Αντικαταστατες Καμπανια,Ιωσηφιδη.

Ανοικτή συζήτηση για θέματα προπονητικής στην Υδατοσφαίριση - Ανταλλαγή απόψεων των προπονητών

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό doom » Πέμ Αύγ 14, 2008 11:03 am

naruto έγραψε:Οπως και να χει ενα 60-70% της ομαδας εχει παρα πολλα ακομα να δωσει και δε θα πρεπει ν α δουμε την ανανεωση σαν μια ολοκρηρωτικη,αναποφεκτη,σαρωτικη διαδικασια που δηθεν θα μας ανοιξει νεους δρομους προς τις επιτυχιες.



Εγω ετσι οπως μετραω τους παικτες βασει ηλικιας αλλα και αξιας, δεν τους βγαζω πανω απο 5. Και αυτο το ποσοστο ειναι της ταξης του 38% και οχι του 60 η 70%.
Οταν οι μεγαλες ομαδες και ειδικα οι μεγαλες φουρνιες παικτων τελειωνουν, η ανανεωση ειναι υπεραπαραιτητη, ακομα κι αν ειναι σε ποσοστο 60-70 η ακομα και 80%.
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό naruto » Πέμ Αύγ 14, 2008 1:43 pm

Ας γινω πιο συγκεκριμενος λοιπον.Αν με ρωταγε καποιος ΠΡΙΝ το τουρνουα ποιοι παικτες θα μπορουν-πρεπει να συνεχισουν και του χρονου στην Εθνικη σε μια πιθανη ανανεωση θα ελεγα

Αφρουδακης Χρ,Μυλωνακης,Ντοσκας,Θεοδωροπουλος,Μιτελουδης,Μαζης,
Βλοντακης,Σχιζας,και ισως ενας τερματοφυλακας.

Χωρις να υπονοοω οτι οι υπολοιποι δεν ειναι καλοι παικτες,απλα νομιζω πως αν αλλαξεις και τους 2 φουνταριστους η και τους 2-3 αμυντικους η και τους 2 τερματοφυλακες,ναι μεν φερνεις νεο αιμα στην ομαδα αλλα χανεται ετσι καθε συνδεση-καθε συνεχεια.Σκεφτειτε την Εθνικη μας με ενα τελειως διαφορετικο διδυμο στα 2 μετρα.Εμενα μου φερνει ανησυχια και ανασφαλεια η σκεψη.
Λογω ηλικιας,αξιας αλλα και συνεχειας οπως εγραψα νομιζω πως τα 8 παραπανω ονοματα ειναι αυτα που ΠΡΙΝ το τουρνουα θα ηθελα να ειναι στην ομαδα και μετα απο αυτο.
Άβαταρ μέλους
naruto
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Παρ Αύγ 11, 2006 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Πέμ Αύγ 14, 2008 2:32 pm

Παντα ο στοχος στο ξεκινημα της τετραετιας ειναι οι Ολυμπιακοι Αγωνες.
Στο Λονδινο το 2012, καποιοι απο αυτους που αναφερεις θα ειναι 37 χρονων. Λιγο μεγαλοι δεν ειναι? Και αντε να εχεις εναν σε αυτην την ηλικια, οι 3 η 4 ομως παραειναι πολλοι.
Με δεδομενη την σχεδον σιγουρη πια μη συμμετοχη μας στο παγκοσμιο της Ρωμης του χρονου, εχουμε την δυνατοτητα να φορτωσουμε την ομαδα με νεους παικτες κρατωντας 4-5 το πολυ απο τους ηδη υπαρχοντες.
Ειλικρινα, μην σε φοβιζει η ταυτοχρονη απουσια καποιων παικτων σε ιδιες θεσεις. Υπαρχουν αντικατατσατες, και ειναι και αρκετα καλοι.
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό naruto » Πέμ Αύγ 14, 2008 2:59 pm

Βλοντακης θα ειναι 37,Μαζης 36,Σχιζας 35 αν δεν κανω λαθος.Εντουτοις το οτι εχεις οριζοντα τετραετιας δε σημαινει οτι απο την επομενη μερα κανεις αμεσως ολες τις αλλαγες.Ακομα και αν δεν ερθει η προκριση στο παγκοσμιο υπαρχουν τα World League,υπαρχει το Ευρωπαικο και ολα τα υπολοιπα τουρνουα.Ολα αυτα κακως τα αντιμετωπιζουμε στην Ελλαδα σαν δευτερευοντες και ασημαντους στοχους.Η Ελλαδα θα πρεπει παντα να υπερασπιζεται το κεκτημενο image της και να μη ριχνει τους στοχους της.

Επιπλεον ειναι πολυ δυσκολο για ενα προπονητη Εθνικης ομαδας να παρει παικτες οι οποιοι στο Εθνικο πρωταθλημα θα ειναι χειροτεροι απο αλλους που δε θα παρει.Δυο παικτες βαρομετρα (το μοναδικο παιχνιδι που δεν επαιξε ο Σαντα ο Εθνικος κερδισε ωντας εμφανως καλυτερος) των φετινων τελικων Ολυμπιακου-Εθνικου λειπουν απο την Εθνικη ομαδα και η απωλεια τους ειναι ορατη.
Δηλαδη αν ο ομοσπονδιακος τεχνικος επιλεξει μια ομαδα του χρονου η οποια θα εχει ως απωτερο στοχο το 2012,αλλα για το 2009 θα ειναι χειροτερη απο αλλη ενδεχομενη επιλογη τοτε θα βρεθει στοχος πολλων εξυπνων του χωρου που παντα περιμενουν στη γωνια.Αν του χρονου ο Βλοντακης κανει το πρωταθλημα του 2006 πως να μην τον καλεσεις??Εκτος του οτι Θα βγουνε ολοι και θα σε φανε θα εχεις αδικησει και ενα παικτη..
Ναι μεν το πλανο αποσκοπει σε μακροχρονιο κερδος αλλα ειναι λαθος να κοιταμε μονο τοσο μπροστα.

Ισως να με φοβιζει το ρισκο της ριζικης αλλαγης και τα λεω ολα αυτα αλλα ποιος δεν το υπολογιζει?
Άβαταρ μέλους
naruto
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Παρ Αύγ 11, 2006 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Αύγ 14, 2008 6:09 pm

Naruto, ο Αντώνης έχει πλέον 3 παιδιά, έχει κάνει και μια σαμπρελίτσα στη μέση και γενικά έχει πτωτική πορεία τα τελευταία χρόνια. Πτωτική εννοώ ότι τα καλά του ματς είναι όλο και λιγότερα, οι τραυματισμοί του όλο και περισσότεροι.

Για μένα εδώ που έχουμε φτάσει ο δρόμος δεν έχει επιστροφή. Κρατάς τους νέους και τους πλαισιώνεις με τους επόμενους. Συμφωνώ να μείνει ένας φουνταριστός και ένας τερματοφύλακας (θα έλεγα οι Γιώργηδες) αλλά μόνο αν και αυτοί έχουν το κουράγιο. Αλλιώς πότε θα παίξουν ο Μουρίκης, ο Μιμίδης, ο Φουντούλης και οι πιο μικροί (Γαλανίδης κλπ.).

Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά όχι πίσω. Θέλει τόλμη αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολο. Για 1-2 χρόνια ο στόχος θα είναι το χτίσιμο, όχι οι διακρίσεις. Στην τελική και τώρα που ο στόχος ήταν οι διακρίσεις, τι καταλάβαμε ; Του χρόνου σε κάνει κάτι να πιστεύεις ότι οι ίδιοι παίκτες (ένα χρόνο πιο γερασμένοι) θα είναι αλλαγμένοι προς το καλύτερο ;

Και πρέπει οι νέοι παίκτες να έχουν τα σωστά πρότυπα στα αποδυτήρια. Ο νοών νοείτω.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό naruto » Πέμ Αύγ 14, 2008 6:32 pm

Μα και εγω ειμαι υπερ της ανανεωσης.Το ποιος θα μεινει η οχι θα το αποφασισει ο προπονητης,εγω απλα τη γνωμη μου ειπα.Εντουτοις η ολικη αναδιαρθρωση με τις λιγες εξαιρεσεις θα δημιουργησει περισσοτερα προβληματα απο αυτα που θα λυσει.

Του χρόνου σε κάνει κάτι να πιστεύεις ότι οι ίδιοι παίκτες (ένα χρόνο πιο γερασμένοι) θα είναι αλλαγμένοι προς το καλύτερο ;


Σε αυτο νομιζω οτι δεν εχεις δικιο.θυμισου τη Μιλαν πως πηρε το ευρωπαικο μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες χωρις να αλλαξει πολλους παικτες,θυμισου τη Γαλλια πως εφτασε στον τελικο του μουντιαλ,δες το Μαυροβουνιο που παρα το μικρο μεσο ορο ηλικιας εχει τον Ουσκοκοβιτς στα 37 του..Ο Αφρουδακης δεν εχει κανει πολυ καλο τουρνουα μεχρι τωρα..Μπορει του χρονου να ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση..

Ανανεωση ειναι απαραιτητη,αλλα μην πεφτουμε στην παγιδα του μηδενισμου εξαιτιας 3 κακων παιχνιδιων..(Θεωρω οτι στη Μαλαγα παιξαμε καλα εκτος απο το παιχνιδι με τη Ρωσια)
Άβαταρ μέλους
naruto
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Παρ Αύγ 11, 2006 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Αύγ 14, 2008 7:42 pm

Εγώ δε μηδένισα. Απλώς τα παιδιά δεν μπορούν πια σε αυτό το επίπεδο. Αντί κάποιοι να παίξουν 1-2 χρόνια ακόμα, χωρίς προοπτική, γιατί να μην κερδίσουν αυτό το χρόνο συμμετοχής οι νεότεροι ; Αρχικά θα κοστίσει (κι ΑΝ κοστίσει εδώ που φτάσαμε), αλλά μετά θα φανεί το όφελος.

Και ο Αφρουδάκης ίσως είναι ο μόνος που μπορείς να πεις ότι παίζει καλύτερα, σε σταθερή βάση.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό poloman » Πέμ Αύγ 14, 2008 9:39 pm

μυλωνακης,ντοσκας,αφρουδακης γ,αφρουδακης χ,σχιζας,ρεππας η δεληγιαννης,μιτελουδης και μετα ανανεωση.
poloman
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιουν 10, 2008 12:21 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Αύγ 14, 2008 9:44 pm

Ο Αργύρης ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό pistolis » Πέμ Αύγ 14, 2008 11:09 pm

poloman έγραψε:μυλωνακης,ντοσκας,αφρουδακης γ,αφρουδακης χ,σχιζας,ρεππας η δεληγιαννης,μιτελουδης και μετα ανανεωση.


Αιτιολογησε και γιατι ;
Τελευταία επεξεργασία από pistolis και Παρ Αύγ 15, 2008 10:00 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
pistolis
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:08 pm

Δημοσίευσηαπό poloman » Πέμ Αύγ 14, 2008 11:25 pm

ΚΑΙ Ο ΑΡΓΥΡΗΣ ΤΟΥ 2005.ΟΧΙ ΤΟΥ 2006 ΚΑΙ ΜΕΤΑ
poloman
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιουν 10, 2008 12:21 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Τετ Νοέμ 05, 2008 6:05 pm

Σε διαζύγιο φαίνεται να οδηγείτε η μέχρι σήμερα συνεργασία του Ιταλού ομοσπονδιακού προπονητή PAOLO MALARA με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Εθνικής Ιταλίας.

τα ανεπιτυχή αποτελέσματα σε Μάλγα και Πεκίνο ουσιαστικά δέιχνουν την πόρτα της εξόδου για τον προπονητή της settebello.

Φήμες μιλούν για την θέση του αντικαταστάτη έχει γίνει πρόταση στον ομοσπονδιακό προπονητή της ελληνικής ομάδας Sandro Campagna....

εν αναμονή λοιπόν....
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Κυρ Νοέμ 09, 2008 4:47 pm

Αλλο και τουτο!!! :roll:
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Δευτ Νοέμ 10, 2008 4:11 pm

Ο Σάντρο Καμπάνια επιβεβαίωσε το ενδιαφέρον της Ιταλικής Κολυμβητικής Ομοσπονδίας για τη θέση του προπονητή της Εθνικής ομάδας, καθώς όπως φαίνεται ότι ο νυν τεχνικός, Πάολο Μαλάρα δεν θα ανανεώσει το συμβόλαιό του.


Ο Καμπάνια ήταν στην τεχνική ηγεσία της Εθνικής της πατρίδας του πριν από πέντε χρόνια, ωστόσο όπως δήλωσε και ο ίδιος θα μιλήσει πρώτα με τους υπεύθυνους της Ελληνικής Ομοσπονδίας, πριν πάρει κάποια απόφαση. Συγκεκριμένα ο σικελός τεχνικός υπογράμμισε: " Πράγματι είχα μια πρώτη συζήτηση με τους ανθρώπους της ιταλικής ομοσπονδίας. Με αυτά που μου είπαν έδειξαν ότι με θέλουν, αλλά εάν δεν ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τον Πάολο Μαλάρα δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία διαπραγματεύσεων. Δεν είναι ευχάριστο για μένα αυτό".

Σε περίπτωση που η Ιταλική Ομοσπονδία καταθέσει πρόταση στον τεχνικό της Εθνικής Ελλάδος στο προσεχές μέλλον, ο Καμπάνια παραδέχτηκε ότι θα έχει να πάρει μια δύσκολη απόφαση.

"Δεν μπορώ να ξέρω αυτή τη στιγμή τι θα κάνω, είμαι πολύ μπερδεμένος. Θα είναι μια δύσκολη απόφαση, γιατί από τη μια είναι η επιστροφή στο σπίτι μου, στην πατρίδα μου, αλλά από την άλλη η Ελλάδα είναι στην καρδιά μου και δεν θα ήθελα να φύγω. Εγώ είπα στους ανθρώπους της ιταλικής ομοσπονδίας ότι θα ήθελα πρώτα να μιλήσω και με την ελληνική ομοσπονδία, γιατί η εθνική ομάδα της Ελλάδας παραμένει πρώτη προτεραιότητα. Με τον Δημήτρη Διαθεσόπουλο συζητήσαμε πριν από μερικές εβδομάδες, αλλά μου είπε ότι για το θέμα των ομοσπονδιακών θα αποφασίσουν τον Ιανουάριο. Από την άλλη, όμως, είμαι και επαγγελματίας και εάν μου γίνει επίσημη πρόταση από την Ιταλία θα αποφασίσω εκείνη τη στιγμή".
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Νοέμ 10, 2008 6:38 pm

Ρε παιδιά δεν τους καταλαβαίνω. Γιατί δεν βγαίνουν να το πουν ευθέως και το φέρνουν από δω κι από κει ; Αφού όλοι βλέπουν ότι η συνεργασία συνολικά υπήρξε επιτυχής αλλά δεν έχει μέλλον. Ειλικρινά, έχουν κάτι να ντραπούν ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Τετ Νοέμ 12, 2008 11:26 pm

Αναλαμβάνει την Ιταλία ο Καμπάνια

Επιστροφή στα πάτρια εδάφη για τον Σάντρο Καμπάνια. Ο Ιταλός τεχνικός, που έλυσε το συμβόλαιό του με την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδος μετά από έξι χρόνια πετυχημένης συνεργασίας, συμφώνησε να αναλάβει την τεχνική ηγεσία της εθνικής ομάδας πόλο της χώρας του. Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως η αποχώρηση του Καμπάνια ήταν αναμενόμενη, ειδικά μετά τις μέτριες εμφανίσεις του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος στις τελευταίες διοργανώσεις, αλλά και τη ρήξη στις σχέσεις του με κάποιους παίκτες.

www.sport-fm.gr
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό babakida » Πέμ Νοέμ 13, 2008 8:58 pm

O Μανόλοβιτς συζηταει με τον Διαθεσόπουλο για να ανέλαβει την τεχνική ηγεσία της Εθνικής.
Άβαταρ μέλους
babakida
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 15, 2008 10:18 pm
Τοποθεσία: Ουγκάντα

Δημοσίευσηαπό nemesis » Πέμ Νοέμ 13, 2008 10:29 pm

Γιατι κατι μου λεει οτι θα αναλαβει ο Κουλησ? :?: :twisted:
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό fotis2310 » Δευτ Δεκ 22, 2008 1:17 am

.... Τέλος, για την εθνική ομάδα και το παγκόσμιο φαινόμενο να παίζουμε αγώνα σε λίγες ημέρες και να μην έχει ανακοινωθεί ο προπονητής, o Βενετόπουλος, δήλωσε:

“Θεωρώ ότι χάνεται πολύτιμος χρόνος για την Εθνική ομάδα. Η κατάσταση αυτή δεν θα μας βοηθήσει. Είναι πολύ βασικό ο προπονητής να βλέπει παιχνίδια πρωταθλήματος”.

from : Aguatics.gr

http://waterpolopaok.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
fotis2310
 
Δημοσιεύσεις: 1667
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:03 pm
Τοποθεσία: Gr. Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό doom » Δευτ Δεκ 22, 2008 10:31 am

fotis2310 έγραψε:.... Τέλος, για την εθνική ομάδα και το παγκόσμιο φαινόμενο να παίζουμε αγώνα σε λίγες ημέρες και να μην έχει ανακοινωθεί ο προπονητής, o Βενετόπουλος, δήλωσε:

“Θεωρώ ότι χάνεται πολύτιμος χρόνος για την Εθνική ομάδα. Η κατάσταση αυτή δεν θα μας βοηθήσει. Είναι πολύ βασικό ο προπονητής να βλέπει παιχνίδια πρωταθλήματος”.

from : Aguatics.gr

http://waterpolopaok.wordpress.com/



Βλεπει, βλεπει...
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση και Προπονητική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron