Play-Off Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2009

Ανοικτή συζήτηση για τα αποτελέσματα - νέα σχετικά με τα πρωταθλήματα των κατηγοριών Γυναικείου Πόλο

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό kostaswp » Τετ Μάιος 20, 2009 9:57 pm

Να σημειωθεί ότι οι διαιτητές Μοίραλης και Βασιλείου έδωσαν 17 αποβολές υπέρ του Ολυμπιακού και 8 υπέρ του ΝΟΒ αποδεικνύοντας ότι... δεν καταλαβαίνουν από έδρες.

Ναι οκ.. Δεν καταλαβαινουν.. Το εχουμε δει παρα πολλες φορες το εργο..Στον Πειραια,στα Χανια,στη Χιο,στη Θεσ/νικη,στη Πατρα κ.ο.κ....
Ειδικα ο δευτερος ειναι προκλητικοτατος....
kostaswp
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 06, 2005 1:26 pm

Δημοσίευσηαπό tasos_00 » Πέμ Μάιος 21, 2009 1:47 am

oraio pexnidi pu ta eixe ola,periergi i diaitisia alla o osfp fanike pio omada
tasos_00
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 21, 2009 12:08 am

Δημοσίευσηαπό naruto » Πέμ Μάιος 21, 2009 3:03 am

Συγχαρητηρια στην ομαδα του Ολυμπιακου για τον τιτλο:)
Άβαταρ μέλους
naruto
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Παρ Αύγ 11, 2006 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Πέμ Μάιος 21, 2009 10:36 am

Απο την τηλεοραση που παρακολουθουσα τον αγωνα, δεν μπορω να βγαλω πολλα συμπερασματα για την διαιτησια. Σεβομαι την αποψη της Βουλας της Κοζομπολη που καποια στιγμη στο τελος του δευτερου οκταλεπτου, ειπε οτι οι περισσοτερες αποβολες ηταν. Φυσικα μας μπερδευε πολυ αυτος που μετεδιδε τον αγωνα, ενω ο σκηνοθετης, καθε φορα που δινοταν κατι υπερ του Ολυμπιακου, εψαχνε στην κερκιδα την Αλεξια για να μας δειξει τις αντιδρασεις της. Απαραδεκτος.
Οι 2 ομαδες επαιξαν πολυ καλα ανα διαστηματα. Η Βουλιαγμενη υποχρεωθηκε, εξαιτιας των πολλων αποβολων, να γυρισει σε αναμεσα, το οποιο της απεφερε το επιμερους 4-0 και της εδωσε προβαδισμα. Εκει, εχω την αισθηση οτι βοηθηθηκε ο Ολυμπιακος απο την διαιτησια. Ειδικα η πρωτη αποβολη, αμεσως μετα το 9-8, δυο λεπτα πριν την ληξη, δοθηκε χωρις την μπαλλα και σε ζωνη κλειστη.
Ο Ολυμπιακος αιφνιδιασε την Βουλιαγμενη, και με το δικο του αναμεσα, πηρε την διαφορα των 3 γκολ. Ομως καπου εκει αλλαξε τον τροπο επιθεσης ο ΝΟΒ, βαζοντας απο το ενα εξτρεμ η απο το αλλο 2η φουνταριστο, που συνηθως ειχε ευκαιρια για γκολ η αποβολη.
Αντιθετα, ο Ολυμπιακος στο αναμεσα της Βουλιαγμενης, ειχε το μυαλο του περισσοτερο στην αμυνα παρα στην επιθεση.
Τελικα, η πιστη που ειχαν τα κοριτσια του Ολυμπιακου, τους εδωσαν την νικη και το πρωταθλημα. Η Βουλιαγμενη, κορεσμενη ισως απο την κατακτηση της Ευρωλιγκας, επιασε αποδοση χαμηλοτερη απο αυτη που μας ειχε συνηθισει, ειδικα στην αμυνα, οπου η Ντελ Σοτο πραγματοποιησε καποιες επεμβασεις, αλλα δεν ηταν η γνωστη Ντελ Σοτο που εχουμε δει. Πολυ καλες οι ξενες και των 2 ομαδων, δεν πηρε πρωτοβουλιες η Γερολυμου και η Ρουμπεση (οσες τουλαχιστον περιμενα εγω), και η προσπαθεια της μικρης (Ασημακη) ηταν πολυ καλη.
Απο τον Ολυμπιακο, η Αβραμιδου σκοραρε επανειλλημενα με τον ιδιο περιπου τροπο και οδηγησε την ομαδα της, ενω καλη ηταν και η Αντωνακου, οπως και οι υπολοιπες Ελληνιδες.
Σημαντικο σημειο του αγωνα, το λαθος της πολυ εμπειρης Λιοση που μπηκε μεσα ως 8η παικτρια, αποβληθηκε με αντικατασταση, και δοθηκε πεναλτυ που κατεληξε γκολ στον Ολυμπιακο, οποτε κι εγινε το 4-5 στο τελος του ημιχρονου.
Περιμενω τα σχολια του VS για τους διαιτητες. Ειναι η δευτερη συνεχομενη χρονια που η Βουλιαγμενη χανει το πρωταθλημα και τα ριχνει στην διαιτησια. Αυτο δε το 17-8 στις ποινες εμενα δεν μου λεει τιποτα. Αν μαλιστα υπαρχουν κι αλλα ατομα του φορουμ που ηταν παροντα στην πισινα, καλο ειναι να μας πουν την αποψη τους, ειτε συμβαδιζει με την Βουλιαγμενη ειτε με τον Ολυμπιακο.
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό monahous-monahous » Πέμ Μάιος 21, 2009 12:06 pm

οι διαιτητες εδωσαν ρεστα για μια ακομη φορα.
Ο βασιλειου εγραψε ιστορια αποβαλοντας φιλαθλο(!!!!!!!) του νοβ επειδη τον ειπε υπερβαρο και του ειπε να παρει χαπια κατα της τριχοπτωσης :lol: :lol: :lol: :shock:

κατσε ρε φιλε το παιδι σου εδωσε συμβουλες να φτιαξεις την εμφανιση σου και εσυ τον αποβαλεις? ντροπη. αλλοι πληρωνουν για να γινουν ωραιοι κ εσυ δεν εκτιμας τις συμβουλες που τις ακουσες και δωρεαν... :twisted:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
monahous-monahous
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Μάιος 21, 2009 12:16 pm

Ήμουν στην πισίνα και χθες όπως και το 2ο, 3ο και 4ο παιχνίδι και θα σας πω την άποψή μου. Θα ήθελα, όμως, να κάνετε υπομονή μερικές μέρες μέχρι να τελειώσουν και τα playoffs των ανδρών.

Ο τύπος που αποβλήθηκε χθες ΔΕ φαίνεται στη φωτογραφία :lol:
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό naruto » Πέμ Μάιος 21, 2009 1:33 pm

Δεν καταφερα να δω το παιχνιδι..Υπαρχει κανεις που να το εγραψε να μου κανει μια κοπια??
Άβαταρ μέλους
naruto
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Παρ Αύγ 11, 2006 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό oranjewp » Πέμ Μάιος 21, 2009 2:13 pm

Οι αποβολες δεν ειναι 17-8.Ειναι 14-8 και εχουν χρεωσει την αντικατασταση της Λιοση σαν 3 ποινες!!Μπορουμε να πουμε πολλα για την διαιτησια και για τους 5 αγωνες αλλα αυτο που δεν αλλαζει ειναι οτι η καλυτερη ομαδα πηρε το πρωταθλημα!!!Μαλλον η ομαδα που επαιξε καλυτερα στους τελικους για να ειμαι πιο δικαιος.
ΥΓ.Περιμενω και εγω τον σχολιασμο του νς!!!
oranjewp
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Αύγ 19, 2008 5:18 pm

Δημοσίευσηαπό tasos_00 » Πέμ Μάιος 21, 2009 2:28 pm

ine polles oi 17 apovoles eidika otan pezeis entos edras..Alla kai aksies protathlitries oi ppio psixomenes paixtries tu olimpiakou.Epanalamvano gia ginekio para poli oreo paixnidi
tasos_00
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 21, 2009 12:08 am

Δημοσίευσηαπό doom » Πέμ Μάιος 21, 2009 2:40 pm

vs έγραψε:Ήμουν στην πισίνα και χθες όπως και το 2ο, 3ο και 4ο παιχνίδι και θα σας πω την άποψή μου. Θα ήθελα, όμως, να κάνετε υπομονή μερικές μέρες μέχρι να τελειώσουν και τα playoffs των ανδρών.



Αρα μαλλον δεν εχεις αποψη, η φοβασαι να την πεις...
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Διαιτησία

Δημοσίευσηαπό Psarpan » Πέμ Μάιος 21, 2009 3:04 pm

Το αν οι αποβολές ήταν 14 ή 17 δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο. Το γεγονός είναι ότι η Πρωταθλήτρια Ευρώπης αδικήθηκε αλλά δεν έδειξε σε ολόκληρη τη σειρά των τελικών το καλό της πρόσωπο.

Η αδικία δεν φαίνεται μόνο στο νούμερο των ποινών αλλά στον τρόπο που αντιμετώπιζαν οι διαιτητές τον Ολυμπιακό. Ίδιες φάσεις τις έδινε αποβολή υπέρ των "ερυθρόλευκων" και επιθετικό στον ΝΟΒ.

Παρόλα αυτά ακόμα και με τέτοια σφυρίγματα, αν η Βουλιαγμένη έπιανε την απόδοση που είχε στα μέσα της χρονιάς όταν κέρδισε με διαφορά 9 γκολ τον Ολυμπιακό στο Παπαστράτειο, ακόμα και οι "άρχοντες" του αγώνα δεν θα μπορούσαν να της στερήσουν τον τίτλο.

ΥΓ: Όσο για τον περυσινό "τελικό", επειδή doom ξέρεις 1000 φορές περισσότερο πόλο από μένα, αν είχες δει το παιχνίδι νομίζω ότι θα συμφωνούσες πως αδικήθηκε η Βουλιαγμένη (με γκολ που ακυρώθηκε ενώ είχε περάσει η μπάλα και ο επόπτης κοίταζε αλλού, με πέναλτι που δίνονταν απλά φάουλ κτλ).

ΥΓ2: Όλα τα παραπάνω δεν μειώνουν την προσπάθεια των αθλητριών του Ολυμπιακού που μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα κατάφεραν να δημιουργήσουν μία σπουδαία ομάδα. Πιστεύω ότι αν συνεχίστει θα έχουν ανάλογες διακρίσεις και στο μέλλον.

ΥΓ3: Ο κατά τ' άλλα πολύ ικανός και εργατικός Χάρης Παυλίδης υπέπεσε σε ορισμένες ατυχείς δηλώσεις κατά τη διάρκεια των τελικών. Καλό θα ήταν να μην επηρεάζεται τόσο από το κλίμα του κάθε αγώνα..
Psarpan
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 28, 2008 5:53 pm

Δημοσίευσηαπό tovarich » Πέμ Μάιος 21, 2009 4:05 pm

Ικανός και εργατικός. Ένας συνδυασμός Χατζηθεοδώρου και Κατσούλη. :shock: :lol:
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Re: Διαιτησία

Δημοσίευσηαπό doom » Πέμ Μάιος 21, 2009 5:49 pm

Psarpan έγραψε:
ΥΓ: Όσο για τον περυσινό "τελικό", επειδή doom ξέρεις 1000 φορές περισσότερο πόλο από μένα, αν είχες δει το παιχνίδι νομίζω ότι θα συμφωνούσες πως αδικήθηκε η Βουλιαγμένη (με γκολ που ακυρώθηκε ενώ είχε περάσει η μπάλα και ο επόπτης κοίταζε αλλού, με πέναλτι που δίνονταν απλά φάουλ κτλ).



Δεν εχω δει τον αγωνα τον περσινο και δεν εχω αποψη.
Ομως απο τις διαμαρτυριες αυτου που νοιωθει αδικημενος, μερικες φορες καταλαβαινεις το ποσο κι αν αδικηθηκε...
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δηλαδή;

Δημοσίευσηαπό Psarpan » Πέμ Μάιος 21, 2009 6:52 pm

Δηλαδή;
Psarpan
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 28, 2008 5:53 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Πέμ Μάιος 21, 2009 9:15 pm

Νομίζω οτι ο ΝΟΒ και περισσότερο η προπονήτρια έκανε το λαθοσ να υποτιμήσουν τον αντιπαλο και να αναπαυτούν φαρδιά πλατιά στις δάφνες
του κυπέλου Πρωταθλητριών ,και αυτο φάνηκε και απο τισ δηλώσεις τισ
προπονήτριας ,όπως π.χ. δεν ειναι τρόπος αυτοσ που συμπεριφέρεστε
σε μια πρωταθλήτρια Ευρώπης ,και καπου εκει χασανε την μπάλα!!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Πέμ Μάιος 21, 2009 9:29 pm

Υπαρχουν διαφορων ειδων διαμαρτυριες. Ειδικα οταν αυτες γινονται καθε φορα που η ομαδα ητταται, τοτε πραγματικα καταλαβαινεις ποτε αυτες εχουν στοχο την ανυψωση του ηθικου των παικτων, ποτε εχουν στοχο την επομενη διαιτησια και ποτε πραγματικα σε εχουν βγαλει απο τα ρουχα σου και θελεις να τα πεις για να ηρεμησεις.
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Παρ Μάιος 22, 2009 6:06 pm

Διάβασα στην εφημερίδα τις δηλώσεις του προπονητη του
Ολυμπιακου, δεν ξερω και εγω ποσα σενάρια σκαρφίστηκε για να παρει το πρωταθλημα συμφώνα παντα με αυτά που δήλωσε ο ιδιος ,ουτε ο Σπιλμπεργκ δεν εχει τετοια φαντασία ,και συνέχεια επισήμανε ότι ηταν το απόλυτο αουτσάιντερ ,μαλλον μονο αυτος θα πρεπει να το πιστευει αυτό ,γιατι οσοι ξερουν και ασχολούνται εστω και λιγο σε αυτόν τον χώρο ,γνωρίζουν ότι και ο ολυμπιακος ηταν μεσα στισ υποψήφιεσ για το πρωτάθλημα,
μηπως ηθελε να πει για τον Εθνικο και μπερδεύτηκε ,γιατι μονο ο Εθνικος ηταν το απολυτο αουτσαιντερ ,μάλλον απευθύνετε σε άσχετους με το αθλημα γιατι οσοι ξερουν και διαβάσουν τις δηλώσεις του θα νομίζουν ότι μιλαει για άλλη ομαδα. Η αληθεια είναι ότι είναι πολύ τυχερος που η βουλιαγμενη δεν πρόλαβε να κατέβει από το καλάμι του ευρωπαϊκού!!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό truth » Σάβ Μάιος 23, 2009 2:04 am

nemesis (παλι) συμφωνω, κσι οι δηλωσεις δεν ηταν μονο μετα τον τελικο αλλα και καθολη τη διαρκεια των τελικων. Δεν το περιμενα ειδικα απο εναν ανθρωπο που δεν εδειχνε οτι πουλαει "οπαδιλικι". Μονο ετσι μπορω να μεταφρασω δηλωσεις τυπου "ακομα και ο αντιπαλος ξερει ποια ειναι η καλυτερη ομαδα" και "ας μας αφησουν να παιξουμε και θα δουν".
Και ολο αυτο το προφιλ του αδικημενου που ολοι τον ειχαν ξεγραψει και αναστηθηκε η ομαδα απο τους νεκρους και αλλες υπερβολες οχι απλα δεν ταιριαζουν στην ομαδα του Ολυμπιακου αλλα και καποιος που παρακολουθει εστω και λιγο παιρνει την εντυπωση οτι με αυτα τα λογια απευθυνεται μονο στους δημοσιογραφους.Και δεν ειναι και πολλοι οι ατιμοι που ασχολονται με το αθλημα.
Πιστευω οτι ολοι λιγο παλυ περιμεναν διαφορετικη εκβαση των τελικων και λογω της μεγαλης αποστασης και λογω της δυναμικης την κανονικη περιοδο. Κατα τάλλα ο Ολυμιακος μαζι με την παλια Γλυφαδα και την Βουλιαγμενη ηταν απο την αρχη ενα απο τα φαβορι για το πρωταθλημα.
Επαιξε στους τελικους καλυτερα πιο εξυπνα και πιο σταθερα και πηρε το πρωταθλημα.Ολα τα υπολοιπα μου θυμιζουν απλα τις διαφημισεις του 11880 με την αναφορα στον συμπαθη ελληνα ηθοποιο!
truth
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:23 pm

Δημοσίευσηαπό No 7 » Σάβ Μάιος 23, 2009 2:41 am

Αφήστε τον άνθρωπο να χαρεί την κατάκτηση του τίτλου βρε παιδιά...Θαρρώ πως είστε λίγο υπερβολικοί στις κρίσεις σας για τον συγκεκριμένο προπονητή...
Άβαταρ μέλους
No 7
 
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 29, 2007 10:38 pm

Δηλώσεις Παυλίδη

Δημοσίευσηαπό Psarpan » Σάβ Μάιος 23, 2009 3:27 am

Για να μην ξεχάσω και την αναφορά του στα χρόνια που ήταν παίκτης μετά τον τελικό: "Υπηρέτησα τον Ολυμπιακό για χρόνια ως αθλητής πήρα πολλούς τίτλους αλλά ήθελα να πάρω και ως τεχνικός. Αυτή είναι η πρώτη μου. Είναι πολύ πιο δυνατό το συναίσθημα να παίρνεις Πρωτάθλημα ως προπονητής του Ολυμπιακού. Όταν ήμουν παίκτης ήταν και λίγο εύκολο να το πάρουμε με την ομάδα που διαθέταμε".

Με την ομάδα που... διέθεταν τα έπαιρναν και τότε!
Psarpan
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 28, 2008 5:53 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γυναικεία Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες