10%

Ανοικτή συζήτηση για την ελληνική Υδατοσφαίριση στις μικρές ηλικίες. Παιδικά, Εφηβικά πρωταθλήματα και Ακαδημίες

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό monahous-monahous » Δευτ Φεβ 25, 2008 9:12 pm

ale3is έγραψε:Αυτό που πιστεύω εγώ πάντως είναι ότι είναι μικρό το ποσοστό που παίζει για τα μόρια


δυστηχως πολλες απο τισ ομαδες φαγανες (εθνικος, βουλιαγμενη, πανιωνιος) κανουν μετεγγραφες στο με ανταλλαγμα το 10%. φανταστειτε να ηταν το ποσοστο 20% οπως γινοταν και παλιοτερα που ειπε ο sharkface τι ειχε να γινει.
το καλυτερο ειναι να καταργηθει απο ολα τα αθληματα ή να ισχυει μονο για τεφαα. πρεπει να καταλαβουμε το οτι αγωνιζεσαι σε ενα αθλημα και διακρινεσαι σε αυτο δν σε κανει αυτοματα και ικανο να μπεισ στην ανωτατη εκπαιδευση. γι'αυτρο τον σκοπο υπαρχουν τα σχολεια.
και οποιοσ πραγματικα εχει ικανοτητες και πραγματικα αγαπαει αυτο που κανει ειτε λεγεται πολο ειτε ποδοσφαιρο κλπ και παραλληλα θελει να μπει και στην ανωτατη εκπαιδευση διαλεγει τον δυσκολο δρομο πιεζεται και προσπαθει να τα καταφερει και στα 2 που στην τελικη αν πραγματικα το γουσταρεις δν ειναι τοσο δυσκολο οσο ακουγεται
Άβαταρ μέλους
monahous-monahous
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό peponoflouda » Δευτ Φεβ 25, 2008 11:01 pm

Ομαδα φαγανα η βουλιαγμενη?Ποσους εχει παρει 1,2 τα τελευταια χρονια?
peponoflouda
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:44 pm

Δημοσίευσηαπό parapano » Τρί Φεβ 26, 2008 12:23 am

Το 10% είναι το "συγγνώμη" μιας πολιτείας, που δεν μπορεί να φτιάξει σωστό αθλητικό σχολείο.
Άβαταρ μέλους
parapano
 
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 20, 2008 8:28 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Τρί Φεβ 26, 2008 12:49 am

monahous-monahous έγραψε:το καλυτερο ειναι να καταργηθει απο ολα τα αθληματα ή να ισχυει μονο για τεφαα. πρεπει να καταλαβουμε το οτι αγωνιζεσαι σε ενα αθλημα και διακρινεσαι σε αυτο δν σε κανει αυτοματα και ικανο να μπεισ στην ανωτατη εκπαιδευση.

Επειδή όσοι κάνουν πρωταθλητισμό είναι δύσκολο να τα συνδυάσουν, γι αυτό υπάρχει το 10%. Κάποιοι από αυτούς θα συνεχίσουν επαγγελματικά στο πόλο (αντίστοιχα σε κάποιο άλλο άθλημα) και ίσως προσφέρουν διακρίσεις στη χώρα. Αυτοί είναι που ουσιαστικά η Πολιτεία δε θέλει να τους χάσει.

Όσο για το να ισχύει το 10% μόνο για την Εθνική, κι εκεί έχουμε φαύλο κύκλο. Σε κάποιο αντίστοιχο topic πέρισυ το καλοκαίρι γράφτηκαν ουκ ολίγα σχετικά με τη στελέχωση των μικρών εθνικών ομάδων και το αλισβερίσι που γίνεται.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Τρί Φεβ 26, 2008 12:50 am

Επίσης δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται οι πιτσιρικάδες να αλλάζουν ομάδες όπου, όπως και όποτε θέλουν και οι μεγάλοι να είναι δέσμιοι του 28+10. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό peponoflouda » Τρί Φεβ 26, 2008 1:00 am

Εχω την εντυπωση οτι πολλες τετοιες μεταγραφες γινονται με την μορφη του δανεισμου καθως και πολλες φορες γινονται ανταλλαγες με καποιους οι οποιοι δεν ασχολουνται σοβαρα π.χ. περιπτωση πανιωνιου που πηρε εναν παικτη απο την συρο και εστειλε 2 μικρους που ηθελαν να πανε να παιξουν σε μια τετοια ομαδα
peponoflouda
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:44 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τρί Φεβ 26, 2008 1:35 pm

vs έγραψε:Επίσης δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται οι πιτσιρικάδες να αλλάζουν ομάδες όπου, όπως και όποτε θέλουν και οι μεγάλοι να είναι δέσμιοι του 28+10. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό ;


Ειναι πολυ ευκολο πια να μεταγραφεις απο ενα σωματειο σε καποιο αλλο, ειδικα οταν το ενα σωματειο ειναι μικρο και το αλλο μεγαλο. Οι γονεις ειναι αυτοι που ουσιαστικα φτιαχνονται για τα βλασταρια τους. Αυτοι ειναι που πλησιαζονται πρωτοι απο τους προπονητες και τους παραγοντες των μεγαλων ομαδων. Αυτοι ειναι στην συνεχεια που πιεζουν το σωματειο με διαφορους τροπους να τους δωσει την μεταγραφη. Και τελικα τα καταφερνουν συνηθως. Βλεπουν ομως μολις ενα η το πολυ 2 χρονια μπροστα τους, και οχι πολυ μακρυα. Ο λογος ειναι οτι αυτα που δεν καταφεραν οι ιδιοι θελουν να τα καταφερουν τα παιδια τους. Δυστυχως ομως δεν γνωριζουν τον τροπο να το πετυχουν.....
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Τρί Φεβ 26, 2008 1:46 pm

parapano έγραψε:Το 10% είναι το "συγγνώμη" μιας πολιτείας, που δεν μπορεί να φτιάξει σωστό αθλητικό σχολείο.


Μεγαλη η κουβεντα για αυτο το θεμα και πολυ σωστος προβληματισμος.
Το αθλητικο σχολειο ειναι ενας θεσμος που δυστυχως δεν αναπτυχθηκε οσο θα επρεπε στην Ελλαδα.

Ειναι πολυ ωραιο θεμα για συζητηση και νομιζω πως θα ηταν ενδιαφερον να δουμε τι μπορει να γινει σε αυτο το θεμα.

Λαμπρο, ακους????
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Τρί Φεβ 26, 2008 2:02 pm

vs έγραψε:
monahous-monahous έγραψε:το καλυτερο ειναι να καταργηθει απο ολα τα αθληματα ή να ισχυει μονο για τεφαα. πρεπει να καταλαβουμε το οτι αγωνιζεσαι σε ενα αθλημα και διακρινεσαι σε αυτο δν σε κανει αυτοματα και ικανο να μπεισ στην ανωτατη εκπαιδευση.

Επειδή όσοι κάνουν πρωταθλητισμό είναι δύσκολο να τα συνδυάσουν, γι αυτό υπάρχει το 10%. Κάποιοι από αυτούς θα συνεχίσουν επαγγελματικά στο πόλο (αντίστοιχα σε κάποιο άλλο άθλημα) και ίσως προσφέρουν διακρίσεις στη χώρα. Αυτοί είναι που ουσιαστικά η Πολιτεία δε θέλει να τους χάσει.

Όσο για το να ισχύει το 10% μόνο για την Εθνική, κι εκεί έχουμε φαύλο κύκλο. Σε κάποιο αντίστοιχο topic πέρισυ το καλοκαίρι γράφτηκαν ουκ ολίγα σχετικά με τη στελέχωση των μικρών εθνικών ομάδων και το αλισβερίσι που γίνεται.


Η πριμοδοτηση του 10% ειναι λανθασμενη με τον τροπο που περεχεται απο την πολιτεια. Οι λογοι που αυτο γινεται ειναι σαφεις, αλλα δεν κανουν καλο στην αναπτυξη του αθληματος, αφου δεν υπαρχουν ασφαλιστικες δικλειδες για την χρησιμοποιηση αυτου του μπονους.

Ξερουμε ολοι πως υπαρχυν πολλα παιδια που εχουν παρει το μπονους και μετα εξαφανιζονται απο την πισινα ή επανεμφανιζονται σαν χομπιστες. Και το 2ο δεν ειναι κακο, αφου στον αθλητισμο, ολοι εχουν θεση. Αλλα στην εκμεταλευση της ευκαιριας και στην απαξιωση αυτου που σε ανεδειξε δεν εχει κανεις το δικαιωμα.
Και αυτο γιατι με την εφημερη αυτη πριμοδοτηση συντελειτε πολλαπλος...βιασμος του αθλητισμου αλλα και της αμυλας.

Το μπονους θα πρεπει να δινεται ΜΟΝΟ στον 1ο του εκαστοτε Παν/νιου Πρωταθληματος(Α1, και κατηγοριων εκτος απο Μινι).
Ελευθερη εισοδος στα ΤΕΦΑ, με προϋποθεσεις, 20% στις σχολες που εχουν αμεση σχεση με τον αθλητισμο πχ Φυσιοθεραπεια, Αθλητικη Διατροφη κλπ, 10% στις υπολοιπες σχολες.

Αυτο θα πρεπει να λειτουργησει για καποια χρονια (3-5) για να δουμε ποια ειναι η...χρηση του και πως ανταποκρινεται ο κοσμος και στην συνεχεια να υπαρχουν καποιες παραλλαγες στο συστημα.
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Τρί Φεβ 26, 2008 2:12 pm

Ακούω.....
Το θέμα του Αθλητικου Σχολείου στην Ελλάδα έιναι όντως μεγαλή συζήτηση....

Θα δημιουργήσω την αντίστοιχη ενότητα στις Μικρές ηλικίες
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό monahous-monahous » Τρί Φεβ 26, 2008 3:23 pm

για αναρωτηθητε σε ποσες ακομα χωρες συμβαινει το ιδιο με την ελλαδα. δλδ να πριμοδοντουνται αθλητες επειδη διακριθηκαν σε εθνικο επιπεδο σε καποιο αθλημα για την εισαγωγη στην ανωτατη εκπαιδευση???
εγω δν ξερω καμμια και αν γνωριζετε να την αναφερετε.
μιλαω παντα για εθνικο επιπεδο και οχι για διεθνεις διακρισεις με εθνικες ομαδες κλπ.
Άβαταρ μέλους
monahous-monahous
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό steeven » Τρί Φεβ 26, 2008 4:29 pm

Nαι αλλα σε αλλες χωρες δεν δινουν τις εξετασεις που δινουμε εμεις εδω για να μπουμε στο πανεπιστημιο.
steeven
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 3:57 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό noseman » Τρί Φεβ 26, 2008 4:31 pm

monahous-monahous έγραψε:για αναρωτηθητε σε ποσες ακομα χωρες συμβαινει το ιδιο με την ελλαδα. δλδ να πριμοδοντουνται αθλητες επειδη διακριθηκαν σε εθνικο επιπεδο σε καποιο αθλημα για την εισαγωγη στην ανωτατη εκπαιδευση???
εγω δν ξερω καμμια και αν γνωριζετε να την αναφερετε.
μιλαω παντα για εθνικο επιπεδο και οχι για διεθνεις διακρισεις με εθνικες ομαδες κλπ.


ανοίγω μεγάλο θέμα, αλλά οι περισσότερες χώρες στις οποίες αναφέρεσαι, έχουν και ιδιωτικά πανεπιστήμια. Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ ΚΑΙ των ιδιωτικών πανεπιστημίων. Η μάθηση δεν είναι προνόμιο αλλά δικαίωμα.
Ένας αθλητής στην Ελλάδα, ο οποίος θέλει να σπουδάσει, αλλά και να κάνει αθλητισμό υψηλού επιπέδου, σίγουρα έχει μειονέκτημα απέναντι σε παιδιά που δεν αθλούνται και χρειάζεται κάτι παραπάνω. Αυτό είναι το πριμ.

*******ΠΡΟΣΟΧΗ
η παραπάνω άποψη είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ και δεν έχω την διάθεση να την συζητήσω με ΚΑΝΕΝΑΝ.
Απλώς το ανέφερα σαν επιχείρημα υπέρ το πριμ.
Και για αυτούς που δεν κατάλαβαν. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΩ...

8)
-----
who am I?
Άβαταρ μέλους
noseman
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Δεκ 20, 2006 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό steeven » Τρί Φεβ 26, 2008 6:03 pm

Η μαθηση πρεπει να ειναι δικαιωμα.Εχεις απολυτο δικιο.
steeven
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 3:57 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό monahous-monahous » Τρί Φεβ 26, 2008 8:07 pm

noseman έγραψε:
monahous-monahous έγραψε:για αναρωτηθητε σε ποσες ακομα χωρες συμβαινει το ιδιο με την ελλαδα. δλδ να πριμοδοντουνται αθλητες επειδη διακριθηκαν σε εθνικο επιπεδο σε καποιο αθλημα για την εισαγωγη στην ανωτατη εκπαιδευση???
εγω δν ξερω καμμια και αν γνωριζετε να την αναφερετε.
μιλαω παντα για εθνικο επιπεδο και οχι για διεθνεις διακρισεις με εθνικες ομαδες κλπ.


ανοίγω μεγάλο θέμα, αλλά οι περισσότερες χώρες στις οποίες αναφέρεσαι, έχουν και ιδιωτικά πανεπιστήμια. Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ ΚΑΙ των ιδιωτικών πανεπιστημίων. Η μάθηση δεν είναι προνόμιο αλλά δικαίωμα.
Ένας αθλητής στην Ελλάδα, ο οποίος θέλει να σπουδάσει, αλλά και να κάνει αθλητισμό υψηλού επιπέδου, σίγουρα έχει μειονέκτημα απέναντι σε παιδιά που δεν αθλούνται και χρειάζεται κάτι παραπάνω. Αυτό είναι το πριμ.



τα ιδιωτικα πανεπιστημια μετατρεπουν το δικαιωμα για μαθηση σε προνομιο για λιγους με λεφτα. η αποψη σου δν στεκει. (καταθετω γνωμη δν συζητω!)

τωρα αν ερθουν ιδιωτικα πανεπιστημια στην ελλαδα η κατασταση νομιζω θα γινει χειροτερη. αυτο που πρεπει να γινει ειναι να αλλαξει το συστημα εισαγωγης , ή να γινει αυτο που γινεται στο εξωτερικο: ο καθενας να μπαινει οπου θελει (με σωστο επαγγελματικο προσανατολισμο) και αν δεν περναει τα μαθηματα να φευγει απο τη σχολη. ετσι και το επιπεδο των σχολειων κ των πανεπιστημιων θα ανεβασουμε και δεν θα χρειαζεται αυτο το 10% που τελικα μονο μπερδεμα και φασαρια δινει παρα βοηθεια στους αθλητες
Άβαταρ μέλους
monahous-monahous
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό vs » Τρί Φεβ 26, 2008 9:32 pm

monahous-monahous έγραψε:τα ιδιωτικα πανεπιστημια μετατρεπουν το δικαιωμα για μαθηση σε προνομιο για λιγους με λεφτα.

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο ; Εγώ, π.χ., ας πούμε ότι δεν έχω χρήματα. Πού θα λιγοστέψουν οι ευκαιρίες μου αν υπάρχουν και ιδιωτικά Πανεπιστήμια ;

Δε συμφωνώ με την άποψη αυτή.

monahous-monahous έγραψε:τωρα αν ερθουν ιδιωτικα πανεπιστημια στην ελλαδα η κατασταση νομιζω θα γινει χειροτερη.

Θεωρώντας ως δεδομένο (;) ότι τα δημόσια Πανεπιστήμια θα παραμείνουν δημόσια και άρα δωρεάν, σε τι θα γίνει η κατάσταση χειρότερη ;
Όπως το βλέπω εγώ, θα αναγκαστούν όλα τα Πανεπιστήμια να ανεβάσουν το επίπεδο των σπουδών και των παροχών προς τους σπουδαστές.

Θα ανοίξει και η "αγορά" των καθηγητών και θα εκσυγχρονιστούν και τα βιβλία, που πολλά κρατούν εδώ και 20-30 χρόνια, διότι οι αντίστοιχοι συγγραφείς είναι ριζωμένοι στις Προεδρείες και τις Πρυτανείες όπως ... και ο Διαθεσόπουλος στην καρέκλα του.

Επιπλέον, αντί οι (κακοί οι) πλούσιοι να τα ακουμπάνε σε συνάλλαγμα στην Αγγλία ή αλλού, θα μπορούν να παραμένουν εδώ. Ίσως μάλιστα να προσελκύουμε εμείς συνάλλαγμα.

Αρκεί, όπως είπα, η Πολιτεία να κάνει σωστά τη δουλειά της και να υποστηρίξε τα δημόσια Πανεπιστήμια, όχι να τα σαμποτάρει υπέρ των ιδιωτών.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό monahous-monahous » Τετ Φεβ 27, 2008 12:36 am

vs έγραψε:
Αρκεί, όπως είπα, η Πολιτεία να κάνει σωστά τη δουλειά της και να υποστηρίξε τα δημόσια Πανεπιστήμια, όχι να τα σαμποτάρει υπέρ των ιδιωτών.

εκει στηριζομενος εχω την αποψη οτι τα ιδωτικα πανεπιστημια θα κανουν την εκπαιδευση προνομιο καθως η πολιτεια ειναι τοσο διεφθαρμενη και θα ευννοει τα δικα της παιδια με πολλους τροπουςπ.χ πιο ευκολη και ευρεια αναγνωριση των ιδιωτικων πτυχιων, ανγνωριση των ιδιωτικων πτυχιων ως μεταπτυχιακων και master κλπ.

για το παραδειγμα που μου λες αν εσυ δν εχεις λεφτα και δν μπορεις να μπεις στο ιδιωτικο και αναγκαζεσαι να μπαινεις στο υποβαθμισμενο δημοσιο αει τοτε δν εχεις ιδιες ευκαιριες με καποιον που εχει λεφτα και φοιτει σε ιδιωτικο
Άβαταρ μέλους
monahous-monahous
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Φεβ 27, 2008 2:26 am

Σε αυτή την περίπτωση, όμως, το λάθος είναι η υποβάθμιση του δημοσίου Πανεπιστημίου, όχι η αναγνώριση του ιδιωτικού. Η υποβάθμιση αυτή είναι κατακριτέα ακόμα και αν δεν προχωρήσει το θέμα με τα ιδιωτικά (λέμε τώρα :lol: )

Πέρα από αυτά, εγώ περιμένω αλλαγή στις ανάγκες της αγοράς στο άμεσο μέλλον. Ο κόσμος πλέον δεν έχει τόσο πολύ χρήμα ώστε να μην αγχώνεται αν το παιδί του μπει σε ιδιωτικό ή δημόσιο πανεπιστήμιο. Πολύς κόσμος είναι χρεωμένος σε δάνεια και κάρτες. Λίγοι μπορούν να αποπληρώνουν τις δόσεις με συνέπεια. Πολλοί, όμως, έχουν πρόβλημα και ο αριθμός τους δυστυχώς μεγαλώνει.

(Και) για αυτό λέω ότι δεν μπορούν να ανοίξουν τόσα πολλά ιδιωτικά στην Ελλάδα βασιζόμενα μόνο σε Έλληνες. Θα αναγκαστούν να τραβήξουν νέους από τα υπόλοιπα Βαλκάνια και έτσι ίσως φέρουμε και "συνάλλαγμα".
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό monahous-monahous » Τετ Φεβ 27, 2008 1:15 pm

για να μπουν ιδιωτικα πανεπιστημια πρεπει να τεθουν βασεις κατι που μεχρι στιγμης δεν εχει γινει.

για το συναλλαγμα απο τα βαλκανια, σκεψου ποσοι ελληνες φοιτουν σε βαλκανικα πανεπιστημια τα οποια δεν εχουν μεγαλο αριθμο φοιτητων. η φτωχεια ειναι μεγαλη ακομα σε αυτες τις χωρες και οσοι εχουν λεφτα προτιμουν αγγλικα ή αμερικανικα πανεπιστημια. με την ενταξη αυτων των χωρων στην εε θα υπαρξη οικονομικη ανθιση σε λιγα χρονια οποτε αυτο που λες ισως στο μελλον να λειτουργησει
Άβαταρ μέλους
monahous-monahous
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό vs » Παρ Αύγ 22, 2008 12:47 am

Eπαναφέρω το θέμα διότι άκουσα πολλές φήμες ότι θα καταργηθεί το 10% (ανάμεσα στα άλλα). Στο λινκ που παραθέτω ο Ιωαννίδης λέει άλλα. Πολιτικός είναι βέβαια, δεν ξέρω τι θα κάνει στην πράξη.
http://www.goalday.gr/article.asp?catid ... id=1293338
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση και Μικρές Ηλικίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες

cron