ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Ανοικτή συζήτηση για την ελληνική Υδατοσφαίριση στις μικρές ηλικίες. Παιδικά, Εφηβικά πρωταθλήματα και Ακαδημίες

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό avias » Πέμ Απρ 22, 2010 7:16 am

Σύμφωνοι, αν και προσωπικά δεν μίλησα ποτέ γι' αυτά, "τα σπασμένα πλευρά ..." ακούστηκαν κάπως.
Τα υπόλοιπα όμως περί "θλάσης.... και κάκωσης..." που χαρακτηρίζουν και τη σοβαρότητα του ττραυματισμού πώς ακούγονται?
Και τέλος, πόσο σοβαρό τραυματισμό θα πρέπει να προκαλέσει μία αντιαθλητική ενέργεια προκειμένου να ασχοληθούμε με το αν θα πρέπει να τιμωρήσουμε ή όχι τον αθλητή / αθλήτρια που υπέπεσε σε αυτήν?
avias
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 01, 2010 7:42 am
Τοποθεσία: THEAALONIKI

Δημοσίευσηαπό lupo » Πέμ Απρ 22, 2010 8:27 am

Παντως εγω την κορη μου δεν θα την αφηνα να παιξει πολο τοσο συντομα , μετα απο ενα τοσο ασχημο τραυματισμο.
Η θεση του φουνταριστου τραβαει τα πιο πολλα χτυπηματα και αν ηρθε καποιος στους αγωνες θα ειδε οτι το παιδι καποια στιγμη με τον Πανιωνιο ξαναχτυπησε και την εβγαλαν εξω και φωναξαν τον γιατρο. Εκει ολοι παγωσαμε γιατι φοβηθηκαμε τα χειροτερα. Αφου λοιπον την ειχαν κανενα 10λεπτο κατω ξαπλωμενη και της δινανε τις πρωτες βοηθειες ξαφνικα σηκωνεται και ξαναπεφτει μεσα. Ενταξει το παιδι ειναι παιδι και εχει ολη την καψα της ηλικιας της. Ολοι οι αλλοι της αποστολης και οι γονεις δεν σκεφτηκαν το παιδι?
Η απορια μου ειναι αν υπαρχει καποιος απο ολους αυτους, (γονεις, παραγοντες), να ενδιαφερονται για την υγεια του παιδιου περισσοτερο, απο το να παρει ο Ηρακλης ενα μεταλιο.
Συμπαθω πολυ τον Ηρακλη σαν ομαδα γιατι εχει δειξει απολυτη σοβαροτητα και συνεπεια ολα αυτα τα χρονια. Αλλα τωρα επεσαν παρα πολυ στα ματια μου γιατι πανω απολα εγω βαζω την υγεια των παιδιων και μετα μεταλια και πρωτες θεσεις. :twisted:
Άβαταρ μέλους
lupo
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 1:38 am

Δημοσίευσηαπό avias » Πέμ Απρ 22, 2010 9:51 am

Τον πρώτο λόγο στην αποθεραπεία και επάνοδο της Μαργαρίτας στην αγωνιστική δράση, όλο αυτό το διάστημα, τον έχει ο γιατρός της ομάδας, ο οποίος και έδωσε το "πράσινο φως" για τη συμμετοχή της σε αυτή την αγωνιστική δοκιμασία με γνώμονα την τόνωση της ψυχολογίας της.
Αυτό ήταν και το σκεπτικό του προπονητή της, ο οποίος φυσικά και δεν "τρελάθηκε" να ρισκάρει ένα από τα βασικά εργαλεία της γυναικείας ομάδας για ένα ηλικιακό πρωτάθλημα. Επιπλέον, πιστεύω, ότι με το ίδιο σκεπτικό ο προπονητής της εθνικής νεανίδων , κάλεσε τη Μαργαρίτα στο επόμενο καμπ προετοιμασίας την επόμενη εβδομάδα.
Εννοείται φυσικά ότι υπήρχε και η σύμφωνη γνώμη των γονέων της.
Τέλος από "πρακτικής" σκοπιάς: σε καμία περίπτωση δεν υπήρξε "πίεση" για να κερδηθούν τα λεγόμενα bonus. Δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο, μιάς και όλα τα κορίτσια που θα μπορούσαν να το αξιοποιήσουν το έχουν κερδίσει ήδη - μερικές από αυτές και πάνω από μία φορά - από τις προηγούμενες επιτυχίες (βλέπε προηγούμενο post με τις ηλικίες των κοριτσιών).
avias
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 01, 2010 7:42 am
Τοποθεσία: THEAALONIKI

Δημοσίευσηαπό lupo » Παρ Απρ 23, 2010 8:46 am

Δεν μιλαω για τα bonus γιατι θεωρω αυτην την ιστορια της bonusθηρειας πολυ ευτελη. Μιλαω μονο για την ακεραιοτητα του παιδιου. Επειδη δεν ημουν μπροστα στο χτυπημα του παιδιου απο την παιχτρια της Πατρας και διαβαζα συνεχεια για την πορεια της υγειας της, ειχα καταλαβει οτι ηταν κατι πολυ σοβαρο. Αποτι θυμαμαι ειχε γραφτει οτι επειδη ηταν τοσο πολυ σοβαρο υπηρχε περιπτωση να μην ξαναπαιξει ποτε. Αν οντως ηταν τοσο πολυ σοβαρο ειναι δυνατον να δεχτουν οι γονεις του παιδιου να βαλουν το παιδι τους σε τετοια δοκιμασια? Μου αναφερθηκε η συγκαταθεση του γιατρου. Επειδη εχω παιξει πολο πολλα χρονια σε μεγαλες κατηγοριες θα αναφερω οτι ειχαν δωσει συγκαταθεση γιατροι να παρω μερος σε αγωνες με σοβαρους τραυματισμους χωρις να ενδιαφερθουν για το μετα. Το αποτελεσμα ειναι οτι τωρα εχω ενα δεξι ωμο που δε μπορει να σηκωσει ουτε τσαντα λαικης, μια μεση που ανα τακτα χρονικα διαστηματα με ριχνει στο κρεβατι και πολλα αλλα ωραια.
Οσο για την κληση της στην εθνικη δεν σημαινει οτι την ιδια μερα θα την βαλει να χτυπιεται αμεσως, οπως εγινε στο πρωταθλημα. Μετα απο κανα 2 μηνες και αναλογα με την πορεια της υγειας της συμφωνω απολυτα να ξαναξεκινησει. Αλλα μετα απο τοσο μικρο χρονικο διαστημα και μετα απο τοσο σοβαρο τραυματισμο το βρισκω τουλαχιστον επιπολαιο. Και ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω οτι συμπαθω πολυ τον Ηρακλη σαν ομαδα και μακαρι ολες οι ομαδες να τον παρουν σαν παραδειγμα στις υποδομες του γυναικειου αλλα θεωρω οτι αν τυχον και ηταν αληθεια η σοβαροτητα της καταστασης του παιδιου, ειναι εγκληματικο λαθος να ρισκαρετε την συμμετοχη της. Αυτη ειναι η ενσταση μου σε ολο αυτο το θεμα και μιλωντας παντα σε φιλικο επιπεδο , εγω δεν θα αφηνα την κορη μου να παιξει και ας μου το λεγαν 10 γιατροι.
Άβαταρ μέλους
lupo
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 1:38 am

Δημοσίευσηαπό vs » Παρ Απρ 23, 2010 2:17 pm

avias έγραψε:Αυτό ήταν και το σκεπτικό του προπονητή της, ο οποίος φυσικά και δεν "τρελάθηκε" να ρισκάρει ένα από τα βασικά εργαλεία της γυναικείας ομάδας για ένα ηλικιακό πρωτάθλημα.

O lupo δε μίλησε για τον κίνδυνο να στερούνταν η γυναικεία ομάδα τη μικρή. Μίλησε για τον κίνδυνο να αποκτούσε χειρότερο πρόβλημα η υγεία της.

Συμφωνώ ότι δε χρειάζεται θανατηφόρο χτύπημα για να τιμωρηθεί μια αντιαθλητική ενέργεια, σκέφτομαι (με το δικό μου το μυαλό) ότι αρκετοί επώδυνοι τραυματισμοί ίσως "χρειάζεται" να φανούν λίγο περισσότερο επώδυνοι αλλά, με όλο το σεβασμό, νομίζω ότι και η απάντησή σου κάτι δείχνει.

Γιατί όλα αυτά που γράφτηκαν τότε (ακινησία εβδομάδων, επανεξέταση, φόβοι κλπ.) θα συμφωνείς ότι δε συνάδουν με συμμετοχή σε δυνατούς αγώνες σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό tovarich » Παρ Απρ 23, 2010 3:29 pm

Εγώ προτείνω να κληθεί η δημόσιος υπάλληλος στην Εθνική. Έτσι θα αποκτήσουμε άμυνα που θα σπάει κόκκαλα. :wink:
Μία μεγάλη πόλη με μικρό πόλο. Ποιά είναι;;;
Μία μικρομεσαία πόλη με μικρούτσικο πόλο. Ποιά είναι;;;
tovarich
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό milanovic » Κυρ Απρ 25, 2010 2:00 am

Εφορε, με ολο τον σεβασμο στην αθλητρια,
τον θαυμασμο και την αγαπη μου στον Ηρακλη,
για την δουλεια σας τα τελευταια χρονια στο πολο,
και χωρις να αμφισβητησω οτι επροκειτο για ενα
αντιαθλητικο χτυπημα,
ο vs με καλυψε απολυτα :wink:
milanovic
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Απρ 10, 2010 9:55 pm

Δημοσίευσηαπό lupo » Δευτ Απρ 26, 2010 8:51 am

[/quote]
O lupo δε μίλησε για τον κίνδυνο να στερούνταν η γυναικεία ομάδα τη μικρή. Μίλησε για τον κίνδυνο να αποκτούσε χειρότερο πρόβλημα η υγεία της. [/quote]



Ακριβως. Δεν εξεταζω ουτε αν παιξει στην γυναικεια, ουτε τα bonus, ουτε τα χρυσα μεταλια. Μιλαω μονο για την υγεια του παιδιου, και μονο για αυτο. Γιατι ειναι παιδι και εχουμε υποχρεωση να τα προστατευουμε, ακομα και απο τον ιδιο τους τον εαυτο πολλες φορες. Οταν ξαναχτυπησε στον αγωνα με τον Πανιωνιο, (ειμαι σιγουρος κατα λαθος), ολοι παγωσαμε και φοβηθηκαμε τα χειροτερα. Εκεινη τη στιγμη σου περναει απο μπροστα σαν ταινια οτι εχεις διαβασει αυτες τις μερες για αυτο το θεμα και τουλαχιστον δυσανασχετεις με την αποφαση ΟΛΩΝ αυτων που αποφασισαν να παιξει το παιδι.
Επειδη ειστε μεγαλη ομαδα προστατεψτε την υγεια του παιδιου και μην το αφηνετε σε τετοιες δοκιμασιες. :idea: :idea:
Άβαταρ μέλους
lupo
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 1:38 am

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση και Μικρές Ηλικίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες