ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ Προετοιμασία στο Βελιγράδι για το Σίμπενικ

Ανοικτή συζήτηση για το άθλημα της υδατοσφαίρισης στην Ευρώπη και την Παγκόσμια κοινότητα.

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό oranjewp » Σάβ Αύγ 29, 2009 9:38 pm

Καλα τα λες Δημητρη :!:
oranjewp
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Αύγ 19, 2008 5:18 pm

Δημοσίευσηαπό tovarich » Σάβ Αύγ 29, 2009 9:56 pm

Παγκόσμιος Περικλής!
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Σάβ Αύγ 29, 2009 10:26 pm

Μπράβο σε όλους τους συντελεστές, έμμεσους και άμεσους !
Όμως το θέμα είναι να έχουν και συνέχεια, να μη μείνουν με τις αναμνήσεις αυτές μόνο.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό pestaola » Κυρ Αύγ 30, 2009 10:24 am

Μόνο οι Έλληνες προπονητές ενδιαφέρονται για το Ελληνικό Πρωτάθλημα οι ξένοι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το πότε θα πληρωθούν.
pestaola
 

Δημοσίευσηαπό No 7 » Κυρ Αύγ 30, 2009 12:17 pm

Kαλή δύναμη στους πιτσιρικάδες μας στον Τελικό...!
Άβαταρ μέλους
No 7
 
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 29, 2007 10:38 pm

Δημοσίευσηαπό DIOGO » Κυρ Αύγ 30, 2009 2:41 pm

επιστρεφοντας στο forum, 3 μηνες μετα, μου πηρε 1 βδομαδα να τα διαβασω ολα! μαχη εγινε σε ολα τα θεματα! :lol:
ξαναμπαινω λοιπον δυναμικα... μα ειναι δυνατον να φτανουμε τελικο στο εφηβων με προπονητη το Δαμασκο? ... εκτος αν ο Περικλης εχει αλλαξει και εχω χασει επεισοδια... οπως και να εχει, οφειλουμε ενα μεγαλο μπραβο σ'αυτον και στα παιδια... αντε και με την κουπα...
υ.γ. ο Γουβης σε ποια ομαδα παιζει?
DIOGO
 
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 11:33 am
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό eva5 » Κυρ Αύγ 30, 2009 10:16 pm

Το έχω ξαναπεί, αλλά εκεί στην Ομοσπονδία πρέπει να κάνουν ένα άγαλμα στον "Αφανή σωματειακό προπονητή υποδομών" των 700 ευρώ.
Σίγουρα θα έχει κάποιο μερίδιο στην επιτυχία και το ομοσπονδιακό επιτελείο αλλά αν ήμουν Περικλής η πρώτη μου δήλωση θα ήταν "Ευχαριστώ τους προπονητές των παιδιών αυτών που υπό αντίξοες συνθήκες δουλεύουν 9-10 μήνες το χρόνο για να τους έχω εγώ 25 μέρες και να καρπώνομαι τις δάφνες".
The Magnificent Seven
eva5
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 27, 2007 4:12 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό peponoflouda » Κυρ Αύγ 30, 2009 10:57 pm

ηττα στο τελευταιο δευτερολεπτο της παραστασης
peponoflouda
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:44 pm

Δημοσίευσηαπό tovarich » Κυρ Αύγ 30, 2009 11:01 pm

Ο Αργυρούς Αιών του Περικλέους!
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό eva5 » Κυρ Αύγ 30, 2009 11:16 pm

Στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης και μέσα στην Κροατία είναι ...σχεδόν χρυσό. Μπράβο σε όλους!!!
The Magnificent Seven
eva5
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 27, 2007 4:12 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό dimakovitch » Κυρ Αύγ 30, 2009 11:58 pm

Στις λεπτομέρειες έχασε η εθνική υδατοσφαίρισης των εφήβων τον τίτλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που ολοκληρώθηκε απόψε στο Σίμπενικ.
Αν και βρέθηκε να προηγείται 5-1 στις αρχές της τρίτης περιόδου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 9-8 στην παράταση (κανονικός αγώνας 7-7) από την οικοδέσποινα Κροατία στον τελικό και περιορίστηκε στη δεύτερη θέση, επαναλαμβάνοντας την επιτυχία της Δουνκέρκης, το 1995.
Το νικητήριο γκολ των γηπεδούχων σημειώθηκε μόλις δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της παράτασης, κι ενώ νωρίτερα η τελευταία επίθεση της ελληνικής ομάδας είχε ανακοπεί με επιθετικό φάουλ.
Σημειώνεται ότι η εθνική χρεώθηκε με 15 ποινές, έναντι επτά των Κροατών, ενώ αποβλήθηκαν με τρεις ποινές οι Βιτέλας, Γούβης, Ποντικέας και Τίγκας.
Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Σερβία, που νίκησε στον «μικρό» τελικό με 7-6 το Μαυροβούνιο.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 0-1, 5-2, 1-1
Τα τρίλεπτα της παράτασης: 1-1, 1-0


Τα γκολ:
ΚΡΟΑΤΙΑ: Μιλάκοβιτς 4, Μάρινιτς-Κράγκιτς 2, Ιβάνκοβιτς, Γκεράτοβιτς, Βλάχοβιτς

ΕΛΛΑΔΑ: Γεννηδουνιάς 3, Καπότσης 2, Γούβης, Ποντικέας, Σολανάκης
www.goalday.gr
Άβαταρ μέλους
dimakovitch
 
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 1:03 pm

Δημοσίευσηαπό dimakovitch » Δευτ Αύγ 31, 2009 12:01 am

Στο παρα τσακ ρε γαμώτο..............
Συγχαρητήρια πάντος στα παιδία και τον προπονητή!Μπράβο τους!
Άβαταρ μέλους
dimakovitch
 
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 1:03 pm

Δημοσίευσηαπό DIOGO » Δευτ Αύγ 31, 2009 11:42 am

συγχαρητηρια!!! αντε με το καλο και οι '89... ξερει κανεις ποτε ειναι οι αγωνες στα χανια?
DIOGO
 
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 11:33 am
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Αύγ 31, 2009 1:26 pm

Σίγουρα το τελευταίο 10ήμερο του Σεπτεμβρίου, αλλά δε θυμάμαι ακριβώς. Κάπου 20-27.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Δευτ Αύγ 31, 2009 2:34 pm

vs έγραψε:Σίγουρα το τελευταίο 10ήμερο του Σεπτεμβρίου, αλλά δε θυμάμαι ακριβώς. Κάπου 20-27.


Οι αγώνες στα Χανιά αρχίζουν στις 20 Σεπτεμβριου με τους ακόλουθους αγώνες για κάθε όμιλο:

09.00 Group A Croatia - Romania
10.15 Group A France - Netherlands
11.30 Group B Serbia - Germany
12.45 Group B Montenegro - Turkey
15.45 Group C Hungary - Slovenia
17.00 Group C Italy - Poland
18.15 Group D Spain - Ukraine
19.30 Group D Greece - Russia
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό naruto » Δευτ Αύγ 31, 2009 3:35 pm

Mπραβο παιδια!!! Πολλα συγχαρητηρια:)
Άβαταρ μέλους
naruto
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Παρ Αύγ 11, 2006 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό alex11 » Δευτ Αύγ 31, 2009 4:54 pm

ο Γούβης είναι από Γερμανία φουνταριστός 94αρης νομίζω και πολύ δυνατό παιδί και ο Λαρισαίος Παπαδογιάννης ψηφίστηκε ο καλύτερος τερματοφύλακας του τουρνουά.
Άβαταρ μέλους
alex11
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 1:43 am

Δημοσίευσηαπό waterboys » Τρί Σεπ 01, 2009 12:41 am

Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά, τους σωματειακούς τους προπονητές προπάντων, αλλά και στο τιμ των ομοσπονδιακών για αυτή τη μεγάλη επιτυχία που έρχεται σε χαλεπούς καιρούς για το άθλημα.

Θα ήθελα παρακάτω να εκφράσω έναν προβληματισμό.

Αν δούμε τη σύνθεση της συγκεκριμένης ομάδας διαπιστώνουμε με έκπληξη ότι κανείς από τους παίκτες που αποτελούν τη συγκεκριμένη εθνική δεν παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα της Α1. Πολλοί μάλιστα δεν πρέπει να έχουν καν κάνει ποτέ τους συμμετοχή.

Σημειωτέον ότι μιλάμε για 18χρονους μια ηλικία που στο παρελθόν πολλοί παίκτες και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό αγωνίζονταν με επιτυχία σε εθνικές ανδρών.
Αντίθετα οι δικοί μας παλεύουν για να παίξουν στο πρωτάθλημα.
Ο Γεννηδουνιάς είχε νομίζω τον πιο πολύ χρόνο συμμετοχής από όλους καθώς έπαιζε περίπου γύρω στα 2 οκτάλεπτα κατά μέσο όρο με το Φάληρο. Ο Καπότσης είχε επίσης κάποιες συμμετοχές με τον Πανιώνιο εκμεταλευόμενος και το γεγονός ότι η ομάδα έπαιξε πέρισυ χωρίς ξένους. Κάτι αντίστοιχο με τον Καπότση συνέβαινε και με το Βλαχόπουλο στη Βουλιαγμένη. Το Σολανάκη δεν τον θυμάμαι να πολυπαίζει με τα Χανιά ούτε και τον Καστανάκη, ενώ πολύ λίγο έμπαινε και ο Δερμιτζάκης. Τη μεγαλύτερη εντύπωση βέβαια από όλους μου προκαλεί ο τερματοφύλακας Παπαδογιάννης. Ψηφίστηκε καλύτερος του παγκοσμίου (δε νομίζω κανένας τερματοφύλακάς μας να έχει ξαναπετύχει τέτοια διάκριση στην ιστορία στο επίπεδο των εφήβων) και όμως δεν έπαιζε σχεδόν καθόλου στη Λάρισα που αγωνίστηκε πέρισυ στην Α2!!
Οι υπόλοιποι ακόμα λιγότερη ή και καθόλου συμμετοχή αν δεν κάνω λάθος.

Το φαινόμενο να φτάσουμε κυριολεκτικά να χάσουμε ένα χρυσό σε παγκόσμιο στο παραπέντε παίζοντας μάλιστα εκτός έδρας και με εχθρική διαιτησία το θεωρώ πρωτοφανές για τη δυναμική του ελληνικού πόλο αν αναλογιστούμε ότι η ομάδα απαρτιζόταν από ως επί το πλείστον άγνωστους και αρκετά άπειρους παίκτες.

Αυτό που πρόχειρα μπορώ να σκεφτώ ως εξήγηση είναι ότι είτε α) έτυχε σε αυτή τη συγκεκριμένη ηλικία οι ξένες ομάδες να μην είχανε καλές φουρνιές και γι'αυτό ίσως ήταν τα πράγματα πιο εύκολα για μας που μπορέσαμε κι εκμεταλλευτήκαμε αυτή τη συγκηρία, είτε β) ότι το επίπεδο των Ελλήνων παικτών έχει ανέβει αρκετά ώστε υπάρχει τόσο δυνατός συναγωνισμός και τα παιδιά αυτά δεν μπορούν με τίποτα να βρουν θέση σε επίπεδο Α1, είτε τέλος γ) οι προπονητές μας δεν ξέρουν τι τους γίνεται και είναι τόσο κολλημένοι με αυτό που ονομάζω εγώ πρωταθλητισμός της έκτης θέσης που δεν τολμούν να ρισκάρουν καθόλου προτιμώντας μέτριους μεν αλλά έμπειρους δε δευτεροκλασσάτους Έλληνες και ξένους προκειμένου να πετύχουν βραχυπρόθεσμους κι ανούσιους στόχους.

Επειδή προσωπικά δεν μπορώ να βρω άλλη εξήγηση θα ήθελα τα σχόλια σας (ειδημόνων και μη) πάνω στο θέμα.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό freddos » Τρί Σεπ 01, 2009 1:15 am

Νομιζω οτι ειναι κατι μεταξυ του α και του γ που λες. Επιπλεον να σκεφτουμε οτι πρωτη φορα νομιζω γινεται παγκοσμιο σε τετοια ηλικια δηλαδη 18 χρονων. Μεχρι τωρα ηταν στα 20. Σε αυτες τις ηλικιες χρονια με τη χρονια υπαρχουν μεγαλες αλλαγες. Εδω δεν πολυπαιζουν Α1 καποιοι απο αυτους που θα πανε σε λιγες μερες στο Ευρωπαικο Νεων Ανδρων (20 χρονων) οι 18χρονοι θα παιζουν? Ασε που η δικια μας ομαδα νομιζω ειχε κ αρκετους πιο μικρους. Δηλαδη 17 , 16 χρονων..
freddos
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 24, 2008 1:04 pm

Δημοσίευσηαπό alex11 » Τρί Σεπ 01, 2009 1:42 am

waterboys έγραψε:Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά, τους σωματειακούς τους προπονητές προπάντων, αλλά και στο τιμ των ομοσπονδιακών για αυτή τη μεγάλη επιτυχία που έρχεται σε χαλεπούς καιρούς για το άθλημα.

Θα ήθελα παρακάτω να εκφράσω έναν προβληματισμό.

Αν δούμε τη σύνθεση της συγκεκριμένης ομάδας διαπιστώνουμε με έκπληξη ότι κανείς από τους παίκτες που αποτελούν τη συγκεκριμένη εθνική δεν παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα της Α1. Πολλοί μάλιστα δεν πρέπει να έχουν καν κάνει ποτέ τους συμμετοχή.

Σημειωτέον ότι μιλάμε για 18χρονους μια ηλικία που στο παρελθόν πολλοί παίκτες και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό αγωνίζονταν με επιτυχία σε εθνικές ανδρών.
Αντίθετα οι δικοί μας παλεύουν για να παίξουν στο πρωτάθλημα.
Ο Γεννηδουνιάς είχε νομίζω τον πιο πολύ χρόνο συμμετοχής από όλους καθώς έπαιζε περίπου γύρω στα 2 οκτάλεπτα κατά μέσο όρο με το Φάληρο. Ο Καπότσης είχε επίσης κάποιες συμμετοχές με τον Πανιώνιο εκμεταλευόμενος και το γεγονός ότι η ομάδα έπαιξε πέρισυ χωρίς ξένους. Κάτι αντίστοιχο με τον Καπότση συνέβαινε και με το Βλαχόπουλο στη Βουλιαγμένη. Το Σολανάκη δεν τον θυμάμαι να πολυπαίζει με τα Χανιά ούτε και τον Καστανάκη, ενώ πολύ λίγο έμπαινε και ο Δερμιτζάκης. Τη μεγαλύτερη εντύπωση βέβαια από όλους μου προκαλεί ο τερματοφύλακας Παπαδογιάννης. Ψηφίστηκε καλύτερος του παγκοσμίου (δε νομίζω κανένας τερματοφύλακάς μας να έχει ξαναπετύχει τέτοια διάκριση στην ιστορία στο επίπεδο των εφήβων) και όμως δεν έπαιζε σχεδόν καθόλου στη Λάρισα που αγωνίστηκε πέρισυ στην Α2!!
Οι υπόλοιποι ακόμα λιγότερη ή και καθόλου συμμετοχή αν δεν κάνω λάθος.

Το φαινόμενο να φτάσουμε κυριολεκτικά να χάσουμε ένα χρυσό σε παγκόσμιο στο παραπέντε παίζοντας μάλιστα εκτός έδρας και με εχθρική διαιτησία το θεωρώ πρωτοφανές για τη δυναμική του ελληνικού πόλο αν αναλογιστούμε ότι η ομάδα απαρτιζόταν από ως επί το πλείστον άγνωστους και αρκετά άπειρους παίκτες.

Αυτό που πρόχειρα μπορώ να σκεφτώ ως εξήγηση είναι ότι είτε α) έτυχε σε αυτή τη συγκεκριμένη ηλικία οι ξένες ομάδες να μην είχανε καλές φουρνιές και γι'αυτό ίσως ήταν τα πράγματα πιο εύκολα για μας που μπορέσαμε κι εκμεταλλευτήκαμε αυτή τη συγκηρία, είτε β) ότι το επίπεδο των Ελλήνων παικτών έχει ανέβει αρκετά ώστε υπάρχει τόσο δυνατός συναγωνισμός και τα παιδιά αυτά δεν μπορούν με τίποτα να βρουν θέση σε επίπεδο Α1, είτε τέλος γ) οι προπονητές μας δεν ξέρουν τι τους γίνεται και είναι τόσο κολλημένοι με αυτό που ονομάζω εγώ πρωταθλητισμός της έκτης θέσης που δεν τολμούν να ρισκάρουν καθόλου προτιμώντας μέτριους μεν αλλά έμπειρους δε δευτεροκλασσάτους Έλληνες και ξένους προκειμένου να πετύχουν βραχυπρόθεσμους κι ανούσιους στόχους.

Επειδή προσωπικά δεν μπορώ να βρω άλλη εξήγηση θα ήθελα τα σχόλια σας (ειδημόνων και μη) πάνω στο θέμα.


Καστανάκης βασικός στον Τρίτωνα Αμαρουσίου και 1ος σκόρερ στο πρωτάθλημα της Β' φέτος και ο Παπαδογιάννης τραυματίας έναν ολόκληρο χρόνο αρχικά στον ώμο κι εν συνεχεία στο γόνατο.
Άβαταρ μέλους
alex11
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 1:43 am

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διεθνής Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες

cron