2009/10 - Προγνωστικά

Ειδήσεις από τα πρωταθληματα Α1 κατηγορίας παλαιότερων ετών

2009/10 - Προγνωστικά

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Οκτ 19, 2009 9:56 pm

Τώρα που τελείωσε και το τελευταίο "μεγάλο τουρνουά", νομίζω ότι τα άστρα είναι ευνοϊκά για να αρχίσουμε τα γνωστά μας. Έχουμε 2 εβδομάδες μέχρι να ξεκινήσει το πρωτάθλημα.

Για την κανονική περίοδο, αρχικά βλέπω :

- Ολυμπιακό πρωταθλητή
- Πανιώνιο στην 4άδα αλλά να εξαρτάται πολύ από το πώς θα λειτουργήσουν 1-2 συγκεκριμένοι παίκτες
- Βουλιαγμένη στα playoffs, αλλά μπαίνοντας με πολύ καλύτερη θέση και απόδοση από πέρισυ
- Παναθηναϊκό στο 3-6
- ΝΟΠ ερωτηματικό : λογικά στο 4-6
- Φάληρο, ΠΑΟΚ, ΝΕΠ να κατατάσσονται στο 5-8 και να το παλεύουν για τα playoffs
- Χίο στο 8-10, μάλλον 9η, και χωρίς ιδιαίτερο άγχος προς το τέλος. Αναλόγως του πώς θα λειτουργήσουν δύο συγκεκριμένοι παίκτες και πόσο σταθερός θα είναι ένας άλλος
- Χανιά, Λάρισα, ΚΟΠΙ να το παλεύουν για τη σωτηρία. Στην πιο ευνοϊκή περίπτωση τα Χανιά ίσως πλασαριστούν και στην 9η.

Γενικώς, νομίζω ότι το φετινό πρωτάθλημα θα είναι πιο συναρπαστικό από το περσινό και ότι η ψαλίδα μεταξύ αρκετών θέσεων έχει μικρύνει.

Επίσης, ακόμα και με 2 ξένους, αναμένεται να πάρουν ακόμα μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής αρκετοί νέοι Έλληνες (μερικοί ακόμα και σε βασικούς ρόλους). Ενδεικτικά αναφέρω τους Φλέγκα, Βλαχόπουλο, Κουλιεράκη, Δερμιτζάκη, Καστανάκη, Μιμίδη, Γκιάλη, Γεννηδουνιά, Ξενάκη, Σολανάκη, Ποντικέα και ίσως και κάποιοι από τους νεαρούς του ΠΑΟΚ. Όλοι τους είχαν όνομα στα μικρά πρωταθλήματα και τις εθνικές, οπότε είναι η πλέον κατάλληλη ώρα για τους περισσότερους να μπουν ζεστά στο χώρο των ανδρών.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό sharkman » Δευτ Οκτ 19, 2009 11:15 pm

1) Η Χιος την βλεπω 4-6 θεση τελικα δεν ειναι ασχημη.
2) Δεν βλεπω πως ο κολλητος θα ειναι μεσα στην 4αδα και το φαληρο με τον ΠΑΟΚ να ειναι εκτος, δυσκολακι φιλαρακι.
sharkman
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2009 1:02 am

Re: 2009/10 - Προγνωστικά

Δημοσίευσηαπό shallow » Τρί Οκτ 20, 2009 12:12 am

vs έγραψε:Τώρα που τελείωσε και το τελευταίο "μεγάλο τουρνουά", νομίζω ότι τα άστρα είναι ευνοϊκά για να αρχίσουμε τα γνωστά μας. Έχουμε 2 εβδομάδες μέχρι να ξεκινήσει το πρωτάθλημα.

Για την κανονική περίοδο, αρχικά βλέπω :

- Ολυμπιακό πρωταθλητή
- Πανιώνιο στην 4άδα αλλά να εξαρτάται πολύ από το πώς θα λειτουργήσουν 1-2 συγκεκριμένοι παίκτες
- Βουλιαγμένη στα playoffs, αλλά μπαίνοντας με πολύ καλύτερη θέση και απόδοση από πέρισυ
- Παναθηναϊκό στο 3-6
- ΝΟΠ ερωτηματικό : λογικά στο 4-6
- Φάληρο, ΠΑΟΚ, ΝΕΠ να κατατάσσονται στο 5-8 και να το παλεύουν για τα playoffs
- Χίο στο 8-10, μάλλον 9η, και χωρίς ιδιαίτερο άγχος προς το τέλος. Αναλόγως του πώς θα λειτουργήσουν δύο συγκεκριμένοι παίκτες και πόσο σταθερός θα είναι ένας άλλος
- Χανιά, Λάρισα, ΚΟΠΙ να το παλεύουν για τη σωτηρία. Στην πιο ευνοϊκή περίπτωση τα Χανιά ίσως πλασαριστούν και στην 9η.

Γενικώς, νομίζω ότι το φετινό πρωτάθλημα θα είναι πιο συναρπαστικό από το περσινό και ότι η ψαλίδα μεταξύ αρκετών θέσεων έχει μικρύνει.

Επίσης, ακόμα και με 2 ξένους, αναμένεται να πάρουν ακόμα μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής αρκετοί νέοι Έλληνες (μερικοί ακόμα και σε βασικούς ρόλους). Ενδεικτικά αναφέρω τους Φλέγκα, Βλαχόπουλο, Κουλιεράκη, Δερμιτζάκη, Καστανάκη, Μιμίδη, Γκιάλη, Γεννηδουνιά, Ξενάκη, Σολανάκη, Ποντικέα και ίσως και κάποιοι από τους νεαρούς του ΠΑΟΚ. Όλοι τους είχαν όνομα στα μικρά πρωταθλήματα και τις εθνικές, οπότε είναι η πλέον κατάλληλη ώρα για τους περισσότερους να μπουν ζεστά στο χώρο των ανδρών.
φιλε μου το παλαιο φαληρο ειναι για κατι καλυτερο φετος,δεμενη ομαδα..εγω λεω οτι θα ειναι πανω απο το ν.ο.π!πλευ-οφ βλεπω οσφπ,πανιωνιο,βουλιαγμενη,παλαιο φαληρο κ δυο θεσεις ν παιζουν...τα χανια στην ενατη θεση δυσκολα..
shallow
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Φεβ 27, 2008 1:46 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό vs » Τρί Οκτ 20, 2009 1:24 am

Το Παλαιό Φάληρο το περίμενα αποδυναμωμένο όμως δείχνει το ίδιο δυνατό με πέρισυ, αν όχι πιο δυνατό. Πρέπει όμως να δείξει διάρκεια και μην ξεχνάς ότι δεν έχει έδρα ενώ οι περισσότεροι ανταγωνιστές του έχουν.

Προσωπικά περιμένω ιδιαίτερα να δω τους μικρούς του αλλά και τι άλλο πρέπει να κάνει ο Θωμάς Γαβαλάς για να αξιωθούν οι φωστήρες του πόλο να τον καλέσουν στην εθνική.

sharkman έγραψε:1) Η Χιος την βλεπω 4-6 θεση τελικα δεν ειναι ασχημη.
2) Δεν βλεπω πως ο κολλητος θα ειναι μεσα στην 4αδα και το φαληρο με τον ΠΑΟΚ να ειναι εκτος, δυσκολακι φιλαρακι.

Eννοείς ότι η Χίος θα τερματίσει από 4η ως 6η ; Αυτό θα ήταν ένα καλό στοίχημα !
Κολλητό ποιον απ'όλους εννοείς ; Τον Δημήτρη ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό boom » Τρί Οκτ 20, 2009 2:07 pm

2-3 πγσσ/νοβ
4-6 αοπφ/νοπ/παο
7-8 παοκ/νεπ
9-12 χιος/λαρισα/χανια/κοπι
μερικες σκεψεις.
πγσσ μπορει και χειροτερα :shock: 8)
νοβ εξαρταται απο το φορμαρισμα :wink: 8)
αοπφ αν θελουν ευρωπη μπορουν :roll: 8)
νοπ εχει θεμα στη πατρα φετος. γυρισε το χαρτι :wink:
παο αν φτασουν τα λεφτα θα μπει 6αδα :o :wink:
παοκ θελουν 6αδα αλλα θα μπουν δυσκολα :cry: 8)
νεπ το 8 ειναι το ταβανι. θα ηθελα πιο κατω αλλα περιμενω :roll:
χιος εχει δικιο ο προεδρος για τους 2. και ο βαγγελης θα παιξει ρολο 8)
λαρισα αν δεν σωθει θα ειναι απο απειρια :?
χανια καλυτερα απο τι περιμεναμε. αν ολα πανε καλα(λεφτα/εδρα) θα γλυτωσουν :?
κοπι οποιος χασει στα ιλισια θα παει μαζι του στην α2 8)
Άλλος;
boom
 
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 3:12 pm

Δημοσίευσηαπό freddos » Τετ Οκτ 21, 2009 3:17 pm

vs έγραψε: τι άλλο πρέπει να κάνει ο Θωμάς Γαβαλάς για να αξιωθούν οι φωστήρες του πόλο να τον καλέσουν στην εθνική.

:lol: Μαλλον υπερβαλλεις λιγο...

Γενικα συμφωνω αν και θεωρω ΝΟΠ πανω απο βαζελο οπως και ΠΑΟΚ. Χανια μαλλον θα ακολουθησουν το Κοπι στην α2.
freddos
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 24, 2008 1:04 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Οκτ 21, 2009 11:41 pm

Φλέγκας και Γαλανίδης δεν έχουν παίξει βασικοί συνολικά σε 15 ματς της Α1 και ακόμα και για τόσα, μιλάμε επειδή πρόπερσι ο Ρέππας είχε τραυματιστεί στην αρχή. Άρα πρέπει πρώτα να δείξουν ότι μπορούν να παίζουν στους άνδρες και μετά όλα τα υπόλοιπα, ειδικά ο Γαλανίδης που πέρισυ ήταν συχνά εκτός 13άδας σε μια ομάδα που σώθηκε την τελαυταία στιγμή.

Ο Γαβαλάς έκανε εξαιρετική σαιζόν πέρισυ, ειδικά στην αρχή. Τώρα πάλι παίζει καλά στα φιλικά. Νομίζω ότι αυτή ήταν η μεγαλύτερη αδικία στις κλήσεις του Δούμπα.

Η δική σου γνώμη είναι διαφορετική. Οκ, όμως γιατί νομίζεις ότι υπερβάλλω ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό oforas100 » Πέμ Οκτ 22, 2009 7:37 am

Eγω θα κανω μια τολμηρη προβλεψη και θα πω
οτι Ο ΠΑΟΚ θα ειναι τετραδα εως πεμπτος
τα χανια σιγουρη παραμονη χαμηλα ομως
ΚΟΠΙ ΧΙΟΣ ΛΑΡΙΣΑ ΜΑΧΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ :!:
Άβαταρ μέλους
oforas100
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 1:30 am
Τοποθεσία: EARTH

Δημοσίευσηαπό sharkman » Πέμ Οκτ 22, 2009 2:02 pm

Οχι ρε φιλαρακι ,μου τα χαλασες Χιος πιο πανω. :)
sharkman
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2009 1:02 am

S

Δημοσίευσηαπό lolos » Πέμ Οκτ 22, 2009 2:29 pm

Xios 8a palepsei Gia eksada..
lolos
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2009 12:08 pm

Δημοσίευσηαπό freddos » Πέμ Οκτ 22, 2009 3:44 pm

vs έγραψε:Φλέγκας και Γαλανίδης δεν έχουν παίξει βασικοί συνολικά σε 15 ματς της Α1 και ακόμα και για τόσα, μιλάμε επειδή πρόπερσι ο Ρέππας είχε τραυματιστεί στην αρχή. Άρα πρέπει πρώτα να δείξουν ότι μπορούν να παίζουν στους άνδρες και μετά όλα τα υπόλοιπα, ειδικά ο Γαλανίδης που πέρισυ ήταν συχνά εκτός 13άδας σε μια ομάδα που σώθηκε την τελαυταία στιγμή.

Ο Γαβαλάς έκανε εξαιρετική σαιζόν πέρισυ, ειδικά στην αρχή. Τώρα πάλι παίζει καλά στα φιλικά. Νομίζω ότι αυτή ήταν η μεγαλύτερη αδικία στις κλήσεις του Δούμπα.

Η δική σου γνώμη είναι διαφορετική. Οκ, όμως γιατί νομίζεις ότι υπερβάλλω ;


Συμφωνω και με το παραπανω για τους 2 μικρους. Αλλα εχω στο νου μου αλλους 2-3 που ειναι καλυτεροι απο τον Γαβαλα. Ολοι προερχομενοι απο την ομαδα σου.. :wink: :wink:
Οι οποιοι ειχαν ακομα καλυτερο πρωταθλημα..
Αυτοι δηλαδη τι πρεπει να κανουν..??? :wink:

Οσο για τον φιλο lolo : ειπαμε μεγαλε , ειναι καλυτεροι απ'οτι περιμεναμε αλλα αραξε.. Ποιος θα μεινει εκτος για να μπει η Χιος στην 6αδα?
freddos
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 24, 2008 1:04 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Οκτ 22, 2009 9:06 pm

freddos έγραψε:Eχω στο νου μου αλλους 2-3 που ειναι καλυτεροι απο τον Γαβαλα. Ολοι προερχομενοι απο την ομαδα σου.. :wink: :wink:
Οι οποιοι ειχαν ακομα καλυτερο πρωταθλημα..
Αυτοι δηλαδη τι πρεπει να κανουν..??? :wink:

Να συνεχίσουν έτσι. Τουλάχιστον ο ένας :lol:
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό oforas100 » Παρ Οκτ 23, 2009 6:57 pm

sharkman έγραψε:Οχι ρε φιλαρακι ,μου τα χαλασες Χιος πιο πανω. :)



ακου φιλαρακι προγνωστικα ειναι αυτα δεν ειναι ορισμος
να στεναχωριεσαι γιαυτο σου ευχομαι τα καλυτερα :lol:
Άβαταρ μέλους
oforas100
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 1:30 am
Τοποθεσία: EARTH

Δημοσίευσηαπό waterboys » Κυρ Οκτ 25, 2009 3:30 am

Λίγα κι από μένα.

Ο Ολυμπιακός θα τερματήσει πρώτος. Ο μόνος που θα προσπαθήσει να του σπάσει το αήτητο θα είναι ο Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη.

Τον Πανιώνιο τον βλέπω δεύτερο, θα συναντήσει δυσκολίες αλλά τον βοηθάει η ποιότητά του σε συγκεκριμένες θέσεις.

Από εκεί και πέρα για Βουλιαγμένη, Παναθηναϊκό, Φάληρο, Πάτρα, ΠΑΟΚ, Χίο και ΝΕΠ γι'άλλους περισσότερο και γι'άλλους λιγότερο, προβλέπω μεγάλο αλληλοφάγωμα το οποίο θα διαρκέσει καθόλη τη σεζόν και θα κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλος.

Χανιά, Λάρισα και ΚΟΠΙ φαίνονται κάποια κλικ πιο πίσω αυτή τη στιγμή, είναι όμως ακόμα νωρίς και δεν αποκλείω να δούμε εκπλήξεις και από αυτούς.

Συνολικά νομίζω ότι θα παρακολουθήσουμε ένα συναρπαστικό πρωτάθλημα με τις περισσότερες θέσεις να παίζονται σίγουρα μέχρι τα μισά του δεύτερου γύρου.

ΥΓ: +1 στα λεγόμενα του vs για τον Γαβαλά, ενώ αν ο άλλος τερματοφύλακας που υπονοήται είναι ο Λέντζος δυστυχώς ενώ όντως είναι αρκετά καλός δεν νομίζω ότι είναι σόφρον τη στιγμή που επιχειρείται ανανέωση να κάνει ντεμπούτο κάποιος στην εθνική στα τριάντα του, χωρίς ξαναλέω οι άλλοι που καλούνται σε αυτή τη δεδομένη στιγμή να είναι καλύτεροί του (δε μπορούμε όμως να τους πούμε και χειρότερούς του).
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό wp_insider » Κυρ Οκτ 25, 2009 2:05 pm

Ισως οι εκπληξεις της φετινης χρονιας να ειναι το Φαληρο και ο Παναθηναικος.
Το Φαληρο ηταν η πιο συγκροτημενη ομαδα στο τουρνουα της Βουλιαγμενης. Πολυ κοντα ειναι και ο ΝΟΠ.
Τον πρωτο τον ξερουμε, για τον Πανιωνιο εχω καποιες επιφυλαξεις !!! :wink:
Άβαταρ μέλους
wp_insider
 
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2009 11:55 pm
Τοποθεσία: Voula


Επιστροφή στο Ειδήσεις από τα πρωταθληματα Α1 κατηγορίας παλαιότερων ετών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron