PRESS

Ανοικτή συζήτηση για θέματα προπονητικής στην Υδατοσφαίριση - Ανταλλαγή απόψεων των προπονητών

Συντονιστής: Lambros10

PRESS

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Ιουν 15, 2005 1:34 pm

Πρέπει επιτέλους να υπάρξει μια κοινή γραμμή μεταξύ των προπονητών των σωμματείων και των ομοσπονδιακών προπονητών.
Εδώ και χρόνια αντιγράφουμε (και αυτό σε ορισμένα σημεία μας βοήθησε)ότι συμβαίνει στις "προηγμένες" χώρες του αθλήματος.Το θέμα όμως αυτό είναι πολύ σοβαρό και θέλει μεγάλη κουβέντα.
Είμαι υπέρ του press και θεωρώ οτι είναι το καλύτερο σύστημα εάν έχεις αθλητές που ο σωματότυπος τους σου επιτρέπει να παίξεις ένας εναντίον ενός.
Αλλά κύριοι δεν είμαστε Ούγγροι ούτε Ρώσοι πέστε μου γιατι στην Ιταλία δεν υπάρχει αυτός ο κανονισμός στις μικρές ηλικίες, θυμίστε μου πότε η εθνική ανδρών η έστω η εθνική νέων έπαιξε press σε μεγάλη διοργάνωση.
Το press οι διάφορες ζώνες , οι μικτές άμυνες , είναι συστήματα που προσαρμόζονται ανάλογα με την ομάδα που έχεις αλλά και τον αντίπαλο.
Σαφώς το press βοηθάει στην δύναμη των αθλητών αλλά μήπως η ζώνη δεν βοηθάει στην αλληλοκάλυψη και στην συνεργασία των αθλητών μέσα στην άμυνα.Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει ποιό ειναι πιο βασικό?

Το θέμα κατα την προσωπική μου άποψη δεν είναι το κατα πόσο είναι σωστό να παίζουμε μόνο press στο παιδικό πρωτάθλημα αλλά ένας γενικότερος σχεδιασμός για τις μικρές ηλικίες στην Ελλάδα.

Υ.Γ χρειάζεται ένα Παννελαδικό συνέδριο προπονητών υδατοσφαίρισης για να ακουστούν όλες οι απόψεις και να μπούν οι βάσεις για μιά κοινή γραμμή.
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό cougar » Δευτ Ιούλ 11, 2005 1:24 pm

Ωραία η παρατήρηση του guest. Όπως έχει αναφερθεί και σε άλλο topic όλες η ομάδες θέλουν να συνδυάζουν όλα τα στοιχεία που διέπουν το άθλημά μας από τις μικρές ηλικίες ώστε όταν φτάνει η στιγμή για τα νεαρά ταλέντα μιας ομάδας να στελεχώσουν την αντρική ομάδα να είναι καθόλα έτοιμα να δείξουν την αξία τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Η ΛΥΣΗ στο πρόβλημα δεν νομίζω ότι είναι να γίνει συνέδριο προπονητών γιατί δεν θα βρεθούν και πολλοί να διαφωνούν μαζί μας. Το ζήτημα είναι να ακουστεί η φωνή μας στους αρμόδιους των κανονισμών, οι οποίοι είναι γνώστες του αθλήματος (γιατί υπάρχουν και μέλη που μόνο την έννοια της λέξης υδατοσφαίριση γνωρίζουν αλλά πολύ πιθανόν να μην έχουν δει ποτέ τους πισίνα... όπως άλλωστε συμβάινει "επισήμως" και με την διεθνή επιτροπή που βγάζει τους κανονισμούς της FINA). Όποιος κατάλαβε... κατάλαβε!
cougar
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2005 11:10 am


Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση και Προπονητική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron