πρωτάθλημα κορασίδων 2008-σχόλια

Ανοικτή συζήτηση για την ελληνική Υδατοσφαίριση στις μικρές ηλικίες. Παιδικά, Εφηβικά πρωταθλήματα και Ακαδημίες

Συντονιστής: Lambros10

πρωτάθλημα κορασίδων 2008-σχόλια

Δημοσίευσηαπό silkmoth » Τρί Νοέμ 25, 2008 7:36 pm

Να προσθέσω ορισμένα σχόλια.
Οπωσδήποτε ο Ηρακλής παρουσίασε την καλύτερη ομάδα και την πιό δουλεμένη. Βέβαια όντας στην κερκίδα σε αρκετούς αγώνες ( είδα νομίζω 2 αγώνες του Ηρακλή) παρατήρησα το θλιβερό φαινόμενο ο προπονητής του Ηρακλή ( δεν γνωρίζω το όνομα του ανθρώπου) να λειτουργεί με τρόπο αντιπαιδαγωγικό και συχνά προσβλητικό σε μικρά παιδιά ( στις παίκτριές του δηλαδή). Οπωσδήποτε έχει σημασία η νίκη αλλά στον αθλητισμό ( τουλάχιστον του δικού μου μυαλού) ο σκοπός δεν αγιάζει πάντα τα μέσα. Ο προπονητής είναι πρωτίστως παιδαγωγός. Απο κεί και πέρα ο Πανιώνιος παρουσίασε πολύ καλή ομάδα αν και οι λύσεις που είχε στα δύσκολα παιγνίδια δείχνουν και την απειρία ίσως του προπονητή του( λέω ίσως). Ο τρίτωνας είχε πρακτικά δύο παίκτριες ( νούμερο 8 κύρια και κατά δεύτερο λόγο το 11 που έκανα τη διαφορά) . Στον αγώνα πχ με τη Λάρισα που είδα αν η Λάρισα είχε στις τάξεις της το 8 του Τρίτωνα ίσως το αποτέλεσμα ήταν ανάποδα. Ερχομαι στη λάρισα που κατα τη γνώμη μου και πολλών άλλων που παρακολούθησαν τους αγώνες ήταν η ευχάριστη εκπληξη του πρωταθλήματος, Αν θυμάμαι καλά πρίν δυό χρόνια δεν είχε κάν ομάδα και τώρα παρουσίασε ένα σύνολο γυμνασμένο, κολυμπημένο, χωρίς όμως πάγκο. Αν οι κοπελίτσες αυτές δουλέψουν ίσως του χρόνου νάχουμε εκπλήξεις. Βέβαια απο ότι είδα είχε τον προπονητή που είχε η ομάδα των ανδρών της Λάρισας ( στην Α2) που βοήθησε πιθανά με την εμπειρία του τα νέα κορίτσια. Απο κεί και κάτω οι ομάδες νομίζω ήταν λίγο πολύ ισοδύναμες ( με εξαίρεση τον Νηρέα που νομίζω δίκαια πήρε την 8η θέση) και τα παιχνίδια κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.
Ομως είναι λίγο βάρβαρο και άδικο νέα παιδιά να παίζουν τόσα πολλά παιχνίδια σε τόσο λίγο καιρό. Νομίζω ότι θα μπορύσε η ομοσπονδία την φάση κατάταξης να την κάνει την επόμενη Κυριακή για να δώσει την ευκαιρία και σε ομάδες με λίγο βάθος πάγκου( που σε αυτήν την ηλικία είναι δύσκολο να έχεις καλό πάγκο) να ξεκουραστούν και να αποδώσουν καλύτερα. Με τον τροπο που σχεδιάστηκε αυτό και όχι μόνο αυτό το πρωτάθλημα δείχνει ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ. Ισως κάποια στιγμή αν μπούν άνθρωποι με φρέσκιες ιδέες ( που πρέπει να γίνει σύντομα) στην Ομοσπονδία να βοηθήσουν σε αυτές τις διοργανώσεις. Χωρίς βέβαια να απαξιώνω την προσπάθεια που γίνεται.
Αυτά και καλή συνέχεια στα παιδιά αλλά κυρίως καλό κουράγιο στους γονείς των παιδιών που ξεροστάλιαζαν μέσα στο χιονόνερο κάθε μέρα. Βέβια μπροστά στην προσπάθεια των παιδιών μέσα στο νερό έ δεν πειράζει και οι γονείς να κρυώσουν λίγο.
Α, ξέχασα τη διαιτησία. Κύριοι διαιτητές της ομοσπονδίας. Σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο σε τέτοια παιχνίδια μπαίνει ένα καλός διαιτητής για να διδάξει σωστό πόλο που θα πληρωθεί και ένας άπειρος που θα κάνει το αγροτικό του για λίγες ώρες κοντά στον καλό ΤΣΑΜΠΑ. ΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ. Το κέρδος είναι ότι θα μάθει. Αυτό θα έπρεπε να το ζητούν οι άπειροι.
Ανταυτού είδαμε διαιτητές που εκνεύρισαν ακόμη και τα παιδάκια των 14 ετών.
Αυτά.
silkmoth
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2008 11:34 pm

Δημοσίευσηαπό SAPIC » Τετ Δεκ 03, 2008 2:53 am

Αγαπητέ silkmoth,

Πρέπει να είσαι από τη Λάρισα από ότι κατάλαβα!!! :D
Ή να μη παρακολουθείς και πολύ το γυναικείο πόλο!
Σε ενημερώνω ότι ο Ηρακλής σάρωσε όλα τα πρωταθλήματα φέτος και το άξιζε.
Ο πανιώνιος έκλεισε 3 χρόνια το προηγούμενο μήνα και έχει κατακτήσει 7 μετάλια σε πανελλήνια πρωταθλήματα.
Με αυτόν τον "άσχετο" στο πάγκο!!!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όμως στο τρόπο διεξαγωγής των πρωταθλημάτων και για τους κυρίους με τα άσπρα!!!
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και οι κύριοι της ΚΟΕ και οι διαιτητές.

Καλό βράδυ.
Άβαταρ μέλους
SAPIC
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 11:15 am

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Δεκ 03, 2008 3:44 am

Ο προπονητής του Πανιωνίου σίγουρα δεν είναι άπειρος. Ίσως να είναι λίγο άσχετος :lol:
Αλλά έχει κάνει εξαιρετική δουλειά, παίρνοντας το τμήμα ουσιαστικά από το απόλυτο μηδέν και δουλεύοντας κύρια με πιτσιρίκες, ακόμα και στο γυναικείο (που πρωταγωνιστεί στην Α2).
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό silkmoth » Τετ Δεκ 03, 2008 10:29 am

SAPIC έγραψε:Αγαπητέ silkmoth,

Πρέπει να είσαι από τη Λάρισα από ότι κατάλαβα!!! :D
Ή να μη παρακολουθείς και πολύ το γυναικείο πόλο!
Σε ενημερώνω ότι ο Ηρακλής σάρωσε όλα τα πρωταθλήματα φέτος και το άξιζε.
Ο πανιώνιος έκλεισε 3 χρόνια το προηγούμενο μήνα και έχει κατακτήσει 7 μετάλια σε πανελλήνια πρωταθλήματα.
Με αυτόν τον "άσχετο" στο πάγκο!!!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όμως στο τρόπο διεξαγωγής των πρωταθλημάτων και για τους κυρίους με τα άσπρα!!!
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και οι κύριοι της ΚΟΕ και οι διαιτητές.

Καλό βράδυ.


Αγαπητέ φίλε
διάβασε προσεκτικά τα σχόλια μου και θα διαπιστώσεις ότι ήμουν πολύ προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς μου και θα πρέπει να είσαι και εσύ το ίδιο προσεκτικός. Εγραψα για πιθανή απειρία και το τόνισα. εχει μεγάλη διαφορά η πιθανή απειρία απο να λές κάποιον ΑΣΧΕΤΟ. Επίσης όσον αφορά τον Ηρακλή έκανα κάποια σχόλια παιδαγωγικού τύπου και ας μείνουμε μόνο σε αυτά
silkmoth
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2008 11:34 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Τετ Δεκ 03, 2008 12:04 pm

Ασχετος σιγουρα δεν ειναι. Απλως λιγο...πηρακιας ειναι, αλλα με τον καιρο θα στρωσει.
Ακομα δινει ευκολα υποσχεσεις(βλ. κερναω καφε!!! ) και απο τηγανιτα τιποτα!!! :lol: :lol: 8)

Οσο για τα υπολοιπα τα αποτελεσματα μιλουν απο μονα τους.
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό SAPIC » Τετ Δεκ 03, 2008 6:49 pm

Βέβαια δε σε ρώτησα ποιό προπονητή του Πανιωνίου εννοείς.
Αυτόν στο πάγκο ή αυτόν στη κερκίδα???!!! :)
Τέλοσπάντων.... όλοι οι προπονητές στο άθλημά μας είναι ήρωες!
Και καλό είναι να τους υποστηρίζουμε!
Όσο για το κύριο που με περιμένει για καφέ, θα του πω 2 πράγματα:
1. Οι υποχρεώσεις μου στο εξωτερικό δε μου επιτρέπυν τώρα να πάμε για καφέ.
2. ΤΣΙΦΟΥΤΗ.......... πάρε και κανένα τηλέφωνο!!!!!!!! :D :D
Άβαταρ μέλους
SAPIC
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 11:15 am

Δημοσίευσηαπό nemesis » Τετ Δεκ 03, 2008 8:52 pm

COACHFK έγραψε:Ασχετος σιγουρα δεν ειναι. Απλως λιγο...πηρακιας ειναι, αλλα με τον καιρο θα στρωσει.
Ακομα δινει ευκολα υποσχεσεις(βλ. κερναω καφε!!! ) και απο τηγανιτα τιποτα!!! :lol: :lol: 8)

Οσο για τα υπολοιπα τα αποτελεσματα μιλουν απο μονα τους.


Τι σημαίνει πηρακιασ?
Μήπως θέλεις να πεις μπιρακιασ? Γιατί σε αυτό σκίζει! :lol: :lol:
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Πέμ Δεκ 04, 2008 9:50 am

SAPIC έγραψε:Όσο για το κύριο που με περιμένει για καφέ, θα του πω 2 πράγματα:
1. Οι υποχρεώσεις μου στο εξωτερικό δε μου επιτρέπυν τώρα να πάμε για καφέ.
2. ΤΣΙΦΟΥΤΗ.......... πάρε και κανένα τηλέφωνο!!!!!!!! :D :D


Το "κυριο" που σε περιμενει για καφε σε εχει παρει τλφν, αλλα περι "αλλων ετιρβαζες"... (νεμεσις: στειλε μου πμ για να σου πω τι σημαινει!!! :lol: :lol: )
Οταν...τελειωσεις με τις υποχρεωσεις στο εξωτερικο(πηγες να δεις την καινουρια κολλεξιον της φιρμας??? ), παρε τλφν να τα πουμε. 8) :shock:
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Πέμ Δεκ 04, 2008 9:55 am

nemesis έγραψε:
COACHFK έγραψε:Ασχετος σιγουρα δεν ειναι. Απλως λιγο...πηρακιας ειναι, αλλα με τον καιρο θα στρωσει.
Ακομα δινει ευκολα υποσχεσεις(βλ. κερναω καφε!!! ) και απο τηγανιτα τιποτα!!! :lol: :lol: 8)

Οσο για τα υπολοιπα τα αποτελεσματα μιλουν απο μονα τους.


Τι σημαίνει πηρακιασ?
Μήπως θέλεις να πεις μπιρακιασ? Γιατί σε αυτό σκίζει! :lol: :lol:


πηρακιας: απο την εκφραση "τα πηρα". Υπαρχει μαλιστα και αλλη εκδοση της εκφρασης (πυρακιας: πηραν φωτια τα πυρακια του, πρεπει να εχεις...μηχανολογικες γνωσεις για να ξερεις τι ειναι)
Επισης υπαρχει και η εκφραση: ταπερνωκρανιωση απο το "τα πηρα στο κρανιο" κλπ κλπ

(Διδαξα παλι...) :lol: :lol: 8) :shock: :wink:
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Παρ Δεκ 05, 2008 12:12 am

AAAAA. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm


Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση και Μικρές Ηλικίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες

cron