Η Συναισθηματική κακοποίηση του παιδιού

Ανοικτή συζήτηση για την ελληνική Υδατοσφαίριση στις μικρές ηλικίες. Παιδικά, Εφηβικά πρωταθλήματα και Ακαδημίες

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό nemesis » Σάβ Μάιος 23, 2009 9:14 pm

STELDIGI έγραψε:Φίλε "nemesis" σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να σε αξιώσει ο Θεός να γίνεις γονέας γιατί άνθρωποι σαν κι εσένα πραγματικά το αξίζουν! Σίγουρα είσαι καλός και άξιος προπονητής και σίγουρα θα γίνεις σωστός γονέας! Είναι λειτούργημα το επάγγελμα που κάνεις! Υπάρχουν όμως άνθρωποι που το υποβιβάζουν! Και όταν έχει κανείς να κάνει με παιδικές ψυχές και ψυχολογίες το ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ μεταλάσσεται και γίνεται Ε Γ Κ Λ Η Μ Α!


{Τα καλα σου λογια τα κρατώ σαν χρυσός .}

Εχω δουλέψει με προπονητες που έπαιρναν λεφτα από γονείς
με το παιδι να είναι μπροστα ,αλλα και με προπονητες που εχουν χασει την δουλεια τους γιατι αρνήθηκαν να γίνουν πιόνια σωματείου, ένα σεβαστό νουμερο τον εφόρων του χώρου μας εχουν το παιδι τους να παίζει είτε το αξίζει ,ειτε όχι.
Υπάρχουν μεγαλες ομαδες με πολύ φτωχή νοοτροπία ,και μικρες ομαδες με επαγγελματική συμπεριφορά ,συνήθως και οι προπονητες με αυτην την λογικη πάνε πακετο όχι όμως παντα .
Στο παιδι πρεπει να του δωσει ο γωνιος να καταλαβει ότι αυτος είναι δικος του χώρος και θα πρεπει να τα καταφερει μονος του τις (περισσοτερες φορες) ,ο γονιός αφου πηρε την αποφαση οτι το παιδι του θα κανει προπονηση με αυτην την ομαδα και αυτόν των προπονητη από εκει και περα για 2 ωρες ο προπονητης θα είναι σαν δευτερος πατερας ,και εσυ θα πρεπει να εχειs πίστη σε αυτόν και στα δυσκολα αλλα και στα ευκολα ,και στο τελος αμα βλεπεις ότι ο προπονητης επηρεάζετε από αλλους παράγοντες, χωρις να είναι ευκολο το ξερω, αλλα θα πρεπει να κοιτάξεις να το πας αλλου !!!
Είναι η καλύτερη λυση γιατι πλεον σε αυτόν το χωρο μονο θα πληγώνετε
θα του μιλήσεις και θα του δωσεις να καταλαβει ότι υπαρχουν αλλου χωροι σαν και αυτόν που μπορει να ευχαριστηθεί που είναι καθαροι και παιδαγωγικοί !
Τελευταία επεξεργασία από nemesis και Σάβ Μάιος 23, 2009 9:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Σάβ Μάιος 23, 2009 9:30 pm

Τελευταία επεξεργασία από doom και Τρί Ιουν 08, 2010 7:56 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό STELDIGI » Σάβ Μάιος 23, 2009 11:21 pm

.................
Τελευταία επεξεργασία από STELDIGI και Πέμ Μάιος 28, 2009 1:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
STELDIGI
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2007 10:55 am

Δημοσίευσηαπό STELDIGI » Σάβ Μάιος 23, 2009 11:37 pm

...................
Τελευταία επεξεργασία από STELDIGI και Πέμ Μάιος 28, 2009 1:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
STELDIGI
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2007 10:55 am

Δημοσίευσηαπό vs » Σάβ Μάιος 23, 2009 11:43 pm

(1) Το παιδί είναι επίσης οργισμένο με την ομάδα ;
(2) Το ίδιο το παιδί προτιμά το ταξίδι ή το πρωτάθλημα ;
(3) Και τι σημαίνει "1η θέση πάγκος" ; Σημαίνει 1η αλλαγή ή στάνταρ πάγκος και μόνο πάγκος ;
(4) Ο προπονητής είναι από αυτούς που βάζουν όσο το δυνατόν περισσότερους παίκτες ή από αυτούς που ξεκινούν με 7 και αν μπορούν δε βάζουν κανέναν άλλο ;
Το ίδιο το παιδί :
(5) αισθάνεται συναισθηματικά κακοποιημένο ή μήπως δεν ... το ξέρει και απλώς οι γονείς του το υποθέτουν επειδή αυτοί δε συμφωνούν με την ομάδα ; Π.χ. εγώ αν δεν έπαιζα ήμουν από αυτούς που σκύλιαζαν να ππροπονηθούν για να παίξουν καλά όταν θα παρουσιαζόταν η ευκαιρία αλλά ο πατέρας μου προσπαθούσε να μου χαλάσει την ψυχολογία και να με κάνει να αισθανθώ άσχημα με την ομάδα επειδή δεν ήθελε να ασχοληθώ με το πόλο. Για το δικό μου καλό μου έλεγε ότι ο προπονητής με έχει γραμμένο κλπ. κι ενώ εγώ δεν αισθανόμουν έτσι. Κ.ο.κ. ... και όλα για το δικό μου καλό, φυσικά.
(6) το παιδί τελειώνει τη 2α Λυκείου και θα κάνει το καλοκαίρι προετοιμασία μαθημάτων της 3ης Λυκείου ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό STELDIGI » Κυρ Μάιος 24, 2009 12:07 am

..............
Τελευταία επεξεργασία από STELDIGI και Πέμ Μάιος 28, 2009 1:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
STELDIGI
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2007 10:55 am

Δημοσίευσηαπό vs » Κυρ Μάιος 24, 2009 12:17 am

Αφού το παιδί θέλει να παίξει στο πρωτάθλημα η δική μου πρόταση είναι να μείνει για το πρωτάθλημα. Γιατί :
- αν δεν πάρει τις ευκαιρίες που θεωρεί ότι δικαιούται, τότε ίσως επανα-αξιολογήσει την κατάσταση,
- αν τις πάρει ή θα δείξει κάτι καλό (οπότε θα ξέρει ότι φταίνε άλλοι) ή θα καταλάβει γιατί δεν παίζει τόσο καιρό.

Θεωρώ, δηλαδή, ότι έτσι ή αλλιώς θα ξεκαθαρίσει μέσα του και το ξεκαθάρισμα είναι πάντοτε τερπνό αλλά και ωφέλιμο.
Αν φύγει κινδυνεύει να μείνει (μια ζωη) με την απορία.

Και ειδικά αν είναι φουνταριστός ή αμυντικός προτείνω να μείνει, διότι θα παίξει, θέλει δε θέλει ... Θα πρέπει επίσης να ξέρετε ότι οι εξυπηρετήσεις των προπονητών γίνονατι μόνο όταν το επιτρέπει η κατάσταση. Στο πρωτάθλημα μάλλον δε θα υπάρχουν μεγάλες πολυτέλειες για τέτοια ρίσκα.

Αν είναι τερματοφύλακας (ή 3ος φουνταριστός), υπάρχουν και άλλες ομάδες. Σ'αυτή την περίπτωση ίσως είναι καλύτερα στο Λονδίνο (γιατί σίγουρα δεν το βάλατε στον αθλητισμό για να μάθει να κάνει βουντού σε συμπαίκτες του).
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό fotis2310 » Κυρ Μάιος 24, 2009 12:32 am

vs έγραψε:Αφού το παιδί θέλει να παίξει στο πρωτάθλημα....
... και μετα .... στο Λονδίνο !!! οι αγώνες ειναι 2-3-4 /7 ... και θα ειναι και Πρωταθλητης :wink: Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από fotis2310 και Κυρ Μάιος 24, 2009 12:34 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
fotis2310
 
Δημοσιεύσεις: 1667
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:03 pm
Τοποθεσία: Gr. Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό vs » Κυρ Μάιος 24, 2009 12:34 am

Α, ναι, πολύ περισσότερο :wink:
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Κυρ Μάιος 24, 2009 9:29 am

Τελευταία επεξεργασία από doom και Τρί Ιουν 08, 2010 7:55 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Κυρ Μάιος 24, 2009 12:02 pm

doom έγραψε:
vs έγραψε:Εντυπωσιακά είναι όλα αυτά που λέτε, αλλά μπορείτε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένοι ; Π.χ. να περιγράψετε περιπτώσεις συμπεριφοράς ή (ενδεχομένως) και να ονομάσετε ομάδες ; Τουλάχιστον το πρώτο νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι εφικτό. Ως τώρα μιλάτε πολύ θεωρητικά και δε θα βγάλουμε άκρη.

Λες να εννοουν την δικη σου? Ειδικα μετα απο αυτο που δημοσιευτηκε στο ιντερνετ?
Αληθεια, τι συνεβη τελικα εκει?

Φυσικά και το έχω σκεφτεί ότι μπορεί να αναφέρονται στη Βουλιαγμένη. Και εκεί, όπως και αλλού όμως, υπάρχουν παράπονα από γονείς. Το θέμα που είχε αναφερθεί τις προάλλες δεν μπορεί να είναι το ίδιο, καθώς το παιδί εκείνο έχει φύγει πια από τον ΝΟΒ. Οι πληροφορίες που έχω για την περίπτωση εκείνη (τις οποίες θεωρώ έγκυρες) δε δίνουν δίκιο στο γονέα, σε ό,τι αφορά την αγωνιστική συμμετοχή του παιδιού του.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό fotis2310 » Κυρ Μάιος 24, 2009 12:07 pm

doom έγραψε:Στην Λεοντειο παει το παιδι? (ασχετο)....
... των Μαριανών Αδελφών, μοναχών ???
Άβαταρ μέλους
fotis2310
 
Δημοσιεύσεις: 1667
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:03 pm
Τοποθεσία: Gr. Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό STELDIGI » Κυρ Μάιος 24, 2009 12:25 pm

................
Τελευταία επεξεργασία από STELDIGI και Πέμ Μάιος 28, 2009 1:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
STELDIGI
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2007 10:55 am

Δημοσίευσηαπό vs » Κυρ Μάιος 24, 2009 4:11 pm

Χαριτολογώντας το είπα. Δε χρειάζεται να δώσετε περισσότερη σημασία.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό STELDIGI » Κυρ Μάιος 24, 2009 4:43 pm

Εντάξει. Με συγχωρείς. Απλά όταν κάποιος καεί απ΄το χυλό.... φυσά και το γιαούρτι!
STELDIGI
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2007 10:55 am

Δημοσίευσηαπό nemesis » Κυρ Μάιος 24, 2009 4:57 pm

STELDIGI έγραψε:Παρακαλώ πολύ θέλω μια απάντηση σε κάτι πολύ σοβαρό!
Γνωρίζω ένα παιδί κατηγορίας ΄93 η οποία θα πραγματοποιήσει την γ΄ και τελευταία φάση του πρωταθλήματος 2,3 και 4 Ιουλίου.
Το παιδί αυτό είναι κατ' εξακολούθηση συναισθηματικά κακοποιημένο σε σημείο που δεν φαντάζεστε. Στην ομάδα που είναι τώρα είναι 1η θέση "πάγκος"!
Το σχολείο του διοργανώνει εκπαιδευτική εκδρομή στο Λονδίνο 1-15 Ιουλίου.
Το παιδί ήθελα τρελλά να συμμετέχει στην εκδρομή. Όταν όμως έμαθε για το πρωτάθλημα άλλαξε γνώμη. Θέλει να είναι στο πρωτάθλημα. ΄
Τί θα κάνατε στη θέση του; Και ποιές είναι οι συνέπειες αν οι γονεις του που είναι οργισμένοι με την ομάδα το παροτρύνουν να πάει στην εκδρομή;



Η,( το παιδί) να κανει μια εποικοδομητική συζήτηση με το προπονητη ,και με σοβαρότητα, ενδιαφέρων όχι μονο για τον εαυτο του, αλλα και την ομαδα ,να τον ρωτήσει τι χρειάζεται να κάνει για να βοηθήσει περισσότερο την ομάδα.
Και αν αυτό δεν πιάσει τότε υπάρχει πρόβλημα ,αλλά ειμαι 90% συγουρος ότι αμεσως μετα από την συζήτηση θα έρθει καλο αποτέλεσμα !!
:)
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό fotis2310 » Κυρ Μάιος 24, 2009 6:21 pm

nemesis έγραψε:.....μια εποικοδομητική συζήτηση με το προπονητη ,και με σοβαρότητα, ενδιαφέρων όχι μονο για τον εαυτο του, αλλα και την ομαδα ,να τον ρωτήσει τι χρειάζεται να κάνει για να βοηθήσει περισσότερο την ομάδα.
Και αν αυτό δεν πιάσει τότε υπάρχει πρόβλημα ,αλλά ειμαι 90% συγουρος ότι αμεσως μετα από την συζήτηση θα έρθει καλο αποτέλεσμα !!
:)
... εχεις βελτιωθει αρκετα βλέπω ... αυτα ΝΑΙ ειναι κουβέντες coach !!!
Άβαταρ μέλους
fotis2310
 
Δημοσιεύσεις: 1667
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:03 pm
Τοποθεσία: Gr. Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό nemesis » Κυρ Μάιος 24, 2009 6:40 pm

Αμα βλέπεις το ποτήρι μισό γεμάτο ολα γίνονται!!!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό STELDIGI » Κυρ Μάιος 24, 2009 9:20 pm

................
Τελευταία επεξεργασία από STELDIGI και Πέμ Μάιος 28, 2009 1:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
STELDIGI
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2007 10:55 am

Δημοσίευσηαπό STELDIGI » Κυρ Μάιος 24, 2009 9:24 pm

.............
Τελευταία επεξεργασία από STELDIGI και Πέμ Μάιος 28, 2009 1:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
STELDIGI
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2007 10:55 am

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση και Μικρές Ηλικίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron