ΠΟΙΟΣ ΕΥΘΥΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΕΚΙΝΟ?

Ανοικτή συζήτηση για το άθλημα της υδατοσφαίρισης στην Ευρώπη και την Παγκόσμια κοινότητα.

Συντονιστής: Lambros10

ΠΟΙΟΣ ΕΥΘΥΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΕΚΙΝΟ?

Δημοσίευσηαπό moxito » Πέμ Αύγ 14, 2008 12:52 am

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟ. ΓΙΑ ΄ΜΕΝΕ ΜΕΡΙΔΙΟ ΕΥΘΥΝΗΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΟΙ ΠΑΙΧΤΕΣ/ΙΕΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ.
Άβαταρ μέλους
moxito
 
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 15, 2008 11:10 pm

Re: ΠΟΙΟΣ ΕΥΘΥΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΕΚΙΝΟ?

Δημοσίευσηαπό doom » Πέμ Αύγ 14, 2008 11:06 am

moxito έγραψε:ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟ. ΓΙΑ ΄ΜΕΝΕ ΜΕΡΙΔΙΟ ΕΥΘΥΝΗΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΟΙ ΠΑΙΧΤΕΣ/ΙΕΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ.


Μας διαφωτισες πληρως...
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Πέμ Αύγ 14, 2008 11:26 am

Εγώ πιστεύω και το έχω πει πολλές φορές ότι μεγάλο λάθος ήταν ότι όλοι λέγανε από τον Ιούνιο ότι είναι έτοιμοι για την Ολυμπιάδα και δεν έχουν άλλο στόχο εκτός από αυτόν ,(άντρες γυναίκες)!

2:Οι Εθνικεσ ηταν μονοδιάστατεσ και με παλαιομοδίτικο τρόπο παιχνιδιού!

3:Το παρακάνανε με το θέμα της ψυχολογίας ,μάλλον θα πρέπει να τους βάλουν λίγο χέρι και καμία χρ...πα..για , και να πάνε σπίτι και μερικοί!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Αύγ 14, 2008 12:04 pm

Εγώ νομίζω ότι η επιθυμία μας για διάκριση της Εθνικής μας σε μια Ολυμπιάδα, τελικά μπέρδεψε την ελπίδα μας για το τι θα θέλαμε να κάνουμε και τη διαπίστωση του τι πραγματικά μπορούσαμε να κάνουμε. Π.χ. ο Καμπάνια δεν μπορεί να μην καταλάβαινε από πολύ νωρίτερα τι θα ακολουθούσε. Αλλά η γραμμή ήταν να διεκδικηθεί η διάκριση στην Ολυμπιάδα και όχι να γίνει ανανέωση.

Το ότι υπήρξε φέτος (για πρώτη φορά) ενεργή δεύτερη εθνική ομάδα, πιστεύω ότι δείχνει του λόγου μου το αληθές.

Το χρόνο παιδιά δεν μπορεί να τον νικήσει κανείς. Είναι ανθρώπινο και δεν είναι ντροπή. Και αν σκεφτούμε ότι οι περισσότεροι παίκτες μας εδώ και χρόνια έχουν πάψει να κάνουν τη σοβαρή προπόνηση που θα τους επέτρεπε να παραμείνουν στο επίπεδο της 4άδας (πολύ περισσότερο να κοιτάξουν και παραπάνω) τότε είναι θαύμα το πώς μπήκαμε στο 2008 και είχαμε ακόμα έστω ελπίδες για μετάλλιο, έστω και στα λόγια.

Για μένα πρέπει να αλλάξουν όλοι όσοι δεν μπορούν να προσφέρουν περισσότερα. Ο τριαντάρης ο παίκτης που έχει πτωτική πορεία, δεν έχει νόημα να παραμείνει στην εθνική επειδή ακόμα (δηλαδή φέτος ή του χρόνου) παίζει λίγο καλύτερα από τον εικοσάρη.

Πρέπει τα επόμενα 1-2 χρόνια να ετοιμάσουμε και να ψήσουμε την επόμενη γενιά παικτών. Μόνο αυτό. Για μένα πρέπει να παραμείνουν μόνον οι 5 νεότεροι, άντε και ένας τερματοφύλακας ή ένας φουνταριστός, ΑΝ έχουν την επιθυμία να συνεχίσουν λίγο ακόμα. Για τους υπόλοιπους τιμή και δόξα για ό,τι προσέφεραν αλλά μέχρι εδώ.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό BIGMAN » Πέμ Αύγ 14, 2008 12:36 pm

vs να αγιασει το .... χερι σου και μηπως ο doom που ξερω οτι ασχολειται με τα στατιστικα να μας πει το μεσο ορο ηλικιας των ομαδων που ειναι στο Πεκινο?
BIGMAN
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 16, 2007 9:49 am

Δημοσίευσηαπό nemesis » Πέμ Αύγ 14, 2008 1:01 pm

ΤΑ ΝΕΑΟΝLINE


ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑΤελευταίες Ειδήσεις
Απίστευτα στεναχωρημένος ο Δεληγιάννης
«Ομάδα τρίτης κατηγορίας»


Στο αποκρουστικό, όπως το χαρακτήρισε, θέαμα που παρουσιάζει η εθνική μας ομάδα πόλο των ανδρών, αναφέρθηκε ο διεθνής γκολκίπερ του Ολυμπιακού, Νίκος Δεληγιάννης.

«Δεν έχουμε ψυχολογία. Δεν παίζουμε καλά. Κάποια εξήγηση υπάρχει σίγουρα. Νομίζω πως, όταν θα ηρεμήσουμε, θα βρούμε τι φταίει και θα διορθώσουμε κάποια πράγματα. Σίγουρα όταν μία ομάδα τέτοια, που έχει -σύμφωνα με όλους- πολλές δυνατότητες, δεν μπορεί να είναι αυτή που πρέπει, τότε κάτι συμβαίνει. Είναι γεγονός ότι περισσότερο πιστεύουν οι άλλοι σ΄εμάς, παρά εμείς στους εαυτούς μας. Κατά συνέπεια, όταν η ομάδα αυτή παρουσιάζει αυτό το αποκρουστικό θέαμα, κάποια εξήγηση υπάρχει. Φταίνε πολλά πράγματα. Νομίζω πως, όταν βγούμε από αυτή την Ολυμπιακή διαδικασία, θα δούμε πολλά πράγματα. Είχαμε έρθει με πολλά όνειρα και δυστυχώς για κάποιους από εμάς, αυτή είναι η τελευταία συμμετοχή στην εθνική ομάδα. Θέλαμε να κάνουμε κάτι πολύ μεγάλο που μας έλειπε. Αν μπορούσε κάποιος να ανοίξει την ψυχή μου, να δει τη μαυρίλα μέσα και τη στεναχώρια μου, θα μπορούσε να καταλάβει σε τι κατάσταση είμαι. Είμαι απίστευτα στεναχωρημένος», είπε ο Δεληγιάννης.

Και κατέληξε: «Προσπαθήσαμε πριν από τον αγώνα να δώσουμε κουράγιο ο ένας στον άλλον, αλλά δυστυχώς ούτε αυτό είχε αποτέλεσμα. Αν κάποιος μου έλεγε πριν από τρεις μήνες, ότι θα παίζαμε με το Μαυροβούνιο και θα χάναμε με τόσο μεγάλη διαφορά, θα γελούσα, αλλά τελικά είμαστε τόσο μικροί που μοιάζουμε με ομαδούλα τρίτης κατηγορίας. Το γεγονός ότι μπορεί να μείνουμε εκτός Παγκοσμίου δεν με στεναχωρεί τόσο, όσο το ότι έχουμε κάνει μια μεγάλη προσπάθεια τα τελευταία 8-10 χρόνια και τελικά φαίνεται ότι όλο αυτό το πράγμα πάει χαμένο. Και αυτό είναι το χειρότερο απ` όλα. Το θέμα είναι ότι αυτό που δημιουργήσαμε και φτάσαμε αρκετά ψηλά, έχει αρχίζει να ξεφτίζει και αυτό είναι το πιο λυπηρό απ` όλα. Τώρα, στα εναπομείναντα ματς, πρέπει να κάνουμε ακόμη λίγη προσπάθεια. Να κερδίσουμε για εμάς, για τον κόσμο που περιμένει. Λίγη προσπάθεια θέλει».
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Πέμ Αύγ 14, 2008 1:05 pm

BIGMAN έγραψε:vs να αγιασει το .... χερι σου και μηπως ο doom που ξερω οτι ασχολειται με τα στατιστικα να μας πει το μεσο ορο ηλικιας των ομαδων που ειναι στο Πεκινο?


Η διαταγη σου γινεται πραγματικοτητα:

1. Ιταλια 30,5
2. Ουγγαρια 29,6
3. Ελλαδα 29,4
4. Κροατια 28,7
5. Ισπανια 28,1
6. Σερβια 27,8
7. Γερμανια 27,7
8. ΗΠΑ 27,4
9. Μαυροβουνιο 26,3
10. Κινα 26,2
11. Αυστραλια 25,5
12. Καναδας 24,5

Τι ωραια να ηταν ετσι και η τελικη καταταξη!!!!!!
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Αύγ 14, 2008 6:00 pm

Αμ και οι Ιταλοί ... αυτοί ούτε ανανέωση δεν μπορούν να κάνουν διότι έχουν του χρόνου το Παγκόσμιο μέσα στην έδρα τους. Τουλάχιστον εμείς είδαμε και μερικές 4άδες, πήραμε και μετάλλιο το 2005.

Αυτοί τελευταίο μετάλλιο πήραν το 2003 (τα λέω καλά ; ) και τόσο νωρίτερα όσο και αργότερα ούτε που πλησίασαν σε ημιτελικά.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό naruto » Πέμ Αύγ 14, 2008 6:33 pm

Για αυτο τωρα διωχνουν σιγα σιγα τους ξενους στο πρωταθλημα τους..
Άβαταρ μέλους
naruto
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Παρ Αύγ 11, 2006 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό harrisakis » Πέμ Αύγ 28, 2008 5:20 pm

Για την εμφάνιση της εθνικής μας στο Πεκίνο, πιστεύω ότι έφταιγε η τραγική άμυνα που πέζαμε, καθώς επίσης και οι εμφανίσεις του Δεληγιάννη στα πρώτα παιχνίδια.
Σε αυτό πιστεύω θα συμφωνήσουν όλοι όσοι γνωρίζουν στοιχειωδώς το άθλημα της υδατοσφαίρισης.
Οι Έλληνες παίκτες ανέκαθεν στηρίζονταν στην πολύ καλή τους άμυνα για να παίρνουν αποτελέσματα, καθώς το ταλέντο των παικτών δεν τους επιτρέπει μεγάλα πράγματα στην επίθεση (όχι καλή κυκλοφορία της μπάλας - ειδικά στον ππ, όχι καλά σουτ). Εφέτος είμασταν τραγικοί στην άμυνα, στατικοί (ειδικά στον παίκτη λιγότερο) και χωρίς το γνωστό ελληνικό φιλότιμο - πάθος που χρησιμεύει σε ομάδες χωρίς ιδιαίτερο ταλέντο.
Ομάδες όπως η Αυστραλία δεν έπρεπε να μας προβληματίσουν, ενώ θα έπρεπε να παλέψουμε το παιχνίδι και την πρόκριση (με την πολύ βελτιωμένη είναι η αλήθεια) Ισπανία. Όταν όμως σε ξεφτιλίζει με σουτ από τα 7 και 8 μέτρα ο Βραζιλιάνος ο Περόνε (ελέω κακής εμφάνισης Δεληγιάννη και κακής περιφερειακής άμυνας), δεν έχεις ελπίδες.

Η εθνική μας βελτιώθηκε αισθητά στα δύο τελευταία παιχνίδια, με την είσοδο του Ρέππα, αλλά και το καλό περιφερειακό σουτ κάποιων παικτών (Ντόσκας - Σχίζας - Θεοδωρόπουλος) απέναντι βέβαια σε δευτεροκλασάτους τερματζήδες.

Αυτά από εμένα...
Άβαταρ μέλους
harrisakis
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευτ Απρ 14, 2008 12:36 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki


Επιστροφή στο Διεθνής Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες