Ο ρόλος των γονέων στο άθλημα

Θέματα που αφορούν γενικά την υδατοσφαίριση και όχι μόνο..

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό nikos.th » Πέμ Μάιος 03, 2007 11:30 am

nick_h2o έγραψε:Με την εμπειρία τόσων χρόνων γνωρίζω πλέον πως θα καταφέρω να βάλω το παιδί μου στη Νομική ή την Ιατρική, να πάρει βαθμό ανώτερου αξιωματικού στο Στρατό ή στα Σώματα Ασφαλείας (για να τσεπώνει τον μισθό) κι αν δεν του αρέσουν τα χακί να τον βάλω στο Δημόσιο ανέξοδα και χωρίς κόπο. Τέλος αν είναι και αγόρι να μην υπηρετήσει ούτε μία μέρα τη πατρίδα..Ποια Ελλάδα μου λέτε..;


ωραίο πόστ Νικ
Άβαταρ μέλους
nikos.th
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 9:49 am
Τοποθεσία: Athens,Greece

Δημοσίευσηαπό cosbots » Πέμ Μάιος 03, 2007 5:37 pm

Μετά από μια μικρή ανάπαυλα με τους αγώνες και την Πρωτομαγιά γυρίζουμε πίσω στην πραγματικότητα.

Η συζήτηση αρχίζει να αποκτά πραγματικό ενδιαφέρον και να ομορφαίνει.

Θα σας γράψω τις σκέψεις μου για τις ηλικίες των κατηγοριών στο άθλημα και για την διάφορα που υπάρχει με την διεθνή ομοσπονδία , τα άλλα αθλήματα και ακόμη και με τις κατηγορίες των γυναικών στο πόλο.

Το Υπουργία Παιδείας σε κάποια ανακοίνωση του ανέφερε το μπόνους των μορίων τα παίρνουν ο πρώτος των παιδικών πρωταθλημάτων και οι τρεις πρώτοι των άλλων κατηγοριών (εφηβικό & νέων ανδρών ) χωρίς να αναφέρει ηλικίες . Αυτό σημαίνει ότι αν ονομάζαμε την κατηγορία με παιδία ηλικίας 16- (που στο σχολείο είναι τρίτη γυμνασίου & πρώτη λυκείου ) παιδικό τότε μόνο η πρώτη ομάδα θα δικαιούνταν να πάρει μόρια. Όπως και η κατηγορία 20- που είναι η νέων ανδρών αποτελείται κυρίως από αποφοίτους του λυκείου όποτε και το ενδιαφέρον για τα μόρια θα ήταν μικρό. Όπως και για την κατηγορία 18- που στο σχολείο είναι στις πιο κρίσιμες τάξεις Β & Γ Λυκείου δεν είναι δυνατόν να δώσουμε μεγάλο βάρος στο άθλημα.

Κάποιοι γονείς πριν από μένα σκέφτηκαν “ότι με τα μόρια πρέπει να τελειώνουμε όσο το δυνατόν νωρίτερα γι’ αυτό ας αλλάξουμε τα ονόματα στις κατηγορίες ώστε να έχουμε ξεμπερδέψει μέχρι την Β Λυκείου”. Γι’ αυτό υπάρχει η διαφορά με την διεθνή ομοσπονδία και με τα άλλα αθλήματα

Εδώ νομίζω ότι έγινε η πρώτη παρέμβαση από κάποιους γονείς στο άθλημα. Σίγουρα δεν πρέπει να παίζει ρόλο στο άθλημα το όνομα της κατηγορίας αλλά η ηλικία των αθλητών.

Τα παιδιά δεν μεγάλωσαν ξαφνικά στην Ελλάδα !!!!
cosbots
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 13, 2006 1:44 pm
Τοποθεσία: Athens origin Thessaloniki

...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Πέμ Μάιος 03, 2007 8:45 pm

Καλό μήνα και...καλά κρασιά!!!

Φτάσαμε λοιπόν, στο ζουμί.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ: Αυτό που ενδιαφέρει τους γονείς πρώτιστα, και χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον για αυτό που πραγματικά ενδιαφέρει εμάς τους ρομαντικούς του αθλήματος, (ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ) αυτούς που καθημερινά τρίβονται με το αντικείμενο, όχι γιατί είναι η κανονική δουλειά τους, αλλά γιατί είναι "ερωτευμένοι" με αυτό που κάνουν.

Και να το καταλάβω, γιατί όλοι μας, αν δεν είμαστε θα γίνουμε γονείς και θα μας ενδιαφέρει το παιδί μας να προοδεύσει, να μην δυστυχήσει, σε αυτό τον τόπο που αυτοί που περνάει η μπογιά τους είναι τα λαμόγια, οι γλύφτες, οι "δήθεν" και όλα τα...υπόλοιπα της κοινωνίας.

ΟΧΙ, ΛΟΙΠΟΝ, ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΓΟΝΕΙΣ!!!!

ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΡΑΣΕΙ.

ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ, ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΛΗ ΤΟΥ...ΚΑΝΑΚΑΡΗ ΣΑΣ Η ΤΗΣ ΚΟΡΟΥΛΑΣ ΣΑΣ.

Εμείς θέλουμε, να δούμε αυτό το όμορφο άθλημα να κατακτά, επιτέλους τις καρδιές των παιδιών σας για να μάθουν να συμπεριφέρονται στην κοινωνία, με τον σωστό τρόπο και όχι βολεμένοι κάτω από το "πάπλωμα" και την προστατευτικότητα σας. Θέλουμε να δημιουργήσουμε παιδιά ΜΑΧΗΤΕΣ, για να χαρούν πρώτα και πάνω από όλα το παιχνιδι, αυτό που οι περισσότεροι από εσάς τους γονείς τους το στερήσατε, για να τα στείλετε, στα Αγγλικά, στα Γαλλικά, στο πιάνο, στο, στο, στο... Απλώς και μόνο για να μην είναι στα πόδια σας και να μην σας εμποδίζουν στις "δουλειές" σας.

Κανείς ή μάλλον για να μην τα ισοπεδώνουμε και όλα, οι περισσότεροι από εσάς "παρκάρετε" τα παιδιά και μετά ζητάτε και τα ρεστα από τους προπονητές, από την Πολιτεία, από τους υπεύθυνους, χωρίς να έχετε πρώτα αναρωτηθεί: εγώ τι έκανα για όλα αυτά και ζητάω να πάρω;

Μου θυμίζετε αυτους που αφού έχτισαν τα ρεματα, όταν βρέχει, πλημυρίζουν και μετά ουρλιάζουν στις κάμερες ότι τους παράτησε το κράτος στο έλεος του Θεού!!!!!!!!!!!!!!

Ήμαρτον πια, ΗΜΑΡΤΟΝ!!!
Προσπαθήστε και μάθετε και στα παιδιά την μαγική λέξη, αυτή που σου δίνει την γοητεία της επιτυχίας, την πικρή γεύση της απογοήτευσης και την γλυκιά ηδονή στην κατάκτηση του στόχου και στην ολοκλήρωση της προσωπικότητας.

Θύμωσα και δεν ξέρω αν θα...ξαναεπανέλθω.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό cosbots » Παρ Μάιος 04, 2007 11:28 am

ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφετε

Λυπάμαι αν σας στενοχώρησα . Αλλά πρέπει να γράφουμε την αλήθεια.

Χαμένοι είναι όλοι αυτοί που πραγματικά αγαπούν το άθλημα και το ίδιο το άθλημα.

Παράκληση ας κρατήσουμε τη συζήτηση ζωντανή. Η αλήθεια βοηθά όλους μας.

Ευχαριστώ.
cosbots
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 13, 2006 1:44 pm
Τοποθεσία: Athens origin Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό nikos.th » Κυρ Μάιος 06, 2007 11:55 am

πάμε υποθετικά λοιπόν,

και χώνεται π.χ. ο γονέας του Χ στην ομάδα σαν έφορος κλπ.
το παιδί δεν έχει ταλέντο αλλά κάνει προπόνηση....
έρχεται λοιπόν η όμορφη μέρα,που είναι 100% σίγουρο πως θα έρθει και ο πατέρας,έφορος,κλπ
σου τα κάνει τσουρέκια με το παιδί του και σου βάζει και το μαχαίρι στο λαιμό να παίξει....εθνική κλπ.

ποιά η απάντησή μας κύριοι????????
τί κάνουμε ?????
ρισκάρουμε να χάσουμε τη δουλειά μας,(προσωπικά θα το έκανα γιατί έίμαι στο χώρο σαν χόμπι)ή προωθούμε το παιδί και θάβουμε τον παιχτάρα που σίγουρα θα έκανε το άθλημα ομορφώτερο και ένα σκαλί πιό πάνω???
Άβαταρ μέλους
nikos.th
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 9:49 am
Τοποθεσία: Athens,Greece

...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Κυρ Μάιος 06, 2007 12:30 pm

Αγαπητέ φίλε Νίκο,

Εγω προσωπικά, αυτό "έπαθα" με τα...ταλέντα που είχα. Μόνο που δεν ήταν ο γιός του εφόρου η αιτία αλλά τα...ουζάκια και τα μεζεδάκια.

Αυτό που μπορείτε να κάνετε αν σας τα κάνουν "τσουρέκια", είναι να βάζετε τις...ταλεντάρες να παίζουν όταν είναι σχεδόν σίγουρο ότι αυτά θα εκτεθούν ή τέλως πάντων να φανεί η...τρύπα της συμμετοχής τους.

Για μένα, που έτσι έχω μάθει και όποιος με ξέρει καλά μπορεί να σας το πει, και στον Εθνικό και στην Γλυφάδα δεν υπέκυψα στις πιέσεις, εν γνώσει μου ότι αυτό μπορεί να αποβεί μοιραίο.

Τουλάχιστον μπορώ και κοιμάμαι ήσυχος ότι έκανα ότι μπορούσα και ταυτόχρονα μπορώ να κοιτάζω τα παιδιά στα μάτια και όχι να τους αποφεύγω αν διασταυρωθούμε κάπου.

Ξέρω ότι αυτό είναι λίγο...ρομαντικό, αλλά αυτός είναι ο τρόπος μου.

ΥΓ Ξαναεπέστρεψα!!!
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό nick_h2o » Δευτ Μάιος 07, 2007 5:45 pm

Σε λίγες μέρες θα γράψω post για τη συνεισφορά των γονιών στα παιδιά τους...Ντόπα για χαρτζιλίκι και άλλα..! Πάρτε πολύ οξυγόνο γιατί θα σκάσετε απ'τη βρώμα που θα βγάλω..!
Άβαταρ μέλους
nick_h2o
 
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2005 8:57 pm
Τοποθεσία: Athens

...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Πέμ Μάιος 10, 2007 9:54 pm

Νίκο; Εεεε Νίκο; που είσαι;

Ανυπομονώ!!!

Άνοιξε το, το...τίμημένο, δεν μπορώ δεν μπορώ να περιμένω!!!
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό nick_h2o » Σάβ Μάιος 12, 2007 1:53 pm

Ο σοφός λαός λέει : "Τα χρήματα πολλοί εμίσησαν,την ΔΟΞΑ ουδείς.." . Και για να το λέει κάτι θα ξέρει. Το θέμα ντόπινγκ στην Ελλάδα έχει πάρει ανησυχητικές διαστάσεις τα τελευταία χρόνια. Αλλά εγώ θέλω να γίνω πιο συγκεκριμένος και να γράψω για τον χώρο του Υγρού Στίβου (Κολύμβηση - Υδατοσφαίριση). Πολλοί γνωρίζουν για το θέμα αλλά κανείς δεν μιλάει. Πολλά παιδιά λαμβάνουν ουσίες από άγνοια (θελημένη και μη) και συνήθως απαντούν με την ατάκα "Μου τα έδωσαν, εγώ δεν ήθελα". Το άσχημο όμως είναι ότι στις μέρες μας ψάχνονται σε 1ο επίπεδο οι ίδιοι οι γονείς τους. Δεν είναι περίεργο ότι πλέον σε κάθε γειτονιά υπάρχει και ένα μαγαζί με "προιόντα" για ανθρώπους που θέλουν να γυμναστούν σε απλό βαθμό αλλά και για πιο εξειδικευμένες περιπτώσεις (βλ.αθλητές, "φουσκωτούς"). Αν δεν πήγαιναν καλά οι δουλειές τους δεν θα ξεφύτρωναν το ένα μετά το άλλο σα μανιτάρια. Επομένως εμείς οι καταναλωτές έχουμε νομιμοποιήσει το ντόπινγκ. Επανέρχομαι λοιπόν στους γονείς οι οποίοι θα προτιμήσουν να κάνουν τα παιδιά τους πειραματόζωα στις ορέξεις κάθε σωματείου και στον βωμό του πρωταθλητισμού. Γνωρίζω από πρώτο χέρι γονείς ανήλικων παιδιών (10-12 ετών) να κυνηγούν από πίσω αθλίατρους για να τους γράψουν "συνταγές" και "κοκτέιλ" για να γίνουν οι μπόμπιρες τούρμπο. Στην πορεία και με τη διαρκή χρήση σκευασμάτων συνειδητοποιούν ότι τα φυντάνια τους πάσχουν από ασθένειες που προκλήθηκαν απ'αυτές τις ουσίες και "αναγκάζονται" να καταφύγουν σε άμεσες λύσεις για τη αποθεραπεία τους. Τι εννοώ? Όταν παίρνεις ένα υγιές παιδί και το στουμπώνεις φάρμακα κάποια στιγμή ο οργανισμός του δεν θα αντέξει άλλο και θα κρασάρει. Βέβαια ένας νέος άνθρωπος έχει πιο ανθεκτικό οργανισμό από έναν μεγαλύτερο αλλά η κατάρρευση του οργανισμού γίνεται με έναν σκοπό. Ποια είναι η συνηθέστερη ασθένεια των αθλητών του νερού? Απάντηση : το άσθμα. Μερικοί άνθρωποι έχουν άσθμα επειδή έτσι είναι η φύση τους, άλλοι όμως ωθούν τον εαυτό τους προς αυτή την κατεύθυνση για να περάσουν στο επόμενο στάδιο. Ποιο είναι αυτό? Η χορήγηση του σκευάσματος Aerolin. Τι κάνει το Aerolin? Σ'αυτόν που έχει πραγματικό πρόβλημα του ανακουφίζει το αναπνευστικό του σύστημα σ'αυτόν όμως που απλά το κυνηγάει μέσω παραθύρου τον υπερβοηθάει. Σκεφτείτε όταν κολυμπάτε 100 μέτρα στο 100% της έντασης. Όταν τερματίζετε είστε σκασμένοι και θέλετε ένα φορείο για να σας βγάλει απ΄την πισίνα. Εκεί έρχεται το Aerolin για να "ανοίξει" τις νιτρομπουκάλες στους πνεύμονες σας και να νιώθετε ότι έχετε κολυμπήσεις μόλις 25 μέτρα. Η αντοχή φτάνει στο κατακόρυφο και το μόνο που χρειάζεστε είναι να αυξήσετε το επίπεδο δύναμης. Ποιο είναι όμως το κερασάκι στην τούρτα? Το Aerolin δεν μπορείτε να το πάρετε έτσι απλά από ένα φαρμακείο. Πρέπει να περάσετε από επιτροπή η οποία κρίνει ότι ο "ασθενής" χρήζει αυτού του σκευάσματος. Έτσι λοιπόν κάποιοι "γάτοι" κατασκευάζουν ασθένειες για να έχουν προσβάσεις στο "Άγιο Δισκοπότηρο"..!

Η συνέχεια προσεχώς..!
Άβαταρ μέλους
nick_h2o
 
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2005 8:57 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό nikos.th » Δευτ Μάιος 14, 2007 10:09 am

Νίκο δεν διαφωνώ
ξεφεύγεις λίγο απο το θέμα μας όμως....
Άβαταρ μέλους
nikos.th
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 9:49 am
Τοποθεσία: Athens,Greece

Δημοσίευσηαπό nick_h2o » Δευτ Μάιος 14, 2007 6:12 pm

Να κάνω μια διόρθωση στο post μου. Το Aerolin μπορεί να το αγοράσει κάποιος ελεύθερα απ'το φαρμακείο αλλά οι παρενέργειες του το κατατάσσουν στις απαγορευμένες ουσίες σύμφωνα με τις διατάξεις της WADA (αναγνωρισμένο διεθνές όργανο ελέγχου αντι-ντόπινγκ) και "φωτογραφίζει" αθλητές οι οποίοι το λαμβάνουν χωρίς αιτιολογικό.Με βρογχο-διασταλτικά συστατικά στη σύνθεση του βοηθά να δουλεύει το νευρικό και το αναπνευστικό σύστημα ενός φυσιολογικού ανθρώπου πέρα απ'το 100% των δυνατοτήτων του. Τα τζιμάνια όμως του ελληνικού αθλητισμού λαδώνουν για τα καλά τα γρανάζια επιτροπών οι οποίες βεβαιώνουν ψευδώς ότι ο αθλητής έχει πραγματική ανάγκη το φάρμακο για να καταπολεμήσει το άσθμα.

Νίκο δεν νομίζω ότι ξεφεύγω απ'το θέμα γιατί δεν πιστεύω ότι ένα παιδί 12 ετών για παράδειγμα έχει τη δυνατότητα να ψάξει τόσο πολύ το θέμα. Έχουν πλήρη γνώση και άμεση συμμετοχή οι γονείς αυτών των παιδιών οι οποίοι δεν "πιστεύουν" μόνο στο ταλέντο των παιδιών τους κι αναζητούν το κάτι παραπάνω. Άλλωστε όπως είχα γράψει παλιότερα τα προνόμια είναι πολύ περισσότερα απ'τα μειονεκτήματα. Τι κι αν ένας νέος άνθρωπος μπορεί να "μείνει" στα 35 από καρδιά, η θέση στο Δημόσιο είναι εφ'όρου ζωής..!
Άβαταρ μέλους
nick_h2o
 
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2005 8:57 pm
Τοποθεσία: Athens

...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Δευτ Μάιος 14, 2007 9:29 pm

Νομίζω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Σίγουρα αν συνέβη και δεν έχω κανένα λόγο να πιστεύω το αντίθετο, κάτι σαν αυτό που περιγράφει ο...Νίκος σε παιδιά που δεν έχουν ενηλικιωθεί, σημαίνει ότι κάποιος πιο μεγάλος το επέτρεψε και δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άλλον από τον κηδεμόνα του.

Γιατί αν θέλουμε να πάρουμε το μέρος του διαβόλου και να πούμε ότι κάποιος προπονητής τον συμβούλεψε, οπλισε δηλαδή, την απόφαση για την χρήση, την σκανδάλη εν προκειμένω, την πάτησε ο κηδεμόνας.

Από την άλλη συμφωνώ με τον άλλο...Νίκο.

Ισως θα πρέπει να ανοίξουμε ένα άλλο ποστ για το ντόπινγκ και ότι αφορά αυτό.

Αυτά και θα ξανά..επανέλθω(τελικά)!!!
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό dimsar » Κυρ Ιουν 10, 2007 11:14 am

Καλημέρα σας
dimsar
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 10, 2007 10:49 am

Δημοσίευσηαπό dimsar » Κυρ Ιουν 10, 2007 11:34 am

Καλημέρα σας είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθλα και εγώ μερικές ερωτήσεις να κάνω για να μαθαίνω .
Έχω τον γιο μου σε ένα μεγάλο σύλλογο του Polo στην κατηγορία μινι παίδων και η ερώτηση μου είναι η εξής .
1.- εάν ο προπονητής πρέπει να είναι πτυχιούχος η ν α έχει περάσει κάποια σεμινάρια προπονητικής διότι απ΄ότι ακουω η συμπεριφορά του είναι χριστούς -παναγίες σας γραφω στα αρχ...... μου , σφαλιάρες και πολλά άλλα .
Φυσικά η αξιολόγιση του κάθε παιδιού γίνετε ανάλογα με την ιδιότητα του γονέα , εάν έχει λεφτά και κάνει δωρεές στο σύλλογο το παιδί του είναι πρώτο , εάν ο πατέρας είναι πρώην παίχτης του polo το παιδί του είναι πρώτο , εάν ο γονέας είναι φίλος με την διοίκηση του συλλόγου το παιδί του είναι πρώτο και εμάς τα παιδιά μας που γουστάρουν το αθλημα απλά κάνουν μαθήματα πάνω κάτω την πισίνα έτσι για λέμε ο΄τι πάμε στο polo , γίνοντε τουρνουά και υπάρχουν συμμετοχές παιδιών των 50 δευτερολέπτων η και καθόλου , σαν πατέρας έχω τις ανυσηχίες μου . Μ ενδιαφέρει να μάθω εάν ένας προπονητής πρέπει να είναι απλά ένας πρώην παίχτης του polo η να έχει κάποιο προπονητικό χαρτί απο σύλλογο η ομοσπονδεία
dimsar
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 10, 2007 10:49 am

Δημοσίευσηαπό nick_h2o » Κυρ Ιουν 10, 2007 2:34 pm

Σύμφωνα με τον τελευταίο Αθλητικό Νόμο όλοι οι προπονητές ομάδων πρέπει να είναι είτε πτυχιούχοι του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής είτε να έχουν δίπλωμα προπονητικής ιδιότητας. Γενικότερα στο χώρο κυκλοφορούν πολλοί άσχετοι με την ιδιότητα του προπονητή με τις ευλογίες των ομάδων που απασχολούνται. Πολλοί θεωρούν τους εαυτούς τους προπονητές όντας πρώην αθλητές του Υγρού Στίβου , στηριζόμενοι στην παλαιά τάξη πραγμάτων όπου ο καθένας μπορούσε να πάρει μια σφυρίχτρα και ένα χρονόμετρο και να γίνει απ΄την μία μέρα στην άλλη προπονητής.

Δίνω ένα παράδειγμα εκτός χώρου για να καταλάβετε το μέγεθος διαφοράς μεταξύ του Νόμου και της πραγματικότητας. Ο Γιώργος Δώνης , τεχνικός της ποδοσφαιρικής ομάδας της Λάρισας , θα παρακολουθήσει το καλοκαίρι στη Ρόδο επίσημο σεμινάριο προπονητικής έτσι ώστε να αποκτήσει το Δίπλωμα Ασκήσεως Προπονητικού Επαγγέλματος. Να θυμίσω ότι ο κ.Δώνης κατέκτησε πρόσφατα το Κύπελλο Ελλάδος δίχως δίπλωμα. Το παράδειγμα είναι από μικρά σχόλια αθλητικής εφημερίδας και σε καμία περίπτωση σκοπός μου δεν είναι να θίξω ούτε τον άνθρωπο αλλά ούτε τον προπονητή Γιώργο Δώνη.
Άβαταρ μέλους
nick_h2o
 
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2005 8:57 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό dimsar » Δευτ Ιουν 11, 2007 10:27 am

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε .. δυο χρόνια έχω στο χώρο αυτό που λέγεται polo και έχω πάθει την πλάκα μου άνε να φτιάξεις αθλητισμό στήν Ελλάδα .. Προσωπικά θα το παλέψω θα συλλέξω πληροφορίες απο το forum βρήκα και εναν Επίκουρο Καθηγητή Προπονησιολογίας Υγρού Στίβου στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Αθηνών ο οποίος είναι Πρόεδρος του Συνδέσμου Ελλήνων Προπονητών Υδατοσφαίρισης από το 1992 μέχρι σήμερα. Θα επικοινωνίσω μαζί του να μάθω λεπτομέρειες για το άθλημα και τους προπονητές . Διότι ένας προπονητής ο οποίος είναι άσχετος σχετικά με την ψυχολογία 11 χρονών παιδιών να τα βρίζει χυδαία , να τα χτυπάει και μετά από έναν αγώνα φιλικό τους τιμωρεί με 100 set 50 ντάρια επειδή είστε μαλακισμένα . Αυτή είναι η αγωγή αυτου του προπονητή . Προσωπικά ότι προκύψει από την έρευνά μου σχετικά με τους προπονητές και τα προβλήματα του αθλήματος θα τα βγάλω στο forum ίσως βοηθήσω και εγώ λίγο στο σύνολο ....
dimsar
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 10, 2007 10:49 am

Δημοσίευσηαπό nikos.th » Τρί Ιουν 12, 2007 9:45 am

τώρα άμα πώ πως κατάλαβα σε ποιόν προπονητή αναφέρεστε θα είμαι γραφικός γιατί όλοι νομίζω έχουν ήδη καταλάβει.......
η συμπεριφορά του σίγουρα είναι λανθασμένη και δυστυχώς δεν πρόκειται να αλλάξει
Το Α και το Ω για μένα σε παιδιά κάτω απο 18 ετών είναι η ψυχολογία και όλα τα άλλα είναι δεύτερα.....

και για να πούμε και τα πράγματα με το όνομά τους...

ένας προπονητής επιβάλλεται να έχει τελειώσει ΤΕΦΑΑ ή έστω την σχολή προπονητικής.......
και αυτό γιατί εάν δεν μάθεις την εργοφυσιολογία,την γυμναστική,την φυσιολογία,την ψυχολογία,κλπ δεν μπορείς να δουλέψεις ούτε σαν επιστάτης σε πισίνα...
και απο δικιά μου εμπειρία,όπου ήμουν προπονητής για ένα χρόνο χωρίς δίπλωμα,έπαθα ΣΟΚ οταν πήγα στη σχολή και ήρθα αντιμέτωπος με την πραγματική προπονητική......
Άβαταρ μέλους
nikos.th
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 9:49 am
Τοποθεσία: Athens,Greece

Δημοσίευσηαπό dimsar » Τρί Ιουν 12, 2007 1:41 pm

¨εχω μια πληροφορία σας την γράφω απλά για ενημέρωση ..
Ο κ. Γιαννουρής μαζί με τον βοηθό του από τον Πανιώνιο μετακομίζει στην Βουλιαγμένη λέγεται οτι έχουν υπογράψει. Αλλοίμονο στον Πανιώνιο και μια καινούργια αρχή στην Βουλιαγμένη .
dimsar
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 10, 2007 10:49 am

Δημοσίευσηαπό ale3is » Τρί Ιουν 12, 2007 2:16 pm

Αυτο εχει ακουστει εδω και καιρο...Αλλα για ποιον βοηθο μιλας?Τον Βασο? :?:
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό cosbots » Τρί Ιουν 12, 2007 3:16 pm

Χαιρετίζω και τον δεύτερο γονιό που μπήκε στη συζήτηση.
Είμαι ζωντανός και παρακολουθώ τα γραφόμενα.
Λόγο δουλειάς δεν έχω τον χρόνο προς το παρόν.
Πιστεύω σύντομα να τα πούμε.
cosbots
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 13, 2006 1:44 pm
Τοποθεσία: Athens origin Thessaloniki

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες