Αθλητές , τα μονοπάτια που αναγκάστηκαν να ακολουθήσουν για

Ανοικτή συζήτηση για θέματα προπονητικής στην Υδατοσφαίριση - Ανταλλαγή απόψεων των προπονητών

Συντονιστής: Lambros10

Αθλητές , τα μονοπάτια που αναγκάστηκαν να ακολουθήσουν για

Δημοσίευσηαπό water-poloholic » Σάβ Μαρ 08, 2008 3:57 am

Θα βοηθούσε πάρα πολύ τους νέους αθλητές (και κατά συνέπεια τους προπονητές ) αν υπήρχαν ιστορίες από καλούς αθλητές που πέτυχαν στην καριέρα τους (π.χ. πόσο σκληρά δούλευαν στην προπόνηση , τι προβλήματα αντιμετώπισαν μέχρι να φτάσουν εκεί που είναι , μεγάλες τους αποτυχίες και πως τις αντιμετώπισαν , ευχάριστες στιγμές και συναισθήματα , νοοτροπία , φιλίες που έκαναν , θυσίες που έκαναν και τι πιστεύουν ότι τελικά τους έδωσε η όλη αυτή περιπέτεια ? εκτός από τα μετάλλια . ) Όπως εξίσου σημαντικό θα ήταν να είχαμε και την πλευρά των αθλητών που για κάποιο λόγω σταμάτησαν και έκοψαν την καριέρα τους ( θα ήθελα να καταγράψουμε τους λόγους και τους προβληματισμούς των αθλητών αυτών ) .
Είναι δύο μονοπάτια που ανοίγονται πάντα στην καριέρα ενός αθλητή και καλό θα ήταν να μπορούσαν να τα διαβάσουν τα νέα παιδιά ώστε να βρουν απαντήσεις στα ερωτήματα που τους απασχολούν και να μπορέσουν να νιώσουν ότι δεν είναι μόνα σε αυτό το δύσκολο μονοπάτι που έχουν διαλέξει , αλλά υπάρχουν και άλλοι που έχουν περάσει τα ίδια και που (?) στο τέλος κατέληξαν σύμφωνα με τις αποφάσεις που πήραν !!!
Είμαι λίγα χρόνια προπονητής αλλά έχω βρεθεί πάρα πολλές φορές στη θέση να εξηγώ στους αθλητές μου πως έχουν τα μονοπάτια που έχουν να διαλέξουν ! Μερικοί πήραν τον ένα δρόμο (τις αθλητικής επιτυχίας ) και άλλοι πήραν τον άλλο δρόμο (τις αθλητικής αποτυχίας ) .
Θα μου ήταν ποιο εύκολο να βοηθήσω αυτά τα παιδιά που διάλεξαν το λάθος δρόμο άμα είχα να τους δείξω τις εμπειρίες που έχουν περάσει μεγάλοι αθλητές !!!
water-poloholic
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 3:26 am

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση και Προπονητική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron