Μάλαγα - Πανευρωπαϊκό 2008

Ανοικτή συζήτηση για το άθλημα της υδατοσφαίρισης στην Ευρώπη και την Παγκόσμια κοινότητα.

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό veneto » Τρί Ιούλ 15, 2008 4:48 pm

doom έγραψε:
kostaswp έγραψε:Μπορει να μου εξηγησει καποιος απο τους παρεβρισκομενους στη Μαλαγα πως εγινε η αλλαγη Ουσκοκοβιτς - Ντανιλοβιτς? Ειχε κατι ο Ουσκοκοβιτς? Και αν ναι πως εγινε η αλλαγη αφου δηλωνεται μονο 13αδα?


Ρωτησα πολλους εκει στην Μαλαγα και κανεις δεν ηξερε να μου απαντησει. Οποτε προφανως ηταν κινηση τακτικης του Πορομπιτς για το συγκεκριμενο παιχνιδι. Και αν οντως ηταν κινηση τακτικης, θελει μεγαλα ................ για να το κανεις σε εναν 37χρονο, που ειναι ο αρχηγος σου και το στηριγμα σου, και φυσικα ειναι το τελευταιο του Ευρωπαικο.


Δεν ξέρω τι ήτανε πάντως έτσι όπως παίζανε οι Σέρβοι τον Ντανίλοβιτς στο παραπάνω ο Ουσκόκοβιτς θα τους σκότωνε για πλάκα.Αν δεν κάνω λάθος ο Ντανίλοβιτς πήρε 4 η 5 προσπάθειες στο παραπάνω και έβαλε 1 (κρίσιμο δε λέω) αλλά ο παππούς στη θέση 1 στο παραπάνω εξακολουθεί να είναι ο καλύτερος στον κόσμο.
Συμφωνείς Δημήτρη?
veneto
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό nov_prwtathlima_xana#3 » Τρί Ιούλ 15, 2008 6:34 pm

Απ' ότι έμαθα, ο ίδιος ο uskokovic είπε ότι έχει πρόβλημα με τη μέση του και ζήτησε να μην συμπεριληφθεί στην 13άδα. Υποθέτω τραυματισμοί είναι και οι μόνοι αποδεκτοί λόγοι να αλλάξεις σύνθεση.

Πάντως, αφού έπαιξε στα προηγούμενα παιχνίδια κανονικά, νομίζω ότι απλά είναι μια κίνηση που δείχνει μεγάλο χαρακτήρα. Προτίμησε να θέση στη διάθεση της ομάδας έναν υγιή/μάχιμο παίκτη (danilovic) από να κάτσει στον πάγκο ενός τελικού ευρωπαϊκού και μάλιστα με το Μαυροβούνιο (σημαντική στιγμή για ένα νέο κρατος). Πράγματι, όσο έμπειρος και τρομερός παίκτης να είναι, σίγουρα τα χρόνια είναι αρκετα και πιθανόν ο νεαρότερος κλπ κλπ danilovic να ήταν περισσότερο χρήσιμος. Παρ' όλα αυτά, αποτελεί αναμφισβήτητα μια ανιδιοτελή πρωτοβουλία από αυτές που δείχνουν την ομορφιά του αθλητισμού.

Η κερκίδα των Μαυροβουνίων, που ήταν καταπληκτική, τον χειροκρότησε θερμά και φώναξε συνθήματα για τον 'καπετάνιο' της ομάδας.
nov_prwtathlima_xana#3
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2007 8:47 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Τρί Ιούλ 15, 2008 6:57 pm

Νικο θεωρω οτι ο παππους εχει την καλυτερη προσποιηση που κυκλοφορει στο πολο αυτην την στιγμη. Την πιο τεχνικη. Σε αυτους τους Πανευρωπαικους ουσιαστικα οργανωνε και δεν εκτελουσε, ομως στον ημιτελικο εγω 2 φορες πεταχτηκα πιστευοντας οτι θα σουταρει. Το ιδιο πεταγμα με εμενα, αλλα μεσα στο νερο και οχι στην κερκιδα, εκανε ο Βιτσαν, ο οποιος βεβαια εχασε την θεση στηριξης και το γκολ μετα απο την πασσα του παππου ηταν σχεδον σιγουρο. Φτανει το σουτ να περναγε τα μπλοκ.
Στην απονομη βεβαια, ηταν ολοι με τα μαγιο και τα μπουρνουζια, και αυτος κανονικος με το μπλουζακι του. Πηρε το κυπελλο ως αρχηγος, παροτι δεν τον ανακοινωσαν οι γατες οι Ισπανοι εκφωνητες, γιατι δεν συμμετειχε στην 13αδα του τελικου.
Θελω επισης να πω οτι τραυματισμενος στον μικρο τελικο, ηταν ο Μπενετεκ. Υποχρεωθηκε ομως να παιξει 1-2 λεπτα γιατι με 21 ποινες στην πλατη οι απωλειες ηταν δεδομενες. Ο Μπενετεκ μπηκε, μαρκαρε και αποβληθηκε, σωνοντας ετσι εναν συμπαικτη του.
Αλλα περιεργα που εγιναν στην Μαλαγα ηταν τα ακολουθα:
-Στον ημιτελικο Ουγγαριας-Κροατιας, ο τερματοφυλακας ο Ουγγρος, χτυπησε στην επιγονατιδα και παρολα αυτα, εχοντας ηδη ζητησει αλλαγη, εβγαλε την αμυνα χωρις να τον παρουν ειδηση οι Κροατες, και αμεσως μετα, κι οταν οι δικοι του ξεκινησαν την κοντρα, βγηκε εξω και αντικατασταθηκε απο τον δευτερο, ο οποιος με το που μπηκε, εισεπραξε ενα δοκαρι και μεσα απο τον Βουγιασινοβιτς και ηρθε στα ισια του αμεσως.
Το ποσο ο Κεμενι εμπιστευεται τον Σεζι (η οπως αλλιως λεγεται), φανηκε στην παραταση. Τον ξαναβαλε μεσα παρα το οτι ο αλλος ηταν καλος.
Προφανως η κατασταση του επιβαρυνθηκε, και για αυτο δεν αγωνιστηκε στον μικρο τελικο. Ισως αυτος να ειναι και ο λογος που οι Ουγγροι εφαγαν 14 γκολ.
- Το κολπο των Ουγγρων στον ημιτελικο, που σουταραν συνεχεια πανω απο το κεφαλι στον Σεφικ, πηγαν να το ξεσηκωσουν και οι Μαυροβουνιοι. Αυτος ομως φανηκε σωστα διαβασμενος και στο πρωτο ημιχρονο οι μετεπειτα νικητες δεν μπορουσαν να σκοραρουν με τιποτα, μεχρι που ανελαβε δραση ο Γκοικοβιτς (καλυτερος Μαυροβουνιος του τελικου).
- Το κολυμβητηριο ηταν ετσι φτιαγμενο που οι επισημοι και οι αθλητες δεν ειχαν ουτε ενα δευτερολεπτο λιγο σκια να ξαποστασουν. Οι υποχρεωτικες τους θεσεις ηταν φατσα στον ηλιο και δεν τους αφηναν να ερθουν στην κεντρικη κερκιδα, λες και ειχε καθολου κοσμο. Ακομα και στον τελικο των γυναικων, αλλα και σε αυτο των ανδρων, δεν γεμισε παρα μονο το μισο κολυμβητηριο. Γενικα η διοργανωση δεν μου πολυφανηκε ενταξει, εξαλλου οι περισσοτεροι διαμαρτυρονταν για αυτο.
- Αρκετες ομαδες την εκαναν για τις χωρες τους με το που τελειωσαν οι αγωνιστικες τους υποχρεωσεις. Ετσι, στον τελικο των ανδρων, η κερκιδα των αθλητων που υποτιθεται οτι θα επρεπε να ηταν γεματη, ειχε το πολυ 50 ατομα. Γενικα βλεπω, οτι οι περισσοτεροι παικτες δεν πολυασχολουνται με τα υπολοιπα παιχνιδια, και αμεσως μετα το τελος του δικου τους εφευγαν αμεσως απο την πισινα προς ξενοδοχειο. Αλλες εποχες οι τοτε, και φυσικα αλλες οι τωρινες. Τωρα η επαγγελματικοτητα ειναι σε ολο της το μεγαλειο.
- Εμαθα οτι οι προπονητες των Εθνικων ομαδων των ανδρων προτιθενται να ζητησουν απο την ΛΕΝ αυξηση των ομαδων απο 12 σε 16, με δεδομενη την υπαρξη ηδη 3 Γιουγκων στην τετραδα. Μαλιστα εχουν δωσει για αυτο το θεμα ραντεβου 1 εβδομαδα πριν το επισημο καλενταρι, για να προετοιμασουν τις προτασεις τους.
- Με τους διαιτητες που μιλησα, μου ειπαν οτι πλεον βλεπουν την κατασταση να ξεφευγει απο την δυναμη και να πηγαινει προς το κατς. Μου ειπαν μαλιστα οτι ο λογος των πολλων σφυριγματων ηταν αυτος. Και αυτο δεν μου το ειπαν μονο οι 2 Ελληνες που ηταν εκει (Σταυριδης και Σταυροπουλος), αλλα και ολοι οι υπολοιποι με τους οποιους ηρθα σε επαφη. Ακομα κι ο Ναουμοφ, ο οποιος υπηρξε εξαιρετικος παικτης, και απο οτι φαινεται εξελλισεται και σε εξαιρετικο διαιτητη, ειχε χασει λιγο τον μπουσουλα με τα μαρκαρισματα ταναλιες και την προσπαθεια αμυντικων και επιθετικων να επιβληθουν με την δυναμη τους και οχι με την τεχνικη.
Για αυτο το λογο ειδαμε να σφυριζονται επιθετικα και αποβολες παντου και οχι μονο στον φουνταριστο.
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Τρί Ιούλ 15, 2008 8:16 pm

doom έγραψε:Προφανως η κατασταση του επιβαρυνθηκε, και για αυτο δεν αγωνιστηκε στον μικρο τελικο. Ισως αυτος να ειναι και ο λογος που οι Ουγγροι εφαγαν 14 γκολ.

Δημήτρη, εννοείς που έφαγαν μόνο 14 ; :lol:

doom έγραψε:Το κολπο των Ουγγρων στον ημιτελικο, που σουταραν συνεχεια πανω απο το κεφαλι στον Σεφικ, πηγαν να το ξεσηκωσουν και οι Μαυροβουνιοι.

Οι Ούγγροι το έχουν ξανακάνει τουλάχιστον μία φορά ακόμα και ήταν στον τελικό του Βελιγραδίου. Απλώς εκεί ήταν λίγο πιο άστοχοι, καθώς μερικά σουτ έφυγαν λίγο ψηλότερα απ'ό,τι έπρεπε και βρήκαν το δοκάρι. Πάλι με ένα γκολ είχαν χάσει.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Τρί Ιούλ 15, 2008 8:18 pm

Δημήτρη, θα βγάλετε την κορυφαία 7άδα των αγώνων ;
Θα ήθελα ο νο.7 να βγάλει μόνος του για τις γυναίκες.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Τετ Ιούλ 16, 2008 12:40 am

vs έγραψε:Δημήτρη, θα βγάλετε την κορυφαία 7άδα των αγώνων ;
Θα ήθελα ο νο.7 να βγάλει μόνος του για τις γυναίκες.


Ο Νο 7 ειμαι σιγουρος οτι θα βγαλει τις εξης:
1. Η Ρωσιδα τερματοφυλακας
2. η αμυντικος της Ρωσιας
3. η φουνταριστη η Ρωσιδα
4 και 5. οι παικτριες απο την πρωταθλητρια χωρα που παιζουν αριστερα
6 και 7 οι κοπελλες με τις κοκκινες μπλε φορμες και τα ξανθα μαλλια που εντελως τυχαια παιζουν κια υτες στην Ρωσια, απο την δεξια πλευρα
Αναπληρωματικες: Ολες οι υπολοιπες Ρωσιδες
Κοουτς φυσικα ο Κλειμενοφ, η οπως αλλιως τελος παντως λεγεται
Βοηθος ο βοηθος του Κλειμενοφ
Τιμ Μανατζερ ο Νο 7 (του φορουμ)
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό No 7 » Τετ Ιούλ 16, 2008 12:53 am

doom έγραψε:
vs έγραψε:Δημήτρη, θα βγάλετε την κορυφαία 7άδα των αγώνων ;
Θα ήθελα ο νο.7 να βγάλει μόνος του για τις γυναίκες.


Ο Νο 7 ειμαι σιγουρος οτι θα βγαλει τις εξης:
1. Η Ρωσιδα τερματοφυλακας
2. η αμυντικος της Ρωσιας
3. η φουνταριστη η Ρωσιδα
4 και 5. οι παικτριες απο την πρωταθλητρια χωρα που παιζουν αριστερα
6 και 7 οι κοπελλες με τις κοκκινες μπλε φορμες και τα ξανθα μαλλια που εντελως τυχαια παιζουν κια υτες στην Ρωσια, απο την δεξια πλευρα
Αναπληρωματικες: Ολες οι υπολοιπες Ρωσιδες
Κοουτς φυσικα ο Κλειμενοφ, η οπως αλλιως τελος παντως λεγεται
Βοηθος ο βοηθος του Κλειμενοφ
Τιμ Μανατζερ ο Νο 7 (του φορουμ)


Νιώθω την ανάγκη να σας ευχαριστήσω για την τιμή που μου κάνατε χρίζοντάς με ως τον καλύτερο team manager του Πανευρωπαικού!
Αλλά πιστεύω ότι ο τίτλος πρέπει να δοθεί στην team manager της Ρωσίας Madame Patsavourof...!
Αχτύπητο τρίο με Kleymenoff και βοηθό χοντροκαράφλα !!!
Άβαταρ μέλους
No 7
 
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 29, 2007 10:38 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Τετ Ιούλ 16, 2008 1:00 am

Οσον αφορα τους ανδρες, κατα την προσωπικη μου αποψη ξεχωρισαν οι ακολουθοι:
Τερματοφυλακες( με σειρα προτιμησης): Σεφικ, Σκεπανοβιτς, Βιτσαν
Φουνταριστοι: Ζλοκοβιτς, Καλκατερα, Πριγετοβιτς
Αμυντικοι: Βουγιασινοβιτς, Μπουριτς, Ουντοβισιτς
Αριστεροχειρες: Κις, Τζοκιτς, Γκαρσια
Περιφερειακοι: Μπιρος, Μποσκοβιτς, Γιαννοβιτς (και οι 2 ηταν εντυπωσιακοι), Γκοικοβιτς.
Φυσικα ειναι και αλλοι που επαιξαν πολυ καλα.
Οι μεγαλες απογοητευσεις ηταν:
Ο Ρουμανος Ιοσεπ, ο Σερβος Νικιτς, οι Γερμανοι Τσιγκιρ και Πολιτζε, ο Ιταλος Μπενσιβενγκα, οι Ουγγροι Κασας και Μορναρ (μεγαλωσε πια), και οι Ισπανοι φουνταριστοι Βαγιες και Περεζ.
Η πλακα ειναι οτι τον Περεζ τον εχουν δηλωμενο γεννημενο το 1979. Εγω τον θυμαμαι αντιπαλο μου στους Ολυμπιακους της Βαρκελωνης το 92 με την εθνικη Κουβας. 13 χρονων ηταν εκει? Ασε που μας ειχε καρφωσει 5 τεμαχια και ηταν η βασικη αιτια που χασαμε τον αγωνα 9-8. Τοτε ηταν γυρω στα 21-22, αρα μεγαλωσε πια, αφου εχει φτασει τα 37-38.
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Ιούλ 16, 2008 1:51 am

Μήπως είναι το '69 ;

Παράλληλα με τα πολλά που αναφέρατε για τη διοργάνωση, εγώ (από την τηλεόραση) παρατήρησα ότι έκαναν αμέτρητα λάθη και στα ονόματα των παικτών. Εννοώ στις καρτέλες που έβγαζαν κατά τη διάρκεια των μεταδόσεων. Πραγματικά δεν πρέπει να τα τσέκαραν ούτε μία φορά.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό PEREZ » Τετ Ιούλ 16, 2008 8:02 am

Μη μου προσθετετε χρονια, μπορει να μην μπορω να γυριζω ευκολα πισω αλλα ειμαι μονον 37 χρονων, τα βασικα τα εχω ακομα, δυναμη, ογκο, πειρα και ανετα μπορω να περπαταω στην αλλαγη μου απο τη μια εστια στην αλλη σε πολυ ικανοποιητους χρονους, καποιοι θα πουν οτι ειμαι 38 οκ για λιγες μερες ρε παιδια (γεννηθηκα στις 29/06/1971)
PEREZ
 
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 12:00 pm
Τοποθεσία: SAMOS

Δημοσίευσηαπό PEREZ » Τετ Ιούλ 16, 2008 8:13 am

Και κατι για τη διοργανωση, σιγουρο ειναι, οτι δεν υπαρχει ισπανικο πολο, υπαρχει πολο της Καταλωνιας, αρα οι Μαλαγανοι (αν και εχουν παρουσια στο πρωταθλημα) δεν νομιζω οτι λατρευουν τοσο το πολο οσο οι κατοικοι της Καταλωνιας, οι Βασκοι ασχολουνται με μπασκετ-ποδοσφαιρο, οι ανδαλουσιανοι το ιδιο, οι γαλλικιανοι ποδοσφαιρο,αρα μονον για λογους αναπτυξης του πολο στη Μαλαγα θα πρεπει να πηγε η διοργανωση εκει. Η υδατοσφαιριση στην Ιβηρικη χερσονησο ειναι ΚΑΤΑΛΑΝΙΚΗ με επικεντρο την πρωτευουσα τους την Βαρκελωνη, αρα (ταπεινη μου αποψη) εξηγουνται τα προβληματα της διοργανωσης
PEREZ
 
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 12:00 pm
Τοποθεσία: SAMOS

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Ιούλ 16, 2008 11:20 am

Έχεις απόλυτο δίκιο. Στους λόγους ανάληψης της διοργάνωσης συμπληρώνω και την τουριστική ανάπτυξη της περιοχής. Ωστόσο το νόημα είναι να δημιουργήσεις κάτι όμορφο, οπότε όταν υστερείς σε κάτι προσλαμβάνεις αυτούς που το γνωρίζουν. Εν προκειμένω αυτούς που έχουν την τεχνογνωσία σε θέματα οργάνωσης ενός τέτοιου τουρνουά. Για τη δε τηλεόραση πιστεύω ότι την κάλυψη θα πρέπει να την ανέλαβε το εθνικό τους κανάλι.

Γενικά, αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες για αυτή την πλευρά του Μάλαγα 2008, ας μπει στον κόπο να γράψει κάτι. Θα έχει ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό dimakovitch » Δευτ Ιούλ 21, 2008 2:02 pm

Μαυροβουνιο-Σερβια:6-5(με παραταση)
Άβαταρ μέλους
dimakovitch
 
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 1:03 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Ιούλ 21, 2008 2:47 pm

Μεσόγειος-Νηρέας:6-6(χωρίς παράταση)
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό dimakovitch » Τρί Ιούλ 22, 2008 8:09 pm

vs έγραψε:Μεσόγειος-Νηρέας:6-6(χωρίς παράταση)
Vs,που κολλάει η Μεσόγειος και ο Νηρέας....με την Μάλαγα; :)
Άβαταρ μέλους
dimakovitch
 
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 1:03 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Τρί Ιούλ 22, 2008 8:51 pm

Δεν κολλάει. Αλλά έγραψες το αποτέλεσμα του τελικού μια εβδομάδα μετά και λέω "κάνει χιούμορ, ας βοηθήσω κι εγώ". Οκ, δε γέλασες. Δε θα το ξανακάνω :cry:
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Τρί Ιούλ 22, 2008 8:53 pm

Εμενα μου αρεσε παντοσ!! :lol:
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό dimakovitch » Τρί Ιούλ 22, 2008 8:57 pm

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
dimakovitch
 
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 1:03 pm

Δημοσίευσηαπό peponoflouda » Τετ Ιούλ 23, 2008 2:17 am

vs έγραψε:Δεν κολλάει. Αλλά έγραψες το αποτέλεσμα του τελικού μια εβδομάδα μετά και λέω "κάνει χιούμορ, ας βοηθήσω κι εγώ". Οκ, δε γέλασες. Δε θα το ξανακάνω :cry:
Δεν φταιει ο dimakovitch
αργει να φτασει η εικονα στην λαρισα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
peponoflouda
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:44 pm

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Διεθνής Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron