Αποτελέσματα Play-Off 2010-11

Ειδήσεις από τα πρωταθληματα Α1 κατηγορίας παλαιότερων ετών

Αποτελέσματα Play-Off 2010-11

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Σάβ Μάιος 14, 2011 10:42 pm

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 11-10

Tα 8λεπτα: 3-3, 3-2, 4-5, 1-0.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: (Τεό Λοράντος): Καρούντζος 1, Γκακ 2, Γούνας 1, Κατσαούνης 2, Ελμισιάν 2, Βλαχόπουλος 2, Κουλιεράκης 1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: (Μάκης Βολτυράκης): Μιράλης 2, Παπαδόγκωνας 1, Μπεριστιάνος 1, Μουρίκης 3, Μάζης 2, Καπότσης 1.
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό naruto » Κυρ Μάιος 15, 2011 3:59 am

Συνολικα μαλλον δικαιο το τελικο το αποτελεσμα.Πολλα κακα σφυριγματα,που χαλασαν το παιχνιδι κυριως κατα του Πανιωνιου σε κρισιμες μαλιστα στιγμες αλλα και κατα της Βουλιαγμενης. Περιμενα να δω καλυτερες αμυνες και περισσοτερη εμπειρια.
Άβαταρ μέλους
naruto
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Παρ Αύγ 11, 2006 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό vargas » Κυρ Μάιος 15, 2011 1:52 pm

γνωρίζει κανείς αν θα υπάρξει τηλεοπτική κάλυψη του σημερινού αγώνα??
vargas
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 6:35 pm

Δημοσίευσηαπό parapano » Κυρ Μάιος 15, 2011 2:43 pm

Δεν βρήκα πουθενά τηλεοπτική κάλυψη του 1ου αγώνα ΟΣΦΠ-ΠΑΟ.
Άβαταρ μέλους
parapano
 
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 20, 2008 8:28 pm

Δημοσίευσηαπό poloxalkida7 » Κυρ Μάιος 15, 2011 3:05 pm

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟ ΝΟΒΑ 3 ΣΤΙΣ 4:30..
poloxalkida7
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 06, 2010 1:18 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Τετ Μάιος 18, 2011 9:10 pm

ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 7-12


Τα 8λεπτα: 1-3, 4-5, 1-2, 1-2.
Διαιτητές: Σταυρίδης, Κουρέτας.
Παναθηναϊκός (Φάνης Κουντουδιός): Αφρουδάκης Ζ. 1, Δερμιτζάκης 1, Αφρουδάκης Γ. 1, Τσόκας 2, Καφετζόπουλος 1, Στελλάτος 1.
Ολυμπιακός (Βαγγέλης Πάτερος): Μυλωνάκης 2, Φουντούλης 2, Κολόμβος 3, Δελακάς 2, Θεοδωρόπουλος 1, Κομάντινα 1, Μπλάνης 1.
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Τετ Μάιος 18, 2011 9:10 pm

Πανιώνιος- ΝΟ Βουλιαγμένης= 10-8 στα πέναλτι

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 1-1, 2-4, 0-0, 0-1(1ο τρίλεπτο παράτασης), 1-0(2ο τρίλεπτο παράτασης), 4-2 στα πέναλτι.

Πανιώνιος: Μάζης 3, Μιράλης 2, Παπαδόγκωνας 2, Κοκκινάκης 1, Τόμσον 1, Μουρίκης 1.

ΝΟ Βουλιαγμένης: Βουλγαράκης 2, Καρούντζος 1, Κουρλιάφτης 1, Ελμισιάν 1, Κατσαούνης 1, Γούνας 1, Γκάκ 1.
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό GeorgeM » Σάβ Μάιος 21, 2011 10:15 pm

Ωραίο παιχνίδι στον Λαιμό με τη Βουλιαγμένη να παίρνει τη νίκη με 6-4 και το εισιτήριο για τον τελικό. Γενικά έγιναν ωραία παιχνίδια στη σειρά. Καλή και η διαιτησία αν και νομίζω κακώς δεν μέτρησε το γκολ του Γκακ στο πέναλτυ που κτύπησε στο μέσα σίδερο κι όχι στο δοκάρι. Οσοι το είδατε στην τηλεόραση θα έχετε γνώμη. Ο Αχλαδιώτης για νέος διαιτητής νομίζω τα πήγε πολύ καλά σε ένα ντέρμπυ με ένταση και πάθος. Πολύ καλός ο Τσαλκάνης. Ο Γούνας έκανε την ενέργεια του αγώνα: Βρήκε την μπάλλα που είχε μπεί κάτω από τον πλωτήρα για να χαμηλώσει το τέρμα του Πανιωνίου! :-) Αθάνατη Ελλάδα! Μετά από πολύ καιρό σε αντρικό παιχνίδι γέμισε το κολυμβητήριο του Λαιμού.
GeorgeM
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2009 11:25 pm

Δημοσίευσηαπό pepito » Σάβ Μάιος 21, 2011 10:41 pm

συμφωνω φιλε γιωργο πολυ ωραιο παιχνιδι κυριως βεβαια στον αμυντικο τομεα και κερδισε φυσικα η καλυτερη ομαδα σε αυτη την σειρα των αγωνων. περιμενα περισοτερα πραγματα απο τον πανιωνιο. η βουλιαγμενη νομιζω οτι εχει ξεπερασει φετος τον εαυτο της.
pepito
 
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2011 12:28 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Κυρ Μάιος 22, 2011 12:43 am

Γενικώς έγιναν πολύ ωραία παιχνίδια στη σειρά αυτή και είναι καλό για το άθλημα που όλα είχαν τηλεοπτική μετάδοση.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό fotis2310 » Κυρ Μάιος 22, 2011 2:49 pm

… να κάνω και γω ΤΗΝ Εξωαθλητική ΜΟΥ Ερώτηση ???

Αν γνωρίζει κανείς σας !!!

Η Ν.Ε.Τ. ‘’πουλάει’’ τηλεοπτικό χρόνο ??? ώστε μελλοντικά να βγούν και οι άλλες ομάδες ωφελημένες από την ‘’έλευση’’ χορηγών / υποστηρικτών ??? Ή τζάμπα καίει η λάμπα :roll:
Άβαταρ μέλους
fotis2310
 
Δημοσιεύσεις: 1667
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:03 pm
Τοποθεσία: Gr. Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό GeorgeM » Κυρ Μάιος 22, 2011 3:48 pm

fotis2310 έγραψε:
Η Ν.Ε.Τ. ‘’πουλάει’’ τηλεοπτικό χρόνο ??? ώστε μελλοντικά να βγούν και οι άλλες ομάδες ωφελημένες από την ‘’έλευση’’ χορηγών / υποστηρικτών ??? Ή τζάμπα καίει η λάμπα :roll:


Μάλλον Φώτη, αφού έχει διαφημίσεις στα οκτάλεπτα. Συνενοούνται όμως φαντάζομαι οι διαφημιζόμενοι με την ΝΕΤ για τον διαφημιστικό χρόνο, δεν νομίζω ότι έχουν λόγο τα σωματεία. Αλλιώς μόνο από την εικόνα του αγώνα μπορεί να διαφημιστεί ο χορηγός του σωματείου. Επίσης δεν νομίζω ότι παίρνουν λεφτά οι ομάδες για τις μεταδόσεις ή η ΚΟΕ. Διορθώστε με αν κάνω λάθος...
GeorgeM
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2009 11:25 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Κυρ Μάιος 22, 2011 9:02 pm

Παιδιά εγώ δυστυχώς θα διαφωνήσω σε ότι έχει να κάνει με την ποιότητα των αγώνων στο ζευγάρι Βουλιαγμένη - Πανιώνιος.

Με εξαίρεση το πρώτο ματς γενικά είδαμε κατά τη γνώμη μου πολύ κακό πόλο.

Ειδικά το τελευταίο παιχνίδι στη Βουλιαγμένη είχε πάρα πολλά λάθη, πολύ κακά σουτ και τραγικές και τις δύο ομάδες στον παίκτη παραπάνω. Δεν είδαμε μία έξυπνη πάσα, μία σωστή ομαδική ενέργεια στην επίθεση ή έστω μία σπουδαία απόκρουση από τους τερματοφύλακες.
Σε ότι έχει να κάνει με τη Βουλιαγμένη είναι κάπου αναμενόμενο καθώς τα παιδιά έχουν υπερβάλλει εαυτό με τη συμετοχή τους στον τελικό και αν συνυπολογίσουμε και το άγχος, ήταν φυσιολογικό να μη δούμε κάτι το εξαιρετικό.

Η εικόνα του Πανιωνίου νομίζω πως ήταν η μεγαλύτερη αρνητική έκπληξη, καθώς και στα τρία παιχνίδια κατά τη γνώμη μου δεν μπορούσε να κερδίσει μία ομάδα που απλά κατάφερνε να μην παίζει χειρότερα από αυτόν.

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν γράφω αυτά επ' ουδενί για να μειώσω τις νίκες της Βουλιαγμένης που ήταν πανάξιες και κόντρα στους διαιτητές αρκετές φορές.
Απλά σαν άνθρωπος του χώρου παρακολουθώντας παιχνίδια όπως το προχθεσινό απογοητεύομαι, καθώς αναπόφευκτα γίνεται η σύγκριση στο μυαλό μου με άλλες όχι τόσο μακρινές εποχές που τα πράγματα ήταν αρκετά διαφορετικά.

Για μένα βλέποντας παιχνίδια και στις δύο σειρές των ημιτελικών αποκρυσταλλώθηκε στο μυαλό μου αυτό που τόσο καιρό όλοι μας νομίζω κάπου διαισθανόμαστε και δεν είναι άλλο απ'το συμπέρασμα ότι το επίπεδο του πρωταθλήματός μας έχει πέσει αρκετά και ότι χρειάζεται αρκετή δουλειά για να γυρίσουμε ξανά εκεί που είμασταν.

Η Βουλιαγμένη αν μη τι άλλο με τον τρόπο που δουλεύει βρίσκεται προς αυτήν την κατεύθυνση. Φοβάμαι όμως ότι αυτή τη στιγμή δύσκολα μπορούμε να πούμε το ίδιο και για τους υπόλοιπους...
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό GeorgeM » Κυρ Μάιος 22, 2011 10:26 pm

waterboys έγραψε:Παιδιά εγώ δυστυχώς θα διαφωνήσω σε ότι έχει να κάνει με την ποιότητα των αγώνων στο ζευγάρι Βουλιαγμένη - Πανιώνιος.

Με εξαίρεση το πρώτο ματς γενικά είδαμε κατά τη γνώμη μου πολύ κακό πόλο.

Ειδικά το τελευταίο παιχνίδι στη Βουλιαγμένη είχε πάρα πολλά λάθη, πολύ κακά σουτ και τραγικές και τις δύο ομάδες στον παίκτη παραπάνω. Δεν είδαμε μία έξυπνη πάσα, μία σωστή ομαδική ενέργεια στην επίθεση ή έστω μία σπουδαία απόκρουση από τους τερματοφύλακες.
Σε ότι έχει να κάνει με τη Βουλιαγμένη είναι κάπου αναμενόμενο καθώς τα παιδιά έχουν υπερβάλλει εαυτό με τη συμετοχή τους στον τελικό και αν συνυπολογίσουμε και το άγχος, ήταν φυσιολογικό να μη δούμε κάτι το εξαιρετικό.

Η εικόνα του Πανιωνίου νομίζω πως ήταν η μεγαλύτερη αρνητική έκπληξη, καθώς και στα τρία παιχνίδια κατά τη γνώμη μου δεν μπορούσε να κερδίσει μία ομάδα που απλά κατάφερνε να μην παίζει χειρότερα από αυτόν.

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν γράφω αυτά επ' ουδενί για να μειώσω τις νίκες της Βουλιαγμένης που ήταν πανάξιες και κόντρα στους διαιτητές αρκετές φορές.
Απλά σαν άνθρωπος του χώρου παρακολουθώντας παιχνίδια όπως το προχθεσινό απογοητεύομαι, καθώς αναπόφευκτα γίνεται η σύγκριση στο μυαλό μου με άλλες όχι τόσο μακρινές εποχές που τα πράγματα ήταν αρκετά διαφορετικά.

Για μένα βλέποντας παιχνίδια και στις δύο σειρές των ημιτελικών αποκρυσταλλώθηκε στο μυαλό μου αυτό που τόσο καιρό όλοι μας νομίζω κάπου διαισθανόμαστε και δεν είναι άλλο απ'το συμπέρασμα ότι το επίπεδο του πρωταθλήματός μας έχει πέσει αρκετά και ότι χρειάζεται αρκετή δουλειά για να γυρίσουμε ξανά εκεί που είμασταν.

Η Βουλιαγμένη αν μη τι άλλο με τον τρόπο που δουλεύει βρίσκεται προς αυτήν την κατεύθυνση. Φοβάμαι όμως ότι αυτή τη στιγμή δύσκολα μπορούμε να πούμε το ίδιο και για τους υπόλοιπους...



Η θέση μου είναι λεπτή σε ότι αφορά συγκρίσεις με το παρελθόν κι εξάλλου δεν είμαι πεπεισμένος ότι στο παρελθόν βλέπαμε καλύτερο πόλο. Τα 3 παιχνίδια ήταν όμως συναρπαστικά και με πάθος κι ας μην ήταν πολύ θεαματικά. Οι καλές φάσεις (π.χ. σουτ, αποκρούσεις) μπορεί να μην ήταν πολλές αλλά δεν έλειψαν κιόλας. Εκτός των άλλων νομίζω ότι οι προσωπικές ενέργειες γενικά λιγοστεύουν γιατί το παιχνίδι έχει πάει πολύ στη δύναμη, δίνοντας αβαντάζ στους αμυντικούς που μπορούν να "κλειδώνουν" τους επιθετικούς με την ανοχή των διαιτητών.
GeorgeM
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2009 11:25 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Μάιος 23, 2011 12:02 am

GeorgeM έγραψε:Μάλλον Φώτη, αφού έχει διαφημίσεις στα οκτάλεπτα. Συνενοούνται όμως φαντάζομαι οι διαφημιζόμενοι με την ΝΕΤ για τον διαφημιστικό χρόνο, δεν νομίζω ότι έχουν λόγο τα σωματεία. Αλλιώς μόνο από την εικόνα του αγώνα μπορεί να διαφημιστεί ο χορηγός του σωματείου. Επίσης δεν νομίζω ότι παίρνουν λεφτά οι ομάδες για τις μεταδόσεις ή η ΚΟΕ. Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Αυτή ακριβώς είναι η εικόνα που έχω κι εγώ για το θέμα. Εδώ που τα λέμε είναι κομματάκι δύσκολο να έχεις και απαιτήσεις τη στιγμή που παρακαλάς για να έχεις τηλεοπτική κάλυψη. Είναι ένα από τα πολλά που χρειάζεται να γίνουν, σε συνάρτηση βέβαια και με αυτά που είπε ο waterboys.

Από την άλλη δε συμμερίζομαι αυτό που λένε οι περισσότεροι, ότι δηλαδή το πόλο πεθαίνει. Τουλάχιστον όχι όσο παραμένει στο Ολυμπιακό πρόγραμμα.

Ευελπιστώ ότι οι αμφίρροποι αγώνες θα τραβήξουν το ενδιαφέρον του κοινού και, χρόνο με το χρόνο, θα κρατούν τον κόσμο στην κερκίδα και κάποιο κανάλι με ευχαρίστηση κοντά στο πρωτάθλημα.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό waterboys » Δευτ Μάιος 23, 2011 2:30 am

GeorgeM έγραψε:

Η θέση μου είναι λεπτή σε ότι αφορά συγκρίσεις με το παρελθόν κι εξάλλου δεν είμαι πεπεισμένος ότι στο παρελθόν βλέπαμε καλύτερο πόλο. Τα 3 παιχνίδια ήταν όμως συναρπαστικά και με πάθος κι ας μην ήταν πολύ θεαματικά. Οι καλές φάσεις (π.χ. σουτ, αποκρούσεις) μπορεί να μην ήταν πολλές αλλά δεν έλειψαν κιόλας. Εκτός των άλλων νομίζω ότι οι προσωπικές ενέργειες γενικά λιγοστεύουν γιατί το παιχνίδι έχει πάει πολύ στη δύναμη, δίνοντας αβαντάζ στους αμυντικούς που μπορούν να "κλειδώνουν" τους επιθετικούς με την ανοχή των διαιτητών.


GeorgeM γενικά πιστεύω πως η θέση όλων μας ή έστω των περισσοτέρων φαντάζομαι εδώ μέσα είναι λίγο "λεπτή" όταν καλούμαστε να σχολιάσουμε τις απόψεις σου...

Θα ήθελα πάραυτα με κάθε σεβασμό να επισημάνω τα εξής:

Αναμφισβήτητα αυτό που ανέφερες σχετικά με τους διαιτητές και την ανοχή στο σκληρό παιχνίδι αποτελεί ένα "αγκάθι" στην εξέλιξη του αθλήματος όπως αυτή αποτυπώνεται σε παγκόσμιο επίπεδο.

Τώρα σε ότι έχει να κάνει με τα δικά μας παιχνίδια εδώ πέρα, δε νομίζω ότι η δύναμη στα μαρκαρίσματα ήταν ο λόγος του κακού θεάματος που τουλάχιστον εγώ είδα. Δεν μπορεί εξάλλου η Βουλιαγμένη να παίξει άμυνα βασισμένη στη δύναμη καθώς έχει αρκετούς ελαφρείς παίκτες. Γι'αυτό και σε όλα τα παιχνίδια παίζει κατά κύριο λόγο ζώνη. Ο Πανιώνιος λόγω φιλοσοφίας του προπονητή του παίζει πιο δυνατά στην άμυνα, αλλά κι αυτός νομίζω υστερεί φανερά σε φυσική κατάσταση για να έχει διάρκεια στο δυνατό παιχνίδι.
Θα αναφέρω κάποια πράγματα που εμένα με κούρασαν βλέποντας τα παιχνίδια.
Και οι δύο ομάδες είχαν συνολικό ποσοστό γύρω στο 10% με 15% επιτυχία στον παίκτη παραπάνω.
Είδαμε συνολικά πάρα μα πάρα πολλές φορές τη μπάλα να πέφτει στο νερό, τόσο στα παραπάνω όσο και στα ίσια.
Είδαμε πολλές λάθος πάσες.
Είδαμε πολλά σουτ να πετυχαίνουν τους τερματοφύλακες ή να αποκρούονται με τα δύο χέρια.
Και το χειρότερο είδαμε τουλάχιστον πέντε φορές παίκτες να είναι μόνοι τους μπροστά στο τέρμα έτοιμοι να σκοράρουν και να προτιμάνε να γυρίσουν τη μπάλα για να μην πάρουν την ευθύνη του σουτ.
Δεν είναι εικόνα ημιτελικών playoff αυτή, που υποτίθεται ότι αγωνίζονται οι καλύτεροι.
Νομίζω πως όσοι είδαν τα παιχνίδια μπορούν σίγουρα να θυμηθούν πολλά απ'όσα λέω. Εμεινε σε κανέναν από εμάς κάποια φάση στο μυαλό από τα παιχνίδια που παρακολουθήσαμε; Θυμόμαστε κάποια τρομερή επιθετική ενέργεια που να προκάλεσε θαυμασμό; Υπήρχε κάποιος ιδιαίτερα διακριθέντας; Εγώ ειλικρινά πέρα από ένα γυριστό γκολ που έβαλε ο Μουρίκης στο πρώτο παιχνίδι κι άλλο ένα ανάποδο βόλεϋ του Βουλγαράκη προχθές, δε θυμάμαι κανένα άλλο από τα γκολ που μπήκαν κι έχουν περάσει μόλις λίγες μέρες.

(Δε χρειάζεται καν να αναφέρω πόσα γκολ ή επιθετικές ενέργειες του GeorgeM κι αρκετών άλλων συνομήλικων αλλά και νεότερων του θυμάμαι κι ας έχουν περάσει δέκα χρόνια και βάλε).

Τι θέλω λοιπόν να πω.
Έχουμε κάνει κοιλιά σαν Ελλάδα αυτό είναι αναμφισβήτητο και αποτυπώνεται και στα αποτελέσματα της εθνικής ομάδας ή και των συλλόγων στην Ευρώπη.
Δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία των παικτών λόγω των γνωστών προβλημάτων αγωνίζεται χωρίς προπόνηση. Όποιος έχει παίξει λίγο πόλο καταλαβαίνει τι σημαίνει η έλλειψη εξοικίωσης με το νερό και το πόσο πίσω μένεις αν δεν κάνεις προπόνηση. Η Βουλιαγμένη αποτελεί φωτεινή εξαίρεση και γι'αυτό επιβραβεύτηκε σε αυτό το πρωτάθλημα χωρίς να έχει κατά τη γνώμη μου μεγάλο ταλέντο σαν ομάδα. Είναι όμως η μόνη ομάδα που δεν ακολουθεί τη συνταγή περικοπής των προπονήσεων κι άγιος ο Θεός.

Επαναλαμβάνω λοιπόν αν δεν στρώσουμε κάτω κώλο να δουλέψουμε, αν δεν αντιμετωπίσουμε άμεσα τα προβλήματα που ταλανίζουν το χώρο, θα ξυπνήσουμε μια μέρα και θα παίζουμε ντέρμπι με τις Γαλλίες και τις Ολλανδίες για να προκριθούμε στα Ευρωπαϊκά όπως κάποτε όταν ξεκινούσε την καρριέρα του ο GeorgeM. Εγώ από τα playoff μέχρι τώρα μόνο προβληματισμό έχω εισπράξει.
Αναρωτιέμαι τα σκέφτεται κανένας άλλος αυτά;
Κι αναφέρομαι στην ομοσπονδία που φέτος μείωσε τα playoff κι έστειλε το 70% των παικτών για διακοπές απ'το Μάρτιο, ενώ προχώρησε στην παγκόσμια πρωτοτυπία όλων των αθλημάτων όλων των εποχών, να διακόψει τους τελικούς μετά από τα δύο πρώτα παιχνίδια, για να παρεμβάλλει το final four του κυπέλλου. Εύγε!
Άβαταρ μέλους
waterboys
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 3:30 am

Δημοσίευσηαπό eforos » Δευτ Μάιος 23, 2011 7:22 am

Επιτελους μπραβο νικησε η δουλεια και το παθος για το αθλημα και οχι το παπατζιλικη που πουλανε καπιοι τοσα χρονια και δεν ενοω τονΠΓΣΣ ουτε τον κυριο βολτυρακη :?
eforos
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 21, 2010 8:41 am

Δημοσίευσηαπό GeorgeM » Δευτ Μάιος 23, 2011 8:42 am

waterboys έγραψε:
GeorgeM έγραψε:

Η θέση μου είναι λεπτή σε ότι αφορά συγκρίσεις με το παρελθόν κι εξάλλου δεν είμαι πεπεισμένος ότι στο παρελθόν βλέπαμε καλύτερο πόλο. Τα 3 παιχνίδια ήταν όμως συναρπαστικά και με πάθος κι ας μην ήταν πολύ θεαματικά. Οι καλές φάσεις (π.χ. σουτ, αποκρούσεις) μπορεί να μην ήταν πολλές αλλά δεν έλειψαν κιόλας. Εκτός των άλλων νομίζω ότι οι προσωπικές ενέργειες γενικά λιγοστεύουν γιατί το παιχνίδι έχει πάει πολύ στη δύναμη, δίνοντας αβαντάζ στους αμυντικούς που μπορούν να "κλειδώνουν" τους επιθετικούς με την ανοχή των διαιτητών.


GeorgeM γενικά πιστεύω πως η θέση όλων μας ή έστω των περισσοτέρων φαντάζομαι εδώ μέσα είναι λίγο "λεπτή" όταν καλούμαστε να σχολιάσουμε τις απόψεις σου...

Θα ήθελα πάραυτα με κάθε σεβασμό να επισημάνω τα εξής:

Αναμφισβήτητα αυτό που ανέφερες σχετικά με τους διαιτητές και την ανοχή στο σκληρό παιχνίδι αποτελεί ένα "αγκάθι" στην εξέλιξη του αθλήματος όπως αυτή αποτυπώνεται σε παγκόσμιο επίπεδο.

Τώρα σε ότι έχει να κάνει με τα δικά μας παιχνίδια εδώ πέρα, δε νομίζω ότι η δύναμη στα μαρκαρίσματα ήταν ο λόγος του κακού θεάματος που τουλάχιστον εγώ είδα. Δεν μπορεί εξάλλου η Βουλιαγμένη να παίξει άμυνα βασισμένη στη δύναμη καθώς έχει αρκετούς ελαφρείς παίκτες. Γι'αυτό και σε όλα τα παιχνίδια παίζει κατά κύριο λόγο ζώνη. Ο Πανιώνιος λόγω φιλοσοφίας του προπονητή του παίζει πιο δυνατά στην άμυνα, αλλά κι αυτός νομίζω υστερεί φανερά σε φυσική κατάσταση για να έχει διάρκεια στο δυνατό παιχνίδι.
Θα αναφέρω κάποια πράγματα που εμένα με κούρασαν βλέποντας τα παιχνίδια.
Και οι δύο ομάδες είχαν συνολικό ποσοστό γύρω στο 10% με 15% επιτυχία στον παίκτη παραπάνω.
Είδαμε συνολικά πάρα μα πάρα πολλές φορές τη μπάλα να πέφτει στο νερό, τόσο στα παραπάνω όσο και στα ίσια.
Είδαμε πολλές λάθος πάσες.
Είδαμε πολλά σουτ να πετυχαίνουν τους τερματοφύλακες ή να αποκρούονται με τα δύο χέρια.
Και το χειρότερο είδαμε τουλάχιστον πέντε φορές παίκτες να είναι μόνοι τους μπροστά στο τέρμα έτοιμοι να σκοράρουν και να προτιμάνε να γυρίσουν τη μπάλα για να μην πάρουν την ευθύνη του σουτ.
Δεν είναι εικόνα ημιτελικών playoff αυτή, που υποτίθεται ότι αγωνίζονται οι καλύτεροι.
Νομίζω πως όσοι είδαν τα παιχνίδια μπορούν σίγουρα να θυμηθούν πολλά απ'όσα λέω. Εμεινε σε κανέναν από εμάς κάποια φάση στο μυαλό από τα παιχνίδια που παρακολουθήσαμε; Θυμόμαστε κάποια τρομερή επιθετική ενέργεια που να προκάλεσε θαυμασμό; Υπήρχε κάποιος ιδιαίτερα διακριθέντας; Εγώ ειλικρινά πέρα από ένα γυριστό γκολ που έβαλε ο Μουρίκης στο πρώτο παιχνίδι κι άλλο ένα ανάποδο βόλεϋ του Βουλγαράκη προχθές, δε θυμάμαι κανένα άλλο από τα γκολ που μπήκαν κι έχουν περάσει μόλις λίγες μέρες.

(Δε χρειάζεται καν να αναφέρω πόσα γκολ ή επιθετικές ενέργειες του GeorgeM κι αρκετών άλλων συνομήλικων αλλά και νεότερων του θυμάμαι κι ας έχουν περάσει δέκα χρόνια και βάλε).

Τι θέλω λοιπόν να πω.
Έχουμε κάνει κοιλιά σαν Ελλάδα αυτό είναι αναμφισβήτητο και αποτυπώνεται και στα αποτελέσματα της εθνικής ομάδας ή και των συλλόγων στην Ευρώπη.
Δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία των παικτών λόγω των γνωστών προβλημάτων αγωνίζεται χωρίς προπόνηση. Όποιος έχει παίξει λίγο πόλο καταλαβαίνει τι σημαίνει η έλλειψη εξοικίωσης με το νερό και το πόσο πίσω μένεις αν δεν κάνεις προπόνηση. Η Βουλιαγμένη αποτελεί φωτεινή εξαίρεση και γι'αυτό επιβραβεύτηκε σε αυτό το πρωτάθλημα χωρίς να έχει κατά τη γνώμη μου μεγάλο ταλέντο σαν ομάδα. Είναι όμως η μόνη ομάδα που δεν ακολουθεί τη συνταγή περικοπής των προπονήσεων κι άγιος ο Θεός.

Επαναλαμβάνω λοιπόν αν δεν στρώσουμε κάτω κώλο να δουλέψουμε, αν δεν αντιμετωπίσουμε άμεσα τα προβλήματα που ταλανίζουν το χώρο, θα ξυπνήσουμε μια μέρα και θα παίζουμε ντέρμπι με τις Γαλλίες και τις Ολλανδίες για να προκριθούμε στα Ευρωπαϊκά όπως κάποτε όταν ξεκινούσε την καρριέρα του ο GeorgeM. Εγώ από τα playoff μέχρι τώρα μόνο προβληματισμό έχω εισπράξει.
Αναρωτιέμαι τα σκέφτεται κανένας άλλος αυτά;
Κι αναφέρομαι στην ομοσπονδία που φέτος μείωσε τα playoff κι έστειλε το 70% των παικτών για διακοπές απ'το Μάρτιο, ενώ προχώρησε στην παγκόσμια πρωτοτυπία όλων των αθλημάτων όλων των εποχών, να διακόψει τους τελικούς μετά από τα δύο πρώτα παιχνίδια, για να παρεμβάλλει το final four του κυπέλλου. Εύγε!


Δύσκολο να διαφωνήσει κανείς. Εγώ πάντως θέλω να βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο κι όχι μισοάδειο. Δηλαδή ότι η κρίση είναι μια ευκαιρία κυρίως για να εμφανιστεί νέο αίμα όπως έγινε με τους Σέρβους. Η δουλειά είναι βέβαια η απαραίτητη προϋπόθεση όπως παντού. Όποιος δουλεύει και κουράζεται δεν είναι κορόϊδο όπως αφήνεται να εννοηθεί στην κοινωνία μας. Αργά ή γρήγορα θα ανταμοιφθεί. Και νομίζω ότι θα βρεθούν τέτοια παιδιά στο χώρο μας
GeorgeM
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2009 11:25 pm

Δημοσίευσηαπό eforos » Δευτ Μάιος 23, 2011 9:35 am

Επιτελους ομως καποιος να πει την αληθεια :shock: Αρκετα τοσα χρονια
με τα δωδεκα ευαγγελια γαπη για την ομαδα και οχι μονο τα φραγκα :lol:
eforos
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 21, 2010 8:41 am

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Δευτ Μάιος 23, 2011 4:23 pm

GeorgeM + waterboys

ουσιαστικά δεν μπορώ να συμφωνήσω με τα περισσότερα ειδικά του δεύτερου φίλου, όμως νομίζω πως για την συγκεκριμένη σειρά το μεγαλύτερο κέρδος και εκεί που βασικά κρίθηκε η πρόκριση, ήταν η αντίδραση του ΝΟΒ όταν έμεινα με παίκτη λιγότερο στο 1ο παιχνίδι.

Εκεί που οι νεαροί παίκτες της έβαλαν 2 τέρματα από απίθανες θέσεις(με ευθύνη του τερματοφύλακα του Πανιωνίου που του κόστισε και την αλλαγή στο 4ο 8λεπτο).

Στην συνέχεια ο Πανιώνιος δεν πίστεψε ή "φοβήθηκε" να κερδίσει το 2ο παιχνίδι(που κατέληξε σε "νικη" στα πέναλτυ) και τέλος στο τελευταίο παιχνίδι είδαμε ένα "φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη" με αποτέλεσμα να δούμε πολλά λάθη, με ευτυχώς καλή διαιτησία.
Μάλιστα για τον Πανιώνιο η επίτευξη 3(ουσιαστικά) τερμάτων, αφού το τελευταίο απλά μείωσε 5" πριν τη λήξη στο τελικό 6-4 για τον ΝΟΒ, όπου το 1 ήταν με πέναλτυ και τα άλλα 2 με Π+ το ένα μάλιστα με δεύτερη προσπάθεια, δείχνει και την ψυχολογία της ομάδας στην σειρά...

Αυτά τα λίγα(...) και συγχαρητήρια στον ΝΟΒ, που το άξιζε, αφού ουσιαστικά δεν ηττήθηκε...
Ελπίζω να δούμε ελεύθερο πόλο στους τελικούς, αφού η Βουλιαγμένη δεν έχει τίποτα να χάσει και ο Ολυμπιακός δεν θα έχει και τόσο άγχος όσο αν είχε να αντιμετωπίσει τους πιο έμπειρους παίκτες του Πανιώνιου.
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο Ειδήσεις από τα πρωταθληματα Α1 κατηγορίας παλαιότερων ετών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron