Συνέντευξη της Βούλας Κοζομπόλη στο h2opolo.gr

Συνεντεύξεις - αφιερώματα ανθρώπων της υδατοσφαίρισης

Συνέντευξη της Βούλας Κοζομπόλη στο h2opolo.gr

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Κυρ Αύγ 17, 2008 7:35 pm

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΑΡΧΗΓΟΥ ΕΘΝΙΚΗΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΒΟΥΛΑ ΚΟΖΟΜΠΟΛΗ

Επιμέλεια συνέντευξης : Κατερίνα Τσουκαλά, για το h2opolo.gr


Βούλα Κοζομπόλη μια από τις μεγαλύτερες (αν όχι η μεγαλύτερη) Ελληνίδες παίκτριες στον χώρο της υδατοσφαίρισης, η οποία για 14 ολόκληρα χρόνια αγωνίζεται με το σκουφάκι της Εθνικής ομάδας, έχοντας γευτεί επιτυχίες, αποτυχίες, πραγματοποιώντας όμως σίγουρα ένα ταξίδι γεμάτο από πλούσιες και πολύτιμες εμπειρίες. Βρισκόμενη αυτόν τον καιρό στο μακρινό Πεκίνο, όπου λαμβάνει μέρος με το Εθνικό μας συγκρότημα στους Ολυμπιακούς αγώνες του 2008 και αγωνιζόμενη για τελευταία φορά με το εθνόσημο της χώρας μας, μας ανοίγει την καρδιά της, αποκαλύπτοντας τα όνειρά της αλλά και λίγες από τις στιγμές που έχει ζήσει, μέσα από τα πολλά χρόνια καριέρα της στο πόλο.


Εικόνα

1. Πότε ξεκίνησες την ενασχόλησή σου με τον χώρο της υδατοσφαίρισης, πριν είχες ασχοληθεί με κάποιο άλλο άθλημα; Ποιος ήταν αυτός που σε ώθησε; Γιατί πόλo;

Ξεκίνησα την ενασχόλησή μου με την υδατοσφαίριση το 1991, αλλά πριν ήμουν κολυμβήτρια. Κολυμπούσα λοιπόν, από 7 ετών στο σωματείο της Γλυφάδας, όταν κάποια στιγμή, βαρέθηκα το κολύμπι και τότε η Γλυφάδα είχε πολύ καλή ομάδα στο πόλο γυναικών με προπονητή τον Βαγγέλη Πάτερο και έτσι ξεκίνησα να ασχολούμαι με το πόλο.

2. Έχοντας ένα πλούσιο βιογραφικό, έχοντας ζήσει πολλές εμπειρίες που κάθε αθλητής ονειρεύεται νιώθεις γεμάτη; Έχεις ακόμα πολλά να δώσεις;

Σαφώς και νιώθω γεμάτη, όσον αφορά την αθλητική μου καριέρα, το μόνο που μου απομένει πια είναι να ολοκληρωθούν και οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Πεκίνο, για να κλείσω την συλλογή μου. Θα ήθελα, βέβαια, να πάμε και καλά για να κλείσω την καριέρα μου με μια επιτυχία, αλλά και αυτό να μην γίνει εγώ νιώθω και πάλι γεμάτη. Στην συνέχεια, θα ήθελα να κάνω κάποια πράγματα για το άθλημα από κάποιο πόστο, εφόσον μου δοθεί η ευκαιρία, γιατί δυστυχώς το μέλλον ειδικά του γυναικείου πόλο προβλέπεται δυσοίωνο, σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη.



3. Είσαι η πρώτη ελληνίδα υδατοσφαιρίστρια που αγωνίστηκες στο εξωτερικό. Ποια η εμπειρία σου από το Ιταλικό Πρωτάθλημα; Είναι ανταγωνιστικότερο του ελληνικού; Θα προέτρεπες κάποια αθλήτρια;

Η εμπειρία μου είναι πολύ καλή, ήταν κάτι που ήθελα να το κάνω στην καριέρα μου. Θα μπορούσα να είχα πάει και πολύ νωρίτερα αλλά θεώρησα ότι η στιγμή που το αποφάσισα ήταν και η καλύτερη για μένα, γιατί δεν είχα άλλες υποχρεώσεις στην Ελλάδα εκείνο τον καιρό. Και φέτος αν δεν είχαμε το Προολυμπιακό τουρνουά θα είχα ξαναπάει για άλλον έναν χρόνο. Έχω άριστες σχέσεις και με την ομάδα που έπαιξα, αλλά και με όλους τους υπόλοιπους Ιταλούς που γνώρισα εκεί. Το Ιταλικό Πρωτάθλημα είναι όντως πιο ανταγωνιστικό, έχει 12 ομάδες και περισσότερες καλές παίκτριες. Σαφώς και θα προέτρεπα κάποια αθλήτρια να ζήσει αυτή την εμπειρία και νομίζω ότι στο μέλλον και κάποιες άλλες Ελληνίδες αθλήτριες θα παίξουν στο εξωτερικό.

4. Έχεις σπουδάσει Οικονομικά, θα ασχοληθείς κάποια στιγμή με αυτό; Το πόλο είναι δουλειά ή χόμπι για σένα; Θα σε ενδιέφερε η προπονητική;

Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να απαντήσω αν θα ασχοληθώ με τις σπουδές μου στα Οικονομικά, γιατί δεν ξέρω τι θα γίνει ακόμα. Το πόλο όχι δεν αποτελεί δουλειά για μένα και δεν θα ήθελα να ασχοληθώ με την προπονητική, εκτός αν πρόκειται για εκμάθηση σε μικρές ηλικίες. Βέβαια, σκοπεύω να περάσω από την σχολή προπονητών γιατί στο μέλλον δεν μπορώ να ξέρω τι θα γίνει. Αυτές είναι βέβαια οι σκέψεις που κάνω αυτή τη στιγμή, μπορεί τα πράγματα στην συνέχεια να αλλάξουν.

5. Θα ήθελες να θεωρηθείς κάποια στιγμή ο θηλυκός Μαυρωτάς;

Σαφώς και θα ήθελα να μιλάνε με καλά λόγια για μένα και για την καριέρα μου. Ο Γιώργος ο Μαυρωτάς είναι για μένα πρότυπο αθλητή, επιστήμονα, οικογενειάρχη και ανθρώπου πάνω από όλα. Είναι άξιος θαυμασμού.

Εικόνα

6. Ολυμπιακοί.. όλοι γνωρίζουμε πως υπάρχουν αντιδράσεις σε όλον τον κόσμο για την χώρα διεξαγωγής των αγώνων, λόγω της παραβίασης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Ποια η γνώμη σου;

Είναι λογικό να υπάρχουν αντιδράσεις. Ευελπιστώ, όμως τουλάχιστον ότι δεν θα δημιουργηθούν προβλήματα. Οι Ολυμπιακοί αγώνες πρώτα από όλα πρέπει να προάγουν την ειρήνη και την ομόνοια των λαών. Μέχρι στιγμής πάντως όλα βαίνουν καλώς και πιστεύω ότι τελικά θα έχουν επιτυχία χωρίς επεισόδια.

7. Γίνεται τελευταία πολύς ντόρος για το ντόπινγκ. Πιστεύεις πως αξίζει τον κόπο ένας αθλητής να θέτει σε κίνδυνο τη ζωή του παίρνοντας απαγορευμένες ουσίες, προκειμένου να κατακτήσει ένα Ολυμπιακό μετάλλιο;

Βέβαια και όχι, είμαι αντίθετη 100% σε ότι αφορά το θέμα ντόπινγκ. Προσωπικά θα προτιμούσα να βγω τελευταία αλλά να ξέρω ότι είμαι εκατό τοις εκατό καθαρή, παρά να πάρω ένα μετάλλιο ντοπαρισμένη.

8. Ποιος θεωρείς πως ήταν ο προπονητής που σου έδωσε τα περισσότερα εφόδια ώστε να γίνεις μια καταξιωμένη πολίστρια;

Σίγουρα ήταν ο πρώτος μου προπονητής ο Βαγγέλης Πάτερος. Αλλά επειδή στην καριέρα μου είχα πολλούς προπονητές, θέλω να πω ότι από τον κάθε προπονητή που είχα έμαθα κάποια επιπλέον πράγματα. Πάντα προσπαθούσα και προσπαθώ ακόμα και τώρα να βελτιωθώ σε ότι μπορώ και προσπαθώ από τον κάθε προπονητή να παίρνω ότι καλό έχει να μου δώσει.

9. Ποια η καλύτερη στιγμή στην καριέρα σου και ποια η χειρότερη, στιγμές οι οποίες είναι χαραγμένες έντονα στην μνήμη σου.

Η καλύτερη χωρίς αμφιβολία στιγμή είναι το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς στην Αθήνα. Όσον αφορά την χειρότερη δεν μπορώ να ξεχωρίσω, είναι κάποιες όμως που ήμασταν πολύ κοντά στο να πετύχουμε κάτι καλό και στο τέλος χάναμε πάντα στο κρίσιμο παιχνίδι, όπως π.χ. στο Παγκόσμιο στο Μόντρεαλ, όπου ενώ κερδίζαμε 5 -1 τον Καναδά στο παιχνίδι για την τετράδα, στο τέλος χάσαμε στην παράταση και μείναμε εκτός τετράδας. Εκεί πιστεύω πως θα μπορούσαμε θα είχαμε πάρει ακόμα ένα μετάλλιο.

10. Ποια θεωρείς την καλύτερη επτάδα αθλητριών στο γυναικείο πόλο, όλων των εποχών;

Δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση, παίζω στην Εθνική 14 χρόνια και από τότε έχουν περάσει αξιόλογες παίκτριες. Δεν θα ήθελα να αδικήσω καμία. Έτσι και αλλιώς το πόλο έχει αλλάξει όπως και είναι το φυσιολογικό με το πέρασμα του χρόνου.

11. Φουνταριστός μια θέση που θέλει δύναμη, νεύρα.. Είναι δύσκολη η θέση σου, πως είσαι στην προσωπική σου ζωή;

Όντως είναι μια πολύ δύσκολη θέση, θέση του φουνταριστού. Εμένα και στην ζωή μου, μου αρέσουν τα δύσκολα, οπότε μάλλον σωστά έχω επιλέξει αυτή τη θέση.

12. Αν ήσουν για μια μέρα Πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας, τι θα ήταν αυτό που θα έκανες; Τι λείπει από τον χώρο;

Αυτό είναι μεγάλη ιστορία. Νομίζω ότι θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά πράγματα και σε μια μέρα δεν θα μπορούσε να γίνει αυτό.

13. Που οφείλεις ένα ευχαριστώ;

Στους γονείς μου, στους προπονητές μου και σε όλες τις συναθλήτριές μου.

14. Τι είναι αυτό που μπορεί να έχεις μετανιώσει που το έκανες;

Τίποτα.. Αν ξαναγύριζα πίσω θα έκανα ακριβώς τα ίδια πράγματα, αισθάνομαι πολύ τυχερή και ευχαριστημένη με όσα έχω κάνει, με όλη την πορεία μου, με τις καλές και τις κακές στιγμές.

15. Ποια η συμβουλή σου σε ένα παιδί που θέλει να ασχοληθεί με το άθλημα;

Συνεχής προσπάθεια, υπομονή, επιμονή και πειθαρχία.

16. Παρακολουθείς άλλα αθλήματα; Τι ομάδα είσαι;

Παρακολουθώ μπάσκετ και ποδόσφαιρο. Είμαι Ολυμπιακός.

17. Μια γυναίκα που ασχολείται με τον αθλητισμό, έχει τον χρόνο να περιποιηθεί τον εαυτό της, παρακολουθείς την μόδα;

Όταν θέλεις, έχεις χρόνο για όλα. Παρακολουθώ την μόδα χωρίς όμως υπερβολές. Το ότι είσαι αθλήτρια δεν σημαίνει ότι σταματάς να ασχολείσαι με τον εαυτό σου, τουλάχιστον για μένα.

18. Αρχηγός...λέξη για την οποία, ποια είναι τα συναισθήματα σου με το που την ακούς; Είσαι «αρχηγός» στην ζωή σου;

Όλοι πρέπει να είμαστε αρχηγοί στην ζωή μας. Το να είσαι αρχηγός σημαίνει βέβαια αυτόματα πολλές ευθύνες και υποχρεώσεις, αλλά έχει και την ομορφιά του.
Τελευταία επεξεργασία από Lambros10 και Δευτ Σεπ 08, 2008 5:54 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Αύγ 18, 2008 1:03 am

Ωραία πρωτοβουλία Λάμπρο. Εύχομαι να έχει και συνέχεια !
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm


Επιστροφή στο Συνεντεύξεις - Αφιερώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron