Συνέντευξη Campagna στο aquaticsnews.com

Συνεντεύξεις - αφιερώματα ανθρώπων της υδατοσφαίρισης

Συνέντευξη Campagna στο aquaticsnews.com

Δημοσίευσηαπό dimakovitch » Τρί Ιούλ 21, 2009 2:07 am

Πέρασε στην χώρα μας έξι από τα πιο όμορφα χρόνια της ζωής του όπως τονίζει και ο ίδιος και την θεωρεί δεύτερη πατρίδα του.
Η ζωή όμως κάνει κύκλους και η στροφή ενός από αυτούς, έφερε τον Sandro Campagna πίσω στην Ιταλία και στο τιμόνι της εθνικής ομάδας της χώρας του.
Σαν «οικοδεσπότη» πλέον τον συναντήσαμε στην πισίνα που θα διεξαχθούν οι αγώνες σε αυτό το Παγκόσμιο πρωτάθλημα και ο ίδιος δεν δίστασε να μας ανοίξει την καρδιά του λίγες μέρες πριν την έναρξη τους.
«Μπορούμε την έκπληξη»Ο Σικελός τεχνικός επέλεξε για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της πατρίδας του ένα κράμα έμπειρων και νέων παικτών οι οποίοι είναι ικανοί για την έκπληξη σε αυτή την διοργάνωση όπως τόνισε.

«Μέχρι στιγμής η προετοιμασία έχει κυλήσει πολύ καλά για εμάς. Δώσαμε δυνατούς αγώνες σε World League και Μεσογειακούς αγώνες και πλέον είμαστε έτοιμοι για το μεγάλο ραντεβού.
Έχουμε πέρα από τους παλιούς και έμπειρους παίκτες στην διοργάνωση και νέα παιδιά που όμως έχουν μπει στο κλίμα της ομάδας και αποτελούν την κινητήρια δύναμη μας.
Πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε την έκπληξη και να μπούμε σφήνα στα φαβορί. Θα έχουμε και την βοήθεια του κόσμου που είναι πολύ σημαντικό.
Παίζουμε εντός έδρας άλλωστε»,
συμπλήρωσε με νόημα ο πρώην ομοσπονδιακός τεχνικός.

«Αναπολώ την Ελλάδα»
Αμέσως μετά τα της Εθνικής Ιταλίας, η ερώτηση του Σικελού ήταν για την Ελλάδα.Η έκφραση του φανέρωνε την μεγάλη νοσταλγία του για την πατρίδα μας, κάτι που δεν έκρυψε άλλωστε και ο ίδιος.

«Πέρασα τα πιο όμορφα χρόνια της ζωής μου και της καριέρας μου στην Ελλάδα. Δεν θα ξεχάσω ποτέ όλα όσα πετύχαμε. Μου μένει η πικρία για την περσινή χρονιά, αλλά η ζωή είναι έτσι και όλοι κρινόμαστε από τα αποτελέσματα.
Έκανα και εγώ λάθη, αλλά νομίζω ότι δεν αξίζαμε την θέση που πήραμε ειδικά στην Μάλαγα γιατί παίξαμε πολύ καλό πόλο σε αρκετά παιχνίδια. Δεν θέλω να στέκομαι όμως στα άσχημα.Έχω κρατήσει μέσα μου τα πιο όμορφα από την Ελλάδα και το σίγουρο είναι ότι πάντα θα την αγαπώ. Θα έρθω άλλωστε τον Σεπτέμβρη στα Χανιά για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ανδρών»
, κατέληξε.

Κάπου εκεί η κουβέντα μας έφτασε στο τέλος της και ο εκλέκτορας της Settebelo, πήγε για την προπόνηση της ομάδας.
Οι Ιταλοί δεν ήταν μόνοι τους στην κεντρική πισίνα των εγκαταστάσεων, καθώς μαζί τους προπονούνταν και οι Κροάτες του Ratko Rudic.
Το κλίμα ήταν κάτι παραπάνω από ευχάριστο καθώς τα γέλια και τα πειράγματα των δύο τεχνικών την ώρα που οι παίκτες κολυμπούσαν έδιναν και έπαιρναν.
Και οι δύο πάντως συμφώνησαν πως το επίπεδο σε αυτό το Παγκόσμιο πρωτάθλημα θα είναι κάτι παραπάνω από υψηλό και οι προβλέψεις για τον νικητή παρακινδυνευμένες.
Άβαταρ μέλους
dimakovitch
 
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 1:03 pm

Δημοσίευσηαπό fotis2310 » Κυρ Μαρ 27, 2011 9:12 pm

Ο μεγαλύτερος ίσως παίκτης όλων των εποχών στην υδατοσφαίριση, Ούγγρος Τάμας Φάραγκο, Ολυμπιονίκης, και προπονητής με πολύ μεγάλες επιτυχίες, με φαν κλαμπ στο Μόντρεαλ, και τώρα team manager της Ουγγρικής Βάσας,
Εικόνα

έδωσε μία συνέντευξη στο τέλος του προηγούμενου χρόνου η οποία προκάλεσε τρομερές αντιδράσεις στον χώρο του υγρού στίβου και η οποία συζητείται πολύ έντονα ακόμα και σήμερα στους κόλπους της Ευρωπαικής αλλά και της Παγκόσμιας ομοσπονδίας....

.... Οι άνθρωποι που βρίσκονται στην ΛΕΝ και στην ΦΙΝΑ ενδιαφέρονται μόνο για το τι έχουν για βραδυνό στο σπίτι τους. Φοβούνται για τις θέσεις τους. Είναι ακριβώς όπως το Ουγγρικό ποδόσφαιρο. Δουλεύουν και ζουν πολλοί από αυτό, αμείβονται εξαιρετικά, αλλά κανείς δεν θέλει να το αλλάξει.

- Για να είμαι ειλικρινής, στο μυαλό μου βρίσκεται η δημιουργία ενός νέου αθλήματος. Το πόλο πρωτοπαίχτηκε στην Νέα Υόρκη και είχε μόνο 3 κανόνες. Απαγορεύονταν τα λακτίσματα, τα χτυπήματα εκτός νερού (γροθιές) και η έξοδος από το νερό χωρίς λόγο. Υπήρχε ένας διαιτητής καθισμένος σε ψηλό σημείο, όπως το τένις. Σκέφτομαι ότι ίσως η δημιουργία ενός αθλήματος με 2 γκολπόστ μέσα στο νερό που να μοιάζει με πάλη και να απαιτεί ιδιαίτερες ικανότητες θα .....

more >>> http://news.multiproject.gr/2011/03/blog-post_6693.html
Άβαταρ μέλους
fotis2310
 
Δημοσιεύσεις: 1667
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:03 pm
Τοποθεσία: Gr. Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Μαρ 28, 2011 9:31 pm

Νομίζω ότι οι Ούγγροι, αν θέλουν να προωθήσουν το άθλημα στη χώρα τους και να κόβουν εισιτήρια, καλό θα είναι να βγάλουν και κανα νέο παίκτη διότι με τους ίδιους και τους ίδιους εδώ και μια 15ετία λογικό είναι το κοινό τους να έχει κορεστεί. Π.χ. οι οξυδερκείς παίκτες που ανέφερε ο Φάραγκο είναι όλοι 35+. Εκεί έχει μείνει και αυτός και το ουγγρικό πόλο.

Να είναι καλά η Προ Ρέκο που μπορεί να πληρώνει Κάσας και Μπένεντεκ περιουσίες για να παίζουν 5 ματς το χρόνο και μπόρεσαν έτσι να παρατεινουν την καριέρα τους.

Στην εθνική τους πίσω από αυτούς υπάρχει η απόλυτη γύμνια. 2-3 από τις ομάδες τους που έπαιξαν φέτος στην Ευρώπη ήταν μετριότατες σε σχέση με το παρελθόν. Στην εθνική φουνταριστό έχουν για δείγμα (μόνο), αμυντικό ούτε καν. Μια μπάλα ο καθένας θέλουν στην επίθεση και να παίζουν ξύλο στην άμυνα.

Όσο γι αυτό το χιλιοειπωμένο να γίνονται τα πρωταθλήματα καλοκαίρι, έχει καταφέρει κάποιος υποστηρικτής της ιδέας να μας πει τι θα κάνουν το υπόλοιπο 8μηνο του έτους οι παίκτες ; Δε θα λιώνουν και στην προπόνηση φαντάζομαι. Άρα τέρμα το επαγγελματικό πόλο, να μια ακόμη ομοιότητα με τα 70s και τα 80s, όπως και η τάση για λιγότερες αλλαγές παικτών (που δε συνάδει με την αυξημένη ένταση του ρυθμού στο παιχνίδι σήμερα). Αυτό λέγεται καινοτομία ;

Eπίσης, πόσο πιθανό είναι να υπάρξει αύξηση της τηλεθέασης σε περίοδο που ο κόσμος θα κάνει τις διακοπές του ; Αυτό έχει τεκμηριωθεί από κάπου ; Π.χ. υπάρχει τόσο αυξημένη τηλεθέαση στα Παγκόσμια και τα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα ;

Όμως θα είναι καινούριο άθλημα, με καινούριες δομές στην ασκηση της εξουσίας, ίσως αυτό είναι το πιο σημαντικό για όσους ορέγονται να γίνουν χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη. Αλλά χωρίς ουσιαστικές προτάσεις θα συνεχίσει να είναι λίγο δύσκολο.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό fotis2310 » Τρί Μαρ 29, 2011 7:43 am

vs ... νομίΖΩ ότι εισαι ... αρκετά συντηρητικός :wink: :wink: και γω νόμιζα ότι λόγω του ''ειδικού σου βάρους'' θα σου άρεσαν οι προτάσεις ... :wink:
... τι ειχες Γιάννη μου .... οτι ειχα πάντα :roll: :roll:

παρακάτω και το δευτερο μερος του ''επιφανούς'' ανδρός ...

http://news.multiproject.gr/2011/03/2_28.html?utm_source=feedburner&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+multiprojectnews+%28%CE%9D%CE%AD%CE%B1+%CE%B1%CF%80%CF%8C+%CF%84%CE%BF%CE%BD+%CF%85%CE%B3%CF%81%CF%8C+%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%B2%CE%BF+-+news.multiPROJECT.gr%29
Άβαταρ μέλους
fotis2310
 
Δημοσιεύσεις: 1667
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:03 pm
Τοποθεσία: Gr. Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό vs » Τρί Μαρ 29, 2011 1:06 pm

Τώρα μάλιστα, τουλάχιστον υπάρχουν κάποιες προτάσεις. Ο καθένας θα έχει τη γνώμη του αλλά υπάρχουν. Οι προτάσεις σχετικά με το μάρκετινγκ και την επέταση σε νέες αγορές, βέβαια, δε συνιστούν καινοτομία : στο ποδόσφαιρο και το μπάσκετ εφαρμόζονται (και συχνά απροκάλυπτα) εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον.

Για το "ειδικό βάρος" μη λες. Δεν ξέρω τι είναι ούτε αν το έχω. Στο πόλο δε νομίζω ότι το έχω, απλώς λέω τη γνώμη μου για να κάνουμε κουβέντα.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm


Επιστροφή στο Συνεντεύξεις - Αφιερώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron