Πρωτάθλημα Παλαιμάχων (MASTERS) στην Ελλάδα ?

Ο παλιός είναι αλλιώς..... πρωταθλήματα MASTERs και διοργανώσεις

Δημοσίευσηαπό MARY C » Τετ Οκτ 10, 2007 5:52 pm

:shock:
Να σας διορθώσω λίγο το Australasians Maters Games δεν γίνεται στο
Περθ αλλά στην Αδελαίδα στις 5-14 Οκτωβρίου.
MARY C
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 24, 2007 8:06 pm

Δημοσίευσηαπό MARY C » Τετ Οκτ 10, 2007 6:22 pm

MARY C έγραψε::shock:
Να σας διορθώσω λίγο το Australasians Maters Games γίνεται
Αδελαίδα στις 5-14 Οκτωβρίου.

Mήπως μπερδευτήκατε γιατί το FINA WORLDS MASTERS CHAMPIONSHIPS γίνεται όντως στο Περθ το 2008
MARY C
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 24, 2007 8:06 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τετ Οκτ 10, 2007 6:38 pm

MARY C έγραψε::shock:
Να σας διορθώσω λίγο το Australasians Maters Games δεν γίνεται στο
Περθ αλλά στην Αδελαίδα στις 5-14 Οκτωβρίου.


Εγω μιλαω για το παγκοσμιο πρωταθλημα μαστερς υπο την αιγιδα της ΦΙΝΑ στο Περθ 15-25/4/2008.

Απ'οτι εμαθα, υπαρχει η περιπτωση να μπορουν να συμμετασχουν και ομαδες εκτος απο εθνικες.
Η συμμετοχη κοστιζει 67 δολλαρια το ατομο και 400 δολλαρια η ομαδα επιπλεον. Αν δεν φερει μια ομαδα μαζι της διαιτητη, τοτε πληρωνει 400 ακομα δολλαρια.
Αρα εχουμε μια καθαρη περιπτωση διασκεδασης για αυτους που θα βαλουν το χερι στην τσεπη (προσθεστε στα ανωτερω χρηματα, τα εισητηρια, την διαμονη και την διατροφη).
Αν ομως εμφανιστει Εθνικη ομαδα της Ελλαδας, τοτε μιλαμε για αλητεια που θα εχει μεθοδευτει μεσω της ΚΟΕ και της ΓΓΑ. Ελπιζω να μην γινει κατι τετοιο.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό babis » Πέμ Μαρ 06, 2008 11:46 am

sharkface έγραψε:Λοιπον, σας ενημερωνω οτι υπαρχει παγκοσμιο πρωταθλημα μαστερ το οποιο διοργανωνεται φετος στο Περθ. Ηταν να γινει τον Απριλιο του 2008 αλλα μαλλον παει απο οτι ακουσα για τον Οκτωβριο.
Ξερετε οτι κατι "μαγκακια" εχουν ηδη βγαλει εισιτηρια για εκει, εχοντας βρει την ακρη με την ομογενεια, και θα παρουσιαστουν ως Εθνικη Ομαδα της Ελλαδας?
Και εσυ coachfk θελεις να μαζευτουμε και να παμε στον κοντο για να κανουμε πρωταθλημα μαστερ? Ακομα κι εκει παιζονται συμφεροντα δυστυχως...

Ας διευκρινησω μερικα πραγματα για να μαθει ο κοσμος και εσυ συγκεκριμενα που στη πραγματικοτητα τιποτα δεν ξερεις αλλα, το χειριστο, νομιζεις οτι ξερεις.
Για ολα τα ταξιδια των masters υπευθυνος ειμαι εγω. Το ονομα μου ειναι Μπαμπης Χαραλαμπιδης.
Δεν εκπροσωπουμε την Ελλαδα σαν επιλεκτοι αλλα σαν οντοτητες.
Σε κανενα πρωταθλημα masters δεν μετεχουν εθνικες ομαδες, ουτε ασφαλως και στο παγκοσμιο του perth, γιατι απλουστατα δεν υπαρχει καμια αρχη να επιλεξει αθλητες που εχουν τελειωσει την καριερα τους. Ετσι λοιπον, σε ολα αυτα τα τουρνουα συμμετεχουν οι ομαδες σαν απλες ομαδες και ποτε σαν εθνικες. Γι αυτον ακριβως το λογο και πολλες χωρες μετεχουν με 2 ή και περισσοτερες ομαδες.
Επιπλεον καθε ομαδα μπορει να περιλαβει και παιχτες free agents και απο αλλα κρατη, δηλ. ανθρωπους που θελουν να μετεχουν αλλα δεν εχουν ομαδα.
Απο που κι ως που λοιπον εθνικη Ελλαδας.
Μαγκακια δεν ειμαστε. Εμενα συγκεκριμενα με σεβεται ολη η Ελλαδα στον επαγγελματικο τομεα που υπηρετω. Επομενως διορθωσε τους τροπους σου.
ειμαστε φιλοι που μαζευτηκαμε για να παμε, αλλα τελικα δεν τα καταφεραμε επειδη προεκυψαν επαγγελματικες υποχρεωσεις σε πολλους.
Δεν απευθυνθηκα ποτε στην ομογενεια. Μιλουσα μονο με τον Tom Hoad που μαλλον τον ξερετε ολοι.
Τα εισιτηρια τα εκλεισα εγω για ολους και λογω της αναβολης του ταξιδιου χασαμε και τις προκαταβολες που τις πληρωσαμε ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ. Δεν απευθυνθηκα στην ομοσπονδια ποτε.
Τα ταξιδια αυτα ειναι ιδιωτικη πρωτοβουλια παντα και τα χρηματα γινονται ρεφενες απο τους συμμετεχοντες.
Οπως ειπα και πριν δεν παρουσιαζομαστε ποτε σαν Εθνικη ομαδα της Ελλαδας γιατι πρωτον δεν ειμαστε και δευτερον γιατι δεν υπαρχει αυτη η εννοια σ αυτα τα τουρνουα.
Ενημερωνω επιπλεον τον sharkface οτι το ταξιδι στην Κουβα εγινε. Αηττητοι και εκει οπως και στην Βραζιλια που κερδισαμε το τουρνουα ομαδων αμερικης. (βορειας και νοτιας)
Στην Κων/πολη (παλι με χρηματα δικα μας) χασαμε απο τους Ουγγρους στον τελικο με 1 γκολ στην παραταση.
Το ονομα της ομαδας μας ειναι Greek Water Polo Masters οπως και αλλων ειναι triton, baracouda, friends, monsters κλπ.
Οι σοφοι μας προγονοι ελεγαν πως η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια ενω οι νεωτεροι λεμε..καλα δεν ηξερες γιατι δεν ρωταγες και εκτιθεσαι και γελανε μαζι σου?
Τελως παντων. χθες με ενημερωσε o Tom απο το perth οτι ακομα υπαρχει θεση για μια ομαδα. Σημαινει οτι μας περιμενουν.
Αν ενδιαφερεστε ενημερωστε με.
Το εισητηριο ειναι 940 ευρω συν φοροι, το ξενοδοχειο ειναι σουιτες πολυτελειας με τρια τζακουζι και το κοστος ειναι περιπου 50 ευρω την ημερα για τον καθενα μας.
Η συμμετοχη στους αγωνες ειναι περιπου 40 ευρω για τον καθενα και η κατηγορια στην οποια θελω να μετεχουμε ειναι η 40+
Οποιος εχει αποριες για την ομαδα των masters ας με ρωτησει. Ξερω πολυ καλα να του απαντησω.
Ευχαριστω κσι συγνωμη για το μακροσκελες του γραμματος.
babis
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 9:18 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό sharkface » Παρ Μαρ 07, 2008 10:38 am

Γεια σου φιλε Μπαμπη. Φυσικα ειμαι ξερολας, αυτο το εχουν καταλαβει ολοι στο διαδικτυο. Το ξαναλεω λοιπον για να μην το ξεχασετε 8) 8) 8)
Οταν λες για ολα τα ταξιδια των μαστερς εισαι εσυ υπευθυνος, ελπιζω να εννοεις μονο την ομαδα που εχετε φτιαξει καμμια 15αρια ατομα. Υπευθυνος δεν υπαρχει πουθενα, γιατι κατι τετοιο οριζεται μονο απο την ΚΟΕ. Αν εισαι ορισμενος απο την ομοσπονδια, τοτε ερχεσαι στα λογια μου.
Θελεις να μας πεις επισης οτι δεν παρουσιαστηκατε σαν εθνικη Ελλαδος στην Βραζιλια. Τα δικα μου στοιχεια δυστυχως αλλα λενε. Βεβαια δεν σας κατηγορησε κανεις για αυτο, πολυ καλα κανατε και πηγατε εκει.
Οσον αφορα το Περθ, ατομα της ομαδας σας μου ειπαν οτι εχει γινει επαφη με την ομογενεια, δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου.
Αν διαβασεις τα μηνυματα μου, θα δεις οτι δεν κατηγορησα κανεναν απο εσας, αντιθετα μαλιστα ειπα οτι μεχρι τωρα πληρωνετε απο την τσεπη σας. Συγκεκριμενα εγραψα:
Μα δεν καταλαβες οτι αυτο που εκαναν ως τωρα το εκαναν χωρις να ενοχλουν καθολου, και μονο για την παρτι τους και την διασκεδαση τους.
Νομιζω οτι ημουν σαφης.
Οι ανθρωποι πληρωσαν απο την τσεπη τους (τουλαχιστον μεχρι τωρα).
Οι ιδιοι δεν αρνουνται κατι τετοιο.
Εγω πληροφοριες σας εδωσα κι οχι σεναρια περιεργα.

Να πληροφορησω επισης οτι στο ξεκινημα αυτης της προσπαθειας δεν συμμετειχες. Και ολη αυτη η προσπαθεια που ξεκινησε για πλακα σε μια καφετερια της Γλυφαδας πριν 2-3 χρονια, ελπιζω να εχει συνεχεια.
Το παραπανω το ανεφερα για να σου δειξω οτι ειμαι ενημερωμενος (ρωτησα και εμαθα, δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου).
Περιμενω επισης να καταθεσεις καποιες προτασεις, μια και δηλωνεις υπευθυνος των μαστερ στην Ελλαδα, για την διοργανωση καποιου η καποιων τουρνουα παλαιμαχων. Τουλαχιστον σε αυτο το φορουμ, καποιοι εχουν πει την αποψη τους.
Η λεξη μαγκακια που σε πειραξε, ειναι βεβαια υπερβολικη, και απλα την χρησιμοποιω αρκετες φορες, για να δωσω εμφαση στα γραφομενα μου. Αν θιχτηκες, σου ζηταω συγγνωμη, αλλα δεν ειχα καμμια τετοια προθεση.........
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό babis » Παρ Μαρ 07, 2008 11:32 am

Γεια σου sharkface. Μακαρι να ξερα και ποιος εισαι. Καλα θα μου πεις ιδιαιτερως αφου ξερεις το mail μου.
Για να κανουμε λιγη ιστορια. Στη Γλυφαδα πριν 3 χρονια δεν φιαχτηκε ομαδα masters οπως λες αλλα ο Κριτωνας ο Μαρκογλου συζητησε με τον Κυριακο να γινει ενα ταξιδι στην Πολη επειδη υπηρχε βαθεια και παληα φιλια του Κριτωνα με παληους παιχτες απο τα Πριγκηπονησια. Ετσι δημιουργηθηκε η πρωτη ομαδα γερων που παιξαμε το φιλικο στην Πολη και ανταποδωσαμε τη φιλοξενια αργοτερα στην Ελλαδα.
Οταν γυρισαμε, επειδη περασαμε φανταστικα, αρχισα να ασχολουμαι στο διαδικτυο και ανακαλυψα το ταξιδι στο Sao Paolo. Φανταστικο κι αυτο.
Ετσι λοιπον ειμαι, λεμε, υπευθυνος, επειδη μονο εγω ασχολουμαι και τα βρισκουν ολα ετοιμα οι κολλητοι μου. Υπευθυνος βεβαια αυτης της παρεας των 15 ατομων γιατι στην ουσια η ορολογια masters σημαινει παρεα παληων αθλητων που θελουν να γυμναστουν για να διατηρησουν την υγεια τους, να ανεβασουν ξανα την αδρεναλινη τους, να κερδισουν παλι για να θυμηθουν πως ειναι, και να καταναλωσουν και πολλες ποσοτητες μπυρας και γελιου.
Καμια ομοσπονδια δεν υπαρχει πισω απο τις κατηγοριες masters.
Η Παγκοσμια ομοσπονδια απλως εχει ορισει τους κανονισμους.
Δεν υπαρχουν ουτε θα υπαρξουν ποτε Εθνικες ομαδες masters επειδη δεν υπαρχει καμια "αρχη" που θα επιλεξει χοντρους ασπρομαλληδες γερους με πονους στις αρθρωσεις. ενταξει? Οι αγωνες χανουν πολυ απο την αιγλη τους επειδη δεν μπορουν να μετεχουν ολοι οι θρυλοι του αθληματος διοτι το σπορ ειναι ακριβο. Ολα τα εξοδα επιβαρυνουν εμας τους ιδιους.
Δεν υπαρχουν σπονσορες ακομα.
Να ξερετε βεβαια οτι το αισιοδοξο της υποθεσης ειναι πως η ευρωπαικη κοινοτητα εχει σκοπο να ριξει βαρος στον ερασιτεχνικο αθλητισμο ηλικιων > των 35. Ο κοσμος βαρεθηκε να βλεπει ανθρωπινα φαρμακεια να μετεχουν σε αγωνες.
Παρακατω: Το περθ το χασαμε. Ειμαι σε επαφη με την Ουγγρικη ομοσπονδια για τη δημιουργια τουρνουα. Στην Πολη παμε οποτε θελουμε.
Ελπιζω οτι φετος θα γινει ευρωπαικο τουρνουα.
Οσοι ενδιαφερεστε ας το κανετε γνωστο ετσι ωστε συνεχισουμε αυτο που ξεκινησα μεχρι οσο αντεχουμε.
Ας μην ξεχνατε οτι οι αγωνες αυτοι ειναι μικτων ομαδων οποτε και οι γυναικες ανω των 40 μπορουν να δειξουν ενδιαφερον.
babis
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 9:18 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Παρ Μαρ 07, 2008 5:17 pm

Μπαμπη, προσεχε...

Μην...ανοιγεσε πολυ γιατι θα σε φαει, σκυλοψαρομουτσουνα :lol: :D :lol: :wink:

Οχι τιποτε αλλο. Εισαστε και στην ιδια ομαδα και δεν βλεπω να σου δινει...πασες!!!

Τζαμπα θα κολυμπας, τωρα :D :shock: :)
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό babis » Παρ Μαρ 07, 2008 6:19 pm

στην ιδια ομαδα ειμαστε? αποκλειεται. Θα με τρελανετε. Η ομαδα των βετερανων δεν εχει αλλους ξερολες εκτος απο μενα.
Καποιος μπηκε στο μυαλο μου αλλα αυτος δεν ξερει να βαζει τηλεφωνα στη μνημη του κινητου του και ξερει να κανει συζητηση σε group στο διαδικτυο? ολο εκπληξεις ειναι η ζωη.
babis
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 9:18 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό nemesis » Κυρ Μαρ 09, 2008 4:56 pm

babis έγραψε:στην ιδια ομαδα ειμαστε? αποκλειεται. Θα με τρελανετε. Η ομαδα των βετερανων δεν εχει αλλους ξερολες εκτος απο μενα.
Καποιος μπηκε στο μυαλο μου αλλα αυτος δεν ξερει να βαζει τηλεφωνα στη μνημη του κινητου του και ξερει να κανει συζητηση σε group στο διαδικτυο? ολο εκπληξεις ειναι η ζωη.







ΜΠΑΜΠΗ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΣΕ ΠΕΤΥΧΩ ΕΔΩ , ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΣΑΚΩΘΗΚΕΣ , ΠΑΛΙΟ ΓΑΥΡΕ ,Ο ΤΖΟΥΒΕΛΕΚΑΚΗΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΞΕΡΕΙΣ ?ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ 40 ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ?39 ΔΗΛΑΔΗ!!! :lol: :D :wink:
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό babis » Δευτ Μαρ 10, 2008 9:46 am

καλημερα.
δεν τσακωθηκα με κανενα. απλως ξεκαθαρισα μια κατασταση που αιωρουταν λογω κακης πληροφορησης του ομιλητη.
Ο νεωτερος παιχτης καθοριζει το ηλικιακο γκρουπ συμμετοχης.
Τα γκρουπ αλλαζουν ανα πανταετια.
αν εισαι 39 πρεπει να παιξουμε στην κατηγορια 35-40. Ποιο δυνατα παιδια και πολυ πιο κοντα στη συνταξιοδοτηση απο μας.
Αρα πιο δυσκολο πρωταθλημα.
Δεν ξερω για ποιον απ τους 2 Τζουβελεκακηδες ρωτας. και οι δυο ειναι μια χαρα, και οι δυο ειναι τετραπαχοι χωρις λαιμο απο το υποδοριο λιπος.
babis
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 9:18 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό nemesis » Δευτ Μαρ 10, 2008 10:17 pm

babis έγραψε:καλημερα.
δεν τσακωθηκα με κανενα. απλως ξεκαθαρισα μια κατασταση που αιωρουταν λογω κακης πληροφορησης του ομιλητη.
Ο νεωτερος παιχτης καθοριζει το ηλικιακο γκρουπ συμμετοχης.
Τα γκρουπ αλλαζουν ανα πανταετια.
αν εισαι 39 πρεπει να παιξουμε στην κατηγορια 35-40. Ποιο δυνατα παιδια και πολυ πιο κοντα στη συνταξιοδοτηση απο μας.
Αρα πιο δυσκολο πρωταθλημα.
Δεν ξερω για ποιον απ τους 2 Τζουβελεκακηδες ρωτας. και οι δυο ειναι μια χαρα, και οι δυο ειναι τετραπαχοι χωρις λαιμο απο το υποδοριο λιπος.





ΧΑ ,ΧΑ ,ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΕΛΕΓΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ! ΚΑΛΑ ΕΣΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΡΙΦΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ ?ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΥΛΑΚΙ ΟΠΟΣ ΣΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ, ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ? :wink:
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Τρί Μαρ 11, 2008 1:00 am

nemesis έγραψε:ΚΑΛΑ ΕΣΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΡΙΦΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ ?ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΥΛΑΚΙ ΟΠΟΣ ΣΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ, ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ? :wink:

:oops:
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό BIGMAN » Τρί Μαρ 11, 2008 11:52 am

Καλημέρα
Μηπως θυμάτε κανείς μία <<συγκέντρωση>> που έγινε τον Οκτώβριο του 89 στο Ζάππειο με ομάδες παλαιμάχων ;
BIGMAN
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 16, 2007 9:49 am

Δημοσίευσηαπό babis » Τρί Μαρ 11, 2008 12:25 pm

πως δεν θυμαμαι ρε Bigman!!!!! αφου εγω σπικαριζα το τουρνουα. δεν θυμασαι?
Τωρα μου εχει κατσει μια ιδεα για masters αλλα νομιζω οτι ειναι καλυτερα ν ανοιξω καινουργιο topic για να το συζητησουμε αν εχει αξια.
Για να δω πως γινεται και το ξεκιναω
babis
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 9:18 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό doom » Τρί Μαρ 18, 2008 7:08 pm

Πολυ συντομα θα ειμαι σε θεση να σας πω λεπτομερειες για την διοργανωση του 1ου πρωταθληματος βετερανων στην υδατοσφαιριση.
Ειναι κατι που εχω στο μυαλο μου, και περιμενω καποιες απαντησεις πολυ γρηγορα, οποτε οσοι πιστοι προσελεθετε.
Το πρωτο που εχω να πω ειναι οτι η διοργανωση θα γινει αν βρεθουν τουλαχιστον 8 ομαδες για αρχη. Και επισης ειναι κατι που θα καθιερωθει μονιμα. Σαν ξεκινημα υπαρχουν ηδη 6 ομαδες σχεδον σιγουρες. Ελπιζω να φτασουμε τουλαχιστον στο οριο.
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό eva5 » Τρί Μαρ 18, 2008 11:14 pm

Για τι ηλικίες μιλάμε; Μόνο άντρες; Θα παίζουν και παίκτες από Β', Γ' Δ' εθνική;
The Magnificent Seven
eva5
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 27, 2007 4:12 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό doom » Τετ Μαρ 19, 2008 11:42 am

eva5 έγραψε:Για τι ηλικίες μιλάμε; Μόνο άντρες; Θα παίζουν και παίκτες από Β', Γ' Δ' εθνική;


Μακαρι να υπαρξουν τουλαχιστον 4 γυναικειες ομαδες, αλλα κατι τετοιο ειναι λιγο δυσκολο, με δεδομενο οτι το γυναικειο πολο δεν εχει καλα καλα κλεισει ουτε 20 χρονια ζωης. Σιγουρα υπαρχουν 3-4 ομαδες οι οποιες θα μπορουσαν να συμμετασχουν. Σαν πρωτη σκεψη, μου ερχεται στο μυαλο ο Εθνικος, η Βουλιαγμενη, η Γλυφαδα και ο Παναθηναικος. Θα γινει σιγουρα η προσπαθεια και με γυναικειες ομαδες, αλλα δεν μπορω να γνωριζω αν θα εχουμε θετικα αποτελεσματα.
Οσον αφορα τους ανδρες: Θα μπορει να συμμετεχει ο οποιοσδηποτε, φτανει να πληρει καποιες προυποθεσεις. Η πρωτη ειναι να εχει ηλικια ανω των 40. Θα μπορουν να παρουν μερος και ατομα μεταξυ 35 και 40, ομως θα πρεπει να εχουν σταματησει την ενεργο δραση για καποια χρονια. Οι 35αρηδες και 36αρηδες τουλαχιστον 3 χρονια, και οι αλλοι τουλαχιστον 2. Οι 40+ ας ειναι ακομα εν ενεργεια (που λεει ο λογος βεβαια, εν ενεργεια).
Καθε ομαδα θα μπορει να δηλωσει συμμετοχη, ειτε ειναι Α1 ειτε Δ εθνικης.
Παικτες οι οποιοι στην διαρκεια της καριερας τους επαιξαν σε περισσοτερες απο 1 ομαδα, θα ειναι υποχρεωμενοι να διαλεξουν με ποια ομαδα θα αγωνιστουν. Εννοειται οτι στην διαρκεια των αγωνων δεν θα εχουν δικαιωμα να αλλαξουν ομαδα.
Αυτες ειναι οι πρωτες σκεψεις οσον αφορα τις συμμετοχες, ενω οσον αφορα τους κανονισμους η σκεψη ειναι η ακολουθη: Τερεν 25 Χ 20, διαρκεια 4 Χ 6λεπτα, κανονισμοι που ισχυουν αυτην την στιγμη στο αθλημα μας (30", 3 ποινες, 5' αναμεσα στα ημιχρονα και 2΄αναμεσα στα εξαλεπτα κλπ κλπ).
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό babis » Τετ Μαρ 19, 2008 12:13 pm

οπως γινεται και σε διεθνη τουρνουα masters, μπορουν να ανακαλυφθουν και να προστεθουν κανονισμοι ανα πασα στιγμη, οι οποιοι κανονισμοι μπορει να ισχυσουν μονο για το συγκεκριμενο τουρνουα.
Οι διοργανωσεις masters ειναι δουλεια παρεας και απολαυση ολων.
Δεν υποκεινται σε συγκεκριμενη ομοσπονδια εκτος απο τους παγκοσμιους και πανευρωπαικους αγωνες.
Αρα μπορουμε να συμπεριλαβουμε γυναικες ηλικιας 30 και ανω.
Θα συναντηθω με τον doom αυτες τις μερες για να ορισουμε τους βασικους κανονες συμμετοχης.
Οι αγωνιστικοι κανονες ειναι γνωστοι.
Οι αγωνες γινονται σε 25αρα πισινα, η διαρκεια ειναι 4 5λεπτα, ενω οι αγωνιστικοι κανονες ακολουθουν παντα τους προσφατους της fina.
Θα ηθελα τη γνωμη σας και στο εξης: μηπως δεν θα επρεπε να συμμετεχουμε σαν Ολυμπιακος, Παναθ.( δεν μπορω να γραψω ολοκληρη αυτη την απαισια λεξη), γλυφαδα κλπ, αλλα baracouda, δελφινια, Φαλαινες κλπ?
Ισως ετσι να παιζαμε μονο αυτοι που πραγματικα εχουμε τη διαθεση και δεν θα χρειαζοταν να παρακαλαμε κανενα?
babis
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 9:18 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό doom » Τετ Μαρ 19, 2008 12:28 pm

babis έγραψε:οπως γινεται και σε διεθνη τουρνουα masters, μπορουν να ανακαλυφθουν και να προστεθουν κανονισμοι ανα πασα στιγμη, οι οποιοι κανονισμοι μπορει να ισχυσουν μονο για το συγκεκριμενο τουρνουα.
Οι διοργανωσεις masters ειναι δουλεια παρεας και απολαυση ολων.
Δεν υποκεινται σε συγκεκριμενη ομοσπονδια εκτος απο τους παγκοσμιους και πανευρωπαικους αγωνες.
Αρα μπορουμε να συμπεριλαβουμε γυναικες ηλικιας 30 και ανω.
Θα συναντηθω με τον doom αυτες τις μερες για να ορισουμε τους βασικους κανονες συμμετοχης.
Οι αγωνιστικοι κανονες ειναι γνωστοι.
Οι αγωνες γινονται σε 25αρα πισινα, η διαρκεια ειναι 4 5λεπτα, ενω οι αγωνιστικοι κανονες ακολουθουν παντα τους προσφατους της fina.
Θα ηθελα τη γνωμη σας και στο εξης: μηπως δεν θα επρεπε να συμμετεχουμε σαν Ολυμπιακος, Παναθ.( δεν μπορω να γραψω ολοκληρη αυτη την απαισια λεξη), γλυφαδα κλπ, αλλα baracouda, δελφινια, Φαλαινες κλπ?
Ισως ετσι να παιζαμε μονο αυτοι που πραγματικα εχουμε τη διαθεση και δεν θα χρειαζοταν να παρακαλαμε κανενα?



Στοχος φιλε Μπαμπη κολογαυρε, ειναι οχι η διοργανωση ενος απλου τουρνουα, αλλα η καθιερωση ενος μινι πρωταθληματος ετησιου. Για να γινει αυτο, θα πρεπει να συμμετεχουν ομαδες και οχι απλα παικτες οι οποιοι θα ονομαστουν οπως ειπες. Με δεδομενη την υπαρξη χορηγων σε ολα τα επιπεδα (επικοινωνιας, ενδυσης, βασικος χορηγος κλπ κλπ), αυτοι σε πρωτη φαση ζητουν τις ομαδες, προκειμενου να υπαρξει ενδιαφερον. Σιγουρα η πρωτη χρονια θα ειναι εξαιρετικα δυσκολη, αλλα στο τελος θα δεις που ολοι θα τσιμπησουμε και θα παιξουμε οπως παλια. Εξαλλου, θα ειναι πολυ ωραιο να ξανασυναντηθουμε ως ας πουμε Παναθηναικος- με τους λιμανισιους (χαχαχαχα) για να εχουμε και λιγο παθος ρε παιδακι μου. Να αναβιωσουμε και καποιες παλιες καλες εποχες, με τις οποιες ο τωρινος επαγγελματισμος δεν μπορει να συμβιβαστει.
Μεχρι τα τελη Ιουνιου που υπολογιζω οτι θα ξεκινησει αυτο το τολμημα, ελπιζω να τα καταφερουμε να πεισουμε καποιους που θα το δουν με καλο ματι, να γδυθουν για να πεσουν στην πισινα.
Με δεδομενο οτι θα μπορουν να συμμετασχουν οσες ομαδες θελουν, περιμενω τηλεφωνο απο τους ενδιαφερομενους στο 6972427470, η στειλτε pm για να υπαρξει συννενοηση.
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό babis » Τετ Μαρ 19, 2008 12:42 pm

ξερεις γιατι ειμαι επιφυλακτικος καλε μου φιλε?
Εζησα και περσι την αρνηση με το τουρνουα του Χρηστου του Δημου αλλα και 2 χρονια πριν μια αναλογη προσπαθεια στα βοτσαλακια που ειχε ξεκινησει καταπληκτικα.
Ελπιζω να εχεις δικηο και να πετυχει ενα τετοιο τολμημα γιατι θελω πολυ να σε ξαναχω αντιπαλο χαχαχα.
Ηδη εχω πεισει τον αντωνη τον Αρωνη και αρχισε να κολυμπαει. Μαλιστα εχει και μεγαλη προοδο.
Ελα στη πισινα σημερα το βραδυ να στησουμε τη βαση. (μετα την πποπονηση θα παμε για πανσετες και μπυρα, οπου θα συζητησουμε καλυτερα.) ενταξει?
babis
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 9:18 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βετεράνοι και Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron