Παγκ. Πρωτάθλημα 2009 - Ρώμη (Άνδρες)

Ανοικτή συζήτηση για το άθλημα της υδατοσφαίρισης στην Ευρώπη και την Παγκόσμια κοινότητα.

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό vs » Κυρ Αύγ 02, 2009 12:30 am

Ξέρει κανείς τι απέγινε ο Πάβο Μάρκοβιτς ; Ήταν από τους πρωταγωνιστές της Μελβούρνης αλλά (λιγότερο όμως) και στη συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Κυρ Αύγ 02, 2009 12:41 am

Ξέρει κανείς τι απέγινε ο Πάβο Μάρκοβιτς ;


Τραυματίας.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό waterboys » Κυρ Αύγ 02, 2009 1:35 pm

Σερβία - Ισπανία: 14-13

Τελικά οι Σέρβοι ολοκλήρωσαν αυτό που πριν το ξεκίνημα των προημιτελικών φαινόταν σαν άθλος και κατέκτησαν το χρυσό.

Μπορεί το παιχνίδι να μην είχε την πολύ μεγάλη ποιότητα (καθώς το άγχος του τελικού έπαιξε το ρόλο του) αλλά σίγουρα ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη και καθήλωσε όσους το παρακολούθησαν.

Oι Σέρβοι ήταν σε όλο το ματς ελαφρά καλύτεροι ποτέ τους όμως δεν μπόρεσαν να πάρουν μια διαφορά που θα μπορούσε να τους εξασφαλίσει τη νίκη. Και γι'αυτό πρέπει να δώσουμε τα εύσημα στην ομάδα του Αγκιλάρ που για άλλο ένα παιχνίδι έβγαλε από τη μύγα ξίγκι, πίεσε πάρα πολύ ψυχολογικά τη Σερβία, γύρισε τουλάχιστον 2 φορές το μομέντουμ του αγώνα υπέρ της κι έχασε τελικά στις λεπτομέρειες.

Για αυτήν την Σερβία ο δρόμος είναι πλέον ανοικτός αλλά είναι και μακρύς. Είναι βέβαια σίγουρο πλέον πως στη νέα πραγματικότητα που δημιουργείται με τις αποχωρήσεις κάποιων μεγάλων παικτών από πολλές ομάδες οι Σέρβοι θα παίξουν πάλι τον πιο πρωταγωνιστικό ρόλο.

Για τους Ισπανούς αυτό που μπορούμε να πούμε είναι πως απέδειξαν για άλλη μια φορά πως μόνο τυχαίοι δεν είναι. Πιστεύω πως αν αυτή η αμάδα είχε το ταλέντο της παλιάς φουρνιάς θα μιλάγαμε πάλι για κατακτήσεις τίτλων. Αυτό πάντως που φαίνεται ότι έχουν, είναι σίγουρα η προσωπικότητα να κοιτάξουν τους πάντες στα μάτια. Και πιστεύω πως έχουν ακόμα μέλλον μπροστά τους.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό sharkman » Κυρ Αύγ 02, 2009 2:08 pm

doom έγραψε: Για να κερδισουν πρεπει πρωτα να αποβαλλουν το τεραστιο κομπλεξ που εχουν και να ειναι 1 κλαση καλυτεροι.

Στην Σεουλ εχασαν στην παραταση ενα δικο τους παιχνιδι για τους γνωστους και αθεραπευτους μεχρι τωρα λογους.
Ειτε το θελουμε ειτε οχι, οι ανθρωποι ειναι λουζερς.


Ο Alexander ξερει για αυτην την ρατσιστικη σταση του προπονητη του???? :lol: :?: :oops: :?:
sharkman
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2009 1:02 am

Δημοσίευσηαπό doom » Δευτ Αύγ 03, 2009 2:49 am

Τελευταία επεξεργασία από doom και Πέμ Μάιος 20, 2010 9:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό sharkman » Δευτ Αύγ 03, 2009 1:33 pm

Στην Ελλαδα λεμε: Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει .
sharkman
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2009 1:02 am

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Αύγ 03, 2009 2:18 pm

doom έγραψε:Επαναλαμβανω οτι με δεδομενα τα λογια των Αμερικανων: "Ο πρωτος ειναι τα παντα, ενω ο δευτερος τιποτα", στο πολο οι αιωνια δευτεροι ξερετε ποιοι ειναι...

Στο ελληνικό πόλο "ο 1ος είναι ο Ολυμπιακός, ο 2ος είναι τα πάντα, ο 3ος τίποτα" ... :shock: ώπα ... λάθος ... τραγικό ... :evil: ... :roll:
Λάμπροοοο, πώς θα το σβήσω ;

Αυτή η ρήση, πάντως, μου θυμίζει τον περιβόητο "νόμο του ποδοσφαίρου" : όποιος δε βάζει γκολ, στο τέλος το τρώει. "Κάθεται" μία στις δέκα, αλλά τότε τον θυμούνται όλοι :lol:
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Δευτ Αύγ 03, 2009 2:32 pm

sharkman έγραψε:Στην Ελλαδα λεμε: Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει .


Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου ,φίλε μου :lol: :lol:
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Δευτ Αύγ 03, 2009 3:19 pm

Τελευταία επεξεργασία από doom και Πέμ Μάιος 20, 2010 9:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Δευτ Αύγ 03, 2009 7:18 pm

Δεν είμαι σαν και εσένα που έχεισ 5 διαφορετικούσ λογαριασμούσ

,άλλωστε εγώ δεν έχω να κρύψω κάτι και τα λέω όπωσ ακριβώσ είναι

,και ούτε έχω τον λόγο να φοβηθώ ,πωσ μάλλον από εσένα ,κάθε άλλο

εσύ είσαι αυτόσ που κρύβεται και δεν δίνει απαντήσεις....
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Δευτ Αύγ 03, 2009 8:17 pm

Τελευταία επεξεργασία από doom και Πέμ Μάιος 20, 2010 9:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Δευτ Αύγ 03, 2009 8:32 pm

Τελευταία επεξεργασία από doom και Πέμ Μάιος 20, 2010 9:39 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Δευτ Αύγ 03, 2009 9:25 pm

Να λυπάσαι οτι ειναι η δουλεία σου αυτή, και θα πρέπει

να είσαι πιο διπλωματικόσ η αντικειμενικόσ ειδικότερα

όταν έχεισ να κάνεισ με ξένουσ, και οι Αμερικανοί δεν

ειναι λίγοι αυτοί που δουλεύουν/ψαν στην Ελλάδα.

Και οταν απευθύνεις χαρακτηρισμούσ οπωσ οι άνθρωποι

ειναι λουζερσ προσβάλεις οχι μονο ολοι την εθνική ομάδα

των ΗΠΑ αλλα και τον ιδιο σου τον αθλητη ,και οχι μονο.

Εγω προσωπικά νομίζω οτι εχεισ πρόβλημα γενικότερα με

Αμερικανούσ και γιαυτο εγω λυπάμαι, και αυτο φαίνεται

ξεκάθαρα στα παραπάνω σου λογια για αυτουσ.

Οσο για την ιστορία, ξανα διάβασε τι έγραψα, οτι ο Καναδασ

ακολουθει την ΗΠΑ σε πορεία και εξέλιξη, είπα.

Αμα στενοχώρησα κάποιον άλλον με τα λογια μου

ζητω συγγνώμη γιατι δεν ειχα καμια τετοια πρόθεση και

σίγουρα πρόκειται για παρεξήγηση ,αμα ειναι αλήθεια!

Σεβόμουν τισ απόψεισ σου μέχρι που αναφέρθηκεσ σε ολα αυτα

και έδειξεσ οτι κρύβεισ θέματα ,αυτα δεν θα ξανα ασχοληθώ

με το θέμα άλλο γιατί νομίζω οτι γίναμε κουραστικοί.
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Τρί Αύγ 04, 2009 1:16 am

Τελευταία επεξεργασία από doom και Πέμ Μάιος 20, 2010 9:39 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Τρί Αύγ 04, 2009 11:58 am

Τέλοσ ,καλή καρδία ,καλό υπόλοιπο καλοκαίρι ,ξεκούραση ,γιατί

έπεται πολυ δουλεία απο Σεπτέμβρη!!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό takis » Τρί Αύγ 11, 2009 11:07 am

waterboys έγραψε:Επ'αυτών πιστεύω θα μπορούσε να μας διαφωτίσει και ο takis αν είναι αυτός που υποψιάζομαι ότι είναι.


η θεση ειναι πολυ ιδιαιτερη και θελει προσοχη στο πως θα την χειριστεις γιατι μπορει ενας προπονητης να εχει τα τελειως αντιθετα αποτελεματα απο αυτα που θα ηθελε...

αν και ολα ειναι υποκειμενικα και αλλοι τερματοφυλακες ισως να εχουν αλλοι γνωμη εγω πιστευω οτι οντως μπορεί να καταστρέψει την ψυχολογία του παίκτη,αλλα πιο πολυ σε μικροτερες ηλικιες και γενικα σε απειρους τερματοφυλακες.
οσο μεγαλωνεις ομως και συνεχιζεις να μην εχεις αυτοπεποιθηση,να σκεφτεσαι αρνητικα και να εισαι πολυ της ..ψυχολογιας εχεις τελειωσει.
εκτος και αν αυτη η ..αλλαγη τερματοφυλακων δεν γινεται με ..μετρο αλλα ανα 2 αγωνες...εκει οσο δυνατος ψυχολογικα και να εισαι,στο τελος ξενερωνεις,σου πεφτει η ψυχολογια και η αυτοπεποιθηση αλλα και δεν γουσταρεις να παιξεις για τον προπονητη σου...οποτε αν εισαι takis ο οποιος τρωει προπονητες εισαι τελειωμενος μετα...ακους νικο...;:lol:

βεβαια οντως μια αλλαγη μπορεί να σου βγει και να γυρίσεις ένα παιχνίδι που μπορεί να φαίνεται χαμένο.

εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει να γινω αλλαγη αν πραγματικα δεν παιζω καλα,γιατι αν δεν βγω παιρνω στον λαιμο μου ολη την ομαδα...
βεβαια μου εχει τυχει να με αλλαξουν χωρις λογο μονο και μονο γιαυτο που ειπες παραπανω...δηλαδη για να πεσουν οι ευθυνες πανω μου...υπαρχουν προπονητες που τα κανουν αυτα πανω στην πιεση του αγωνα αλλα λιγοι...

επισης παιζει τεραστιο ρολο η αμυνα που εχεις μπροστα σου...αν δεν εχεις αμυνα δεν μπορεις να κανεις και πολλα ειδικα σε τοσο υψηλο επιπεδο..βεβαια στην α1 εδω ελλαδα οκ καμια μα καμια σχεση... ολα πιο ευκολα αλλα και παλι δεν μπορεις να παιξεις ποια μονος σου.
τωρα δυστυχως ή ευτυχως που το πολο εγινε πολυ πιο γρηγορο και δυνατο,πρεπει να παιξεις με τα μπλοκ τα οποια μεχρι και το 1997 περιπου δεν υπηρχαν...δεν διναμε βαση απλα αν εκανε ενας μπλοκ ο τερματοφυλακας του ελεγε και ευχαριστω...μετα ηρθε και ο σταμενιτς και αρχισαν ολοι να δουλεουν ποια γωνια θα παρει ο καθενας,ποια περιοχη του τερματος "αναλαμβανει",πως θα ειναι τεχνικη στο μπλοκ κτλ...(στην ελλαδα απο τους ..300 παιχτες αντε οι 50 να κανουν σωστο μπλοκ.ειναι ολοι με τελειως τεντωμενα χερια και μεχρι τα αυτια πχ...)

τωρα αν μιλησουμε για ελλαδα και τερματοφυλακες,ολα τα παραπανω δεν σημαινουν οτι οποιος παιζει στον ολυμπιακο πχ που εχει φοβερη αμυνα θα παιζει και αυτος καλα.οπως και να το κανουμε καποιοι ειναι πιο αταλαντοι απο αλλους..και αυτο το λεω γιατι ακουω κατι ..τρελά του στυλ:"ελα μωρε ο δεληγιαννης και ο βολτυρακης ειναι καλοι γιατι εχουν-ειχαν αυτην την αμυνα.και εμεις να παιζαμε εκει τα ιδια θα τρωγαμε.ολοι ιδιοι ειμαστε"..
δεν ειμαστε ολοι ιδιοι και μιας που τους ανεφερα αυτοι οι δυο ειναι οτι καλυτερο εχω δει απο το 1992 που ασχολουμαι...με τον μακη ενα σκαλι πανω απο ολους...μαλλον ..3 σκαλια...

ασχετο αλλα η μετακινηση για εναν τερματοφυλακα στο τερμα ειναι το Α και το Ω...

για τις αλλαγες στα συγκεκριμενα παιχνιδια δεν μπορω να μιλησω γιατι δεν τα ειδα....

υ.γ.ελπιζω καποια στιγμη να μην ξανακουσω εδω στην ελλαδα τον εξης διαλογο:
ερωτηση:γιατι κανεις ..κολυμπια και οχι ποδια,τεχνικη και ασκησεις στον τερματοφυλακα σου;
απαντηση:τον κολυμπαω για να εχει φυσικη κατασταση...
Τελευταία επεξεργασία από takis και Κυρ Αύγ 29, 2010 2:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
takis
 
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 12:24 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευσηαπό waterboys » Τρί Αύγ 11, 2009 4:19 pm

Ωραίος ο takis και με εμπεριστατωμένες πληροφορίες.
Συμφωνώ με τα περισσότερα απλά θέλω να προσθέσω σε αυτό που λες ότι σχεδόν πάντα οι συγκρίσεις ανάμεσα σε παίκτες που έχουν αγωνιστεί σε διαφορετικές συνθήκες και με διαφορετικούς στόχους πολλές φορές δεν είναι πολύ αντιπροσωπευτικές.
Αλλιώς θα κρίνεις για παράδειγμα έναν τερματοφύλακα που κάνει πρωταθλητισμό και αλλιώς κάποιον που παίζει για να μείνει στην κατηγορία.

Αυτό ισχύει νομίζω για όλες τις θέσεις αλλά και για όλα τα ομαδικά αθλήματα...
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό sharkman » Τρί Αύγ 11, 2009 4:42 pm

Σε μια σοβαρη ομαδα ολοι εχουν τον ιδιο στοχο σε ολα τα ομαδικα αθληματα ,και ολοι κρινονται με τον ιδιο τροπο
sharkman
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2009 1:02 am

Δημοσίευσηαπό vs » Τρί Αύγ 11, 2009 8:23 pm

Έχει δίκιο ο waterboys και μάλιστα θα ήθελα να προσθέσω ότι οι παίκες που αγωνίζοναι σε μεγαλύτερη ομάδα (και άρα έχουν άλλα στάνταρντς στόχων αλλά και παραστάσεων/ανταγωνισμού στην προπόνηση) έχουν δικαιολογημένο προβάδισμα για τις κλήσεις στις εθνικές.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Διεθνής Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες