Η Εθνική μετά τη Ρώμη

Ανοικτή συζήτηση για το άθλημα της υδατοσφαίρισης στην Ευρώπη και την Παγκόσμια κοινότητα.

Συντονιστής: Lambros10

Η Εθνική μετά τη Ρώμη

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Αύγ 03, 2009 7:45 pm

Το συγκεκριμένο θέμα είναι η συνέχεια της συζήτησης που είχαμε (κυρίως εγώ και ο waterboys) στο "Παγκόσμιο Ρώμης - Συμπεράσματα".
-------------------------------------------------------------------------------------

Σημειώνω προκαταβολικά ότι για μένα δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο (από μόνη της) η ηλικία αλλά το πόσο σοβαρά προπονείται ένας αθλητής και, κυρίως, το πόσο αξιόλογη παραμένει η απόδοσή του. Επίσης, η ανανέωση καλό είναι να αφορά μικρούς (17-20 ετών) αλλά δεν είναι απαραίτητο να περιοριστεί σε αυτούς.

Ξεκινάω από εκεί που κατέληξες. Ίσως τελικά να μη διαφωνούμε και τόσο.

waterboys έγραψε:Εκεί που θέλω να καταλήξω λοιπόν είναι στο εξής. Καταρχήν η ανανέωση είναι επιβεβλημένη. Πρέπει όμως να γίνει μια ομάδα ανταγωνιστική που να μπορεί να επιτυγχάνει βραχυπρόθεσμους στόχους. Κι επειδή δεν έχουμε το υπόβαθρο σα χώρα της Σερβίας ή της Ουγγαρίας υπάρχουν θέσεις μέσα στην ομάδα τις οποίες δεν μπορούμε να καλύψουμε με το υπάρχον δυναμικό, τουλάχιστον άμεσα.

Γνώμη μου ότι πρέπει οπωσδήποτε να μείνουν οι 4 και ίσως ένας τερματοφύλακας και ένας αμυντικός, επειδή εκεί υπάρχει πρόβλημα. Οι υπόλοιποι δεν έχουν κάτι άλλο να προσφέρουν και μην ξεχνάς ότι η εμπειρία από μόνη της δεν μπορεί να βοηθήσει. Χρειάζεσαι και δυνάμεις.

Βέβαια για να ξαναπαίξουν οι 4, πρέπει να βρεθεί λύση με τα χρήματα.
Όμως δεν πρέπει να συγχέουμε την απουσία τους από την Εθνική με την πρόθεση για ανανέωση. Η ανανέωση αφορά μόνο τους υπόλοιπους 8.

Και όσον αφορά τους 4, στην πραγματικότητα νομίζω είναι 5, μαζί με τον Μάνθο δηλαδή. Δεν είμαι σίγουρος.

waterboys έγραψε:Ποιοι ακριβώς θέλουν να ξαναπαίξουν στην εθνική; Γιατί δε θυμάμαι να διάβασα καμία σχετική δήλωση. Ίσα ίσα που νομίζω ότι κάποιοι είπαν ότι σταματάνε.

Όχι, δε γνωρίζω κάτι παραπάνω. Όμως η ανακοίνωση που έβγαλαν τις προάλλες οι παίκτες (αναφορικά με την κατάσταση με τα πριμ) έδειχνε μια τέτοια τάση. Και οσάκις έχει τύχει να μιλήσω με ανθρώπους του χώρου, κολλητούς των αθλητών, μου έχει μεταφερθεί η απογοήτευση που δεν τους έχουν πια στην εθνική. Ίσως να κάνω λάθος, όμως το δείγμα είναι τόσο εκτεταμένο που δε νομίζω.

Αν, όμως κάνω λάθος, και αυτοί όντως δε θέλουν, τότε γιατί πρέπει οι υπόλοιποι να συζητάμε για πιθανή επιστροφή τους ;

waterboys έγραψε:Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένας ολόκληρος μικρόκοσμος αθλτών, προπονητών και παραγόντων οι οποίοι ζουν καθημερινά με το πόλο από το πρωί μέχρι το βράδυ. Η ενδεχόμενη απαξίωση της εθνικής επηρεάζει άμεσα αυτόν τον μικρόκοσμο. Υπάρχει μία τεράστια πίτα οικονομική στο επίκεντρο της οργάνωσης και δομής του αθλητιμού στην Ελλάδα. Σήμερα στο πόλο αντιστοιχεί ένα κομμάτι από αυτή την πίτα. Υπάρχει όμως έντονος συναγωνισμός για αυτό το κομμάτι καθώς το θέλουν κι άλλοι και το επίπεδο των επιτυχιών έχει ανέβει.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κάψουμε τους νέους ώστε να μη χάσουμε ποσοστά από το κομμάτι μας ; Ακούγεται αστείο αλλά χρήζει ιδιαίτερης προσοχής.

Άλλωστε θα γνωρίζεις ότι με την καταπολέμηση του ντόπινγκ ( :lol: ) και τα κρούσματα όλο και λιγότερα αθλήματα σημειώνουν πλέον επιτυχίες. Ένα από αυτά είναι το τζούντο αλλά και αυτό επειδή έχει αγοράσει τη Β' Εθνική Ομάδα της Γεωργίας. Πού αλλού βλέπεις τόσες επιτυχίες μετά το 2004 ;

Φυσικά μη φαταστείς ότι καταπολεμούν το ντόπινγκ για να κερδίσουν οι νέοι σε υγεία. Απλώς πρόσκεινται σε λάθος πλευρά αυτοί που φέρνουν τα συγκεκριμένα φάρμακα ... και τα λεφτά είναι πολλά.

waterboys έγραψε:Δε συγκινείται πλέον κανείς με οχτάδες κι εξάδες και προκρίσεις στην επόμενη φάση, θεωρούνται πάνω κάτω δεδομένα.

Από πότε θεωρούνται δεδομένα ; Είδες εσύ καμιά 8άδα στη Μάλαγα ή σοβαρή απόδοση στην 1η φάση στο Πεκίνο ; Και στη Μελβούρνη ακόμα, είδες να πλησιάζουμε να κερδίζουμε το ματς με τους Σέρβους ;

Και μην ξεχνάς : μπορεί να τα ρίχνουμε στην Ομοσπονδία, αλλά όταν οι παίκτες μπορούσαν οι διακρίσεις έρχονταν. Και η Ομοσπονδία λειτουργούσε κατά τον ίδιο τρόπο. Οι παίκτες πήγαν το πόλο πίσω, με τα χάλια της Μάλαγας.

Επίσης, είδες τον Ολυμπιακό να μπαίνει πολλές φορές στο Final-4 την τελευταία 5ετία ; Είδες τον Εθνικό να σταυρώνει νίκη στις 2 τελευταίες του παρουσίες στους ομίλους ;

Αν ο στόχος είναι να κάνουμε τις δεδομένες νίκες και μετά να βρίσκουμε δικαιολογίες για τη διαιτησία, "το νεκρό διάστημα στο 2ο οκτάλεπτο" ή "το 2ο ημίχρονο" ή να θεωρούμε επιτυχία ήττες π.χ. με 14-8 και το ημίχρονο στο 7-6 ("άτυχος, το πάλεψε αλλά έχασε στη συνέχεια") λες και είναι νίκες, τότε οκ.

Σε σχέση με το επίπεδο της εκάστοτε 4άδας, εγώ, πάντως, δεν έχω δει τίποτα καλύτερο τα τελευταία χρόνια.

Και, για να ξέρουμε τι λέμε, όταν λέμε :
- "μας κόστισε το νεκρό οκτάλεπτο", ποιος φταίει, το ... οκτάλεπτο ή ότι ο αντίπαλος ήταν καλύτερος και μας άλλαξε τα φώτα ; Μήπως να κάνουμε μνημόσυνο στο νεκρό οκτάλεπτο ;
- "ήμασταν εκτός πνεύματος αγώνα", ποιος φταίει, το πνεύμα ; Μήπως να κάνουμε εξορκισμό ;
- "σταθήκαμε άτυχοι, ήμασταν στο γκολ στο ημίχρονο (και χάσαμε τελικά με 6)", πού ακριβώς είναι η ατυχία ; Που ο αντίπαλος δεν ήταν χειρότερος ;
- "δεν παίξαμε όπως έπρεπε στον παραπάνω", όταν το κάνει ο αντίπαλος γιατί το χρεώνουμε στην άμυνά μας και όταν το κάνουμε εμείς είναι κάτι που εξαρτάται μόνο από μας ;

waterboys έγραψε:Πες μου ειλικρινά vs πιστεύεις ότι ο Διαθεσόπουλος έβαλε προπονητή το Δούμπα γιατί πιστεύει ότι είχε τόσα χρόνια στις τάξεις του ένα ακατέργαστο διαμάντι προπονητικής ή τον επέλεξε ως τη φτηνή λύση που θα του υπαγορεύει τι θα κάνει; Οι παίκτες που και καλά είναι τώρα κομμένοι είναι βάση συγκεκριμένου σχεδιασμού ή δεν ήθελε φέτος να τους πληρώσει γιατί έχει πέσει έξω στα οικονομικά του;

Είναι δεδομένο, είναι γεγονός, ότι τη φετινή χρονιά την σχεδίασαν ( :lol: ) με κύριο γνώμονα να κάνουν οικονομία. Όπου και όπως μπορούσαν. Αν τώρα ο Μορφέσης "μπήκε στην 4άδα" ή ο Δούμπας το πάλεψε, αυτό είναι άλλο θέμα. Δεν υπάρχει όμως κάτι για να διαφωνήσουμε πάνω σε αυτό.

Εδώ θέτω και ένα άλλο ερώτημα, που έχει ξανασυζητηθεί αλλά είναι και πάλι επίκαιρο : γιατί πρέπει σώνει και καλά να προσληφθούν ξένοι προπονητές, όπως ακούγεται ; Δεν υπάρχουν αξιόλογοι Έλληνες να πάρουν την ευκαιρία ;

waterboys έγραψε:Αυτό το σκεπτικό σου πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Αν τα χρήματα που κερδίζει κάποιος δεν βρίσκονται σε άμεση συνάρτηση με την αποδοσή του τη στιγμή μάλιστα που υπάρχει ελεύθερη αγορά, τότε εγώ ζω σε άλλο κόσμο. Και γιατί τα παίρνουν τότε ;

Είναι λεπτό το θέμα αλλά πολύ απλό. Τόσο απλό που ένας άνθρωπος με τιν γνώσεις σου στο χώρο δε θα έπρεπε να έχει απορία. Δεν μπορώ να γράψω κάτι παραπάνω όμως.

waterboys έγραψε:Γιατί τότε ο Γιαννουρής δεν έβαλε και τον Βλοντάκη και είχε τον Παπαναστασίου; Γιατί κράτησε τον Σαμαρτζίδη και δεν πήρε φερειπίν τον Mάζη; Γιατί απλούστατα χρειαζόταν κάποιους έμπειρους παίκτες για να μπορέσει η ομάδα να κυνηγήσει και κάποια αποτελέσματα.

Συμφωνώ μαζί σου, όμως ούτε ο Νώντας ούτε ο πιλότος είχαν δείξει σημάδια πτώσης ακόμα τότε. Ο Μάζης δεν ήταν ακόμα τόσο καλός, αλλά μην ξεχνάς ότι στη 13άδα μπήκαν και ο Μάκης Γεωργαράς (21 ετών) και ο Καλακόνας (20 ετών) και πήραν μεγάλη συμμετοχή. Ο Τεό ήταν 23 και ο Ψύχος 21.

Μήπως το ότι σήμερα δεν έχουν τις πρέπουσες διεθνείς εμπειρίες κάποιοι από τους νέους είναι επειδή παρακολλήσαμε στην παλιά φουρνιά ;

Ο Μυλωνάκης που είναι πια καλός παίκτης, δεν αποτέλεσε θέμα κριτικής στον Καμπάνια στο Μόντρεαλ ; Και τότε δεν προτιμούσαν κάποιοι να μπει άλλος παίκτης στη θέση του ; Ο Μυλωνάκης πότε θα έπαιζε, στα 28 του και αφού ο προκάτοχός του θα αποφάσιζε ότι "φέτος προτιμάει να κάνει διακοπές" ;

waterboys έγραψε:Δεν πιστεύω ότι έχει πέσει κανενός η απόδοση τόσο που δε μπορεί να παίξει πια, αντίθετα ορισμένοι θα έλεγα περνούν και δεύτερη νιότη :lol: . Μιλάμε για επαγγελματίες αθλητές εξάλλου κι αποδεικνύεται νομίζω κι από τα φετινά αποτελέσματα στα κύπελλα Ευρώπης.

Θα πρέπει να μου κάνεις πλάκα. Ο επαγγελματίας αθλητής, πάνω απ'όλα, προσέχει τον εαυτό του και κάνει σωστή προπόνηση. Όχι απαραίτητα εξαντλητική, αλλά αν μη τι άλλο προπονείται με συνέπεια και σε σωστούς ρυθμούς. Βάλε και τη φυσική και αναπόφευκτη φθορά λόγω χρόνου. Δεν επιτρέπεται να γράψω περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό sharkman » Τρί Αύγ 04, 2009 12:48 pm

Προεδροσ ο Διαθεσοπουλοσ του Παγκοσμιου υγρου στιβου :?
sharkman
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2009 1:02 am

Δημοσίευσηαπό dimakovitch » Τετ Αύγ 05, 2009 12:28 am

Ο Κώστας Λούδης ήταν ένας από τους ελάχιστους τεχνικούς που βρέθηκαν στη Ρώμη για να παρακολουθήσουν τους αγώνες υδατοσφαίρισης στο 13ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.Ζητήσαμε από τον πρώην τεχνικό του Πανιώνιου να σχολιάσει όσα είδε στο τουρνουά Ανδρών, για την εξέλιξη της υδατοσφαίρισης σε παγκόσμιο επίπεδο σε σχέση με την εθνική ομάδα που απουσίαζε. Μια εθνική ομάδα που τον ερχόμενο Απρίλιο θα μπει στη διαδικασία των αγώνων πρόκρισης για να βρεθεί στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που θα γίνει το Σεπτέμβριο του 2010 στο Ζάγκρεμπ.
«Πρώτα απ' όλα αυτό που θα ήθελα να πω είναι η στενοχώρια που ένιωσα με την απουσία της εθνικής ομάδας από ένα τέτοιο τουρνουά. Από εκεί και πέρα είναι επιτακτική ανάγκη να δοθεί μια λύση στο θέμα της Εθνικής. Πρέπει όλοι μας όσοι ασχολούμαστε με το άθλημα να βοηθήσουμε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, γιατί πλέον τα περιθώρια έχουν στενέψει. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να στερούμαστε των υπηρεσιών παικτών που μπορούν ακόμα να προσφέρουν και αγωνιστικά και εξωαγωνιστικά στην εθνική ομάδα» τόνισε ο Κώστας Λούδης.
Στο τουρνουά Ανδρών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος είδαμε τη γηπεδούχο Ιταλία να μένει στην 11η θέση, το Μαυροβούνιο από την 1η θέση στην Ευρώπη να κατρακυλά στην 9η και, αντίθετα, τις Γερμανία και Ρουμανία στην οκτάδα.
«Εγιναν κάποιες ανακατατάξεις, οι αποστάσεις έχουν μικρύνει, αυτό είναι βέβαιο και αν μια μεγάλη θεωρητικά ομάδα βρεθεί σε κακή ημέρα, μπορεί να πάθει τη ζημιά από μια υποδεέστερη. Αυτό έπαθε το Μαυροβούνιο από τη Γερμανία. Είδα ακόμα και τα Σκόπια να παλεύουν τα παιχνίδια τους. Η εθνική ομάδα, επαναλαμβάνω, θέλει τη στήριξη όλων μας, μια δεύτερη απουσία από μεγάλη διοργάνωση φοβάμαι ότι θα αποδειχθεί καταστροφική για την πορεία του αθλήματος» κατέληξε ο Ελληνας τεχνικός.
www.goalday.gr
Άβαταρ μέλους
dimakovitch
 
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 1:03 pm

Δημοσίευσηαπό tovarich » Τετ Αύγ 05, 2009 1:44 am

Αυτοπροτείνεται για διάδοχος.

Και δεν ήταν ελάχιστοι οι τεχνικοί που ήταν στη Ρώμη. Όλο το ελληνικο πόλο εκεί ήταν. Απλά δεν τους ξέρει ο μαλακοκ**λης ο ΑΡΔ, που είναι καινούργιο φυντάνι και παριστάνει τον ειδήμονα. Σαν τον τετράπαχο σπίκερ της ΕΡΤ που μας φλόμοσε στη μλκία και έναν προπονητή δεν φιλοτιμήθηκε να καλέσει για σχολιασμό.
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Αύγ 05, 2009 2:37 am

Έχεις δίκιο. Πραγματικά πήγε πολύς καλός κόσμος στη Ρώμη, νυν και πρώην προπονητές, παλιοί διεθνείς κλπ. και ενώ η ΕΡΤ παίρνει άριστα στον αριθμό αγώνων που κάλυψε, εντούτοις είναι απαράδεκτο που δεν είχε σχόλιο από ανθρώπους που θα μπορούσαν να ανεβάσουν το επίπεδο των μεταδόσεων.

Κυριολεκτικά θα μπορούσε να έχει διαφορετικό σχολιαστή σε κάθε παιχνίδι και, εμμέσως, να προμοτάρει και το προϊόν της.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό oforas100 » Τετ Αύγ 05, 2009 7:47 pm

γιατι το βλεπετε αναγκαστικα ετσι αρνητικα :?:
εγω το ειδα οτι ειπε μερικα πραγματα με ευγενεια
με την ευγενεια αυτη που τον διακρινει
αλλα αναλαμβανοντας και ενα μεριδιο ευθυνης σαν προπονητης
οπως αναλογει σε ολους οι οποιοι εχουν την υποχρεωση να ανεβασουν το πολο
στο κατω κατω εαν δεν μιλησει αυτος που εχει τιμησει τοσες φορες την εθνικη ειναι
και πολυολυμπιονικης ποιος πρεπει να μιλησει :?: :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
oforas100
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 1:30 am
Τοποθεσία: EARTH

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Αύγ 05, 2009 8:24 pm

Για μένα, ο οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται να αναλάβει την εθνική (ως 1ος ή ως βοηθός) δεν είναι ντροπή να το κοινοποιήσει. Είτε έχει παράλληλη απασχόληση με σύλλογο είτε όχι.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό tovarich » Τετ Αύγ 05, 2009 8:27 pm

Ευγένεια. Είναι και αυτός ένας τρόπος ζωής. Ας πάρουμε ένα τυχαίο παράδειγμα. Είμαι χρόνια διεθνής. Οι συμπαίκτες μου βλέπουν να έρχονται Ολυμπιακοί Αγώνες, βλέπουν πόσο καλή ομάδα είμαστε και ότι έχουμε σοβαρές ελπίδες για ένα μετάλλιο. Βλέπουν ότι με τον απαράδεκτο προπονητή που έχουμε δεν θα πάμε μπροστά. Και κάνουν κάτι πρωτοφανές. Παίζουν την αθλητική τους καριέρα κορόνα-γράμματα και απαιτούν να φύγει ο άσχετος, μπας και δούμε Θεού πρόσωπο. Τι κάνω εγώ; Εξαφανίζομαι. Από ευγένεια. Και αφήνω τους υπόλοιπους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα. Από ευγένεια. Περιέργως η εξέγερση πετυχαίνει, ο άσχετος διώχνεται και έρχεται άλλος. Τι κάνω εγώ; Επανεμφανίζομαι. Ούτε γάτα ούτε ζημιά. Από ευγένεια. Καλό ε; Έτσι είναι η ευγένεια.
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Πέμ Αύγ 06, 2009 2:55 am

Επανέρχομαι μετά από μία απουσία λίγων ημερών λόγω ανειλλημένων υποχρεώσεων για να πω τα εξής: Καταρχήν είναι σωστά αυτά που λες για τη στάση του Λούδη tovarich η οποία δεν ήταν η ενδεδειγμένη σ’εκείνα τα γεγονότα. Η ουσία όμως των δηλώσεων που κάνει τώρα είναι νομίζω σωστή. Κι εξηγώ απαντώντας εμμέσως και σε κάποια λεγόμενα του vs από παραπάνω:

Ας κάνουμε μία υπόθεση εργασίας. Ας πούμε ότι ο Διαθεσόπουλος αμέσως μετά το Πεκίνο προσελάμβανε τον καλύτερο προπονητή στον κόσμο και του ανέθετε την ανανέωση της εθνικής με στόχο το Λονδίνο το 2012.
Κι ερχόταν αυτός και αφού αξιολογούσε όλο το δυναμικό έλεγε ότι είδα τις δυνατότητες που υπάρχουν και αποφάσισα να προχωρήσω με 5 μόνο παίκτες από το Πεκίνο τους πιο μικρούς. Έκοβε δηλαδή Αφρουδάκη και σία. Κι έλεγε οι δεδομένες ελλείψεις που υπάρχουν σε τερματοφύλακα πχ και αμυντικό δεν με προβληματίζουν γιατί εγώ θα δουλέψω κάποια ταλέντα πχ το Γαλανίδη και το Μπρεστιάνο και σε ένα χρόνο δε θα έχουμε πρόβλημα.
Εγώ τότε θα έβγαινα και θα τον επικροτούσα με όλες μου τις δυνάμεις. Αυτό λοιπόν που εμένα προσωπικά με βρίσκει κάθετα αντίθετο και το διευκρινίζω για πολλοστή φορά δεν είναι η προοπτική της ανανέωσης, αλλά τα κριτίρια που χρησιμοποιούνται και βέβαια το πρόσωπο που την αναλαμβάνει να τη βγάλει σε πέρας.

Κι επειδή θεωρώ ότι έχω κάποιες γνώσεις γύρω από τον αθλητισμό, αλλά και το άθλημά μας, θεωρώ ότι ακολουθούμε συνταγή καταστροφής.
Κι αυτό γιατί τα κριτίρια με τα οποία η ομοσπονδία αποφάσισε την ανανέωση, είναι αφενώς ρεβανσισμός προς τους παλιούς παίκτες (με τους οποίους ο πρόεδρος έχει προφανώς απωθημένα) κι αφετέρου οικονομία στον προϋπολογισμό. Ούτε επειδή είναι κανείς απροπόνητος vs ούτε επειδή δε μπορεί πια να παίξει.
Κι ευνούχισε έτσι και το Δούμπα ο οποίος πολύ αμφιβάλω από κάποια που έχω συμπεράνει ότι το συγκεκριμένο κόψιμο όλων των παλιών είναι επιλογή που τον βρίσκει σύμφωνο.
Αλλά δεν μπορεί να κάνει αλλιώς γιατί τον ενδιαφέρει πάνω απ'όλα η καρέκλα του αρχιπροπονητή. Εξάλλου αν είχε το σθένος να προβάλει την άποψή του δε θα ήταν σ’αυτή τη θέση.

Και για να αποδείξω ότι δεν είμαι εμπαθής ούτε και προκατειλημένος κι επειδή όπως είπα δε μ’αρέσει να κρύβομαι πίσω από το δάκτυλό μου, θα αναφέρω ένα περιστατικό που έπεσε στην αντίληψή μου και είναι πέρα για πέρα αληθινό. Μπορεί να είναι λίγο χοντρό έχει όμως πιστεύω ενδιαφέρον να το ακούσετε και κυρίως εσύ vs γιατί ενώ οι προθέσεις και τα επιχειρήματά σου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα είναι κατά βάση πολύ σωστά, στερούνται δυστυχώς αρκετές φορές της επαφής με την πραγματικότητα και κατά συνέπεια ξεκινούν από λάθος αφετηρία.
Ξέρω βέβαια ότι δεν είναι σωστό που το γράφω, κάτι μου λέει όμως πως ίσως είναι πιο χρήσιμο σ' αυτή την περίπτωση κάποια πράγματα να ειπωθούν.
Θα παραλείψω κάποια ονόματα γιατί έχει πιστεύω πιο πολύ πλάκα να τα συμπεράνει ο καθένας μόνος του.

Η ιστορία έχει ως εξής: Στην τελευταία φάση των αγώνων που δώσαμε φέτος για το world league η ομοσπονδία ή σωστότερα ο Διαθεσόπουλος έμαθε ότι οι 5 παίκτες που ήταν στο Πεκίνο και εξακολουθούσαν να είναι και στη νέα εθνική ομάδα δε θα κατέβαιναν να παίξουν αν αυτός δεν δεσμευόταν ότι θα έδινε ένα μικρό μέρος των χρωστούμενων οδοιπορικών (που περιείχαν μέσα οφειλές μέχρι και τριών χρόνων πίσω, αν δεν απατώμαι και θυμάμαι καλά αυτά που διάβασα).
Αυτό πώς το έμαθε; Του το είπε ο ίδιος ο Δούμπας που το έμαθε με τη σειρά του από ρουφιάνο πατέρα εν ενεργεία διεθνή παίκτη από τη Θεσσαλονίκη με τον οποίο έχει πάρε δώσε.
Διαμήνυσε λοιπόν ο πρόεδρος στο Δούμπα να μην τους καλέσει καθόλου αυτούς τους 5 οι οποίοι έγιναν όμως 4 γιατί το γιο του ρουφιάνου τον κάλεσε και τον έκανε και αρχηγό για να τον ανταμοίψει (προφανώς για τη ρουφιανιά).
Στη συνέχεια άλλος παλιός διεθνής παίκτης της εθνικής με μεγάλη ιστορία στο χώρο ο οποίος τώρα εκτελεί χρέη μάνατζερ στους άντρες, κατέβηκε στις προπονήσεις στο Ζάππειο, κρατώντας στο χέρι ένα πούρο και είπε στους νεότερους που είχαν κληθεί στη θέση των κομμένων (παιδιά ηλικίας 20 και 21 χρονών που τώρα ξεκινάνε τη θητεία τους στην εθνική ομάδα) ότι αυτοί πλέον αποτελούν την εθνική ομάδα από εδώ και πέρα. Και μη τυχόν και τους περάσει από το μυαλό να κάνουν καμία κίνηση οποιασδήποτε συμπαράστασης προς τους συμπαίκτες τους, γιατί θα είναι βλάκες να το κάνουν τώρα που τους δίνεται η ευκαιρία να παίξουν στην ομάδα και να «φάνε» τους άλλους.

Αυτές είναι εν ολίγοις κάποιες απ'τις αρχές με τις οποίες γαλουχείται η νέα γενιά των αθλητών μας, αλλά και ο τρόπος με τον οποίο χτίζεται το ομαδικό πνεύμα της νέας εθνικής σήμερα, εν έτη 2009.
Το μήνυμα ζωής που περνιέται σε αυτά τα παιδιά μέσα από τους δασκάλους τους Δούμπα - Διαθεσόπουλο είναι ότι για να παίξεις στην εθνική ομάδα δε χρειάζεται να είσαι ο καλύτερος και κατά συνέπεια να κάνεις προπόνηση, απλά πρέπει να πηγαίνεις με τα νερά και τις επιταγές της ομοσπονδίας και πάνω απ'όλα να κρατάς το στόμα σου κλειστό ό,τι κι αν συμβαίνει.
Τα αποτελέσματα αυτής της ιδιοφυούς τακτικής φάνηκαν πιστεύω περίτρανα στις εμφανίσεις της «ανανεωμένης εθνικής» σε τουρνουά και Μεσογειακούς Αγώνες.

Θα κλείσω λέγοντας το εξής :
Είναι γεγονός πρωτίστης σημασίας η πρόκρισή μας στο Ευρωπαίκό του χρόνου. Όχι μόνο για την εθνική, αλλά και για το άθλημα συνολικά. Νομίζω ότι είναι αυτονόητο.
Αν υποθέσουμε ότι πέφτουμε πχ στον προκριματικό όμιλο (που προκρίνονται οι 2 πρώτοι) με Ρουμανία και Ρωσσία. Ή με Γερμανία και Ολλανδία, ή με Ιταλία και Σλοβακία. Εσείς πιστεύετε ότι αν πάμε με την ομάδα των Μεσογειακών έχουμε την πρόκριση στο τσεπάκι μας;
Κι επειδή έχω ξαναδεί πως λειτουργεί το έργο στην Ελλάδα και πως σκέφτεται η ομοσπονδία, μην εκπλαγεί κανείς άμα δει τον πρόεδρο να παρακαλάει παίκτες που τώρα βρίζει να ξαναγυρίσουν. Ή να τους απειλεί με τιμωρίες ή να βάζει τους συλλόγους να τους τιμωρήσουν, δεν ξέρω.
Και λέω λοιπόν εγώ. Μήπως αντί να παρακολουθούμε καραγκιοζιλίκια και θέατρο του παραλόγου είναι καλύτερο από τώρα να κάτσουν κάτω οι υπεύθυνοι να αφήσουν στην άκρη τους εγωισμούς και να πάρουν κάποιες σωστές αποφάσεις;

Γι’αυτό και κατα βάση συμφωνώ tovarich με αυτά που λέει ο Λούδης.

Δεν συνεχίζω άλλο γιατί νομίζω ότι η θέσεις μου είναι απόλυτα σαφείς. Εδώ μέσα οι περισσότεροι για να μην πω όλοι είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο κοπτόμαστε για το καλό του αθλήματος. Αυτοί που κρατάνε τις "τύχες" αυτού του καλού στα χέρια τους όμως, τους ενδιαφέρει περισσότερο η πάρτη τους και η τσέπη τους. Δυστυχώς...

Λυπάμαι αν απόψε έγινα κακός και ενδεχομένως πλήγωσα κάποιους και λυπάμαι πιο πολύ που το κάνω ανώνυμα, αλλά δυστυχώς δε γίνεται αλλιώς.
Πιστεύω πάντως πως ο καθένας, αθλητής ή προπονητής, πρέπει να κρίνεται για τις πράξεις του και καλό είναι όταν σου παρουσιάζεται στη ζωή η ευκαιρία να πάρεις θέση απέναντι σε κάποιες καταστάσεις να έχεις το σθένος να λες ελεύθερα τι πιστεύεις σαν άντρας και να μην κρύβεσαι πίσω από δικαιολογίες και προφάσεις ούτε βέβαια πίσω από κοντόφθαλμα ωφέλη.
Τελευταία επεξεργασία από waterboys και Πέμ Αύγ 06, 2009 1:19 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό tovarich » Πέμ Αύγ 06, 2009 9:41 am

Εϊπε λοιπόν ο Μαμαλάκης των Πισινών: παίρνουμε μία δόση πειραιώτικη "μαγκιά", από αυτή με το πούρο, παίρνουμε και άλλη μία δόση "μαγκιά" της Μεγάλης Φτωχομάνας, πασπαλίζουμε με την απειλή της ανεργίας και σερβίρουμε ωραιότατη, λαχταριστή μπουγάτσα με σκ.....

Σκόνη κακάο ήθελα να πω, μα πού πήγε ο νους σας;
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό terror » Πέμ Αύγ 06, 2009 5:40 pm

Με αυτους τους ορους δεν μπορω να σας ξαναθυμηθω.Αντε θα προσπαθησω.
Τελευταία επεξεργασία από terror και Παρ Αύγ 07, 2009 1:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
terror
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2009 1:23 pm

Δημοσίευσηαπό tovarich » Πέμ Αύγ 06, 2009 5:51 pm

Ωραίος. Να μας θυμάσαι και ξεμέθυστος όμως, όχι μόνο τύφλα μεσημαριάτικο.
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Πέμ Αύγ 06, 2009 8:28 pm

Τελευταία επεξεργασία από doom και Πέμ Μάιος 20, 2010 9:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό tovarich » Παρ Αύγ 07, 2009 2:11 pm

terror έγραψε:Με αυτους τους ορους δεν μπορω να σας ξαναθυμηθω
Τι έγινε;
Κόλλησε το κάρο λόγω ανηφόρας;
terror έγραψε:Αντε θα προσπαθησω.
Χικ! Εβίβα!
terror έγραψε:Last edited by terror on Fri Aug 07, 2009 12:15 pm; edited 1 time in total
:lol:
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό terror » Παρ Αύγ 07, 2009 5:42 pm

Φιλε doom απο δω το πας απο κει το φερνεις , αλλα το παραδειγμα ειναι απλο.Οταν ο Βλοντακης σταματησε να πηγαινει πρωτα για γκολ κι αρχισε να διαβαζει τις φασεις , ανεβηκε επιπεδο.
Οσον αφορα αυτον τον πρεζακια τον tovarich.Λυσε μου μια απορια.Πως μπαινει η γμμνη η 2α?Πρωτα σπρωχνεις το μοχλο και μετα πατας το ποδι η το αντιστροφο?Προσεξε δεν μ ενδιαφερει πως γινεται συνηθως.Εσυ τι κανεις πες μου και γρηγορα πριν κανω edit.
terror
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2009 1:23 pm

Δημοσίευσηαπό oforas100 » Παρ Αύγ 07, 2009 6:52 pm

tovarich έγραψε:Ευγένεια. Είναι και αυτός ένας τρόπος ζωής. Ας πάρουμε ένα τυχαίο παράδειγμα. Είμαι χρόνια διεθνής. Οι συμπαίκτες μου βλέπουν να έρχονται Ολυμπιακοί Αγώνες, βλέπουν πόσο καλή ομάδα είμαστε και ότι έχουμε σοβαρές ελπίδες για ένα μετάλλιο. Βλέπουν ότι με τον απαράδεκτο προπονητή που έχουμε δεν θα πάμε μπροστά. Και κάνουν κάτι πρωτοφανές. Παίζουν την αθλητική τους καριέρα κορόνα-γράμματα και απαιτούν να φύγει ο άσχετος, μπας και δούμε Θεού πρόσωπο. Τι κάνω εγώ; Εξαφανίζομαι. Από ευγένεια. Και αφήνω τους υπόλοιπους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα. Από ευγένεια. Περιέργως η εξέγερση πετυχαίνει, ο άσχετος διώχνεται και έρχεται άλλος. Τι κάνω εγώ; Επανεμφανίζομαι. Ούτε γάτα ούτε ζημιά. Από ευγένεια. Καλό ε; Έτσι είναι η ευγένεια.


με συγχωρεις ειδικα στοιχεια δεν ξερω αυτο που λες ειναι κατι που μονο ο
ΛΟΥΔΗΣ μπορει να στο απαντησει :wink: :!:
Άβαταρ μέλους
oforas100
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 1:30 am
Τοποθεσία: EARTH

Δημοσίευσηαπό tovarich » Σάβ Αύγ 08, 2009 4:09 pm

terror έγραψε:γρηγορα πριν κανω edit.
Δεν ξέρω, έχω Golf DSG. Ούτε εσύ ξέρεις ακόμα από 2α. Προς το παρόν είσαι στην Α2. :lol:
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Σάβ Αύγ 08, 2009 5:36 pm

Στο θέμα του φουνταριστού εγώ έχω απλώς να συμπληρωσω κάτι που έγραψα νωρίτερα : ότι την αποβολή ναι μεν στην κάνουν, αλλά όταν στην κάνουν για να την πάρεις κιόλας πρέπει να αφήνεις τη ρημαδα την μπάλα. Αλλιώς οι άλλοι στην κάνουν αλλά λόγω δικής σου βλακείας δεν την παίρνεις.

Και έτσι, βλέπουμε πολλές φορές φουνταριστούς μονοδιάστατους (δηλαδή, που έχουν στο μυαλό τους μόνο το γκολ) να "ξεχνάνε" να αφήσουν την μπάλα, σαμποτάροντας ουσιαστικά το ίδιο τους το παιχνίδι. Και μετά, βέβαια, φταίει ο ... διαιτητής, που έδωσε περισσότερες αποβολές υπέρ του αντιπάλου.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Σάβ Αύγ 08, 2009 6:18 pm

Σχετικά με το σχόλιο του waterboys, αναφορικά με τις πρακτικές της ΚΟΕ και τη στάση του Μιτελούδη : ούτε συζήτηση για το αν αυτές οι πρακτικές (και οι προεκτάσεις τους, όπως σωστά επεσήμανε) είναι κατακριτέες ή όχι. Ούτε συζήτηση για το αν οι διεθνείς παίκτες έπρεπε να είχαν λάβει τα οφειλομενα και μάλιστα προ πολλού.

Ούτε συζήτηση για το αν και η στάση του Μιτελούδη ήταν σωστή ή οχι, παρ'ότι μπορούμε να θεωρούμε δεδομενο ότι δέχθηκε απίστευτες πιέσεις.

Από τους 12 συμπαίκτες του στο Πεκίνο (συν τον Μανθο), όμως, ποιος πραγματικά έχει το ηθικό ανάστημα να τον κατακρίνει ;

Κάποιο ίσως αλλά, ανάμεσα στα άλλα (και είναι πολλά), οι περισσότεροι συμμετείχαν ενεργά στο θάψιμο κάθε ελπίδας των συναδέλφων τους για ένα καλύτερο μέλλον (πνίγοντας την πρόταση Διαθεσόπουλου για υποχρεωτικά συμφωνητικά) επειδή έτσι θα έπρεπε να φορολογούνται τα υπερ-κέρδη τους ... είναι έτσι ή όχι ;

Με αυτούς τους τύπους από τη μία και την ΚΟΕ από την άλλη (για να μην αναφερθούμε και στις ομάδες) κατακρίνουμε τον Μιτελούδη επειδή έπραξε αυτό που τον συνέφερε καλύτερα ; Τόσα χρόνια δηλαδή όλοι οι άλλοι τι έκαναν ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Σάβ Αύγ 08, 2009 7:41 pm

vs έγραψε:Από τους 12 συμπαίκτες του στο Πεκίνο (συν τον Μανθο), όμως, ποιος πραγματικά έχει το ηθικό ανάστημα να τον κατακρίνει ;

Κάποιο ίσως αλλά, ανάμεσα στα άλλα (και είναι πολλά), οι περισσότεροι συμμετείχαν ενεργά στο θάψιμο κάθε ελπίδας των συναδέλφων τους για ένα καλύτερο μέλλον (πνίγοντας την πρόταση Διαθεσόπουλου για υποχρεωτικά συμφωνητικά) επειδή έτσι θα έπρεπε να φορολογούνται τα υπερ-κέρδη τους ... είναι έτσι ή όχι ; ... Τόσα χρόνια δηλαδή όλοι οι άλλοι τι έκαναν ;


Έκανε ποτέ ο Διαθεσόπουλος πρόταση να καθιερωθούν υποχρεωτικά ιδιωτικά συμφωνητικά;

Πότε έγινε αυτό γιατί εγώ δεν το πήρα χαμπάρι.

Και συγνώμη αν καταλαβαίνω καλά το αρνήθηκαν αυτό οι παίκτες της εθνικής ομάδας για να μην πληρώνουν εφορία;
Ποιος τα λέει αυτά;

Και με ποια δικαιοδοσία και εκπροσωπώντας ποιους το έκαναν αυτό οι διεθνείς;
Και γιατί το δέχτηκε ο Διαθεσόπουλος;

Σε παρακαλώ εξήγησε μου γιατί αναφέρεις κάτι που δεν γνωρίζω και νομίζω ότι δεν έχει συμβεί ποτέ.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Επόμενο

Επιστροφή στο Διεθνής Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες

cron