ΠΕΚΙΝΟ 2008 - ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Ανοικτή συζήτηση για το άθλημα της υδατοσφαίρισης στην Ευρώπη και την Παγκόσμια κοινότητα.

Συντονιστής: Lambros10

ΠΕΚΙΝΟ 2008 - ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Αύγ 11, 2008 11:57 am

Όπως αναμενόταν, έυκολα ήρθε η ήττα από την Αυστραλία. Ήμασταν μια κλάση κάτω και ευτυχώς που στο τέλος οι Αυστραλέζες το έριξαν στο σορολόπ και ηττηθήκαμε μόνο με 2 γκολ. Η Ολυμπιάδα ουσιαστικά ξεκινάει τώρα για τα κορίτσια και οι πιθανότητες να έχουμε ισοβαθμία με Ουγγαρία ή Ολλανδία (ή και με τις δύο) δεν είναι καθόλου μικρή. Φυσικά γι αυτό πήρε κι ο Κούλης το ταϊμάουτ στο τέλος.

Από την ομάδα μας ξεχώρισα τις δύο φουνταριστές καθώς και τις Ρουμπέση-Λιόση, αλλά οι υπόλοιπες έκαναν μέτριο (Τσουκαλά) έως κακό (Μωραϊτίδου-Γερόλυμου) παιχνίδι.

Οι Αυστραλοί παρουσίασαν μια ομάδα με δύο φουνταριστές κάθε φορά στην επτάδα και αρκεί να πούμε ότι η βασική τους φουνταριστή (το νο.6) μάλλον πρέπει να έπαιξε περισσότερο ως τελευταία, η δεύτερη φουνταριστή τους (νο.3) είχε ήδη δύο αποβολές από την πρώτη περίοδο (και κατέβασε και την μπάλα μια-δυο φορές) και τελικά περισσότερο τους βόηθησε στα 2μ η Μπέντσγουορθ, που δεν είναι καθαρόαιμη φουνταριστή.

Κάτι τέτοιο σα να μου φάνηκε και χθες, στους άνδρες, τόσο σε σταθερή βάση (ΜακΓκρέγκορ) όσο και κατά περίπτωση (π.χ. με Μυλωνάκη ή Χρήστο αμυντικούς).
Doom θέλω βοήθεια : ο ΜακΓκρέγκορ αμυντικός δεν είναι ;
Τελευταία επεξεργασία από vs και Δευτ Αύγ 11, 2008 12:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Αύγ 11, 2008 12:02 pm

Επίσης, σε πολύ κακή μέρα βρέθηκε ο ... Βασίλης Σκουντής. Από το ξενοδοχείο να έκανε το σπικάζ, καλύτερα θα τα έλεγε. Εκτός τόπου και χρόνου ώρες-ώρες. Και να πεις ότι δεν το ξέρει το άθλημα ή τα πρόσωπα ...
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό arkouda » Δευτ Αύγ 11, 2008 12:23 pm

Αμυντικός είναι καθαρός. Οι Αυστραλοί βέβαια, όπως και οι Αμερικάνοι ως επί τω πλείστον ξέρουν να στέκονται και να μαρκάρουν τα 2μ αλλά και να παίζουν φουνταριστοί.
arkouda
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Μάιος 09, 2008 1:58 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Δευτ Αύγ 11, 2008 12:41 pm

ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ 11-9
ΡΩΣΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ 8-9
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ8-6
Η Ιταλία κέρδισε με τον τσαμπουκά της και την εμπειρία της σε τέτοιους αγώνες ,ματσαρα με το παιχνίδι να πηγαίνει γκολ γκολ 2λεπτα πριν το τέλος και ενώ το σκορ είναι 8-8 στο παίκτη παραπάνω η έμπειρη Ντι μαριο έβαλε γκολαρα κάνοντας το τελικό 8-9.Οι Ρωσίδες κάνουν πάντα το χειρότερο τους παιχνίδι πάντα στην πρεμιέρα και οι Ιταλίδες το καλύτερο και το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο ,χωρίς ισορροπία στην επίθεση και με κάτι παράλληλα μπασίματα από το εξτρεμ για να αδειάσει χώρος για τον φουνταριστο ,αυτό όμως δεν πιάνει σε παίκτριες που ξέρουν πόλο όπως της Ιταλίδες!

ΕΛΛΑΔΑ:Πολύ άσχημο ξεκίνημα με κόντρες σχεδόν σε όλο το 8λεπτο από της Αυστραλεζεσ με αποτέλεσμα να βρεθούμε πίσω στο τέλος του 8ου με 5-2 .Στο 2 οι Αυστραλεζεσ παραδόξως κατεβάσανε ταχύτητα ευτυχώς για μας ,πηγαίνανε σε μεγάλες επιθέσεις λες και τελείωσε το παιχνίδι.
Η Ελληνική ομάδα από το φόβο της κόντρας καθόντουσαν στην επίθεση
στα 10 μέτρα μέχρι να το καταλάβουμε περάσανε και τα 3 8λεπτα στο τελευταίο ανεβάσαμε ρυθμό αφού οι Αυστραλεζεσ έψαχναν τρόπο να χάσουν και εμείς τρόπο να μην κερδίσουμε μόνο η Κοζομπολη ξεχώρισε και λίγο η Τσουρη αφού ξεπέρασε το αρχικό σοκ!
Κάποια στιγμή έβαλε και την Ιωσηφιδου και γίναμε ρεζίλι διεθνώς έφαγε σβούρα και σφαλιάρα και στην συνέχεια γκολ!
Στον παίκτη λιγότερο δεν ξέρανε ποια να μαρκάρουν με αποτέλεσμα να μπερδεύονται συνέχεια, και στα τελευταία 2λεπτα ο Κουλησ έβαλε 2φουνταριστουσ ,η επίθεση πήγε στα 10 μέτρα και το ματς τελείωσε!
Στο παίκτη παραπάνω χάλια:3-7με 3-3 πέναλτι και πολύ καλή διαιτησία
Παίκτη λιγότερο:4-7
Την ΤΕΤΑΡΤΗ παίζουμε με Ολλανδία και Παρασκευή με Ουγγαρία!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό ale3is » Δευτ Αύγ 11, 2008 12:48 pm

Η τσουρη εμενα γιατι μου φανηκε χαλια?Μονο προς το τελος,επιανε αυτα που πηγαιναν πανω της...
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Δευτ Αύγ 11, 2008 12:56 pm

! Στο χωριό μου λένε ότι πληρώσεις παίρνεις!
Αφού επέλεξε αυτήν καλά να πάθει ,αυτή πάντως έκανε ότι καλύτερο μπορούσε!
Σιγά σιγά θα φαίνεται η απουσία της Μυλωνακη όλο και περισσότερο
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Αύγ 11, 2008 12:59 pm

Εγώ την είδα "φυσιολογική" : έφαγε αυτά που ήταν να φάει, έπιασε αυτά που πήγαν πάνω της και, όπως συνήθως, δεν έκανε τη διαφορά. Η Ανθή, πάντως, είναι μακράν καλύτερη και απ'τις δύο.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Αύγ 11, 2008 1:01 pm

arkouda έγραψε:Αμυντικός είναι καθαρός. Οι Αυστραλοί βέβαια, όπως και οι Αμερικάνοι ως επί τω πλείστον ξέρουν να στέκονται και να μαρκάρουν τα 2μ αλλά και να παίζουν φουνταριστοί.

Αν σκεφτείς ότι και ο αριστερόχειράς τους (καθαρός περιφερειακός) έκανε το γυριστό που έκανε ...
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό kalex12 » Δευτ Αύγ 11, 2008 1:31 pm

Σχετικά με τις τερματοφύλακες, η Ανθή ήταν τραυματίας χωρίς να λέει τίποτα καθόλη την διάρκεια της προετοιμασίας. Το αποτέλεσμα ήρθε στα παιχνίδια όπου δεν έπιανε τίποτα στο αριστερό της χέρι. Σε φιλικό παιχνίδι έφαγε 4 γκολ στο ίδιο χερι δίπλα της γιατί πολύ απλά η κοπέλα ήταν τραυματισμένη και έκανε υπερπροσπάθεια για να παίξει.
Ατάκα ομοσπονδιακού προπονητη προς τον πάγκο μετά από ένα γκολ
" Σας το είπα, αυτή στο αριστερό δεν πιάνει τίποτα", γι'αυτό και κόπηκε από την εθνική νομίζω.

Σχετικά με την Τσουρή νομίζω ότι είναι άπειρη και σε συνδιασμό με τα προσόντα της πιάνει αυτά που μπορεί και πρέπει να πιάσει. Δεν νομίζω ότι θα κάνει ποτέ την υπέρβαση που χρειάζεται άλλωστε η ομάδα αυτή την στιγμή.

Σχετικά με την Ελληνάκη σίγουρα η απουσία της (2,5 χρόνια) από την ενεργό δράση λόγω εγκυμοσύνης την άφησαν πίσω. Ωστόσο νομίζω ότι η εμπειρία της, της επιτρέπει αν βρεθεί και στην μέρα της να είναι πολύ καλή. Το θέμα είναι ότι δεν παίξει ακόμα σε επίσημο παιχνίδι για να βγάλουμε συμπεράσματα.
kalex12
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 12, 2005 5:19 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό nick.h2o » Δευτ Αύγ 11, 2008 1:41 pm

Έχω μια απορία. Όλες οι κοπελές (λόγω τύπου τουρνουά - 8 ομάδες) ανακηρύσσονται εκ των προτέρων Ολυμπιονίκες. Πέρα απ' αυτές που έχουν ήδη καταταγεί σε Σώματα Ασφαλείας, οι υπόλοιπες έχουν το δικαίωμα με την επιστροφή τους στην Ελλάδα;
Άβαταρ μέλους
nick.h2o
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 8:02 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Δευτ Αύγ 11, 2008 1:44 pm

Άμα ρωτήσεις την Ανθή τι θα πει? :?: :roll:
Η Ελληνακη κάποια στιγμή ήταν από της καλύτερες τερματοφύλακες που περάσανε στον Ελληνικό χώρο ,αλλά έχουν περάσει 3χρονια από τότε και είναι πολύ δύσκολο να διατηρηθείς σε αυτό το επίπεδο όταν είσαι και σε μια Α ηλικία ,σίγουρα δεν είναι όπως ήταν! :wink:
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό kalex12 » Δευτ Αύγ 11, 2008 2:03 pm

Συμφωνώ απόλυτα, απλά δεν την έχουμε δει και να παίζει για να βγάλουμε πιο ολοκληρωμένα συμπεράσματα. Θεωρώ ότι πριν 3-4 χρόνια ήταν στο ΄κορύφωμά της. Ωστόσο η απουσία της 2, 5 χρόνια από τις πισίνες σίγουρα είναι μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας. Θ α δούμε, αν παιξει καθόλου.
kalex12
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 12, 2005 5:19 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό kalex12 » Δευτ Αύγ 11, 2008 2:07 pm

nick.h2o έγραψε:Έχω μια απορία. Όλες οι κοπελές (λόγω τύπου τουρνουά - 8 ομάδες) ανακηρύσσονται εκ των προτέρων Ολυμπιονίκες. Πέρα απ' αυτές που έχουν ήδη καταταγεί σε Σώματα Ασφαλείας, οι υπόλοιπες έχουν το δικαίωμα με την επιστροφή τους στην Ελλάδα;


Αν δεν κάνω λάθος στην περίπτωση των οκτώ ομάδων ανακηρύσσονται Ολυμπιονίκες μέχρι την έκτη θέση. Σχετικά με τα σώματα ασφαλείας πέρασε πρόσφατα νομοθεσία που λέει ότι αν δεν επαναλάβεις παρόμοια επιτυχία αρχίζεις σιγά σιγά να κατηφορίζεις στην κλίμακα. Αυτό ισχύει σίγουρα για το λιμενικό, δεν ξέρω για τα υπόλοιπα σώματα, μιας και έγινε μεγάλος σαματας. Επίσης μετά από αυτήν την Ολυμπιάδα προνόμια έχουν μόνο τα μετάλλια.
kalex12
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 12, 2005 5:19 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό nick.h2o » Δευτ Αύγ 11, 2008 2:35 pm

Την θεσούλα όμως σε Νομαρχίες, Δήμους κλπ. δεν νομίζω να την χάνουν.
Άβαταρ μέλους
nick.h2o
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 8:02 pm

Δημοσίευσηαπό kalex12 » Δευτ Αύγ 11, 2008 2:45 pm

Θέση σε νομαρχία ή Δήμο ή Υπουργείο έχουν πολλοί λίγοι, μιας ελιναι πολύ δύσκολο να πάρεις θέση εκεί και δεν γνωρίζω τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση.
Οι περισσότεροι είναι στα σώματα ασφαλείας.
kalex12
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 12, 2005 5:19 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό kalex12 » Δευτ Αύγ 11, 2008 2:49 pm

Πραγματικά το θεωρώ παράλογο. ΟΚ η πολιτεία δίνει ένα προνόμιο λόγω μιας διάκρισης και ο λόγος είναι ότι σαν αθλητής δεν έχεις το χρόνο να δουλεύεις ταυτόχρονα, οπότε πρέπει να έχει ένα εισόδημα. Μετά το πέρας της ενεργού δράσης του αθλητή γιατί δεν κάνει κανονικά υπηρεσίες για να υποστηρίξει το επάγγελμα και την ταυτότητα του στρατιωτικού που διαθέτει?
kalex12
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 12, 2005 5:19 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Αύγ 11, 2008 2:53 pm

Συμφωνώ σε αυτά που λέτε για Μαρία και Γεωργία αλλά οι πληροφορίες που είχα σχετικά με την κατάσταση της Ανθής στην προετοιμασία της Εθνικής είναι διαφορετικές. Δεν έχω προσωπική άποψη αλλά είναι άνθρωποι της εμπιστοσύνης μου αυτοί που μου τα είπαν.

Η Ανθή κάνει αγώνα δρόμου από τότε που τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να παίζει σχεδόν συνέχεια τραυματίας και ανέτοιμη. Τη μια χρονιά να σώσει την καριέρα της, φέτος να προλάβει την Ολυμπιάδα, μια και έπεσε σε Ολυμπιακή χρονιά. Από μια μεριά ίσως να της κάνει και καλό που έμεινε εκτός ώστε να δώσει προτεραιότητα στη αποθεραπεία και μετά στο πότε θα ξαναπαίξει.

Βέβαια τώρα το θέμα είναι να παίξουν καλά οι δύο που πήγαν στο Πεκίνο.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Αύγ 11, 2008 2:55 pm

kalex12 έγραψε:Μετά το πέρας της ενεργού δράσης του αθλητή γιατί δεν κάνει κανονικά υπηρεσίες για να υποστηρίξει το επάγγελμα και την ταυτότητα του στρατιωτικού που διαθέτει?

Θα έπρεπε. Έστω part-time. Άλλωστε νομίζω ότι δε χάνουν τη δυνατότητα να κυκλοφορούν παράλληλα και ως ελεύθεροι επαγγελματίες, κατι που δεν μπορούν κανονικά να κάνουν οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι και ειδικά οι στρατιωτικοί. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό nick.h2o » Δευτ Αύγ 11, 2008 3:19 pm

Εικόνα
Maria Tsouri (Greece)
Εικόνα
Gemma Beadsworth (Australia)
Εικόνα
Kami Graig (USA)
Εικόνα
Kate Gynther (Australia)
Εικόνα
Dora Agnes Kisteleki (Hungary)
Εικόνα
Rita Dravucz (Hungary)
Εικόνα
Teresa Frassineti (Italy)
Άβαταρ μέλους
nick.h2o
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 8:02 pm

Δημοσίευσηαπό nick.h2o » Δευτ Αύγ 11, 2008 3:22 pm

Πιστεύω είναι η καλύτερη επτάδα που κυκλοφορεί στις πισίνες του Πεκίνο. Το παράδοξο είναι ότι έμειναν εκτός οι Ρωσίδες. Απαράδεκτες οι φωτογραφίες που έβγαλαν. Θα ποστάρω και τις πιο άσχημες.
Άβαταρ μέλους
nick.h2o
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 8:02 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο Διεθνής Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες