Προολυμπιακό Γυναικών - Τεργέστη

Ανοικτή συζήτηση για το άθλημα της υδατοσφαίρισης στην Ευρώπη και την Παγκόσμια κοινότητα.

Συντονιστής: Lambros10

Προολυμπιακό Γυναικών - Τεργέστη

Δημοσίευσηαπό vs » Τρί Απρ 17, 2012 1:01 am

Είναι 1πμ ξημερώματα Τρίτης του Πάσχα και ψάχνω εδώ και ώρα να βρω πόσο ήρθαν Ολλανδία και Καναδάς, στη 2η αγωνιστική του προολυμπιακού τουρνουά. Αμ δε ... Πριν λίγο κατάφερα και το βρήκα στο Aquaticsnews.

Έτσι για να θυμόμαστε τι σόι άνθρωποι διοικούν το άθλημα σε διεθνές επίπεδο ... Κατά τα άλλα, οι γραβάτες τους είναι πάντοτε σιδερωμένες και τα μαλλιά έχουν πάντα ζελέ.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό andr3as » Τρί Απρ 17, 2012 11:58 pm

andr3as
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ Σεπ 25, 2009 10:15 am

Δημοσίευσηαπό pzozef » Παρ Απρ 20, 2012 11:39 pm

Λυπηρο το γεγονος της αποτυχιας την Εθνικης να περασει στους Ολυμπιακούς....
Η σελίδα του Ν.Ο.Σύρου ----> www.nosyrou.gr !!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
pzozef
 
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:59 pm
Τοποθεσία: Ermoupolis, Siros, GREECE

Δημοσίευσηαπό waterboys » Σάβ Απρ 21, 2012 1:30 am

Η Εθνική πόλο των γυναικών ηττήθηκε με 9-7 από την Ισπανία στο χιαστί παιχνίδι του Προολυμπιακού τουρνουά της Τεργέστης και έμεινε εκτός Ολυμπιακών Αγώνων, που θα γίνουν το καλοκαίρι στο Λονδίνο.

Από on-sports.gr

Κρίμα κι άδικο! Η Παγκόσμια πρωταθλήτρια της Σαγκάης και ασημένια πρωταθλήτρια στο ευρωπαϊκό του Αϊντχόφεν μένει εκτός Ολυμπιακών Αγώνων. Η Εθνική Ελλάδας πόλο των γυναικών γνώρισε την ήττα από την Ισπανία με 9-7 στο πιο κρίσιμο παιχνίδι του Προολυμπιακού τουρνουά με αντίπαλο την Ισπανία, στην Τεργέστη και δεν κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» για το Λονδίνο.
Το γκολ της Ταράγκο, 3.14 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, έκρινε ουσιαστικά το παιχνίδι με τις διεθνείς μας να βρίσκονται δύο γκολ πίσω και να μην μπορούν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Στο μεταξύ αρκετοί ήταν οι Έλληνες που βρέθηκαν στις κερκίδες του κολυμβητηρίου, μεταξύ των οποίων η προπονήτρια Αλεξία Καμμένου, οι πρώην διεθνείς Ελληνάκη και Μωραϊτίδου και ο κόουτς της Βουλιαγμένης Κώστας Δήμου.

Τα 8λεπτα: 0-1, 6-5, 1-2, 0-1.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Ασημάκη 3, Τσουκαλά 1, Μελιδώνη 1, Ψούνη 1, Γερόλυμου 1.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Miguel Oca): Bach 1, Espar 1, Tarrago 2, Pena 2, Garcia 2, Lopez 1.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό waterboys » Σάβ Απρ 21, 2012 1:31 am

Οι δηλώσεις του Γιώργου Μορφέση:

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής της εθνικής πόλο γυναικών Γιώργος Μορφέσης δήλωσε πως η έλλειψη ψυχραιμίας έπαιξε σημαντικό ρόλο στον αποκλεισμό ενώ τα έβαλε με το σύστημα, που αδίκησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

«Δεν είναι δυνατόν να μιλάμε μόνο όταν κερδίζουμε και να αποφεύγουμε τις δηλώσεις όταν χάνουμε, ακόμη και ένα τόσο καθοριστικό παιχνίδι» δήλωσε ο Ομοσπονδιακός προπονητής της εθνικής ομάδας πόλο των γυναικών Γιώργος Μορφέσης μετά την ήττα από την Ισπανία και τον αποκλεισμό από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, στο σάιτ της ΚΟΕ.

Και συνέχισε: «Το βάρος ήταν πάρα πολύ μεγάλο, και οι επιλογές μας στις κρίσιμες στιγμές ήταν λανθασμένες. Αυτό δείχνει πως, ψυχολογικά, η ομάδα δεν άντεξε την πίεση του παιχνιδιού. Αυτό που δεν μπορώ να ξεχάσω, είναι πως στην τέταρτη περίοδο, όταν χάναμε 8-7 και ήμασταν έτοιμοι να ξαναμπούμε στο παιχνίδι, χάσαμε ευκαιρίες στην παίκτρια παραπάνω, που πραγματικά δεν χάνονται. Ήμασταν στα δύο μέτρα, και δυστυχώς τα κορίτσια δεν μπόρεσαν να σκοράρουν».

Ο Γιώργος Μορφέσης αναφέρθηκε και στον παράγοντα – ψυχραιμία λέγοντας: «Ήμασταν προετοιμασμένοι για τον αγώνα. Μετά την ήττα μας από την Ολλανδία, θεωρώ πως η Ισπανία ήταν μια ομάδα στα μέτρα μας. Εκτιμώ, πως παρά την ήττα, ήμασταν καλύτεροι στο παιχνίδι. Κάναμε περισσότερες φάσεις και πήραμε παραπάνω ποινές. Το τελευταίο δεν σημαίνει ότι μας τις χάρισαν οι διαιτητές, αλλά δείχνει το πάθος που επιδείξαμε στο νερό. Δεν είχαμε την ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό για να πάρουμε την πρόκριση. Εκεί που είχα το παράπονό μου, ήταν στην άμυνα, όπου δεχτήκαμε πολλά γκολ, κάποια εκ των οποίων ήταν πολύ εύκολα».

Όσον αφορά στην αδικία του συστήματος, από τη στιγμή που η Ελλάδα είχε αναδειχθεί Παγκόσμια πρωταθλήτρια το 2011 και 2η στο ευρωπαϊκό τον περασμένο Γενάρη, είπε: «Είναι άδικο το σύστημα, και δεν το λέω μόνο εγώ, αλλά το λένε όλοι. Όσοι με έπιασαν μετά το παιχνίδι από το χέρι, και μου χτύπησαν τον ώμο, μου είπαν πως το σύστημα είναι κακό και άδικο. Αυτό δεν αφορά μόνο εμάς, αλλά και άλλες ομάδες. Είναι δύσκολο για μια ομάδα που είναι πρωταγωνίστρια τα τελευταία τέσσερα χρόνια, να μένει έξω από την Ολυμπιάδα με αυτόν τον τρόπο».

Απαντώντας σε ερώτηση, για το αν κλείνει ένας κύκλος στην Εθνική, με αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα τόνισε: «Δεν θέλω να απαντήσω εν θερμώ. Δεν είναι δικιά μου απόφαση αλλά και μια απόφαση και του Διοικητικού Συμβουλίου της Ομοσπονδίας. Βέβαια, υπάρχουν κάποια κορίτσια, που ηλικιακά δεν θα συνέχιζαν ακόμη και αν προκρινόμασταν. Επαναλαμβάνω, πως δεν θέλω να μιλήσω εν θερμώ. Επιπροσθέτως, θέλω να τονίσω πως μια ήττα δεν μπορεί, είναι ανίκανη, να σβήσει τις επιτυχίες τεσσάρων χρόνων. Δεν ξέρω αν είναι μια παρένθεση και μόνο, αλλά εκτιμώ πως η ομάδα έχει πετύχει πολλά και δεν μπορούν όλα να χαλάσουν εξαιτίας ενός άτυχου αποτελέσματος».

Τέλος, για τα υπόλοιπα παιχνίδια του τουρνουά δήλωσε πως είναι διαδικαστικά και δεν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον, τόσο στα παιχνίδια από την πέμπτη θέση και πίσω, όσο και σε αυτά για τις θέσεις 1-4.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό waterboys » Σάβ Απρ 21, 2012 2:14 am

Δυστυχώς τα κορίτσια δεν τα κατάφεραν κι έμειναν έξω. Και λέω δυστυχώς γιατί αν προκρινόμασταν θεωρώ πως θα είχαμε βάσιμες ελπίδες για ένα μετάλλιο, σε μία Ολυμπιάδα που προβλέπεται να έχουμε σαν Ελληνική αποστολή πολύ λίγες επιτυχίες.

Ομολογώ πως δεν είμαι fan του γυναικείου πόλο και δεν παρακολούθησα και κανένα παιχνίδι στο Προολυμπιακό της Τεργέστης. Πάντα πίστευα πως για κάποιον που έχει παίξει πόλο, το γυναικείο πραγματικά δυσκολα αντέχεται, προσωπικά τουλάχιστον όποτε παρακολουθώ αγώνα, πάντα κάπου γύρω στη μέση βαριέμαι και θέλω να αλλάξω κανάλι :D

Αυτό όμως δεν παύει να σημαίνει πως θα ήταν τρομερά άδικο και ανόητο να μην αναγνωρίσει κανείς την τεράστια προσπάθεια που κάνουν τα κορίτσια μέσα στην πισίνα σε ένα άθλημα όπως το πόλο, που από τη φύση του λόγω του νερού είναι και τρομερά επίπονο και υπερβολικά δύσκολο. Και φυσικά η συγκεκριμένη εθνική με τις τόσες επιτυχίες αναμφισβήτητα έχει κάνει τρομερή διαφήμιση στο άθλημά μας, που εν μέσω κρίσης κυριολεκτικά χαροπαλεύει για να επιβιώσει.

Ανεξάρτητα πάντως από το τι έγινε στην Τεργέστη η δουλειά φαινόταν φέτος ότι δεν πάει καλά. Οι λόγοι για μένα είναι απλοί. Είναι δυστυχώς χαρακτηριστικό του λαού μας να χάνουμε το μέτρο είτε όταν έχουμε να διαχειριστούμε επιτυχίες, είτε αποτυχίες. Είμαστε ως γνωστόν και σαν λαός των άκρων. Στον αθλητισμό όπως όλοι γνωρίζουν δεν υπάρχει χρόνος για να επαναπαυτείς. Η χαρά της επιτυχίας τελειώνει μέσα σε μια μέρα, μια βδομάδα, ένα μήνα. Μετά ξαναρχίζεις απ'την αρχή. Αυτό είναι κανόνας. Αν δε θέλεις να πιεστείς και να μοχθήσεις τότε αποσύρεσαι. Αν όμως θες να συνεχίσεις, τότε πρέπει να βάλεις το κεφάλι κάτω και να προσπαθήσεις το ίδιο με πριν ή και περισσότερο, γιατί κανείς δεν πρόκειται να σου χαρίσει τίποτα. Πολύ περισσότερο αν είσαι πρώτος και όλοι θα έχουν ένα έξτρα κίνητρο όταν θα σε αντιμετωπίσουν! Κάπου εδώ νομίζω ότι την πατήσαμε εμείς. Τεχνικά δεν πιστεύω ότι φταίει ο Μορφέσης, με επιφύλαξη βέβαια γιατί ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις. Ούτε καλά καλά και οι οι πάικτριες πρέπει να φταίνε. Κι αυτό γιατί είμαι σίγουρος ότι η ομάδα αγωνιστικά ακολούθησε την ίδια συνταγή που ακολουθεί μέχρι τώρα και που της έφερε επιτυχίες. Αυτό όμως που σίγουρα άλλαξε και φταίει είναι αναμφισβήτητα η περιρρέουσα ατμόσφαιρα και κυρίως το πώς τη διαχειριστήκαμε. Συνεντεύξεις, βραβεύσεις, ομιλίες, όλα αυτά δεν έχουν σχέση με πόλο. Πρέπει να είσαι σε θέση να καταλαβαίνεις τι είναι αυτό που σε έφερε ψηλά και στο πίσω μέρος του μυαλού σου πάνω απ'όλα να αντιλαμβάνεσαι ότι όσοι σε βραβεύουν και σου σφίγγουν το χέρι δεν θα είναι μαζί σου αύριο μέσα στο νερό να σε βοηθήσουν. Εκεί δυστυχώς θα είσαι μόνος σου και θα πρέπει να ανατρέξεις στην προπόνηση σου και στην προσωπικότητά σου, προκειμένου να ανταπεξέλθεις στις δυσκολίες που θα συναντήσεις...
Κάπως έτσι λοιπόν την πατήσαμε τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου γνώμη και ήταν και φυσιολογικό, καθώς μιλάμε για ερασιτέχνες αθλητές και δει για κορίτσια. Η ομάδα φάνηκε ότι εσωτερικά άδειασε, νομίζω πως αυτό έκανε μπαμ από την αρχή...

Παρ'ολα αυτά δεν υπάρχει χρόνος για κλάμματα. Ήδη θα πρέπει να κάτσουν κάτω και να σχεδιάσουν την επόμενη μέρα, ούτως ώστε να επιστρέψουμε δυνατότεροι. Δεν μας πήραν τα χρόνια. Τη σφαλιάρα του αποκλεισμού θα πρέπει να τη διαχειριστούμε έτσι ώστε να μας κάνει καλό. Υπάρχει εξάλλου για τις περισσότερες από τις τωρινές παίκτριες μέλλον αθλητικό και χρόνος για να επανέλθουμε. Και αυτή τη φορά θα επανέλθουμε σοφότεροι ή σωστότερα σοφότερες!
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό vs » Σάβ Απρ 21, 2012 2:36 am

"Ερασιτέχνες" ... ; Όχι και ερασιτέχνες. Όλες θεωρούνται επαγγελματίες αθλήτριες, όλες είναι σε ό,τι αφορά τις υποχρεώσεις τους, οι περισσότερες (ονόματα ας μη λέμε) είναι επαγγελματίες και στις αμοιβές τους. Δεν υπάρχει κανένας ερασιτεχνισμός.

Μακάρι τα κορίτσια να σημειώσουν ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες στην επόμενη σελίδα διότι υπάρχει και τέτοια. Και θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε πώς θα χειριστεί την ανανέωση της γυναικείας ομάδας η ΚΟΕ. Ελπίζω με πολύ μεγαλύτερη σύνεση απ'ό,τι της ανδρικής. Ας μην ξεχνάμε ότι ακολουθεί και μια εξαιρετική φουρνιά Νεανίδων.

Αδικία, πάντως, να έχεις κάνει τόσες επιτυχίες τους τελευταίους 9 μήνες και να παίζεις την πρόκριση σε ένα απόγευμα, χωρίς οι επιτυχίες αυτές να έχουν την παραμικρή επίδραση. Πουθενά αλλού δεν έγινε αυτό.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Σάβ Απρ 21, 2012 3:00 am

Εντάξει σίγουρα αμοίβονται τα κορίτσια, εγώ το ερασιτέχνες το εννοώ σε ό,τι έχει να κάνει με τη διαχείριση της δημοσιότητας vs. Δεν το διευκρίνησα. Είναι δύσκολο ξέρεις από εκεί που δεν ασχολείται κανείς μαζί σου ξαφνικά να βρίσκεσαι στο προσκήνιο και να μιλάς σε εκπομπές, σε ραδιόφωνα, σε περιοδικά... Είναι πολύ εύκολο να χάσεις το μπούσουλα και τη συγκέντρωση ή να νομίσεις ότι είσαι κάτι παραπάνω απ'αυτό που είσαι.

Όσο για το σύστημα πρόκρισης δεν καταλαβαίνω γιατί το επαναλαμβάνουμε διαρκώς. Οι κανόνες ήταν γνωστοί από πριν και ήταν κοινοί για όλους. Το λέει και το ξαναλέει και ο Μορφέσης δημόσια. Είναι λάθος. Και δεν αποτελεί και δικαιολογία. Πες το κατ'ιδίαν στο Διαθεσόπουλο μπας και το αλλάξει, μη το λες δημόσια. Δηλαδή το 2008 που περάσαμε δεν ήταν καλύτερα που υπήρχε μια θέση παραπάνω μια και η παγκόσμια πρωταθλήτρια της Μελβούρνης έπαιζε κανονικά προολυμπιακό; Δεν αλλάξαν οι κανόνες για να αδικηθούμε εμείς. Επαναλαμβάνω ήταν γνωστοί από πριν! Και στο κάτω κάτω μην αδικούμε τον εαυτό μας. Φαίνεται σαν να κλαιγόμαστε και να πιστεύουμε ότι δεν αξίζαμε που πήραμε το παγκόσμιο. Οι άλλοι θα έπρεπε να μας φοβούνται που θα μας αντιμετωπίσουν και όχι εμείς!

Τώρα για αυτό που λες περί ΚΟΕ τι να πούμε... Ας κάνουμε καλύτερα όλοι μαζί μια προσευχή, γιατί αυτά που έιδαμε στους άντρες ήταν αλλαντάλλων.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό vs » Σάβ Απρ 21, 2012 3:47 pm

Συμφωνώ στο θεμα του προολυμπιακού.

Η διαχείριση ... δεν ξέρω. Η Βουλιαγμένη την πλήρωσε μια φορά, τότε μετά το πρώτο Ευρωπαϊκό. Ανθρώπινο μεν αλλά το έμαθε το μάθημα και δεν ξανάγινε. Οι 8 παίκτριες το έζησαν και τώρα είναι 3 χρόνια σοφότερες και μερικά σκαλοπάτια πιο επιτυχημένες.

Επιπλέον, οι παίκτριες όλες κουβαλάνε μεγάλες διακρίσεις, δεν ήταν η πρώτη τους φορά στην κορυφή. Οι μισές έχουν ασημένιο Ολυμπιακό, καπάκι χρυσό στο World League, χαμένο τελικό στο γκολ (στην παράταση και εκτός έδρας), 2 Ευρωπαϊκά, Ζάγκρεμπ και όλα αυτά πριν τη Σαγκάη. Μετά Σαγκάη, Αϊντχόφεν ... τώρα που το καλοσκέφτομαι έχουν περισσότερες επιτυχίες από την εθνική του μπάσκετ (οκ, δε συγκρίνω τα αθλήματα, μην το πάμε εκεί).
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Σάβ Απρ 21, 2012 6:01 pm

Νομίζω πως τώρα έπεσε πολύ μεγαλύτερη προβολή. Συμβαίνει αυτό που γίνεται πάντα στην Ελλάδα. Μόλις μυρίζονται κάποιοι την επιτυχία τρέχουν σαν τα λαμόγια δίπλα να χωθούν.
Πρόσεξε κάτι.
Για το χθεσινό αγώνα μεταβήκαν στην Τεργέστη οι πάντες. Καπράλος, Γιαννόπουλος και σία. Η δε διαιτησία μας έδωσε τις διπλές αποβολές, ενώ στον αντίστοιχο αγώνα των ανδρών στο Έντμοντον εναντίον του Καναδά μας έσφαξαν.
Αυτά όλα δείχνουν κάτι. Το ότι το βάρος ακόμα και της ομοσπονδίας είχε πέσει στο γυναικείο. Και είναι λογικό. Βλέπουν ψωμί στην υπόθεση. Το γυναικείο πόλο με μόνο οχτώ ομάδες στο ολυμπιακό τουρνουά με μιάμιση νίκη μπαίνει τετράδα. Το μετάλλιο είναι πολύ κοντά. Αυτό το μυρίζονται οι διάφοροι επαγγελματίες πολιτικάντηδες και τρέχουν. Κι αρχίζουν τα γλυψίματα και τις κολακίες. Ο δε αθλητής ο οποίος δεν είναι συνηθισμένος να σκέφτεται πονηρά κάπου επηρεάζεται. Σου λέει δε μπορεί για να με γλύφουν όλοι πρέπει τελικά να είμαι ο καλύτερος. Αυτό μεταφράζεται σε ας κάνω λίγο λιγότερη προπόνηση, ας φάω λίγο περισσότερο, ας βγω και δυο τρεις φορές το βράδυ παραπάνω, ας τρέξω σε όλα τα κανάλια, περιοδικά, ραδιόφωνα να μιλήσω, είμαι ο καλύτερος δεν έχω ανάγκη.
Το αποτέλεσμα αυτών φάνηκε στο γεγονός ότι ουσιαστικά μετά τη Σαγκάη πέρα μικρών αναλαμπών, δεν σταυρώσαμε νίκη απέναντι στους ισχυρούς αντιπάλους. Και στο προολυμπιακό ουσιαστικά τα φέραμε έτσι που πέσαμε με αυτούς που θέλαμε. Απλά η ομάδα δεν τραβούσε.
Η εκτίμησή μου λοιπόν είναι ότι ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό αυτά που γράφω παραπάνω. Βέβαια μπορεί και να κάνω και λάθος. Είναι και το σύστημα της πρόκρισης τέτοιο που δεν σου δίνει πολλές ευκαιρίες. Η αίσθηση όμως που αποκομίσαμε φέτος από την ομάδα δυστυχώς ήταν πως όσες φορές κι αν το παίζαμε αυτό το παιχνίδι και με όποιον αντίπαλο, μάλλον θα το χάναμε...
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό vs » Σάβ Απρ 21, 2012 11:26 pm

Σε αυτά που αναφέρεις περιλαμβάνονται γεγονότα αλλά (φυσικά) και ερμηνείες. Στα γεγονότα, προφανώς, δεν υπάρχει κάτι προς συζήτηση - συμφωνία ή διαφωνία. Είναι έτσι όπως είναι. Π.χ. ο Καπράλος και ο Κυριάκος όντως πήγαν. Ήταν λογικό όμως. Ο Κυριάκος νομίζω πάει πάντα και παντού, από τότε που σταμάτησε από την Εθνική κιόλας, κοντά 20 χρόνια. Η Αλεξία και κάποιοι από το περιβάλλον της ΚΟΕ, επίσης. Είναι οι μόνιμοι, δεν άλλαξε κάτι η παρουσία τους.

Επίσης, είναι δεδομένο ότι η ΚΟΕ ποντάριζε περισσότερο στις γυναίκες καθώς (κακά τα ψέματα) η ομάδα αυτή ίσως ήταν το μεγαλύτερο "φαβορί" της ελληνικής αποστολής στο Λονδίνο, για μετάλλιο. Από τα λίγα που θα πάρουμε (αν πάρουμε) φέτος.

Όμως αν ένας αθλητής, μετά από τόσες επιτυχίες, μετά που έχει ξεπεράσει και τόσα στραπάτσα και συνεχίζει να διακρίνεται, παρ'όλα αυτά δεν έχει μάθει να διαχειρίζεται την επιτυχία, τότε φταίει αυτός και κανείς άλλος.

Επιπλέον, μην ξεχνάς ότι μιλάμε και για γυναίκες : από τη μία απρόβλεπτες λόγω της φύσης τους κλπ. αλλά από την άλλη οι περισσότερες έχουν συνηθίσει να διαχειρίζονται την προσοχή των άλλων και από την προσωπική τους ζωή οι περισσότερες. Κάποιες είναι ντίβες (με την καλή έννοια, το διευκρινίζω) και αυτό από μόνο του προετοιμάζει το πώς διαχειρίζονται τα ... "εισερχόμενα". Τις αποστάσεις που θα κρατήσουν κλπ.

Ας πούμε, λοιπόν, ότι έγινε κακή διαχείριση. Σε ποιον το χρεώνεις τελικά ; Αυτό δεν έχω καταλάβει ακόμη. Επίσης, στην άμεση καθημερινότητα της Εθνικής (π.χ. στο ξενοδοχείο κλπ.) τριγυρνούσαν άσχετοι (οι πολιτικάντηδες που είπες) και αποσπούσαν τις κοπέλες από το έργο τους ;

Να κάνω και ένα ερώτημα ρητορικό αλλά δε θα διατυπώσω κάτι παραπάνω δημοσίως : αν κάποιος, κάνοντας δηλώσεις, αρχίσει και λέει μ@... και κανείς δεν του τραβάει το αυτί, με αποτέλεσμα να το πληρώσει αργότερα, ποιος από τους "δύο" φταίει περισσότερο ; (και οι "δύο" είναι ενήλικες και το θέμα των δηλώσεων αφορά αυτόν που τις κάνει και όχι τον άλλο)
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Κυρ Απρ 22, 2012 1:05 am

Κοίταξε να δεις. Η ομάδα μας με την ίδια σύνθεση και τον ίδιο προπονητή τα τελευταία χρόνια πήρε ένα χάλκινο μετάλλιο σε παγκόσμιο, ένα ασημένιο σε πανευρωπαίκό κι ένα χρυσό ξανά σε παγκόσμιο μόλις πέρισυ. Κι ενδιάμεσα στα προηγούμενα πήραμε και κάτι άλλα μετάλλια σε world league. Οι επαναλαμβανόμενες επιτυχίες αυτές, αν μη τι άλλο δείχνουν μία ποιότητα στην ομάδα.

Κι ερχόμαστε στη φετινή χρονιά όπου παρουσιαζόμαστε σχεδόν αγνώριστοι κάνοντας αλλεπάλληλα σερί ηττών σε τουρνουά και φίλικά. Ώσπου φτάνουμε στο προολυμπιακό όπου καταφέρνουμε να παίξουμε με την ομάδα την οποία το τεχνικό τιμ θεωρούσε πιο επιθυμητή, μας σπρώχνει και η διαιτησία κι όμως χάνουμε κι εκεί και μάλιστα με δύο γκολ διαφορά. Είναι λοιπόν ξεκάθαρο ότι δεν πάθαμε μπλακ άουτ σε έναν αγώνα, αλλά ότι κάνουμε μία γενικά κακή σεζόν. Και αυτή η κακή σεζόν έρχεται σε συνέχεια της κορύφωσης της επιτυχίας που ήταν η κατάκτηση του χρυσού στο παγκόσμιο.
Κατά την άποψή μου λοιπόν το γεγονός αυτό δεν είναι τυχαίο. Δεν μπορεί από πρώτοι στον κόσμο να μη μπορούμε να σταυρώσουμε νίκη. Είναι φως φανάρι ότι κάπου χάσαμε λίγο το μπούσουλα με όλη τη μεγάλη δημοσιότητα που πήρε η ομάδα και είναι σίγουρο ότι όλη αυτή η περιρρέουσα ατμόσφαιρα μας αποσυντόνισε.
Μη σου κάνει εντύπωση vs, όσο κι αν υποτίθεται ότι ένας αθλητής είναι έμπειρος (που εδώ μιλάμε για γυναικείο πόλο) πάντα κινδυνεύει να την πατήσει.
Για του λόγου του αληθές δες τι λέει εδώ κι ο Νικοπολίδης (http://www.youtube.com/watch?v=LPDyo4vI ... re=related) γύρω στο 9:35.

Τώρα όσο για το ερώτημά σου περί τραβήγματος του αυτιού εδώ έρχονται αυτά που έγραψα παραπάνω. Όχι δηλαδή αυτί δεν τραβιέται αλλά ίσα ίσα μετά από επιτυχίες μαζεύονται τόσοι πολλοί κόλακες οι οποίοι αντιθέτως σε παροτρύνουν στο να χάνεις το μέτρο και να πιστεύεις ότι είσαι κάτι παραπάνω απ'αυτό που πραγματικά είσαι. Και στο ξενοδοχείο μπορεί να μαζεύονται και στο κινητό μπορεί να σε παίρνουνε και στο δρόμο να σε πιάνουνε και παντού δεν έχει σημασία. Μην πας μακριά, εδώ μέσα λέγαμε προ μηνών ότι μην τυχόν και δεν βγει η εθνική γυναικών ομάδα της χρονιάς στα βραβεία του ΠΣΑΤ και μη τυχόν και χάσει ο Μορφέσης το βραβείο του καλύτερου προπονητή από τον Ομπράντοβιτς!!!

Όλα αυτά λοιπόν σημασία έχει το πως μπορεί κανείς να τα φιλτράρει. Κι ο αθλητής (πρωτίστως γιατί αυτός αγωνίζεται και πρέπει να διαχειρίζεται συναισθήματα) αλλά ενδεχομένως και ο προπονητής, δυστυχώς κατά τη γνώμη μου είναι αναγκασμένοι να πρέπει όλα αυτά να μαθαίνουν να τα διαχειρίζονται από μόνοι τους. Και όπως έχει πει κι ένας τεράστιος προπονητής κάθε παρότρυνση και μπράβο αν δεν αξιολογηθεί σωστά, πιθανότερο είναι να σε τραβήξει προς τα κάτω παρά να σε παροτρύνει. Κάπου εκεί λοιπόν το αποδίδω εγώ ότι την πατήσαμε το πήραμε κάποια στιγμή χαμπάρι μετά από τις φάπες στα φιλικά, αλλά φάνηκε ότι η ομάδα δεν είχε τη δύναμη να πατήσει ένα κουμπί και ξαφνικά να συνέλθει.
Αυτός όμως είναι ο αθλητισμός και γι'αυτό θα πρέπει πλέον να κοιτάξουμε με ψυχραιμία από τώρα την επόμενη μέρα.
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Απρ 23, 2012 11:16 am

Κάνεις λάθος σε 3 πράγματα, περιέργως αυτό δε σημαίνει ότι διαφωνώ μαζί σου γενικότερα :

(1) η ομάδα, από το 2009 και μετά (Μορφέσης/Κεχαγιάς, δηλαδή) πάντα ήταν χάλια στα τουρνουά προετοιμασίας, FINA Cup, World League κλπ. και πάντα φορμαριζόταν στη μεγάλη διοργάνωση, που συνήθως ήταν και η τελευταία της περιόδου. Χωρίς πλάκα, το 2010 κάναμε την 1η μας νίκη ... στο Ζάγκρεμπ. Ως τότε είχαμε μόνο ήττες και ισοπαλίες. Άρα οι κακές εμφανίσεις στα φετινά τουρνουά δεν ήταν κάτι καινούριο. Προσωπικά δεν ανησύχησα καν.

(2) φέτος δεν είχε μόνο κακές εμφανίσεις, είχε και ασημένιο στο Πανευρωπαϊκό. Ένα Πανευρωπαϊκό που ήταν και πρόκριση για το προολυμπιακό, πρόκριση την οποία πήραμε δίκαια εμείς αλλά όχι και η Ολλανδία (ίσως και η Ισπανία, δεν είμαι σίγουρος), με αποτέλεσμα να δυσκολέψει την τελευταία στιγμή το Προολυμπιακό.

(3) οι παίκτριες έχουν κάνει μεγαλύτερη καριέρα από τον Μορφέση καθώς έχουν τις ίδιες επιτυχίες με την εθνική αλλά όλες έχουν (τουλάχιστον) το κατιτίς παραπάνω με τις ομάδες τους. Δε γίνεται να λέμε ότι είναι οκ να μην μπορούν να διαχειριστούν τίποτα και να φταίει μόνο ο Μορφέσης για όλα. Κάπως έτσι κακομαθαίνει ένας παίκτης άλλωστε και αυτό είναι ένα επιχείρημα που ανέφερες ο ίδιος παραπάνω. Αυτή την επιλεκτικότητα των παικτριών και την ανικανότητα διαχείρισης την έχουν πληρώσει και άλλοι προπονητές στο παρελθόν. Ο νοών νοείτω.

Και κάπου εδώ θυμάμαι ότι για να μη θεωρηθεί ότι έχω κάτι προσωπικό με κάποιον (ή με κάποια), δεν μπορώ να συνεχίσω τη συζήτηση δημοσίως. Αν θέλεις μπορούμε να το συζητησουμε πριβέ.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Δευτ Απρ 23, 2012 6:30 pm

Κοίτα εγώ αναφέρομαι κυρίως μετά το Αίντχόβεν όπου πήγαμε σε ένα τουρνουά στην Αμερική και νομίζω σε άλλο ένα στη Ρωσία, στα οποία δεν πήγαμε καλά.
Είναι όμως αλήθεια ότι σου ξαναλέω δεν παρακολουθώ πολύ το γυναικείο και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για το τι συμβαίνει μέσα στην ομάδα. Αν έχεις πληροφορίες ότι συντρέχουν λόγοι πιο σοβαροί για την αποτυχία, τότε πάω πάσο.

Η δική μου εκτίμηση είναι όπως έγραψα ότι λίγο καπου τα φορτώσαμε στον κόκκορα μετά τις διαδοχικές επιτυχίες και δεν αντέξαμε στο ψυχολογικό βάρος του φαβορί, αλλά και στις προσδοκίες ακόμα και της ΕΟΕ για μετάλλιο στους Ολυμπιακούς. Αλλά αυτό είναι εκτίμηση κι αίσθηση, έτσι το βλέπω από έξω σαν φίλαθλος. Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες.
Σίγουρα ένα θέμα το οποίο βλέπω ότι το προπονητικό τιμ και η ομοσπονδία δεν έχουν χειριστεί σωστά είναι η ιστορία της Ελληνοποίησης της Ντελ Σότο, όπου με τον τρόπο που βγαίνει προς τα έξω σίγουρα μειώνει την Κούβδου. Αλλά και πάλι δεν παρακολούθησα τα παιχνίδια και δεν ξέρω αν το πρόβλημα στην άμυνα προερχόταν από το γεγονός ότι η τερματοφύλακάς μας δεν είχε την απαραίτητη καλή ψυχολογία...
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am


Επιστροφή στο Διεθνής Υδατοσφαίριση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron