ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Θέματα που αφορούν γενικά την υδατοσφαίριση και όχι μόνο..

Συντονιστής: Lambros10

ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vaziliz » Πέμ Ιουν 16, 2005 3:56 pm

Καταρχήν θα ήθελα να πω ένα ευχαριστώ στους ανθρώπους που έφτιαξαν το site αυτό. Κατα δεύτερον ευχαριστώ τον coach μου που ....με ανέχετε....που μου πρότινε το site αυτό.

Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον τα θέματα και τις συζητήσεις που έχουν γίνει εδώ και καιρό, και με λύπη διαπίστωσα ότι ενώ όλοι ασχολούνται με διάφορα όπως τα πρωταθλήματα, οι διαιτητές (στην Ελλάδα είμαστε ας πούμε και για διαιτησία), και διάφορα άλλα, κανείς δεν έχει γράψει το παραμικρό (εκτός και αν ήταν σε πολύ παλαιότερο topic και δεν το είδα) για το θέμα των κολυμβητηρίων.

Είμαι στον χώρο της πισίνας περίπου 20 χρόνια....έχω κολυμπήσει/παίξει σχεδόν σε όλα τα κολυμβητήρια της Αθήνας και στα περισσότερα της Ελλάδας. Πραγματικά ρε παιδιά το θέμα των κολυμβητηρίων είναι κάτι το οποίο κατά την γνώμη μου, αποτρέπει πολλούς ανθρώπους από το να ασχοληθούν με το άθλημα.

Δεν μπορεί να το χωρέσει το μυαλό μου, πως λειτουργούν κολυμβητήρια σαν της Νίκαιας, της Νέας Σμύρνης (θα βάλω και της Κέρκυρας γιατί είναι ίδια κατασκευή), το Παπαστράτειο και πολλά άλλα..

Είναι δυνατόν σε τέτοια κολυμβητήρια να προπονούνται καθημερινά εκατοντάδες παιδάκια? Μιλάμε ότι δεν υπάρχει ούτε η παραμικρή ασφάλεια για τα παιδιά που κινούνται στους χώρους αυτούς, όυτε μέσα ούτε έξω από το νερό. Δεν θα κάτσω να αναλύσω αν το νερό είναι καθαρό ή όχι, γιατί δεν μπορώ να το αποδείξω, αλλά πείτε μου ρε μάγκες πόσοι από εσάς έχουν κολυμπήσει στην Νέα Σμύρνη για παράδειγμα και βλέπουν όταν κολυμπάνε!! Εδώ δεν υπάρχει φωτισμός ... θα υπάρχει ντους ...?
Είναι δυνατόν να πηγαίνεις σε κολυμβητηριο και να σιχαίνεσαι να πατήσεις κάτω με τις παντόφλες?

Υπάρχουν ελάχιστα κολυμβητήρια αυτή την στιγμή στην Αθήνα τα οποία αξίζουν, για αν μην πω κανένα. Μην γελάτε ... ΙΣΩΣ ΚΑΝΕΝΑ !
Στο ένα δεν θα υπάρχει ζεστό νερό στα ντους (πολυτέλεια ε? ) στο άλλο θα υπάρχουν 15 ντους και τα 14 σπασμένα (τα οποία τα έχουν σπάσει αυτοί που θέλουν να λέγονται αθλητές), στο άλλο δεν θα έχει πάγκους να αλλάξεις.

Όποιος κάνει polo τις περισσότερες φορές θα κάνει φαντάζομαι προποόνηση μετά το κολυμβητικό ! Πόσοι από εσάς έχετε βρει καθαρά αποδυτήρια μετά την προπόνηση?

Πόσοι από εσάς που δουλεύετε και κάνετε προπόνηση μπορείτε να ντυθείτε σαν άνθρωποι και να φύγετε από εκεί με τα ρούχα σας καθαρά ?

Έχετε παίξει ποτέ σε αγώνα πρωταθλήματος οποιασδήποτε κατηγορίας και να υπάρχουν 4 35άρια, και πίνακας με όλα τα λαμπάκια????

Έχετε δει ποτέ κολυμβητήριο με ναυαγοσώστη ? Γιατί δηλαδή να την πληρώνουν οι προπονητές με την παραμικρή μ*****κία που θα κάνει κάποιος και θα πνιγεί? Υπάρχουν πουθενά μέτρα ασφάλειας και δεν τα έχω δει ?

Ούτε να γίνομαι γκρινιάρης θέλω ούτε τίποτα. Απλά επειδή είμαι χρόνια στις πισίνες και έχω ζήσει περισσότερες ώρες μέσα εκεί παρά στο σπίτι μου, θα πρέπει σιγά σιγά να γίνει κάτι για να αλλάξουν όλα αυτά. Και στο κάτω κάτω αύριο μεθαύριο θα έχω και παιδιά και θα θέλω να τους δώσω την ευκαιρία να διαλέξουν τον χώρο της πισίνας... που? Πού να τα πάω ? Τί να τους πω?

Είναι δυνατόν να κάνεις προπόνηση σε περιβάλλον που είναι βρώμικο, που δεν σου προσφέρει τα στοιχειώδη μέτρα ασφάλειας ή κάποιες μικρές 'ανέσεις' όπως σωστά αποδυτήρια ? Είναι δυνατόν να κάνεις προπόνηση και να μην έχεις τέρματα να κάνεις σουτ? Επειδή είτε είναι σπασμένα είτε είναι τρύπια τα δίχτια ή δεν ξέρω γω τι ? Έχει ρωτήσει ποτέ κανένας τον προπονητή του τί λεφτά παίρνει και αν τα παίρνει ? Η' πόσες ώρες ξοδεύουν για να κάνουμε εμείς 1:30 ώρα προπόνηση την ημέρα?

Θα μου πείτε ωραία ρε μεγάλε, ποιός θα φτιάξει τα κολυμβητήρια, ποιός θα τα συντηρήσει ποιός θα τα λειτουργεί? Οι ομάδες, οι δήμοι, οι νομαρχίες ...κάποιοι ! Δεν είναι δική μου δουλειά αυτή. Εγώ πληρώνομαι για να δίνω συμβουλές...δεν θα τους ανοίξω τα μάτια από εδώ μέσα !

Αντί να δείνουν οι ομάδες λεφτά σε παίκτες ας τα επενδύουν στον χώρο που γυμνάζονται. Μην κράζετε γιατί το ξέρετε πολύ καλά ότι πολλοί λίγοι ζουν από το πόλο και όσοι το κάνουν είτε έφτυσαν αίμα, είτε έστεισαν κώλο είτε είχαν βοήθεια από τις οικογένειές τους.

Αν οι ομάδες τα λεφτά αυτά τα δίναν πρώτα στους προπονητές μετά στις μετακινήσεις και μετά στον χώρο που γυμνάζονται θα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Και μην μου πείτε τί θα κάνετε χωρίς τα λεφτά αυτά όσοι παίρνετε οδοιπορικά .... γιατί ζείτε από αυτά τα λεφτά ???? Δεν έχετε άλλες δουλειές? Αν δεν έχετε να βρείτε .
Παιδιά το ΠΟΛΟ είναι χόμπυ, είναι καύλα , είναι μεράκι !!! Ας σταματήσει λίγο αυτό το πράγμα. Ούτε μπάλα παίζουμαι ούτε μπάσκετ.

Λοιπόν δεν γράφω άλλα γιατί προφανώς και κουραστικός γίνομαι αλλά και γκρινιάρης ...

Σιγά σιγά θα τα πούμε όλα... χαίρομαι που υπάρχουν στο forum όχι μόνο αθλητές αλλά και προπονητές ... και θα γίνεται κουβέντα !!!

Αυτά καλά χιλιόμετρα σε όλους !!!!


P.S. Coach ....δεν θα έρθω το βράδυ προπόνηση ... έχει μπάλα !!!!
ΟΛΕΕΕΕΕΕΕ ΕΛΛΑΣ ΟΛΕΕΕΕΕ ΟΟΛΕΕΕΕ ΟΛΕΕΕ ΕΛΛΑΣ ΟΛΕΕΕ ΟΛΕΕΕ ΟΛΕΕ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΩ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ ΠΟΤΕ !!!
Άβαταρ μέλους
vaziliz
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 2:23 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό nikos.th » Παρ Ιουν 17, 2005 6:05 pm

vaziliz έγραψε: πόσοι από εσάς έχουν κολυμπήσει στην Νέα Σμύρνη για παράδειγμα και βλέπουν όταν κολυμπάνε!! Εδώ δεν υπάρχει φωτισμός ... θα υπάρχει ντους ...?
Είναι δυνατόν να πηγαίνεις σε κολυμβητηριο και να σιχαίνεσαι να πατήσεις κάτω με τις παντόφλες?


φίλε μου κολυμπούσα 17 χρόνια στην πισίνα της Ν.Σμύρνης και σε πληροφορώ πως είναι απολύτος καθαρή.
Για τα αποδυτήρια έχεις δίκιο αλλά έχω δεί και αρκετά χειρότερα,μήν τα ισοπεδώνεις όλα,υπάρχουν καθαρίστριες που καθαρίζουν πρωί,βράδυ...
Το άν βλέπεις μέσα στο νερό,δεν έχει να κάνει με το φωτισμό αλλά με το χλώριο και το Ph της πισίνας.Πάντως όλα αυτά τα χρονια στον Πανιώνιο δεν είχα πάθει το παραμικρό δερματικό,κλπ.


vaziliz έγραψε:Υπάρχουν ελάχιστα κολυμβητήρια αυτή την στιγμή στην Αθήνα τα οποία αξίζουν, για αν μην πω κανένα. Μην γελάτε ... ΙΣΩΣ ΚΑΝΕΝΑ !
Στο ένα δεν θα υπάρχει ζεστό νερό στα ντους (πολυτέλεια ε? ) στο άλλο θα υπάρχουν 15 ντους και τα 14 σπασμένα (τα οποία τα έχουν σπάσει αυτοί που θέλουν να λέγονται αθλητές), στο άλλο δεν θα έχει πάγκους να αλλάξεις.


-το Ολυμπιακό κολυμβητήριο δεν αξίζει?
-το κολυμβητήριο του Ζαπείου??
-του Φαλήρου?
-της Γλυφάδας (το ανοιχτό)
-της Λέρνομαν?
-του Αμαρουσίου,βλέπε έδρα Τρίτωνα.
-Περιστερίου?
-στην Ηλιούπολη? (δεν χρησιμοποιείτε απο καμία ομάδα)
-την Αργυρούπολη? (μόνο κολυμβητικό,το είχε ζητήσει ο ΠΑΟ για πόλο)

σου ανέφερα μερικά κολυμβητήρια που κατά τη γνώμη μου είναι μέτρια,έως καλά....


vaziliz έγραψε:Όποιος κάνει polo τις περισσότερες φορές θα κάνει φαντάζομαι προπόνηση μετά το κολυμβητικό ! Πόσοι από εσάς έχετε βρει καθαρά αποδυτήρια μετά την προπόνηση?


απ΄ότι θυμάμαι,μετά το κολυμβητικό,στης Ν.Σμύρνης, μπαίνανε καθαρίστριες.Τώρα κατα πόσον ηταν καλά τα πλακάκια για να φανούν καθαρά και να δείξουν καθαρά,δεν νομίζω και να φτιάχτηκε ποτέ πισίνα με τα πλακάκια που έβαλα εγώ σπίτι μου που κάνουν 1000π.χ. το κομμάτι...my opinion

vaziliz έγραψε:Έχετε παίξει ποτέ σε αγώνα πρωταθλήματος οποιασδήποτε κατηγορίας και να υπάρχουν 4 35άρια, και πίνακας με όλα τα λαμπάκια????

σε όλους τους αγώνες οταν έπαιζα Α1 είχαμε 4 35άρια και μόνο στο Ηλίσιο πάντα είχε πρόβλημα το καντράν

vaziliz έγραψε:Έχετε δει ποτέ κολυμβητήριο με ναυαγοσώστη ? Γιατί δηλαδή να την πληρώνουν οι προπονητές με την παραμικρή μ*****κία που θα κάνει κάποιος και θα πνιγεί? Υπάρχουν πουθενά μέτρα ασφάλειας και δεν τα έχω δει ?


στης Ν.Σμύρνης και μάλιστα ένα τρελό μωρό.....


vaziliz έγραψε:Είναι δυνατόν να κάνεις προπόνηση σε περιβάλλον που είναι βρώμικο, που δεν σου προσφέρει τα στοιχειώδη μέτρα ασφάλειας ή κάποιες μικρές 'ανέσεις' όπως σωστά αποδυτήρια ? Είναι δυνατόν να κάνεις προπόνηση και να μην έχεις τέρματα να κάνεις σουτ? Επειδή είτε είναι σπασμένα είτε είναι τρύπια τα δίχτια ή δεν ξέρω γω τι ? Έχει ρωτήσει ποτέ κανένας τον προπονητή του τί λεφτά παίρνει και αν τα παίρνει ? Η' πόσες ώρες ξοδεύουν για να κάνουμε εμείς 1:30 ώρα προπόνηση την ημέρα?

φίλε μου σε ποιά ομάδα παίζεις?????
πού γίνονται όλα αυτά????
Εγώ είμαι προπονητής στην Τρίαινα Βούλας Δ΄κατηγορία και όχι μόνο πληρώνομαι κανονικά,η οργάνωση που έχουν σαν ομάδα με έχει τρομάξει....


vaziliz έγραψε:Αντί να δείνουν οι ομάδες λεφτά σε παίκτες ας τα επενδύουν στον χώρο που γυμνάζονται. Μην κράζετε γιατί το ξέρετε πολύ καλά ότι πολλοί λίγοι ζουν από το πόλο και όσοι το κάνουν είτε έφτυσαν αίμα, είτε έστεισαν κώλο είτε είχαν βοήθεια από τις οικογένειές τους.

δηλαδή να μήν υπάρχει ανταμοιβή και αναγνώριση προς τους παίχτες ή ακόμα καλύτερα και ώθηση για να κάνουν πιό εντατικά και με ακόμα μεγαλύτερη όρεξη αυτό που αγαπάνε?

vaziliz έγραψε:Αν οι ομάδες τα λεφτά αυτά τα δίναν πρώτα στους προπονητές μετά στις μετακινήσεις και μετά στον χώρο που γυμνάζονται θα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Και μην μου πείτε τί θα κάνετε χωρίς τα λεφτά αυτά όσοι παίρνετε οδοιπορικά .... γιατί ζείτε από αυτά τα λεφτά ???? Δεν έχετε άλλες δουλειές? Αν δεν έχετε να βρείτε .
Παιδιά το ΠΟΛΟ είναι χόμπυ, είναι καύλα , είναι μεράκι !!! Ας σταματήσει λίγο αυτό το πράγμα. Ούτε μπάλα παίζουμαι ούτε μπάσκετ.


το πόλο δεν πάει μπροστά έτσι,πάει πίσω,μέχρι που θα μας μείνει μόνο το φόρουμ....
για να σου πώ για μένα και όχι για άλλους,που γνωρίζω άτομα που ζούν απο το πόλο,θα σου πώ κάτι απλό.
Εγώ έχω μία πρωϊνή δουλειά και τα βράδυα ασχολούμαι με την πισίνα και σαν παίχτης αλλά και σαν προπονητής.
Αυτό μου αποφέρει κάποια χρήματα,όχι ότι το κάνω για τα χρήματα αλλά σε περίπτωση που δεν,κάποια στιγμή η επαφή μου με την πισίνα δεν θα ηταν καθημερινή αλλά μηνιαία και βδομαδιαία,όπως και κάνουν πολλά παιδιά που ξέρω.....το οικονομικό είναι και αναγνώριση αλλά και ώθηση στο να το κάνεις καλύτερα.
Το πόλο στην Ελλάδα έχει ανέβει πολύ και μακάρι κάποια στιγμή να έφτανε τα επίπεδα του ποδοσφαίρου......έτσι θα φτάναμε και στο σημείο να ανακαινίζαμε μερικές ξεχασμένες πισίνες,κ.ά. όμως όσο ο Ελληνάρας κοιτάει την κονόμα δεν πάμε μπροστά όπως θα θέλαμε όλοι.


vaziliz έγραψε:Λοιπόν δεν γράφω άλλα γιατί προφανώς και κουραστικός γίνομαι αλλά και γκρινιάρης ...


δεν γίνεσαι καθόλου κουραστικός και μου άρεσε πολύ το θέμα που άνοιξες.....


καλωσόρισες και διαδικτυακά......
Άβαταρ μέλους
nikos.th
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 9:49 am
Τοποθεσία: Athens,Greece

Re: ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Ιουν 27, 2005 12:46 pm

nikos.th έγραψε:
vaziliz έγραψε: πόσοι από εσάς έχουν κολυμπήσει στην Νέα Σμύρνη για παράδειγμα και βλέπουν όταν κολυμπάνε!! Εδώ δεν υπάρχει φωτισμός ... θα υπάρχει ντους ...?
Είναι δυνατόν να πηγαίνεις σε κολυμβητηριο και να σιχαίνεσαι να πατήσεις κάτω με τις παντόφλες?


φίλε μου κολυμπούσα 17 χρόνια στην πισίνα της Ν.Σμύρνης και σε πληροφορώ πως είναι απολύτος καθαρή.
Για τα αποδυτήρια έχεις δίκιο αλλά έχω δεί και αρκετά χειρότερα,μήν τα ισοπεδώνεις όλα,υπάρχουν καθαρίστριες που καθαρίζουν πρωί,βράδυ...
Το άν βλέπεις μέσα στο νερό,δεν έχει να κάνει με το φωτισμό αλλά με το χλώριο και το Ph της πισίνας.Πάντως όλα αυτά τα χρονια στον Πανιώνιο δεν είχα πάθει το παραμικρό δερματικό,κλπ.


Δεν πιστεύω να είμαι τόσο υπερβολικός! Άλλωστε σου είπα ότι δεν ξέρω για την καθαριότητα του νερού κτλ ... Όσον αφορά στο θέμα φωτισμού...από ότι ξέρω όοοοολες οι πισίνες έχουν χλώριο ...αλλά μόνο εκεί δεν βλέπεις ...επιμένεις ????


vaziliz έγραψε:Υπάρχουν ελάχιστα κολυμβητήρια αυτή την στιγμή στην Αθήνα τα οποία αξίζουν, για αν μην πω κανένα. Μην γελάτε ... ΙΣΩΣ ΚΑΝΕΝΑ !
Στο ένα δεν θα υπάρχει ζεστό νερό στα ντους (πολυτέλεια ε? ) στο άλλο θα υπάρχουν 15 ντους και τα 14 σπασμένα (τα οποία τα έχουν σπάσει αυτοί που θέλουν να λέγονται αθλητές), στο άλλο δεν θα έχει πάγκους να αλλάξεις.


-το Ολυμπιακό κολυμβητήριο δεν αξίζει?
Καταρχήν Ολυμπιακό Κολυμβητήριο και Ζάπειο είναι το ίδιο πράγμα. ΕΑΚΑ λέγεται στο Μαρούσι .. αλλά δεν νομίζω να κάνουν πολλές ομάδες προπόνηση εκεί ....αν είναι ανοικτό ...και μήπως έχει κάνει ποτέ προπόνηση εκεί ? Γιατί ένα χρόνο κολυμπούσα και ΑΝ κάναμε προπόνηση (πολλές φορές δεν υπήρχαν υπάλληλοι για να το ανοίξουν, μήπως τα αποδυτήρια είναι σε άθλι κατάσταση ? Και μήπως ξέρεις ότι κάνεις προπόνηση στο ανοικτό βοηθητικό και ντύνεσαι στο κλειστό ? ...
-το κολυμβητήριο του Ζαπείου??
Δεν κάνει προπόνηση εκεί σύλλογος...
-του Φαλήρου?
Μια χαρά είναι !!
-της Γλυφάδας (το ανοιχτό)
Super
-της Λέρνομαν?
-του Αμαρουσίου,βλέπε έδρα Τρίτωνα.
-Περιστερίου?
Θα εννοείς αυτό που είναι στο βουνό ...
-στην Ηλιούπολη? (δεν χρησιμοποιείτε απο καμία ομάδα) το είπες μόνος σου...
-την Αργυρούπολη? (μόνο κολυμβητικό,το είχε ζητήσει ο ΠΑΟ για πόλο)
Να σου προσθέσω και άλλα όπως των Ιλισίων, του Χαϊδαρίου, το Γουδί κτλ ..
Το θέμα δεν είναι να κάτσουμε να γράψουμε τα κολυμβητήρια ένα ένα ... το θέμα που έχω εγώ είναι ότι πάρε τα κολυμβητήρια που αγωνίζονται οι μεγάλες ομάδες της Α1...και πες μου !!!
- Παπαστράτειο
- Ν.Σμύρνη

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ΟΛΑ τα κολυμβητήρια για γκρέμισμα, απλά αρκετά θα έπρεπε να κλείσουν!!!


σου ανέφερα μερικά κολυμβητήρια που κατά τη γνώμη μου είναι μέτρια,έως καλά....


vaziliz έγραψε:Όποιος κάνει polo τις περισσότερες φορές θα κάνει φαντάζομαι προπόνηση μετά το κολυμβητικό ! Πόσοι από εσάς έχετε βρει καθαρά αποδυτήρια μετά την προπόνηση?


απ΄ότι θυμάμαι,μετά το κολυμβητικό,στης Ν.Σμύρνης, μπαίνανε καθαρίστριες.Τώρα κατα πόσον ηταν καλά τα πλακάκια για να φανούν καθαρά και να δείξουν καθαρά,δεν νομίζω και να φτιάχτηκε ποτέ πισίνα με τα πλακάκια που έβαλα εγώ σπίτι μου που κάνουν 1000π.χ. το κομμάτι...my opinion

Είναι θέμα να είναι καλά τα πλακάκια ? Η' να μην είναι σπασπένα και επικύνδυνα...πλάκα μας κάνεις ? Έτσι και γλιστρίσεις στα ντους και πέσεις εκεί πέρα ... την έκανες ... !!!

vaziliz έγραψε:Έχετε παίξει ποτέ σε αγώνα πρωταθλήματος οποιασδήποτε κατηγορίας και να υπάρχουν 4 35άρια, και πίνακας με όλα τα λαμπάκια????

σε όλους τους αγώνες οταν έπαιζα Α1 είχαμε 4 35άρια και μόνο στο Ηλίσιο πάντα είχε πρόβλημα το καντράν
Εγώ γιατί θυμάμαι να υπάρχει μόνιμο πρόβλημα και στο Παπαστράτειο ...

vaziliz έγραψε:Έχετε δει ποτέ κολυμβητήριο με ναυαγοσώστη ? Γιατί δηλαδή να την πληρώνουν οι προπονητές με την παραμικρή μ*****κία που θα κάνει κάποιος και θα πνιγεί? Υπάρχουν πουθενά μέτρα ασφάλειας και δεν τα έχω δει ?


στης Ν.Σμύρνης και μάλιστα ένα τρελό μωρό.....

Γιαυτό σ'αρέσει τόσο η Ν.Σμύρνη ..... και δεν το λες τόση ώρα...
Μπείτε στην ουρά για πνιγμό παιδιά !!!!



vaziliz έγραψε:Είναι δυνατόν να κάνεις προπόνηση σε περιβάλλον που είναι βρώμικο, που δεν σου προσφέρει τα στοιχειώδη μέτρα ασφάλειας ή κάποιες μικρές 'ανέσεις' όπως σωστά αποδυτήρια ? Είναι δυνατόν να κάνεις προπόνηση και να μην έχεις τέρματα να κάνεις σουτ? Επειδή είτε είναι σπασμένα είτε είναι τρύπια τα δίχτια ή δεν ξέρω γω τι ? Έχει ρωτήσει ποτέ κανένας τον προπονητή του τί λεφτά παίρνει και αν τα παίρνει ? Η' πόσες ώρες ξοδεύουν για να κάνουμε εμείς 1:30 ώρα προπόνηση την ημέρα?

φίλε μου σε ποιά ομάδα παίζεις?????
πού γίνονται όλα αυτά????
Εγώ είμαι προπονητής στην Τρίαινα Βούλας Δ΄κατηγορία και όχι μόνο πληρώνομαι κανονικά,η οργάνωση που έχουν σαν ομάδα με έχει τρομάξει....

Άστο ... λες να τα έχω βγάλει από το μυαλό μου ... κάτι έχω δει και γω σαν παιδί !!!

vaziliz έγραψε:Αντί να δείνουν οι ομάδες λεφτά σε παίκτες ας τα επενδύουν στον χώρο που γυμνάζονται. Μην κράζετε γιατί το ξέρετε πολύ καλά ότι πολλοί λίγοι ζουν από το πόλο και όσοι το κάνουν είτε έφτυσαν αίμα, είτε έστεισαν κώλο είτε είχαν βοήθεια από τις οικογένειές τους.

δηλαδή να μήν υπάρχει ανταμοιβή και αναγνώριση προς τους παίχτες ή ακόμα καλύτερα και ώθηση για να κάνουν πιό εντατικά και με ακόμα μεγαλύτερη όρεξη αυτό που αγαπάνε?
Από την γκόμενά σου ...ζητάς λεφτά για ..... ?????
Έγώ έτσι το βλέπω ... μεγαλύτερο κίνητρο υπάρχει από την πράξη (δηλαδή να παίζεις ...για να μην παρεξηγούμε...???


vaziliz έγραψε:Αν οι ομάδες τα λεφτά αυτά τα δίναν πρώτα στους προπονητές μετά στις μετακινήσεις και μετά στον χώρο που γυμνάζονται θα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Και μην μου πείτε τί θα κάνετε χωρίς τα λεφτά αυτά όσοι παίρνετε οδοιπορικά .... γιατί ζείτε από αυτά τα λεφτά ???? Δεν έχετε άλλες δουλειές? Αν δεν έχετε να βρείτε .
Παιδιά το ΠΟΛΟ είναι χόμπυ, είναι καύλα , είναι μεράκι !!! Ας σταματήσει λίγο αυτό το πράγμα. Ούτε μπάλα παίζουμαι ούτε μπάσκετ.


το πόλο δεν πάει μπροστά έτσι,πάει πίσω,μέχρι που θα μας μείνει μόνο το φόρουμ....
για να σου πώ για μένα και όχι για άλλους,που γνωρίζω άτομα που ζούν απο το πόλο,θα σου πώ κάτι απλό.
Εγώ έχω μία πρωϊνή δουλειά και τα βράδυα ασχολούμαι με την πισίνα και σαν παίχτης αλλά και σαν προπονητής.
Αυτό μου αποφέρει κάποια χρήματα,όχι ότι το κάνω για τα χρήματα αλλά σε περίπτωση που δεν,κάποια στιγμή η επαφή μου με την πισίνα δεν θα ηταν καθημερινή αλλά μηνιαία και βδομαδιαία,όπως και κάνουν πολλά παιδιά που ξέρω.....το οικονομικό είναι και αναγνώριση αλλά και ώθηση στο να το κάνεις καλύτερα.
Το πόλο στην Ελλάδα έχει ανέβει πολύ και μακάρι κάποια στιγμή να έφτανε τα επίπεδα του ποδοσφαίρου......έτσι θα φτάναμε και στο σημείο να ανακαινίζαμε μερικές ξεχασμένες πισίνες,κ.ά. όμως όσο ο Ελληνάρας κοιτάει την κονόμα δεν πάμε μπροστά όπως θα θέλαμε όλοι.


Άλλο να πληρώνεσαι για να είσαι προπονητής ... και άλλο να πληρώνεσαι για να είσαι παίκτης ... και το να παίρνεις λεφτά όταν είσαι Α1 είναι λογικό...αλλά να παίρνεις λεφτά για να παίζεις στην Δ ... δεν είναι !!! (και δεν το λέω για σένα ... γενικά μιλάω .... !!! )

vaziliz έγραψε:Λοιπόν δεν γράφω άλλα γιατί προφανώς και κουραστικός γίνομαι αλλά και γκρινιάρης ...


δεν γίνεσαι καθόλου κουραστικός και μου άρεσε πολύ το θέμα που άνοιξες.....

Και γι'αυτό το συνέχισα !!! χε χε

καλωσόρισες και διαδικτυακά......
:roll: :lol: :lol: :lol:

Καλώς σας βρήκα !!!!! :roll
Επισκέπτης
 

Re: ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vaziliz » Δευτ Ιουν 27, 2005 12:56 pm

Κάτι δεν πήγε καλά στο προηγούμενο post μου και το έβγαλε σαν guest κτλ ... απλά ήθελα να πω ότι εγώ το έγραψα...!!!!

δεν θέλω να κρυβόμαστε !!!!

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΑ 3ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Γ ΕΘΝΙΚΗΣ !!!!! ..... ΑΛΛΟΙ ΠΑΝΕ ΣΕ ΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΕ ΠΟΛΕΙΣ... ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΝΗΣΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ ...ΧΕ ΧΕ !!!

Coach ....σήμερα θα έρθω ... δεν έχει μπάλα !!!!!
Άβαταρ μέλους
vaziliz
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 2:23 pm
Τοποθεσία: Athens

kalispera pedes

Δημοσίευσηαπό wateraleko10 » Πέμ Ιούλ 14, 2005 5:52 pm

Kolimbitirio..............

edo exome me batraxakia se merikes xaxaxa. ase pou den bgenoume apo arosties sto derma ke sta aftia.

:lol: ala pou na sigrinoume ti elladara mas me mia xora latinikis amerikis. na imaste perifani gia osa exete eki magges.

vaziliz se pia omada pezis file mou?? ego ime exoteriko pezo sti monadiki katigoria pou exoume edo :wink:
kalispera se olo to kosmo tou waterpolo.
wateraleko10
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2005 5:34 pm
Τοποθεσία: Venezuela

Δημοσίευσηαπό cougar » Παρ Ιούλ 15, 2005 10:00 am

Καλημέρα σας αγαπητοί αθλητές και συνάδελφοι,

να σας πω την αλήθεια... όλα ωραία τα λέτε, όπως άλλωστε ωραία είναι όλα τα topic του forum! Αλλά πραγματικά, ενώ αναφέρετε κάποιες μεγάλες αλήθειες, δεν ξέρω αν πρέπει να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω με τον φίλο από το εξωτερικό! Μάλλον θα συμφωνήσω!

Σίγουρα έχετε απόλυτο δίκιο για την τρισάθλια κατάσταση που έχουν κάποια κολυμβητήρια της Αθήνας. Και είμαι της άποψης και της νοοτροπίας ότι αφού καταφέραμε να αποκτήσουμε κάτι καλό, γιατί να μην το κάνουμε καλύτερο? ... Παρ'όλα αυτά όμως επειδή γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι η μάστιγα της επαρχίας είναι η έλλειψη κολυμβητηρίων με αποτέλεσμα να χάνονται έτσι πραγματικά σπουδαία ταλέντα που θα μπορούσαν να συνεισφέρουν στο άθλημα... ας μην γινόμαστε τόσο καυστικοί με τις πισίνες που διαθέτουμε. Ναι... συμφωνώ δεν είναι κατάσταση αυτή! Αλλά τι να πουν και άλλοι που δεν έχουν καν την πολυτέλεια μιας πισίνας. Και χωρίς πισίνα ας μου απαντήσει κάποιος ειλικρινά ... υπάρχει δυνατότητα σύγκρισης μιας ομάδας beach polo με μια ομάδα υδατοσφαίρισης? και αναφέρομαι μόνο στις συνθήκες προπόνησεις που δεν αφήνουν κάποιους να εξελιχθούν ή να δοκιμαστούν στις παραγματικές συνθήκες ενός αγώνα! Έχω δει μια ομάδα του αλμυρού νερού να κάνει ονειρεμένα παιχνίδια... να καταφέρνει να μαγέψει τους πάντες... και την επόμενη χρονιά η βασική επτάδα να μετεγγράγεται σε συλλόγους της Αθήνας. Γιατί ας μην γελιόμαστε... όταν βλέπεις έναν παίκτη που κάνει πράγματα και θαύματα έχοντας κάνει προετοιμασία στη θάλασσα, φαντάσου τι θα κάνει με προετοιμασία στο γλυκό νερό! Ε, τι θα κάνεις ... θα τον αφήσεις να πάει στράφι? Όχι βεβαια... τον παίρνεις στην ομάδα σου για να τον κάνεις ηγέτη ή παίκτη εργαλείο!

Η ιδανική λύση θα ήταν η κατασκευή κολυμβητηρίων και υποδομής στην επαρχία και η συντήρηση και επισκευή των άλλωτε "διαμαντιών" (για τις πισίνες μιλάω) της Αττικής. Αλλά ας μην ονειρευόμαστε... στην Ελλάδα ζούμε. Ας βλέπουμε λοιπόν τα χειρότερα για να καλμάρουμε λίγο την οργή μας.
cougar
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2005 11:10 am

sostotatos.........

Δημοσίευσηαπό wateraleko10 » Παρ Ιούλ 15, 2005 6:00 pm

kalispera..

efoson exo idi 8 xronia ekso apo ellada den exo tin dinami na miliso gia tin katastasi sta kolimbitiria mas stin hellada. otan imoun eki pandos itan poli kala. palio faliro,zapio,papastratio, akomi ke xalkida pou piga kala itan. ixa tin efkeria na bretho stin Kouba, sto kolimbitirio opou kani proponisi ethniki koubas stous andres, ean blepate stin katastasi stin opia afti i anthropi kanoun proponisis e tote magges tha ektimousame parapano osa exoume :) (parola afta piran tin prokrisi gia to montreal) alo ean tous afisoune na pane (tin kopanane meriki kathe fora pou katorthonoun na bgoune apo tin xora tous Kouba). e bebeos otan bgenis ke briskis ton paradiso pou na ksana girnas stin kolasi.

me liga logia-
helladara gia panda.

kalo sabatokiriako magges se olous. :arrow:
kalispera se olo to kosmo tou waterpolo.
wateraleko10
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2005 5:34 pm
Τοποθεσία: Venezuela


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες