Αμαρτίες γονέων.....

Θέματα που αφορούν γενικά την υδατοσφαίριση και όχι μόνο..

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Παρ Οκτ 26, 2007 10:42 am

Οτι έχουν περιοριστεί τα φαινόμενα να το δεκτώ....

Δεν είναι 2-3 είναι 4-5 αθλητές οι ανορθόδοξες επιλογές
των προπονητών.

Σκέψου όμως λίγο σωματειακά (πόσο μάλλον ιδιαίτερα στην επαρχεία)
που είναι πασιφανέστατο ότι κάποιοι αθλητές είναι 2 σκαλοπάτια πιο πάνω
από αυτούς που επιλέγονται γιατί ο γονιός τους είναι "πιο δραστήριος"
και "πιο ευκατάστατος" κάποιες φορές.....

Πες μου εσύ τι ψυχολογία αποκτά ο αδικημένος αθλητής σε αυτή την ευαίσθητη
ηλικία και πως να του περάσεις ώς προπονητής το "ευ αγωνίζεσθαι" και το "ο ικανότερος ανταμοίβεται" :shock:

Ξέρεις πόσα ταλέντα χάθηκαν στον χώρο μας από αυτή την απογοήτευση
των παιδιών ??

Πολλές φορές δεν φταίει μόνο ο ομοσπονδιακός προπονητής
αλλά το ίδιο το σωματείο που προωθεί παιδιά γονιών "χορηγών"
και τους ικανότερους... Άλλον ζητάει ο ομοσπονδιακός και άλλν στέλνει
το σωματείο.. Το έχω δει και αυτό στο παρελθόν....

Όπως και να έχει, αυτό που θα πρέπει να προσπαθήσουμε να περάσουμε
στα παιδιά είναι πως αυτή η αδικία θα πρέπει να αποτελεί ένα ακόμα ΚΙΝΗΤΡΟ
για πιο σκληρή προσπάθεια έτσι ώστε να έρθει ο καιρός που θα αποδέιξουν περίτρανα για τις ικανότητες τους μέσα στο νερό !!!

Με μιά φράση " ότι δεν σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό..."
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Παρ Οκτ 26, 2007 10:44 am

TooTall έγραψε:Αυτο ειναι μια οπτικη. Μια αλλη ειναι οτι απο τους 76ηδες τερματοφυλακες αυτος που ξεχωριζε με διαφορα ηταν ο Μυστριτζης και οχι ο Δεληγιαννης.


Το οτι ο Μισεντζης δεν ειχε την εξελιξη που αναμενοταν οφειλεται κυριως στον ιδιο. Εξαλλου η θεση του τερματοφυλακα ειναι ειδικη, και ο Δεληγιαννης, απο την ωρα που τον ανελαβε ο Σταμενιτς στην Γλυφαδα, ανεβηκε επιπεδο αμεσα και ξεπερασε τον Μισεντζη.
Τοτε, υπηρχαν για εκεινη την ομαδα 3 υποψηφιοτητες για 2 θεσεις. Οι 2 76αρηδες (Μισεντζης και Δεληγιαννης) και ο 77αρης Καραμπετσος. Στο πρωτο Πανευρωπαικο επαιξαν οι 2 πρωτοι με βασικο τον Μισεντζη. Την επομενη χρονια, στο Παγκοσμιο, πρωτος και βασικος ηταν ο Δεληγιαννης και δευτερος ο Καραμπετσος. Τι να πεις ομως για την συγκεκριμενη επιλογη του τοτε προπονητη (Κουγεβετοπουλος), απο την ωρα που η ομαδα πηρε το ασημενιο μεταλλιο? Θα πεις ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, παροτι οι φωνες ηταν πολλες, για αυτη την αποφαση του.
Να σημειωσω οτι και οι 3 ηταν βασικοι στις ομαδες τους. Ο Δεληγιαννης στην Γλυφαδα, ο Καραμπετσος στην Πατρα και ο Μισεντζης στην Χιο. Επισης να πουμε οτι οι 2 τελικες επιλογες του Κουγεβετοπουλου, τελικα απεδωσαν σε διαρκεια χρονου, πολυ καλυτερα απο αυτην που εμεινε πισω
Τα αναφερω ολα αυτα για να δειξω οτι μερικες επιλογες μπορει να φαινονται περιεργες, αλλα σε βαθος χρονου, μπορει να ειναι ιδιαιτερα επιτυχημενες.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Παρ Οκτ 26, 2007 10:54 am

Lambros10 έγραψε:Σκέψου όμως λίγο σωματειακά (πόσο μάλλον ιδιαίτερα στην επαρχεία)
που είναι πασιφανέστατο ότι κάποιοι αθλητές είναι 2 σκαλοπάτια πιο πάνω
από αυτούς που επιλέγονται γιατί ο γονιός τους είναι "πιο δραστήριος"
και "πιο ευκατάστατος" κάποιες φορές.....




Ειναι προβλημα της ομαδας, το οτι ο σωματειακος προπονητης δεν στελνει στα καμπ αυτους που πρεπει. Δεν ειναι προβλημα του ομοσπονδιακου προπονητη. Οι ομοσπονδιακοι εχουν αποφασισει απ'οτι φαινεται, να ριχνουν το μπαλλακι στην αρχη στους σωματειακους. Τωρα, αν ενα παιδι ξεχωριζει, ενταξει, θα το καλουσε και η γιαγια μου. Ομως, οταν εχεις να κανεις με 30-40 σχεδον ισοδυναμα παιδια, τοτε ειναι καλυτερο να σου τα στειλουν οι προπονητες τους για αρχη, παρα να προσπαθησεις εσυ να τα διαλεξεις, οταν μαλιστα οι αγωνες απο οπου μπορει να γινει η επιλογη, ειναι περιορισμενοι.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Παρ Οκτ 26, 2007 10:57 am

Lambros10 έγραψε:Πες μου εσύ τι ψυχολογία αποκτά ο αδικημένος αθλητής σε αυτή την ευαίσθητη
ηλικία και πως να του περάσεις ώς προπονητής το "ευ αγωνίζεσθαι" και το "ο ικανότερος ανταμοίβεται" :shock:




Μα αν εσυ σαν σωματειακος προπονητης, στελνεις αλλα αντι αλλων στα διαφορα καμπ, πως ζητας ρε Λαμπρο απο αυτον τον ανθρωπο να διαχειριστει την συγκεκριμενη κατασταση? Αφου τα παιρνει, ειναι προφανες.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Παρ Οκτ 26, 2007 11:01 am

Lambros10 έγραψε:
Ξέρεις πόσα ταλέντα χάθηκαν στον χώρο μας από αυτή την απογοήτευση
των παιδιών ??

Πολλές φορές δεν φταίει μόνο ο ομοσπονδιακός προπονητής
αλλά το ίδιο το σωματείο που προωθεί παιδιά γονιών "χορηγών"
και τους ικανότερους... Άλλον ζητάει ο ομοσπονδιακός και άλλν στέλνει
το σωματείο.. Το έχω δει και αυτό στο παρελθόν....




Θεωρω οτι κανενα ταλεντο δεν χαθηκε απο πουθενα. Και οταν μιλαμε για ταλεντα, δεν εννοουμε φυσικα μονο τις προσπαθειες τους μεσα στο νερο, αλλα και την γενικοτερη συμπεριφορα τους. Επομενως οι παικτες αυτοι που δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στην πρωτη δυσκολη κατασταση που συναντουν, δεν ειναι ταλεντα και πολυ καλα κανουν που παρατουν τον χωρο μας.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Παρ Οκτ 26, 2007 11:06 am

sharkface έγραψε:
Lambros10 έγραψε:
Ξέρεις πόσα ταλέντα χάθηκαν στον χώρο μας από αυτή την απογοήτευση
των παιδιών ??

Πολλές φορές δεν φταίει μόνο ο ομοσπονδιακός προπονητής
αλλά το ίδιο το σωματείο που προωθεί παιδιά γονιών "χορηγών"
και τους ικανότερους... Άλλον ζητάει ο ομοσπονδιακός και άλλν στέλνει
το σωματείο.. Το έχω δει και αυτό στο παρελθόν....




Θεωρω οτι κανενα ταλεντο δεν χαθηκε απο πουθενα. Και οταν μιλαμε για ταλεντα, δεν εννοουμε φυσικα μονο τις προσπαθειες τους μεσα στο νερο, αλλα και την γενικοτερη συμπεριφορα τους. Επομενως οι παικτες αυτοι που δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στην πρωτη δυσκολη κατασταση που συναντουν, δεν ειναι ταλεντα και πολυ καλα κανουν που παρατουν τον χωρο μας.


Αν και δεν διαφωνώ πάρα πολύ από την άποψη αυτή γιατί και οι αναποδιές είναι σχολείο για έναν αθλητή, όμως,

Αυτός που τα βλέπει στην σωστή τους διάσταση και απογοητεύεται κάποια
στιγμή από την παράφορη αδικία τον χώρο είναι χαμενος από χέρι δηλαδή... κακώς σιχαίνετια τον χώρο και μικραίνει η δεξαμενή εισροής νέων αθλητών στην πισίνα...

Μέλλον έχει, μόνο ο "κωλοπετσωμένος" και αναίσθητος.

Μην ξεχνάς πως δεν μιλάμε για ενήλικες αλλά για μικρά παιδιά...

Που αύριο θα γίνουν ενήλικες και περιμένουμε από αυτούς να
πάνε ένα σκαλί παραπάνω το πόλο, σε σωστές και υγιεις βάσεις....!!
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό TooTall » Παρ Οκτ 26, 2007 11:11 am

sharkface έγραψε:Το οτι ο Μισεντζης δεν ειχε την εξελιξη που αναμενοταν οφειλεται κυριως στον ιδιο. Εξαλλου η θεση του τερματοφυλακα ειναι ειδικη, και ο Δεληγιαννης, απο την ωρα που τον ανελαβε ο Σταμενιτς στην Γλυφαδα, ανεβηκε επιπεδο αμεσα και ξεπερασε τον Μισεντζη.
Τοτε, υπηρχαν για εκεινη την ομαδα 3 υποψηφιοτητες για 2 θεσεις. Οι 2 76αρηδες (Μισεντζης και Δεληγιαννης) και ο 77αρης Καραμπετσος. Στο πρωτο Πανευρωπαικο επαιξαν οι 2 πρωτοι με βασικο τον Μισεντζη. Την επομενη χρονια, στο Παγκοσμιο, πρωτος και βασικος ηταν ο Δεληγιαννης και δευτερος ο Καραμπετσος. Τι να πεις ομως για την συγκεκριμενη επιλογη του τοτε προπονητη (Κουγεβετοπουλος), απο την ωρα που η ομαδα πηρε το ασημενιο μεταλλιο? Θα πεις ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, παροτι οι φωνες ηταν πολλες, για αυτη την αποφαση του.
Να σημειωσω οτι και οι 3 ηταν βασικοι στις ομαδες τους. Ο Δεληγιαννης στην Γλυφαδα, ο Καραμπετσος στην Πατρα και ο Μισεντζης στην Χιο. Επισης να πουμε οτι οι 2 τελικες επιλογες του Κουγεβετοπουλου, τελικα απεδωσαν σε διαρκεια χρονου, πολυ καλυτερα απο αυτην που εμεινε πισω
Τα αναφερω ολα αυτα για να δειξω οτι μερικες επιλογες μπορει να φαινονται περιεργες, αλλα σε βαθος χρονου, μπορει να ειναι ιδιαιτερα επιτυχημενες.


Αρα καλα τα θυμομουν για το Ευρωπαϊκο :) Επισης θυμαμαι οτι η δευτερη θεση ειχε μπει σε δημοπρασια, ενα μυριο ηταν η τιμη και την ειχε παρει ενας Κερκυραιος που μετα εξαφανιστηκε.

Τωρα βεβαια το να λες οτι ο Αντωνης φταιει που δεν εξελιχθηκε οταν απο βασικος πεταχτηκε ξαφνικα εξω ειναι καπως αυστηρο. Ουτε η εξελιξη υπο Σταμενιτς ειναι αρκετη εξηγηση για τετοια ανατροπη σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.
Τελευταία επεξεργασία από TooTall και Παρ Οκτ 26, 2007 11:16 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
TooTall
 
Δημοσιεύσεις: 672
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 26, 2006 2:28 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Παρ Οκτ 26, 2007 11:12 am

Lambros10 έγραψε:
sharkface έγραψε:
Lambros10 έγραψε:
Αυτός που τα βλέπει στην σωστή τους διάσταση και απογοητεύται κάποια
στιγμή από την αδικία και σιχαίνεται τον χώρο είναι χαμενος από χέρι δηλαδή...

Μέλλον έχει μόνο ο "κωλοπετσωμένος" και αναίσθητος.
Μην ξεχνάς πως δεν μιλάμε για ενήλικες αλλά για μικρά παιδιά...

Που αύριο θα γίνουν ένήλικες και περιμένουμε από αυτούς να
πάνε ένα σκαλί παραπάνω το πόλο σε σωστές βάσεις....!!



Θεωρω οτι αυτος που απογοητευεται και τα παραταει ευκολα δεν ειναι ταλεντο. Αυτο ανεφερα. Και πραγματικα δεν μπορει ποτε του να γινει μεγαλος παικτης, οσο κι αν τον προωθησουν. Για μενα ειναι χαμενος απο χερι οσον αφορα τον ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟ.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Παρ Οκτ 26, 2007 11:14 am

TooTall έγραψε:Αρα καλα τα θυμομουν :) Τωρα βεβαια το λες οτι ο Αντωνης φταιει που δεν εξελιχθηκε οταν απο βασικος πεταχτηκε ξαφνικα εξω ειναι καπως αυστηρο.



Οταν οι αποστασεις ειναι πολυ μικρες, και η ηλικια ειναι εφηβικη, ειναι δεδομενο οτι τα πραγματα αλλαζουν απο στιγμη σε στιγμη. Και εγω τοτε απορησα που εμεινε εξω, ομως τελικα ειχε δικιο ο ομοσπονδιακος. Οι αλλοι 2 επαιξαν στην Εθνικη ανδρων αργοτερα, ενω ο Αντωνης εμεινε στασιμος.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Παρ Οκτ 26, 2007 11:17 am

sharkface έγραψε:
Lambros10 έγραψε:Πες μου εσύ τι ψυχολογία αποκτά ο αδικημένος αθλητής σε αυτή την ευαίσθητη
ηλικία και πως να του περάσεις ώς προπονητής το "ευ αγωνίζεσθαι" και το "ο ικανότερος ανταμοίβεται" :shock:




Μα αν εσυ σαν σωματειακος προπονητης, στελνεις αλλα αντι αλλων στα διαφορα καμπ, πως ζητας ρε Λαμπρο απο αυτον τον ανθρωπο να διαχειριστει την συγκεκριμενη κατασταση? Αφου τα παιρνει, ειναι προφανες.



Είπα πως υπάρχει και αυτή η παράμετρος... που είναι το μικρότερο ποσοστό
σε σχέση με τις επιλογές του ομοσπονδιακού...

Και για να στο λήξω αυτό, ο ομοσπονδιακός προπονητής περνάει δύο-τρείς φορές τον χρόνο από κάθε περιοχή, ομάδα , πόλη και κάνει διάφορα ΤEST στους αθλητές και κρίνει.... Η δουλειά του είναι και για αυτο πληρώνεται να επιλέγει τους ΙΚΑΝΟΤΕΡΟΥΣ !!! Τέλος !!!!!
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό veneto » Παρ Οκτ 26, 2007 1:45 pm

sharkface έγραψε:Ειναι προβλημα της ομαδας, το οτι ο σωματειακος προπονητης δεν στελνει στα καμπ αυτους που πρεπει. Δεν ειναι προβλημα του ομοσπονδιακου προπονητη. Οι ομοσπονδιακοι εχουν αποφασισει απ'οτι φαινεται, να ριχνουν το μπαλλακι στην αρχη στους σωματειακους.




Διαφωνώ τελείως με την άποψη αυτή.Η δουλειά του ομοσπονδιακού προπονητή είναι να επιλέγει και να καλεί τους αθλητές στην εθνική ομάδα.Δεν είναι δυνατόν ο σωματειακός προπονητής να επιλέγει ποιούς θα στείλει.Σε σωματείο που εργαζόμουν ήρθε φαξ απο την ομοσπονδία που ζητούσε να στείλουμε 5 αθλητές σε κάμπ προετοιμασίας της εθνικής εφήβων.Το τι έγινε βέβαια δεν περιγράφεται γονείς να μαλώνουν,έφοροι να μαλώνουν με τους γονείς παιδιά να βρίζονται μεταξύ τους κ.τ.λ.
Θεωρω αδιανόητο ο ομοσπονδιακός προπονητής να μην μπορεί να επιλέξει 40 - 50 έφηβους για να κάνει κάμπ προετοιμασίας.Για να γίνει βέβαια αυτό χρειάζεται ο εκάστοτε ομοσπονδιακός να πηγαίνει να παρακολουθεί τις προπονήσεις των ομάδων,να συζητάει με τους προπονητές να έχει κάποιο πρόγραμμα στα κάμπ έτσι ώστε να δοκιμάσει και να δεί όσους πιο πολλούς αθλητές μπορεί , να γυρίζει όλη την Ελλάδα και να ψάχνει , να παρακολουθεί τα διάφορα τουρνουά αλλά και φιλικούς αγώνες ,να ενημερώνεται συχνά για την κατάσταση των αθλητών που τον ενδιαφέρουν κ.τ.λ.
Επειδή λοιπόν όλα τα παραπάνω δεν γίνονται καταφεύγουν στην εύκολη λύση "στείλε μου 5" και όποιον πάρει ο χάρος.

sharkface έγραψε:Τωρα, αν ενα παιδι ξεχωριζει, ενταξει, θα το καλουσε και η γιαγια μου. Ομως, οταν εχεις να κανεις με 30-40 σχεδον ισοδυναμα παιδια, τοτε ειναι καλυτερο να σου τα στειλουν οι προπονητες τους για αρχη, παρα να προσπαθησεις εσυ να τα διαλεξεις, οταν μαλιστα οι αγωνες απο οπου μπορει να γινει η επιλογη, ειναι περιορισμενοι.


Αν ο ομοσπονδιακός δεν μπορεί να επιλέξει τους αθλητές που θέλει τότε δεν κάνει γι αυτή τη θέση.Το να πετάει το μπαλάκι στον σωματειακό προπονητή δείχνει ανικανότητα στο να κάνει τη δουλειά του.Και μη μου πείς πως είναι δείγμα εμπιστοσύνης προς τους σωματειακούς προπονητές αφού όταν πηγαίνουν τα παιδιά σ'ολες τις εθνικές ομάδες οι ομοσπονδιακοί τα βρίσκούν απροπόνητα.(η γνωστή φράση "καλά στα σωματεία σας δεν κάνετε προπόνηση").

Και κλείνωντας για να μη θεωρηθεί απο τα γραφόμενα μου οτι οι σωματειακοί προπονητές δεν έχουν ευθύνες θα αναφέρω οτι έχουν τις μεγαλύτερες.Είναι αυτοί που κάνουν το μεγαλύτερο κακό στους αθλητές που κόπηκαν η δεν πήγαν στην εθνική ομάδα.Τους πιπιλίζουν το μυαλό με αδικίες και συνομοσίες και μάλιστα σε μικρά παιδιά που ακόμα δεν μπορούν να έχουν άποψη και θέση για το άθλημα.
veneto
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Παρ Οκτ 26, 2007 3:48 pm

veneto έγραψε:
sharkface έγραψε:



Αν ο ομοσπονδιακός δεν μπορεί να επιλέξει τους αθλητές που θέλει τότε δεν κάνει γι αυτή τη θέση.Το να πετάει το μπαλάκι στον σωματειακό προπονητή δείχνει ανικανότητα στο να κάνει τη δουλειά του.Και μη μου πείς πως είναι δείγμα εμπιστοσύνης προς τους σωματειακούς προπονητές αφού όταν πηγαίνουν τα παιδιά σ'ολες τις εθνικές ομάδες οι ομοσπονδιακοί τα βρίσκούν απροπόνητα.(η γνωστή φράση "καλά στα σωματεία σας δεν κάνετε προπόνηση").




Σε πολυ μικρες ηλικιες (κατω των 14) οι σωματειακοι προπονητες πρεπει ουσιαστικα να ειναι συνεργατες των ομοσπονδιακων. Ειναι πολυ δυσκολο να ξερεις τα παντα γυρω απο μια ομαδα που εχει 30 παιδια κατω των 14. Και σε τελικη αναλυση, μονο ο σωματειακος γνωριζει ακριβως τι μπορει να προσφερει καποιος αθλητης του.
Σιγουρα τα παιδια θα ειναι απροπονητα, αν κανουν προπονηση 1 ωρα την ημερα και σε χωρο 20 Χ 10. Η Εθνικη ομαδα εχει τεραστιες απαιτησεις, και αυτος φανταζομαι ειναι ο λογος που οι ομοσπονδιακοι μιλανε ετσι.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Παρ Οκτ 26, 2007 3:50 pm

veneto έγραψε:
sharkface έγραψε:Για να γίνει βέβαια αυτό χρειάζεται ο εκάστοτε ομοσπονδιακός να πηγαίνει να παρακολουθεί τις προπονήσεις των ομάδων,να συζητάει με τους προπονητές να έχει κάποιο πρόγραμμα στα κάμπ έτσι ώστε να δοκιμάσει και να δεί όσους πιο πολλούς αθλητές μπορεί , να γυρίζει όλη την Ελλάδα και να ψάχνει , να παρακολουθεί τα διάφορα τουρνουά αλλά και φιλικούς αγώνες ,να ενημερώνεται συχνά για την κατάσταση των αθλητών που τον ενδιαφέρουν κ.τ.λ.[/b]



Οταν ενας ομοσπονδιακος παιρνει ψιχουλα και πληρωνεται για 6 η 8 μηνες, το βλεπω πολυ δυσκολο, αν εχει και οικογενεια, να γυριζει απο πισινα σε πισινα. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι, κι εξαλλου η ΚΟΕ στους ομοσπονδιακους κανει πολιτικη.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό veneto » Παρ Οκτ 26, 2007 4:20 pm

sharkface έγραψε:Οταν ενας ομοσπονδιακος παιρνει ψιχουλα και πληρωνεται για 6 η 8 μηνες, το βλεπω πολυ δυσκολο, αν εχει και οικογενεια, να γυριζει απο πισινα σε πισινα. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι, κι εξαλλου η ΚΟΕ στους ομοσπονδιακους κανει πολιτικη.


Μα τι μου λες τώρα με το ζόρι τους βάλανε ? Αν τα χρήματα είναι λίγα ας μη δεχόντουσαν τη θέση. Εγώ ξέρω οτι αν τα χρήματα που μου προσφέρει κάποιος για να εργαστώ δεν με ικανοποιούν δεν αναλαμβάνω τη δουλειά όχι παίρνω τη δουλεια και μετά δε κάνω αυτά που είμαι υποχρεωμένος να κάνω και έχω τη δικαιολογία οτι τα λεφτά είναι λίγα.
veneto
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό delos » Παρ Οκτ 26, 2007 5:45 pm

veneto έγραψε:
sharkface έγραψε:Οταν ενας ομοσπονδιακος παιρνει ψιχουλα και πληρωνεται για 6 η 8 μηνες, το βλεπω πολυ δυσκολο, αν εχει και οικογενεια, να γυριζει απο πισινα σε πισινα. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι, κι εξαλλου η ΚΟΕ στους ομοσπονδιακους κανει πολιτικη.


Μα τι μου λες τώρα με το ζόρι τους βάλανε ? Αν τα χρήματα είναι λίγα ας μη δεχόντουσαν τη θέση. Εγώ ξέρω οτι αν τα χρήματα που μου προσφέρει κάποιος για να εργαστώ δεν με ικανοποιούν δεν αναλαμβάνω τη δουλειά όχι παίρνω τη δουλεια και μετά δε κάνω αυτά που είμαι υποχρεωμένος να κάνω και έχω τη δικαιολογία οτι τα λεφτά είναι λίγα.


Κάπως πρέπει να συμπληρώσουν το "budget" τους και γιααυτό ένας τρόπος είναι οι ΤΑΡΙΦΕΣ για μία ακόμη φορα ΝΤΡΟΠΗ!!!
delos
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2007 10:04 am

Δημοσίευσηαπό delos » Παρ Οκτ 26, 2007 8:20 pm

Lambros10 έγραψε:Οτι έχουν περιοριστεί τα φαινόμενα να το δεκτώ....

Δεν είναι 2-3 είναι 4-5 αθλητές οι ανορθόδοξες επιλογές
των προπονητών.

Σκέψου όμως λίγο σωματειακά (πόσο μάλλον ιδιαίτερα στην επαρχεία)
που είναι πασιφανέστατο ότι κάποιοι αθλητές είναι 2 σκαλοπάτια πιο πάνω
από αυτούς που επιλέγονται γιατί ο γονιός τους είναι "πιο δραστήριος"
και "πιο ευκατάστατος" κάποιες φορές.....

Πες μου εσύ τι ψυχολογία αποκτά ο αδικημένος αθλητής σε αυτή την ευαίσθητη
ηλικία και πως να του περάσεις ώς προπονητής το "ευ αγωνίζεσθαι" και το "ο ικανότερος ανταμοίβεται" :shock:



Ξέρεις πόσα ταλέντα χάθηκαν στον χώρο μας από αυτή την απογοήτευση
των παιδιών ??

Πολλές φορές δεν φταίει μόνο ο ομοσπονδιακός προπονητής
αλλά το ίδιο το σωματείο που προωθεί παιδιά γονιών "χορηγών"
και τους ικανότερους... Άλλον ζητάει ο ομοσπονδιακός και άλλν στέλνει
το σωματείο.. Το έχω δει και αυτό στο παρελθόν....

Όπως και να έχει, αυτό που θα πρέπει να προσπαθήσουμε να περάσουμε
στα παιδιά είναι πως αυτή η αδικία θα πρέπει να αποτελεί ένα ακόμα ΚΙΝΗΤΡΟ
για πιο σκληρή προσπάθεια έτσι ώστε να έρθει ο καιρός που θα αποδέιξουν περίτρανα για τις ικανότητες τους μέσα στο νερό !!!

Με μιά φράση " ότι δεν σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό..."


Βλέπεις ότι κάπου έχω λίγο δίκαιο. Οταν κάπου ανάφερα για το θέμα αυτό μου έγραψες να κοιτάω την δουλειά μου και να μην ασχολούμαι με άλλους.
Φυσικα αυτό κανω και προσπαθώ εγώ να γίνω καλύτερος αλλά όταν ακούς και βλέπεις τέτοια πράγματα να γίνονται εκεί έξω φυσικά απογοητέυεσαι!!!!!!!
Εδώ μιλάμε για ΑΘΗΛΗΤΙΣΜΟ που πρέπει να ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ και να ΑΓΑΠΑΜΕ.
delos
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2007 10:04 am

Δημοσίευσηαπό sharkface » Σάβ Οκτ 27, 2007 1:08 am

veneto έγραψε:
sharkface έγραψε:Οταν ενας ομοσπονδιακος παιρνει ψιχουλα και πληρωνεται για 6 η 8 μηνες, το βλεπω πολυ δυσκολο, αν εχει και οικογενεια, να γυριζει απο πισινα σε πισινα. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι, κι εξαλλου η ΚΟΕ στους ομοσπονδιακους κανει πολιτικη.


Μα τι μου λες τώρα με το ζόρι τους βάλανε ? Αν τα χρήματα είναι λίγα ας μη δεχόντουσαν τη θέση. Εγώ ξέρω οτι αν τα χρήματα που μου προσφέρει κάποιος για να εργαστώ δεν με ικανοποιούν δεν αναλαμβάνω τη δουλειά όχι παίρνω τη δουλεια και μετά δε κάνω αυτά που είμαι υποχρεωμένος να κάνω και έχω τη δικαιολογία οτι τα λεφτά είναι λίγα.



Καλα, δεν καταλαβαινεις οτι η ΚΟΕ κανει πολιτικη με τους ομοσπονδιακους προπονητες? Με δεδομενο αυτο, και εχοντας γνωση του οτι δεν κρινονται ποτε, κατ'εμε ειναι απολυτα φυσιολογικο να αντιδρουν ετσι.
Δεν τους δικαιολογω, και πολλες φορες κανω τον δικηγορο του διαβολου για να υπαρξει συζητηση, ομως καλο ειναι να μην κατηγορουμε μονο αυτους. Για μενα υπευθυνος ειναι μονο ο Διαθεσοπουλος.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Σάβ Οκτ 27, 2007 1:14 am

Lambros10 έγραψε:
sharkface έγραψε:
Lambros10 έγραψε:

Και για να στο λήξω αυτό, ο ομοσπονδιακός προπονητής περνάει δύο-τρείς φορές τον χρόνο από κάθε περιοχή, ομάδα , πόλη και κάνει διάφορα ΤEST στους αθλητές και κρίνει.... Η δουλειά του είναι και για αυτο πληρώνεται να επιλέγει τους ΙΚΑΝΟΤΕΡΟΥΣ !!! Τέλος !!!!!



Εισαι ομοσπονδιακος και πρεπει να κανεις τον γυρο της Ελλαδας για να βρεις αυτα τα παιδια που κατα την γνωμη σου θα μπορεσουν να αναπτυχθουν σε επιπεδο εθνικης ομαδας. Ξεκινας την περιοδεια και καποια στιγμη επιστρεφεις στην Αθηνα. Πας στην ΚΟΕ να πληρωθεις ολα τα εξοδα που εκανες, και σου απαντουν οτι δεν υπαρχει σαλιο. Θα το ξανακανεις? Οταν μαλιστα αυτα που παιρνεις ειναι ψιχουλα, και δεν φτανουν ουτε για μιση περιοδεια.
Για αυτο το λογο, θεωρω οτι αποκλειστικα υπευθυνη για το χαλι στις μικρες εθνικες ειναι η ομοσπονδια.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό monahous-monahous » Πέμ Νοέμ 15, 2007 7:55 pm

sharkface έγραψε:
Lambros10 έγραψε:
sharkface έγραψε:
Lambros10 έγραψε:

Και για να στο λήξω αυτό, ο ομοσπονδιακός προπονητής περνάει δύο-τρείς φορές τον χρόνο από κάθε περιοχή, ομάδα , πόλη και κάνει διάφορα ΤEST στους αθλητές και κρίνει.... Η δουλειά του είναι και για αυτο πληρώνεται να επιλέγει τους ΙΚΑΝΟΤΕΡΟΥΣ !!! Τέλος !!!!!



Εισαι ομοσπονδιακος και πρεπει να κανεις τον γυρο της Ελλαδας για να βρεις αυτα τα παιδια που κατα την γνωμη σου θα μπορεσουν να αναπτυχθουν σε επιπεδο εθνικης ομαδας. Ξεκινας την περιοδεια και καποια στιγμη επιστρεφεις στην Αθηνα. Πας στην ΚΟΕ να πληρωθεις ολα τα εξοδα που εκανες, και σου απαντουν οτι δεν υπαρχει σαλιο. Θα το ξανακανεις? Οταν μαλιστα αυτα που παιρνεις ειναι ψιχουλα, και δεν φτανουν ουτε για μιση περιοδεια.
Για αυτο το λογο, θεωρω οτι αποκλειστικα υπευθυνη για το χαλι στις μικρες εθνικες ειναι η ομοσπονδια.


Νομιζω πως το γενικευεις πολυ το θεμα αν λαβεις υποψην σου οτι η ΚΟΕ χρηματοδοτειται απο το κρατος που εχει υπευθυνο για τον ελληνικο αθλητισμο εναν υφυπουργο μονο. Οταν λοιπον μιλαμε για τοσο χαμηλα επεδα οργανωσης χωρις καν υπουργειο αθλητισμου δεν πρεπει να περιμενουμε απο την ΚΟΕ να κανει θαυματα
Άβαταρ μέλους
monahous-monahous
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό Savvas h2o » Παρ Νοέμ 16, 2007 1:32 am

sharkface έγραψε:Εισαι ομοσπονδιακος και πρεπει να κανεις τον γυρο της Ελλαδας για να βρεις αυτα τα παιδια που κατα την γνωμη σου θα μπορεσουν να αναπτυχθουν σε επιπεδο εθνικης ομαδας. Ξεκινας την περιοδεια και καποια στιγμη επιστρεφεις στην Αθηνα. Πας στην ΚΟΕ να πληρωθεις ολα τα εξοδα που εκανες, και σου απαντουν οτι δεν υπαρχει σαλιο. Θα το ξανακανεις? Οταν μαλιστα αυτα που παιρνεις ειναι ψιχουλα, και δεν φτανουν ουτε για μιση περιοδεια.


Καλά μη συνεχίζεις θα με πάρουν τα κλάματα :cry: .Νίκος Ξανθόπουλος η "Οδύσσεια ενός ξενιτεμένου".
Δεν είπαμε να πάνε στην Κούβα , ούτε να γυρίζουν καθημερινά την Ελλάδα.Άλλωστε με 2 τριήμερα ταξιδάκια το μήνα (και πολλά λέω) μπορείς να δείς όλα τα σωματεία που ασχολούνται με το πόλο στην Ελλάδα.
Και δε μου λες ποια είναι τα ψίχουλα που παίρνουν και δεν μπορούν να παν μέχρι π.χ τη Λάρισα .Μπορείς μήπως να μας τα πείς σε νούμερα??
Savvas h2o
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 1:28 am

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες