ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ Προετοιμασία στο Βελιγράδι για το Σίμπενικ

Ανοικτή συζήτηση για το άθλημα της υδατοσφαίρισης στην Ευρώπη και την Παγκόσμια κοινότητα.

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό doom » Τρί Σεπ 01, 2009 9:08 am

Τελευταία επεξεργασία από doom και Πέμ Μάιος 20, 2010 9:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό PEREZ » Τρί Σεπ 01, 2009 11:42 am

Πράγματι ο Καστανάκης δεν υπήρχε στην αποστολή, στη θέση του ήταν ο Ξενάκης του Π Φαλήρου, το λάθος είναι του δημοσιογράφου του aquatics, στην goal όσο έγραφε τα στοιχεία ήταν σωστά
PEREZ
 
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 12:00 pm
Τοποθεσία: SAMOS

Δημοσίευσηαπό PEREZ » Τρί Σεπ 01, 2009 11:47 am

Κάποια στοιχεία για την τεράστια επιτυχία της φουρνιάς των 91+

Ομάδα του Περικλή Δαμάσκου, αρχικά τα συγχαρητήρια μου σε όλους, που πέτυχαν να τοποθετήσουν τη χώρα μας στη 2η θέση του παγκόσμιου πολο.

Η ομάδα αυτή είχε προειδοποιήσει για τις δυνατότητες της, από πέρυσι στο πανευρωπαικό στο Βελιγράδι κατακτώντας την 4η θέση, από την περσινή ομάδα δεν συμμετείχαν οι Γκιάλης Κουκής Καστανάκης Κεραμιανάκης Δραγώνας στη θέση τους οι Τιγκας Λαππας Σολανάκης Κεχαγιας και ο παντελώς άγνωστος παίκτης Γουβής, πέρυσι είχαν χάσει από τους Σέρβους στον προημιτελικό 9-5, φέτος τους κέρδισαν 6-5, τους Κροάτες στον ημιτελικό πάλι ισοπαλία 11-11 στην παράταση 13-12, όπως και φέτος στον τελικό με 2500 φιλάθλους από πάνω τους το ίδιο έργο 7-7 στην παράταση 9-8

Πέρα από τον τερματοφύλακα να σημειώσω ότι και ο αρχηγός Βλαχόπουλος μπήκε στην 7αδα.

Βάσει των ανταποκρίσεων της fina τα γκολ μας ήταν 68-36 και αναλυτικά Καπότσης 15, Γεννηδουνιάς 14, Βλαχόπουλος 13, Δερμιτζάκης, 10, Τιγκας 4, οι Γουβης-Ποντικεας-Σολανακης από 3, οι Βιτελλας-Ξενακης-Λαππας από 1, άρα όλοι σκόραραν.

Στα πρωταθλήματα της χώρας μας οι παίκτες που είχαν σκοράρει στη Α1 ήσαν οι Γεννηδουνιάς 11 γκολ, Καπότσης 8, Βλαχοπουλος 5, Δερμιτζακης 4, Σολανακης 2, Λαππας 1.

10 παίκτες ήταν από σωματεία της Α1, 2 από Α2, και ένας άγνωστος ο Γουβης.
Π Φαληρο,Χανια, ΝΟΒ,ΠΓΣΣ είχαν από 2 αθλητές, από έναν Λαρισα Ηρακλης Χιος ΚΟΠΙ και ο Γουβης.

Οι ηλικίες των παικτών ήταν 6 το 1991, 2 το 1992, 3 το 1993, 2 το 1994 αν είναι τόσο ο Γουβης.

Η επιτυχία είναι μεγάλη, πιθανόν η χώρα μας στις μικρές ηλικίες να έχει μεγαλύτερες προοπτικές, Οι 87+ που στην Αμερική βγήκαν 9οι ήταν μεγαλύτεροι σε ηλικία όπου είχαν χάσει από Σερβους Κροατες και ισόπαλοι με Αυστραλια

Ο Δαμάσκος όσο κακή κριτική του έχουμε κάνει, πρέπει να έχη κάνει καλή δουλειά, σίγουρο είναι ότι τα κακά! της Κων/πολης δεν τα είχε, βλέπε τιμωρίες των 3 αθλητών άρα το κλίμα θα πρέπη να ήταν καλό και το να έχης τόσο καλή άμυνα σε κάτι θα έχη βοηθήση ο Κος Περικλής και πάλι συγχαρητήρια.

Τώρα η ΚΟΕ πάντα πρωτοπόρος στην προώθηση του αθλήματος φρόντισε αυτό το διάστημα να είναι σε άδεια, βλέπε την από 8-8 μη ενημέρωση της ιστοσελίδας της, πόσο μάλλον η παρουσία, της επιτυχίας στα ΜΜΕ, άλλη μια ευκαιρία πήγε χαμένη για να γίνη γνωστό το άθλημα που κάνει περήφανους τους Έλληνες (όσοι το έμαθαν!!!!!!!!!!!!). Αιντε Πρόεδρε να προχωρήση ο ΟΣΦΠ στο πρωταθλητριών μπας και ανακαλύψουν κάποιοι το άθλημα.
PEREZ
 
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 12:00 pm
Τοποθεσία: SAMOS

Δημοσίευσηαπό vs » Τρί Σεπ 01, 2009 7:07 pm

Συγχαρητήρια κι από μένα στα παιδιά αλλά και το επιτελείο της Εθνικής. Όσο κι αν είναι δουλεμένοι κυρίως στις ομάδες τους δεν μπορούμε να ρίχνουμε το ανάθεμα στον κάθε προπονητή της ΚΟΕ όταν η Εθνική πατώνει και να τον αφήνουμε στην απέξω όταν σημειώνει μια επιτυχία.

Την ομάδα δεν την έχω παρακολουθήσει, οπότε δεν έχω άποψη στο αν οι κλήσεις είχαν λογική και δίκαιο, όμως έχω δει κάποια από αυτά τα παιδιά στην Α1 και έχω άποψη για το χρόνο συμμετοχής τους : εν συντομία, συμφωνώ με τον freddo. Και επίσης πολύ σημαντικό το ότι εδώ δε μιλάμε για τους Νέους αλλά για τους Έφηβους, άρα δε θα έπρεπε να περιμενουμε πάνω από 1-2 παίκτες να παίζουν ήδη στους άνδρες (π.χ. Βλαχόπουλος, Γεννηδουνιας σε τακτική βάση αλλά και οι Βιτέλλας-Δερμιτζάκης, λιγότερο).

Όσο για τη συμμετοχή των παικτών στην ανδρική ομάδα του συλλόγου τους, σας υπενθυμίζω ότι εκεί μιλάμε για άλλο επίπεδο (ακόμα και για την Α2, π.χ. ένας φουνταριστός, αμυντικός ή τερματοφύλακας χρειάζεται πολλή δουλειά) και ότι η συμμετοχή του προϋποθέτει ότι ο προπονητής έχει αποφασίσει να αναλάβει το αντίστοιχο κόστος. Διότι μιλάμε για ουσιαστική συμμετοχή και όχι π.χ. το τελευταίο 3λεπτο ενός αγώνα που θα λήξει 15-5. Όλοι το ρίχνουμε, λοιπόν, στα ευχολόγια αλλά όταν έρθει η ώρα του κόστους ποιος το θυμάται ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό sharkman » Τρί Σεπ 01, 2009 7:15 pm

Πολλα πολλα μπραβο στα παιδια και τον προπονητη τους, εχουμε μελλον τελικα και δεν εχουμε πει την τελευταια λεξη μας .
sharkman
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2009 1:02 am

Δημοσίευσηαπό dimakovitch » Τρί Σεπ 01, 2009 9:10 pm

Δαμάσκος: «Είναι το μέλλον του αθλήματος»
Ο τιμονιέρης της ομάδας, Περικλής Δαμάσκος, δήλωσε: «Πέρυσι στο Ευρωπαϊκό αυτή η ομάδα άδικα έχασε ένα μετάλλιο, παίζοντας κατά σύμπτωση στον ημιτελικό με την Κροατία. Τώρα με προετοιμασία μόλις 45 ημέρων τα παιδιά έδειξαν τις δυνατότητές τους. Υπάρχει η πικρία γιατί νιώθουμε ότι δεν μας άφησαν στον τελικό με τους Κροάτες να πάρουμε εμείς την πρώτη θέση, αλλά υπάρχει και η μεγάλη ικανοποίηση γιατί η προσπάθεια των παικτών εξαργυρώθηκε με ένα μετάλλιο. Αυτά τα παιδιά μαζί με κάποια μεγαλύτερα και κάποια μικρότερα είναι το μέλλον της ελληνικής υδατοσφαίρισης. Αξίζουν τη στήριξη όλων μας και κυρίως της πολιτείας».
www.goalday.gr
Άβαταρ μέλους
dimakovitch
 
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 1:03 pm

Δημοσίευσηαπό dimakovitch » Πέμ Σεπ 03, 2009 12:00 am

ιΣτην παρουσία της εθνικής ομάδας υδατοσφαίρισης των εφήβων στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Σίμπενικ, όπου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, αναφέρθηκαν ο διεθνής τερματοφύλακας, Γιώργος Παπαδογιάννης, και ο αρχηγός του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, Αγγελος Βλαχόπουλος, οι οποίοι συμπεριλήφθηκαν στην κορυφαία επτάδα της διοργάνωσης.
«Με βάση την προετοιμασία που είχαμε κάνει και την πάρα πολύ σκληρή δουλειά, η κατάκτηση ενός μεταλλίου ήταν μέσα στους στόχους μας. Πιστεύω μάλιστα ότι με βάση τη συνολική εικόνα μας στη διοργάνωση αξίζαμε και το χρυσό. Το κλειδί της επιτυχίας μας στο Παγκόσμιο ήταν πως όλοι ήμασταν ενωμένοι, μια γροθιά, είμαστε φίλοι μεταξύ μας και γνωριζόμαστε χρόνια. Επιπλέον, έγινε αρκετά καλή προετοιμασία. Σε ό,τι αφορά την ατομική μου διάκριση, νιώθω ικανοποίηση, διότι φέτος είχα μια δύσκολη χρονιά, με σοβαρό τραυματισμό, που με κράτησε αρκετούς μήνες εκτός δράσης. Μου βγήκαν τα παιχνίδια, ενώ σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε και η υπόλοιπη ομάδα. Εγινε συνολική δουλειά για να καταφέρω να είμαι στην κορυφαία 7άδα» είπε ο Παπαδογιάννης.
Από την πλευρά του, ο Βλαχόπουλος σχολίασε: «Στόχος μας στη διοργάνωση ήταν το μετάλλιο. Ξέραμε τις δυνατότητές μας και πιστεύαμε στους εαυτούς μας. Το κλειδί της επιτυχίας ήταν η άμυνα και ο τερματοφύλακάς μας. Όλα τα παιδιά απέδειξαν με την παρουσία τους ότι μπορούν να κάνουν καριέρα. Στόχος μας είναι να φτάσουμε στην Εθνική ανδρών και να παίξουμε στο υψηλό επίπεδο. Σε ό,τι αφορά την ατομική μου διάκριση, αποτελεί επιβράβευση όλων των κόπων της χρονιάς, μέσα από την παρουσία μου και τη δουλειά μου στην ομάδα μου και την Εθνική. Τη διάκριση αυτή την οφείλω σε όλη την ομάδα. Ο οποιοσδήποτε συμπαίκτης μου θα μπορούσε να είναι στη θέση μου. Αν η ομάδα δεν έπαιζε καλά, δεν θα βρισκόμουν και εγώ στην κορυφαία 7άδα. Το μετάλλιο το αφιερώνω σε όλη την ομάδα και την οικογένειά μου».
www.goalday.gr
Άβαταρ μέλους
dimakovitch
 
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 1:03 pm

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Διεθνής Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες

cron