Παγκ. Πρωτάθλημα 2009 - Ρώμη (Γυναίκες)

Ανοικτή συζήτηση για το άθλημα της υδατοσφαίρισης στην Ευρώπη και την Παγκόσμια κοινότητα.

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό nemesis » Τετ Ιούλ 29, 2009 6:57 pm

ΚΑΝΑΔΑΣ-ΡΩΣΙΑ 8-7

Θεωρώ οτι το χάσανε οι Ρωσίδες απο μονεσ τουσ ,οπωσ νομίζω οτι

και η αλλαγή προπονητη έπαιξε πολυ μεγαλο ρολο ,λαθοσ τακτικη

στοίχισε την ηττα απο τον Καναδα, που οπωσ η Ελληνικη ομαδα

που τράβηξε ολο το κουπί μια παίκτρια στην επίθεση ,ετσι και με τον

Καναδα ολη η επιθεση ηταν η φουνταριστη τουσ.
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Τετ Ιούλ 29, 2009 10:44 pm

Τελοσ 3 8αλεπτου με διαιτησια 100-0 υπερ μασ προς το παρών!!σκορ 6-5 χανουμε.
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό ale3is » Τετ Ιούλ 29, 2009 10:59 pm

Κριμα...7-8 τελικο...
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Τετ Ιούλ 29, 2009 11:04 pm

nemesis έγραψε:Τελοσ 3 8αλεπτου με διαιτησια 100-0 υπερ μασ προς το παρών!!σκορ 6-5 χανουμε.


8-7 χάσαμε....

Μπράβο στα κορίτσια !!! που κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύο φορές το σκόρ παρά την διαφορά των 3 στην αρχή και 2 στο ημίχρονο γκολ...

Εν συντομία:
Κορυφαία των αμερικανίδων η Έλσι Γουίντες μια μέτρια παίκτρια στο ελληνικό Πρωτάθλημα φέτος που βγάζει μάτια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα (σημέιωσε 4 γκολ).
Απο την μεριά των ελληνιδων φοβερή αμυντικά η Τσουκαλά και σε καταπληκτική μέρα η Ασημάκη στα δύο μέτρα. Η διαιτησία με αρκετά λαθάκια υπέρ μας , παράλληλα όμως δεν έδωσε στην Ασημάκη ένα καθαρό πέναλτυ στο 2ο 8λεπτο και ένα επίσης πέναλτυ ή αποβολη (δεν φάνηκε καθαρά εαν ήταν στα 5 μέτρα ή πιο πίσω) στην νεαρή φουνταριστή.

Υστερήσαμε στο περιφερειακό σουτ καθώς και στο παίκτη παραπάνω με κακές επιλογές...
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Ιούλ 29, 2009 11:09 pm

Από μένα συγχαρητήρια στα κορίτσια, που έκαναν αυτό που μπορούσαν και γύρισαν 2 φορές το σκορ απέναντι σε έναν ισχυρότερο αντίπαλο. Συγχαρητήρια και στο τεχνικό τιμ που - από όσο μπορώ να καταλάβω - έκανε εξαιρετική διαχείριση του αγώνα.

Επίσης, στα σημερινά παιχνίδια βεβαιώθηκα ότι το promotion έχει μπει για τα καλά και στο γυναικείο πόλο. Φάνηκαν κάποια πράγματα και απομυθοποιήθηκαν παίκτριες που θεωρούνται κορυφαίες στον παγκόσμιο χώρο κλπ. Τέλος, η πιο υποτιμημένη ελληνίδα παίκτρια είναι η Ντίνα Κουτέλη.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Τετ Ιούλ 29, 2009 11:51 pm

Στην καλύτερη τησ βραδιά βρέθηκε η Τσουρη αλλα δεν ηταν αρκετο,
γιατι τα σουτ δεν ηταν σαν τισ αυστραλεζεσ τα σουτ ,τωρα βρήκαν
στόχο και ηταν θεμα χρόνου, είχαμε και την βοήθεια τησ διαιτησίας
ελαφρός αλλα ολα αυτα δεν ηταν αρκετα για να κερδίσουμε, κρίμα
γιατι ηταν μοναδικη ευκαιρία και τέτοιες δεν πρέπει να τισ αφήνεις
να πάνε χαμένες!!!!!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Τετ Ιούλ 29, 2009 11:55 pm

vs έγραψε: Τέλος, η πιο υποτιμημένη ελληνίδα παίκτρια είναι η Ντίνα Κουτέλη.


Δεν το πολυ νομίζω ,καθε αλλο θα ελεγα,οτι θα πρεπει να ειναι
πολυ χαρούμενη και ευτυχισμένη που ειναι στην ομαδα!!!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Ιούλ 30, 2009 1:44 am

Σήμερα θα διαφωνήσω μαζί σου, και σε ό,τι αφορά την Ντίνα αλλά και σε ό,τι αφορά την Τσουρή. Δε λέω ότι φταίει η Μαρία για την ήττα αλλά σίγουρα δεν έκανε και το κάτι παραπάνω, όπως σε άλλα παιχνίδια.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό ale3is » Πέμ Ιούλ 30, 2009 1:49 am

Η Ντινα ηταν παντα τοσο καλη? Εχω αρκετα χρονια να δω γυναικειο, αλλα εχω την εντυπωση οτι με την Αλεξια προπονητρια, η Ντινα εχει παρει πολυ τα πανω της (συμφωνα με αυτα που διαβαζω)...
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό BIGMAN » Πέμ Ιούλ 30, 2009 1:54 am

vs έγραψε:Από μένα συγχαρητήρια στα κορίτσια, που έκαναν αυτό που μπορούσαν και γύρισαν 2 φορές το σκορ απέναντι σε έναν ισχυρότερο αντίπαλο. Συγχαρητήρια και στο τεχνικό τιμ που - από όσο μπορώ να καταλάβω - έκανε εξαιρετική διαχείριση του αγώνα.


Σωστός!!!!!!
BIGMAN
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 16, 2007 9:49 am

Δημοσίευσηαπό waterboys » Πέμ Ιούλ 30, 2009 3:02 am

Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα και στους προπονητές, πάνω απ'όλα για την προσπάθεια, γιατί ήμασταν πίσω στο σκορ σε όλο το ματς και δεν τα παρατήσαμε ποτέ.

Νομίζω πως η διαφορά μας σήμερα ήταν σε κάποιες επιπολεότητες στην άμυνα και λίγο στην τερματοφύλακα. Η δικιά μας είναι λίγο κοντούλα, δεν κάνει και μετακίνηση, οπότε αν τα σουτ πάνε σε γωνίες ή είναι λίγο πιο δυνατά, της είναι αρκετά δύσκολα να τα πιάσει. Η Αμερικάνα αντίθετα είχε πιο ολοκληρωμένη παρουσία και απεσόβησε κάποια καίρια σουτ στη ζώνη τους. (Και προς θεού για να μην παρεξηγηθώ δεν της επιρρίπτω ευθύνες, φαντάζομαι εξάλλου πως για να παίζει είναι η καλύτερη που έχουμε κι απ'ότι κατάλαβα πήγε πολύ καλά σε άλλα παιχνίδια).

Κατά τα άλλα πιστεύω πως για μεγάλα σημεία του αγώνα σταθήκαμε ως ίσοι απέναντι στην Αμερική οπότε θα συμφωνήσω απόλυτα με τον vs περί απομυθοποίησης. Πάντως απ'όσο είδα, γιατί ομολογώ ότι δεν πολυτρελαίνομαι να παρακολουθώ γυναικείο, αν η Αμερική θεωρείται απ'τους καλύτερους στον κόσμο, νομίζω ότι η ομάδα μας έχει αρκετό μέλλον μπροστά της.

Όλα αυτά όμως έχουν λίγη σημασία. Η ουσία είναι πως σε μια μεγάλη διοργάνωση στην οποία η Ελλάδα ατύχησε να μην έχει εκπροσώπηση από το αντρικό πόλο η πολύ καλή παρουσία του γυναικείου κρατάει το πόλο στην επικαιρότητα και στα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων, κάτι τρομερά σημαντικό σε μια πολύ δύσκολη οικονομικά περίοδο που διανύουμε για το άθλημα...

Μακάρι να μπορέσουμε να βγούμε τρίτοι. Θα είναι πολύ σημαντικό.
Τελευταία επεξεργασία από waterboys και Πέμ Ιούλ 30, 2009 4:50 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό nemesis » Πέμ Ιούλ 30, 2009 3:43 pm

Αυτή η ομάδα δεν εχει φτάσει στο επιπεδο που της αξίζει ακομα και αυτό γιατι δεν το πιστεύουν πρωτα από ολους ο προπονητης τους.(Δηλώσεις στην εφημερίδα από παικτιες να λενε πως εχουν στοχο να πανε καλυτερα από τη ν 8αδα ,και ο Προπονητης να λεει ότι αμα λέγαμε από πριν ότι θα φτάναμε σε αυτην την θεση θα μας έπαιρναν με τα γιαούρτια).
Παίκτριες όπως Ρουμπεση ,Λιοση ,Λαρα ,Τσουκαλα ,Γερολυμου ,είναι επίπεδο μεταλλίων
σε οποιαδήποτε διοργάνωση ,από εκει και περα μπορεις κτήσεις γύρο από αυτόν τον
πολύ ισχυρό πυρήνα που δεν εχουν ουτε οι Ιταλιδες ουτε οι Αυστραλεζες ουτε οι καναδεζες.
Παίκτριες όπως η Ντινα ,Τσουρη,και σχεδόν ολες οι υπόλοιπες μπορείς να βρεις στο ελληνικό πρωτάθλημα επιπέδου Α1 μόνο, μπορεί να ακούγετε λιγο σκληρό αυτό αλλα είναι όμως η αλήθεια !!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό vargas » Πέμ Ιούλ 30, 2009 6:00 pm

Μπορεί κάποιος γνώστης της προπονητικής (εξαιρούνται αυτοί που πιστεύουν για τον εαυτό τους ότι θα έπρεπε να είναι στη θέση του) να μας πει την άποψη του γιατί ο Μορφέσης έχει αντιμετοπιστεί από πολλούς που του κάνουν κριτική, από την ημέρα που ανέλαβε Α' προπονητής μέχρι σήμερα, τουλάχιστον υποτιμητικά και κάποιες φορές έως και ειρωνικά;
vargas
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 6:35 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Πέμ Ιούλ 30, 2009 6:47 pm

Είσαι απο τουσ εξαιρούμενους ,η απο τουσ γνώστες του αντικειμένου?

Σε ψάχναμε τοσο καιρο και δεν σε βρίσκαμε ,ελα δώσε μασ τα φώτα σου.
:lol:
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό dimakovitch » Πέμ Ιούλ 30, 2009 8:04 pm

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε η Αλεξάνδρα Ασημάκη στον «Sentra 103,3»:
Για τη χθεσινή ήττα από τις ΗΠΑ: «Μας στοίχισε το νωθρό ξεκίνημα, γιατί μετά παίξαμε με απίστευτο πάθος, κυρίως στην άμυνα. Αν είχαμε μπει διαφορετικά, ίσως το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό. Αν παίξουμε έτσι στο μικρό τελικό θα φέρουμε στην Ελλάδα το μετάλλιο. Σίγουρα το χθεσινό παιχνίδι δεν κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, θα μπορούσαμε να μην είχαμε δεχθεί κάποια γκολ πιο πριν. Είχαμε κάποια κενά διαστήματα. Αν παίζαμε με το ίδιο πάθος σε όλο το παιχνίδι θα μπορούσαμε να κερδίσουμε, όχι μόνο τις Η.Π.Α. αλλά και αντρική ομάδα. Κρατάμε την ήττα στο μυαλό μας και σκεφτόμαστε τι κάναμε λάθος. Αν και είναι τεράστια επιτυχία να αγωνιζόμαστε στον μικρό τελικό, αν γυρίσουμε πίσω χωρίς το μετάλλιο θα είναι, για μένα, σαν να μην κάναμε τίποτα. Δεν γυρίζουμε πίσω χωρίς το μετάλλιο».
Για την Έλσι Γουάιντς που πέτυχε πέντε γκολ στο χθεσινό παιχνίδι: «Τη γνωρίζαμε καλά, διότι πέρσι έπαιζε στην Ελλάδα. Ούτε με εύκολες ομάδες στην Ελλάδα δεν μπορούσε να βάλει τόσα γκολ. Χθες έκανε το παιχνίδι της ζωής της».
Για τις διαφορές που έχει η εθνική ομάδα σε σχέση με πέρσι: «Έχει αυτό που έλειπε από την ομάδα τα τελευταία χρόνια. Το μυστικό είναι ότι η ομάδα, φέτος, έχει ενθουσιασμό, όρεξη, πείσμα και δίψα για διακρίσεις. Δουλεύουμε πολύ σκληρά στην προπόνηση. Έχουμε συνοχή και σύμπνοια στο παιχνίδι. Επίσης υπάρχει και πάρα πολύ καλό κλίμα. Πράγματα που την προηγούμενη χρονιά ίσως να μην υπήρχαν σε αυτό το επίπεδο».
Για τους στόχους που είχαν τεθεί πριν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ρώμης: «Πήγαμε με στόχο την οχτάδα. Ξέραμε ότι θα ήταν πολύ δύσκολο, καθώς ήμασταν σε ένα πολύ δύσκολο όμιλο. Αν προσέξετε θα δείτε ότι τρεις από τις τέσσερις ομάδες του ομίλου μας βρέθηκαν στην τετράδα. Μετά την εμφάνιση με την Ιταλία αναπτερώθηκε το ηθικό της ομάδας. Το πιστέψαμε. Μετά κοιτούσαμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά».
Για το «νέο αίμα» που έχει μπει στην Εθνική: «Έχουμε πολλές καινούριες παίκτριες. Εκτός από κάποιες που συμμετείχαν στους Ολυμπιακούς, οι υπόλοιπες είναι παίκτριες που δεν είχαν συμμετοχές στην Εθνική. Ίσως οι νέες έχουν περισσότερη όρεξη, ίσως και ο προπονητής να φέρνει καλύτερο κλίμα».
www.goalday.gr
Άβαταρ μέλους
dimakovitch
 
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 1:03 pm

Δημοσίευσηαπό vargas » Πέμ Ιούλ 30, 2009 9:26 pm

Nenesis προσωπικά δεν έχω κάνει ούτε θετικά ούτε αρνητικά σχόλια, πολύ περισσότερο μακριά από μένα τα ειρωνικά σχόλια, συνήθεια που ευδοκιμεί σε αρκετούς. Αν ήμουν γνώστης του αντικειμένου δεν θα ρωτούσα τους ειδικούς αλλά θα είχα καταθέσει την προσωπική μου άποψη. Θα μου επιτρέψεις όμως να σε ρωτήσω με τη σειρά μου και κατά το "ο έχων τη μύγα μυγιάζεται" μήπως είσαι εσύ από αυτούς που πιστεύουν για τον εαυτό τους ότι θα έπρεπε να είναι στη θέση του;

Επειδή δεν έχω καμία πρόθεση να ανοίξω πόλεμο με κανένα, πολύ περισσότερο με ανθρώπους που δεν τους ξέρω και δεν με ξέρουν σε διαβεβαιώνω ότι η ερώτησή μου δεν αφορούσε εσένα, απλώς το δικό σου σχόλιο ήταν η αφορμή.

Τώρα όσον αφορά τα φώτα μου, σου είπα δεν είμαι ειδικός για να "σας" τα δώσω, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να έχω κάποιες γνώσεις στα του χώρου άλλα σε άλλους τομείς.
vargas
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 6:35 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Πέμ Ιούλ 30, 2009 10:48 pm

Ούτε ειρωνικό ήταν ,ουτε τον έξυπνο θελω να κανω,δεν σε γνωρίζω καθόλου
για να κανω κατι τετοιο ,απλα ειχα την εντύπωση οτι ξερεισ απο γυναικείο πολο και ανακουφιστικα νομίζοντας οτι θα εχουμε κατι να συζητήσουμε.
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό tovarich » Παρ Ιούλ 31, 2009 5:19 pm

Ευτυχώς είναι η Αλεξία στην εξέδρα και δίνει οδηγίες. Αν είχαμε και τερματοφύλακα της προκοπής, πχ την Ανθή με 20 κιλά λιγότερα, θα είχαμε φτάσει τελικό.
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό ale3is » Παρ Ιούλ 31, 2009 6:12 pm

4ες δυστυχώς...

Το γκολ της Ιβανόβα 2'' πριν τη λήξη του αγώνα στέρησε από την Εθνική γυναικών το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο της Ρώμης. Οι Ρωσίδες επικράτησαν με 10-9 της ελληνικής ομάδας, που για ένα ακόμα παιχνίδι εντυπωσίασε με την απόδοσή της.


Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 2-4, 3-1

Η εξέλιξη του αγώνα:

Προκόφιεβα 1-0
Γκλίζινα 2-0
Ρουμπέση 2-1 (σουτ από την περιφέρεια στην παίκτρια παραπάνω)
Προκόφιεβα 3-1
Ασημάκη 3-2 (από θέση φουνταριστής στην παίκτρια παραπάνω)
Προκόφιεβα 4-2
Γερόλυμου 4-3 (σουτ από πλάγια)
Γκάουφλερ 5-3
Αντωνάκου 5-4 (σουτ από πλάγια)
Ιβανόβα 6-4
Ασημάκη 6-5 (από θέση φουνταριστής στην παίκτρια παραπάνω)
Γερόλυμου 6-6 (πέναλτι)
Γερόλυμου 6-7 (σουτ από την περιφέρεια)
Ριζόβα-Αλενιτσέβα 7-7
Ασημάκη 7-8 (από θέση φουνταριστής στην παίκτρια παραπάνω)
Μπελιάεβα 8-8
Λιόση 8-9 (σουτ από πλάγια)
Ριζόβα-Αλενιτσέβα 9-9
Ιβανόβα 10-9
http://www.sport24.gr/html/ent/528/ent.307528.asp
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό vs » Παρ Ιούλ 31, 2009 6:20 pm

Τα κορίτσια έχασαν με 10-9, δεχόμενες γκολ 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Αν μη τι άλλο, απέδειξαν ότι σε αυτή τη διοργάνωση τελικά την άξιζαν την 4η θέση.

Συνεχίζω να πιστεύω ότι έχουν πολύ δρόμο ακόμα μπροστά τους ώστε να εδραιωθούν στην 4άδα, όμως είναι θετικό στοιχείο το ότι άλλαξαν νοοτροπία και έπαιξαν χωρίς τη μιζέρια και τον κομπλεξισμό του παρελθόντος και των πρώτων αγώνων της Ρώμης.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διεθνής Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

cron