να μπορεσω να φερω οσους περισσοτερους παικτες μπορουσα τις 2-3 τελευταιες μερες του Σεπτεμβριου, με περιορισμενο μπατζετ, αλλα και με διοικηση η οποια πληρωσε τους παλιους παικτες με επιταγες 2χρονες. Τελικα, και μετα απο 6-7 μηνες, κατεληξα προπονητης στην ομαδα, ενω ουσιαστικα ειχα ξεκινησει με αλλες αρμοδιοτητες, οι οποιες ομως δεν δοθηκαν ουσιαστικα ποτε.
Το ανεφερα αυτο, για να δειξω οτι οι ομαδες που αποφασιζουν να οργανωθουν σε επαγγελματικο επιπεδο, πρεπει να ειναι συνειδητοποιημενες. Το βημα αυτο (της προσληψης μανατζερ), πρεπει να ειναι αποφαση πολυ σημαντικη και οχι περιστασιακη.
Στον Παναθηναικο, μετα απο την μεταπηδηση μου στο καθαρα αγωνιστικο κομματι, φροντισα αμεσως μετα την εξασφαλιση της ανοδου στην Α1 (το 2004), να βρω εναν ανθρωπο με γνωσεις, που να μπορει και να θελει να ασχοληθει σοβαρα με αυτο το κομματι (της οργανωσης). Ηρθα σε συννενοηση με τον Γιωργο τον Θεωδωρακοπουλο, και μετα απο 3-4 ραντεβου με την διοικηση του ΠΑΟ, αποφασιστηκε ουσιαστικα η προσληψη του. Ομως καποιοι φοβηθηκαν οτι θα καπελλωθουν (αλλο μεγαλο προβλημα αυτο) απο την παρουσια μανατζερ στο τμημα και θα χασουν την θεση τους, χωρις βεβαια να καταλαβουν οτι αλλο ενας επαγγελματιας κι αλλο ενας ερασιτεχνης παραγοντας. Τελικα ο Γιωργος πηγε μετα απο 2-3 μηνες στον Εθνικο.
Εθεσα αυτα τα προσωπικα παραδειγματα, για να δειξω οτι μια ομαδα επαναλαμβανω, πρεπει να ειναι συνειδητοποιημενη, πριν προχωρησει σε τετοια θεματα, και εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι στον χωρο μας υπαρχουν αρκετοι ανοιχτομυαλοι (δυστυχως).
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό pzozef » Τετ Μαρ 26, 2008 12:34 am

και ερχομαι κ εγω και ερωτω..πως ο καλυτερος Ελληνας μανατζερ της χωρας μας στο αθλημα μας οπως αναφερετε δεν ειχε παρει γραμμη οτι μεχρι προτινως δεν δουλευαν οι ακαδημιες της ομαδας του? Αυτο δεν ειναι μεσα στις αρμοδιοτητες του?
Η σελίδα του Ν.Ο.Σύρου ----> www.nosyrou.gr !!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
pzozef
 
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:59 pm
Τοποθεσία: Ermoupolis, Siros, GREECE

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση στην Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες

cron