World League (M) 2011-12

Ανοικτή συζήτηση για το άθλημα της υδατοσφαίρισης στην Ευρώπη και την Παγκόσμια κοινότητα.

Συντονιστής: Lambros10

World League (M) 2011-12

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Σάβ Ιαν 07, 2012 5:42 pm

Τη νίκη θα διεκδικήσει στον σημερινό αγώνα η Εθνική Ελλάδας στην Πάτρα απέναντι στην Ισπανία, σε ένα παιχνίδι που θα βγουν χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει Ευρωπαϊκού.
Το τρίτο στη σειρά παιχνίδι της για τον Γ’ προκριματικό όμιλο της Ευρώπης στο Γουόρλντ Λιγκ, δίνει αύριο στην Πάτρα (19.00) η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, με αντίπαλο την Ισπανία.

Την διοργάνωση του αγώνα έχει αναλάβει ο ΝΟ Πατρών, ενώ διαιτητές της συνάντησης είναι ο Γερμανός Άξελ Μπέντερ με τον Ρουμάνο Άντριαν Αλεξαντρέσκου. Παρατηρητής από την Fina ο Γερμανός Νικολάι Φιρόϊου.

Η αποστολή των Ελληνών: Φίλιππος Καραμπέτσος, Μανώλης Μυλωνάκης, Ανδρέας Μιράλης, Κώστας Κοκκινάκης, Αργύρης Θεοδωρόπουλος, Άγγελος Βλαχόπουλος, Χρήστος Αφρουδάκης, Γιώργος Ντόσκας, Γιώργος Αφρουδάκης, Γιάννης Φουντούλης, Μίμης Αλιχανίδης, Μάνθος Βουλγαράκης, Κώστας Τσαλκάνης, Βαγγέλης Δελακάς, Κώστας Μουρίκης.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα στον Όμιλο μας:
Ρουμανία – Τουρκία 16-8
Ισπανία – ΕΛΛΑΔΑ 8-7
Ρουμανία – Ισπανία 9-8
ΕΛΛΑΔΑ – Τουρκία 14-5.

Η Βαθμολογία

1. Ρουμανία 25-16 6

2. ΕΛΛΑΔΑ 21-13 3

-. Ισπανία 16-16 3

4. Τουρκία 13-30 0
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Κυρ Ιαν 08, 2012 1:05 am

Το καλό της πρόσωπο έδειξε η Ελλάδα στο σημερινό παιχνίδι απέναντι στους Ισπανούς και καταχειροκροτήθηκε από τους Πατρινούς φιλάθλους που κατέκλυσαν το «Αντ. Πεπανός». Η ελληνική ομάδα επικράτησε με 9-7 των «φούριας ρόχας», παρουσιάζοντας πολύ καλά δείγματα ενόψει Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Τα 8λεπτα: 2-2, 4-2, 1-1, 2-2.

Τα γκολ για την ελληνική ομάδα πέτυχαν οι: Κοκκινάκης 2, Φουντούλης 3, Χρ. Αφρουδάκης 1, Θεοδωρόπουλος 1, Μυλωνάκης 1, Μιράλης 1.

Για τους Ισπανούς σκόραραν οι: Μολίνα 2,Μαλαράχ 1, Πέρεζ 1, Μιγκέλ 1, Γκαρσία 1, Περόνε 1.

source: onsports.gr
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Κυρ Ιαν 08, 2012 1:26 am

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΩΝ


Αγκιλάρ: «Καλή στρατηγική η Ελλάδα»

Ο προπονητής της Ισπανικής ομάδας Ράφα Αγκιλάρ άνοιξε τη συνέντευξη Τύπου, λέγοντας: «Η Ελλάδα έχει πολύ καλή ομάδα, ήμαστε στο ίδιο επίπεδο και νομίζω ότι έγινε ένα καλό παιχνίδι. Την διαφορά την έκανε ο παίκτης παραπάνω, σημείο στο οποίο η Ελλάδα ήταν καλύτερη. Μετά από αυτά τα παιχνίδια και στην Χίο που έχουμε να δώσουμε ακολουθεί το Ευρωπαϊκό στο Αϊντχόφεν, όπου θα καθοριστεί η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες», είπε ο Ισπανός κόουτς και συνέχισε: «Η Ελλάδα έχει πολύ καλή ομάδα, με στρατηγική και πιστεύω ότι θα μπορέσει να πάει μπροστά σε μικρό χρονικό διάστημα. Επίσης, θέλω να αναφερθώ ση διοργάνωση στην Πάτρα, που ήταν πολύ καλή, όλα μου φάνηκαν ωραία ενώ μου έκανε εντύπωση η μπάντα που έπαιξε τους εθνικούς ύμνους».

Άντριτς: «Ικανοποιημένος από τους παίκτες μου»

Ο Σέρβος προπονητής της ελληνικής ομάδας, από την πλευρά του είπε: «Μετά από ένα μήνα προετοιμασία για το Ευρωπαϊκό παιχνίδι, είχαμε την ευκαιρία να δώσουμε ένα επίσημο παιχνίδι, σε μία επίσημη διοργάνωση και μετά να πάμε Χίο για το τουρνουά. Πήραμε ένα καλό αποτέλεσμα, είμαι ικανοποιημένος από τους παίκτες μου. Με τους Ισπανούς έχουμε δώσει αρκετά φιλικά και έχουμε προπονηθεί και μαζί, είναι και οι δύο καλές ομάδες υψηλού επιπέδου και πάντα τα μεταξύ μας παιχνίδια έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον».

Και πρόσθεσε: «Την Ισπανία μαζί με τη Σερβία και το Μαυροβούνιο θα τους συναντήσουμε και στο Σαμαρτζίδης Καπ στην Χίο. Πρόκειται για πολύ δυνατό τουρνουά, όπου θα έχουμε την ευκαιρία να συλλέξουμε και άλλες πληροφορίες. Για εμάς είναι πολύ σημαντικά αυτά τα παιχνίδια για να βγάλουμε τα τελευταία συμπεράσματα ενόψει του Ευρωπαϊκού. Στο Ευρωπαϊκό θέλουμε να πάρουμε μία καλή θέση για να πάμε στο Έντμοντον, στο προολυμπιακό τουρνουά. Οι παίκτες μου, οι 24 που έχω δοκιμάσει έχουν πολύ ωραίο κλίμα μεταξύ τους, η ατμόσφαιρα είναι καλή και οι νέοι και οι παλιοί».

Όσον αφορά στον Γιώργο Ντόσκα, ο οποίος υπέστη τράβηγμα και δεν αγωνίστηκε, ο Αντριτς είπε: «Ο Γιώργος Ντόσκας θα έρθει κανονικά στην Χίο, δεν ξέρω αν θα παίξει όλα τα παιχνίδια, αλλά ο τραυματισμός του δεν είναι σοβαρός. Θα κάνει και μερικές φυσικοθεραπείες».

Ερωτηθείς για τη διοργάνωση στην Πάτρα, απάντησε: «Η διοργάνωση στην Πάτρα ήταν πολύ καλή, πρόκειται όπως έχω ξαναπεί για ένα καλό «προμόσιον» του πόλο. Χάρη στους ανθρώπους που το διοργάνωσαν, όλα πήγαν τέλεια και ήταν καλό για εμάς να περάσουμε ένα διήμερο στην Πάτρα».

Αφρουδάκης: «Καταπληκτική οργάνωση»

Ο αρχηγός της ελληνικής ομάδας Χρήστος Αφρουδάκης, είπε: «Θέλω να σταθώ στην οργάνωση που είχε το παιχνίδι στην Πάτρα. Ήταν καταπληκτική και αυτό οφείλεται στον Γιάννη Γιαννουρή, τον οποίο γνωρίζω καλά και ξέρω ότι είναι μετρ του είδους σε τέτοιες περιπτώσεις. Θέλω να του δώσω προσωπικά συγχαρητήρια γιατί ναι μεν έχουμε πάρει μέρος σε πολλούς αγώνες στην επαρχία αλλά σπάνια βλέπουμε ένα τόσο καλά οργανωμένο παιχνίδι από όλες τις απόψεις. Οι αγώνες της Εθνικής πρέπει να αποτελούν σημαντικό γεγονός όχι μόνο όταν πρόκειται για μπάσκετ και ποδόσφαιρο αλλά για όλα τα αθλήματα για να μπορεί να γνωρίζει η επαρχία καινούρια αθλήματα».

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, ο κάπτεν της εθνικής είπε: « Ήμασταν καλύτεροι με διαφορά σε όλο το παιχνίδι. Ακόμα και όταν μας πλησίασαν οι Ισπανοί, μπορέσαμε να μείνουμε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι. Δείχνουμε σημάδια βελτίωσης και μεγάλος μας στόχος είναι η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Όλοι οι Έλληνες βιώνουμε δύσκολες καταστάσεις και ίσως αυτό αποτελεί ένα επιπλέον κίνητρο για εμάς για να στηρίξουμε την πατρίδα μας, να δείξουμε ότι είμαστε εδώ και παλεύουμε. Να δείξουμε ότι τα χρήματα δεν είναι πάνω από όλα, είναι κάτι που έχουμε επιλέξει από μικρά παιδιά. Έχουμε μπει στον χορό και θα χορέψουμε».

«Είναι πάγια άποψη, πως αν προμοτάρεται κάτι με τον σωστό τρόπο μπορεί να αποτελέσει σημαντικό γεγονός για την Εθνική και για αυτό έδωσα συγχαρητήρια στον Γιάννη. Δεν θυμάμαι παιχνίδια της Εθνικής πάλι στην Πάτρα να έχουν τόσο κόσμο, και έχω δώσει αρκετά με το σκουφάκι της Εθνικής. Πίστευα ότι θα έχει πολύ κόσμο αλλά όχι τόσο», δήλωσε ο διεθνής περιφερειακός.

Ο Χρήστος Αφρουδάκης είπε ακόμα: «Το κλίμα είναι πολύ καλό στην Εθνική, το πόλο έχει καλλιεργημένους αθλητές και δεν έχουμε προβλήματα μεταξύ μας. Σήμερα με τόσο κόσμο, ένιωσα να έχω επιπλέον κίνητρα να αγωνιστώ. Ελπίζω να μην αφανιστεί ο αθλητισμός, κυρίως ο Ερασιτεχνικός γιατί θα είναι πολύ άσχημο».



Καραμπέτσος: «Δείξαμε χαρακτήρα»

Ο Πατρινός πορτιέρο αποθεώθηκε από τους συμπολίτες του, ενώ το σημαντικό είναι πως η παρουσία του στην Πάτρα συνοδεύτηκε με πολύ καλή εμφάνιση. Ο διεθνής τερματοφύλακας είπε: «Συγχαρητήρια για την οργάνωση, ήταν σαν μεγάλη γιορτή».

Και συνέχισε: «Στο παιχνίδι είχαμε καλή παρουσία, είχαμε διάρκεια στο παιχνίδι μας, δείξαμε χαρακτήρα και με δουλεμένες προσπάθειες, τα πήγαμε καλά. Ο στόχος μας πλέον, είναι το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα».

Κολόμβος: «Μένει να δούμε τις επιλογές»

«Συγχαρητήρια στους Πατρινούς και κυρίως στον Γιάννη Γιαννουρή. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι που συνοδεύτηκε με την επιστροφή μου στην Πάτρα και είμαι πολύ χαρούμενος. Τελειώνει ένας μήνας προετοιμασίας, αρκετά δύσκολης. Στόχος μας από εδώ και πέρα είναι το Ευρωπαϊκό και στη συνέχεια οι άλλες διοργανώσεις, που ακολουθούν» δήλωσε ο φουνταριστός Χριστόδουλος Κολόμβος που πήρε τη θέση του Ντόσκα στην 13άδα της Εθνικής.

Όσον αφορά στα συναισθήματά του, εάν τελικά δεν επιλεχθεί στη αποστολή για το Αϊντχόφεν, ο Κολόμβος είπε: «Υπήρξαν κάποιες επιστροφές, επέστρεψαν δύο πολύ καλοί φουνταριστοί όπως ο Βουλγαράκης και ο Αφρουδάκης. Έχουμε δουλέψει όλοι πολλοί, έχουμε δώσει το 100% των δυνατοτήτων μας κι εγώ έχω δουλέψει σωστά και όσο μπορούσα για τη Εθνική ομάδα, μένει να δούμε τις τελικές επιλογές. Ο Γιώργος Αφρουδάκης θα είναι σίγουρα ένας, αφού πρόκειται για τη σημαία της ομάδας αλλά πιστεύω ότι όλα τα παιδιά αξίζουν
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Τετ Φεβ 22, 2012 1:03 am

Από aquaticsnews :

Με σερί στο τέλος η Ρουμανία 8-6 την Ελλάδα!

Δεν τα κατάφερε στη Ρουμανία η Εθνική μας ομάδα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με σκορ 8-6 απο τη Ρουμανία, σε ματς για την 4η αγωνιστική των προκρριματικών του World League. κάνοντας την υπόθεση- πρόκριση στην τελική φάση του Ιουνίου αρκετά δύσκολη.

Η ομάδα του Ντράγκαν Άντριτς ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, εγκλωβίζοντας τους γηπεδούχους που δεν μπορούσαν να πιάσουν ρυθμό. Το πρώτο οκτάλεπτο τελείωσε με 1-1 και η δεύτερη περίοδος ανήκει εξ ολοκλήρου στην Εθνική μας που με επιμέρους σκορ 4-2 βρέθηκε να κερδίζει με δυο γκολ διαφορά. Μάλιστα, στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου η Ελλάδα πήρε διαφορά τριών τερμάτων(6-3) και έδειχνε οτι θα μπορούσε να φτάσει στη σπουδαία εκτός έδρας νίκη. Όμως σε εκείνο το χρονικό σημείο ήρθε το μπλακ- αουτ...

Ξαφνικά οι πολίστες μας έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους και επέτρεψαν στους Ρουμάνους να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης και τελικά να την πάρουν. Πέντε σερι γκολ δέχτηκε η Εθνική μας με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα που, όπως προείπαμε, δυσκολεύει το ζήτημα της πρόκρισης στην τελική φάση.

Αξίζει να σημειωθεί οτι στο στρατόπεδο της Εθνικής υπάρχουν παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα και κυρίως του Ιταλού ρέφερι (ο άλλος ήταν Κροατης) που στα τελευταία 13 αγωνιστικά λεπτά σφύριξε αρκετά αναίτια επιθετικά φάουλ καθώς και ορισμένες... περίεργες αποβολές που βοήθησαν τη Ρουμανία να γυρίσει το παιχνίδι.

Η Ελλάδα αγωνίστηκε με 12 πολίστες μιας και ο Γιάννης Φουντούλης ήταν άρρωστος και δεν έπεσε καν στην πισίνα. Ο μόνος που δεν αγωνίστηκε καθόλου ήταν ο Κώστας Τσαλκάνης καθως σε όλο το ματς την εστία μας υπερασπίστηκε ο Φίλιππος Καραμπέτσος.

Το σημερινό ματς έδειξε, παρά την ήττα, οτι η Εθνική μας αν είναι σοβαρή και συγκεντρωμένη στο προολυμπιακό τουρνουά του Έντμοντον θα μπορέσει να κερδίσει τη Ρουμανία. Η απόδοση της στα δυομιση πρώτα οκτάλεπτα το έδειξε. Αξιόμαχοι οι Ρουμάνοι και επικίνδυνοι αλλά η καλή Ελλάδα δεν θα χάσει...

Τα οκτάλεπτα:1-1, 2-4, 2-1, 3-0

Ελλάδα: Ντόσκας 2, Θεοδωρόπουλος 1, Κοκκινάκης 1, Μιράλης 1, Μυλωνάκης 1.

Ρουμανία: Ραντού 2, Μπρουσίλα 2, Νεμπεάνου, Ντιακόνου 1, Ματέι 1, Σιομπεάνου 1.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό pepito » Τετ Φεβ 22, 2012 3:44 pm

Προσοχη παιδια γιατι κατι δεν παει καλα με τις εθνικες μας.Κατι μου λεει οτι θα δουμε Ολυμπιαδα μονο απο την τηλεοραση φετος.Η αληθεια ειναι δυστηχως οτι δεν εχουμε παιξει καλο πολο φετος. Ουτε στην Ολανδια ουτε στα τελευταια παιχνιδια δειχνουμε τον καλο μας εαυτο]
pepito
 
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2011 12:28 pm


Επιστροφή στο Διεθνής Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron