10%

Ανοικτή συζήτηση για την ελληνική Υδατοσφαίριση στις μικρές ηλικίες. Παιδικά, Εφηβικά πρωταθλήματα και Ακαδημίες

Συντονιστής: Lambros10

10%

Δημοσίευσηαπό ale3is » Πέμ Φεβ 21, 2008 12:03 pm

Αφορμή για αυτό το θέμα ήταν το ποστ του doom,ότι δηλαδή το 10% ευνοεί κυρίως τους πολύ καλούς μαθητές και όχι τους μέτριους...η άποψη μου είναι ακριβώς αντίθετη...οι καλοί μαθητές παίρνουν παραπάνω μπόνους στον βαθμό τους αλλα δεν είναι απαραίτητο ότι θα τους χρησιμεύσει κιόλας...οι καλές σχολές είναι λίγες(ιατρικές,ηλεκτρολόγοι,νομική,οικονομικές) που σημαίνει ότι ανταγωνίζονται για λίγες θέσεις...οι μέτριοι έχουν σαφώς μεγαλύτερο φάσμα επιλογών οπότε και έχουν περισσότερες πιθανότητες να μπουν σε κάποια καλύτερη σχολή...τέλος,οι "κακοί" μαθητές έχουν την δυνατότητα να μπουν στα τεφαα...εγώ έβαλα 15.8(μέτριος) και από μαθηματικό κρήτης το 10% με πήγε χημικό μηχανικό πάτρας(το ανώτερο που μπορούσε να με πάει σύμφωνα με το μηχανογραφικό μου).ο κολλητός μου(18.9) από ηλεκτρολόγος πάτρας δεν μπόρεσε να πάει αθήνα.ο αδελφός μου με 18 από δετ στην ασοεε δεν μπόρεσε να πάει στην αμέσως επόμενη ενώ πολλά αλλα παιδιά που ξέρω με βαθμούς από 17 και κάτω φτιάχτηκαν με το 10%...
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Φεβ 21, 2008 4:45 pm

Ναι, αλλά ξέρεις πολύ κόσμο που να κάνει 2 προπονήσεις την ημέρα (συν τα φροντιστήρια) και να βγάζει 15-16 και πάνω στις Πανελλήνιες ; Το 15,8 το δικό σου είναι βαθμός Πανελληνίων, όχι ετήσιος βαθμός τάξης. Υπάρχει σημαντική διαφορά και θα συμφωνείς φαντάζομαι.

Δέστο και Μαθηματικά : από το 110% του τελικού γραπτού, γιατί να βασιστείς τόσο πολύ στο 10% και όχι στο υπόλοιπο 100% ; Ειδικά αν το 10% είναι και το πιο αστάθμητο.

Και, ειδικά αν είσαι ταλέντο, γιατί να υποθηκεύσεις ολόκληρη την καριέρα σου για μια σχολή που μπορεί και να μην πατήσεις ποτέ σου ; Διότι (δεν το εγκρίνω αλλά) σε πολλές περιπτώσεις αυτό γίνεται.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Πέμ Φεβ 21, 2008 4:48 pm

Το 10% καλο ειναι για τους μαθητες αθλητες και μακαρι να ηταν 20% οπως παλια. Ομως αυτο το χρησιμοποιουν καποιοι που ασχολουνται αποκλειστικα και μονο με τις υποδομες για να μαζεψουν στις ομαδες τους οτι καλο κυκλοφορει κυριως απο μικρες ομαδες. Ετσι δεν δουλεψε φετος ο Εθνικος στις μεταγραφες?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό ale3is » Πέμ Φεβ 21, 2008 6:09 pm

Μα vs εγώ δεν είπα να μην διαβάζουν και να το ρίχνουν στον αθλητισμό όσοι θέλουν να πάνε καλά στις σχολές τους,απλά είπα την γνώμη μου για το ποιους αθλητές-μαθητές βοηθάει κυρίως αυτό το 10%...
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό Lord » Πέμ Φεβ 21, 2008 6:16 pm

Το 10% ειναι μια πολυ καλη λυση οντως για μαθητες καλους οι οποιοι αθλουνται κυριως καθημερινως!Το πολο ισα ισα...ειναι μια ευκαιρια για να διαβασεις....Πολλα παιδια λενε οτι επειδη κανω προπονησεις δν προλαβαινω να διαβασω.Αυτα ειναι τριχες.Χρονος υπαρχει και για προπονηση και για διαβασμα και για βολτα!Ολα ειναι θεμα προγραμματισμου και χειρισμου με τον χρονο σου.Επισης διαβασα σε ενα προηγουμενο ποστ οτι καλες σχολες ειναι μερικες μονο ....Δλδ σχολες πολυτεχνειου?Σχολες πληροφορικης?Τοσες υπαρχουν πια....Δν ειναι μονο ιατρικη και νομικη απιαστες ..ελεος
Lord
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Οκτ 26, 2007 10:59 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Πέμ Φεβ 21, 2008 9:24 pm

ale3is έγραψε:Μα vs εγώ δεν είπα να μην διαβάζουν και να το ρίχνουν στον αθλητισμό όσοι θέλουν να πάνε καλά στις σχολές τους,απλά είπα την γνώμη μου για το ποιους αθλητές-μαθητές βοηθάει κυρίως αυτό το 10%...

Το κατάλαβα ότι δεν είπες αυτό. Απλώς θέλω να πω ότι εσύ, με 15.8 στις Πανελλήνιες, δε θεωρείσαι μέτριος για την κατεύθυνσή σου. Είσαι αρκετά πάνω από το μέσο όρο και πολύ περισσότερο από το μέσο όρο αυτών που προσπαθούν να συνδυάσουν και τον πρωταθλητισμό μαζί με τις Πανελλήνιες. Δηλαδή διαφώνησα με το κριτήριό σου σχετικά με το ποιοι είναι "μέτριοι" (κλπ.) μαθητές και ό,τι μπορεί αυτό να συμπαρασύρει.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό peponoflouda » Κυρ Φεβ 24, 2008 6:56 pm

Γενικα το 10% ειναι μια καλη βοηθεια για μερικους μαθητες-αθλητες ομως δν πρεπει να στηριζονται αποκλειστικα σε αυτο γιατι το 10% του 0 ειναι 0 :lol:
peponoflouda
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:44 pm

Δημοσίευσηαπό peponoflouda » Κυρ Φεβ 24, 2008 7:01 pm

Γενικα ομως οσοι ασχολουνται μονο και μονο για να κερδισουν το 10% και μετα αποχωρουν απο το αθλημα αποτελουν δυστυχως ενα μεγαλο κομματι του χωρου :( .Ετσι λοιπον αναρωτιεμαι μηπως ειναι καλυτερο να καταργηθει ωστε να ασχολουνται μονοι οσοι πραγματικα γουσταρουν το αθλημα?
peponoflouda
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:44 pm

Δημοσίευσηαπό oforas100 » Κυρ Φεβ 24, 2008 11:11 pm

πρεπει ομως να σκεφτουμε οτι ολα τα παιδια που ασχολουνται με το άθλημα
δεν μπορουν να εχουν τις ιδιες ευκαιριες με τους συμμαθητες τους που δεν ασχολουνται με αθλητισμό συν οτι δεν θα γουσταρουν ολοι το αθλημα
στην ηλικια των 17-18 κλπ.εαν καποιος το αγαπαει ειναι σιγουρο οτι μπορει
και το σχολειο και το πολο
Άβαταρ μέλους
oforas100
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 1:30 am
Τοποθεσία: EARTH

Δημοσίευσηαπό oforas100 » Κυρ Φεβ 24, 2008 11:18 pm

συν οτι ειναι και μερικοι που κυνηγουν το 10% και κυνηγωντας το
αρχιζουν να το γουσταρουν το πολο και παραμενουν ποιο πολυ και απο αλλους.
Εαν κοιταξουμε βεβαια και τις ομαδες που δεν μπαινουν στο 10%
θα δουμε οτι καταγραφουν τις ιδιες απωλειες σε παιδια στην ηλικια των 16 ισως και περισσοτερες απο αυτες που μπαινουν στο 10%
Άβαταρ μέλους
oforas100
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 1:30 am
Τοποθεσία: EARTH

Δημοσίευσηαπό peponoflouda » Κυρ Φεβ 24, 2008 11:42 pm

Δηλαδη πιστευεις πως ειναι τυχαιο που υπαρχουν ομαδες στις μικρες κατηγοριες που για μια χρονια κυριαρχουν και την επομενη δεν υπαρχουν πουθενα π.χ. νηρεας χαλανδριου(87,89και90)?
peponoflouda
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:44 pm

Δημοσίευσηαπό peponoflouda » Κυρ Φεβ 24, 2008 11:45 pm

Και οταν καποιος παιζει πολο μονο και μονο για το 10% τοτε δεν θα συνεχισει σε καποιο καλο επιπεδο αλλα θα το κανει μονο ως χομπι σε ομαδες μικροτερης κατηγοριας...
peponoflouda
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:44 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Φεβ 25, 2008 1:28 am

peponoflouda έγραψε:Δηλαδη πιστευεις πως ειναι τυχαιο που υπαρχουν ομαδες στις μικρες κατηγοριες που για μια χρονια κυριαρχουν και την επομενη δεν υπαρχουν πουθενα π.χ. νηρεας χαλανδριου(87,89και90)?


Πιστεύω ότι αυτό εξαρτάται κυρίως από τη φουρνιά. Σίγουρα και από τους προπονητές. Ίσως ελάχιστα από το 10%.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό peponoflouda » Δευτ Φεβ 25, 2008 1:57 am

Απο ολα εξαρταται σιγουρα εμενα η γνωμη μ ειναι οτι τα μορια πρεπει να αλλαξουν,δηλαδη τα μορια απο την εθνικη να συνεχισουν να υπαρχουν αλλα να καταργηθουν τα μορια στα πρωταθληματα κατηγοριων και να υπαρχουν μορια συμφωνα με συμμετοχες στην Α1 και την Α2
peponoflouda
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:44 pm

Δημοσίευσηαπό ale3is » Δευτ Φεβ 25, 2008 9:12 am

Αυτό που πιστεύω εγώ πάντως είναι ότι είναι μικρό το ποσοστό που παίζει για τα μόρια...αυτό που θα έλεγα εγώ είναι ότι παίζει επειδή υπάρχουν τα μόρια(αλλιώς θα σταματάγε νωρίτερα),δηλαδή ένας μαθητής που θέλει να σπουδάσει και του αρέσει το πόλο,από την στιγμή που υπάρχει ένα είδος ανταμοιβης συνεχίζει και παίζει μέχρι να μπει,μετά επειδή είναι δύσκολο να τα συνδιάσει,αφήνει τον πρωταθλητισμό και το γυρνάει στον αθλητισμό ή και το κόβει...νομίζω ότι δεν είναι τόσο κατακρίτεο αυτό και πιστεύω πως τα μόρια πρέπει να παραμείνουν...
Άβαταρ μέλους
ale3is
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2005 5:55 pm
Τοποθεσία: Stockholm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Δευτ Φεβ 25, 2008 10:50 am

Εγω κατακρινω τις ομαδες που χρησιμοποιωντας και καλα το 10% ψιλοδιαλυουν καποιες αλλες παιρνοντας τους τους 2-3 πολυ καλους παικτες που διαθετουν. Τελικα μαζευονται τοσοι πολλοι σε αυτες τις ομαδες που υποχρεωνονται να κανουν ξεσκαρταρισμα αμεσως μετα την ληξη των πρωταθληματων, γιατι δεν μπορουν να απορροφησουν τοσους αθλητες στην πρωτη ομαδα. Ειδικα οταν μιλαμε για Εθνικο, Πανιωνιο, Βουλιαγμενη κλπ, ειναι πολυ δυσκολο να συνεχισουν στην πρωτη ομαδα ολοι αυτοι οι παικτες. Και με δεδομενη την ελλειψη χωρων αλλα και ομαδων, αρκετοι καλοι μαθητες αλλα μετριοι παικτες, υποχρεωνονται να συνεχισουν τον αθλητισμο καπου αλλου και οχι στο πολο.
Το 10%, μακαρι να ηταν 20% οπως παλιοτερα. Σιγουρα εστω κι αυτο βοηθαει τους πολυ καλους μαθητες να μπουν στην Αθηνα σε μια σχολη με πολυ ψηλα μορια, ενω ισως καποιους φυσιολογικους μαθητες (του 15-16) τους βοηθαει να διαλεξουν τελικα μια καλυτερη σχολη.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό NikOc_kk » Δευτ Φεβ 25, 2008 3:07 pm

ενας κ μονο ενας ειναι ο λογος απο τον οποιο εξαρταται απο το ποιος θα παιξει πολο η οχι κ αυτο λεγεται "αξιοκρατεια"
NikOc_kk
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Φεβ 20, 2008 12:06 pm

Δημοσίευσηαπό oforas100 » Δευτ Φεβ 25, 2008 4:44 pm

ale3is έγραψε:Αυτό που πιστεύω εγώ πάντως είναι ότι είναι μικρό το ποσοστό που παίζει για τα μόρια...αυτό που θα έλεγα εγώ είναι ότι παίζει επειδή υπάρχουν τα μόρια(αλλιώς θα σταματάγε νωρίτερα),δηλαδή ένας μαθητής που θέλει να σπουδάσει και του αρέσει το πόλο,από την στιγμή που υπάρχει ένα είδος ανταμοιβης συνεχίζει και παίζει μέχρι να μπει,μετά επειδή είναι δύσκολο να τα συνδιάσει,αφήνει τον πρωταθλητισμό και το γυρνάει στον αθλητισμό ή και το κόβει...νομίζω ότι δεν είναι τόσο κατακρίτεο αυτό και πιστεύω πως τα μόρια πρέπει να παραμείνουν...

Συμφωνω με αυτη την αποψη ειναι και αυτο μια επιλογη του αθλητη- για μενα σωστη-΄, ειναι αναγκες βιοποριστικες , που σου καθοριζουν την πορεια που θα ακολουθησεις
Άβαταρ μέλους
oforas100
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 1:30 am
Τοποθεσία: EARTH

Δημοσίευσηαπό oforas100 » Δευτ Φεβ 25, 2008 4:54 pm

sharkface έγραψε:Εγω κατακρινω τις ομαδες που χρησιμοποιωντας και καλα το 10% ψιλοδιαλυουν καποιες αλλες παιρνοντας τους τους 2-3 πολυ καλους παικτες που διαθετουν. Τελικα μαζευονται τοσοι πολλοι σε αυτες τις ομαδες που υποχρεωνονται να κανουν ξεσκαρταρισμα αμεσως μετα την ληξη των πρωταθληματων, γιατι δεν μπορουν να απορροφησουν τοσους αθλητες στην πρωτη ομαδα. Ειδικα οταν μιλαμε για Εθνικο, Πανιωνιο, Βουλιαγμενη κλπ, ειναι πολυ δυσκολο να συνεχισουν στην πρωτη ομαδα ολοι αυτοι οι παικτες. Και με δεδομενη την ελλειψη χωρων αλλα και ομαδων, αρκετοι καλοι μαθητες αλλα μετριοι παικτες, υποχρεωνονται να συνεχισουν τον αθλητισμο καπου αλλου και οχι στο πολο.
Το 10%, μακαρι να ηταν 20% οπως παλιοτερα. Σιγουρα εστω κι αυτο βοηθαει τους πολυ καλους μαθητες να μπουν στην Αθηνα σε μια σχολη με πολυ ψηλα μορια, ενω ισως καποιους φυσιολογικους μαθητες (του 15-16) τους βοηθαει να διαλεξουν τελικα μια καλυτερη σχολη.

\και αυτη η αποψη ειναι καλη αλλα μην ξεχνας οτι σε αυτο εχουν μεριδιο και οι προπονητες που καταφευγουν σε αυτες τις λυσεις ωστε να μπορουν να παιρνουν καλες θεσεις στο πρωταθλημα
Άβαταρ μέλους
oforas100
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 1:30 am
Τοποθεσία: EARTH

Δημοσίευσηαπό oforas100 » Δευτ Φεβ 25, 2008 5:03 pm

NikOc_kk έγραψε:ενας κ μονο ενας ειναι ο λογος απο τον οποιο εξαρταται απο το ποιος θα παιξει πολο η οχι κ αυτο λεγεται "αξιοκρατεια"

αυτο πρεπει να ειναι πανω απο λλα αλλα εαν ρωτησεις 5 προπονητες για ενα συγκεκριμενο παιχτη θα διαπιστωσεις οτι εχουν ολοι μια διαφορετικη γνωμη σε αλλους θα κανει σε αλλους δεν θα κανει σαν παιχτης δηλ παιζει και αυτος ο παραγων
Άβαταρ μέλους
oforas100
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 1:30 am
Τοποθεσία: EARTH

Επόμενο

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση και Μικρές Ηλικίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες

cron