Η Συναισθηματική κακοποίηση του παιδιού

Ανοικτή συζήτηση για την ελληνική Υδατοσφαίριση στις μικρές ηλικίες. Παιδικά, Εφηβικά πρωταθλήματα και Ακαδημίες

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό nemesis » Τετ Μάιος 20, 2009 10:16 pm

Και ο DOOM γονέας δεν ειναι?
Αμα γίνεις ποτε προπονητησ, μπορει τοτε μονο να καταλάβεις!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό DIOGO » Πέμ Μάιος 21, 2009 12:18 am

εξαρταται και για ποιες ακριβως ηλικιες μιλαμε... γιατι οποια και αν ειναι η αποψη ενος προπονητη για εναν παικτη, αν ειναι 12 χρονων προκειται για βιαστικη κριση... αν ειναι 15χρ τα συμπερασματα ειναι πιο ασφαλη...
DIOGO
 
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 11:33 am
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό lupo » Πέμ Μάιος 21, 2009 8:31 am

Δυστυχως αν το παιδι ειναι σε μικρη επαρχιακη πολη χωρις αλλη επιλογη ομαδας τα πραματα περιπλεκονται. Εκει αν το παιδι θελει να το συνεχισει και δεν ειναι ονειρο του γονιου να το δει πολιστα τοτε πρεπει να κανει υπομονη , οσο μπορει, και να συνεχισει.
Αρα παλι μιλαμε για αθλημα των μεγαλων αστικων κεντρων. Τωρα οσο για το θεμα ηλικιας οντως ειναι εντελως ατοπο για ενα προπονητη να κρινει οτι ενα αγορακι η κοριτσακι στα 12 κανει η δεν κανει. Ειναι ηλικια που τα παιδια ολα τα βλεπουν σα παιχνιδι και αντιδρουν παιζοντας. Οποιος προπονητης νομιζει οτι σε αυτην την ηλικια μπορει να ξεχωρισει το καλο απο τη "φυρα" ας ρωτησει τους περισσοτερους εν ενεργεια παιχτες σε αυτη την ηλικια τι κανανε. Το πιο πιθανο ειναι οι περισσοτεροι να δινανε μεγαλυτερη προσοχη στα lego και τα playmobil παρα στο πολο.
Άβαταρ μέλους
lupo
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 1:38 am

Δημοσίευσηαπό fotis2310 » Πέμ Μάιος 21, 2009 2:24 pm

Παρεκτράπηκε το Forum και από '' Η Συναισθηματική κακοποίηση του παιδιού '' …. ''διολίσθησε'' στο προπονητής και παιδιά γονεις & προπονητης .... e.t.c. προπονητης και καλά ....''ξερεις'' ποιος ειμαι ΕΓΩ !!!

Μαλλον δεν υπάρχει ''ΓΝΩΣΗ'' στο θέμα :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
fotis2310
 
Δημοσιεύσεις: 1667
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:03 pm
Τοποθεσία: Gr. Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό delos » Πέμ Μάιος 21, 2009 6:55 pm

STELDIGI έγραψε:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ. ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΕΠΙΜΕΙΝΩ ΣΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ "Ε Κ Ρ Α Γ Ω" ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΘΕ ΛΟΓΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!
ΟΥΤΕ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΡΟΛΟΥΣ ΟΥΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ!
ΑΝ ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΘΕΩΡΕΙ ΤΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΜΟΝΙΜΩΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΙΜΙΟ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ! ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΜΕΙΩΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΕΥΤΕΛΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΤΙΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.



ΠΕΣ ΤΑ!!! ΠΕΣ ΤΑ!!!!! ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!!!!!!
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΙΟΥΣ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ!!
ΟΛΟΙ ΕΝΑ ΜΑΤΣΟ ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ!!
ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝΕ ΜΙΑ ΚΛΩΤΣΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ!!!

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ!!!!

ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΞΕΣΠΑΝΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ!!

ΑΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!! ΑΣ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ!!!!!!!!!!!!!!
delos
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2007 10:04 am

Δημοσίευσηαπό STELDIGI » Παρ Μάιος 22, 2009 9:45 am

...............
Τελευταία επεξεργασία από STELDIGI και Πέμ Μάιος 28, 2009 1:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
STELDIGI
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2007 10:55 am

Δημοσίευσηαπό vs » Παρ Μάιος 22, 2009 9:56 am

Εντυπωσιακά είναι όλα αυτά που λέτε, αλλά μπορείτε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένοι ; Π.χ. να περιγράψετε περιπτώσεις συμπεριφοράς ή (ενδεχομένως) και να ονομάσετε ομάδες ; Τουλάχιστον το πρώτο νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι εφικτό. Ως τώρα μιλάτε πολύ θεωρητικά και δε θα βγάλουμε άκρη.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό STELDIGI » Παρ Μάιος 22, 2009 10:37 am

...................
Τελευταία επεξεργασία από STELDIGI και Πέμ Μάιος 28, 2009 1:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
STELDIGI
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2007 10:55 am

Δημοσίευσηαπό BIGMAN » Παρ Μάιος 22, 2009 12:02 pm

Ας βαλουμε μια αλλη διασταση στο θέμα . Μηπως ηθικοι αυτουργοι για την κατασταση ειναι οι ιδιοι οι γονεις παιδιων που πλησιαζουν ΄΄προπονητες΄΄ για την προωθηση των δικων τους παιδιων εναντι καποιων αλλων;
BIGMAN
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 16, 2007 9:49 am

Δημοσίευσηαπό STELDIGI » Παρ Μάιος 22, 2009 1:34 pm

................
Τελευταία επεξεργασία από STELDIGI και Πέμ Μάιος 28, 2009 1:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
STELDIGI
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2007 10:55 am

Δημοσίευσηαπό STELDIGI » Παρ Μάιος 22, 2009 1:41 pm

...........
Τελευταία επεξεργασία από STELDIGI και Πέμ Μάιος 28, 2009 1:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
STELDIGI
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2007 10:55 am

Δημοσίευσηαπό STELDIGI » Παρ Μάιος 22, 2009 1:46 pm

STELDIGI έγραψε:ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ!
ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΜΙΛΑΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ (ΜΕ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΠΑΘΟΣ-ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ) ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ "ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ & ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙΣ"! ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ!
ΟΜΩΣ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ;;;;;;;;;;;;;;
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΑΝ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΓΟΝΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΑΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ (ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ! "ΔΟΥΝΕ ΚΑΙ ΛΑΒΕΙΝ"ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ;
Ο Χ Ι!!! Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ!
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!

ΔΙΟΡΘΩΝΩ: 1.(ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΠΑΘΟΣ) ΚΑΙ 2. ΔΟΥΝΑΙ ΚΑΙ ΛΑΒΕΙΝ
STELDIGI
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2007 10:55 am

Δημοσίευσηαπό parapano » Παρ Μάιος 22, 2009 1:57 pm

Tελικά θα γράψει κανένας με πεζά. Όλο φωνάζετε.
Άβαταρ μέλους
parapano
 
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 20, 2008 8:28 pm

Δημοσίευσηαπό dimakovitch » Παρ Μάιος 22, 2009 3:08 pm

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ (ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΑΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ) ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ (ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ "ΑΛΛΗΛΟΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΛΛΗΛΟΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ") ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΜΟΛΙΣ Ο ΓΟΝΙΟΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ Ή ΚΑΙ ΟΜΑΔΑ ΑΚΟΜΑ - Ο ΙΔΙΟΣ ΓΟΝΙΟΣ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΑΝΩΤΕΡΩ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ!!!!!!!!!

Καλό είναι επίσης φίλε μου να αφήσουν οι γονείς τον προπονητή να κάνει τη δουλεία...Γιατί πιστεύω πως δεν υπάρχει κανένας προπονητής που να μη θέλει να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδία της ομάδας του΄και αν σε κάποιο αγώνα δε βάζει κάποιο παιδί είναι επειδή ενδεχωμένος σκέφτεται το κάλο της όμαδος και ξέρει οτι το συγκεκριμένο παιδί στον συγκεκριμένο αγώνα δεν θα τα καταφέρει και μπορεί να οδηγήσει την ομάδα στην ήττα. Επιπλέον για όλα αυτά που λες,δεν ευθύνονται οι προπονητές ή όποιοι άλλοι,αλλά ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ.....που κάθε μέρα πρήζουν το προπονητή να ασχοληθει με το ''αγγελούδι'' τους,να τον βάλει βασικό κοκ..............και αν ένα παιδί δεν τα καταφέρνει με τον πρωταθλητισμό υπάρχει και ο ''απλός'' αθλητισμός(αν ξέρεις τι εστι)........... :roll:
Άβαταρ μέλους
dimakovitch
 
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 1:03 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Παρ Μάιος 22, 2009 5:25 pm

Για να πω και του στραβού το δίκιο, προπονητης ειμαι, και
ξερω πως είναι από αυτην την πλευρα ,γονιός δεν ειμαι
για να ξερω ,αλλα εχω υποσχεθεί στον εαυτό μου πως
όταν, και αμα θελει ο θεος γίνω με το καλό, το πρωτο πραγμα
που θα κανω όταν αναπόφευκτα έρθει η στιγμή και θα θελει
να ασχοληθεί με κολύμβηση η πολο ,θα το παω σε προπονητη
επιλογής μου ανεξάρτητα από σωματείο γιατι πιστευω πως
δεν παιζει ρολο το σωματείο αλλα ο προπονητης που δουλεύει
σε αυτό ,και ο λογος είναι ότι βρισκόμαστε σε ένα χώρο
ερασιτεχνικό και αρκετα υποβαθμισμένο και κατά συνέπεια
υπαρχουν αρκετοι προπονητες που είτε δεν εχουν την πείρα
,είτε δεν εχουν την γνώση ,και κοιτανε να βαλουν στην τσεπη
οσα περισσοτερα μπορουν, και εδώ εμφανίζονται οι γονείς,
και εκμεταλλεύονται αυτην την περίπτωση ,αλλα υπαρχουν
σε αρκετα μεγαλο νουμερο προπονητες που δουλευουν με
μεράκι, σωστά, και ανεπηρέαστοι από αυτά τα γεγονότα και
πραγματικα αυτοι ξεχωρίζουν σαν την μύγα μες το γαλα ,και
προσωπικά εχω συναντήσει πολλους τετοιους προπονητες οπου
και θα εμπιστευτώ το παιδι μου εκει,και πιστέψτε με υπάρχουν
πολλες επιλογες, μην κολλάτε στο σωματείο γιατι ετσι περιορίζεστε
στις επιλογές !!!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό fotis2310 » Παρ Μάιος 22, 2009 6:58 pm

parapano έγραψε:Tελικά θα γράψει κανένας με πεζά. Όλο φωνάζετε.

vs έγραψε:Εντυπωσιακά είναι όλα αυτά ....Ως τώρα μιλάτε πολύ θεωρητικά και δε θα βγάλουμε άκρη.

BIGMAN έγραψε:Ας βαλουμε μια αλλη διασταση στο θέμα ....προωθηση των δικων τους παιδιων εναντι καποιων αλλων;

eee οχι και ολοι :wink:
Άβαταρ μέλους
fotis2310
 
Δημοσιεύσεις: 1667
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:03 pm
Τοποθεσία: Gr. Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό tovarich » Παρ Μάιος 22, 2009 9:35 pm

Δεν προωθούν όλοι οι γονείς τα παιδιά τους. Μόνο όσοι έχουν ατάλαντα παιδιά.
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό FIREMAN » Σάβ Μάιος 23, 2009 1:32 pm

μαυτο το πλευρο να κιμασε ,,,, ολο κε κατι παραπανο θελουν ασε που μετα γινοντε κε ΕΙΔΙΚΙ
FIREMAN
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2009 10:49 pm

Δημοσίευσηαπό STELDIGI » Σάβ Μάιος 23, 2009 7:54 pm

..................
Τελευταία επεξεργασία από STELDIGI και Πέμ Μάιος 28, 2009 1:47 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
STELDIGI
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2007 10:55 am

Δημοσίευσηαπό STELDIGI » Σάβ Μάιος 23, 2009 8:25 pm

Φίλε "nemesis" σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να σε αξιώσει ο Θεός να γίνεις γονέας γιατί άνθρωποι σαν κι εσένα πραγματικά το αξίζουν! Σίγουρα είσαι καλός και άξιος προπονητής και σίγουρα θα γίνεις σωστός γονέας! Είναι λειτούργημα το επάγγελμα που κάνεις! Υπάρχουν όμως άνθρωποι που το υποβιβάζουν! Και όταν έχει κανείς να κάνει με παιδικές ψυχές και ψυχολογίες το ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ μεταλάσσεται και γίνεται Ε Γ Κ Λ Η Μ Α!
STELDIGI
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2007 10:55 am

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση και Μικρές Ηλικίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες