Παγκ. Πρωτάθλημα 2009 - Ρώμη (Άνδρες)

Ανοικτή συζήτηση για το άθλημα της υδατοσφαίρισης στην Ευρώπη και την Παγκόσμια κοινότητα.

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό waterboys » Πέμ Ιούλ 30, 2009 6:26 pm

Σερβία - Ουγγαρία 12-11 τελικό.

Τρελό παιχνίδι ο πρώτος ημιτελικός με τρύπιες άμυνες και αμέτρητα αμυντικά λάθη και οι 2 ομάδες. Μέτριοι και οι 2 τερματοφύλακες με ευθύνη σε κάμποσα γκολ.

Η Σερβία ολοκλήρωσε τον άθλο που ξεκίνησε με τη νίκη απέναντι στην Ουγγαρία και τώρα με τρομερά ανεβασμένη ψυχολογία είναι πλέον φαβορί για το χρυσό.

Αξίζει να κάτσει κάποιος να δει το ματς έστω και σε μαγνητοσκόπιση στις 9 και 15 στην ΕΤ1 για να παρακολουθήσει ρεσιτάλ τρομερών σουτ και από τις 2 ομάδες καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Στα αξιοσημείωτα η τρομερή ψυχή που επέδειξε η Σερβία που φάνηκε να θέλει και να πιστεύει πιο πολύ στη νίκη παρά την απώλεια του ηγέτη της Βάνια Ουντόβισιτς με 3 ποινές από το τέλος του τρίτου οκτάλεπτου. Φιλίποβιτς, Πρελαϊνοβιτς, Ουντόβισιτς οι καλύτεροι σήμερα, ενώ μεγάλες μάχες έδωσε ο Νίκιτς. Όπως κι εναντίον της Ουγγαρίας όμως, δυσκολεύεσαι και σήμερα να βρεις υστερήσαντα στους Σέρβους.

Κάρατς, Μπόσκοβιτς, Χίνιτς και Μπούριτς ξεχώρισαν από Κροατία η οποία όμως δεν έδειξε σε κανένα σημείο να αξίζει τη νίκη.

Στις 10 ο δεύτερος ημιτελικός ζωντανός από ΕΤ1.
Τελευταία επεξεργασία από waterboys και Παρ Ιούλ 31, 2009 3:30 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό nemesis » Πέμ Ιούλ 30, 2009 11:01 pm

ΙΣΠΑΝΙΑ-ΗΠΑ 7-6.
Μολινα καθαρισε μονοσ του!!!!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Παρ Ιούλ 31, 2009 12:40 pm

Ισπανία - Αμερική : 7-6

Πολύ αμφίρροπο παιχνίδι με την Ισπανία να δείχνει περισσότερο "μέταλλο" στις κρίσιμες στιγμές και να παίρνει τη νίκη.

Οι Ισπανοί βασίστηκαν στη γνωστή τριάδα Γκαρσία - Μολίνα - Περόνε στην περιφέρεια, ενώ είχαν καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Για τον Μολίνα ειδικά τα έγραψα σε παραπάνω post μετά το παιχνίδι με τον Καναδά, οπότε δεν τα επαναλαμβάνω.

Τα Αμερικανάκια στο πιο κρίσιμο ματς μέχρι τώρα δεν είχαν την καλύτερή τους απόδοση. Στο αντίστοιχο περσινό παιχνίδι στο Πεκινο είχαν παίξει τέλεια εναντίον της Σερβίας, εδώ τώρα νομίζω ότι δεν ήταν το ίδιο καλοί. Πιστεύω ότι είναι μια ομάδα η οποία δεν έχει ωριμάσει ακόμα στο σημείο που να μπαίνει στην αναμέτρηση σαν φαβορί και να πατάει τον αντίπαλο στο λαιμό. Είχαν ένα πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς, όσο όμως παίρναγε η ώρα δεν σε έπειθαν ότι θα κέρδιζαν. Ο Μπέιλι στο φουνταριστό έβαλε ένα ωραίο γκολ - όταν τον μάρκαρε όμως ο Εσπανιόλ που δεν είναι αμυντικός - αλλά στη συνέχεια έχασε τις περισσότερες μάχες, ενώ Βαρέλας και Σμιθ ήταν αρκετά διστακτικοί στην περιφέρεια.
Συνολικά πάντως έγινε η προσπάθεια αλλά έλειπε το κάτι παραπάνω που πρέπει να υπάρχει σε ημιτελικό παγκοσμίου και το είχαν χθες οι Ισπανοί.

Και τώρα Σερβία - Ισπανία αύριο, 2 αουτσάιντερ πριν το ξεκίνημα του τουρνουά (περισσότερο οι Ισπανοί) είναι στον τελικό. Ενδιαφέρον παρουσιάζει ότι ξανασυναντήθηκαν στον όμιλο στην πρώτη φάση και οι Ισπανοί κέρδισαν με 11-9 με τρομερό ντεμαράζ στο τελευταίο οκτάλεπτο στο καλύτερό τους παιχνίδι στη διοργάνωση.
Δώδεκα μέρες μετά η Σερβία "μεγάλωσε" σαν ομάδα μετά τις νίκες επί Ουγγαρίας και Κροατίας και τώρα εμφανίζεται σαν το αδιαφιλονίκητο φαβορί. Το απόσπασμα από τις δηλώσεις του προπονητή τους Ντέγιαν Ουντόβισιτς αμέσως μετά το τέλος του ημιτελικού με τους Κροάτες, δείχνει και την ψυχολογία τους πριν τον τελικό: “We showed our power, even though we had some players out of the pool. It’s exciting to win in these conditions. We have almost reached the top of the mountain and on Saturday we will know who will be the world champion.”

Και για τους Ισπανούς όμως μια μεγάλη στιγμή έφτασε. Μια ομάδα που πρωτοεμφανίστηκε το 2005 στο Μόντρεαλ, της δίνεται τώρα η ευκαιρία να δείξει αν μπορεί να βαδίσει στα χνάρια των Εστιάρτε, Ρολάν, Γκομέζ και σία και να επαναλάβει τα απίστευτα επιτεύγματά τους.

Δύο διαφορετικές σχολές του πόλο θα κονταροχτυπηθούν λοιπόν αύριο. Πιστεύω ότι περιμένουμε να δούμε με ενδιαφέρον ένα μεγάλο ματς.

Λάβετε θέσεις! (10 η ώρα ΕΤ1)
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό vs » Παρ Ιούλ 31, 2009 3:46 pm

Συμφωνώ απολύτως στο ότι οι Αμερικάνοι ακόμα δεν έχουν ωριμάσει (προσωπικά και ως ομάδα) τόσο ώστε να παίρνουν το χρυσό ενώ στην αντίπερα όχθη τη διαφορά την έκανε η ποιότητα και η προσωπικότητα του Γούλι Μολίνα.

Είναι πολύ σημαντικό, όμως, το ότι οι Αμερικάνοι για 2η συνεχόμενη χρονιά βρίσκονται στην παγκόσμια 4άδα και μάλιστα με το σπαθί τους.

Προσθέτω το αυτονόητο, ότι δηλαδή με τον Βίτσαν στο τέρμα οι Κροάτες θα είχαν σίγουρα άλλη τύχη και, κυρίως, θέλω να καταθέσω το εξής, στο οποίο θέλω τη γνώμη σας.

Στον ημιτελικό Κροατίας-Σερβίας σιχάθηκα το πόλο ! Τραβήγματα, βουλιάγματα, κεφαλοκλειδώματα, γεμάτη η πισίνα από παίκτες-πορτιέρηδες που δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι καλύτερο από ξυλίκι, με φυικό αποτέλεσμα έναν απίστευτο αριθμό από κόντρα-φάουλ, μερικά από τα οποία μάλιστα συνοδεύονταν από κόντρα-κόντρα φάουλ που ενίοτε ήταν και αποβολές.

Ξαναθαύμασα τον Ουντοβίτσιτς, σιγουρεύτηκα ότι ο Φιλίποβιτς ανήκει όντως στο επίπεδο αυτό, κρίμα που δεν μπορέσαμε να δούμε περισσότερα από τον Μπόσκοβιτς, υπάρχουν ο Ομπράντοβιτς, ο Πρλαΐνοβιτς, κάποιες μεμονωμένες ενέργειες του Άλεκσιτς, του Ντόμπουντ και του Χίνιτς, εννοείται ότι κάτι έχω ακούσει για το δυναμισμό του αθλήματος και το ότι σε τέτοιους αγώνες μετράει μόνο το αποτέλεσμα και όχι το θέαμα αλλά αν το υψηλό πόλο παίζεται με παίκτες που μοιάζουν και αγωνίζονται ως μπράβοι, τότε κάτι δεν πάει καλά.

Και το λέω κυρίως για τους Κροάτες, με τα μπουμπούκια τύπου Μπούσλιε, Μπάρατς κλπ.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Παρ Ιούλ 31, 2009 3:58 pm

waterboys έγραψε:Συνολικά πάντως έγινε η προσπάθεια αλλά έλειπε το κάτι παραπάνω που πρέπει να υπάρχει σε ημιτελικό παγκοσμίου και το είχαν χθες οι Ισπανοί.


Το κατι παραπάνω ειναι οι καλές δημόσιες σχέσεις που εχουν οι ευρωπαϊκές χώρες και πολυ παραπάνω η Ισπανία ,γιαυτο θα ειναι σχεδόν αδύνατο για μια χωρα εκτοσ Ευρώπης να πάρει ενα Παγκόσμιο η Ολυμπιακό χρυσό μετάλλιο ,και ασ μου πει κάποιος αμα εχει γίνει ποτέ .(Και μην μου πείτε οτι δεν το αξίζει).
Όπως θεωρώ κραυγαλέα φάση στα τελευταία 2λεπτα στο πέρασμα του φουμαριστού απο τουσ Αμερικανούς που κλεισανε τα ματια και οι δυο διαιτητές που όλοι είδαν ακομα και οι τυφλοι οτι ηταν αποβολή ,με το σκορ να ειναι ενα γκολ μπροστα οι Ισπανοι.(γενικα οι Ισπανοι εχουν καλεσ σχέσεις στα ομαδικα αθλήματα ,μπασκετ,μπαλα,πολο).

Να θυμηθώ διορθώστε με αμα κάνω λαθοσ: Ολυμπιάδα 1984Λ.αντζελεσ
ΗΠΑ-ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ4-5 εντάξει τοτε είχαμε πει οτι εχει ομαδαρα οι Γιουγκοσλαβία και δεν παιζόταν.
Ολυμπιάδα Σεουλ1988:ΗΠΑ- Ουγγαρία(Γιουγκοσλαβία) πάλι ήττα με ενα γκολ.
Ολυμπιάδα Πεκίνο : ΗΠΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ στο γκολ πάλι.
Υπάρχουν και αλλα παιχνίδια αλλα δεν μπορώ να θυμηθώ ,και δεν δέχομαι την ετικέτα (losers )γιατι δεν φημίζονται γιαυτο ,κάθε άλλο!!
Τελευταία επεξεργασία από nemesis και Παρ Ιούλ 31, 2009 4:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Παρ Ιούλ 31, 2009 4:21 pm

vs έγραψε:
Στον ημιτελικό Κροατίας-Σερβίας σιχάθηκα το πόλο ! Τραβήγματα, βουλιάγματα, κεφαλοκλειδώματα, γεμάτη η πισίνα από παίκτες-πορτιέρηδες που δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι καλύτερο από ξυλίκι, με φυσικό αποτέλεσμα έναν απίστευτο αριθμό από κόντρα-φάουλ, μερικά από τα οποία μάλιστα συνοδεύονταν από κόντρα-κόντρα φάουλ που ενίοτε ήταν και αποβολές.

...εννοείται ότι κάτι έχω ακούσει για το δυναμισμό του αθλήματος και το ότι σε τέτοιους αγώνες μετράει μόνο το αποτέλεσμα και όχι το θέαμα αλλά αν το υψηλό πόλο παίζεται με παίκτες που μοιάζουν και αγωνίζονται ως μπράβοι, τότε κάτι δεν πάει καλά.


Εδώ φίλε vs θίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα το οποίο είναι δύσκολο να αναλυθεί.

Αν ανατρέξουμε στο βιβλίο των κανονισμών θα διαβάσουμε στο 1.1.2 ή 1.1.3 δε θυμάμαι ακριβώς γιατί το έχω κοιτάξει μόνο μία φορά και αυτή στα αγγλικά, πάντως στις θεμελιώδεις διατάξεις λέει: Τράβηγμα (pulling), σπρώξιμο (pushing), βούλιαγμα (sinking) του αντίπαλου χωρίς τη μπάλα τιμωρείται με αποβολή (ούτε καν απλό φάουλ).

Αυτός ο θεμελιώδης κανονισμός την τελευταία δεκαετία άρχισε σταδιακά να χαλαρώνει, πρώτα για το ζευγάρι αμυντικού φουνταριστού και μετά το κακό πήγε και στην περιφέρεια. Αυτό έγινε από lobbying των Σερβοκροατοουγγρορώσσων οι οποίοι βολεύονται από τέτοιου είδους παιχνίδι.

Το αν είναι σωστό ή όχι ή σε ποιο βαθμό το να επιτραπεί αυτό είναι ωφέλιμο για το πόλο ή όχι, είναι όπως σου είπα μεγάλο θέμα. Ο στόχος της Fina πάντως ήταν αρχικά να σταματήσει το παιχνίδι να εξαρτάται μόνο από το παραπάνω λιγότερο οπότε είπε στους διαιτητές να σταματήσουν να δίνουν αποβολές για ψίλου πήδημα κι έτσι σταδιακά φτάσαμε στο άλλο άκρο.

Υπάρχει πάντως έντονος προβληματισμός πάνω σ'αυτό το θέμα. Οι νέοι κανονισμοί με τη μείωση του χρόνου επίθεσης και λοιπά έδωσαν μια ανάσα σίγουρα στο άθλημα.

Προσωπικά πάντως σιχαίνομαι αυτού του είδους το πόλο και κυρίως τους Κροάτες που είναι οι κατεξοχήν θιασώτες του. Και ασφαλώς όσο το παιχνίδι πηγαίνει προς αυτή τη κατεύθυνση εμείς σαν Ελλάδα είμαστε χαμένοι (μην ξεχνάμε πως την πάτησε ο Ολυμπιακός φέτος).

Είναι πάντως ενθαρυντικό που τα τελευταία χρόνια πιο καθαρές ομάδες όπως η Αμερική ή η Ισπανία προχωράνε. Ίσως αυτό το γεγονός προβληματίσει κάποιους προπονητές και αποφασίσουν να αφήσουν στην άκρη το κατς και παίξουν λίγο πόλο.
Τελευταία επεξεργασία από waterboys και Παρ Ιούλ 31, 2009 6:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό waterboys » Παρ Ιούλ 31, 2009 4:40 pm

nemesis έγραψε:
waterboys έγραψε:Συνολικά πάντως έγινε η προσπάθεια αλλά έλειπε το κάτι παραπάνω που πρέπει να υπάρχει σε ημιτελικό παγκοσμίου και το είχαν χθες οι Ισπανοί.


Το κατι παραπάνω ειναι οι καλές δημόσιες σχέσεις που εχουν οι ευρωπαϊκές χώρες και πολυ παραπάνω η Ισπανία .....Όπως θεωρώ κραυγαλέα φάση στα τελευταία 2λεπτα στο πέρασμα του φουμαριστού απο τουσ Αμερικανούς που κλεισανε τα ματια και οι δυο διαιτητές που όλοι είδαν ακομα και οι τυφλοι οτι ηταν αποβολή ,με το σκορ να ειναι ενα γκολ μπροστα οι Ισπανοι.....και δεν δέχομαι την ετικέτα (losers )γιατι δεν φημίζονται γιαυτο ,κάθε άλλο!!


Τους αδικείς τους Ισπανούς μ'αυτό που λες nemesis.

Μην ξεχνάς ότι οι Αμερικάνοι πήραν αποβολή στην επόμενη φάση και τελικά σουτάραν από τα 6 μέτρα άουτ!!

Η επιτυχία των Ισπανών δεν έχει να κάνει με δημόσιες σχέσεις. Αυτές είναι υπεραπλουστεύσεις που συνηθίζουμε εδώ στην Ελλάδα και χάνουμε το δάσος.
Υπάρχουν λόγοι πολιστικοί και μάλιστα πολύ σοβαροί που οι Αμερικάνοι ηττήθηκαν χθες ή που δεν έχουν πάρει χρυσό σε Ολυμπιακούς.

Και συμφωνώ μαζί σου ότι δεν είναι losers.
Τους έλειπε όμως κάτι χθες, ίσως σε κάποια άλλη διοργάνωση να το έχουν και να πάρουν το χρυσό και μακάρι, γιατί είναι νομίζω πολύ συμπαθής ομάδα και πολλοί παίκτες τους έχουν παίξει και στην Ελλάδα.

Αν πάντως τους έλεγες πριν 2 χρόνια ότι στις 2 επόμενες μεγάλες διοργανώσεις που θα συμμετέχουν θα είναι στην τετράδα ούτε οι ίδιοι δεν θα πίστευαν. Και που το πέτυχαν λοιπόν αυτό καταδεικνύει και το ότι είναι καλή ομάδα και το πόσο επιτυχημένη παρουσία είχαν.
Τελευταία επεξεργασία από waterboys και Παρ Ιούλ 31, 2009 7:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό vs » Παρ Ιούλ 31, 2009 6:26 pm

Νομίζω κι εγώ ότι στα τελευταία λεπτά οι διαιτητές δεν έδωσαν 2 ή 3 σφυρίγματα υπέρ του φουνταριστού των Αμερικάνων. Σε ένα από αυτά, μάλιστα, καπάκι έδωσαν επιθετικό (στα 2μ) του Πέρες που μου φάνηκε ότι ήταν απλώς σφύριγμα διπλωματίας.

Πάντως, ο τελικός του Πεκίνου δεν κρίθηκε στο γκολ. Εκεί η νίκη των Ούγγρων ήταν πεντακάθαρη.

waterboys, θα επεκτείνω το σκεπτικό μου και στο ελληνικό πρωτάθλημα : δεν είναι τυχαίο ότι φέτος οι δύο ομάδες που έπαιξαν το μεγαλύτερο αντι-πόλο (τραβήγματα, βουλιάγματα, μιζέρια και γκρίνια προς τους διαιτητές) ήταν ομάδες με εκφραστές από τη σχολή αυτή. Η μία λόγω ηλικίας και η άλλη λόγω έλλειψης ταλέντου και εναλλακτικών λύσεων (η δεύτερη μάλιστα είχε και σχετικά ευνοϊκή μεταχείριση από τη διαιτησία). Νομίζω ότι αυτό από μόνο του κάτι λέει.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Παρ Ιούλ 31, 2009 7:32 pm

δεν είναι τυχαίο ότι φέτος οι δύο ομάδες που έπαιξαν το μεγαλύτερο αντι-πόλο (τραβήγματα, βουλιάγματα, μιζέρια και γκρίνια προς τους διαιτητές) ήταν ομάδες με εκφραστές από τη σχολή αυτή. Η μία λόγω ηλικίας και η άλλη λόγω έλλειψης ταλέντου και εναλλακτικών λύσεων (η δεύτερη μάλιστα είχε και σχετικά ευνοϊκή μεταχείριση από τη διαιτησία). Νομίζω ότι αυτό από μόνο του κάτι λέει.


Ποιες ομάδες εννοείς ; (ο Παναθηναίκός απ'ότι κατάλαβα πρέπει να είναι η μία)
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό ale3is » Παρ Ιούλ 31, 2009 8:44 pm

ΝΕΠ?
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Παρ Ιούλ 31, 2009 9:14 pm

waterboys έγραψε:Υπάρχουν λόγοι πολιστικοί και μάλιστα πολύ σοβαροί που οι Αμερικάνοι ηττήθηκαν χθες ή που δεν έχουν πάρει χρυσό σε Ολυμπιακούς. .


Οκ ,και δηλαδή ο Ρουντιτσ τοσα χρονια προπονητησ εκει δεν περασε τιποτα??
Δεν το νομίζω ,και γιαυτο πιστευω οτι ειναι ετοιμη ομαδα ,απλα χρειάζονται και λιγο την επιβεβαίωση κυρίως απο τουσ διαιτητές.
Σωστα αυτα που λεσ αλλα σε αυτο οχι ,γιατι αμα το δεις και ετσι στην Ελλάδα οταν ηρθε ο Σταμενιτσ ξαφνικά ολοι γίναμε παικταράδες και προπονηταραδεσ και ακομα λενε γιαυτον,αρα πιστεύω οτι πλέων τα Αμερικανάκια όπως θέλεις πάρτο ,εχουν ξυπνήσει εδω και χρονια και εμείς ταξιδεύουμε στον ύπνο του δικαίου!!!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Παρ Ιούλ 31, 2009 9:17 pm

Τελευταία επεξεργασία από doom και Πέμ Μάιος 20, 2010 9:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Παρ Ιούλ 31, 2009 9:30 pm

Επισεισ οι Αμερικανοι λενε θα πρεπει να εισαι λουσερ για να ξερεισ πωσ ειναι!!!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Σάβ Αύγ 01, 2009 1:08 am

Δεν ξέρω αν οι Αμερικάνοι είναι losers αλλά οι Σέρβοι είναι σίγουρα winners. Η βλακεία που έκαναν στον τελικό της Σεούλ, πάντως, έχει μείνει στην ιστορία.

Για τους Αμερικάνους, δεν ξέρω τι έκανε ο Ρούντιτς γενικώς στο σύστημά τους. Όμως από την ομάδα που είχαν πέρισυ και φέτος εγώ βλέπω ότι ο Χάτεν και ο Κράμπχολτς ήταν κολλεγιόπαιδα, ο Σμιθ εδώ και 1-2 χρόνια βελτιώνεται (όταν έπαιζε στον Εθνικό είχε μακράν τη χειρότερη προσποίηση από παίκτες επιπέδου), ο Αζεβέντο αν και παικταράς είναι ακόμα νέος, ο Βαρέλας το ίδιο (αν και δεν είναι της ίδιας κλάσης) και μένουν κάποιοι παίκτες τύπου Πάουερς (κυρίως) και Μπέιλι που είναι πολύ καλοί αλλά όχι για να σου πάρουν κρίσιμο ματς απέναντι σε Σέρβους και Ούγγρους.

Οι τερματοφύλακές τους θεωρώ πως είναι μέτριοι ενώ οι υπόλοιποι παίκτες (Μπομπιέν, Ράιτ, Αλεξάντερ, Χάντνατ, Μέρλο κλπ.) δεν μπορούν να παίξουν στα ίσα τις μεγάλες Ευρωπαϊκές σχολές διότι δεν έχουν ούτε την κλάση ούτε τις παραστάσεις. Να το πω απλά, είναι καλοί παίκτες αλλά κανείς από αυτούς δε θα έπαιζε σε ομάδα 8άδας της Ευρωλίγκας.

Άρα πριν τους πούμε λούζερς, ας δούμε αν πραγματικά έχουν τα φόντα να κάνουν κάτι παραπάνω από αυτό που έκαναν.
Ο λούζερ είναι αυτός που έχει τα φόντα και δεν τα καταφέρνει επειδή δεν έχει την ψυχολογία. Δηλαδή πέρισυ, π.χ., που έκαναν τη σούπερ-έκπληξη στο Πεκίνο ήταν λούζερς επειδή έχασαν τον τελικό από τους Ούγγρους ;

Ή να το πω και αλλιώς, η δική μας μεγάλη φουρνιά, που πούλησε τόση μούρη και έβγαλε ένα σωρό χρήματα αλλά με την εθνική κατάφερε να πάρει μόνο ένα χάλκινο και αυτοί λούζερς ήταν ;

Δημήτρη, περιμένω αναλυτικά σχόλιά σου για τους αγώνες και την ανανέωση των ομάδων.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Σάβ Αύγ 01, 2009 1:32 am

vs έγραψε:waterboys, θα επεκτείνω το σκεπτικό μου και στο ελληνικό πρωτάθλημα : δεν είναι τυχαίο ότι φέτος οι δύο ομάδες που έπαιξαν το μεγαλύτερο αντι-πόλο (τραβήγματα, βουλιάγματα, μιζέρια και γκρίνια προς τους διαιτητές) ήταν ομάδες με εκφραστές από τη σχολή αυτή. Η μία λόγω ηλικίας και η άλλη λόγω έλλειψης ταλέντου και εναλλακτικών λύσεων (η δεύτερη μάλιστα είχε και σχετικά ευνοϊκή μεταχείριση από τη διαιτησία). Νομίζω ότι αυτό από μόνο του κάτι λέει.


Κοίταξε να δεις δεν συμφωνώ ότι τα γνωρίσματα του πόλο σε Σερβία, Μαυροβούνιο και Κροατία είναι τα παραπάνω που αναφέρεις (τραβήγματα, βουλιάγματα, μιζέρια και γκρίνια προς τους διαιτητές).

Η παραπάνω σχολή, η πρώην Γιουγκοσλάβικη σχολή, είναι από τους βασικούς πυρήνες του αθλήματος. Και είναι ένας πυρήνας ζωντανός που διαμορφώνει εξελίξεις στο άθλημα μας κι επηρεάζει την πορεία όλου του οικοδομήματος που λέγεται πόλο συνολικά. Καλώς ή κακώς αυτοί και οι Ούγγροι είναι που κρατάνε στα χέρια τους τη μπαγκέτα σήμερα και οι υπόλοιποι χορεύουμε στο ρυθμό τους.

Υπάρχει όμως κατά τη γνώμη μου μία λεπτή διαχωριστική γραμμή που άθελά τους θέλω να πιστεύω σήμερα οι συγκεκριμένες χώρες (πλην Ουγγαρίας) έχουν περάσει. Κι εξηγώ τι εννοώ.

Πολλές φορές για να πετύχεις κάτι υπάρχει ο εύκολος κι ο δύσκολος δρόμος. Ο εύκολος συνήθως φέρνει προσωρινά ωφέλη ενώ ο δύσκολος σχεδόν πάντα έχει τα πιο ολοκληρωμένα αποτελέσματα.

Για να γίνω πιο σαφής λοιπόν σε ρωτάω: Ποιο είναι το μεγάλο όπλο των χωρών αυτών έναντι φερ'ειπίν της Ελλάδας; Η απάντηση; Η δύναμη. Η φυσική δύναμη. Και πως αυτή μετουσιώνεται μέσα στον αγωνιστικό χώρο; Με το pressing. Εδώ όμως κρύβεται η παγίδα, το σταυροδρόμι μεταξύ του εύκολου και του δύσκολου δρόμου που είπαμε. Γιατί αν αφοσιωθείς στο πρεσινγκ και μόνο, πας να κλέψεις και να κερδίσεις με τον εύκολο τρόπο. Θα αιφνιδιάσεις στην αρχή, στη συνέχεια όμως οι άλλοι θα προσαρμοστούν. Μόνο αν προσπαθήσεις να παίξεις πόλο κατά τη γνώμη μου θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα. Αν παίξεις με τακτική όχι να κουράσεις τον άλλο, αλλά να τον κερδίσεις επειδή θα έχεις καλύτερη ομάδα.

Μη νομίζεις πάντως ότι η συγκεκριμένη σχολή δεν μπορεί να παίξει ή δεν παίζει τεχνικό πόλο. Παίζει και με το παραπάνω και σε υποχρεώνει και πολλές φορές να μένεις με το στόμα ανοιχτό, όπως έγινε σε κάποιες φάσεις στον χθεσινό ημιτελικό. Απλά κυνηγώντας το αποτέλεσμα εξαντλούνε τα περιθώρια των κανονισμών με αποτέλεσμα να βλέπεις αυτό το κατς.

Εδώ όμως έρχεται η ευθύνη των διαιτητών. Αν αυτοί εφαρμόσουν σωστά τους κανονισμούς τότε να μαστε όλοι σίγουροι ότι θα δούμε θεαματικότερο παιχνίδι.

Πάντως αυτή η ομάδα της Σερβίας προσπαθεί να παίξει πόλο και γι'αυτό χάρηκα πολύ χθες που κέρδισε. Και αυτό ακριβώς εννοούσε ο Ντέγιαν Ουντόβισιτς όταν είπε "we showed our power". Μεγάλη δήλωση από τον προπονητή της Παρτιζάν το μεγαλύτερο αυτή τη στιγμή σχολείο του πόλο παγκοσμίως. Με 5 παίκτες έξω από την ομάδα του Πεκίνου και τι παίκτες, έτσι; Η Παρτίζαν συν τον Βάνια Ουντόβισιτς έχουν κατέβει στη Ρώμη. Κι όμως απέκλεισαν Ούγγρους Κροάτες στη σειρά, παίζοντας το πόλο που ξέρουν και παίζουν καλύτερα απ'όλους.

Ίσως το πάθημα τους από τους Ούγγρους που πήραν τρία ολυμπιακά χρυσά συνεχόμενα να τους έκανε να βάλουν μυαλό...

Μένει να δούμε αν θα ολοκληρώσουν το θριαμβό τους απόψε το βράδυ.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό vs » Σάβ Αύγ 01, 2009 2:00 am

Δεν έχω να διαφωνήσω σε κάτι μαζί σου. Απλώς ότι δεν υποστήριξα ότι το βρώμικο παιχνίδι είναι το κύριο γνώρισμα της σχολής των Γιούγκων. Άλλωστε, αν το πιο μεγάλο τους ατού έναντι ημών είναι η φυσική δύναμη, τότε τα πράγματα θα ήταν πιο απλά. Θα κάναμε λίγα βαράκια παραπάνω, θα χτυπάγαμε και μερικά βοηθήματα παραπάνω και όλα θα ήταν μια χαρά.

Κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι πώς γίνεται οι Σέρβοι να έχουν τόσο καλά μπλοκ και όλοι οι υπόλοιποι να δέχονται καθοριστικά γκολ από κακό μπλοκ. Δεν αναφέρομαι σε καλό σουτ που πέρασε από τη "σωστή τρύπα", αναφέρομαι σε μπλοκ ανύπαρκτα, ή που έγιναν με λάθος χέρι ή με κακή κλίση σώματος (1 γκολ στο Ουγγαρία-Σερβία, άλλο ένα που φάγαμε σήμερα από τη Ρωσία κ.ο.κ.).

Οι Ούγγροι, π.χ. μπορούμε να πούμε ότι εκεί έχασαν τον προημιτελικό. Στις δε γυναίκες κάποια γκολ είναι εντελώς αστεία - οι Αμερικάνες, π.χ. έβαλαν ένα σωρό γκολ από τήν πάσα (στον παραπάνω) και από το 1.

Τι το δύσκολο υπάρχει ώστε να αντιγραφεί η σέρβικη προπόνηση στον τομέα αυτό ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Σάβ Αύγ 01, 2009 2:11 am

Θα κάναμε λίγα βαράκια παραπάνω, θα χτυπάγαμε και μερικά βοηθήματα παραπάνω και όλα θα ήταν μια χαρά.


Εντάξυ αυτοί έχουν 100 Αφρουδάκηδες κι εμείς έχουμε έναν κι άλλον έναν Κοκκινάκη. Όσα βοηθήματα και να πάρει ο Μυλωνάκης κι όσα βάρη και να σηκώσει δεν τους φτάνει δυστυχώς.


Στις δε γυναίκες κάποια γκολ είναι εντελώς αστεία - οι Αμερικάνες, π.χ. έβαλαν ένα σωρό γκολ από τήν πάσα (στον παραπάνω) και από το 1.


Δε μπορώ δυστυχώς να πω τίποτα για τις γυναίκες νομίζω ότι στο επίπεδο που παίζουνε χωρίς παρεξήγηση το να μιλάμε για μπλοκ είναι πολυτέλεια. Άσε που νομίζω ότι έχουν ένα φυσικό φόβο μη φάνε τη μπάλα στο στήθος που δρα τελείως ανασταλτικά στις προσπάθειές τους :lol:

Δεν αναφέρομαι σε καλό σουτ που πέρασε από τη "σωστή τρύπα", αναφέρομαι σε μπλοκ ανύπαρκτα, ή που έγιναν με λάθος χέρι ή με κακή κλίση σώματος


Όλες νομίζω οι ομάδες τρώνε γκολ από κακό μπλοκ και οι Σέρβοι έχουν φάει αρκετά στο παγκόσμιο. Άλλωστε ούτε αυτοί παίζουν άμυνα που βασίζεται μόνο σε μπλοκ, σε κάποιες θέσεις της επίθεσης παίζουν πιο κοντά, αναλόγως τον αντίπαλο που έχουν. Κι εντάξυ όσον αφορά τους Ούγγρους το ξανάγραψα παραπάνω, δεν βασίζονται πολύ στο μπλοκ τους αλλά πάνε με το χέρι σηκωμένο πάνω στον επιθετικό να τον κλείσουν τη στιγμή που σουτάρει.

Τι το δύσκολο υπάρχει ώστε να αντιγραφεί η σέρβικη προπόνηση στον τομέα αυτό ;


Υπάρχει μία συνέντευξη του Νίκολα Στάμενιτς μέσα στο forum μέσα στο international water polo discussion. Εκεί ανάμεσα σε άλλα λέει κάποια στιγμή ο Στάμενιτς για τον παίκτη λιγότερο: "Players must have sound fundamentals. They must understand the responsibilities of every defensive position and the possibilities created by every offensive position. They must understand that it is teamwork that will enable it to withstand the forces of the opposition." Αν δεχτούμε ότι ο συγκεκριμένος προπονητής ξέρει για τί μιλάει, τότε μέσα σ'αυτές τις λίγες σειρές βρίσκει κανείς συμπυκνωμένη όλη τη φιλοσοφία της άμυνας στο πόλο.

Σήμερα στην Ελλάδα, κατά τη γνώμη μου πάντα, πολύ λίγοι προπονητές μπορούν να διδάξουν αυτές τις θεμελιώδεις αρχές στους Έλληνες παίκτες και σίγουρα κανείς από αυτούς δεν εργάζεται στο σταφ των εθνικών ομάδων. Αν κάποιοι προπονητές κατεβούν από το θρόνο του ξερόλα και προσπαθήσουν και το ψάξουν λίγο το θέμα ίσως και να δούμε κάποια προκοπή.

Δεν το συνεχίζω όμως γιατί άρχίζω και γίνομαι κακός και μαζί με το κακός πάει πακέτο και το άδικος.

Πάντως υπάρχει συγκεκριμένη μεθοδολογία και για τη θέση σώματος και για τα πόδια τη στιγμή του μπλοκ και για τη θέση του χεριού. Δεν πιστεύω όμως ότι αυτά αποτελούν σέρβικη πανάκεια, αν κάποιος κάτσει κι εμβαθύνει πάνω στο αντικείμενο θα βγάλει πολύ χρήσιμα συμπεράσματα.
Τελευταία επεξεργασία από waterboys και Σάβ Αύγ 01, 2009 3:38 am, έχει επεξεργασθεί 8 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό vs » Σάβ Αύγ 01, 2009 2:20 am

Στον παίκτη λιγότερο, όμως ; Να ένα καλό στοιχείο που πρέπει να ψάξω.
Θα επανέλθω, αλλά αύριο ... :shock:

Μια και ανέφερες το όνομα του Αφρουδάκη, πάντως : βλέποντας τη Σερβία και τον Νίκιτς, νομίζω ότι ο Ολυμπιακός θα είναι βελτιωμένος με την αντικατάστασή του από τον Βλοντάκη. Καινούριο θέμα μεν, ποια είναι όμως η γνώμη σου ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Σάβ Αύγ 01, 2009 3:02 am

vs έγραψε:Μια και ανέφερες το όνομα του Αφρουδάκη, πάντως : βλέποντας τη Σερβία και τον Νίκιτς, νομίζω ότι ο Ολυμπιακός θα είναι βελτιωμένος με την αντικατάστασή του από τον Βλοντάκη. Καινούριο θέμα μεν, ποια είναι όμως η γνώμη σου ;


Νομίζω ότι ο Βλοντάκης προπονημένος είναι καλύτερος του Νίκιτς κι ας τον περνάει 7-8 χρόνια. Κι ο Νίκιτς πάντως κάνει μια χαρά παγκόσμιο μέχρι τώρα και τις αποβολές που πρέπει κερδίζει και προπάντων δεν τρώει κόντρες.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό doom » Σάβ Αύγ 01, 2009 11:26 am

Τελευταία επεξεργασία από doom και Πέμ Μάιος 20, 2010 9:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διεθνής Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες