από Lambros10 » Δευτ Ιούλ 23, 2012 10:00 am
Γνωστές έγιναν οι ομάδες που προκρίθηκαν στην τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών, μετά το τέλος της Α’ φάσης της διοργάνωσης.
Πιο συγκεκριμένα, οι ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Β’ Εθνική είναι οι ΑΟ Βετεράνοι, ΑΟ Πετρούπολης, ΝΟ Ρεθύμνου, Άρης Κάμπου, ΝΕ Λαμίας, Νίκη Βόλου, ΝΟΒΑ, ΑΠΣ Οξυγόνο, Νηρέας Κατερίνης και ΝΟ Καβάλας.
Από εκεί και πέρα, στον όμιλο καθόδου θα μετάσχουν οι ΝΑΟ Π. Ράφτη, Νηρέας Πατρών, ΝΕ Λάρισας και Ολυμπιάδα Ιωαννίνων, με την πρώτη του ομίλου να εξασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία.
Οι ΝΟ Μυτιλήνης, ΝΟ Ναυπλίου, ΚΟ Καρδίτσας και ΝΑΟ Ναυσίθοος εξασφάλισαν ήδη μία θέση στην ίδια κατηγορία.
Η κλήρωση της τελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα (23/7) στα γραφεία της ΚΟΕ, ενώ οι αγώνες θα διεξαχθούν το τριήμερο 3-5 Αυγούστου.
Να σημειωθεί ότι οι δύο πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης θα προβιβαστούν στην Β’ Εθνική κατηγορία ανδρών, ενώ στην Δ’ Εθνική θα υποβιβαστούν οι τρεις ομάδες που θα προκύψουν από τον όμιλο καθόδου.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες της Α’ φάσης της Γ’ Εθνικής ανδρών έχουν ως εξής:
1. ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολυμβητήριο Πετρούπολης)
ΑΟ Βετεράνοι – ΝΟ Μυτιλήνης 10-5, ΝΑΟ Π. Ράφτη – ΑΟ Πετρούπολης 6-7, ΑΟ Πετρούπολης – ΝΟ Μυτιλήνης 5-4, ΝΑΟ Π. Ράφτη – ΑΟ Βετεράνοι 9-12
Η βαθμολογία:
1. ΑΟ Βετεράνοι (28-16) 9
2. ΑΟ Πετρούπολης (14-16) 6
3. ΝΟ Μυτιλήνης (20-17) 3
4. ΝΑΟ Π. Ράφτη (17-30) 0
2. ΟΜΙΛΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (κολυμβητήριο Ναυπλίου)
ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Ρεθύμνου 3-10, Άρης Κάμπου – Νηρέας Πατρών 10-6
Η βαθμολογία:
1. ΝΟ Ρεθύμνου (38-13) 9
2. Άρης Κάμπου (19-30) 3
3. ΝΟ Ναυπλίου (15-23) 3
4. Νηρέας Πατρών (20-26) 3
3. ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας)
Νίκη Βόλου – ΝΕ Λαμίας 7-9, ΝΕ Λάρισας – ΚΟ Καρδίτσας 8-13, ΝΟΒΑ – Νίκη Βόλου 6-14, ΝΕ Λαμίας – ΝΕ Λάρισας 5-0 (α.α.)
Η βαθμολογία:
1. ΝΕ Λαμίας (32-23) 9
2. Νίκη Βόλου (50-24) 9
3. ΝΟΒΑ (30-34) 6
4. ΚΟ Καρδίτσας (33-41) 6
5. ΝΕ Λάρισας (19-42) 0
4. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ (κολυμβητήριο Ποσειδώνιο)
ΝΟ Καβάλας – Νηρέας Κατερίνης 6-8, Ολυμπιάδα Ιωαννίνων – ΝΑΟ Ναυσίθοος 6-13, ΑΠΣ Οξυγόνο – ΝΟ Καβάλας 12-6, Νηρέας Κατερίνης – Ολυμπιάδα Ιωαννίνων 16-12
Η βαθμολογία:
1. ΑΠΣ Οξυγόνο (57-21) 12
2. Νηρέας Κατερίνης (43-40) 9
3. ΝΟ Καβάλας (26-26) 6
4. ΝΑΟ Ναυσίθοος (31-40) 3
5. Ολυμπιάδα Ιωαννίνων (22-52) 0