Πρωτάθλημα Γ'Κατηγορίας 2008

Νέα, αποτελέσματα και ανοικτή συζήτηση για το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Β' Εθνικής κατηγορίας (πρώην Β΄και Γ' κατηγορία μετά την συγχώνευση 2013).

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό DinosD » Πέμ Ιούλ 31, 2008 12:17 pm

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΟΛΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ....

Υ.Γ. ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ Η ΔΙΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΜΕΣΩ ΝΕΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ......ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΟΝΑΧΑ....
If you can't play nice...Play water-polo!!!
DinosD
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευτ Ιουν 30, 2008 2:25 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό solid » Πέμ Ιούλ 31, 2008 12:22 pm

Τα αμεσα αποτελεσματα οσον αφορα εμας ηταν το ζητουμενο λογω κολυμβητηριου ωστε να ζητησουμε περισσοτερο χωρο
solid
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2005 3:41 pm

Re: ΟΦΘ

Δημοσίευσηαπό eva5 » Πέμ Ιούλ 31, 2008 9:36 pm

DinosD έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Υ.Γ. ΔΙΑΦΩΝΩ ΠΛΗΡΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ ΠΟΛΛΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ... ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΜΕ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ 15-18 ΕΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΟΙΧΙΣΜΕΝΑ ΜΕ 2-3 ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ.
ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΜΕ 7-8 35+ΑΡΗΔΕΣ ΑΝ ΕΝΕΒΕΙ ΣΤΗΝ Β'?

ΑΥΤΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...


Dino αν αναφέρεσαι στη Μεσόγειο είχε μόνο 2 "δεινόσαυρους" και οι άλλοι πρέπει να είναι 18-23. Υπάρχουν και ομάδες που λειτουργούν σαν υποδοχείς για παιδιά που σπουδάζουν (18-24) και δεν θέλουν να αφιερωθούν "επαγγελματικά" στο πόλο (δίνουν προτεραιότητα στις σπουδές τους) αλλά δεν θέλουν και να το εγκαταλείψουν. Υπάρχει λοιπόν και αυτό το μοντέλο για τις ομάδες της Β και Γ εθνικής μαζί με αυτό που περιέγραψες.
The Magnificent Seven
eva5
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 27, 2007 4:12 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό nick_h2o » Πέμ Ιούλ 31, 2008 11:46 pm

Παναγιώτη.. η Εύα σε έκανε για 23! Τότε εγώ είμαι 21. Ευκαιρία τα πιπινάκια να σκάσουν στη Σίφνο..!
Άβαταρ μέλους
nick_h2o
 
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2005 8:57 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Psarpan » Παρ Αύγ 01, 2008 2:10 pm

Έλα μωρέ τώρα λεπτομέρειες. Την Κυριακή θα είμαι εκεί και σε περιμένω! Πέρα από την πλάκα στη Μεσόγειο είμαι ο τέταρτος μεγαλύτερος και οι υπόλοιποι είναι κάτω από 24 οπότε νομίζω ότι είμαστε όντως νεανική ομάδα.
Psarpan
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 28, 2008 5:53 pm

Δημοσίευσηαπό defender » Παρ Αύγ 01, 2008 2:15 pm

Δε νομιζω οτι αναφερόταν τοσο στη Μεσόγειο που εκτος των δυο, οι υπόλοιποι ειναι νεαροί σε ηλικία, όσο σε Ναύπλιο και Ηλιούπολη που έχουν αρκετούς παίκτες άνω των 30.
defender
 
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2007 12:15 pm

Δημοσίευσηαπό DinosD » Παρ Αύγ 01, 2008 2:26 pm

ΜΙΛΑΩ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.....ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΙ ΕΝΝΟΩ....
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΑΝ Η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ!!!!!!!ΠΟΙΑ????ΝΑΙ Η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ... ΑΝΑΓΚΑΖΕ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ Α2 Η ΤΗΝ Β ΕΣΤΩ, ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ 4-5 ΝΕΑΡΟΥΣ ΕΩΣ 18-19 ΧΡΟΝΩΝ ΣΤΗΝ 7ΑΔΑ ΤΟΥΣ.....

ΕΤΣΙ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΝΕ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝΕ ΤΙΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΤΟΥΣ.....

ΑΠΛΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....
If you can't play nice...Play water-polo!!!
DinosD
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευτ Ιουν 30, 2008 2:25 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό vs » Παρ Αύγ 01, 2008 3:43 pm

Συμφωνώ με την ιδέα σου. Αν όχι στην 7άδα (ώστε να μην ανακατεύεται ο κανονισμός στην τακτική), τότε να έχουν π.χ. τουλάχιστον 6 στη 13άδα.
Έτσι θα μπορούσαν να παίζουν οι μεγαλύτεροι στην 7άδα αλλά με την πρώτη αλλαγή θα έπρεπε να μπει πιτσιρικάς. Και άντε μετά οι μεγάλοι να βγάλουν μόνοι τους 4 περιόδους πρωι και άλλες τόσες το απόγευμα αν ήταν απροπόνητοι.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό DinosD » Παρ Αύγ 01, 2008 4:53 pm

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΩ.....ΝΑ ΔΩΘΟΥΝΕ ΚΙΝΗΤΡΑ ΣΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΝ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΑΙΚΤΕΣ 30+ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΤΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥΣ....ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ....
If you can't play nice...Play water-polo!!!
DinosD
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευτ Ιουν 30, 2008 2:25 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό eva5 » Παρ Αύγ 01, 2008 5:01 pm

DinosD έγραψε:ΜΙΛΑΩ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.....ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΙ ΕΝΝΟΩ....
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΑΝ Η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ!!!!!!!ΠΟΙΑ????ΝΑΙ Η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ... ΑΝΑΓΚΑΖΕ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ Α2 Η ΤΗΝ Β ΕΣΤΩ, ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ 4-5 ΝΕΑΡΟΥΣ ΕΩΣ 18-19 ΧΡΟΝΩΝ ΣΤΗΝ 7ΑΔΑ ΤΟΥΣ.....

ΕΤΣΙ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΝΕ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝΕ ΤΙΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΤΟΥΣ.....

ΑΠΛΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....


Είναι πολύ σωστή η σκέψη σου Dino. Σκέψου όμως ότι υπάρχει και ένα δυναμικό παιδιών που στα 19-25 ή και 30 τους ακόμα θέλουν να παίξουν πόλο αλλά είτε δεν μπορούν είτε δεν θέλουν να το κάνουν με επαγγελματικές συνθήκες Α1. Μην ξεχνάς ότι Α1 και Α2 μαζί έχουν περίπου 400 θέσεις παικτών. Οι υπόλοιποι θα πρέπει να το κόβουν; Και δεν μιλάω για masters (βλ. Βετεράνοι που είναι 40-, 50- something, sorry Mπάμπη) που κι εκεί θα έπρεπε να κάνει κάτι η ομοσπονδία ή να περιμένουμε μόνο ιδιωτικές πρωτοβουλίες.

Σχετικά με τους νεαρούς κάτω των 18, όντως αυτοί οι νεαροί θα παίζουν στα πρωταθλήματα κατηγοριών (έως 18). Αν υπάρχει δε και κανένας καλός θα τον έχει ήδη τσιμπήσει μεγαλύτερη ομάδα. Δεν νομίζω ότι με τον τρόπο που διαξάγεται η Β και Γ εθνική (2 Σαββατοκύριακα) τα παιδιά αυτά θα πλουτίσουν τις παραστάσεις τους. Το σημαντικό είναι να έχουν δραστηριότητα όλο το χρόνο. Μόνο σε Α2 και Α1 όπου υπάρχει δραστηριότητα όλο το χρόνο μπορεί να θεωρήσεις ότι όντως κάτι κερδίζουν.

ΥΓ Η Μεσόγειος δεν έχει δικές της ακαδημίες αλλά τροφοδοτείται από τις ακαδημίες της Βουλιαγμένης. Είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα για την ομάδα του Λαιμού προκειμένου να μην το κόβουν παίκτες που δεν θα συνεχίσουν στην πρώτη ομάδα ή να ξαναρχίζουν πρώην παίκτες της που ...παλιμπαιδίζουν και βλέπουν τον αθλητισμό ως τρόπο ζωής και μπράβο τους. Οι πρώτοι διδάξαντες πάντως είναι οι Χιώτες, κυρίως ως προς το δεύτερο σκέλος...(βλ. Αρης Κάμπου)
The Magnificent Seven
eva5
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 27, 2007 4:12 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό nick_h2o » Παρ Αύγ 01, 2008 5:49 pm

Συγνώμη παιδιά αλλά τα σενάρια για "νεανικές" ομάδες ξεχάστε τα. Όντως υπάρχουν πολλοί οι οποίοι θέλουν να κάνουν απλά το χαβαλέ τους και τίποτα παραπάνω. Αναγκαστικά θα παίξουν σε μικρότερες κατηγορίες και δη Γ', Δ' Εθνική.
Την ύπαρξη νέων παικτών προσπαθεί να υιοθετήσει η UEFA στις ποδοσφαιρικές ομάδες αλλά με μεγάλες αντιδράσεις μέχρι στιγμής.
Στην Ελλάδα (υδατοσφαίριση μιλάω) πολλές ομάδες Περιφέρειας στηρίζονται στην εμπειρία μεγάλων παικτών καθώς τα τμήματα υποδομής παρακμάζουν. Σε αυτές τις περιπτώσεις (επαρχία) τα νέα παιδιά στρέφονται στην κολύμβηση αφού δεν υπάρχει ικανοποιητικός αριθμός παιδιών για να συγκροτηθεί ομάδα πόλο. Πείτε μου τα τελευταία χρόνια πόσα ταλέντα έβγαλαν η Ξάνθη, η Καβάλα, η Κοζάνη, η Κεφαλλονιά, το Μεσολόγγι και άλλες επαρχιακές πόλεις οι οποίες αγωνίζονται στις τελευταίες κατηγορίες της Ελλάδας.
Άβαταρ μέλους
nick_h2o
 
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2005 8:57 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό vs » Παρ Αύγ 01, 2008 5:54 pm

nick_h2o έγραψε:Πείτε μου τα τελευταία χρόνια πόσα ταλέντα έβγαλαν η Ξάνθη, η Καβάλα, η Κοζάνη, η Κεφαλλονιά, το Μεσολόγγι και άλλες επαρχιακές πόλεις οι οποίες αγωνίζονται στις τελευταίες κατηγορίες της Ελλάδας.

Νίκο, πόσες από αυτές τις ομάδες ασχολήθηκαν σοβαρά να βγάλουν ταλέντα ; Αν έχω καταλάβει καλά, όλες παίρνουν έναν έμπειρο προπονητή, που δε μένει καν στην πόλη (άρα πώς να οργανώσει το σύστημα να βγάλει ταλέντα), με μόνο γνώμονα τις επαφές του στην αγορά, ώστε να φέρει το δελτίο παλιών του συμπαικτών κλπ.

Ιδιαίτερα σε φοιτητουπόλεις θα ήταν πολύ πιο εύκολο να στηθεί και σταθεί μια ομάδα, έχοντας "μεταγραφές" φοιτητών, δηλ. 18-20ετών. Λίγη συνεργασία με τις τοπικές σχολές χρειάζεται και θα συνδράμει και αυτή στην ενασχόληση των ντόπιων παιδιών με το πόλο. Άσε που θα βοηθήσει να δέσουν γρηγορότερα και οι φοιτητές με την τοπική κοινωνία.

Αλλά όλοι κοιτάνε να φάνε τα έτοιμα.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

zisopoylos

Δημοσίευσηαπό giannis.zisopoulos » Κυρ Αύγ 10, 2008 9:13 pm

Ξέρει κανείς ποιες ομάδες πέσανε από την Γ’ στη Δ΄ ?
giannis.zisopoulos
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 3:31 am

Δημοσίευσηαπό nick.h2o » Δευτ Αύγ 11, 2008 2:38 pm

Μεσολόγγι και Χαιδάρι από Αθήνα. Δεν ξέρω τι έγινε στον Βορρά.
Άβαταρ μέλους
nick.h2o
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 8:02 pm

Δημοσίευσηαπό GuillermoMolina2 » Δευτ Αύγ 11, 2008 3:26 pm

nick.h2o έγραψε:Μεσολόγγι και Χαιδάρι από Αθήνα. Δεν ξέρω τι έγινε στον Βορρά.


Η Κομοτηνη επεσε απο βορρα.
Άβαταρ μέλους
GuillermoMolina2
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 10, 2008 7:06 pm

Δημοσίευσηαπό Smart rat » Δευτ Αύγ 18, 2008 10:56 pm

κριμα :cry:
Smart rat
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τρί Μαρ 11, 2008 10:13 pm

Δημοσίευσηαπό SARONI » Κυρ Οκτ 19, 2008 6:33 pm

Ρε παιδιά , εμφανίστηκε πάλι ο μανατζερίσκος μετά από.... καιρό.....
Που ήταν τόσο καιρό ;;;;;;;
Γεια σου ρε ζεράρ...
Μου αρέσει πολύ που είσαι σε όλα ειδικός .
Άποψη για όλα, επί παντώς επιστητού, φλυαρίες, αναλύσεις, ανέξοδα όλα χωρίς ουσία και αποτέλεσμα.
SARONI
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 8:04 pm

Προηγούμενη

Επιστροφή στο (NEW) Πρωτάθλημα Β' κατηγορίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron