Πόλο στην Αγγλία

Ανοικτή συζήτηση για το άθλημα της υδατοσφαίρισης στην Ευρώπη και την Παγκόσμια κοινότητα.

Συντονιστής: Lambros10

Πόλο στην Αγγλία

Δημοσίευσηαπό JamG » Τρί Ιούλ 29, 2008 6:46 pm

Καλησπέρα σε όλους !

Με λένε Σπύρο και τα τελευταία 3 χρόνια είμαι μόνιμα Αγγλία - Λονδίνο πιο συγκεκριμένα. Παίζω στους London Polytechnic, ομάδα με μεγάλη ιστορία που συμμετέχει στην 1η κατηγορια στο Αγγλικό πρωταθλημα. Είμαστε νεανική ομάδα με πολύ καλές σχέσεις με τους φοιτητές του Λονδίνου και παίκτες από Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Ουγγαρία, Ρωσία, Αμερική και φυσικά Άγγλους. Είπαμε από φέτος να ξεκινήσουμε μια προσπάθεια να δικτυωθούμε καλύτερα όλοι στις χώρες μας και να καταφέρουμε να μαζέψουμε παιδιά που μπορεί να έρθουν Λονδίνο για σπουδές - δουλειά και δεν ξέρουν που να απευθυνθούν σε περίπτωση που θέλουν να συνεχίσουν να παίζουν. Το επίπεδο είναι αρκετά καλό συγκριτικά με τις απαιτήσεις που υπάρχουν για προπόνηση (2-3 φορές την εβδομάδα προπόνηση, το επίπεδο της κατηγορίας είναι αντίστοιχο των μέτριων ομάδων της Α2 στην Ελλάδα). Το πρωτάθλημα ξεκινάει το Σεπτέμβριο και κρατάει μέχρι τον Ιανουάριο.

Το link για το site μας ειναι www.polywaterpolo.co.uk

Έχετε το στο μυαλό σας και αν κανείς έχει καμιά καλή ιδέα, επικοινωνήστε μαζί μου. Επίσης, όσοι παίζεται σε ομάδες που έχουν site, δώστε τα link και θα τα βάλουμε στη σελίδα μας όπως καλό θα ήταν να βάλετε κι εσείς το δικό μας. Ξέρει κανείς τέλος με ποιόν να μιλήσω για να βάλουμε link και στο h2opolo.gr?
Άβαταρ μέλους
JamG
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2008 5:31 pm
Τοποθεσία: London

Δημοσίευσηαπό x-nos » Τετ Ιούλ 30, 2008 2:32 am

Γεια σου Σπύρο καλωσόρισες στην παρέα του Ελληνικού φόρουμ του πόλο.
Είμαι ο δημιουργός και διαχειριστής της σελίδας (Blog) της ομάδος μου, του Μακεδονικού και θα χαρούμε πολύ να συνεργαστούμε. Για λεπτομέρειες μπορείς να μου στείλεις e-mail στο
xnos.gr@gmail.com

και μπορείς να ρήξεις μια ματιά στο blog μας στην διεύθυνση:
http://makedonikospolo.blogspot.com
Χρήστος
Άβαταρ μέλους
x-nos
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2008 2:04 am
Τοποθεσία: Salonica, Greece

Δημοσίευσηαπό noseman » Τετ Ιούλ 30, 2008 4:12 am

Γειά σου Σπύρο.
Έκανα προπονήσεις στο τέλος του 2006 με το Polytechnic, αλλά μετά, λόγω απόστασης σταμάτησα, και μετά ξαναξεκίνησα στους otters, όπου έπαιξα σε ένα παιχνίδι εναντίον σας και με αποβάλανε με αντικατάσταση (Πέρισυ, στο Manchester)...
Λέω να ξαναρχίσω προπονήσεις (αν με θέλετε). Να επικοινωνήσουμε. Θα σου στείλω PM με το τηλέφωνό μου να τα πούμε...
Μπορεί πάντως να με ξέρεις ήδη. Είμαι ο καράφλας ο τερματοφύλακας, που μιλάει πολύ... 8)


p.s. administrator of this site is Lambros10. Contact him, he is a good friend.
-----
who am I?
Άβαταρ μέλους
noseman
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Δεκ 20, 2006 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Τετ Ιούλ 30, 2008 9:36 am

Welcome Σπύρο,

το site σας είναι πλέον στα link του h2opolo.gr

Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σας.
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό JamG » Τετ Ιούλ 30, 2008 12:41 pm

Σας ευχαριστω πολυ ολους...

Προς x-nos: Σου εστειλα email

Προς noseman: Δες τα pm σου, σου εδωσα το τηλ μου. Θα χαρουμε να σε δουμε στις προπονησεις, ελα οποτε θες να μιλησεις και με προπονητη / αρχηγο της ομαδας

Προς Lambros10: Το ειδα και σε ευχαριστω πολυ. Θα μιλησω με τον υπευθυνο του site μας και θα βαλουμε κι εμεις link. Ξερεις επισης αν θα μπορουσαμε στο κομματι των παρουσιασεων στο site να κανουμε ενα μικρο αφιερωμα για τους London Polytechnic?
Άβαταρ μέλους
JamG
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2008 5:31 pm
Τοποθεσία: London

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Τετ Ιούλ 30, 2008 1:00 pm

Σου έχω στείλει email :wink:
καλή συνέχεια !

JamG έγραψε:Σας ευχαριστω πολυ ολους...

Προς x-nos: Σου εστειλα email

Προς noseman: Δες τα pm σου, σου εδωσα το τηλ μου. Θα χαρουμε να σε δουμε στις προπονησεις, ελα οποτε θες να μιλησεις και με προπονητη / αρχηγο της ομαδας

Προς Lambros10: Το ειδα και σε ευχαριστω πολυ. Θα μιλησω με τον υπευθυνο του site μας και θα βαλουμε κι εμεις link. Ξερεις επισης αν θα μπορουσαμε στο κομματι των παρουσιασεων στο site να κανουμε ενα μικρο αφιερωμα για τους London Polytechnic?
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό noseman » Τετ Ιούλ 30, 2008 2:08 pm

Α!
και για να μην ξεχνιόμαστε, είμαι χαλαρά το καλύτερος τερματοφύλακας στην Αγγλία... και απ'τους πιο ωραίους

8)
-----
who am I?
Άβαταρ μέλους
noseman
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Δεκ 20, 2006 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό JamG » Τετ Ιούλ 30, 2008 4:59 pm

Ναι... αν εξαιρεσεις ενα μικρο προβληματακι με τις καντηλες!! Εκτος κι αν εχεις δουλεψει πανω σε αυτο τα τελευταια χρονια :lol:
Άβαταρ μέλους
JamG
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2008 5:31 pm
Τοποθεσία: London

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Ιούλ 30, 2008 5:41 pm

Όχι απλώς έχει δουλέψει, αλλά έχει εντρυφήσει και στην αποτρίχωση για να είναι πιο αεροδυναμικός με το ανάποδο χέρι.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό JamG » Τετ Ιούλ 30, 2008 6:02 pm

Αποτριχωση και αλλου? Γιατι χρονια τωρα θυμαμαι την 'αποτριχωση' στο κεφαλι 8)

Θα φανει τελοσπαντων σημερα, ειπε ο Θανασης οτι θα ερθει για προπονηση
Άβαταρ μέλους
JamG
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2008 5:31 pm
Τοποθεσία: London

Δημοσίευσηαπό noseman » Τετ Ιούλ 30, 2008 6:49 pm

Άντε είναι η τυχερή σας μέρα. Έχω να κάνω προπόνηση από πέρισυ τον Σεπτέμβριο. Μπορεί να μου βάλετε και κανά γκολ! (άμα θέλω)

χι χι

:P
-----
who am I?
Άβαταρ μέλους
noseman
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Δεκ 20, 2006 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό TooTall » Πέμ Ιούλ 31, 2008 1:18 am

Σπυρακο χαιρετισματα απο την Αθηνα 8)

Λεωνης
TooTall
 
Δημοσιεύσεις: 672
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 26, 2006 2:28 pm

Δημοσίευσηαπό JamG » Πέμ Ιούλ 31, 2008 11:06 am

Που'σαι ρε Κωστή?!! Δεν τα είπαμε καθόλου, συγχαρητήρια για την καλή χρονιά με ΟΥΚ, άντε και καλή επιτυχία για του χρόνου

Ήμουνα Βόλο για καμιά 10αρια μέρες, έπαιξα και στη Γ'. Μίλησα με Τάσο - Ζαφείρη, λέμε να κατέβουμε με τους Poly του χρόνου το καλοκάιρι μια εβδομάδα για προπονήσεις - φιλικά. Σε θέλω εκεί!!
Άβαταρ μέλους
JamG
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2008 5:31 pm
Τοποθεσία: London

Δημοσίευσηαπό ale3is » Πέμ Ιούλ 31, 2008 11:37 am

Να ρωτησω κατι?Ειναι αληθεια οτι επιτρεπετε να παιζει καποιος ας πουμε 1 κατηγορια σε μια χωρα και την ιδια χρονια να παιζει στη α2,β κλπ εδω?Υπαρχει καποιος τετοιος νομος?
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό JamG » Πέμ Ιούλ 31, 2008 12:40 pm

Λογικά το να παίζει κάποιος σε δύο χώρες ταυτόγχρονα δεν επιτρέπεται...

Αν θέλεις την προσωπική μου άποψη, θα έβλεπα το πρόβλημα ουσιαστικά να υπάρχει όταν οι κατηγορίες στις οποίες αγωνίζεται κάποιος είναι (ημι)επαγγελματικές.

Νομίζω ότι για να είσαι ''νομικά'' καλυμμένος θα πρέπει την κάθε ''μεταγραφή'' να τη δηλώνεις επίσημα. Άλλα πραγματικά, γιατί να πρέπει να υπάρχει πρόβλημα όταν κάποιος αγωνίζεται σε κατηγορίες όπου το άθλημα λογίζεται περισσότερο ως χόμπι?
Άβαταρ μέλους
JamG
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2008 5:31 pm
Τοποθεσία: London

Δημοσίευσηαπό defender » Πέμ Ιούλ 31, 2008 12:48 pm

Εφοσον ειναι ερασιτεχνικό το σπορ σε αυτές τις κατηγορίες, λογίζεται ως διασκέδαση και όχι ως επαγγελματική δραστηριότητα, άρα δεν υπάρχει περιορισμός νομίζω.
defender
 
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2007 12:15 pm

Δημοσίευσηαπό JamG » Πέμ Ιούλ 31, 2008 1:20 pm

Ισως η κατάσταση είναι λίγο πιο πολύπλοκη από αυτό όμως...

Σκέψου πως λειτουργούν τα σωματεία στην Ελλάδα. Αν θελήσεις να πάρεις μεταγραφή από ερασιτεχνικό σωματείο, εξαρτάσαι από τις διαθέσεις του κάθε προπονητή/εφόρου/προέδρου κι ας είναι το άθλημα ερασιτεχνικό και θα έπρεπε να λογίζεται ως διασκέδαση. Μπορώ σε αυτή την περίπτωση να δεχτώ πως όταν μιλάμε για πρωταθλήματα εντός της ίδιας χώρας, ενδέχεται να πας σε ανταγωνιστική ομάδα, οπότε θα πρέπει να συναινέσει και η δική σου η ομάδα για τη μεταγραφή (αν και διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ και νομίζω πως σε ερασιτεχνικό επίπεδο ο αθλητής θα πρέπει να είναι υπεύθυνος για τον ευατό του και να μην εξαρτάται από το κόμπλεξ και τη μιζέρια του κάθε παράγοντα).
Άβαταρ μέλους
JamG
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2008 5:31 pm
Τοποθεσία: London

Δημοσίευσηαπό JamG » Πέμ Ιούλ 31, 2008 1:20 pm

Στην περίπτωση τώρα των πρωταθλημάτων διαφορετικών χωρών, δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα σε τέτοιες περιπτώσεις. Σε ότι αφορά την Αγγλία, αν και κανέις δεν το κάνει, νομίζω πως για να πάρεις ''κανονική'' μεταγραφή από ομάδα του εξωτερικού, πρέπει ο σύλλογος να πληρώσει κάποια χρήματα ως αποζημίωση (τώρα μη με ρωτήσετε που, δεν έχω ιδέα, ίσως στη FINA, ίσως στη LEN, ίσως στην Αγγλική ομοσπονδία, ίσως στην ομάδα από την οποία παίρνεις τη μεταγραφή). Το θέμα όμως είναι οτί οι περισσότεροι ξένοι παίκτες στην Αγγλία είναι φοιτητές, οπότε καμία ομάδα δεν μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία. Στην τελική, δεν είμαστε ούτε διεθνείς (αυτό έλειπε!!), ούτε επαγγελματίες παίκτες, απλά αγαπάμε το πόλο και προσπαθούμε να παίζουμε όπου κι αν βρισκόμαστε.
Άβαταρ μέλους
JamG
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2008 5:31 pm
Τοποθεσία: London

Δημοσίευσηαπό pzozef » Πέμ Ιούλ 31, 2008 1:22 pm

JamG δεν μας ειπες....πως ηταν η αποδοση του noseman χθες...η την κοπανησε ακομα δεν το σκεφτηκε να ερθει?
Η σελίδα του Ν.Ο.Σύρου ----> www.nosyrou.gr !!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
pzozef
 
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:59 pm
Τοποθεσία: Ermoupolis, Siros, GREECE

Δημοσίευσηαπό JamG » Πέμ Ιούλ 31, 2008 1:25 pm

Και για να καταλάβετε πως λειτουργεί το πόλο στην Αγγλία, ακούστε και αυτό. Μπορείς να παίξεις με όσες ομάδες θέλεις μέσα σε μια χρονιά, αρκεί να πρόκειται για διαφορετικές διοργανώσεις!!

π.χ. Μπορείς να παίξεις για την Α ομάδα στο πρωτάθλημα Λονδίνου, για την Β ομάδα στο πρωτάθλημα Middlesex, για την ομάδα Γ στα Εθνικά πρωταθλήματα (National League) κτλ. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να φροντίζεις η εκάστοτε ομάδα σου να σε δηλώνει στην ομοσπονδία για το πρωτάθλημα.
Άβαταρ μέλους
JamG
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2008 5:31 pm
Τοποθεσία: London

Επόμενο

Επιστροφή στο Διεθνής Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron