Ν.Ο. Αργοστολίου 2013 - 2014

Ειδήσεις από τα πρωταθληματα Α1 κατηγορίας παλαιότερων ετών

Ν.Ο. Αργοστολίου 2013 - 2014

Δημοσίευσηαπό Waterpolistas » Τρί Αύγ 20, 2013 3:04 pm

Τα νέα, οι μεταγραφές και το ρόστερ της ομάδας για τη νέα σεζόν!!
Άβαταρ μέλους
Waterpolistas
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 15, 2011 11:35 am

Re: Ν.Ο. Αργοστολίου 2013 - 2014

Δημοσίευσηαπό Waterpolistas » Σάβ Αύγ 24, 2013 5:28 pm

Ήρθαν:

Έφυγαν: Ε. Δουδέσης (Ολλανδία), Μπουρνάζος (Νηρέας Λαμίας), Κατσιγιάννης (Νηρέας Λαμίας), Χαραλαμπόπουλος (Γλυφάδα), Σαλάχας (Εθνικός), Πλατίδης (Γλυφάδα), Π. Δουδέσης, Παπαδόπουλος (Γλυφάδα), Μητρόπουλος (Καλαμάκι)
Άβαταρ μέλους
Waterpolistas
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 15, 2011 11:35 am

Re: Ν.Ο. Αργοστολίου 2013 - 2014

Δημοσίευσηαπό statler » Τρί Σεπ 03, 2013 4:56 pm

και ποιος θα παίξει; εγώ;
Άβαταρ μέλους
statler
 
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Τετ Ιουν 13, 2007 2:15 pm

Re: Ν.Ο. Αργοστολίου 2013 - 2014

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Τετ Σεπ 04, 2013 9:56 am

Ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί καμιά συνεργασία με παίκτη για την ομάδα του Αργοστολίου. Προς το παρόν ακόμα ακούγονται φήμες για συγχώνευση με άλλο σωματείο (από Α2)...
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Re: Ν.Ο. Αργοστολίου 2013 - 2014

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Τετ Σεπ 04, 2013 10:05 am

Μάκης Κοσμάτος: «Η κοινωνία γνωρίζει πολύ καλά τον καθένα από μας και τα αποτελέσματα αυτής της προσπάθειας είναι εδώ και φωνάζουν από μόνα τους»
Συνέντευξη στον Ξενοφώντα Ευαγγελάτο

Θέμα των ημερών έχει γίνει ο ΝΟΑ και πρόσωπο των ημερών έχει γίνει το μέλος της Επιτροπής Υδατοσφαίρισης του ΝΟΑ, ο Μάκης Κοσμάτος. Ο κ. Κοσμάτος, με μια απλή και λυτή δήλωσή του ανέφερε ότι αποχωρεί από την Επιτροπή και εμείς δεν είχαμε κάτι άλλο να κάνουμε από το να μιλήσουμε μαζί του.

-Πείτε μας δύο λόγια για τη ξαφνική αποχώρηση σας από τα διοικητικά του τμήματος υδατοσφαίρισης του ΝΟΑ…

«Για το πολύ τον κόσμο σίγουρα ήταν κάτι ξαφνικό. Για μένα όμως ήταν μια απόφαση εντελώς συνειδητή και ώριμη που πάρθηκε με πολύ κόπο και σκέψη. Ήταν η πρώτη φορά σε όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με την ομάδα που η απόφασή μου για τη συνέχιση της ενασχόλησης μου με αυτή είχε γνώμονα τη λογική και όχι το συναίσθημα. Πλέον, οι επαγγελματικές μου υποχρεώσεις πρέπει να μπουν σε προτεραιότητα γιατί οι εποχές είναι πολύ δύσκολες πια και ο καιρός που είχα το περιθώριο να τις βάζω σε δεύτερη μοίρα για χάρη της ομάδας έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Και φυσικά δεν υπάρχει κάποιος που να χορηγεί εμένα για να μπορώ να βάζω χρήματα στην ομάδα όπως έκανα μέχρι τώρα. Τα χρήματα που έχω βάλει είναι από προσωπικές θυσίες και κόπους και που φυσικά δεν έχω μετανιώσει ούτε στιγμή, μια και έκανα κάτι για την ομάδα που αγάπησα, αλλά και για το τόπο και τη νεολαία του νησιού, έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω. Και ούτε βέβαια η ομάδα μας ήταν ένας σύλλογος-κομήτης που περιόδευε στα γύρω χωριά και στα γύρω νησιά και φτιάχτηκε για να παίρνει επιχορηγήσεις από ιδρύματα και οργανισμούς όπως έχουμε συναντήσει κατά καιρούς στο παρελθόν στη Κεφαλονιά. Το να φτιαχτεί μια τέτοια ομάδα και να φτάσει εκεί που έφτασε δεν ήταν εύκολη υπόθεση και όλα οφείλονται στη κοινωνία της Κεφαλονιάς, στον απλό κόσμο, που έδωσε από το υστέρημά του για να μπορεί να χαίρεται και να βλέπει αυτή την ομάδα».
kosmatos-fontas

-Ποιες είναι οι σχέσεις με το πρόεδρο του ΝΟΑ και γενικά τον Όμιλο;

«Οι σχέσεις με το πρόεδρο είναι άριστες. Ο Λούκας Νιφοράτος είναι το έμβλημα του Ναυταθλητισμού στη Κεφαλονιά. Χωρίς αυτόν εμείς δε θα είχαμε κάνει τίποτε. Το ισχυρό όνομα του ΝΟΑ, το οποίο δεσπόζει στην ναυταθλητική ιστορία της Ελλάδος και δημιουργήθηκε χάρη σε αυτόν ήταν το εφαλτήριο για μας και ένα πολύ ισχυρό όπλο στα χέρια μας για να πάμε ένα βήμα παραπάνω και να το δοξάσουμε μέσα από την ομάδα της υδατοσφαίρισης σε όλη την Ελλάδα. Επίσης, ευχαριστώ όλα τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου που συνεργάστηκα όλα αυτά τα χρόνια για τη συμπαράσταση που μας έδειξαν, αλλά και για την εμπιστοσύνη τους. Ελπίζω να τους δικαιώσαμε και σίγουρα δεν τους εκθέσαμε ούτε μια στιγμή, μια και όλες μας οι προτάσεις (μη ξεχνάμε ήταν συμβουλευτικός ο ρόλος μας) εγκρίνονταν στα πλαίσια μιας συνετής, με μέτρο και μακριά από… βοναπαρτισμούς διοίκησης από πλευράς Ομίλου. Θέλω να πω ότι εξακολουθώ να είμαι παιδί του ΝΟΑ, αυτό δεν αλλάζει ποτέ, αποχωρώ απλά από το τμήμα υδατοσφαίρισης και την όποια μου ενασχόληση εκεί για προσωπικούς επαγγελματικούς λόγους, θα εξακολουθήσω να παρακολουθώ την πορεία του και θα χαίρομαι με τις επιτυχίες του σε όλα τα τμήματα».
-Κάποιοι θα πουν ότι αφήνετε την ομάδα στα κρύα του λουτρού και εγκαταλείπετε το καράβι στα δύσκολα…
«Εδώ θα διαφωνήσω. Δύσκολα ήταν στην αρχή, τότε που σηκώναμε το τηλέφωνο να μιλήσουμε με αθλητές και προπονητές και έτρεμε το χέρι μας, τότε που προσπαθούσαμε να γνωρίσουμε την Ομοσπονδία και τους ανθρώπους της, τότε πού ψάχναμε στη τοπική κοινωνία για χορηγίες για μια ομάδα… φάντασμα, όπως την είχαν αποκαλέσει που δεν έπαιζε ούτε καν στη πόλη μας. Τώρα η ομάδα είναι στο απόγειο της δόξας της, ο σεβασμός έχει κερδηθεί σε όλο τον αθλητικό χώρο, οι αθλητές παρακαλάνε να έρθουν στο Αργοστόλι και η δυνατότητα μέχρι πρότινος συμμετοχής σε ευρωπαϊκή διοργάνωση άνοιγε αρκετές πόρτες για χορηγίες. Ελπίζω αυτά τα πλεονεκτήματα να τα εκμεταλλευτούν οι συνεχιστές αυτής της προσπάθειας και να δημιουργήσουν και ακόμη παραπάνω. Εμείς δεν φοβηθήκαμε ποτέ τη δυσκολία και τα προβλήματα, άλλωστε η διαδρομή αυτή είχε μόνο τέτοια, αλλά κάποια στιγμή οι ανάγκες της ζωής και οι προτεραιότητες που αλλάζουν σε αναγκάζουν να πάρεις δύσκολες αποφάσεις».

-Πως γίνεται μια ομάδα που έχει πετύχει όλους τους στόχους της και με το παραπάνω και έχει φτάσει τόσο ψηλά να μην μπορεί να βρει ανθρώπους να τη πλαισιώσουν;

«Αυτό είναι και το δικό μου ερώτημα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Εγώ περίμενα μια προσπάθεια που ξεκίνησε από 3-4 ανθρώπους με συνεχώς ανοδική πορεία να πλαισιώνεται διαρκώς από νέα άτομα (έτσι θα ήταν και πιο ανώδυνη η αποχώρηση των παλαιότερων) και όχι να καταλήξουμε μετά από όλο αυτό το θρίαμβο μόνο δύο άνθρωποι (αναφέρομαι και στον Άγγελο Πανταζάτο) κουρασμένοι, απογοητευμένοι και… ξεζουμισμένοι σε κάθε επίπεδο. Πραγματικά είναι ένα θέμα που πρέπει να το εξετάσουν στη Διοίκηση και ίσως να πρέπει να γίνουν λίγο πιο εξωστρεφείς γιατί αν επαναπαύεσαι σε κάποιος ανθρώπους που ξέρεις ότι θα κάνουν τη… λάντζα κάποια στιγμή και αυτοί θα εξαντληθούν, οπότε αρχίζουν τα προβλήματα».
-Ποια ήταν η αντιμετώπιση όλα αυτά τα χρόνια από τους επίσημους φορείς;
«Δύσκολή ερώτηση. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν δεν είσαι καθημερινά με ένα λιβανιστήρι να τους λιβανίζεις και να τους εκθειάζεις και να αναφέρεις τα ονόματά τους σχεδόν ισότιμα με αυτά των πραγματικών πρωταγωνιστών τότε έχεις χάσει το παιχνίδι. Και εγώ δυστυχώς… ξεχνάω να τους ευχαριστήσω όλους για αυτό και ίσως να μην είχαμε προτεραιότητα στα οφέλη από επιχορηγήσεις. Εκτός των άλλων αν σου δώσουν ποτέ κάτι έστω και ψίχουλα σε σχέση με αυτό που έχεις κάνει και σε σχέση με αυτά που δίνουν σε άλλους για να πηγαίνουν βόλτες και διακοπές και με αστική ευθύνη παρακαλώ, πρέπει να νιώθεις τόσο υποχρεωμένος λες και αυτά τα χρήματα δεν είναι των συμπολιτών μας, αλλά τα έδωσαν από τη τσέπη τους. Φυσικά υπάρχουν και κάποιες λαμπρές εξαιρέσεις μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια που στάθηκαν δίπλα μας και μας βοήθησαν όσο μπορούσαν. Ως αποζημίωση λοιπόν ευχαριστώ όλους τους τοπικούς άρχοντες και ειδικά αυτούς που μου έχουν κάνει παράπονα ότι δεν έχω αναφερθεί στο όνομά τους».

-Από ότι διαβάζουμε όλοι οι αθλητές της ομάδας έχουν συμφωνήσει με άλλα σωματεία. Έχετε μιλήσει μαζί τους;

«Αυτό διαβάζω και εγώ. Δεν ξέρω κάτι παραπάνω όμως πέραν από το ότι ενημέρωσα κάποια παιδιά ότι εγώ προσωπικά θα σταματήσω την ενασχόληση μου με την ομάδα. Τους ευχαριστώ για όλα και εύχομαι καλή συνέχεια στην καριέρα τους».
-Ως επίλογο στην κουβέντα μας έχετε να μας πείτε κάτι τελευταίο;
«Θέλω να ευχαριστήσω για όλα αυτά τα χρόνια το συνοδοιπόρο μου σε αυτή τη προσπάθεια, Άγγελο Πανταζάτο, που ειδικά τη φετινή χρονιά από ένα σημείο και μετά πήρε σχεδόν όλο το βάρος της προσπάθειας. Να ευχηθώ στην ομάδα να συνεχίσει στο δρόμο των επιτυχιών, καλό κουράγιο σε αυτούς που αναλαμβάνουν πλέον τα ηνία και μια παράκληση στους χορηγούς μας, που αφού τους ευχαριστήσω για όλα αυτά τα χρόνια για τη συμβολή τους στη πραγματοποίηση αυτού του άθλου, να συνεχίσουν να βοηθούν την ομάδα άσχετα αν συμμετέχουμε εμείς σε αυτήν. Τέλος, επειδή ξέρω ότι η λάσπη, η αμφισβήτηση, η ακύρωση και ο μηδενισμός όλης αυτής της προσπάθειας θα είναι πλέον σε ημερήσια διάταξη απλά τους ενημερώνω ότι η κοινωνία γνωρίζει πολύ καλά τον καθένα μας και τα αποτελέσματα αυτής της προσπάθειας είναι εδώ και φωνάζουν από μόνα τους. Εγώ αθόρυβα μπήκα και αθόρυβα αποχωρώ»
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Re: Ν.Ο. Αργοστολίου 2013 - 2014

Δημοσίευσηαπό statler » Τετ Σεπ 11, 2013 7:55 pm

Και κάπως έτσι τελειώνει η πορεία ενός ακόμη Συλλόγου στο χώρο της υδατοσφαίρισης. Η κάνουλα στέρεψε και ´το δρόμο προς τα κάτω τραβά´
Άβαταρ μέλους
statler
 
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Τετ Ιουν 13, 2007 2:15 pm

Re: Ν.Ο. Αργοστολίου 2013 - 2014

Δημοσίευσηαπό teo1977 » Παρ Σεπ 13, 2013 6:22 pm

Πηρε Λέντζο, Καστανάκη,Μεζίλη, Δουδέση,Δανούρδη,έμεινε ο Κατσιγιάννης,μάλλον Misic.
teo1977
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 5:39 pm

Re: Ν.Ο. Αργοστολίου 2013 - 2014

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Δευτ Σεπ 16, 2013 10:05 am

Προπονητής παρέμεινε ο Θεόδωρος Ανδρεάκος και από σήμερα Δευτέρα 16/9 αρχίζει η προετοιμασία της ομάδας (Αγ.Κοσμά).
Φήμες μιλάνε για Μπλάνη και Στελάτο αν τελικά βρεθεί χορηγός στην ομάδα.
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Re: Ν.Ο. Αργοστολίου 2013 - 2014

Δημοσίευσηαπό teo1977 » Πέμ Οκτ 17, 2013 4:20 pm

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ναυτικού Ομίλου Αργοστολίου, μετά από ορισμένα προβλήματα που ενέσκυψαν στο τμήμα υδατοσφαίρισης και τα οποία θεωρούμε ότι συμβαίνουν στην τριβή του χρόνου, σας κάνει γνωστό ότι με σκέψη και επιμονή για να διατηρηθεί η ιστορία και το κύρος του τμήματος, αποφάσισε να συνεχίσει τη συμπάρασταση στην ομάδα υδατοσφαίρισης , ώστε να παραμείνει στην Α1 Εθνική Κατηγορία και για τη φετινή αγωνιστική χρονιά.


Σε αυτό συνέβαλε και ο προπονητής της ομάδας κ. Ανδρεάκος Θεόδωρος ο οποίος συνέταξε την ομάδα.
Στις 14/10/2013 έγινε η κλήρωση του Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης 2013-2014 , όπου ο σύλλογος μας εκπροσωπήθηκε από τον Πρόεδρο κ. Νιφοράτο και η ομάδα μας αντιμετωπίζει στην 1η αγωνιστική 2/11/2013 στο Αργοστόλι , το Νηρέα Λαμίας, μια ομάδα μου μόλις ξεκινάει στην Α1.
Το πρόγραμμα της Α' Φάσης θα ανακοινωθεί με νέο δελτίο τύπου.

Ευχαριστούμε όλους τους αθλητές οι οποίοι προσφέρθηκαν να συμμετέχουν στην ομάδα μας κι εμείς υποσχόμεθα ότι θα προσπαθήσουμε να ανταποκριθούμε στις υποχρεώσεις μας.
Καλούμε όλους τους φίλους μας και τους φιλάθλους μας , οι οποίοι τα προηγούμενα χρόνια βρίσκονταν κοντά μας , που μας χειροκροτούσαν και μας εμψύχωναν κι εμείς τους προσφέραμε χαρά και υπερηφάνεια, να είναι πάλι κοντά μας. Καλούμε όλους τους χορηγούς να προσφέρουν ότι έχουν δυνατότητα, παρ' όλες τις δύσκολες οικονομικά καταστάσεις, να βοηθήσετε την ομάδα μας.


Το δυναμικό της ομάδας μας είναι:
Λέντζος Δημήτρης - Τερματοφύλακας
Ντότσικας Χρήστος – Τερματοφύλακας
Παπαδογιάννης Γιώργος – Τερματοφύλακας

Δουδέσης Πέτρος – Περιφερειακός
Τραυλός Παναγής – Περιφερειακός
Μεζίλης Γιώργος – Περιφερειακός
Δανδουρδής Μιχάλης – Περιφερειακός
Κωνσταντόπουλος Κώστας – Περιφερειακός
Μπελέρης Βύρωνας – Περιφερειακός
Κοψοκόλης Αλέξανδρος – Περιφερειακός
Φανός Ευστράτιος – Περιφερειακός
Κοκκίνης Άγγελος – Περιφερειακός

Κατσιγιάννης Γιώργος – Αμυντικός
Δαμδημόπουλος Αλέξης – Αμυντικός

Μπουρνάζος Κωννσταντίνος – Φουνταριστός
Καστανάκης Θεόδωρος – Φουνταριστός
Σφαντός Σπύρος – Φουνταριστός

Από το Δ.Σ. του Ν.Ο.Α.
teo1977
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 5:39 pm

Re: Ν.Ο. Αργοστολίου 2013 - 2014

Δημοσίευσηαπό statler » Παρ Οκτ 18, 2013 1:19 pm

βρέθηκε χορηγός τελικά;

βλέπω κάποια καινούργια ονόματα. μήπως κάποιος μπορεί να με φωτίσει και να μου πει από που προέρχονται οι καινούργιοι παίχτες της ομάδας;
Άβαταρ μέλους
statler
 
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Τετ Ιουν 13, 2007 2:15 pm

Re: Ν.Ο. Αργοστολίου 2013 - 2014

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Παρ Νοέμ 01, 2013 3:39 pm

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ

ΛΕΝΤΖΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (1979)

ΝΤΟΤΣΙΚΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (1984)

ΠΑΠΑΔΟΓΙΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1991)

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ

ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1979)

ΔΑΜΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΗΣ (1994)

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΙ

ΔΟΥΔΕΣΗΣ ΠΕΤΡΟΣ (1989)

ΤΡΑΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (1993)

ΜΕΖΙΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1988)

ΔΑΝΟΥΡΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ (1992)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (1990)

ΜΠΕΛΕΡΗΣ ΒΥΡΩΝ-ΣΤΑΥΡΟΣ (1991)

ΚΑΨΟΚΟΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (1978)

ΦΑΝΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ (1995)

ΚΟΚΚΙΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ-ΑΓΓΕΛΟΣ (1990)

ΜΑΤΑΡΑΓΚΑΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ (1985)

ΜΙΣΙΤΣ ΜΑΡΚΟ (1981)

ΦΟΥΝΤΑΡΙΣΤΟΙ

ΜΠΟΥΡΝΑΖΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (1983)

ΚΑΣΤΑΝΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (1992)

ΣΦΑΝΤΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ (1989)

Ήρθαν: Μίσιτς (Heybeliada), Φανός (ΝΟ Βουλιαγμένης), Καψοκόλης (Γλυφάδα), Σφαντός (Καλαμάκι), Δανουρδής (ΝΟ Πατρών), Παπαδογιάννης (ΝΟ Λάρισας), Ματαράγκας (Ηλιούπολη), Μπελέρης (ΚΟΠΙ), Λέντζος (Παναθηναϊκός), Κωνσταντόπουλος (Νηρέας Χαλανδρίου), Μεζίλης (ΝΑΟ Κέρκυρας), Κοκκίνης (Ολυμπιάδα Πετρούπολης), Καστανάκης (Νηρέας Γέρακα).

Έφυγαν: Ευάγγελος Δουδέσης, Σαλάχας, Τρίκας, Παπαδόπουλος, Πλατίδης, Στελλάτος, Δάνδολος, Μάναλης, Μητρόπουλος.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΑΝΔΡΕΑΚΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

ΒΟΗΘΟΣ: ΔΙΑΡΕΜΕΣ ΠΑΥΛΟΣ

ΕΦΟΡΟΣ: ΝΙΦΟΡΑΤΟΣ ΛΟΥΚΑΣ
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm


Επιστροφή στο Ειδήσεις από τα πρωταθληματα Α1 κατηγορίας παλαιότερων ετών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron