Βουητό στα αυτιά (Εμβοές)

Θέματα που αφορούν γενικά την υδατοσφαίριση και όχι μόνο..

Συντονιστής: Lambros10

Βουητό στα αυτιά (Εμβοές)

Δημοσίευσηαπό andr3as » Δευτ Οκτ 12, 2009 12:08 pm

ΒΟΥΗΤΟ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ (κοινώς και ιατρικά ως Εμβοές)

Μου παρουσιάστηκε πριν 2 εβδομάδες και μόλις άρχισα θεραπεία.
Είναι συνηθσμένο γράφεται και παρουσιάζεται σε αναλογία 1 προς 200 άτομα... :shock:

Απλά θα ήθελα να μάθω πόσοι από εσάς παρουσιάζουν παρόμοιο πρόβλημα (προς Θεού ελπίζω κανένας), δηλαδή να αντιλαμβάνονται ένα βουητό στα αυτιά τους κυριώς όταν πάνε για ύπνο...
Περισσότερο θέλω να δω αντίστοιχες περιπτώσεις που έχουν σχέση με συναθλητές του Water polo για συμβουλές και εμπειρίες....
Γιατί δυστηχώς απ'ότι διάβασα και μου είπε ο Γιατρός είναι συνήθως μη αναστρέψιμο (αναλόγως την αιτία)... :(
andr3as
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ Σεπ 25, 2009 10:15 am

Δημοσίευσηαπό xymaola » Δευτ Οκτ 12, 2009 2:27 pm

Δώσε και άλλες πληροφορίες για αυτό άμα μπορείς ,τι θεραπεία πρέπει να κάνει κάποιος ;
xymaola
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Οκτ 02, 2009 4:12 pm

Δημοσίευσηαπό andr3as » Δευτ Οκτ 12, 2009 3:57 pm

Θα σε απογοητεύσω για την θεραπεία γιατί δεν υπάρχει συγκεκριμένη, γίνεται ανάλογα την αιτία και προχωράει στα τυφλά...
Για να γίνω ποιο συγκεκριμένος αν έχεις βουλωμένα αυτιά, τότε όλα καλά απλά γίνεται καθαρισμός και αποστείρωση,
αν όμως είναι καθαρά τα αυτιά σου όπως και εμένα σε περνάνε από κάποια εξετάση (μηχάνημα που ελέγχει με διαφορετικές συχνότητες το κάθε αυτί ξεχωριστά σε διαφορέτικες εντάσεις) για να εξακριβωθεί το πόσο έντονο είναι το βουητό... μετά ξεκινάει η θεραπεία η οποία είναι κάποια χάπια (τίποτα το περίεργο απλά χωρίς παρενέργειες) που απλά αυξάνουν την κυκλοφρία του αίματος και μετά από ένα μήνα θα ξανακάνω την έξεταση για να δούμε αν βελτιώθηκε η κατάσταση. Αν ΝΑΙ όλα καλά συνεχίζω για κανα 2μήνες ακόμα και τέλος, αν όχι τότε αλλάζουμε συνταγή και μετά βλέπουμε...
Το καλό είναι ότι σε εμένα είναι πολύ ελάχιστο το βουητό και μπορεί να το ελατώσουμε.
andr3as
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ Σεπ 25, 2009 10:15 am


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron