Εθνικός Πειραιώς 2006-07

Ειδήσεις από τα πρωταθληματα Α1 κατηγορίας παλαιότερων ετών

Εθνικός Πειραιώς 2006-07

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Πέμ Οκτ 19, 2006 10:38 am

Τα νέα της ομάδος του Εθνικού.
Τελευταία επεξεργασία από Lambros10 και Παρ Σεπ 14, 2007 4:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Παρ Νοέμ 03, 2006 1:08 am

ΕΘΝΙΚΟΣ

Ηρθαν: Χ. Αφρουδάκης (Ποσίλιπο), Σέφικ (Γιάντραν Χέρτζεκ Νόβι), Νόσεκ (Κάνσταντ), Καλακώνας (Πανιώνιος), Πολογεώργης (Π. Φάληρο)
Εφυγαν: Σμιθ (Μλάντοστ Ζάγκρεμπ), Καρούτζος (Βουλιαγμένη), Μπαριωτάκης (Ν.Ο. Λάρισας), Θ. Γαβαλάς (Π. Φάληρο)

Ρόστερ:
Τερματοφύλακες: Φίλιππος Καραμπέτσος (29), Ντένις Σέφικ, Σερβία (31), Παναγιώτης Λαουτάρης (20), Στέλιος Πολογεώργης (23).
Αμυντικοί: Δημήτρης Μάζης (30), Κώστας Κοκκινάκης (31). Περιφερειακοί: Φώτης Μπλάνης (26), Νίκος Στελάτος (28), Μάριος Χατζηκυριακάκης (22), Μανώλης Μυλωνάκης (21), Γιάννης Εμμανουηλίδης (20), Θοδωρής Καλακώνας (32), Χέικο Νόσεκ, Γερμανία (24), Χρήστος Αφρουδάκης (22).
Φουνταριστοί: Κώστας Δήμου (28), Αντώνης Βλοντάκης (31)

Δηλώσεις:
Μάκης Βολτυράκης (προπονητής): «Στόχος μας είναι να πάμε ακόμα καλύτερα από πέρσι, να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα ξανά και να γίνουμε πιο ανταγωνιστικοί στην Ευρώπη. Εύχομαι όλοι όσοι ασχολούνται με το πόλο να έχουν υγεία και να κερδίσει ο καλύτερος. Φαβορί για τον τίτλο είναι ο Εθνικός και ο Ολυμπιακός».

Κώστας Κοκκινάκης (αρχηγός): «Στόχος μας είναι να πάρουμε το πρωτάθλημα και το κύπελλο. Εύχομαι να γίνει ένα ποιοτικό πρωτάθλημα, να παιχτεί ωραίο πόλο και να έχουμε καλές διαιτησίες. Στον τελικό του πρωταθλήματος πιστεύω θα είναι ο Ολυμπιακός με τον Εθνικό. Δεν υπάρχει άλλο φαβορί. Εμείς οι δύο θα είμαστε και όποιος παίξει καλύτερα θα κερδίσει».
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Denis Sefik

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Τετ Δεκ 20, 2006 10:11 am

Τον απόλυτο εξευτελισμό έζησε πριν από λίγες μέρες ο τερματοφύλακας του Εθνικού, Ντένις Σέφικ, που τον ανάγκασε να αναθεωρήσει τις απόψεις του για την ελληνική φιλοξενία και να σκέφτεται ακόμη και την αποχώρησή του από την ομάδα πριν λήξει το συμβόλαιό του. Ο διεθνής Σέρβος πολίστας, βρέθηκε από το πουθενά με χειροπέδες στα χέρια, ως ύποπτος για ληστεία σε τράπεζα και όπως εξομολογήθηκε στο «Sportime», βλέπει το δρόμο του γυρισμού για την πατρίδα του.


Το απίστευτο περιστατικό διαδραματίστηκε την περασμένη Πέμπτη (14/12), παρουσία της οικογένειας του Σεφικ, της γυναίκας του και των δύο παιδιών του, αλλά και του γυμναστή του Εθνικού, που βρίσκονταν καθοδόν για το ΚΑΤ. Αστυνομικοί ακινητοποίησαν το αυτοκίνητο και πέρασαν χειροπέδες στον διεθνή τερματοφύλακα, ως κοινό εγκληματία, οδηγώντας στον στο αστυνομικό τμήμα, μαζί με τον γυμναστή.

«Ο εξευτελισμός μπροστά στην οικογένειά μου δεν τους ήταν αρκετός. Αφού καθίσαμε για λίγο στο τμήμα μας είπαν ότι πρέπει να φύγουμε. Ανέβηκα στη μηχανή του γυμναστή της ομάδας και συνοδεία δύο περιπολικών μπροστά και πίσω πήγαμε σε μια κοντινή τράπεζα. Μας σταμάτησαν μπροστά από την τράπεζα, εμείς πάνω στη μηχανή επιτηρούμενοι και έφεραν καμιά δεκαριά ανθρώπους να περνούν μπροστά μας και να μας κοιτούν προσεκτικά.

Τελικά αυτοί οι άνθρωποι ήταν αυτόπτες μάρτυρες μιας ληστείας που είχε γίνει στη συγκεκριμένη τράπεζα κι εμείς οι ύποπτοι που έπρεπε να μας αναγνωρίσουν. Δεν νομίζω ότι υπήρχε μεγαλύτερος εξευτελισμός όχι για έναν ολυμπιονίκη ή αθλητή, αλλά για έναν απλό πολίτη»,
δήλωσε αγανακτισμένος ο Σέφικ.

"Αν έβλεπα το παιδί μου να κλαίει, δεν θα ήμουν εδώ"

Το τραγικό της ιστορίας είναι ότι έγινε παρουσία των δυο μικρών παιδιών του και όπως διηγείται «Μου έρχεται συνέχεια στο μυαλό η στιγμή που μου περνούν χειροπέδες οι αστυνομικοί κι εγώ κοιτάζω το αυτοκίνητό μου που με περιμένει η γυναίκα μου και τα δυο μικρά παιδιά μου. Πραγματικά δοξάζω το Θεό που δεν είδε ο γιος μου αυτή τη σκηνή και δεν έκλαψε. Γιατί, αν τον έβλεπα να κλαίει, τώρα δεν θα ήμουν εδώ. Δεν ξέρω κι εγώ τι θα είχα κάνει. Ξέρετε ότι για ένα παιδί αυτή η σκηνή, να βλέπει τον πατέρα του με χειροπέδες, μπορεί να το σημαδέψει για όλη του τη ζωή.

"Θα φύγω"

Αυτές οι ώρες μου κατέστρεψαν κάθε εικόνα που είχα σχηματίζει για τη συμπεριφορά των Ελλήνων, για τα χαμόγελα που περίμενα να συναντήσω, ακόμη και για τα ωραία που είχε ζήσει το σύντομο διάστημα που βρίσκομαι στην Ελλάδα. Τίποτα πλέον δεν είναι το ίδιο. Γι’ αυτό θα κινηθώ με κάθε νόμιμο τρόπο για μια δικαίωση. Έστω και ηθική. Αν δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, μπορεί να σηκωθώ και να φύγω, να γυρίσω πίσω πριν φτάσει το καλοκαίρι. Ειλικρινά, αν ήξερα ότι μπορεί να μου συμβεί κάτι τέτοιο δεν θα ερχόμουν στην Ελλάδα. Θα πήγαινα να παίξω στην Ιταλία, στην Ισπανία, οπουδήποτε αλλού που θα νιώθω ασφαλής και όχι εγκληματίας. Γιατί έτσι ένιωσα κι έτσι μου συμπεριφέρθηκαν. Δεν θέλω την Αστυνομία να με φοβίζει, αλλά να με προστατεύει»,
τόνισε μεταξύ άλλων ο Σέφικ.

Απειλεί με παραίτηση ο Βολτυράκης

Την ίδια ώρα που έγινε γνωστό το περιστατικό στο στρατόπεδο του Εθνικού, το κλίμα έγινε βαρύ, λίγες μόνο ημέρες πριν την αναμέτρηση με την Μπρέσια την Κυριακή για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Σε έναν αγώνα που είναι πολύ πιθανό να μην συμμετάσχει ο Σέφικ, λόγω του προβλήματος στα χέρια. Άμεση ήταν η αντίδραση του προπονητή, Μάκη Βολτυράκη, ο οποίος απείλησε με παραίτηση σε περίπτωση που δεν αποδοθούν ευθύνες από τον επίσημο Εθνικό.

«Όλοι έχουμε στιγματιστεί από αυτό που συνέβη στον Ντένις. Μπορεί να μην ήμασταν παρόντες, αλλά και μόνο που βάζω τον εαυτό μου στ θέση του και σκέφτομαι να μου περνούν χειροπέδες μπροστά στα παιδιά μου, τρελαίνομαι. Είναι απαράδεκτα αυτά που συνέβησαν και ειδικά από τη στιγμή όπως έμαθα τα παιδιά ήταν απολύτως συνεργάσιμα. Είναι πλήρης εξευτελισμός. Έχω γίνει έξω φρενών και περιμένω να υπάρξουν αντιδράσεις από τον Εθνικό και να αναλάβουν όλοι τις ευθύνες τους. Αλλιώς, θα καταθέσω την παραίτησή μου στη διάθεση της διοίκησης. Δεν είναι δυνατόν για ένα σουγιαδάκι που βρέθηκε στην μπαγκαζιέρα μιας μηχανής να συμβαίνουν όλα αυτά. Είμαι εκτός εαυτού», ήταν τα λόγια του τεχνικού των κυανόλευκων.
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm


Επιστροφή στο Ειδήσεις από τα πρωταθληματα Α1 κατηγορίας παλαιότερων ετών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες