ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΙ Η ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ??

Ανοικτή συζήτηση για θέματα προπονητικής στην Υδατοσφαίριση - Ανταλλαγή απόψεων των προπονητών

Συντονιστής: Lambros10

ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΙ Η ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ??

Δημοσίευσηαπό illis » Πέμ Μαρ 08, 2007 12:43 am

ΟΙ ΜΕΝ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΔΕ .

Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ,ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 2(ΝΑ ΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΠΙΣΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ)ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΟΙ ΜΕΝ ΝΑ ΒΟΗΘΑΝ ΤΟΥΣ ΔΕ!!

ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑI ΑΠΟΛYΤΟΙ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΠΟΙΟΙ?ΑΥΤΟΙ?ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ!!ΛΑΘΟΣ!!ΟΣΑ ΞΕΡΕΙ Ο ΕΝΑΣ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜHΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ.

ΒΕΒΑΙΑ H ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΛΛΑ,ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ,ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ Κ.Α.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ , ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ,ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΗΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ Φ.Κ. ΜΕ ΚΥΚΛΟΥΣ.

ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΛΙ ΣΥΝΑΝΤΣΑ ΚΑΠΟΙΟΝ "ΜΕ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ "ΘΑ ΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΩ ΛΑΘΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ
illis
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 4:14 pm

Δημοσίευσηαπό nikos.th » Πέμ Μαρ 08, 2007 3:30 pm

Δεν είσαι λάθος και για το λόγο αυτό βγάλανε τις σχολές προπονητικής
Άνθρωποι με εμπειρία στο χώρο,όπως περιγράφεις,να μπορούν να αποκτήσουν και γνώσεις ή μάλλον καλύτερα να τους δώσουν την ώθηση να διαβάσουν και το άθλημα μέσα απο βιβλία..
Άβαταρ μέλους
nikos.th
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 9:49 am
Τοποθεσία: Athens,Greece

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΑ

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Πέμ Μαρ 08, 2007 5:02 pm

Είναι μια μεγάλη συζήτηση που θα χρειαστεί πολλές σελίδες για να καταγραφούν όλες οι απόψεις.

Το σίγουρο είναι ότι κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα ότι οι μεν είναι καλύτεροι από τους δε και το ανάποδο. Επείδη, επίσης τυγχάνει να ξέρω από που είναι ορμώμενος ο illis και ξεκίνησε αυτή τη συζήτηση, να του πω ότι το κολύμπι με το πόλο είναι δύο διαφορετικά αθλήματα και δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε.

Στο μεν άθλημά μας η διάρκεια, η ένταση, οι δυναμεις και οι δυναμικές αλλά και τόσοι άλλοι παράγοντες έχουν τελείως διαφορετική αντιμετόπιση από ότι των αθλητών στο κολύμπι που η αποσταση, η διαρκεια και η ένταση είναι συγκεκριμένη με ελάχιστες αποκλίσεις.

Στο δικό μας άθλημα οι "εμπειρικοί" έδωσαν μεγάλη ώθηση στο άθλημα και ταυτόχρονα με την βοήθεια της επιστημης και των "θεωρητικών" που σημειωτέον είναι κατά 95% για να μην πω περισσότερο, από τον χώρο της υδατοσφαίρισης, έχουν δώσει την ανάλογη δυναμική που έχει αλλάξει τον τρόπο προπόνησης και του παιχνιδιού κατά πολύ μεγάλο ποσοστό την τελευταία 10ετία.

Είναι λοιπόν σίγουρο ότι χρειάζονται και τα δύο. ΄Αλλωστε δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος μεγάλος προπονητής στον χώρο μας που να ήταν, ας πούμε...διερμηνέας.

Σωστά;
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Πέμ Μαρ 08, 2007 5:43 pm

Προσωπικά σε πρώτο επίπεδο, πιστεύω ότι εμπειρία χωρίς επιστημονική γνώση δεν αρκεί για έναν προπονητή όπως άλλωστε η γνώση από μόνη της χωρίς εμπειρία.

Θεωρώ πως ο συνδυασμός είναι απαραίτητος, αλλά ας τα παρουμε τα πράγματα με την σειρά.


Οι σχολές Προπονητικής είναι μια πολύ ευκαιρία για ανθρώπους που έχουν ζήσει το άθλημα μέσα στις πισίνες και ξέρουν αρκετά από τα μυστικά του, να πάρουν τις αρχικές βασικές γνώσεις που απαιτούνται σε επίπεδο προπονητικής οι οποίες γνώσεις αποτελούν το ερέθισμα για το εάν θέλουν από κει και πέρα να εμβαθύνουν τις γνώσεις τους σε υψηλότερο επίπεδο είτε μέσω επιμόρφωσης είτε σε καθαρά προσωπικό διάβασμα, στην πληροφορία που πλέον είναι ελεύθερη για όλους μέσω της τεχνολογίας.

Οι απόφοιτοι των ΤΕΦΑΑ σίγουρα έχουν διδαχθεί σε πολύ βαθύτερο επιστημονικό επίπεδο την προσέγγιση του αθλητή γενικότερα σε επίπεδο εργοφυσιολογίας, ανατομίας, μηχνανικής κτλ, και όχι τόσο εξειδικευμένα του υδατοσφαιριστή όπου κατευθύνονται το τελευταίο έτος σπουδών.
Μην ξεχνάμε ότι σε επίπεδο Research & Develoment το άθλημα της υδατοσφαίρισης είναι ακόμα πολύ πίσω (σε σχέση με άλλα αθλήματα) και οι πρώτες επιστημονικές μελέτες είναι πρόσφατες και σε αρχικό στάδιο..
Για αυτό βέβαια ευθύνεται πολύ και η ιδιομορφία του αθλήματος (υγρό στοιχείο - πολυπλοκότητα κίνησης) δυσκολία μετρήσεων ειδικών οργάνων κτλ..

Τα κομμάτια του παζλ που συνθέτουν έναν "ολοκληρωμένο προπονητή" δεν είναι μόνο η εξειδικευμένη επιστημονική γνώση ούτε η τεχνική και τακτική του αθλήματος από μόνα τους, αλλά και η οξυδέρκεια, η προσαρμογή στις αλλαγές, η ψυχολογία η μεταδοτικότητα προς τους αθλητές, η πειθαρχία και και και ... μέχρι και ο προσωπικός αρακτήρας...!!!
Και κάποια πράγματα δεν διδάσκονται σε κανένα πανεπιστήμιο αλλά είναι μαθήματα από την ίδια την ζωή.


Πετυχημένοι προπονητές (βάσει αριθμών τροπαίων κτλ) έχει δείξει η ιστορία ότι υπάρχουν και από τις δύο "δεξαμενές".... και μπορούμε να απαριθμήσουμε πολλές περιπτώσεις και ονόματα "θρύλους"... !!!

Αυτό που θα ήθελα κάποτε να δω είναι συνεργασία και διάχυση της γνώσης εκατέρωθεν των μεν με τους δε για το καλό πρώτα των ίδιων των ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ και κατ' επέκταση για το καλό του αθλήματος.

Όπως κάποτε είχε πει ο δάσκαλος του Nikolas Stamenic (όπως ο ίδιος τον αποκαλεί), Vlacho Orlic:

"όποιος δεν μοιράζει τις γνώσεις του για το πόλο προφασιζόμενος ότι είναι το μυστικό της δουλειας του στην πραγματικότητα έχει βαθιά μέσα του τον φόβο ότι δεν είναι καλός προπονητής"


Τέλος για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω εάν αυτό το δίλλημα (πτυχιούχος - εμπειρικός) είναι ουσίας ή επαγγελματικής κόντρας μεταξύ των προπονητών...
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό noseman » Παρ Μαρ 09, 2007 1:21 pm

Τρίβω τα χέρια μου...

όποιος δεν μοιράζει τις γνώσεις του για το πόλο προφασιζόμενος ότι είναι το μυστικό της δουλειας του στην πραγματικότητα έχει βαθιά μέσα του τον φόβο ότι δεν είναι καλός προπονητής


Υπήρξε για πολλά χρόνια ομοσπονδιακός προπονητής στην Εθνική ανδρών (ονόματα δεν λέμε) που έκανε προπονήσεις κεκλεισμένων των θυρών. Τώρα μου φαίνεται οτι είναι στην εθνική γυναικών. :P

Στο θέμα μας τώρα.
Μιλώ ως "πτυχιούχος" που υπήρξε εμπειρικός για κάποιο διάστημα.
Στα σεμινάρια του ΣΕΠΥ παρακολουθούσα από ενδιαφέρον, πολλά χρόνια πρίν πάρω το πτυχίο προπονητή. Κάθε φορά στο τέλος γινότανε "συζήτηση" σε επίπεδο τσακωμού μεταξύ όποιου ανέφερε το θέμα των σχολών προπονητικής. Το "επιχείρημα" των πτυχιούχων ΤΕΦΑΑ είναι "πως να καλύψει μια σχολή 2 εβδομάδων σπουδές 4 ετών?". Το επιχείρημα είναι "κούφιο" για τους εξής λόγους:
1. Καμμιά σχολή δεν δέχεται υποψ'ηφιους αν δεν έχει αποδεδειγμένη αγωνιστική παρουσία στο άθλημα, άρα δεν μιλάμε για 2 εβδομάδες σχολή, αλλά για κάποια χρόνια εμπειρία σύν 2 εβδομάδες σχολή (ή παραπάνω μερικές φορές).
2. Δεν διδάσκουν 4 χρόνια πόλο στο ΤΕΦΑΑ. Διδάσκουν (όπως σε όλα τα πανεπιστήμια) πολλά γενικά μαθήματα, πολλά από τα οποία είναι εντελώς άσχετα με το πόλο.
3. Το πόλο, όπως όλα τα ομαδικά αθλήματα, βασίζονται τόσο στα φυσιολογικά χαρακτηριστικά του αθλητή, η οποία βελτίωση γίνεται από εξειδικευμένο ΓΥΜΝΑΣΤΗ, όσο και στην "σκακιέρα" του κάθε αγώνα, την οποία καμμιά σχολή δεν μπορεί να στην μάθει. ΜΟΝΟ η εμπειρία, και η ευφυία ενός ΚΟΟΥΤΣ μπορεί να βελτιώσει την τεχνική και τακτική μιας ομάδος.
4. Τα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό, άπαξ και μπείς, κάποτε θα πάρεις πτυχίο. Λίγο παπαγαλία, λίγο σκονάκι, λίγο "γλύψιμο" κάτι θα γίνει. Παίρνουμε το πτυχίο και λέμε "τι μου λες τώρα ρε εμπειρικέ, εγώ τελείωσα ΤΕΦΑΑ" και έχει τελειώσει μετά πό 8 χρόνια.
Καλόοοοος προπονητής θα γίνει αυτός.

Και να μην ξεχνάμε πως υπάρχουν τόσοι άλλοι παράγοντες, εξωαγωνιστικοί, που παίζουν σπουδαίο ρόλο στην απόδοση ενός αθλητή ή μιας ομάδος. Ένας προπονητής με κακή νοοτροπία ανθρώπου, όσο γνώστης και σπουδασμένος και να είναι δεν μπορεί να εγγυηθεί μια καλή προπόνηση.
Ένας άνθρωπος που λέει "εγώ τελείωσα πανεπιστήμιο, τι να μου πείς εσύ?", μόνο και μόνο από εγωκεντρισμό δεν μπορεί να γίνει καλός προπονητής.

Καταλήγοντας. Κανείς δεν λέει οτι είναι κακό να έχει σπουδάσει κάποιος την προπονητική. Πρός θεού. Αυτό που λέω εγώ είναι οτι κάθε ομάδα πρέπει να έχει ΠΡΟΣΒΑΣΗ σε επιστημονικά δεδομένα και αρχές, είτε μέσω του ιδίου του προπονητή ή από συνεργάτη. Όπως δεν νοείται να το παίζουμε γιατροί στους αθλητές μας, έτσι δεν πρέπει να νομίζουμε οτι τα ξέρουμε όλα.
Προσωπικά, στη σχολή που παρακολούθησα (και έκανα πολλούς φίλους) έμαθα αρκετά πράγματα, αλλά πήρα και βιβλία. Η γνώση σε ένα εξελισσόμενο πράγμα όπως ο αθλητισμός, δεν σταματά ποτέ, και αν δεν μάθουν οι εμπειρικοί να παίρνουν γνώση από τους επιστήμονες, και οι επιστήμονες δεν μάθουν να παίρνουν εμπειρίες από τους εμπειρικούς, το άθλημα δεν θα πάει μπροστά.
Πρέπει να γίνονται πιό συχνά σχολές, με ουσία, πρέπει οι ΤΕΦΑτζήδες να ξεκαβαλήσουν το καλάμι και να βρούμε τρόπους να συνεργαζόμαστε και να ανταλλάσουμε πληροφορίες.
Στα 2 χρόνια που υπηρέτησα το πόλο σαν προπονητής, δεν ξέρω αν έκανα καλή προπόνηση, δεν ξέρω αν τους έμαθα να παίζουν καλό πόλο, αυτό που ξέρω είναι οτι όλα τα παιδάκια συνεχίζουν την προπόνηση, και οτι πολλοί από αυτούς θα απολαύσουν για πολλά χρόνια ακόμα τις χαρές και αμοιβές του αθλητισμού. Και από οτι ξέρω, τα παιδιά αυτά με αγαπάνε και χαίρονται όταν με βλέπουν.
Κανένα πανεπιστήμιο ή σχολή δεν σου μαθαίνει πως να το κάνεις αυτό...
-----
who am I?
Άβαταρ μέλους
noseman
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Δεκ 20, 2006 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό otto11 » Τετ Ιαν 30, 2008 1:19 pm

Δηλαδή στα άλλα αθλήματα είναι χαζοί που έχουν τρείς ή τέσσερεις ανθρώπους στον πάγκο.
Ρε παιδιά για μένα υπάρχει ο προπονητής και ο κόουτς.
Άλλο το ένα πράγμα και άλλο το άλλο.
Και καλό είναι να υπάρχει διαχωρισμός.
Τι να λέμε τώρα υπάρχει περίπτωση ένας άνθρωπος να είναι για όλα
Άλλος πρέπει να είναι προπονητής για τους τερματοφύλακες
Άλλος πρέπει να είναι προπονητής για τους παίκτες( και πρέπει να είναι διαφορετική η προπόνηση ανάλογα με τις θέσεις)
Και Άλλος πρέπει να είναι η "γάτα" που μαθαίνει την ομάδα του να παίζει όπως πρέπει και να κερδίζει τα παιχνίδια.
Τώρα αν αυτό το πράγμα υπάρχει σε ένα τότε ακόμα καλύετρα.
Το "εμπειρικός" λοιπόν με το "προπονητής" έχει σχέση μερ αυτό που λέω
και οι δύο έχουν λοιπόν τα συν και τα πλήν τους.
Το θέμα είναι πως οι ομάδες δεν έχουν την δυνατότητα να πληρώνουν πολύ κόσμο και αυτό είναι που μας κάνει μίζερους σε τέτιοα πράγματα.
Για μένα πάντως ο "κόουτς" κερδίζει τα παιχνίδια και ειδικά αυτός που έχει την δυνατότητα να κυριαρχεί την ώρα του οαιχνιδιού και όχι μόνο πριν απο αυτό.
Τι Εννοώ είχα έαν προπονητή ο οποίος ήταν πολύ καλός στο να διαβάζει τις αντίπαλες ομάδες και να στήνει την ομάδα μας άψογα για το παιχνίδι.
Όμως μέσα στο παιχνίδι δεν αντιδρούσε σωστά στις αλλαγές των συστημάτων του αντίπαλου προπονητή.
Έ λοιπόν αυτός δεν είναι χρήσιμος? είναι
Αλλά χρειάζεται και άλλον στον πάγκο ο οποίος θα τον συμπληρώσει'ολοκληρώσει σε αυτο που υστερεί.
δεν είναι ντροπή.
Εγω φερειπείν όσες φορές μου είπαν να αναλάβω έστω και μικρούς απάντησα.
Δεν είμαι προπονητής είμαι κόουτς και επίσης έχω την δυνατότητα να περάσω την εμπειρεία μου στους τομείς της ατομικής τεχνικής και τακτικής.
Γιατί να κάτσω να ασχοληθώ με το κομάτι της προπονητικής?
Μπορεί να το κάνει άλλος αυτο.
Το δύσκολο πάντως είναι να είσαι κόουτς και όχι προπονητής.
Το ένα διαβάζεται το άλλο αποκτιέται και δεν διδάσκεται πουθενά παρά μόνο μέσα στο νερό....
Άβαταρ μέλους
otto11
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 6:28 pm
Τοποθεσία: INSIDE THE POOL

Δημοσίευσηαπό HouKo » Τετ Ιαν 30, 2008 1:52 pm

Στα 2 χρόνια που υπηρέτησα το πόλο σαν προπονητής, δεν ξέρω αν έκανα καλή προπόνηση, δεν ξέρω αν τους έμαθα να παίζουν καλό πόλο, αυτό που ξέρω είναι οτι όλα τα παιδάκια συνεχίζουν την προπόνηση, και οτι πολλοί από αυτούς θα απολαύσουν για πολλά χρόνια ακόμα τις χαρές και αμοιβές του αθλητισμού. Και από οτι ξέρω, τα παιδιά αυτά με αγαπάνε και χαίρονται όταν με βλέπουν.


Στη τελευταία προπόνηση που τους ανακοίνωσε ότι σταματάει ΟΛΑ τα παιδιά κλαίγανε! Μερικά δεν ήθελαν να συνεχίσουν, άλλα χάσανε το ενδιαφέρον τους, δυστυχώς...
HouKo
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Φεβ 16, 2007 2:56 pm

Δημοσίευσηαπό HouKo » Παρ Φεβ 01, 2008 2:24 pm

Από την ομιλία του Peter G. Davis, Διευθυντή του τμήματος Προπονητικής και Σπορ της Ολυμπιακής Επιτροπής των ΗΠΑ, σε συνέδριο στο Hong Kong, με θέμα "Αξιολόγηση των προπονητών".
...Υπάρχει και τέτοια έννοια διεθνώς (αξιολόγηση)...


http://www.h2opolo.gr/forum/docs/Coaches.ppt
HouKo
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Φεβ 16, 2007 2:56 pm

Δημοσίευσηαπό ieromenos » Κυρ Απρ 20, 2008 9:25 pm

[quote="otto11"]Δηλαδή στα άλλα αθλήματα είναι χαζοί που έχουν τρείς ή τέσσερεις ανθρώπους στον πάγκο.
Ρε παιδιά για μένα υπάρχει ο προπονητής και ο κόουτς.
Άλλο το ένα πράγμα και άλλο το άλλο.
Και καλό είναι να υπάρχει διαχωρισμός.
Τι να λέμε τώρα υπάρχει περίπτωση ένας άνθρωπος να είναι για όλα
Άλλος πρέπει να είναι προπονητής για τους τερματοφύλακες
Άλλος πρέπει να είναι προπονητής για τους παίκτες( και πρέπει να είναι διαφορετική η προπόνηση ανάλογα με τις θέσεις)
Και Άλλος πρέπει να είναι η "γάτα" που μαθαίνει την ομάδα του να παίζει όπως πρέπει και να κερδίζει τα παιχνίδια.

Στην ελλαδα αυτο ποτε των ποτων Ω ΠΟΤΕ.......
ieromenos
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Μάιος 30, 2007 3:44 am

Δημοσίευσηαπό nemesis » Κυρ Απρ 20, 2008 9:27 pm

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ? :?: :roll:
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό w.p.4 » Πέμ Απρ 24, 2008 8:41 pm

Το 1992 εκανα προπονηση σε χωρα που ποτε δεν εχει παιξει σε τελικα πανευρωπαικου πρωταθληματος. Και ομως εκει ειχαν αλλο προπονητη για την φυσικη κατασταση και αλλο για κουτς.
w.p.4
 
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Τετ Φεβ 20, 2008 8:23 pm

Δημοσίευσηαπό scoReR » Πέμ Απρ 24, 2008 8:52 pm

ΣΥΓΝΩΜΗ ΜΗΠΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΑΘΛΗΜΑ...ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΣΕ ΠΙΟ ΑΛΛΟ ΑΘΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ 4 ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ . ΣΤΟ ΠΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ . ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΥΡΙΟΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ 3-4 ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ. ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΕΡΝΕ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ( ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ) ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΑΣΧΟΛΙΟΤΑΝΕ Μ’ ΑΥΤΟ , ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΕΕΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΓΑΛΕΙΑ...ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΙΔΩΜΕΝ...
scoReR
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 29, 2007 12:34 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Παρ Απρ 25, 2008 7:44 pm

ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ!!! !ΜΟΝΟ ΛΙΓΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό takis » Κυρ Μάιος 25, 2008 2:53 pm

w.p.4 έγραψε:Το 1992 εκανα προπονηση σε χωρα που ποτε δεν εχει παιξει σε τελικα πανευρωπαικου πρωταθληματος. Και ομως εκει ειχαν αλλο προπονητη για την φυσικη κατασταση και αλλο για κουτς.


στην δανια εεεεε...;;;;;; :lol: :lol: :lol:
takis
 
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 12:24 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευσηαπό doom » Κυρ Μάιος 25, 2008 5:41 pm

takis έγραψε:
w.p.4 έγραψε:Το 1992 εκανα προπονηση σε χωρα που ποτε δεν εχει παιξει σε τελικα πανευρωπαικου πρωταθληματος. Και ομως εκει ειχαν αλλο προπονητη για την φυσικη κατασταση και αλλο για κουτς.


στην δανια εεεεε...;;;;;; :lol: :lol: :lol:


Μην τον φανερωνεις!
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Τετ Ιούλ 23, 2008 10:20 am

Μετά από τέσσερα χρόνια είμαι αναγκασμένος να αποχωρήσω από τη θέση του προπονητή του Ν.Ο. Μυτιλήνης. Υπήρξαν καλές και άσχημες στιγμές, αλλά αυτό είναι κοινό για κάθε προπονητή. Προσπάθησα να αλλάξω πολλά πράγματα σε αυτά τα τέσσερα χρόνια. Ο τρόπος σκέψης των παραγόντων-γονιών δύσκολα αλλάζει...

Στενοχωριέμαι που αφήνω του παίκτες μου, μικρούς και μεγάλους, αλλά βαρέθηκα να παίζω τον Δον Κιχώτη και να κυνηγάω ανεμόμιλους. Κάθε ένας θέτει στόχους για τον εαυτό του. Η ομάδα έπαψε να θέτει στόχους εδώ κι ένα χρόνο. Στόχος έγινε η συμμετοχή... Ας το πούνε στους 25άρηδες που κολυμπάνε 10 μήνες, κάθε μέρα και παρατάνε δουλειές, γυναίκα, διασκέδαση.

Σαν αθλητής έπαιξα εκεί που μου έδωσαν όραμα, ακόμα και με λιγότερα λεφτά. Σαν προπονητής κάνω το ίδιο. Χωρίς στόχους καλύτερα σπίτι μου. Καλή επιτυχία στον ιστορικό Ν.Ο. Μυτιλήνης. Καλή συνέχεια στους αθλητές του, παιδιά που κοσμούν το χώρο μας.
Yiannis
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 16, 2007 1:48 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Τετ Ιούλ 23, 2008 11:03 am

Yiannis έγραψε:Μετά από τέσσερα χρόνια είμαι αναγκασμένος να αποχωρήσω από τη θέση του προπονητή του Ν.Ο. Μυτιλήνης. Υπήρξαν καλές και άσχημες στιγμές, αλλά αυτό είναι κοινό για κάθε προπονητή. Προσπάθησα να αλλάξω πολλά πράγματα σε αυτά τα τέσσερα χρόνια. Ο τρόπος σκέψης των παραγόντων-γονιών δύσκολα αλλάζει...

Στενοχωριέμαι που αφήνω του παίκτες μου, μικρούς και μεγάλους, αλλά βαρέθηκα να παίζω τον Δον Κιχώτη και να κυνηγάω ανεμόμιλους. Κάθε ένας θέτει στόχους για τον εαυτό του. Η ομάδα έπαψε να θέτει στόχους εδώ κι ένα χρόνο. Στόχος έγινε η συμμετοχή... Ας το πούνε στους 25άρηδες που κολυμπάνε 10 μήνες, κάθε μέρα και παρατάνε δουλειές, γυναίκα, διασκέδαση.

Σαν αθλητής έπαιξα εκεί που μου έδωσαν όραμα, ακόμα και με λιγότερα λεφτά. Σαν προπονητής κάνω το ίδιο. Χωρίς στόχους καλύτερα σπίτι μου. Καλή επιτυχία στον ιστορικό Ν.Ο. Μυτιλήνης. Καλή συνέχεια στους αθλητές του, παιδιά που κοσμούν το χώρο μας.


Γιάννη είναι τοις πάσι γνωστό η δουλειά που έγινε στην Μυτιλήνη
τα τελευτάια χρόνια ιδίαιτερα με τις ακαδημίες αλλά και με την άνοδο
προπερσι της ανδρικής ομάδας. Θα πρέπει να είσαι περίφανος για αυτά
που κατάφερες !!!
Καλή σου συνέχεια σε ότι και αν κάνεις και είμαι σίγουρος ότι γρήγορα
θα ανοίξεις τον νέο κύκλο σου στον χώρο.
:wink:
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό w.p.4 » Τετ Ιούλ 23, 2008 7:35 pm

Γιαννη καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις απο εδω και τωρα. Να εισαι σιγουρος οτι οι ανθρωποι με μερακι και ορεξη για αυτο που κανουν, δεν χανονται. Κρατα μονο τα καλα και προχωρα. Αλλωστε η δουλεια σου φανηκε αυτα τα χρονια.
w.p.4
 
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Τετ Φεβ 20, 2008 8:23 pm

Δημοσίευσηαπό SAPIC » Τρί Νοέμ 18, 2008 1:50 am

Yianni mporei na mi se xero... opos kai esu de me xereis me auto to onoma pou exo dosei... alla ofeilo na sou po sugxaritiria!!!!
Xero oti exeis kanei polu kali douleia, kai mpravo sou, se ena meros pou oi parastaseis kai ta kala dipla einai anuparkta gia ta paidia sou!!!
Krima pou apoxorises!!
Exo mono mia enstasi, an kai de xero ti akrivos egine, sxetiksa me enan agona me ti xio stous paides an de kano lathos!!!
apantise mou ama thes sto e-mail mou!
Na'sai kala...!
Άβαταρ μέλους
SAPIC
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 11:15 am

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Τρί Νοέμ 18, 2008 11:20 am

Ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια. Παραιτήθηκα, ή καλύτερα με ανάγκασαν σε παραίτηση...Στα όνειρα και τις φιλοδοξίες ενός προπονητή και των αθλητών του δεν πρέπει να μπαίνουν όρια από άσχετους παραγοντίσκους! Καλό κουράγιο σε όσους συνεχίζουν. Λίγο-πολύ όλοι βιώνουμε τα ίδια σκ@τ@...
Yiannis
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 16, 2007 1:48 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση και Προπονητική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron