Υδατοσφαίριση και Συνδικαλισμός - Σ.Ε.Α.Υ

Λάβετε μέρος στην ανοικτή συμμετοχή για το Ελληνικό Πόλο.

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό ze_elias » Τετ Οκτ 03, 2007 11:25 pm

[Οσες φορες εχει προσπαθησει ο συνδεσμος να χρησιμοποιησει την Εθνικη ομαδα, παντα αποτυγχαναν να περασουν σοβαρα θεματα. Ο συνδεσμος πρεπει να επανεργοποιηθει και να λειτουργησει τελειως διαφορετικα. Με γενικο διευθυντη, με συμμετοχη ολων των παικτων, με ανθρωπους που πρεπει να τρεξουν στην επαρχια για να ενημερωσουν τους παικτες εκει, με στοχο το αθλημα να ξεφυγει απο τα στενα ορια του. Και φυσικα ειναι υπεραπαραιτητη η συνεργασια με την ομοσπονδια. Πρεπει να καταλαβουν οι παικτες την δυναμη τους.[/quote]

Μήπως είναι η κατάλληλη ώρα να απαγκιστρωθεί η πλειονότητα των αθλητών απο το άρμα του ανενεργού συνδικαλιστικού μας οργάνου, κάνοντας μια νέα ένωση που θα διεκδικήσει πράγματα που δικαιούται ο μέσος αμοιβομενος υδατοσφαιριστής ( οι προνομιουχοι ας μην συμμετέχουν, ούτως η αλλως καβατζομένοι είναι και η όποια συμμετοχή στα κοινά του χώρου μάλλον εφετζίδικη μου μοιάζει), γεμομένης της αρχής απο το βήμα τουτου του πολυσύχναστου φορουμ?
ze_elias
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 29, 2007 2:54 am
Τοποθεσία: METAMORFWSH

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τετ Οκτ 03, 2007 11:55 pm

ze_elias έγραψε:[Οσες φορες εχει προσπαθησει ο συνδεσμος να χρησιμοποιησει την Εθνικη ομαδα, παντα αποτυγχαναν να περασουν σοβαρα θεματα. Ο συνδεσμος πρεπει να επανεργοποιηθει και να λειτουργησει τελειως διαφορετικα. Με γενικο διευθυντη, με συμμετοχη ολων των παικτων, με ανθρωπους που πρεπει να τρεξουν στην επαρχια για να ενημερωσουν τους παικτες εκει, με στοχο το αθλημα να ξεφυγει απο τα στενα ορια του. Και φυσικα ειναι υπεραπαραιτητη η συνεργασια με την ομοσπονδια. Πρεπει να καταλαβουν οι παικτες την δυναμη τους

Μήπως είναι η κατάλληλη ώρα να απαγκιστρωθεί η πλειονότητα των αθλητών απο το άρμα του ανενεργού συνδικαλιστικού μας οργάνου, κάνοντας μια νέα ένωση που θα διεκδικήσει πράγματα που δικαιούται ο μέσος αμοιβομενος υδατοσφαιριστής ( οι προνομιουχοι ας μην συμμετέχουν, ούτως η αλλως καβατζομένοι είναι και η όποια συμμετοχή στα κοινά του χώρου μάλλον εφετζίδικη μου μοιάζει), γεμομένης της αρχής απο το βήμα τουτου του πολυσύχναστου φορουμ?


Εχεις κατι συγκεκριμενο να προτεινεις?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Οκτ 04, 2007 12:54 am

Και στην τελική γιατί να γίνει νέα ένωση και να μη διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους με τον υπάρχοντα σύνδεσμο ;
Τι θα προσφέρει μια νέα ένωση το οποίο δεν μπορεί να γίνει και τώρα ;

Να συνδικαλιστούν περισσότεροι και να μην αφήνουν τη διοίκηση σε αυτούς που κοιτάνε το προσωπικό συμφέρον, όπως κι αν λέγονται.
Π.χ. εκλογές πότε γίνονται ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Πέμ Οκτ 04, 2007 9:51 am

vs έγραψε:Και στην τελική γιατί να γίνει νέα ένωση και να μη διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους με τον υπάρχοντα σύνδεσμο ;
Τι θα προσφέρει μια νέα ένωση το οποίο δεν μπορεί να γίνει και τώρα ;

Να συνδικαλιστούν περισσότεροι και να μην αφήνουν τη διοίκηση σε αυτούς που κοιτάνε το προσωπικό συμφέρον, όπως κι αν λέγονται.
Π.χ. εκλογές πότε γίνονται ;


Απο οτι εχω καταλαβει, οποτε υπαρχει καποιο θεμα μεγαλυτερης κονομας. Αρα μαλλον θα αργησουν οι επομενες...
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό five » Πέμ Οκτ 04, 2007 3:00 pm

sharkface έγραψε:
vs έγραψε:Και στην τελική γιατί να γίνει νέα ένωση και να μη διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους με τον υπάρχοντα σύνδεσμο ;
Τι θα προσφέρει μια νέα ένωση το οποίο δεν μπορεί να γίνει και τώρα ;

Να συνδικαλιστούν περισσότεροι και να μην αφήνουν τη διοίκηση σε αυτούς που κοιτάνε το προσωπικό συμφέρον, όπως κι αν λέγονται.
Π.χ. εκλογές πότε γίνονται ;


Απο οτι εχω καταλαβει, οποτε υπαρχει καποιο θεμα μεγαλυτερης κονομας. Αρα μαλλον θα αργησουν οι επομενες...


Λοιπον,καταρχην δεν εχω ξανακουσει μεγαλυτερη χαζομαρα,να φυγουν οι παιχτες απο το συλλογο για να πανε απλα σε εναν αλλον που παλι θα ειναι οι ιδιοι.

Ως μελος του συλλογου θελω να σας πω εδω πως στελνουμε γραπτες και τηλεφωνικες προσκλησεις στους αρχηγους ολων των ομαδων,και τελικα,οταν κανουμε εκλογες,οι αθλητες βαριουνται να ερθουν λες και δεν ειναι για το συμφερον τους και ειμαστε 3 κι ο κουκος.

Το θεμα ειναι πως εν μερει εχετε δικιο,με την εννοια οτι οι αθλητες μεγαλων σωματειων (πχ Ολυμπιακος-Εθνικος) οι οποιοι και εκλεγονται (γιατι ο καθε αθλητης εχει τοσο λιγο μυαλο που θεωρει οτι πρεπει να ψηφισει εναν καλο παιχτη για προεδρο λες και θα παιξει πολο με την ομοσπονδια ειναι πραγματι αστειο αυτο,οσο καλυτερος παιχτης και να εισαι τοσο πιο πολλους ψηφους θα παρεις) ελεγχονται απο τη διοικηση τους η οποια τους τρομοκρατει (πχ διακοπη συμβολαιου-προστιμο κλπ) με αποτελεσμα να μη γινεται τιποτε τελικα.
Αλλα πανω απ ολα ειναι και η αδιαφορια του 90% των αθλητων οι οποιοι απλα περιμενουν παντα απο καποιον αλλον να βγαλει το φιδι απ την τρυπα και δεν συμμετεχουν ενεργα.
Ειναι λυπηρο. Πηγαμε ας πουμε στο final four του κυπελλου περυσι και καναμε τοσα χιλιομετρα,για να ρθει ο Προεδρος και να μας απειλησει οτι θα μας κανει κακο με τα σωματα ασφαλειας και να μη γινει τιποτα παλι.
Σ αυτο το καθεστως τρομοκρατιας ζουμε τοσα χρονια
five
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2007 5:07 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Οκτ 04, 2007 3:13 pm

Αγαπητέ five είναι λυπηρό το φαινόμενο όλοι να γκρινιάζουν στα εύκολα και όταν έρχεται η ώρα της κρίσεως να κάνουν πίσω και από πάνω να φορτώνουν την ευθύνη και στους άλλους. Είναι γενικότερο θέμα αυτό, δυστυχώς δεν παρατηρείται μόνο στο πόλο.

Πιστεύω ωστόσο ότι αν υπήρχε μεγαλύτερη ενημέρωση και επαφή για τα θέματα του κλάδου τότε τα πράγματα ίσως και να ήταν καλύτερα.
Π.χ. ενημέρωση όχι μόνο πριν τις εκλογές αλλά κάθε 2-3 μήνες, ίσως κάποιο μικρό έντυπο που να αποστέλλεται σε μηνιαία ή διμηνιαία βάση σε όλους τους παίκτες-μέλη κλπ. τότε όλοι θα αισθανονταν ότι κάτι πάει να γίνει και ότι τους αφορά άμεσα.

Για να είμαι ειλικρινής ΔΕΝ είμαι γνώστης του τι ακριβώς γίνεται καθώς έχω εγκαταλείψει την ενεργό δράση εδώ και λίγα χρόνια. Από αυτά που μαθαίνω όμως μάλλον δεν πρέπει υπάρχει μεγάλη κινητικότητα.

Πιστεύω ότι κάποιοι βετεράνοι/παλαίμαχοι αθλητές με εμπειρία και όραμα, άνθρωποι που βίωσαν κάποια πράγματα και θέλουν να συνεχίσουν να προσφέρουν στο χώρο και από άλλα πόστα (αλλά γιατί όχι και να λάβουν από το χώρο) και έχουν ιδέες, εμπειρία και θέληση, πρέπει να βρεθούν μεταξύ τους, να καταστρώσουν κάποια πλάνα και να εμπνεύσουν και τους υπόλοιπους. Με τον υπάρχοντα σύνδεσμο, επαναλαμβάνω.

Ακούγεται πολύπλοκο αλλά σε τόσο στενό χώρο δε νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο. Αν δεν υπάρχει η τακτική επαφή τότε δε γίνεται τίποτα.

Π.χ. πώς γίνεται σε μία ομάδα να υπάρχουν ξένοι επίσημα αναγνωρισμένοι ως επαγγελματίες και ταυτόχρονα οι Έλληνες συμπαίκτες τους να είναι "ισοβίως" δέσμιοι του δελτίου τους ;
Θα στεκόταν ποτέ αυτό απέναντι σε σοβαρή επιτροπή εργασίας ή σε κοινοτικό δικαστήριο ;

Και πόσα άλλα ...
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό ze_elias » Πέμ Οκτ 04, 2007 7:38 pm

quote="sharkface"]
ze_elias έγραψε:[Οσες φορες εχει προσπαθησει ο συνδεσμος να χρησιμοποιησει την Εθνικη ομαδα, παντα αποτυγχαναν να περασουν σοβαρα θεματα. Ο συνδεσμος πρεπει να επανεργοποιηθει και να λειτουργησει τελειως διαφορετικα. Με γενικο διευθυντη, με συμμετοχη ολων των παικτων, με ανθρωπους που πρεπει να τρεξουν στην επαρχια για να ενημερωσουν τους παικτες εκει, με στοχο το αθλημα να ξεφυγει απο τα στενα ορια του. Και φυσικα ειναι υπεραπαραιτητη η συνεργασια με την ομοσπονδια. Πρεπει να καταλαβουν οι παικτες την δυναμη τους

Μήπως είναι η κατάλληλη ώρα να απαγκιστρωθεί η πλειονότητα των αθλητών απο το άρμα του ανενεργού συνδικαλιστικού μας οργάνου, κάνοντας μια νέα ένωση που θα διεκδικήσει πράγματα που δικαιούται ο μέσος αμοιβομενος υδατοσφαιριστής ( οι προνομιουχοι ας μην συμμετέχουν, ούτως η αλλως καβατζομένοι είναι και η όποια συμμετοχή στα κοινά του χώρου μάλλον εφετζίδικη μου μοιάζει), γεμομένης της αρχής απο το βήμα τουτου του πολυσύχναστου φορουμ?

Λοιπον,καταρχην δεν εχω ξανακουσει μεγαλυτερη χαζομαρα,να φυγουν οι παιχτες απο το συλλογο για να πανε απλα σε εναν αλλον που παλι θα ειναι οι ιδιοι.

Ως μελος του συλλογου θελω να σας πω εδω πως στελνουμε γραπτες και τηλεφωνικες προσκλησεις στους αρχηγους ολων των ομαδων,και τελικα,οταν κανουμε εκλογες,οι αθλητες βαριουνται να ερθουν λες και δεν ειναι για το συμφερον τους και ειμαστε 3 κι ο κουκος.


Εχεις κατι συγκεκριμενο να προτεινεις?[/quote]

Θεμα 1ον
Δεν μιλησε κανεις για φυγη απο τον υπαρχοντα συλλογο, αλλα για τροπο τινα δημιουργια ενος καινουριου απο ατομα που εχουν αναγκη ενα διεκδηκητικο πλαισιο που να περιφερεται γυρω απο τις αμοιβες των αθλητων του χωρου. Ο υπαρχων συλλογος ας παραμεινει εχοντας τις μεχρι τωρα αρμοδιοτητες του. Η καινουρια ενωση δε θα απαγορευει συμμετοχη στην παλια.
Θεμα 2ον
Χαζομαρα αποτελει η συμμετοχη σε ενα ανενεργο συνδικαλιστικο οργανο τα μελη του οποιου υποθετω πως συνηθως αντιλαμβανονται άλλα απο οσα για τα επρεπε να γινουν αγωνιστικοι, πχ η συμμετοχη σε τετοιου ειδους φορεις απαιτει θυσιες που τα μελη του υπαρχοντος συλλογου σιγουρα δεν εχουν τη διαθεση να κανουν διοτι ερχεται σε κοντρα με τα της κονομας τους κ κυριως με το προφιλ τους για το οποιο πολλοι πασχιζουν να διαιτηρουν σε υψηλο επιπεδο μεταξυ των σελεμπριτις.
Θεμα 3ον
Προσκληση του συλλογου προσωπικα σε μενα που εχω διατελεσει αρχηγος ομαδος δεν εχει ποτε περιελθει στα χερια μου αλλα ουτε και σε καποιο απο τους συμπαιχτες μου. Ενεργοποιηση των παιχτων προαπαιτει χρονο κ πανω σε συγκεκριμενο πλαισιο διεκδικησεων που να πειθει καποιον για να ασχοληθει και οχι του τυπου ( Παμε στην αρτα να τα κανουμε π.... διοτι ο κοντος μας αλλαξε τα ορια ηλικιας κ πρεπει αυτο το σκ να το παιξουμε απεργοι)
Θεμα 4ον
οσον αφορα τις προτασεις μου φιλε καρχαριοφτσε θα επανελθω με νεο ποστ λιαν συντομως.
ze_elias
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 29, 2007 2:54 am
Τοποθεσία: METAMORFWSH

...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Πέμ Οκτ 04, 2007 8:18 pm

Παιδιά για το ΣΕΑΥ και τις δραστηριότητές του, καλό είναι να ανοίξουμε μια καινούρια ενότητα και να πούμε εκεί τις απόψεις μας.

Σίγουρα υπάρχουν πολλα να ειπωθούν και καλό είναι να κρατηθούμε σε επίπεδο αντιπαράθεσης απόψεων και όχι επί...προσωπικού.

ΥΓ Λάμπρο, μετέφερε τα ποστ που αφορούν την καινούρια ενότητα για να υπάρχει μια σειρά.
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό five » Πέμ Οκτ 04, 2007 8:33 pm

ze_elias έγραψε:quote="sharkface"]
ze_elias έγραψε:[Οσες φορες εχει προσπαθησει ο συνδεσμος να χρησιμοποιησει την Εθνικη ομαδα, παντα αποτυγχαναν να περασουν σοβαρα θεματα. Ο συνδεσμος πρεπει να επανεργοποιηθει και να λειτουργησει τελειως διαφορετικα. Με γενικο διευθυντη, με συμμετοχη ολων των παικτων, με ανθρωπους που πρεπει να τρεξουν στην επαρχια για να ενημερωσουν τους παικτες εκει, με στοχο το αθλημα να ξεφυγει απο τα στενα ορια του. Και φυσικα ειναι υπεραπαραιτητη η συνεργασια με την ομοσπονδια. Πρεπει να καταλαβουν οι παικτες την δυναμη τους

Μήπως είναι η κατάλληλη ώρα να απαγκιστρωθεί η πλειονότητα των αθλητών απο το άρμα του ανενεργού συνδικαλιστικού μας οργάνου, κάνοντας μια νέα ένωση που θα διεκδικήσει πράγματα που δικαιούται ο μέσος αμοιβομενος υδατοσφαιριστής ( οι προνομιουχοι ας μην συμμετέχουν, ούτως η αλλως καβατζομένοι είναι και η όποια συμμετοχή στα κοινά του χώρου μάλλον εφετζίδικη μου μοιάζει), γεμομένης της αρχής απο το βήμα τουτου του πολυσύχναστου φορουμ?

Λοιπον,καταρχην δεν εχω ξανακουσει μεγαλυτερη χαζομαρα,να φυγουν οι παιχτες απο το συλλογο για να πανε απλα σε εναν αλλον που παλι θα ειναι οι ιδιοι.

Ως μελος του συλλογου θελω να σας πω εδω πως στελνουμε γραπτες και τηλεφωνικες προσκλησεις στους αρχηγους ολων των ομαδων,και τελικα,οταν κανουμε εκλογες,οι αθλητες βαριουνται να ερθουν λες και δεν ειναι για το συμφερον τους και ειμαστε 3 κι ο κουκος.


Εχεις κατι συγκεκριμενο να προτεινεις?


Θεμα 1ον
Δεν μιλησε κανεις για φυγη απο τον υπαρχοντα συλλογο, αλλα για τροπο τινα δημιουργια ενος καινουριου απο ατομα που εχουν αναγκη ενα διεκδηκητικο πλαισιο που να περιφερεται γυρω απο τις αμοιβες των αθλητων του χωρου. Ο υπαρχων συλλογος ας παραμεινει εχοντας τις μεχρι τωρα αρμοδιοτητες του. Η καινουρια ενωση δε θα απαγορευει συμμετοχη στην παλια.
Θεμα 2ον
Χαζομαρα αποτελει η συμμετοχη σε ενα ανενεργο συνδικαλιστικο οργανο τα μελη του οποιου υποθετω πως συνηθως αντιλαμβανονται άλλα απο οσα για τα επρεπε να γινουν αγωνιστικοι, πχ η συμμετοχη σε τετοιου ειδους φορεις απαιτει θυσιες που τα μελη του υπαρχοντος συλλογου σιγουρα δεν εχουν τη διαθεση να κανουν διοτι ερχεται σε κοντρα με τα της κονομας τους κ κυριως με το προφιλ τους για το οποιο πολλοι πασχιζουν να διαιτηρουν σε υψηλο επιπεδο μεταξυ των σελεμπριτις.
Θεμα 3ον
Προσκληση του συλλογου προσωπικα σε μενα που εχω διατελεσει αρχηγος ομαδος δεν εχει ποτε περιελθει στα χερια μου αλλα ουτε και σε καποιο απο τους συμπαιχτες μου. Ενεργοποιηση των παιχτων προαπαιτει χρονο κ πανω σε συγκεκριμενο πλαισιο διεκδικησεων που να πειθει καποιον για να ασχοληθει και οχι του τυπου ( Παμε στην αρτα να τα κανουμε π.... διοτι ο κοντος μας αλλαξε τα ορια ηλικιας κ πρεπει αυτο το σκ να το παιξουμε απεργοι)
Θεμα 4ον
οσον αφορα τις προτασεις μου φιλε καρχαριοφτσε θα επανελθω με νεο ποστ λιαν συντομως.[/quote]

Eγω προσωπικα εφτιαξα ενα δελτιο τυπου το οποιο δημοσιευτηκε σε ολες τις αθλητικες εφημεριδες και ανακοινωνε τη συνελευση και εκλογη νεου ΔΣ του ΣΕΑΥ. Παραλληλα,μιλησαμε τηλεφωνικως με παιχτες απ ολη την Ελλαδα οι οποιοι μας διαβεβαιωσαν οτι ολοι ειναι ενημεροι. Και ηρθαν το 1/10 ολων αυτων. Δεν λεω,μπορει η αποσταση για την Αθηνα να ειναι μεγαλη,αλλα θα μπορουσε καθε ομαδα να στειλει και εναν εκπροσωπο.
Επειτα,συμφωνω πως στο ΔΣ θα επρεπε να ειναι ατομα περισσοτερο παλαιμαχοι,γιατι οι εν ενεργεια διεθνεις,δινουν βεβαια ενα πρεστιζ στον συνδεσμο αλλα επι της ουσιας εχουν τοσο φορτωμενο προγραμμα με τις ομαδες τους και την εθνικη ομαδα που δεν εχουν χρονο να ασχοληθουν ενεργα. Τελος το θεμα δεν αφορουσε μονο το οριο ηλικιας αλλα μια προσπαθεια επαγγελματοποιησης του χωρου με υποχρεωτικα ιδιωτικα συμφωνητικα κλπ. Ειμαι 34 χρονων και δεν θα πηγαινα μεχρι την Αρτα με δικα μου εξοδα επειδη το οριο απο 26 εγινε 28 μονο. Δεν με πιανει το οριο καταλαβαινετε τι εννοω.

Και δεν ειναι γενικο το φαινομενο οπως λετε,στο μπασκετ πριν καποια χρονια ειχαν κατσει με καρεκλιτσες ολοι οι παιχτες στο κεντρο του γηπεδου και ειχαν βαλει και λουκετα αν θυμαστε στα διχτακια των καλαθιων. Ετσι αλλαξε η ιστορια του μπασκετ.
Αλλα να πηγαινω μεχρι την Αρτα οχι στην ουσια για μενα προσωπικα αλλα για αθλητες της ηλικιας του Κοχειλα,του Μπλανη , του Σαλπαδημα , του Ντοσκα και να κανω τον καραγκιοζη παλευοντας με τα ΜΑΤ για να πεσω στην πισινα,και να ερχονται μετα αυτης της ηλικιας οι παιχτες και στην ουσια να με πουλανε τρομοκρατημενοι απο τα 15 χιλιαρικα που βγαζουνε και την τρομοκρατια των προεδρων τους,ε δεν το ξανακανω,χεστηκα.
If you don't understand,there is no explanation (Stamenic)
five
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2007 5:07 pm

...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Πέμ Οκτ 04, 2007 8:58 pm

Φίλε 5,

Για την εκπροσώπηση της επαρχίας, κάπου διάβασα και νομίζω ότι το έγραψε ο σκυλόφατσας, για περιφερειακές επιτροπές.

Αυτή ήταν και η πρότασή μου προς τον ΣΕΑΥ, όταν έγιναν οι πρώτες εκλογές στο Γουδί και ήμουν στο ΔΣ σαν μέλος που εκπροσωπούσε τους παίκτες της Α2. (συγνώμη που δεν θυμάμαι έτος, αλλά γερνάω μάλλον...)

Πρέπει να γίνουν περιφερειακές επιτροπές, αλλά πρέπει να ενδιαφερθούν ΕΝΕΡΓΑ και οι ίδιοι οι παίκτες για την λειτουργία του Συνδέσμου. Και αυτό γίνεται με συνεχή προσπάθεια και παρακολούθηση της κατάστασης που υπάρχει και δραστηριοποίηση σε καιρό αγωνιστικό και μη.
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Re: ...

Δημοσίευσηαπό ze_elias » Πέμ Οκτ 04, 2007 11:39 pm

COACHFK έγραψε:Παιδιά για το ΣΕΑΥ και τις δραστηριότητές του, καλό είναι να ανοίξουμε μια καινούρια ενότητα και να πούμε εκεί τις απόψεις μας.

Σίγουρα υπάρχουν πολλα να ειπωθούν και καλό είναι να κρατηθούμε σε επίπεδο αντιπαράθεσης απόψεων και όχι επί...προσωπικού.

ΥΓ Λάμπρο, μετέφερε τα ποστ που αφορούν την καινούρια ενότητα για να υπάρχει μια σειρά.


Συμφωνω απολυτα μαζι σου κοουτς και συμπληρωνω πως το συγκεκριμενο θεμα πρεπει να συζητηθει διεξοδικα μεσω αυτου του φορουμ διοτι νομιζω πως αποτελει καιριο ζητημα για την εξελιξη των πραγματων στο χωρο μας.
Θα περιμενω απο το Λαμπρο να κανει τον απαραιτητο διαχωρισμο για να επανελθω εκ νεου στο συγκεκριμενο θεμα που αφορα ολους μας.
Η απηχηση και η επισκεψιμοτητα του συγκεκριμενου φορουμ μπορει να σηματοδοτησει εξελιξεις κ πρεπει ολοι να ενεργοποιηθουμε σε αυτη την κατευθυνση
ze_elias
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 29, 2007 2:54 am
Τοποθεσία: METAMORFWSH

Re: ...

Δημοσίευσηαπό sharkface » Παρ Οκτ 05, 2007 12:33 am

COACHFK έγραψε:.

Αυτή ήταν και η πρότασή μου προς τον ΣΕΑΥ, όταν έγιναν οι πρώτες εκλογές στο Γουδί και ήμουν στο ΔΣ σαν μέλος που εκπροσωπούσε τους παίκτες της Α2. (συγνώμη που δεν θυμάμαι έτος, αλλά γερνάω μάλλον...)





Βρε κολογερε δεν θυμασαι τιποτα απο εκεινη την συγκεντρωση ε? Τουλαχιστον θυμασαι ποιος ηταν ο πρωτοστατης αυτης της πρωτης συναντησης? (Οι εκλογες εγιναν στον Αγιο Κοσμα)

Επισης να σας ενημερωσω οτι ο ΣΕΑΥ υπηρχε απο παλια, αλλα καταπολεμηθηκε παρα πολυ απο την ομοσπονδια και τους διαιτητες, γιατι τοτε (τελη δεκαετιας του 70) πιστευαν οτι η δημιουργια ενος τετοιου συνδεσμου γινοταν εναντιον του Εθνικου ο οποιος ελεγχε τον χωρο και τους διαιτητες.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Παρ Οκτ 05, 2007 2:24 am

Ze_Elias
... Δεν μιλησε κανεις για φυγη απο τον υπαρχοντα συλλογο, αλλα για τροπο τινα δημιουργια ενος καινουριου απο ατομα που εχουν αναγκη ενα διεκδηκητικο πλαισιο που να περιφερεται γυρω απο τις αμοιβες των αθλητων του χωρου. Ο υπαρχων συλλογος ας παραμεινει εχοντας τις μεχρι τωρα αρμοδιοτητες του. Η καινουρια ενωση δε θα απαγορευει συμμετοχη στην παλια ...

Αγαπητέ φίλε επίτρεψέ μου να σταθώ αποκλειστικά και μόνο στο θέμα της βοήθειας που θα μπορούσε να παρέχει η δημιουργία νέου συνδέσμου ή ένωσης. Θεωρώ ότι όχι μόνο είναι αχρείαστη αλλά ίσως και αρνητική. Εξηγούμαι :

(1) γιατί σε νέα ένωση και όχι με την τωρινή ; Δε νομίζω ότι το παρών προεδρείο κρατάει δέσμιο το σύνδεσμο. Σίγουρα προβλέπονται περισσότερα δικαιώματα στα μέλη από το να ψηφίζουν μία στο τόσο. Από κει και πέρα δεν είναι δυνατόν να είναι όλος ο σύνδεσμος μόνο το προεδρείο.

(2) η όποια νέα ένωση ουσιαστικά (όχι νομικά) ακυρώνει την τωρινή (χωρίς λόγο) και δίνει την εικόνα ότι "οι παίκτες καλά καλά δεν μπορούν να τα βρουν μεταξύ τους, τι να μας ζητήσουν κι από πάνω" ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Παρ Οκτ 05, 2007 10:52 am

Επαναλαμβανω την ερωτηση που καιει.
Γιατι ο ΣΕΑΥ δεν δεχτηκε την προταση του Διαθεσοπουλου για υποχρωτικα ιδιωτικα συμφωνητικα?
Μηπως η ολη κινηση υποκινειτο απο 2 σωματεια (με γνωστη κοντρα με την ΚΟΕ) για τον γνωστο λογο (Θωμακος)?
Μπορει να μας ενημερωσει ο five ποιοι ειναι στο προεδρειο του συνδεσμου και γιατι δεν προκηρυχθηκε νεα γενικη συνελευση?
Τελικα θελουν οι παικτες συνδικαλιστικο οργανο η μηπως τους βολευει αυτη η κατασταση, προκειμενου να διαπραγμετευονται μονοι τους τα της αμοιβης τους?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό naruto » Παρ Οκτ 05, 2007 11:44 am

Ego mia protasi pou thelo na kano kai malista ti metefera prin liges meres ston arxigo tou seay einai na kathierothoun 1 i 2 etisies suskepseis olon ton melon.Aytes tha anakoinontai stis efimerides kai tha yparxei kai enimerosi ston arxigo kathe omadas apo tin arxi tou etous gia tin akrivi imerominia sunantisis.

Oson afora to giati oi athlites ekseleksan kalous paiktes gia na tous ekprosopisoun exei na kanei me to oti pisteyan,oti autoi me tin aigli tous kai to prestiz tous tha mporousan na askisoun piesi.Ontos etsi egine,pigan ta paidia etreksan se upourgo se omospondia alla oloi mono uposxeseis.

Diki mou apopsi einai oti mono me politiki paremvasi i meso ethniks omadas mporei na allaksei kati.An deginei kati apo ta dio DEN uparxei periptosi na allaksei tipota sto thlivero skiniko tis udatosfairisis.Kai den thelo na apaksioso to elliniko epipedo gt emeis oi athlites to exoume ftasei se polu upslo simeio me pollou kopous,alla einai pragmati thlivero to topio.

O Vlontakis,o Afroudakis ola genika ta prosopa pou emfanistikan prin 2 xronia san mprostarides kai eferan mia sispeirosi sto seay pou eixame kairo na doume omoia tis, afou ekanan mia filotimi prospatheia eidan oti einai monoi tous,eidan oti autoi riskaran kai oi alloi perimenan apla na sothoun,kai opos itan fisiologiko kai anamenomeno egkateleipsan..

Alla thelo na theso kai ena erotima edo.Poso magkas prepei na einai kapoios pou exei sigouri thesi se olumpiada gia na pei oxi ego den erxomai na paikso kai oloi oi upoloipoi pou to kanete mimitheite me mpas kai allaksoume kati.Oloi tha poun AA ti kanei aytos fernei ti dixonoia stin ethniki omada kai tha xasoume ti summetoxi gia proti fora..ayta eiani aparadekta pragmata kai tetoies sumperifores eiani paradeigma pros apofugi......Ayta tha poune oloi!OLOI omos!! Ayta tha poune gia kapoion pou exei to tharros kai ti magkia na aparnithei ola ayta pou tou prosferei i olumpiada (kai profanos i thesi tou olumpioniki me ta pronomia pou dinei...) kai na aytothisiastei gia tous sunathlites tou protista kai makroxronia gia to idio to athlima.Kai mi mou kanei quote kaneis " Giati re file na to kanei ayto? Xrostaei tipota stous sunathlites tou.." profanos kai tha to kanei apo ideologia kai oxi apo usterovoulia....

Ego eimai arketa apogoiteumenos apo to xoro kai idi exo kapoies epaggelmatikes protaseis pou me kathistoun trelo pou paizo akoma polo kai den tis apodexomai.Opos omos sxedon oloi oi sunathlites mou agapo polu ti pisina kai oso mporo paleuo kathimerina gia na ginei o xoros kalyteros,esto kai me ena post sto foroum mas.
Άβαταρ μέλους
naruto
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Παρ Αύγ 11, 2006 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Παρ Οκτ 05, 2007 12:27 pm

Φίλε naruto δε νομίζω ότι υπάρχουν άτομα που θα έχαναν μια Ολυμπιάδα ώστε να αποκομίσουν/προσφέρουν οφέλη στο χώρο των παικτών.

Αν οι παίκτες σταματούσαν να παίζουν π.χ. για ένα χρόνο, τη μεγαλύτερη ζημιά θα την πάθαιναν όλοι οι άλλοι (πολιτικό κόστος για Ομοσπονδία και ομάδες-παράγοντες κλπ.). Μπορεί να λείψουν πολλά και να γίνει πρωτάθλημα, άμα λείψουν οι παίκτες όμως ποιος θα παίζει ;

Όμως άμα λείψει η 70-100άρα το χρόνο ο παίκτης σκέφτεται ότι από τα 10 καλά του χρόνια (ουσιαστικά λιγότερα με υψηλή αμοιβή) χάνει μια χρονιά. Και έτσι κάνει πίσω. Δεν καταλαβαίνει ότι στη συνέχεια θα έχει εξασφαλισμένα χρήματα, περισσότερες προτάσεις, ότι θα ανοίξει η πόρτα της Ευρώπης (για τους νεότερους) κλπ. κλπ.

Να υπάρχουν αναγνωρισμένα συμβόλαια (επίσημα και φορολογήσιμα), ασφάλιση, προσωπικές επιταγές του προέδρου. Όχι σαν άλλα αθλήματα που έπαιρνε μια ομάδα κάποιος με τα ψέματα, έκανε το κομμάτι του και έφευγε φορτώνοντάς της τα χρέη της ανικανότητάς του.

Δεν είναι δυνατόν οι μισές ομάδες της Α1 να χρωστάνε παντού και να μην κατοχυρώνονται ούτε τα δεδουλευμένα.

Ούτε είναι δυνατόν στην ίδια ομάδα να τηρείται (στους ξένους εργαζόμενους) και να μην τηρείται (στους Έλληνες) το κοινοτικό δίκαιο.

Και έχει δίκιο ο sharkface : γιατί δε δέχθηκαν την πρόταση για τα συμφωνητικά ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Παρ Οκτ 05, 2007 12:56 pm

To Δ.Σ. του ΣΕΑΥ έχει ώς εξής από τον Απρίλιο του 2006:

Πρόεδρος: Βλοντάκης Αντώνης
Αντιπρόεδρος: Μπιτσάκος Δημήτρης
Γενικός Γραμματέας: Ρέππας Γιώργος
Ταμίας: Μάζης Δημήτρης
Μέλος: Αφρουδάκη Γιώργος
Μέλος: Θωμάκος Γιάννης
Μέλος: Κοκκινάκης Κώστας


Την δύναμη και την ισχύ ένος συνδικαλιστικού οργάνου
την δημιουργούν πρώτα από όλα τα μέλη του. Αν δεν δυναμώσουμε
τις φωνές μας όλοι, παλιοί - νέοι παίκτες με στόχο το κοινό συμφέρον
και κυρίως την πρόοδο του αθλήματος σεβομενη τα δικαιώματα των αθλητών δεν πρόκειται ποτέ να καταφέρουμε κάτι..

Δεν θέλω να πιστεύω ότι τα παιδιά που απαρτίζουν το ΔΣ δεν έχουν
διάθεση να βοηθήσουν ή δεν έχυον οράματα για τον χώρο μας
όντας βολεμένοι... Το πρόβλημα είναι καθαρά οργανωτικό..
Ολοι μέσα τους τα σκέφτονται τα πράγματα , όλοι έχουν υποχρεώσεις
και αναβάλλουν τα πάντα....

Δυστυχώς πρέπει να δημιουργηθει ένα πλαίσιο οργανωτικό (πεστε το αν θέλετε ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ) το οποίο θα ορίζει τακτές Γενικές Συνελεύσεις του Οργάνου π.χ κάθε 1 μήνα.

Να δημιουργηθεί ένα site του ΣΕΑΥ όπου θα μπορούν όλοι να ενημερώνονται για τα τεκτενόμενα, τα θέματα και τις αποφάσεις. Δεν είναι όλοι οι υδατοσφαιριστές στην Αθήνα και δεν μπορούν κάθε τρεις και λίγο
να έρχονται στις ΓΣ. Τουλάχιστον να έχουν ενημέρωση και να μοπρούν να καταθέτουν τις απόψεις τους !!!

Οι υποψήφιοι για το ΔΣ να ξέρουν πως ο ρόλος τους δνε είναι τυχαίος
και έχει απαιτήσεις. Δεν έχεις χρόνο ??? Τότε ας αναλάβει κάποιος άλλος..
Μια ζωή στην μετριότητα κινούμαστε.... Ας δημιουργήσουμε κάτι πιο δραστήριο.... Καταθέστε τις απόψεις σας....
Μην απαξιώνουμε συνέχεια και ας μην ειρωνευόμαστε...
ΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ !!!

Προσωπικά η κριτική χώρις προτάσεις-αντιπρόταση συνήθως δεν μου λέει τίποτα...

ΥΓ1. Περιφερειακές Επιτροπές να περιφέρεια : πρόταση που την δέχομαι
αλλά θέλει δραστήρια άτομα και εκεί..

ΥΓ2. naruto : μας έσκισες με τα greeklish πάλι :shock:
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Re: ...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Παρ Οκτ 05, 2007 1:29 pm

sharkface έγραψε:
COACHFK έγραψε:.

Αυτή ήταν και η πρότασή μου προς τον ΣΕΑΥ, όταν έγιναν οι πρώτες εκλογές στο Γουδί και ήμουν στο ΔΣ σαν μέλος που εκπροσωπούσε τους παίκτες της Α2. (συγνώμη που δεν θυμάμαι έτος, αλλά γερνάω μάλλον...)





Βρε κολογερε δεν θυμασαι τιποτα απο εκεινη την συγκεντρωση ε? Τουλαχιστον θυμασαι ποιος ηταν ο πρωτοστατης αυτης της πρωτης συναντησης? (Οι εκλογες εγιναν στον Αγιο Κοσμα)

Επισης να σας ενημερωσω οτι ο ΣΕΑΥ υπηρχε απο παλια, αλλα καταπολεμηθηκε παρα πολυ απο την ομοσπονδια και τους διαιτητες, γιατι τοτε (τελη δεκαετιας του 70) πιστευαν οτι η δημιουργια ενος τετοιου συνδεσμου γινοταν εναντιον του Εθνικου ο οποιος ελεγχε τον χωρο και τους διαιτητες.


Ρε λες να ξεκούτιανα τόσο πολύ;;;

Άσε δεν λέω ποιός, γιατί αν δεν είναι αυτό, μαύρος καρχαρίας που μ' έφαγε!!!

Για θυμισέ μας, βρε...μπαμπόγρια με γυαλιά!!!
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό kostis » Παρ Οκτ 05, 2007 1:58 pm

Αυτο που καταλαβα απο την ολη ιστορια ειναι οτι ενας μεγαλος σε ηλικια και αξια παιχτης δεν εχει την δυνατοτητα να συμμετεχει ενεργα σε ενα τετοιο συνδεσμο..Φανηκε απο τα γεγονοτα της Αρτας οπου οι περισσοτεροι ειναι σε σωματα ασφαλειας και αλλοι σε θεσεις στο δημοσιο..Και οταν εχουν μια οικογενεια να θρεψουν καλα εκαναν και δε ρισκαραν...Κατα τη γνωμη μου, αν ειναι να γινει κατι πρεπει να ξεκινησει απο τους νεαροτερους αθλητες,οι οποιοι δεν εχουν πολλα να χασουν,συν οτι,μετα το πεκινο πολλοι θα αποχωρησουν...
...τοτε ισως ειναι η ευκαιρια να γινει κατι...αν και δε πιστευω...
kostis
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 24, 2006 12:30 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Παρ Οκτ 05, 2007 3:11 pm

Σωστός ο Λάμπρος, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η δημιουργία site για τακτική ενημέρωση των παικτών. Βέβαια Λάμπρο γνωρίζεις πολύ καλύτερα απ'όλους τι δουλειά απαιτεί η συνεχής (έστω σε εβδομαδιαία βάση) ανανέωση ενός site.

Το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει ένα γραφείο με μόνιμο ολιγομελές προσωπικό ως γραμματεία, λογιστική και νομική υποστήριξη. Νομική υποστήριξη με εξειδικευμένο συμβουλευτικό (με την έννοια που έχει η επιθεώρηση εργασίας για τους λοιπούς εργαζόμενους) και υποστηρικτικό χαρακτήρα.

Όπου υποστηρηκτικός χαρακτήρας είναι είτε η νομική βοήθεια για αγωγές-καταγγελίες είτε η ενημέρωση αναφορικά με το ποιο σύλλογοι χρωστούν χρήματα.

Με τη θεσμοθέτηση συμφωνητικών και νόμιμης ασφάλισης, θα μπορούσε ένα μικρό ποσοστό από τους μισθούς να πηγαίνει ως εισφορά στο ΣΕΑΥ για τα πάγια έξοδα.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση στην Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες