ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ WORLD LEUGUE

Ανοικτή συζήτηση για τα αποτελέσματα - νέα σχετικά με τα πρωταθλήματα των κατηγοριών Γυναικείου Πόλο

Συντονιστής: Lambros10

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ WORLD LEUGUE

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Πέμ Ιουν 14, 2007 8:17 pm

Τη σημαντικότερη νίκη της στο φετινό World League του Κίρισι σημείωσε την Τετάρτη η Εθνική μας ομάδα πόλο των γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Κούλη Ιωσηφίδη επικράτησε της Ισπανίας, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, με 13-11 και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων του ευρωπαϊκού ομίλου, που οδηγεί στα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος υγρού στίβου του Μόντρεαλ.

Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο οκτάλεπτο, όπου οι Ελληνίδες έκαναν την ολική ανατροπή κόντρα στις Ίβηρες και πήραν τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Την Πέμπτη η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει τη Ρωσία στις 18:00.


Τα οκτάλεπτα: 4-1, 1-3, 2-5, 6-2.

ΕΛΛΑΔΑ: Μωραϊτίδου 6, Ρουμπέση 3, Αβραμίδου, Οικονομοπούλου, Ιωσηφίδου, Γερόλυμου. Αγωνίστηκαν ακόμα: Μυλωνάκη (τερματοφύλακας), Κουτέλη, Λιόση, Κοζομπόλη, Αντωνάκου, Λαρά

ΙΣΠΑΝΙΑ: Γκιλ 4, Κρ. Λόπεθ 2, Αν. Πάρντο 2, Λ. Λόπεθ, Γκαρθία, Πένα. Αγωνίστηκαν ακόμα: Ντελ Σότο (τερματοφύλακας), Εσκριμπάνο, Χάγκεν, Κρ. Πάρντο, Παρέχα

Δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Κούλης Ιωσηφίδης: "Για ακόμη μία φορά δεν μπορέσαμε να αποφύγουμε τα λάθη. Παρουσιάσαμε μία πολύ καλή και μία χείριστη εικόνα. Ευτυχώς, το καλο μας πρόσωπο ήταν στην αρχή και στο τέλος. Βάζουμε πολύ ωραία γκολ, αλλά δεχόμαστε... χαζά τέρματα. Κάναμε πολλά λάθη στις άμυνες με παίκτη παραπάνω και δεχτήκαμε εύκολα γκολ από τη θέση του φουνταριστού, με αποτέλεσμα, μέχρι να συνειδητοποιήσουμε τι έχει συμβεί, να βρεθούμε πίσω στο σκορ. Αυτά τα παιδαριώδη λάθη είναι που μας κάνουν από υπερομάδα, ομαδούλα. Η νίκη από μόνη της δε λέει τίποτα. Το μόνο που μετράει είναι ότι αποδείξαμε πως διαθέτουμε τα ψυχικά και φυσικά αποθέματα για να γυρίσουμε το παιχνίδι. Αλλά, χρειάζεται να έχουμε καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα το μυαλό στο παιχνίδι, να υπάρχει αυτοσυγκέντρωση και αγωνιστική πειθαρχία. Σήμερα δείξαμε ότι δεν πιστεύουμε στον εαυτό μας. Η Ανθή Μυλωνάκη είναι μία πολύ καλή παίκτρια και έπρεπε να αγωνιστεί, πρώτα απ΄όλα, για να δούμε σε ποια κατάσταση βρίσκεται, αλλά και για να τονωθεί το ηθικό της. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοσή της. Ας μη ξεχνάμε ότι είναι απροπόνητη και πολύ "βαριά", εξαιτίας της αποχής της. Χρειάζεται να δουλέψει σκληρά για να επανέλθει στο 100% των δυνατοτήτων της».

Ανθή Μυλωνάκη: "Η επιλογή μου ήταν ακόμα και για μένα έκπληξη. Είχαμε μιλήσει με το τεχνικό τιμ πριν από το παιχνίδι, αλλά δε μου είχαν πει κάτι. Αισθάνομαι ιδιαίτερη χαρά που επέστρεψα στη δράση. Το χέρι μου είναι αρκετά καλά, όμως στις πρώτες φάσεις υπήρχε μέσα μου μία φοβία. Οι κόποι μου όλους αυτούς τους μήνες που βρίσκομαι εκτός έχουν αρχίσει να δικαιώνονται. Είμαστε ευχαριστημένες μόνο από το αποτέλεσμα. Αυτό δεν είναι το πρόσωπο που μπορεί να δείξει η Εθνική μας ομάδα. Παρουσιάσαμε προβλήματα, τόσο στη θέση του φουνταριστού, όσο και στην άμυνα με αριθμητικό μειονέκτημα. Ουσιαστικά, όμως, ήταν το πρώτο μας παιχνίδι, μετά από μεγάλη περίοδο απραξίας σε εθνικό επίπεδο. Πιστεύω ότι όσο περνάει ο καιρός θα βελτιωνόμαστε διαρκώς».

BY: SPORFM
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Πέμ Ιουν 14, 2007 8:19 pm

Συνεχίζει Αήττητη

Μετά την Ισπανία, ήταν η σειρά της Ρωσίας για να γνωρίσει την ήττα με 9-10, από την Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών του World League που διεξάγεται στο Κιρίσι. Η «ρωσική αρκούδα» ξεκίνησε καλύτερα το ματς έχοντας το προβάδισμα, όμως αυτό άλλαξε στη συνέχεια.

Τα κορίτσια του Κούλη Ιωσηφίδη έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο τρίτο οκτάλεπτο, παίρνοντας προβάδισμα δυο τερμάτων (9-7). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τις Ελληνίδες να κατακτούν τη δεύτερη νίκη τους, σε ισάριθμους αγώνες στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-3, 1-4, 2-1

ΠΗΓΗ: ΣΠΟΡΦΜ
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm


Επιστροφή στο Γυναικεία Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες

cron