10 ομάδες στην Α1 γυναικών ή να παραμείνουν 8 ???

Ανοικτή συζήτηση για τα αποτελέσματα - νέα σχετικά με τα πρωταθλήματα των κατηγοριών Γυναικείου Πόλο

Συντονιστής: Lambros10

10 ομάδες στην Α1 γυναικών ή να παραμείνουν 8 ???

Δημοσίευσηαπό water-poloholic » Τετ Ιούλ 09, 2008 6:05 am

Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα που συζητιέται τις τελευταίες μέρες : 10 ομάδες στην Α1 γυναικών ή να παραμείνουν 8 ??? Τι προτιμάτε ?
water-poloholic
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 3:26 am

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Ιούλ 09, 2008 10:53 am

Σαφέστατα 10. Αλλά με ποιες προϋποθέσεις ; Υπάρχει το μπακάπ (οικονομικό, κυρίως) να γίνει κάτι τέτοιο ή θα καταλήξουμε σε απλήρωτες παίκτριες κλπ. ;

Π.χ. εγώ προτιμώ 10 ώστε η σαιζόν να έχει λίγο μεγαλύτερη διάρκεια. Επιπλέον, πιστεύω ότι αυτό θα βοηθήσει τις ομάδες να είναι περισσότερο χρόνο μαζί και άρα να έχουν το κίνητρο να δουλέψουν περισσότερο. Αυτό θα κάνει καλό ιδιαίτερα στις νέες παίκτριες.

Έτσι όπως είναι τώρα, αν εξαιρέσουμε τις διεθνείς, το μισό χρόνο είναι ανενεργές ενώ στον άλλο μισό (μαζί με τους λίγους αγώνες) συμπεριλαμβάνονται και οι 2 προετοιμασίες. Δε γίνεται δουλειά έτσι.

Και επίσης θα ήθελα μόνο μία ξένη, αλλά αυτό είναι δεδομένο ότι δε θα αλλάξει.

Εσύ που είσαι για τα καλά μέσα στο χώρο και έχεις τη σχετική εμπειρία, τι λες ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό water-poloholic » Τετ Ιούλ 09, 2008 9:03 pm

Σίγουρα οι 10 ομάδες είναι καλύτερο από τις 8 . Οι μικρές ομάδες όπως Νηρέας , Ηρακλής , Πανιώνιος , Χανιά , ΠΑΟΚ χρησιμοποιούν πολλές μικρές κοπέλες . Οπότε είναι πάρα πολύ καλό για να πάρουν παιχνίδια πάνω τους ( οι δικές μου κοπέλες φέτος έκαναν ουσιαστικά προετοιμασία για 4 παιχνίδια . 2 με ΠΑΟΚ και 2 με Χανιά . ) Άρα άμα γίνουμε 10 θα παίξουμε πάρα πολλά παιχνίδια , θα γεμίσουν με εμπειρία τα κορίτσια και σιγά σιγά θα δυναμώσουν για να κοντράρουμε τις μεγάλες ομάδες .
Θα σταματήσουν οι μεγάλες ομάδες να παίρνουν τα παιδιά των υποδομών μας με το κίνητρο τις Α1 .

Λεφτά οι μικρές δεν παίρνουν ( Μόνο 3 παίκτριες πληρώνονται από την δική μου ομάδα . Όλες οι άλλες είναι μικρές ) ! Άρα δεν θα υπάρχει μεγάλη επιβάρυνση οικονομική για τις ομάδες . Αν έχει πρόβλημα οικονομικό η ομοσπονδία ας το καλύψουν όλες οι ομάδες . Δεν νομίζω δύο ομάδες συν να δημιουργούν τόσο μεγάλο πρόβλημα στην ομοσπονδία ! Στην τελική οι ομάδες ας βάλουν τους χορηγούς τους να συνεισφέρουν στο πρωτάθλημα τις Α1 γυναικών . Σίγουρα μπορούν να μαζευτούν τα λεφτά αν υπάρχει θέληση .

Στην τελική μιλάμε για το μέλλον του γυναικείου Ελληνικού πόλο . Οι ποιο πολλές ομάδες υπολειτουργούν σε αυτό το τμήμα επειδή υπάρχει αυτή η δομή στις κατηγορίες . Αν υπάρχει μόνο Α2 και μετά Α1 με 10 ομάδες όλοι θα έχουν κίνητρο να δουλέψουν και να πάνε Α1 . Ενώ τώρα από την αρχή τις χρονιάς ξέρουν ποιος θα ανέβει επειδή πάντα βρίσκονται κάποιοι γάτοι παράγοντες που πληρώνουν κάποιες μεγάλες σε ηλικία παίκτριες ( με εξαιρέσεις Ηρακλή , Νηρέα , Πανιώνιο ) και όλοι οι άλλοι απλά κάνουν το χόμπι τους . Ένα μήνα προετοιμασία πριν το πρωτάθλημα και πάμε να κάνουμε τα μπάνια μας . Γιαυτό το γυναικείο πόλο είναι σε αυτά τα χάλια .

Ενώ αν ανεβαίνουν 2 ομάδες είναι ποιο εύκολο για όλες τις ομάδες να παλέψουν και να δουλέψουν με ένα πρόγραμμα ώστε να φτάσουν στην Α1 και να παραμείνουν . Ο Νηρέας πριν τρία χρόνια δεν ανέβηκε γιατί έχασε από το Ρέθυμνο στην ισοβαθμία . Η πρώτη σκέψη (όπως συμβαίνει σε πολλές ομάδες ) ήταν να σκορπίσουμε όλοι σε διάφορες ομάδες . Αυτό είναι το πρόβλημα να ανεβαίνει μόνο μία ομάδα .
Και αυτό είναι το πρόβλημα όταν πέφτει μία ομάδα από την Α1 . Επειδή οι καλές παίκτριες φοβόνται μην χαθούν στην Α2 και φεύγουν για κάποια ομάδα τις Α1 . Ενώ άμα ανεβαίνουν 2 είναι ποιο εύκολος στόχος και μένουν οι ομάδες δεμένες για να ξαναπάνε στην Α1 .

Συν όλα αυτά που είπες και εσύ VS !!!

Άρα οι 10 ομάδες μόνο για καλό είναι !!! Οι μόνοι που δεν το θέλουν είναι αυτοί που δεν δουλεύουν τις υποδομές τους και αυτοί που τους βολεύει να υπάρχουν μόνο 3 καλές ομάδες και έχουν τα λεφτά να αγοράζουν ξένες και από άλλες ομάδες παίχτριες .
water-poloholic
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 3:26 am

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Ιούλ 10, 2008 12:34 am

Εγώ γενικά συμφωνώ μαζί σου. Δύο σημεία μόνο :

(1) οι μεγάλες (σε ηλικία) παίκτριες που δε ζουν από το πόλο πάντα θα υπάρχουν και πάντα θα στηρίζουν με την παρουσια τους είτε μικρές ομάδες να παραμένουν στην Α1 είτε να ανεβαίνουν από την Α2. Αυτό κοντεύει να γίνει καθεστώς στους άνδρες, που τα χρήματα είναι σαφώς περισσότερα.

Άρα αυτή η κατηγορία παικτριών δε νομίζω ότι θα πρέπει να υπολογίζεται ιδιαίτερα, όταν πρόκειται για προτάσεις αλλαγών στη δομή.

(2) Έγραψες :
water-poloholic έγραψε:Αν έχει πρόβλημα οικονομικό η ομοσπονδία ας το καλύψουν όλες οι ομάδες. Δεν νομίζω δύο ομάδες συν να δημιουργούν τόσο μεγάλο πρόβλημα στην ομοσπονδία ! Στην τελική οι ομάδες ας βάλουν τους χορηγούς τους να συνεισφέρουν στο πρωτάθλημα τις Α1 γυναικών. Σίγουρα μπορούν να μαζευτούν τα λεφτά αν υπάρχει θέληση. Στην τελική μιλάμε για το μέλλον του γυναικείου Ελληνικού πόλο.

Εδώ δε συμφωνώ μαζί σου. Οι παράγοντες των ομάδων είναι "ταγμένοι" να φροντίζουν για την εύρρυθμη λειτουργία και το μέλλον των ομάδων τους. Σίγουρα αυτό το μέλλον περνάει και μέσα από τη συνολικότερη προκοπή, όμως το πρώτο τους μέλημα είναι η ομάδα τους (και πάλι καλά να λέμε αν την υπηρετούν και αυτή και δεν κοιτάζουν μόνο τα προσωπικά τους συμφέροντα).

Θεωρώ ότι είναι καθαρά υποχρέωση της ομοσπονδίας να φροντίζει να γίνονται τα πρωταθλήματα σωστά.

Εδώ έχω να ρίξω και μια ιδέα, που νομίζω ότι έχει εφαρμοστεί στο ρώσικο πρωτάθλημα γυναικών : επειδή οι γεωγραφικές αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες, κάποτε είχαν κανονίσει να παίζουν το πρωτάθλημα σε Σαββατοκύριακα.

Μαζεύονταν π.χ. 4 ομάδες σε μια έδρα και έπαιζαν όλες με όλες. Μετά από 15 μέρες αλλού. Με Ρέθυμνο, Χανιά στην Κρήτη και Ηρακλή, ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, θα ήταν χρήσιμο να μελετηθεί κάτι τέτοιο. Ίσως θα συντελούσε σε περιορισμό των εξόδων μετακίνησης.

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι, όμως : με 10 ομάδες στην Α1 και 2 να πέφτουν/ανεβαίνουν, υποθέτουμε ότι λειτουργούμε με 12 ομάδες επιπέδου Α1. Θεωρείς ότι μπορεί να υπάρξει τέτοιο μοντέλο ;

Εγώ, αντίθετα, θα έλεγα ότι η Α1 των γυναικών (από θέμα δομής) είναι πιο κοντά στην κλειστή λίγκα από οποιοδήποτε ομαδικό άθλημα. Από θέμα χρημάτων βέβαια, ας το αφήσουμε καλύτερα ...

Τέλος, πιστεύω ότι με τις αλλαγές που θα πρέπει να γίνουν στην εθνική ομάδα (αποχωρήσεις παικτριών μετά το Πεκίνο, ανάγκη στήριξης της παραγωγής παικτριών) είναι πολύ επίκαιρη η αύξηση των ομάδων και ιδιαίτερα ο περιορισμός των ξένων.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό water-poloholic » Πέμ Ιούλ 10, 2008 4:23 am

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι είναι δουλειά τις ομοσπονδίας αλλά συνήθως απαντάνε ότι δεν έχουν τα λεφτά για αυτό . Γιαυτό και εγώ βρίσκω την λύση για να μην ακούσω αυτή την απάντηση .

Άμα γίνουν 10 οι ομάδες στην Α1 θα χωριστούν σε 4 καλές και 6 που θα παίζουν δυνατά παιχνίδια μεταξύ τους και θα παλεύουν για μιά καλή θέση . Αυτές οι 6 θα μπορούν να παίζουν με μικρές κοπέλες . Έτσι θα μπορέσουν οι μικρές να αποκτήσουν εμπειρία ώστε να ανεβάσουν το επίπεδο τις ομάδας τους και θα μπορούν να κοντράρουν τις πρώτες 4 (δεν λέω ότι σε 3 χρόνια θα μπορεί να πάρει το πρωτάθλημα μία μικρή ομάδα αλλά ότι κάποια από τις μεγάλες ομάδες θα χάνει από μία μικρή ) .

Γιατί μέχρι τώρα οι μεγάλες ομάδες έπαιζαν μεταξύ τους σοβαρούς αγώνες και με τους μικρούς τελείωναν στο 20 κάτι . Συν ότι άμα ανέβουν οι μικρές σε μία ομάδα (όπου θα αποτελούν το βασικό κορμό ) με 3 μεταγραφές καλές θα μπορέσουν να χτυπήσουν 4αδα ! Άρα θα μοιραστούν οι καλές μεταγραφές σε πολλές ομάδες και δεν θα μαζεύονται σε μία βουλιαγμένη ,Γλυφάδα και ολυμπιακό .

Οι προπονητές δεν θα είναι τόσο πιεσμένοι όπως είναι τώρα που σε 4 αγώνες κρίνετε όλη η κατηγορία . Θα μπορούν να κάνουνε περισσότερες δοκιμές και θα πάρουν μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής κάποια παιδιά που προηγουμένως δεν μπορούσαν λόγω τις πίεσης των αγώνων .

Δεν έχω τίποτα με τις μεγάλες σε ηλικία παίκτριες που βοηθάνε ομάδες . Μία ή δύο ή ακόμα και τρεις είναι μια χαρά και παραγωγικό για την κάθε ομάδα . Αυτό που δεν μου αρέσει είναι που μαζεύονται 10 μεγάλες μαζί σε μία ομάδα (γερασμένες και απροπόνητες όσο δεν πάει άλλο ) και παίζουν σε μια ομάδα τις Α2 . Το μόνο βέβαια που δίνουν είναι να εμφανιστούν ένα μήνα πριν το πρωτάθλημα και να πάνε να πλακώσουν τις άλλες ομάδες (γιατί λογικό είναι ότι όταν κάνεις μόνο ένα μήνα προπόνηση δεν έχεις και πολλούς τρόπους να βάλεις γκολ ) μπας και κερδίσουν .

Και εγώ δεν είμαι φαν των πολλών ξένων ! Ειδικά στο Ελληνικό πόλο ( Αντρών – γυναικών ) που είναι σε υψηλό επίπεδο παγκοσμίως , το θεωρώ χαζό να παίρνουμε πολλούς ξένους και να δίνουμε τόσα λεφτά . Θα μπορούσαμε να επενδύαμε τα λεφτά αυτά στα τμήματα υποδομών (προπονητές , ιατρική υποστήριξη , προετοιμασίες κτλπ ) και να είχαμε ισάξιους παίκτες . Εδώ βέβαια θα πάμε σε ένα θέμα πολύ μεγάλο που τα τελευταία χρόνια έχει ξεφύγει και τα αποτελέσματα φαίνονται στις Εθνικές ομάδες . Δεν υπάρχουν νέοι Αφρουδάκηδες , νέοι Θωμάκοι , νέοι βλοντάκηδες , νέες Κοζομπόλη , νέες Μωραιτίδου !!! Γιατί χάνονται στο βωμό τις ματαιοδοξίας κάποιων προπονητών και στην βλακεία κάποιων γονιών που επηρεάζουν καταστάσεις . Εκεί και αν πρέπει να ανοίξουμε ένα topic !!!
water-poloholic
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 3:26 am

Δημοσίευσηαπό dolfin1 » Πέμ Ιούλ 10, 2008 10:37 am

Παλιά η Α1 Γυναικών ήταν με 10 ομάδες, και πιο κάτω οι κατηγορίες του Σαββατοκύριακου Β και Γ . Οταν δημιούργησαν την Α2 κατηγορια (με 8 ομαδες στην Α1 και Α2) το πρωτάθλημα την πρώτη χρονιά ήταν όπως της Α1 .Την επόμενη χρονιά έγινε του Σαββατοκύριακου.Θεωρώ απαράδεκτο που συνεχίζουν να την ονομάζουν Α2 .Οι κόποι και θυσίες μιάς χρονιάς για άνοδο στην μεγάλη κατηγορία να παίζονται σε 4-5 ημέρες.Ας αλλάξουν τα ονόματα των κατηγοριών η ας της φερθόυν (Α2) με την πρέπουσα αξία.
:evil:
Άβαταρ μέλους
dolfin1
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 9:27 pm

Δημοσίευσηαπό $of!@ » Τρί Ιούλ 22, 2008 1:28 pm

τελικα για την αγωνιστικη περιοδο 2008-2009 παραμενουν 8?
$of!@
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 23, 2007 12:54 pm
Τοποθεσία: PATRA


Επιστροφή στο Γυναικεία Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες