προκρ. πανευρωπαϊκου 2010 σεπτ. Ζαγκρεμπ

Ανοικτή συζήτηση για το άθλημα της υδατοσφαίρισης στην Ευρώπη και την Παγκόσμια κοινότητα.

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό ale3is » Τετ Σεπ 16, 2009 5:06 pm

tas99 έγραψε:δεν καταλαβα ρε φιλε δε θελω να με φωναζουν καπως διαφορετικα απο εσενα η οποιονδηποτε αλλον που ειναι ελληνας απο αθηνα η ελληνας απο χιο,ετσι κ γω ειμαι ελληνας απο την μακεδονια που ειναι κ το σωστο ετσι δεν ειναι?αν οι σκοπιανοι θελουν να ειναι ελληνες μακεδονες αλλο αυτο θα το σκεφτουμε χαχα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν καταλαβες! Σκοπια ειναι πρωτεουσα τους! Εσυ θα ηθελες να σε λενε αντι για ελληνα Αθηναιο? Σκοπια δεν ηταν ποτε το ονομα της χωρας τους, οποτε ειναι τελειως ακυρο να τους λεμε σκοπιανους και την χωρα τους Σκοπια. :wink:
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Σεπ 17, 2009 2:16 am

Ρίξτε μια ματιά κι εδώ :
http://www.sport.gr/default.asp?pid=52&aid=47453

Πάλι έσκισε ου πρόεδρας !
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό tas99 » Πέμ Σεπ 17, 2009 7:52 am

ale3is έγραψε:
tas99 έγραψε:δεν καταλαβα ρε φιλε δε θελω να με φωναζουν καπως διαφορετικα απο εσενα η οποιονδηποτε αλλον που ειναι ελληνας απο αθηνα η ελληνας απο χιο,ετσι κ γω ειμαι ελληνας απο την μακεδονια που ειναι κ το σωστο ετσι δεν ειναι?αν οι σκοπιανοι θελουν να ειναι ελληνες μακεδονες αλλο αυτο θα το σκεφτουμε χαχα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν καταλαβες! Σκοπια ειναι πρωτεουσα τους! Εσυ θα ηθελες να σε λενε αντι για ελληνα Αθηναιο? Σκοπια δεν ηταν ποτε το ονομα της χωρας τους, οποτε ειναι τελειως ακυρο να τους λεμε σκοπιανους και την χωρα τους Σκοπια. :wink:
η καλυτερη ονομασιΑ ειναι δημοκρατια των σκοπιων κ τελος :wink: :wink: :wink: :wink:
μια μεγαλη πολη η αθηνα μ εναν μικρο καραγκιοζη τον tovarich
Άβαταρ μέλους
tas99
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 11:29 am

Δημοσίευσηαπό ale3is » Πέμ Σεπ 17, 2009 10:16 am

Ok, και η ελλαδα αν αποκτησει προβλημα ονομασιας, να ονομαστει Δημοκρατια της Αθηνας :roll:
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό DIOGO » Πέμ Σεπ 17, 2009 12:02 pm

ale3is, σε παρακαλω φιλε, ανοιξε ενα βιβλιο, εκτιθεσαι με αυτα που λες...
DIOGO
 
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 11:33 am
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό tas99 » Πέμ Σεπ 17, 2009 4:39 pm

ale3is έγραψε:Ok, και η ελλαδα αν αποκτησει προβλημα ονομασιας, να ονομαστει Δημοκρατια της Αθηνας :roll:
μαλλον μπερδευεσε αλλα ουτως η αλλος εσυ μπορει να λες οτι εχεις αθηναικη υπηκοοτητα τι να σου πω αλλο ο καθενας εχει την δικη του σκεψη κ πρεπει να την σεβομαστε :P
μια μεγαλη πολη η αθηνα μ εναν μικρο καραγκιοζη τον tovarich
Άβαταρ μέλους
tas99
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 11:29 am

Δημοσίευσηαπό ale3is » Πέμ Σεπ 17, 2009 4:54 pm

Θελω να πιστευω πως απλα κανεις πλακα, αλλιως εχεις σοβαρο προβλημα κατανοησης κειμενου...
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό ale3is » Σάβ Απρ 17, 2010 12:32 am

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=125168&cid=10 έγραψε:Επιστρέφουν στην Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης ο Χρήστος Αφρουδάκης και ο Μανώλης Μυλωνάκης, οι οποίοι είχαν μείνει εκτός λόγω διαμάχης με την Ομοσπονδία.

Οι δύο παίκτες πήγαν απόψε στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης, όπου διεξάγεται το τουρνουά «Σαμαρτζίδης Καπ» και μίλησαν με τον πρόεδρο της ΚΟΕ Δημήτρη Διαθεσόπουλο και τον ομοσπονδιακό τεχνικό Τάσο Δούμπα και συμφωνήθηκε να ενταχθούν στην προετοιμασία της Εθνικής. Οι δύο διεθνείς δεν θα ταξιδέψουν στο Ντουμπρόβνικ για τον αγώνα της Τρίτης με την Κροατία στο πλαίσιο του World League, αλλά θα ενισχύσουν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Βόλο.
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Σάβ Απρ 17, 2010 8:56 am

Μακάρι να έχουμε επιστροφές γιατί δεν μας βλέπω πολύ καλά.

Παραθεση από το site της ΚΟΕ


Δύο ήττες γνώρισαν οι Εθνικές μας ομάδες πόλο των ανδρών την 1η μέρα του διεθνούς τουρνουά ‘Σαμαρτζίδης Καπ’ που διεξάγεται στην Ηλιούπολη. Η Ελλάδα 1 έχασε από τη Σλοβακία με 10-9, ενώ η Ελλάδα 2 ηττήθηκε από τη Ρωσία με 10-7.

Ελλάδα 1-Σλοβακία 9-10 (3-3, 2-4, 1-2, 3-1). Ελλάδα 1: Μιράλης 3, Ι. Φουντούλης 2, Μουρίκης 2, Γούνας, Κολόμβος. Σλοβακία: Μπάκο 2, Νίζνι 2, Ζάτοβιτς 2, Χρόσικ 2, Νάγκι 2.

Ρωσία-Ελλάδα 2 10-7 (2-2, 2-2, 5-1, 1-2). Ρωσία: Ρίζοφ 3, Ζελτόφσκι 3, Καλτούριν, Νοβοκσένοφ, Βισνιάκοφ, Αγκάρκοφ. Ελλάδα 2: Ντούλος 2, Βλαχόπουλος 2, Καπότσης, Δερμιτζάκης, Μπερστιάνος.

Η βαθμολογία: 1) Ρωσία 3, 2) Σλοβακία 3, 3) Ελλάδα 1 0, 4) Ελλάδα 2 0

Το αυριανό πρόγραμμα: 19.00 Ελλάδα 1-Ελλάδα 2, 20.30 Ρωσία-Σλοβακία

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Τάσος Δούμπας τόνισε: «Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Σε βασικούς τομείς του παιχνιδιού ήμασταν εκτός. Δεν παίξαμε καθόλου καλά στον παίκτη παραπάνω και λιγότερο και στην άμυνα στα ίσια. Η ομάδα δεν ήταν φρέσκα και δεν θα πρέπει να είναι τέτοια περίοδο, αλλά στο Βόλο, ενώ οι Σλοβάκοι παρουσιάστηκαν δυνατοί. Είχαμε την απουσία του Ντόσκα, ενώ αντιμετωπίζουμε και πολλά προβλήματα με τραυματισμούς παικτών. Από κάθε παιχνίδι όμως βγαίνουν συμπεράσματα».


Μου φαίνεται πως όσο θα προχωράει η "προετοιμασία" με το Δούμπα τόσο θα χειροτερεύει η ομάδα αντί να καλυτερεύει. Καλύτερα να τους έπαιρνε τους παίκτες κατευθείαν από τα σωματεία και με πέντε προπονήσεις να παίζαμε προκριματικά. Νομίζω θα περνάγαμε πιο σίγουρα...
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό CARLOS » Σάβ Απρ 17, 2010 10:26 pm

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Τάσος Δούμπας τόνισε: «Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Σε βασικούς τομείς του παιχνιδιού ήμασταν εκτός. Δεν παίξαμε καθόλου καλά στον παίκτη παραπάνω και λιγότερο και στην άμυνα στα ίσια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Waterboys πως το εβγαλες το συμπερασμα?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
CARLOS
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Ιαν 09, 2007 5:40 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Σάβ Απρ 17, 2010 11:39 pm

Είπε και το άλλο ο Δούμπας.

" Η ομάδα δεν ήταν φρέσκια και δεν θα πρέπει να είναι τέτοια περίοδο, αλλά στο Βόλο, ενώ οι Σλοβάκοι παρουσιάστηκαν δυνατοί"

Η επιστημονική προπόνηση που κάνουμε εμείς έχει φορμάρισμα ανά εβδομάδα. Τώρα και μέχρι και την Τρίτη που θα παίξουμε με Κροατία θα σερνόμαστε, αλλά από Πέμπτη και μετά θα τρώμε σίδερα. Το φορμάρισμα είναι υπολογισμένο να ξεκινήσει από το αεροπλάνο της επιστροφής από Κροατία. Οι Σλοβάκοι βέβαια που σημειωτέον παίζουν κι αυτοί προκριματικά σαν και μας, ήταν πολύ δυνατοί, εκεί οι προπονητές δεν ξέρουν και βιαστήκαν.
Στο μεταξύ χάσαμε εμείς από μιά ομάδα που είχε να μας κερδίσει πάνω από δεκαετία! Αύριο βέβαια αν κερδίσουμε τη Ρωσία που απ'όσο διαβάζω έχει κατέβει με τα ψιλοδεύτερα θα βρισκόμαστε σε καλό δρόμο και θα έχουμε μάθει από τα λάθη μας.

Η δήλωση αυτή μου θύμισε καλοκαιρινή αθλητική εφημερίδα. (Έχασε 2-1 ο Ολυμπιακός από τη Μπάγερν Μπόχουμ, προηγήθηκε με γκολ του Ραούλ Μπράβο στο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο έμεινε από δυνάμεις και δέχτηκε δυο γκολ από την σαφώς πιο έτοιμη Μπόχουμ γιατί μην ξεχνάμε ότι σε δέκα μέρες ξεκινάει η Μπουτεσλίγκα!!). Κάπως έτσι δεν πάει?

Τέλος πάντων ευτυχώς υπάρχουν κάποιες εξελίξεις μπας και δούμε χαϊρι γιατί με αυτά που ακούμε θα καραφλιάσουμε.


Παράθεση από sport24 (που ευλογεί και τα γένια του)

Το σκουφάκι της Εθνικής ανδρών θα φορέσουν στα προκριματικά του ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος οι Χρήστος Αφρουδάκης και Μανώλης Μυλωνάκης.


Η αναστάτωση που προκάλεσαν στις τάξεις της ΚΟΕ, τα όσα έγραψε ο Αφρουδάκης στο blog που διατηρεί στο Sport24.gr, άλλαξε τη στάση της Ομοσπονδίας και οι δύο αθλητές που απείχαν λόγω των οφειλομένων στα πρόσωπά τους από το 2008 πείστηκαν να επιστρέψουν.

Το βράδυ της Παρασκευής βρέθηκαν στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης όπου η Εθνική αντιμετώπιζε την... για το "Σαμαρτζίδης Καπ" και μίλησαν με τον πρόεδρο της ΚΟΕ Δημήτρη Διαθεσόπουλο και τον Ομοσπονδιακό τεχνικό Τάσο Δούμπα.

Συμφωνήθηκε να ενταχθούν στην προετοιμασία της Εθνικής, αλλά να μην συμμετάσχουν στο παιχνίδι της Τρίτης με την Κροατία στο πλαίσιο του World League, αλλά θα ενισχύσουν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Βόλο.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό tovarich » Κυρ Απρ 18, 2010 3:38 am

waterboys έγραψε:ευτυχώς υπάρχουν κάποιες εξελίξεις μπας και δούμε χαϊρι γιατί με αυτά που ακούμε θα καραφλιάσουμε.
Δεν θα δούμε κανένα χαϊρι. Το επίπεδο του πόλο θα μείνει χαμηλό για αρκετά χρόνια. Τα μεγάλα συμβόλαια που πέτυχαν κάποια στιγμή ορισμένοι μεγάλοι παίχτες μιάς μεγάλης γενιάς δεν υπάρχουν πια. Δεν υπάρχουν ούτε αθλητές άξιοι να τα πετύχουν, ούτε παράγοντες αρκετά τρελοί για να τα δώσουν. Η χώρα μπαίνει σε μια περίοδο παρατεταμένης φτώχειας, επειδή πρέπει να αποπληρωθούν τεράστια συσσωρευμένα χρέη. Χρέη που εσείς όλοι δημιουργήσατε (εξαιρώ τον εαυτό μου γιατί ούτε χρωστάω τίποτα ούτε κρατικά λεφτά έχω πάρει, τα τελευταία λεφτά που μου έδωσε το κράτος ήταν αυτός ο ψευτο-"μισθός" που παίρνουν οι φαντάροι). Η φτώχεια είναι η μεγαλύτερη ευλογία που θα μπορούσε να τύχει στην Ελλάδα. Θα επαναφέρει τη χαμένη πίστη στην αξία της εργασίας, θα ξαναεπιβάλλει το σεβασμό στους ανωτέρους και θα αποκαταστήσει την ιεραρχία στην κοινωνία. Θα ξαναγίνετε άνθρωποι και όχι μικροί πέτροι κωστόπουλοι. Εμπρός λοιπόν γενναίοι μου. Στοιχηθείτε, ζυγηθείτε και τροχάδην. Τρέχουμε τώρα! ΚΑΙ ΜΗ ΛΟΥΦΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΜΕ ΤΟ ΤΖΙΠ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΔΩ. 8)
Μία μεγάλη πόλη με μικρό πόλο. Ποιά είναι;;;
Μία μικρομεσαία πόλη με μικρούτσικο πόλο. Ποιά είναι;;;
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Κυρ Απρ 18, 2010 7:29 pm

Ελπίζω να έχεις κανα φράγκο στην άκρη διότι και το τζιπ καίει βενζίνη :lol:
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Τρί Απρ 27, 2010 10:36 pm

Στο περιθώριο της διεξαγωγής του μεγάλου σε αξία και συναγωνισμό πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής, ξεκινάει αυτό το Σαββατοκύριακο και η προσπάθεια της εθνικής ομάδας πόλο των ανδρών για τη σεζόν 2010.

Διαβάζοντας δηλώσεις των άμεσα εμπλεκομένων διαφαίνεται μία συγκρατημένη επιφυλακτικότητα για το τελικό αποτέλεσμα. Το αν θα προκριθούμε καταρχήν στο Ευρωπαϊκό αλλά και το τι θα μας επιφυλάσσει η συνέχεια, φαίνονται αυτή τη στιγμή τουλάχιστον ομιχλώδη.
Και πώς όμως να μη συμβαίνει αυτό όταν στις περισσότερες θέσεις της ανανεωμένης μας εθνικής ομάδας δεν αγωνίζονται οι κατά τεκμήριο καλύτεροι αυτή τη δεδομένη στιγμή, αλλά παιδιά που βαφτίστηκαν διεθνείς και χρίστηκαν βασικοί εν μία νυκτί, προκειμένου η ομοσπονδία να αποφύγει την καταβολή δεδουλευμένων οδοιπορικών.
Δυστυχώς η λογική του «αποφασίζω και διατάζω και λογαριασμό δε δίνω» που χαρακτηρίζει γενικά τις αποφάσεις της ΚΟΕ, επικράτησε και στο μείζον ζήτημα της διαχείρισης της ανανέωσης στην εθνική ανδρών.
Σήμερα κεκτημένα που κερδίθηκαν με αίμα και ιδρώτα μέσα στην πισίνα αποτελούν πια παρελθόν, μια και η υπόληψη και το ειδικό βάρος της εθνικής μας ομάδας ελάφρυναν αρκετά. Τα έχω ξαναγράψει το καλοκαίρι και θα τα επαναλάβω τώρα. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου έκλεισε ένας κύκλος στην εθνική ανδρών. Κι όμως ενώ έχει έκτοτε περάσει πάνω από ενάμισυ χρόνος εμείς εξακολουθούμε να βρισκόμαστε στο μηδέν σαν να μη πέρασε ούτε μία μέρα.

Ποιος ήταν ο σχεδιασμός της ΚΟΕ για την επόμενη μέρα στην εθνική ομάδα; Έγινε άραγε ποτέ;

Η εντύπωση που εμένα προσωπικά μου δώθηκε είναι πως οι τάσεις που επικράτησαν ήταν δύο. Αφενώς οικονομία, γιατί τα οικονομικά είχαν πέσει έξω κι αφετέρου ρεβανσισμός κι αχαριστία προς παίκτες που σύμφωνα με το σκεπτικό της ΚΟΕ είχαν σηκώσει ψηλά τον αμανέ κι έβγαιναν ανοικτά και τασόντουσαν ενάντια στις πολιτικές της.
Για την ταμπακιέρα βέβαια κι εννοώ το αγωνιστικό κομμάτι ούτε λόγος.

Κι έρχομαι στον προπονητή.
Εντάξυ καλώς ή κακώς αποφασίστηκε να μην ανανεωθεί το συμβόλαιο του Καμπάνια. Όταν όμως έχεις να χειριστείς μία τόσο ειδική περίπτωση όπως αυτή της ανανέωσης μιας πολύ επιτυχημένης ομάδας, (βάσει αξίας αλλά κι αποτελεσμάτων της καλύτερης που είχαμε ποτέ) δεν θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεχτικός ως προς την επιλογή του προσώπου που θα τη φέρει σε πέρας;
Ξαφνικά κάποια στιγμή διαβάσαμε πέρισυ ότι ο νέος προπονητής θα είναι μέσα από το υπάρχον staff της ομοσπονδίας και πως η επιλογή θα γινόταν ανάμεσα σε Περικλή Δαμάσκο και Δούμπα. Τελικά επιλέχθηκε ο δεύτερος.

Όσοι διαβάσουν τα post μου θα δουν ότι δεν έχω αναφερθεί με τα καλύτερα λόγια για τον Τάσο το Δούμπα. Σας διαβεβαιώνω ότι δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί του. Πείτε μου όμως ειλικρινά υπάρχει έστω κι ένας που να πιστεύει πως η επιλογή του έγινε έστω και με ένα ψίγμα αξιοκρατίας; Είχαμε στις τάξεις μας ένα ακατέργαστο διαμάντι της προπονητικής κι αποφασίσαμε να το αξιοποιήσουμε ή απλά επιλέχθηκε ως η φτηνή λύση που δε θα ζητάει πολλά και που ταυτόχρονα θα του επιβάλλουμε και τι να κάνει;
Επειδή ο χώρος μας είναι μικρός και καλώς ή κακός ο καθένας έχει δώσει το δείγμα γραφής του, προσωπικά δεν περιμένω τίποτα από τον συγκεκριμένο προπονητή. Το γεγονός και μόνο ότι στις τελευταίες κλήσεις είχε μέσα το Μπατάκη, έναν παίκτη που έχει να παίξει πόλο από πέρισυ, αλλά όλως τυχαίως είναι γιος μέλους του ΔΣ της ΚΟΕ και θα έπρεπε να έχει ελαφρύνσεις ως προς τη στρατιωτική του θητεία, επειδή ακριβώς δεν αγωνίζεται στα Χανιά, επιβεβαιώνει νομίζω τα λεγόμενά μου.

Αν υποθέσουμε ότι η διάρθρωση του οικοδομήματος του Ελληνικού πόλο, έχει τη μορφή μιας πυραμίδας, τότε ο ομοσπονδιακός προπονητής κάθεται στην κορυφή αυτής της πυραμίδας. Τόσο σημαντική είναι κατά τη γνώμη μου η θέση του.
Ποια όμως είναι η πραγματική θέση του κου Δούμπα σε αυτήν την υποθετική πυραμίδα;
Νομίζω πως φτάνει δε φτάνει στη μέση.
Τι σεβασμού τυγχάνει καταρχήν από τους ίδιους τους συναδέλφους του; Ελάχιστου.
Κυριότερα όμως τι σεβασμό τυγχάνει από τους αθλητές του; Είναι σε θέση να κρατήσει το τιμόνι της εθνικής για την επόμενη πενταετία και να οδηγήσει το οικοδόμημα σε επιτυχίες; Μπορεί κυριότερα να εμπνεύσει ο ίδιος τους αθλητές του;
Και μόνο το γεγονός ότι δεν επιλέχθηκε αξιοκρατικά αλλά είναι απλός εντολοδόχος φτάνει για να τον ευνουχήσει προπονητικά. Γνώσεις μεγάλες γύρω απ’το πόλο δεν έχει. Αυτό είναι σίγουρο. Αν δε μπορεί να εμπνεύσει και σεβασμό τότε χέσε μέσα Πολυχρόνη.
Αυτά άραγε τα σκέφτηκε όταν τον τοποθέτησε ο Διαθεσόπουλος και ταυτόχρονα τον ευνούχησε επιβάλλοντάς του τις κλήσεις ; Ή όταν πριν από μια βδομάδα επισπεύτηκαν κάποιες διαδικασίες για να γυρίσουν άρον άρον Αφρουδάκης, Μυλωνάκης επειδή έπαθε ταχυκαρδία ο Ντόσκας και τα κάναν όλοι πάνω τους, αναρωτήθηκε κανένας τι θα λένε οι υπόλοιποι παίκτες για τον προπονητή; Τους διαβεβαίωναν ότι τώρα αυτοί θα είναι οι βασικοί που θα πρέπει να αναλάβουν το βάρος των ευθυνών και στην πρώτη στραβή που χάσαμε από Σλοβακία βρέθηκε η χρυσή τομή, που δεν είχε βρεθεί ενάμισυ χρόνο και γυρίσαν δύο «κομμένοι» παίκτες πίσω.
Κι ευτυχώς που γυρίσαν, κάλλιο αργά παρά ποτέ, δεν θέλω να παρεξηγηθώ και θα πρέπει να γίνει κι αρχηγός ο Χρήστος. Το θέμα όμως είναι αναρωτήθηκε κανείς τί επιπτώσεις θα έχει αυτή η κίνηση ως προς την γνώμη των υπολοίπων παιχτών για την εμπιστοσύνη που τυγχάνουν από τον προπονητή τους;
Και μην εκπλαγεί κανείς άμα δει κι άλλες επιστροφές στο εγγύς μέλλον και τρίβει τα μάτια του.
Άραγε μόνο εμένα μου φαίνονται όλα αυτά περίεργα, μερικές φορές απορώ, γιατί διαπιστώνω ότι δεν βγαίνει και κανένας να πει τίποτα (κι εννοώ δημόσια, όχι εδώ στο forum).

Εν πάσει περιπτώσει θα μπορούσα να γράψω κι άλλα πολλά και να γεμίσω σελίδες αλλά δεν είναι η στιγμή.
Ο λόγος που ξεκίνησα να γράφω το post δεν είναι άλλος παρά ανησυχία. Εν μέσω κρίσης το μέλλον όλου του ερασιτεχνικού αθλητισμού και δη του πόλο διαγράφεται δυσοίωνο, όπως πολύ σωστά μας τα λέει κι ο tovarich από πάνω.
Διανύουμε νομίζω μια αρκετά κρίσιμη στιγμή. Είναι γεγονός πρωτίστης σημασίας η εθνική ομάδα να τα πάει καλά. Δεν το συζητάω καν ότι πρέπει καταρχήν να προκριθούμε στο Ευρωπαϊκό της Κροατίας το καλοκαίρι. Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε, είναι αν μη τι άλλο μέσα στις δυνατότητές μας. Εύχομαι η επιλογή του Βόλου να αποδειχθεί σωστή και να έρθει κόσμος να συμπαρασταθεί στην προσπάθεια της ομάδας.
Από κει και πέρα μακάρι ο Θεός να φωτίσει το προπονητικό τιμ και να κάνουμε μια σωστή προετοιμασία το καλοκαίρι και να πάμε με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες στο Ευρωπαϊκό. Έχουμε ήδη χάσει αρκετό χρόνο, από δω και πέρα τα λάθη θα είναι μη επιστρέψιμα.
Πρέπει να χτιστεί ένα σύνολο με στόχο το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και την επιστροφή στην κορυφή. Οι δυνατότητες πιστεύω υπάρχουν.
Τον πρόεδρο αυτή τη στιγμή φαίνεται να τον ενδιαφέρει περισσότερο το γυναικείο. Αυτό είναι μέγα σφάλμα κατά τη γνώμη μου.
Μακάρι να τα πάνε καλά τα κορίτσια όμως και ο πιο αδαής καταλαβαίνει νομίζω τη σημασία που έχει η ύπαρξη μιας δυνατής εθνικής ομάδας και το αντίκτυπο που έχουν οι επιτυχίες της στην κοινή γνώμη.
Το πόλο έχει ανάγκη των επιτυχιών της εθνικής ομάδας. Όλοι νομίζω θα πρέπει να συμβάλλουν προς αυτή την κατεύθυνση το θεωρώ αυτονόητο.

Καλή επιτυχία λοιπόν κι εδώ θα είμαστε να τα λέμε και το Σαββατοκύριακο σε πιο ευχάριστους τόνους ελπίζω.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Απρ 28, 2010 12:44 am

Εγώ συμφωνώ μαζί σου, αν όχι σε όλα, τουλάχιστον στα βασικά.

Σχετικά όμως με αυτό που αναρωτήθηκες (γιατί κάποιος δε βγαίνει δημόσια να εκφράσει την αντίθεσή του) νομίζω ότι πλέον οι περισσότεροι όχι απλώς έχουν καταλάβει τι γίνεται αλλά τόσες δεκαετίες το έχουν πια συνηθίσει. Και το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο για να πάρουν την ευθύνη να κάνουν τους "έξυπνους", να πουν κάτι που έτσι κι αλλιώς το βλέπουν όλοι.

Είναι πιο ανώδυνο αλλά και πιο εύκολο να κάνουν τη δουλειά τους παίζοντας το παιχνίδι με τους ίδιους κανόνες.

Π.χ. όταν το μισό ΔΣ της ΚΟΕ αποτελείται από ανθρώπους που έχουν διαλύσει σωματεία προκειμένου το τομάρι τους να φέρει τίτλο παράγοντα, τότε τι μπορείς να περιμένεις από την ομοσπονδία ; Και πάλι καλά να λέμε.

Το θέμα για μένα δεν είναι να βγει κάποιος και να κατηγορήσει την ΚΟΕ ή κάποια θεσμικά της πρόσωπα. Το θέμα είναι κατά πόσο ο καθένας μπορεί να παρακάμψει το προσωπικό συμφέρον όταν θα έρθει η ώρα των μεγάλων του επιλογών.

Καλή επιτυχία στην εθνική. Οι περισσότεροι παίκτες είναι μακριά από αυτά και νομίζω ότι θα την έχει.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Τετ Απρ 28, 2010 1:44 am

vs έγραψε:Σχετικά όμως με αυτό που αναρωτήθηκες (γιατί κάποιος δε βγαίνει δημόσια να εκφράσει την αντίθεσή του) νομίζω ότι πλέον οι περισσότεροι όχι απλώς έχουν καταλάβει τι γίνεται αλλά τόσες δεκαετίες το έχουν πια συνηθίσει. Και το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο για να πάρουν την ευθύνη να κάνουν τους "έξυπνους", να πουν κάτι που έτσι κι αλλιώς το βλέπουν όλοι.

Είναι πιο ανώδυνο αλλά και πιο εύκολο να κάνουν τη δουλειά τους παίζοντας το παιχνίδι με τους ίδιους κανόνες.



Ρε ‘συ vs ξέρεις γιατί το λέω ότι μου κάνει εντύπωση που κανείς δε λέει τίποτα;

Παρε για παράδειγμα αυτό που έγραψα για το Μπατάκη.
Το παιδί δεν το γνωρίζω καν και δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί του.
Δεν είναι όμως σκάνδαλο να καλείται στην εθνική ομάδα;
Ένας οποιοσδήποτε άλλος παίκτης που δεν θα είχε το μπαμπά του στο ΔΣ της ομοσπονδίας και για τον άλφα ή τον βήτα λόγο δεν έπαιζε καθόλου στην ομάδα του και τσακωνόταν και τιμωρούταν από τη διοίκηση για αδιαφορία θα καλούταν στην εθνική;

Δηλαδή αυτό εμένα κυριολεκτικά με εξοργίζει.

Εδώ έχουμε το 70% για να μην πω παραπάνω των παικτών σε Α1 και Α2 να παίζουν απλήρωτοι και να αγωνίζονται για να κρατήσουν το άθλημα ζωντανό από μεράκι κι από τρέλα αν θες, γιατί οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος με την κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα θα τα είχε παρατήσει και θα πήγαινε να πιάσει μια πραγματική δουλεια για να χει το κεφάλι του ήσυχο.
Κι από την άλλη αυτοί που κρατάνε τη τύχη του αθλήματος στα χέρια τους να συμπεριφέρονται απροκάλυπτα και με πρωτοφανές θράσσος σαν το πόλο να είναι μαγαζάκι και τσιφλίκι τους.
Και δε μιλάμε ότι κλήθηκε ένα παιδάκι στην εθνική παίδων, μιλάμε για την εθνική ανδρών, τη βιτρίνα του αθλήματος.

Πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι σοβαροί στο χώρο μας. Καταρχήν οι ίδιοι οι προπονητές της Α1, συνάδελφοι του Δούμπα. Δεν θα έπρεπε να βγει ένας να πει κάτι;
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση γι’αυτό το επισημαίνω.

Η σιωπή είναι απαράδεκτη. Είναι συνενοχή κατα τη γνώμη μου. Κι αυτό είναι ακόμα πιο λυπηρό.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό CARLOS » Τετ Απρ 28, 2010 3:07 pm

Παρε για παράδειγμα αυτό που έγραψα για το Μπατάκη.
Το παιδί δεν το γνωρίζω καν και δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί του.
Δεν είναι όμως σκάνδαλο να καλείται στην εθνική ομάδα;
Ένας οποιοσδήποτε άλλος παίκτης που δεν θα είχε το μπαμπά του στο ΔΣ της ομοσπονδίας και για τον άλφα ή τον βήτα λόγο δεν έπαιζε καθόλου στην ομάδα του και τσακωνόταν και τιμωρούταν από τη διοίκηση για αδιαφορία θα καλούταν στην εθνική;

Και δε μιλάμε ότι κλήθηκε ένα παιδάκι στην εθνική παίδων, μιλάμε για την εθνική ανδρών, τη βιτρίνα του αθλήματος.

Πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι σοβαροί στο χώρο μας. Καταρχήν οι ίδιοι οι προπονητές της Α1, συνάδελφοι του Δούμπα. Δεν θα έπρεπε να βγει ένας να πει κάτι;

Φανταστειτε ο Ρεχαγκελ να καλουσε στην εθνικη ομαδα ενα παικτη απο ομαδα που υποβιβαστηκε και στην οποια δεν επαιζε!!!Παιδια δεν βρεχει, μας φτυνουν και δεν μιλαμε...
CARLOS
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Ιαν 09, 2007 5:40 pm

Δημοσίευσηαπό DIOGO » Τετ Απρ 28, 2010 4:38 pm

μεγαλο το δικιο σας ρε παιδια, αλλα για να καταλαβω waterboy πως ακριβως φανταζεσαι το να παρει καποιος θεση δημοσια? π.χ. ειμαι εγω ο Βλαχος ή ο Βολτυρακης ή ο Πατερος ή διοικητικα, ο Θεοδωρακοπουλος ή ο Λογοθετης (αλλους υπευθυνους τμηματων κ μανατζερ δεν ξερω :oops: ) και θα βγω να κανω δημοσια δηλωση οτι ετσι κι αλλιως κι αλλιωτικα? να στοχοποιηθω? οποιος κανει κατι τετοιο, θα βαλει το κεφαλι του στον ντορβα, δυστυχως, με κινδυνο να τον πολεμανε μετα οοοολοι αυτοι...
κατα τη γνωμη μου, αυτοι που θα επρεπε να φωναζουν ειναι οι ιδιοι οι παικτες! εμεις ετσι καναμε στα χρονια μου... να ερθει ενα παιδακι να παιξει μαζι μας στην αλανα, επειδη μας τον εφερνε με το ζορι ο μπαμπας του? οχι πασα, ουτε καλημερα δεν του λεγαμε... εκτος αν καταφερνε με την αξια του και την προσωπικοτητα του να μας φερει κοντα του...
DIOGO
 
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 11:33 am
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό waterboys » Τετ Απρ 28, 2010 7:18 pm

Ρε συ DIOGO τι λες τώρα;
Δεν κατάλαβα δηλαδή δεν θα βγει κάποιος να πει το αυτονόητο για να μην στοχοποιηθεί;
Από ποιον από τον Διαθεσόπουλο;
Τι ανάγκη δηλαδή έχει τον Διαθεσόπουλο το σωματείο και ο παράγοντας που πληρώνει όσα τέλος πάντων πληρώνει;

Δηλαδή είμαι εγώ η Τίγκα στη Βουλιαγμένη και βάζω από την τσέπη μου 1 εκατομμύριο ευρώ το χρόνο σε αντρικό και γυναικείο επειδή είμαι ρομαντική κι έτυχε να γουστάρω το πόλο. Και βλέπω αυτούς που διαχειρίζονται θεσμικά την επένδυσή μου να έχουν στήσει μαγαζάκι για να εξυπηρετουν τους εαυτούς τους και τα συμφέροντά τους. Εγώ γιατί θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια, τι έχω να φοβηθώ;

Κανονικά θα έπρεπε να του πούνε του Δούμπα και του Διαθεσόπουλου παράγοντες και προπονητές (γιατί έχουν κι αυτοί ευθύνη) το εξής απλό: Αν ξαναδούμε παρόμοια λαμογιά ξεχάστε τους παίκτες μας, καθήστε και παίξτε μόνοι σας. Δεν κατάλαβα ποιος έχει ανάγκη ποιον; Αν αυτό το πουν οι 2-3 μεγάλοι αιμοδότες των εθνικών ομάδων, πχ Ολυμπιακός, Βουλιαγμένη, Πανιώνιος τι θα κάνει η ομοσπονδία;
Πρόσεξε δεν μιλάμε να του κάνουν αντιπολίτευση και να του υποδείξουν πώς θα διοικεί. Λέμε να του επισημάνουν το αυτονόητο. Να μην θεωρεί δηλαδή την εθνική ομάδα μαγαζάκι του. Η εθνική ομάδα αντιπροσωπεύει όλο το Ελληνικό πόλο και κατ'επέκταση όλο το Ελληνικό έθνος. Είναι η ζωντανή ιστορία του χώρου κι έχει ως έμβλημα την Ελληνική σημαία. Είναι κάτι το ιερό και απροσπέλαστο. Δεν αποτελεί πεδίο εξυπηρέτησης μικροπολιτικών συμφερόντων!

Αν εμείς οι ίδιοι δηλαδή DIOGO οι άνθρωποι του χώρου δεν αντιδράσουμε απέναντι στα κοπρόσκυλα που συρρικνώνουν το χώρο εσκεμένα για να τον ελέγχουν, τότε τους δίνουμε και το ελεύθερο να εξακολουθούν να κάνουν ότι γουστάρουν. Αυτοί οι άνθρωποι είναι καταστροφείς κι όχι δημιουργοί. Σωστά το είπε ο vs συμφωνώ, οι περισσότεροί τους έχουν διαλύσει ομάδες. Μέχρι που στο τέλος θα φύγει κι ο τελευταίος σοβαρός άνθρωπος απ’το χώρο και το πόλο θα σβήσει τελείως.

Πριν από 2 χρόνια ο Ιωσηφίδης πήρε την κόρη του στην Ολυμπιάδα απ'το πουθενά για να πάρει την άδεια ΠΡΟΠΟ και σήμερα έχει ανοίξει πρακτορείο και το δουλεύει ο ίδιος. Και πάλι δεν είπε κανείς τίποτα. Βγήκαν το 2002 οι τότε διεθνείς (μεγάλη τους μαγκιά) και τον ξεφώνισαν τον Κούλη και τον στείλαν σπίτάκι του κι αυτός 6 χρόνια μετά ξανάκανε τα ίδια με τις ευλογίες βέβαια του προέδρου που τον στήριζε.

Είναι ξεκάθαρο πιστεύω πως οι διοικούντες την Κολυμβητική Ομοσπονδία με τη συνδρομή κι άλλων παροικούντων την Ιερουσαλήμ δεν ενδιαφέρονται για την πρόοδο και την ευημερία του αθλήματος. Κάποτε ίσως να ενδιαφέρονταν, στην πορεία όμως τον χάσανε το δρόμο τους. Το άθλημα υφίσταται σήμερα στο μυαλό τους για να εξυπηρετεί αυτούς και όχι να το υπηρετούν αυτοί. Να είναι αυτοί πρόεδροι αντιπρόεδροι και προπονητές, να ασκούν εξουσία και να διαχειρίζονται κρατικό χρήμα.

Το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφεία των ανθρώπων στο χώρο κρατάνε παθητική και αδιάφορη στάση είναι αυτό που τους δίνει και τη μεγαλύτερη δύναμη να κάνουν ότι θέλουν. Τώρα το γιατί υπάρχει αυτή η αδιαφορία δεν μπορώ να το γνωρίζω.
Δεν μας τιμάει πάντως σαν άθλημα. Εμένα πάντα με εξέπλητε κι εξακολουθεί και τώρα να με εκπλήσει. Κι επαναλαμβάνω αυτό που έγραψα πιο πάνω. Τελικά μας βαραίνει όλους η ευθύνη της σιωπής μας και γινόμαστε συνένοχοι.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό tovarich » Πέμ Απρ 29, 2010 12:20 am

Συγνώμη, θα πάει κόντρα ο ΟΣΦ Υδρόθειο στον Ντε Βίτο; Αφού μαζί το έχουν το μαγαζάκι. Με τα ποσοστά του καθενός χωρισμένα, όλα νοικοκυρεμένα. Παστρικιές :wink: δουλειές.
Μία μεγάλη πόλη με μικρό πόλο. Ποιά είναι;;;
Μία μικρομεσαία πόλη με μικρούτσικο πόλο. Ποιά είναι;;;
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διεθνής Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron