Συνέντευξη του MILE NAKIC στο h2opolo.gr

Συνεντεύξεις - αφιερώματα ανθρώπων της υδατοσφαίρισης

Συνέντευξη του MILE NAKIC στο h2opolo.gr

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Δευτ Σεπ 08, 2008 3:28 pm

.

Σήμερα φιλοξενούμε στο H2OPOLO.gr μια μεγάλη μορφή της παγκόσμιας υδατοσφαίρισης ο οποιος κόσμησε με την παρουσία του ως προπονητής για πολλά χρόνια την ελληνική υδατοσφαίριση, φτάνοντας να γίνει ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής ομάδας, Της δεύτερης πατρίδας του όπως ο ίδιος αναφέρει στην συζήτησή μας.
Οι διακρίσεις και συμμετοχές σε όλες σχεδον τις παγκόσμιες διοργανώσεις, μιλούν από μόνες τους:


ANTE MILE NAKIC


Εικόνα

Γεννημένος στις 8 Ιανουαρίου 1942 στο Sibenik της Κροατίας
Σαν παίκτης αγωνίστηκε μόνο στη Sibenik από το 1957 - το 1966

Σαν προπονητής:
1966 - 1977 W.C.Sibenik
1978 -1980 W.C Ολυμπιακός Pireaus
1981 W.C CRO Biograd n/m
1981 Εθνική ομάδα Εφήβων πρώην Γιουγκοσλαβίας
1982-1984 Εθνική ομάδα Εφήβων πρώην Γιουγκοσλαβίας
1984 Ναυτικός Ομιλος ΧΙΟΥ
l985 -1990 ΑΝΟ Γλυφάδας
1990-1993 Ομοσπονδιακός Εθνικής Ελλάδας
1995 -1997 Ολυμπιακός
1998- 1999 Χαλκίδα
2001-2002 Ομοσπονδιακός Εθνικής ομάδας του Ιράν
2003 Qadisia Σαουδική Αραβία
2004-2005 Ομοσπονδιακός Εθνικής ομάδας του Ιράν
2007 - Ομοσπονδιακός Εθνικής Σλοβακίας

Στην Ελλάδα 6 πρωταθλήματα - 4 με Γλυφάδα και 2 με Ολυμπιακό.1986, 87.89.1990.1996 και 1997
3 Κύπελλα με Γλυφάδα και 1 με το Ολυμπιακό. 1986.87.89 και 1998

Συμμετείχε: Ολυμπιακούς αγώνες 1992, Παγκόσμια Πρωτάθληματα 1991, Ευρωπαικά Πρωταθλήματα 1983.1991.1993 2008
Μεσογειακοί αγώνες 1983.1991.1993 παγκοσμια Εφήβων CH 1993 Ευρωπαικά Νεων 1981, Βαλκανικό Εφήβων 1982
Ευρωπαϊκό Champ.cup 86.87.89.90.95 και 96
Europ.winers cup 78 και 97 Μ
Ασιατικοί Αγώνες 2002 cups 1988 Mediteranian

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ποια ήταν η πρώτη επαφή σας με τον αθλητισμό και συγκεκριμένα με το πόλο, σε ποια ηλικία και ποιος ήταν ο μέντορας σας που σας έκανε να ενδιαφερθείτε να αρχίσετε αυτή την σπουδαία καριέρα;

Σαν μικρό παιδί παρακολουθούσα αγώνες πόλο στο λιμάνι του Sibenik, επειδή ο ξάδελφός μου ήταν καλός παίκτης τότε. Το1957 ξεκίνησα να παίζω πόλο σε μια εσωτερική ομάδα με μερικούς φίλους μου, επειδή στο σχολείο μας ήμαστε πολύ καλοί παίκτες στο μπάσκετ και στο χάντμπολ, έτσι αποφασίσαμε να παίξουμε πόλο κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού. Ήμουν τερματοφύλακας. Έπαιξα μέχρι το 1967, επειδή κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας στο στρατό μου δημιουργήθηκε πρόβλημα στο μηνίσκο και έπρεπε να σταματήσω τις αθλητικές δραστηριότητες. Ο πρώην προπονητής μου επαγγελματίας Toni Petric ήταν το σημαντικότερο πρόσωπο στην απόφασή μου να δοκιμάσω κι εγώ σαν προπονητής.

Ποιος ήταν ο πρώτος άνθρωπος που ήρθατε σε επαφή, προκριμένου να έρθετε να εργαστείτε ως προπονητής στην Ελλάδα και πώς να μετακομίσετε στην Ελλάδα; Είχατε κάποιες εγγυήσεις για την δημιουργία μιας ομάδας με υψηλά πρότυπα;; οικονομικοί λόγοι; κ.λπ….

Το 1978 η ομάδα του Ολυμπιακού με προσκάλεσε για να έρθω στην Ελλάδα. Ήρθα σε επαφή με τον έφορο Νίκο Ντούμα και τον γενικό διευθυντή του ερασιτέχνη κ. Λεωνίδα Θεοδωρακάκη. Συστήθηκα επίσης από τον παλαιότερο φίλο μου και καταξιωμένο προπονητή Ίβο Τρούμπιτς. Εκείνη την στιγμή δεν υπήρξε κάποια εγγύηση για τις επενδύσεις στην ομάδα, ούτε χρήμα. Οι παίκτες ήταν ερασιτεχνικού επιπέδου.

Είχατε κάποια πρόταση για συμβόλαιο συνεργασίας με ελληνική ομάδα τα τελευταία 5 χρόνια;

Όταν άφησα την ομάδα της Χαλκίδας, πριν από 8 χρόνια, καμμία ελληνική ομάδα δεν μου προσέφερε καμία δουλειά στην Ελλάδα. Δεν δέκτηκα ουτε καν τηλεφωνική κλήση.

Ποιος ήταν ο καλύτερος προπονητής – δάσκαλος για εσάς σαν παίκτης / προπονητής;

Ο καλύτερος προπονητής μου ήταν ο κ. Toni Petric.

Παρακαλώ να μου αναφέρετε τους ανθρώπους που θεωρείτε:
- ο καλύτερος παίκτης που έχετε συνεργαστεί
- καλύτερος βοηθός προπονητή για εσάς
- καλύτερος διαιτητής στην Ελλάδα
- πρόβλημα συνεργασίας με
- ταλαντούχος παίκτης αλλά τεμπέλης


-Στα 40 χρόνια μου ως προπονητής προγύμνασα πολλούς μεγάλους παίκτες. Ο καλύτερος ήταν Μ. Bebic πρώην διεθνής παίκτης της πρώην Γιουγκοσλαβίας.
-Ο καλύτερός μου βοηθός ήταν ο κ. Τάκης Μίχαλος.
-Ο καλύτερος διαιτητής της Ελλάδας είναι ο Λάκης Τσαντάς.
-Στην δουλειά μου είχα μερικά μικρά προβλήματα με μερικούς παίκτες που δεν είχαν διάθεση να δουλέψουν, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Πρέπει να πω ότι το 99% των αθλητών που συνεργάστηκα ήταν αρμονικά.
Πάντα μερικοί παίκτες είναι τεμπέληδες ίσως και σε κάθε ομάδα να υπάρχει και ένας. Είχα κάποιους, αλλά δεν θα ήθελα να αναφέρω ονόματα.


Ενημερώνεστε για το πόλο στην Ελλάδα τα τελευταία 5 χρόνια; Ποια η γνώμη σας για το επίπεδο του πόλο στην χώρα μας; Ποια είναι η εκτίμησή σας για το μέλλον του ελληνικού πόλο;


Ναι, ενημερώνομαι πλήρως για το πόλο παγκοσμίως, χάρη στο Διαδίκτυο, έτσι και την Ελλάδα. Έχω κάποιες επιπλέον πληροφορίες από μερικούς πρώην παίκτες μου, φίλους μου και το γιο μου. Πιστεύω ότι οι Έλληνες έφτασαν το πόλο σε ένα πολύ υψηλό επίπεδο, εξαιτίας πολλών λόγων. Καταρχάς οι παίκτες είναι επαγγελματίες, προπονούνται πολύ περισσότερο, οι προπονητές έχουν περισσότερη γνώση, επειδή πολλοί είναι απόφοιτοι από το μεγάλες αθλητικές σχολές και είναι επίσης επαγγελματίες. Επίσης σημαντικό είναι το γεγονός ότι πολλοί ξένοι παίκτες είναι σε ελληνικές ομάδες. Και τέλος η μεγαλύτερη επένδυση έχει γίνει τα τελευταία 10 χρόνια. Σήμερα τα χρήματα είναι πολύ σημαντικά σε κάθε χώρο του αθλητισμού, έτσι και στο πόλο.
Εξαιτίας όλων αυτών των λόγων το μέλλον του ελληνικού πόλο είναι καλό φυσικά εάν η παραγωγή των νέων παικτών συνεχιστεί.


Πιστεύετε ότι το επίπεδο των ελληνικών προπονητών είναι άρτια εκπαιδευμένο και με την απαιτούμενη εμπειρία;
Πείτε μας 3 Έλληνες προπονητές οι οποίοι θεωρείτε ότι θα έχουν το σπουδαίο μέλλον στο άθλημα.



Πιστεύω ότι η νέα γενιά των ελληνικών προπονητών είναι πολύ καλύτερα εκπαιδευμένοι από ότι παλαιότερα. Πολλοί από τους είναι πρώην έμπειροι και καλοί παίκτες, οι οποίοι αποφοίτησαν από μεγάλες αθλητικές σχολές. Σήμερα οι καλύτερες ελληνικές ομάδες προπονούνται από Έλληνες, και δεν ξέρω εάν υπάρχει αυτήν την στιγμή κάποιος ξένος προπονητής στην Ελλάδα, εκτός από τον Καμπάνια. Θεωρώ πως οι Πάτερος, Λούδης, Βολτυράκης και Βλάχος έχουν σπουδαίο μέλλον. Φυσικά κάθε προπονητής πάντα πρέπει να βελτιώνει τις δυνατότητές του μέσα από διάφορα συνέδρια, clinics, συνομιλίες με άλλους προπονητές, δόκτορες κ.λπ.

Ποιοι τρεις παίκτες από την Ελληνική εθνική ομάδα, θα θέλατε να είχατε εσείς στη δική σας εθνική ομάδα και για ποιους λόγους;

Το ελληνικό πόλο έχει αρκετούς καλούς αθλητές. Κάθε προπονητής έχει διαφορετική γνώμη για κάθε παίκτη και αυτό είναι λογικό. Θα ήθελα να είχα τον Θόδωρο Χατζηθεοδώρου και τους αδερφούς Αφρουδάκη. Ο Ντόσκας μου αρέσει επίσης.


Εικόνα

Θα επιθυμούσατε να επιστρέψετε πάλι στην Ελλάδα αν είχατε πρόταση από κάποια ομάδα;

Κανονικά, ναι θα μου άρεσε έρθω στην Ελλάδα ως προπονητής, επειδή είμαι επαγγελματίας και επειδή η Ελλάδα είναι η δεύτερη «πατρίδα» μου, αλλά πιστεύω ότι είναι δύσκολο. Φέτος ορίστηκα ως ο κύριος προπονητής για όλες τις κατηγορίες εθνικών ομάδων της σλοβάκικης ομοσπονδίας για τα επόμενα 4 χρόνια. Παραμένω επίσης ο επικεφαλής προπονητής της εθνικής ομάδας.



Πείτε μας την άποψή σας γιατί τους κανόνισμούς που θεσπίστηκαν τα τελευταία 3 χρόνια. Θεωρείτε που πετυχαίνουν το σκοπό τους; Να κάνουν το άθλημα πιο ενδιαφέρον, γρηγορότερο, θεαματικό και πιο προσιτό στους φιλάθλους;


Με τους νέους κανόνες που θεσπίστηκαν 3 χρόνια πριν, μερικά πράγματα είναι καλύτερα και έχουν βελτιωθεί. Αρχικα το πόλο είναι πιο γρήγορο και με περισσότερα σουτ. Καθότι δεν υπάρχουν κόρνερ μετά από τα μπλοκ των αμυνούμενων, οι πιθανότητες αντεπιθέσεων με πλεονέκτημα παίκτη είναι αυξημένη. Όμως ακόμα υπάρχουν προβλήματα. Το μεγαλύτερο και σημαντικότερο είναι το σκληρό παιχνίδι μεταξύ φουνταριστού και αμυντικού και το παιχνίδι κατευθύνεται εκεί. Η άποψή μου είναι ότι δεν είναι πρόβλημα των κανονισμών, αλλά των διαιτητών. Πολλοί διαιτητές, λόγω της έλλειψης γνώσης τακτικής του αθλήματος, ειδικά οι προερχόμενοι από χώρες μικρού μεγέθους, έχουν πρόβλημα να αποφασίσουν σωστά την κατάλληλη στιγμή


Παρακαλώ μας δηλώστε τους 7 καλύτερους παίκτες του κόσμου στην ιστορία του πόλο.

Πολύ δύσκολη ερώτηση. Γιατί; Επειδή δεν υπάρχει κανένας στον κόσμο που μπορεί να απαντήσει σε αυτό. Υπήρχαν πολλές περίοδοι στην ιστορία του πόλο και κάθε μια από εκείνες τις περιόδους, είχε 7 καλύτερους παίκτες. Έτσι μπορούμε να μιλήσουμε για 5o ή 6o στους καλύτερους παίκτες στον κόσμο.

Ποιο είναι το αγαπημένο σας στυλ-τακτική άμυνας;

Η αγαπημένη μου τακτική είναι η ζώνη. Γιατί; Έχω δύο λόγους. Ο πρώτος είναι ότι αυτό το στυλ της άμυνας αναπτύσσει τη συνεργασία μεταξύ των παικτών και η βοήθεια που προσφέρουν στους υπόλοιπους. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι ανάπτυξη του ομαδικού πνεύματος που στην άμυνα ζώνης είναι πολύ υψηλή.


Πώς αποφασίσατε να εργαστείτε ως προπονητής της ομοσπονδίας στο Ιράν και τώρα στη Σλοβακία;; Ήταν εύκολη απόφαση; Ποιος ήταν ο κύριος λόγος, προκειμένου να υπογράψετε τα συμβόλαια με αυτές τις 2 ομοσπονδίες;


Είμαι επαγγελματίας προπονητής και θεωρώ πως είμαστε υποχρεωμένοι για να εργαστούμε σε οποιαδήποτε χώρα, οποιαδήποτε εθνική ομάδα και οποιαδήποτε ομάφα. Φυσικά οι όροι της εργασίας πρέπει να είναι ικανοποιητικοί. Το πόλο στο Ιράν είναι μεταξύ των 3 - 4 καλύτερων στην Ασία και δεν βλέπω κανένα λόγο για τον οποίο μερικοί Ευρωπαίοι προπονητές θα αρνούνταν να εργαστούν εκεί.

Σήμερα, είστε ο Ομοσπονδιακός προπονητής της Σλοβακίας, παρακαλώ πείτε μας για το επίπεδο του πόλο σε αυτήν την χώρα. Ποιος είναι στόχος που έχετε θέσει για τη φετινή χρονιά;

Σήμερα είμαι επικεφαλής προπονητής της εθνικής ομάδας της Σλοβακίας. Το σλοβάκικο πόλο έχει πολύ μεγάλη ιστορία. Είχαν 2 καλές ομάδες και ισχυρή εθνική ομάδα. Τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια κρίση κυρίως σε επίπεδο οργάνωσης. Σήμερα υπάρχει μια νέα και νεανική ομάδα (24 χρονών ο μ.ο. ηλικίας). Μετά από το κακό αποτέλεσμα στο Βελιγράδι το 2006, κλήθηκα από τη σλοβάκικη ομοσπονδία για να αναλάβω την ομάδα. Ο στόχος μου ήταν να δημιουργήσω μια νεανική ομάδα και να προκριθούμε στο Ευρωπαικό πρωτάθλημα της Μάλαγα το 2008. Διεκπεραίωσα όλους μας τους στόχους.

Τι είναι αυτό που σας λείπει περισσότερο από την Ελλάδα από τότε φύγατε;

Μου λείπει πολύ ο γιος μου (Φράνκο Νακιτς) και αρκετοί καλοί φίλοι που έκανα τα 18 χρόνια που βρισκόμουν στην Ελλάδα από τον χώρο της πισίνας και εκτός.


Οι καλύτεροί σας φίλοι στην Ελλάδα;

Είχα πολλές και καλές φιλίες στην Ελλάδα. Παλιοί αθλητές οι οποίοι είναι καλοί μου φίλοι όπως ο Γιώργος Βερνάδος, ο Σαράντος, ο Κυριάκος Γιαννόπουλος κ.α. αλλά ο κολλητός μου ήταν ο Μάκης ο Γαλάτης που απεβίωσε πριν λίγα χρόνια και ο Τζίμις Καλογερόπουλος που ζει τώρα στην Ολλανδία.


Ποιο ήταν το πιο όμορφο μέρος που επισκεφθήκατε ποτέ στην Ελλάδα;

Η Ελλάδα έχει πολλά και καταπληκτικά μέρη, αλλά η Σαντορίνη για μένα είναι ένα αληθινό «θαύμα» στον κόσμο..

Ποιο είναι το αγαπημένο σας γεύμα και ποτό;

Μου αρέσουν όλα τα φαγητά αλλά το αγαπημένο μου είναι το φρέσκο ψάρι οποιουδήποτε είδους. Όσο αφορα πότο, υπάρχει μόνο ένα: το καλό κρασί !!

Η αγαπημένη φράση που σας αντιπροσωπεύει;

«όταν ξυρίζομαι να μπορώ να βλέπω τα μάτια μου στον καθρέπτη»

Ευχαριστούμε πολύ για την συνέντευξη που παραχωρήσατε στο H2opolo.gr και ευχόμαστε σε ακόμα περισσότερες επιτυχίες

Ευχαριστώ και γω από την μεριά μου και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος για την κουβέντα μας. Είστε ο πρώτος που ήρθε σε επαφή μαζί μου από την Ελλάδα για μια συνέντευξη από τότε που έφυγα. Ισως σας φαίνεται παράξενο αλλά είναι η αλήθεια.


.
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό Feredino » Τρί Σεπ 09, 2008 3:02 pm

πολύ ενδιαφέρουσα interview από εναν σπουδαίο ανθρωπο του πόλο
που αφησε την σφραγίδα του στην ελλάδα. είμασταν τυχεροί κάποιοι που τον ζήσαμε από κοντά για τις γνώσεις του αλλα και τον χαρακτήρα του
Άβαταρ μέλους
Feredino
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2007 6:31 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Τρί Σεπ 09, 2008 4:34 pm

ΝΑΙ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΜΙΛΕ," ΓΚΑΜΟΤΟ ΚΡ.....ΤΟ ΠΑ......ΓΚΙΑ ΚΑΙ, ΝΤΟΝΤΕΚΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ"!!!!! :lol: :lol: Για όσους έχουν κάνει προπόνηση μαζί του ,ξέρουν τι εννοώ! Η την πελεκαναδα ??? :lol: :lol:
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Τρί Σεπ 09, 2008 5:17 pm

Τι είναι η πελεκανάδα ; Χυμός από πελεκάνο ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Τρί Σεπ 09, 2008 10:08 pm

Oxi ,απλά έτσι ήθελε ο μιλε να πει ότι απο την πολύ μα....ια γέμισε η σκάφη ,και αυτό το έλεγε πελεκαναδα! :lol: Έκανε και κάτι περίεργα τεσταρισματα σε κάτι πιτσιρίκια που τότε ήταν 14-15 χρονών, που απο το γέλιο, την άλλη μέρα δεν μπορούσαμε να κολυμπήσουμε!!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Τετ Οκτ 08, 2008 10:35 am

Ενα βήμα πριν την αποχώρησή του από το Εθνικό Συγκρότημα της Σλοβακίας ο έμπειρος τεχνικός, καθώς η ομοσπονδία της χώρας του
δεν διαθέτει ένα ικανό badget για προετοιμασία της ομάδας για τα επόμενα δύο έτη.
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Πέμ Οκτ 09, 2008 3:57 pm

Καπου θα βρει δουλεια ο Μιλε. Δεν θα εχει προβλημα.

ΥΓ Να διορθωνουμε και σενα, ρε Λαμπρο σε ορθογραφια, ε αυτο δεν το περιμενα!!! :o :roll:

Και ειδικα σε οικονομικους ορους και αγγλικους μαλιστα, ε αυτο ειναι ειδηση. Πολυ κουραζεσαι μαλλον!!! :) :wink:

Το σωστο ειναι: "budget"
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Πέμ Οκτ 09, 2008 4:11 pm

έχεις δίκιο.....
απλά ήταν bad news για την Σλοβάκικη ομάδα και το μυαλό προέτρεξε της γραφής... :shock: 8) :oops:
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό vargas » Τρί Μαρ 03, 2009 6:40 pm

:)
vargas
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2009 6:35 pm

Δημοσίευσηαπό oforas100 » Τρί Μαρ 03, 2009 7:46 pm

ΑΥΤΟ που μου εκανε εντυπωση ειναι γιατι καμια ελληνικη ομαδα δεν
του εκανε προταση τοσο μεγαλο ειναι το μπατζετ του?
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
oforas100
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 1:30 am
Τοποθεσία: EARTH

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Μαρ 04, 2009 1:05 am

Αν είχε μεγάλο μπάτζετ όλοι θα του την είχαν πέσει :lol:
Το κασέ του θα εννοείς :wink:
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Τετ Μαρ 04, 2009 6:10 pm

Ο Μιλε έφερε την επανάσταση στο Ελληνικο πολο με τα συστήματα του
και τησ προπονήσεις του ,εχω όμως την εντύπωση οτι εχει μείνει εκει,
μπορει να κανω μαι λαθοσ ,αλλα όπως και ναχει ηταν και
θα ειναι απο τουσ καλύτερους προπονητεσ που περάσανε απο
την Ελλαδα!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm


Επιστροφή στο Συνεντεύξεις - Αφιερώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες