Στην Αίγυπτο ο Δημήτρης Μαυρωτάς

Ανοικτή συζήτηση για θέματα προπονητικής στην Υδατοσφαίριση - Ανταλλαγή απόψεων των προπονητών

Συντονιστής: Lambros10

Στην Αίγυπτο ο Δημήτρης Μαυρωτάς

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Τετ Ιαν 16, 2013 11:07 am

Η φυγή των προπονητών υδατοσφαίρισης απο την Ελλάδα συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό. Μετά την παραμονή για δεύτερη χρονιά του Βαγγέλη Πάτερου σε ομάδα της Άγκυρας και ο Δημήτρης Μαυρωτάς αποφάσισε να ξενιτευτεί αποδεχόμενος την πρόταση της ομάδας του Καΐρου Τζεζίρα Σπορτκλάμπ να αναλάβει τεχνικός σύμβουλός όλων των τμημάτων υδατοσφαίρισης που καλλιεργεί.

Έτσι μετά τη Βουλιαγμένη, το Π.Φάληρο , τον Ηρακλή, τη Χίο και τον Εθνικό ο 45χρονος τεχνικός μετακομίζει στο Νείλο για τουλάχιστον ένα χρόνο και με προοπτική να παραμείνει και να συμβάλει στην ανάπτυξη του αθλήματος στην Αίγυπτο.

«Δυστυχώς κάποιες προτάσεις που είχα απο ελληνικές ομάδες δεν ήταν καθόλου ικανοποιητικές . Μετά από ένα χρόνο απλήρωτος από τον Εθνικό λοιπόν αποφάσισα ότι δεν μπορώ να συνεχίσω στην Ελλάδα. Η πρόταση ήρθε την κατάλληλη στιγμή από το Κάϊρο κι αφού το συζήτησα με την οικογένειά μου είπα το ναι” λέει ο ίδιος στο Contra.gr που τον εντόπισε στην Αθήνα όπου βρίσκεται για λίγες μέρες πριν επιστρέψει στη νέα του βάση.

Πλέον με τα νέα του καθήκοντα επιβλέπει και συντονίζει τεχνικά όλα τα τμήματα υδατοσφαίρισης της ομάδας η οποία συγκαταλέγεται στα μεγαλύτερα αθλητικά κλαμπ της Αιγύπτου. “ O σύλλογος αυτή τη στιγμή αριθμεί 45.000 μέλη , 1500 εργαζόμενους και στεγάζεται σε μια τεράστια έκταση σε ένα νησί μέσα στο Νείλο. Διαθέτει δυο πισίνες 50 και 25 μέτρων ενώ μόνο για το πόλο έχει 11 προπονητές. Εγώ είμαι υπεύθυνος όλων των τμημάτων πλην του ανδρικού το οποίο είναι στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος. Ασφαλώς το επίπεδο είναι χαμηλότερο απο της Ελλάδας αλλά οι άνθρωποι εδώ έχουν αγκαλιάσει πολύ το άθλημα και προσπαθούν με όλες τους τις δυνάμεις για την ανάπτυξή του”.

Από την πρώτη στιγμή της άφιξής του στο Κάϊρο οι άνθρωποι της ομάδας τον υποδέχθηκαν πολύ φιλικά βοηθώντας τον σημαντικά να προσαρμοστεί με σχετική ευκολία στο νέο του περιβάλλον.”Τους Έλληνες τους σέβονται και τους αγαπάνε. Μην ξεχνάμε ότι εδώ και πολλά χρόνια η Αλεξάνδρεια ήταν μια μικρή Ελλάδα. Άλλωστε και η μητέρα μου κατάγεται από την Αλεξάνδρεια. Δεν συνάντησα λοιπόν κανένα πρόβλημα προσαρμογής”.

Όσο για την συνεργασία του με τους ανθρώπους της ομάδας “Αυτό που θέλουν είναι συνέπεια από τους συνεργάτες τους. Καχυποψία δεν υπάρχει. Από εκεί και πέρα δικό μου μέλημα είναι να προσφέρω τις γνώσεις μου και να ανεβάσω την υδατοσφαίριση σε τεχνικό και οργανωτικό επίπεδο. Υπάρχει άλλωστε η διάθεση κι από τις δυο πλευρές” καταλήγει ο Δημήτρης Μαυρωτάς που παίρνει τη σκυτάλη από τους δυο επίσης Έλληνες προκατόχους του Σάκη Κεχαγιά και Φίλιππο Σακέλη.

source: contra.gr
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση και Προπονητική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron