Τα ρόστερ των ομάδων Α1 Εθνικής ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2008-09

Ανοικτή συζήτηση για τα αποτελέσματα - νέα σχετικά με τα πρωταθλήματα των κατηγοριών Γυναικείου Πόλο

Συντονιστής: Lambros10

Τα ρόστερ των ομάδων Α1 Εθνικής ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2008-09

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Πέμ Νοέμ 27, 2008 5:22 pm

ΗΡΑΚΛΗΣ Γ.Σ.

Ηρθαν: Ζιλέτ (Σαμπαντέλ), Σμιθ (Πανεπιστήμιο Χάρτγουικ)

Εφυγαν: Παρασκευοπούλου (σταμάτησε)

Ρόστερ: Γούλα, Μ. Πλευρίτου, Σφουγγάρου, Τρίμη, Τζίμα, Σαργιαννίδου, Ζάντου, Καρβουνοπούλου, Ε. Πλευρίτου, Χ. Φλώρου, Ζιλέτ, Σμιθ, Χατζημελετίου, Γεωργοπούλου, Φορίδου, Ν. Φλώρου, Κανελλοπούλου

Παναγιώτης Ιωακειμίδης (προπονητής): «Στόχος μας είναι η 6άδα και η είσοδος στα πλέι οφ. Φαβορί για τον τίτλο είναι ο Ολυμπιακός. Εύχομαι να γίνει ένα καλό και δυνατό πρωτάθλημα και οι διαφορές των ομάδων μεταξύ τους να είναι μικρές».



Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Ηρθαν: Ντελ Σότο (Ολυμπιακός), Βαν Νόρμαν (ΗΠΑ)

Εφυγαν: Μυλωνάκη (Ολυμπιακός), Κάντζου (Ν.Ο. Ιτέας), Μακαρούνη (σταμάτησε)

Ρόστερ: Κούβδου, Μελιδόνη, Κουτέλη, Αλεξάκη, Τσουκαλά, Χρυσικοπούλου, Λιόση, Λαρά, Ρουμπέση, Ασημάκη, Γερόλυμου, Δρίμη, Ηλιοπούλου, Ντελ Σότο, Βαν Νόρμαν, Παντελίδη

Αλεξία Καμένου (προπονήτρια): «Οι στόχοι μας παραμένουν ίδιοι κάθε χρόνο και είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος και μια καλή πορεία στην Ευρώπη, να φτάσουμε μέχρι το φάιναλ φορ του Τσάμπιονς Καπ. Το φετινό πρωτάθλημα θα είναι το πιο αμφίρροπο και ανταγωνιστικό όλων των ετών, μιας και όλες οι ομάδες ενισχύθηκαν, ενώ ήρθαν και ξένες παίκτριες πολύ υψηλού επιπέδου. Θεωρώ ότι τη μάχη για τον τίτλο θα δώσουν η Βουλιαγμένη, η Γλυφάδα και ο Ολυμπιακός. Αυτές οι τρεις ομάδες είναι πολύ κοντά μεταξύ τους, ενώ και οι θεωρητικά πιο μικρές δυνάμωσαν. Εύχομαι να γυρίσουν γερές στην ομάδα η Ρουμπέση και η Λαρά, να γίνει ένα καλό και συναρπαστικό πρωτάθλημα, να αναδειχτούν νέες παίκτριες και να ανακάμψει η Εθνική ομάδα».


ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

Ηρθαν: Βένγκερ (ΗΠΑ), Παπαγεωργίου (Εθνικός), Σταματιάδη (Εθνικός), Κάλη (Πανιώνιος)

Εφυγαν: Μακαρώνα (Πανιώνιος), Λεωτσίνη (Ολυμπιακός), Γκριτσένκο (Καζακστάν), Φέσκου

Ρόστερ: Πάτερου, Τσουρή, Οικονομοπούλου, Μωραϊτίδου, Δημητροκάλη, Βενγκστ, Κλέιν, Βένγκερ, Χατζηαλέξη, Θωμαϊδη, Γαρδέλη, Παπαγεωργίου, Σταματιάδη, Κάλη

Τάσος Παπαναστασίου (προπονητής): «Στόχος μας είναι το πρωτάθλημα και η πρόκριση στο φάιναλ φορ του Τσάμπιονς Καπ οπωσδήποτε. Εύχομαι να γίνει ένα καλύτερο και πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα σε σχέση με πέρσι».



Α.Ο. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Ηρθαν: Μιχαηλίδου (ΠΑΟΚ)

Εφυγαν: Βαϊτση (Πανιώνιος), Μουμούρη (σταμάτησε), Γιακουμάτου (σταμάτησε), Ε. Διαμαντοπούλου

Ρόστερ: Επταημέρου, Κοζομπόλη, Ματζάνα, Κρασιλνίκοβα, Βαρδάκη, Μ. Βασιλακοπούλου, Α. Βασιλακοπούλου, Βάσιλα, Σαμαρά, Πανουσάκη, Γαρατζιώτη, Β. Διαμαντοπούλου, Μιχαηλίδου, Ε. Μήλα, Ξ. Μήλα, Θαλασσανίδου, Λιβαθηνού

Χάρης Γιακουμάτος (προπονητής): «Στόχος μας είναι η παραμονή και πάλι στην Α1 και να συλλέξουν εμπειρίες οι νεαρές αθλήτριες. Φαβορί για τον τίτλο είναι η Βουλιαγμένη και η Γλυφάδα. Εύχομαι να σταματήσουν οι ομάδες να παίρνουν ξένες παίκτριες και να φτιάξουν υποδομές, προκειμένου να στηριχθούν σε αυτές».



Ν.Ε. ΠΑΤΡΩΝ


Ηρθαν: Αλούπη (Ολυμπιακός), Ουίντες (ΗΠΑ), Μπόντι (Ουγγαρία)

Εφυγαν: Ουέμπστερ (Αυστραλία), Μάστορη (Εθνικός), Σημάκη (σταμάτησε)

Ρόστερ: Σ. Μανέτα, Β. Μανέτα, Παπαϊωάννου, Ο. Μανέτα, Ραυτοπούλου, Μ. Μανέτα, Χαραλαμπίδου, Βλάχου, Πουλίδα, Ταμπαχανιώτη, Αλούπη, Ουίντες, Μπόντι, Σπηλιωτοπούλου, Διαμαντοπούλου, Κακουλίδη, Καϊάφα

Γιώργος Κακουλίδης (προπονητής): «Διαθέτουμε καινούργια ομάδα και στόχος μας είναι η παραμονή στην κατηγορία και εν συνεχεία ότι καλύτερο μπορούμε. Για μένα είναι η πρώτη μου παρουσία σε πάγκο γυναικείας ομάδας και ακόμη μαθαίνω. Τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά σε σχέση με το αντρικό. Άλλο επίπεδο και άλλες υποχρεώσεις. Εύχομαι να ασχοληθούν περισσότερα παιδιά με το άθλημα».



Α.Σ. ΠΑΟΚ

Ηρθαν: Κλεπούσναλη (Πανσερραϊκός), Πράιν (ΗΠΑ)

Εφυγαν: Χέγκεντους (Ουγγαρία), Μιχαηλίδου (Νηρέας Χαλανδρίου), Σιδηροπούλου, Βαρθολομαίου, Πετσάλη

Ρόστερ: Ζέλκα, Παπαδοπούλου, Κωνσταντινίδου, Πίτσικα, Λεπτοκαρύδου, Σαρισάββα, Κουμπουρτιάδου, Καλογερά, Κίτσου, Μοδίτση, Μπαλτζώγια, Κουκούλα, Παπαθανασίου, Γεωργιάδου, Τσελέπη, Πράιν, Κλεπούσναλη

Βαϊα Μίκηκη (προπονήτρια): «Στόχος μας είναι να μπούμε στα πλέι οφ. Για τον τίτλο πιστεύω θα γίνει μάχη ανάμεσα στη Γλυφάδα και τη Βουλιαγμένη. Εύχομαι να παίξουν καλύτερα οι ελληνίδες παίκτριες».



ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

Ηρθαν: Ναλμπάντη (Γλυφάδα), Νοξ (Αυστραλία), Βαν Μπέλκουμ (Ολλανδία), Μπαρτούνκοβα (Τσεχία), Μάστορη (Ν.Ε. Πατρών), Τετζαλίδου (Ολυμπιακός), Πλουμή (Ολυμπιακός), Μοβσεσιάν (Ολυμπιακός)

Εφυγαν: Αντωνάκου (Ολυμπιακός), Ψούνη (Ολυμπιακός), Ουέμπστερ (Αυστραλία), Ελληνάκη (σταμάτησε), Παπαγεωργίου (Γλυφάδα), Σταματιάδη (Γλυφάδα), Μητσάνη (σταμάτησε), Κρίγκα (σταμάτησε)

Ρόστερ: Ιωσηφίδου, Γαρυφάλλου, Καραλόγου, Αρώνη, Σολανάκη, Ζερβακάκη, Ν. Κουγιουμτζή, Μ. Κουγιουμτζή, Τριβουλίδου, Μαυρίδου, Αρμενάκη, Σοφίου, Κωνταντινίδου, Ναλμπάντη, Νοξ, Βαν Μπέλκουμ, Μπαρτούνκοβα, Μάστορη, Τετζαλίδου, Πλουμή, Μοβσεσιάν

Θανάσης Τούρος (προπονητής): «Στόχος μας είναι 4άδα. Φαβορί για τον τίτλο είναι ο Ολυμπιακός. Εύχομαι να γίνει ένα καλό πρωτάθλημα».



ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

Ηρθαν: Σμιτ (Ολλανδία), Τομάσκοβιτς (Ουγγαρία), Λεωτσίνη (Γλυφάδα), Ψούνη (Εθνικός), Αντωνάκου (Εθνικός), Μυλωνάκη (Βουλιαγμένη)

Εφυγαν: Ντελ Σότο (Βουλιαγμένη), Τετζαλίδου (Εθνικός), Πλουμή (Εθνικός), Μοβσεσιάν (Εθνικός), Αλούπη (Ν.Ε. Πατρών), Βήχου (σταμάτησε), Βερυκίου

Ρόστερ: Μαυρέλου, Κοτσαύτη, Μπαλομενάκη, Μπίσμπα, Αβραμίδου, Μανωλιουδάκη, Μωραϊτη, Πατέρου, Σμιτ, Τομάσκοβιτς, Λεωτσίνη, Ψούνη, Αντωνάκου, Μυλωνάκη

Χάρης Παυλίδης (προπονητής): «Στόχος μας είναι να πάμε καλύτερα από πέρσι. Φαβορί για τον τίτλο είναι η Γλυφάδα και η Βουλιαγμένη. Εύχομαι να αναβαθμιστεί το πρωτάθλημα και η Ομοσπονδία να προσέξει περισσότερο το γυναικείο πόλο».
Τελευταία επεξεργασία από Lambros10 και Πέμ Νοέμ 19, 2009 5:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Σάβ Νοέμ 29, 2008 11:14 pm

Μια Ισπανίδα που «κόλλησε» στην Ελλάδα

Ηρθε στη χώρα μας και το πρωτάθλημα Γυναικών της Α1 από τη Βαρκελώνη και, από ό,τι φαίνεται, ρίζωσε για τα καλά. Η Πατρίθια ντελ Σότο, βασική τερματοφύλακας της Εθνικής Ισπανίας, με την οποία τον Ιούλιο κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Μάλαγα, άφησε έπειτα από τρία χρόνια τον Πειραιά -μία περίοδο αρχικά στον Εθνικό και άλλες δύο στον Ολυμπιακό- για λογαριασμό της Βουλιαγμένης, σε μια ανταλλαγή πορτιέρο που προέκυψε την τελευταία μεταγραφική περίοδο.

Η ίδια αντικατέστησε στην εστία της Βουλιαγμένης την Ανθή Μυλωνάκη, που με τη σειρά της πήρε τη θέση της 28χρονης Ντελ Σότο κάτω από τα δοκάρια των «ερυθρόλευκων». Εχοντας αγωνιστεί στην Ισπανία με το σκουφάκι της Μεντιτεράνι και της Σαμπαντέλ, από την πρώτη στιγμή θέλησε να μάθει τη γλώσσα μας και τα καταφέρνει μια χαρά.

«Ηθελα να πάω και να αγωνιστώ στην Ιταλία, γιατί καταλάβαινα τη γλώσσα τους. Αλλά με πήρε τηλέφωνο ο Γιώργος Κατσούλης, ο οποίος τότε ήταν προπονητής στον Εθνικό, μου ζήτησε να έρθω και έτσι αποφάσισα να παίξω στην Ελλάδα. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή ήταν δύσκολα για εμένα, γιατί δεν ήξερα τα ελληνικά. Ομως από την πρώτη στιγμή άρχισα να τα μαθαίνω. Ηθελα να καταλαβαίνω, να μπορώ να μιλάω, γιατί, εάν είσαι σε ξένο μέρος και δεν ξέρεις τη γλώσσα, είσαι ή τουρίστας ή βλάκας» λέει χαμογελώντας η Πατρίθια ντελ Σότο.

Ομως η δύσκολη περίοδος προσαρμογής πέρασε και πλέον νιώθει την Ελλάδα σαν το δεύτερο σπίτι της. «Πλέον, μπορώντας να μιλώ τα ελληνικά, νιώθω και πιο άνετα. Στην Ελλάδα η ζωή είναι πιο χαλαρή, πιο ευχάριστη. Οταν πηγαίνω στην οικογένειά μου στην Καταλωνία και τη Βαρκελώνη, νιώθω στρες. Εχω πια αποκτήσει πολλούς φίλους εδώ, η Ελλάδα είναι για εμένα το δεύτερο σπίτι μου. Το επίπεδο του ελληνικού πρωταθλήματος είναι καλύτερο από αυτό του ισπανικού. Εκεί, γυναικείο πόλο υπάρχει μόνο στην περιοχή της Βαρκελώνης. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από την επιλογή μου» καταλήγει η Ντελ Σότο.

«Η δουλειά μας κάνει ελεύθερους»

Κάνοντας μια βόλτα στο Διαδίκτυο βρήκαμε την Πατρίθια ντελ Σότο να χαρακτηρίζεται ως η παίκτρια με το «άγριο αίμα». Παθιάζεται μέσα στο νερό, αλλά όσοι την ξέρουν από κοντά τη χαρακτηρίζουν «τρελό κορίτσι». Το σώμα της είναι γεμάτο με τατουάζ, με το πιο εντυπωσιακό στην πλάτη της. «Arbait macht frai» και όπως μας εξηγεί: «Το έκανα στη Γερμανία και σημαίνει... ''Η δουλειά μας κάνει ελεύθερους''. Ναι, το πιστεύω απόλυτα αυτό».

Στο αριστερό της μπράτσο έχει χτυπήσει τον τρελό ντράμερ του Μάπετ Σόου, «Animal», ενώ στον καρπό της υπάρχει το όνομα της μητέρας της. Παρότι είναι γέννημα θρέμμα της Βαρκελώνης, δηλώνει οπαδός της Ρεάλ Μαδρίτης και διαφωνεί με την αντιπαλότητα μεταξύ Καταλανών και Καστιγιάνων. «Είμαι με τη Ρεάλ Μαδρίτης και δεν συμφωνώ με την αντιπαλότητα που υπάρχει. Στην Καταλωνία υπάρχει ανεπίσημα εθνική ομάδα ποδοσφαίρου. Θα άρεσε σε εσάς αν, για παράδειγμα, γινόταν το ίδιο στην Κρήτη;» απαντά.

Με τη μεταγραφή της στη Βουλιαγμένη προσβλέπει στην κατάκτηση τίτλων, κάτι που δεν κατάφερε με τον Ολυμπιακό, παρότι πέρυσι έπαιξε στον τελικό του «Λεν Τρόφι» (ήττα από τη Ρόμα 10-9), ενώ την περίοδο 2006-07 ήταν με τις «ερυθρόλευκες» στο φάιναλ φορ του «Λεν Τρόφι». «Η ομάδα είναι πολύ δυνατή και στόχος μας είναι να πάρει ξανά το πρωτάθλημα. Θα μας λείψουν η Γιούλη Λαρά και η Αντιγόνη Ρουμπέση, αλλά τις περιμένουμε να γυρίσουν πίσω δυνατές, για να κυνηγήσουμε τους στόχους μας. Μαζί με τη Γλυφάδα και τον Ολυμπιακό θα γίνει μάχη μέχρι το τέλος» δηλώνει η Πατρίθια ντελ Σότο.

Το ολυμπιακό όνειρο
Η Πατρίθια ντελ Σότο πανηγύρισε το καλοκαίρι στην πατρίδα της τη δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Μάλαγα. Στον τελικό, η Ισπανία ηττήθηκε από τη Ρωσία 9-8, αλλά ο μεγάλος καημός είναι η συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στον τελευταίο προολυμπιακό για το Πεκίνο, στην Ιμπέρια της Ιταλίας, η Ισπανία έχασε στο κρίσιμο παιχνίδι από τον Καναδά.

«Στο Σίδνεϊ (εκεί μπήκε στο πρόγραμμα η υδατοσφαίριση Γυναικών) ήταν πολύ δύσκολο να προκριθούμε, πέρασε και η Αθήνα και ήρθε και το καταστροφικό για εμάς παιχνίδι με τον Καναδά, για να χαθεί και το Πεκίνο. Θυμάμαι το ολυμπιακό τουρνουά του 1996 στην Ατλάντα και από τότε θέλω να παίξω στους Ολυμπιακούς Αγώνες και ακόμα περιμένω» λέει χαμογελώντας.

Ξεκίνησε την υδατοσφαίριση σε ηλικία 15 ετών και όπως θυμάται: «Πρώτα ήθελα να ασχοληθώ με την κολύμβηση, αλλά, όταν μου είπαν ότι έπρεπε να πηγαίνω για προπόνηση στις έξι το πρωί, είπα αντίο. Ετσι πήγα στο πόλο, μου αρέσει η θέση του τερματοφύλακα, μπορεί να μην έχω την καλύτερη τεχνική, αλλά είμαι γρήγορη. Θα μου άρεσε να παίζω και αμυντικός, πάντα σε θέση άμυνας» λέει η Ντελ Σότο.

WHO IS WHO
Ονοματεπώνυμο: Πατρίθια ντελ Σότο
Ημερομηνία γέννησης: 16 Δεκεμβρίου 1980
Εθνικότητα: Ισπανίδα
Ομάδα: Βουλιαγμένη
Προηγούμενες ομάδες: Μεντιτεράνι, Σαμπαντέλ, Εθνικός, Ολυμπιακός
Διακρίσεις: 2η στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Μάλαγα το 2008, 4η στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Βελιγράδι το 2006, 2η στο LEN Trophy με τον Ολυμπιακό το 2008.

www.goalday.gr
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

1η αγωνιστική

Δημοσίευσηαπό fotis2310 » Σάβ Νοέμ 29, 2008 11:20 pm

Ν.Ο.Β.-Ν.Ε.Π.:11-7: (7-2), (2-1) / ( 2-1), (0-3)

Ν.Ο.Β. (Καμμένου) : Τσουκαλά 1, Μελιδώνη 3, Λιόση 2, Van Norman 2, Ασημάκη 1, Γερόλυμου 2
Ν.Ε.Π. (Κακουλίδης) : Χαραλαμπίδου 2, Μανέτα 1, Αλούπη 1, Windes 1, Vori 2
ΗΡΑΚΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : 04 - 17

ΕΘΝΙΚΟΣ - Π.Α.Ο.Κ. : 18-06
ΚΛΕΠΟΥΣΝΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 1- ΣΑΡΗΣΑΒΒΑ ΜΑΡΙΑ 1- PRINE JACQUELINE 3 - ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ 1
:cry:

http://waterpolopaokwom.files.wordpress.com/2008/11/img_2319.jpg?w=287&h=339

http://waterpolopaokwom.wordpress.com/[/img]
Άβαταρ μέλους
fotis2310
 
Δημοσιεύσεις: 1667
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:03 pm
Τοποθεσία: Gr. Thessaloniki

Re: Τα ρόστερ των ομάδων Α1 Εθνικής ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2008-09

Δημοσίευσηαπό nemesis » Κυρ Νοέμ 30, 2008 5:48 pm

[


ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ


Ρόστερ: Χατζηαλέξη, Θωμαϊδη, Γαρδέλη, Παπαγεωργίου, Σταματιάδη, Κάλη

[u]Τάσος Παπαναστασίου (προπονητής):


.[/quote]


Εεε,ρε πόσο έχει βαρύνει η κρεμάστρα.

..... :lol: Ναφθαλίνη, η υγρασία θέλει προσοχή!! :!:
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό fotis2310 » Σάβ Ιαν 31, 2009 7:42 pm

Ηρακλης - Π.Α.Ο.Κ. 8-8 ...Αλλο ενα όλα !!! :wink: :wink: :wink:

που ισως να ''βολευει'' τον ΠΑΟΚ :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
fotis2310
 
Δημοσιεύσεις: 1667
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:03 pm
Τοποθεσία: Gr. Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό nemesis » Σάβ Ιαν 31, 2009 8:00 pm

Και τουσ δυο βολευει φωτη!! :!: :lol:
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm


Επιστροφή στο Γυναικεία Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες