ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ 2012

Νέα, αποτελέσματα και ανοικτή συζήτηση για το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Β' Εθνικής κατηγορίας (πρώην Β΄και Γ' κατηγορία μετά την συγχώνευση 2013).

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό keyzer_soze » Δευτ Ιούλ 30, 2012 10:15 pm

ποιο site ρε παιδιά. εδὠ δεν μπορούν να κάνουν αντιγραφή / επικόλληση.
ξέρεις φίλε μου σε πόσους αγώνες έχω πάει την ομάδα όπου στο δρόμο άλλαζε το πρόγραμμα κ οι πισίνες?? ακόμα εκρεμεί το θέμα της νελ...
αν δε κάνω λάθος το τραβανε για ασφαλιστικά μετρα (διακοπή της τελ. φάσης) μέχρι να εκδικαστεί η ένσταση του νελ!!!
εσείς έχετε κανένα νέο?
keyzer_soze
 
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 21, 2011 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό vaziliz » Τρί Ιούλ 31, 2012 11:29 am

vargas έγραψε:ΟΚ. Προφανώς κάτι παραπάνω ξέρετε από ΄μένα που είμαι ένας απλός φίλαθλος. Φίλιππε γιαυτό σημείωσα παραπάνω:
"Εάν οι προτάσεις σας είναι εφικτές και δεν έχουν πρόθεση να καπελωθούν κάποιοι όλο και κάτι μπορεί να βγει." Ακριβώς για να μη θεωρηθεί αυτή η προσπάθεια "ανταρσία" και όλα αυτά που εύλογα φοβάσαι ότι μπορεί να θεωρηθούν.

Προσωπικά δεν διαθέτω το "ειδικό βάρος" (μόνο σκέτο βάρος!) για να θέσω και εγώ τον εαυτό μου στη διάθεση σας σε άλλη μια πιθανή προσπάθεια για αλλαγή στον τρόπο διεξαγωγής των μικρών κατηγοριών. Παρόλα αυτά εύχομαι κάποιος κάπου σύντομα (και όχι κάποτε) να βρει την όρεξη, την υπομονή και το κουράγιο να ξεκινήσει το θέμα της αναδιάρθρωσης.
Καλές Διακοπές σε όλους !

Δεν μπορώ να μην καταθέσω κι εγώ την άποψή μου σε αυτό το φλέγον θέμα.... Συμφωνώ απόλυτα με όλους ... ναι πρέπει να βρεθεί διαφορετικός τρόπος διεξαγωγής των Πρωταθλημάτων, ναι θέλει προσοχή στο πως θα στηθεί το όλο εγχείρημα ναι θέλει προσοχή για να μην φανεί σαν κάτι διαφορετικό.
Όλοι γνωρίζεται πως διεξάγωνται τα Πρωταθλήματα των μικρών κατηγοριών ... μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας... ομάδες που μαζεύονται για σουβλάκια τον Σεπτέμβριο, δίνουν ραντεβού για μπριζολάκια τον Ιανουάριο, και τον Μάρτιο κούτσα κούτσα μαζεύονται μερικοί για προπονήσεις(μπάνια)....σε ένα ή 2 ΣΚ γίνεται το Πρωτάθλημα και τέλος. Συνήθως η σύνθεση των ομάδων αυτών είναι μεγάλοι σε ηλικία παίκτες μερικοί που είχαν να παίξουν χρόνια, μερικοί κολυμβητές ξεχασμένοι και μερικά πιτσιρίκια. Κάνουν όλοι κάτι σαν προπόνηση, οι μισοί μεγάλοι σε ηλικία φεύγουν στην πορεία για διακοπές γιατί ο ορισμός του Πρωταθλήματος δεν τους βόλεψε, μερικά πιτσιρίκια φεύγουν για Μύκονο ... και παίζουν όσοι μείνουν...! Πάνε σε ένα κολυμβητήριο που έχει δεν έχει χρονόμετρα, έχει δεν έχει κώνους έχει δεν έχει γραμματεία... και παίζουν ... αυτό είναι Πρωτάθλημα? Έτσι θα τραβήξουμε τα παιδιά της επαρχίας και τα μικρότερα παιδιά να παίξουν πόλο ?είναι αυτό Πρωτάθλημα? Να είσαι πιτσιρικάς και να πρέπει να θυσιάσεις τις διακοπές σου για 3 παιχνίδια? Να κολυμπάω για 3 παιχνίδια τον χρόνο ? κι αν είμαι από περιοχή που δεν μπορώ να παίξω ένα φιλικό όλο τον χρόνο ... σκοτώνομαι για 3 παιχνίδια? ΓΙΑΤΙ?
Και δυστυχώς έτσι έχουν γίνει και τα Πρωταθλήματα και στις υπόλοιπες κατηγορίες .... τραγικό ...

Αν είσαι από την Αθήνα κι έχεις την τύχη να είσαι σε μία από τις κανονικές ομάδες ... ως πιτσιρικάς, μέσα στον χρόνο, έχεις να παιξεις παιδικά, εφηβικά, νέων, αν είσαι καλός αντρών κτλ ... έχει ενδιαφέρον ... έχει ροή η χρονιά, στόχους κτλ ...

Εγώ θέλω μόνο να θέσω υπό την σκέψη σας τον τρόπο διεξαγωγής των Πρωταθλημάτων Β και Γ ΑΓΓΛΙΑΣ ... ΑΓΓΛΙΑΣ... εκεί που δεν έχει πόλο ... δεν έχει όμως .... ειλικρινά ... ΤΙΠΟΤΑ .... αφού είχα την τύχη να παίξω 3 χρόνια στην τοπική ομάδα.
Η τοπική ομάδα είχε στην διάθεσή της 25 παίκτες...ένας κορμός από 6 παίκτες και μετά 2 ηλικιακά γκρουπ ... πιτσιρίκια (έως 25 χρονών) και μεγάλους. .. έως ..... ... 76 χρονών (είχα συμπαίκτη που έπαιζε πόλο 20 χρόνια και είχε ξεκινήσει στα 56 του !!!!!)
Στην ομάδα αυτή λοιπόν ... έπαιζα ένα παιχνίδι την εβδομάδα σχεδόν ... για όλο το χρόνο... κάναμε μία προπόνηση κι ένα παιχνίδι....Παίζαμε σε 2 διαφορετικές κατηγορίες Β1 και Β2 ... κάτι τέτοιο (ποτέ δεν κατάλαβα πως το κάνουν ακριβώς) στην κάθε μία με διαφοερτική σύνθεση γιατί υπήρχε ηλικιακό όριο και με εμένα να μην μιλάω για να μην καταλάβουν ότι είμαι ξένος :P (μόνο το μαλάκα βέβαια αρκούσε).
Στο ένα πρωτάθλημα έπαιζαν οι μικροί στο άλλο όλοι ... κάπως έτσι ήταν κι ανάλογα με την δυναμικότητα της ομάδας μας αλλά και την σύνθεση κάθε χρόνο δηλώναμε σε ποιο πρωτάθλημα θα παίξουμε και σε ποιο όχι.
Στα Πρωταθλήματα αυτά παίζαμε με δικά μας έξοδα. Η φιλοξενούμενη ομάδα πλήρωνε τον διαιτητή (ένας ήταν μόνο) και η γηπεδούχος πλήρωνε την πισίνα και τον ναυαγοσώστη (χωρίς ναυαγοσώστη ούτα στα πλακάκια δεν πλησίαζες ...όχι να παίξεις αγώνα) . Ο διαιτητής έπαιρνε περίπου 50 λίρες το παιχνίδι... επί τόπου από τους παίκτες ... για τα έξοδα μετακίνησής του και τον κόπο του... !!!!! Μετά το παιχνίδι υποχρεωτικά και οι δύο ομάδες και ο διαιτητής στην Pub της γειτονιάς για μία μπύρα για να είμαστε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ....
Η διεξαγωγή του Πρωταθλήματος γίνονταν σύμφωνα με την γεωγραφική περιοχή της κάθε πόλης. Είχαν χωρίσει νομούς και γεωγραφικά διαμερίσματα και έπαιζες με τοπικές ομάδες για να μην έχεις έξοδα μετακίνησης γιατί πήγαινες με αυτοκίνητο (που πλήρωνε όλη η ομάδα την βενζίνη δια του όσοι ήμασταν). Η ίδια ομάδα είχε δικαίωμα να δηλώσει συμμετοχή και στο National Cup αρκεί να μετακινηθεί με δικά της έξοδα σε κοντινή πόλη όμως .. δεν μπορούσες π.χ. να παίξεις με ομάδα του Νότου αν ήσουν στο Newcastle ... ! Έπαιζες όμως με τις ομάδες κοντινών διαμερισμάτων ...
Τα διαμερίσματα όριζαν και τα κλιμάκια των εθνικών ομάδων....
Κάπως έτσι ήταν ... έχουν περάσει και 10 χρόνια και δεν είχα ρωτήσει και ποτέ τι και πως ... εγώ να παίζω ήθελα ... αν κάποιος έχει περισσότερες λεπτομέρειες ας τα πει για να εμπλουτίσω και τις γνώσεις μου.
Ο μόνος λόγος που το καταθέτω αυτό είναι για να σας δείξω ότι ακόμα και σε χώρες που δεν υπήρχε τουλάχιστον πριν 10 χρόνια η παραμικρή υποδομή για το άθλημα, είχαν βρει έναν τρόπο και έπαιζες πόλο συνέχεια... δεν γούσταραν να παίζουν και να κάνουν προπόνηση μόνοι τους ... ήθελαν να παίζουν... κι έπαιζαν ... Ίσως θα μπορούσε να είναι ένας τρόπος διεξαγωγής των Πρωταθλημάτων κι εδώ ... τώρα θα μου πείτε ...ωραία ρε μεγάλε ... Οι ομάδες της Ρόδου, και άλλων νησιών τι θα κάνουν ? κάθε εβδομάδα θα πηγαίνουν ταξίδια ? δεν ξέρω τι να κάνουν ... αλλά ομάδες όπως η Κρήτη θα μπορούσαν να έχουν ένα δικό τους Πρωτάθλημα και να βγαίνει ο εκπρόσωπος του Νησιού να παίξει σε ένα ΣΚ στην τελική φάση .. δεν ξέρω ... θέλει κι άλλα μυαλά για να το φτιάξουμε ....
αλλά ο τρόπος που γίνεται το πρωτάθλημα τώρα είναι τουλάχιστον απαράδεκτος ..... και δεν το λέω για μένα ... αλλά αν ήμουν προπονητής και είχε 5 15χρονα ... δεν θα ήξερα τι να κάνω για να τα κρατήσω μέσα στο νερό όλο το χρόνο ή να τους πω έλα του χρόνου πάλι κτλ κτλ κτλ ....
Άβαταρ μέλους
vaziliz
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 2:23 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό 470GRE » Τρί Ιούλ 31, 2012 7:39 pm

Να κάνω και ΄γω μια ερώτηση και ας απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει καλύτερα το θέμα :
Πως αποδεικνύεται ότι κάποιος είναι προπονητής ;;;
Αφού τέτοια σχολή(πλην ΤΕΦΑΑ) για το χώρο δεν υπάρχει και εξ΄όσων γνωρίζω δεν υπάρχει και κάποιου είδους "μητρώο προπονητών" .
Με ποιο τρόπο γίνεται η επαλήθευση και κατ΄επέκταση η τιμωρία ;; javascript:emoticon(':?:')

Η απαντηση στο ερωτημα ειναι η εξης.
Υπαρχουν δυο τροποι να αποδειχθει οτι καποιος ειναι προπονητης. Ο τυπικος και ο ουσιαστικος.
Τυπικα, ενας ειναι προπονητης οταν εχει πτυχιο ΤΕΦΑΑ με ειδικοτητα υδατοσφαιριση ή εχει πτυχιο σχολης της Γ.Γ.Α. και εχει προμηθευτει την σχετικη αδεια ασκησης επαγγελματος απο την Γ.Γ.Α. Επισης πρεπει να ειναι μελος του ΣΕΠΚΥΚ (ειναι ο ιδιος συνδεσμος για ολους τους προπονητες κολυμβησης - υδατοσφαιρισης - καταδυσεων). Ο ΣΕΠΚΥΚ εκδιδει ταυτοτητα, σαν πιστωτικη καρτα, η οποια ισχυει για ενα ετος και ανανεωνεται καθε χρονο. Αυτα τα οριζει ο αθλητικος νομος. Συμφωνα με την Γενικη προκηρυξη πρωταθληματων της Κ.Ο.Ε. ολοι οι προπονητες που δηλωνονται απο τις ομαδες στους αγωνες θα πρεπει να καταθετουν αυτην την ταυτοτητα, διαφορετικα δεν μπορουν να δηλωθουν ως προπονητες. Βεβαια ολοι γνωριζουμε τι γινεται στα πρωταθληματα και πως αγωνιζονται οι ομαδες. Εν πασει περιπτωσει, αυτο ειναι το τυπικο μερος του θεματος.
Το ουσιαστικο κομματι ειναι πιο απλο. Οταν καποιος δηλωθει στο φυλλο αγωνα σαν προπονητης, ειτε εχει ειτε δεν εχει τα τυπικα προσοντα που ανεφερα παραπανω, ειναι προπονητης εν ενεργεια. Κατα την αποψη μου αυτο, οσο αφορα το θεμα μας δηλαδη να χανει την ιδιοτητα του αθλητη, δεν ειναι σωστο διοτι πολλοι αθλητες εν ενεργεια εργαζονται ως προπονητες σε ηλικιακες κατηγοριες ή σε ομαδες μικρων κατηγοριων. Και δεν το κανουν γιατι εχουν στο μυαλο τους να κανουν καριερα προπονητη αλλα επειδη δεν υπαρχουν αλλες λυσεις στο σωματειο ή για να βγαλουν ενα χαρτζιλικι για τους καφεδες.
Βεβαια αυτο δεν συμβαδιζει με την προκηρυξη της Κ.Ο.Ε., αλλα δεν ειναι και το μοναδικο.
Αποψη μου ειναι οτι απο την στιγμη που καποιος εχει την αδεια ασκησης επαγγελματος πρεπει να θεωρειται προπονητης και να μη μπορει να παιζει σαν παικτης. Αν θελετε, ισως θα ηταν πιο δικαιο, ακομη και οι εχοντες την αδεια να μπορουν να παιζουν. Να χανουν αυτοματα το δικαιωμα αυτο μολις ανανεωνουν για την χρονια που τρεχει την ταυτοτητα τους στον ΣΕΠΚΥΚ. Αυτο θα σημαινει οτι ειναι προπονητες σε καποια ομαδα και θα ειναι υποχρεωμενοι να καταθετουν την ταυτοτητα μαζι με τα δελτια σε καθε αγωνα. Ομως επειδη στο αθλημα μας τιποτα δεν λειτουργει συμφωνα με τις προκηρυξεις, δεν υπαρχει κανενας αξιοπιστος τροπος, οπως γινεται τωρα για να μη παρεξηγηθω, να αποδειχθει ποιος ειναι προπονητης και ποιος οχι.
Πιστευω να ελυσα την απορια του φιλου.
Θοδωρος, προπονητης υδατοσφαιρισης
Άβαταρ μέλους
470GRE
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2011 10:35 am
Τοποθεσία: ALEXANDROUPOLIS

Δημοσίευσηαπό keyzer_soze » Τετ Αύγ 01, 2012 12:23 am

το σεπκυκ είναι ένας ΣΥΛΛΟΓΟΣ, ΦΊΛΕ ΜΟΥ. δεν είναι αρμόδιο να εκδίδει ταυτότητα ουτε σε τυφλούς σκύλους...

όσο για το παλιό κόλπο της κατάθεσης της αδειας ασκήσεως (απο την γγα)
το κόψανε κ αυτό...ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ των προπονητών δεν υπάρχει, δεν έχει τπτ. κ θα το στηρίξω απλά στο, ότι μεχρι τώρα δεν έχει κάνει τπτ!!

είναι σαν τα πανεπιστήμια όπου εκδίδουν τα πάσο οι μάγκες τις δαπ.
μόνο που είναι αφέλεια να πιστεύει κανεις ότι η δαπ ΕΚΔΙΔΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ.
απλα την αφήνουν να κάνει μπιζνα για να φαίνεται..
οποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

για τους πολύ αδαείς, διαβαστε απο κάτω.
keyzer_soze
 
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 21, 2011 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό keyzer_soze » Τετ Αύγ 01, 2012 12:39 am

ο κάτοχος πτυχίου τεφαα η ισότιμου κτλ,
καταθέτει
(μαζί με κάποια άλλα δικαιολογητικά ) το πτυχίο του στο τμήμα γυμναστηρίων κ σωματείων της γγα.

κατόπιν η γγα εκδίδει την άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος.
πάνω αριστερα γράφει οτι κοινοποιείται μεταξύ άλλων κ στην κοε.
τώρα το ότι η κοε δεν έχει βάση δεδομένων ,απλά εννοείται..... γιατί δεν είμαστε στο 2098 όπου θα την υποχρεώσουν.
η κοε στηρίζεται στις καταγγελίες τηλ κυρίως. κ ανάλογα με το πόσο γουστάρει κάποιους προχωρά στις αποφάσεις. η τελευταία που αφορά την ομάδα νελ, έχει να κάνει με την περσινή γκρίνια άλλης ομαδας.

αλλά η κοε αφησε τον λούδη κ την παρέα του να παίξουν φέτος με την άλλη λαμία.
τώρα θα αφήσουν αύριο κ την παρέα του υδραικού να συνεχίσει με τους προπονητές....αύριο έχει κλήρωση, κ δεν έχει πει κανείς για μηδενισμό !!!
μόνο την νελ πιάσαν φέτος!!! τρελο το δόκανο//
keyzer_soze
 
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 21, 2011 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό SARONI » Τετ Αύγ 01, 2012 9:29 am

Φίλε Θεόδωρε σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες γνώσεις σου . :D
SARONI
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 8:04 pm

Δημοσίευσηαπό angel3 » Τετ Αύγ 01, 2012 4:39 pm

Οι αγώνες θα γίνουν το διάστημα 2-5/8 στο κολυμβητήριο Πετρούπολης στην Αθήνα.


Α' ΟΜΙΛΟΣ
Πέμπτη 2/8
16.00 Νηρέας Κατ.-ΝΟΒΑ
Παρασκευή 3/8
16.00 ΝΟΒΑ-ΑΗΣ Οξυγόνο
Σάββατο 4/8
09.00 ΝΟ Ρεθύμνου-ΝΟΒΑ
17.30 ΝΟΒΑ-Πετρούπολη
Β' ΟΜΙΛΟΣ
Πέμπτη 2/8
19.00 Βετεράνοι-Νίκη
Παρασκευή 3/8
19.00 Νίκη-ΚΟ Καρδίτσας
Σάββατο 4/8
12.00 Άρης Κάμπου-Νίκη
20.30 Νίκη-ΝΟ Καβάλας
Κυριακή 5/8
Ημιτελικοί
10.00 Α1-Β2
11.30 Β1-Α2
18.00 Μικρός τελικός
21.15 Τελικός

ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΩ ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ Η ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ. ΣΤΟΥΣ ΧΙΑΣΤΙ ΑΓΩΝΕΣ. ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ
ΝΙΚΑΡΑ ΘΥΡΑ-3 ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ
Άβαταρ μέλους
angel3
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 17, 2010 10:09 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο (NEW) Πρωτάθλημα Β' κατηγορίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron