Σχόλια περί μεταγραφών..

Ανοικτή συζήτηση για τις μετακινήσεις αθλητών - προπονητών και άλλα μεταγραφικά θέματα στον ελληνικό και διεθνές χώρο της υδατοσφαίρισης

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό veneto » Σάβ Σεπ 29, 2007 2:20 am

sharkface έγραψε:Μια και εισαι λατρης της στατιστικης, καταλαβαινεις οτι το επιτευγμα των 42 γκολ/περιοδο δεν σημαινει και εξαιρετικο γεγονος. Το καταφερναν πολλοι παικτες των προπροηγουμενων δεκαετιων.


Ο μέσος όρος που σου έβγαλα αφορά μια 20ετια .Αν εσύ ξέρεις πολλούς αθλητές που να έχουν τέτοιο μέσο όρο σε διάστημα 20 ετών εγώ ξέρω λίγους (Αφρουδάκης Γιώργος περίπου 57,5 , Μπιτσάκος περίπου 42,5 , Βλοντάκης περίπου 40).Στα στατιστικά που γράφεις ξέχνας μια βασική παράμετρο τη διάρκεια

sharkface έγραψε:Ο Μπιτσακος κατα την αποψη μου, υπηρξε ενας απο τους 10-15 καλυτερους φουνταριστους της τελευταιας 20ετιας, αλλα δεν ειναι τωρα πια. Και θεωρω υπερβολικα τα χρηματα που υποσχεται μια ομαδα (ΠΑΟ), οταν με τα ιδια μπορει να φερει εναν εξαιρετικο παικτη στην ιδια θεση.


και για να τελειώνουμε
1) Διακρίνω μια εμπάθεια και μια απαξίωση για έναν αθλητή ο οποίος και έχει προσφέρει πάρα πολλά στο χώρο και ο χαρακτήρας του είναι τέτοιος που δεν αξίζει τέτοια αντιμετώπιση.
2) Επειδή ασχολούμαι με αυτο το κομάτι παρα πολύ μπορεις σε παρακαλώ να μου βρείς έναν φουνταριστό "εξαιρετικό" με 35 χιλιάρικα.Θα του κλείσω συμβόλαιο αμέσως (υπάρχουν ενδιαφερόμενοι :wink: )

Παντα φιλικά ΒΕΝΕΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ (εγώ υπογράφω)
veneto
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Σάβ Σεπ 29, 2007 11:41 am

naruto έγραψε:Οι στατιστικες καταρχην που παρουσιαζονται πιο πανω ειναι τοσο προχειρες για την εξαγωγη συμπερασματων που προσεγγιζουν την παραπληροφορηση.Ειναι πολλοι οι παραμετροι που μενουν εξω,που δε λαμβανονται υποψιν και το να βγαζεις ενα μεσο ορο η να υπολογιζεις ενα ποσοστο ειναι σαν να κοβεις μια συνεντευξη και να παρουσιαζεις μονο οποια κομματια θες....Ενδεικτικα αναφερω βασικες παραμετρους που δεν υπολογιζονται 1.Βελτιωση των αμυνων και σημειωση λιγοτερων τερματων 2.Ομαδες που αρεσκονται σε υψηλα η χαμηλα σκορ 3.Τροπος παιχνιδιου και σκοραρισματος καθε ομαδας 4.Ποσοστο επιτυχιας του παικτη 5.Πραγματικος χρονος συμμετοχης κ.ο.κ Για παραδειγμα λοιπον ειναι "κακη" συγκριση δυο σκορερ που ο ενας συμμετειχε σε προταθλημα με μεσο ορο 18-20 γκολ ανα παιχνιδι και ο αλλος σε πρωταθλημα με μεσο ορο 15-18.Επισης τα 4 γκολ στα 7 μιας ομαδας ειναι πολυ διαφορετικο ποσοστο απο τα 4 στα 10.Επιπλεον τα 4 γκολ στις 10 προσπαθειες εχουν αισθητα μικροτερη βαρυτητα απο τα 3 στις 5.Πιστευω οτι εγινα κατανοητος ειτε απο τα επιχειρηματα ειτε απο τα παραδειγματα και εγινε σαφες η αναγκη περισσοτερης προσοχης στη χρησιμοποιηση αριθμων...

Δικη μου αποψη ειναι οτι τη χρονια του νηρεα χωρις Μπιτσακο με οποιοδηποτε αλλον φουνταριστο απο αυτους ολου που ανεφερε παραπανω ο σαρκ οτι προτιμαει,ο Νηρεας θα ειχε προβλημα.Στον Παναθηναικο επισης με το Χατζηδακη περισι δεν νομιζω να κανανε αναλογη πορεια.
Ας ερθουμε στη θεση του Βενετοπουλου η του Λυκουδη,Σε ενα ταιμ αουτ που ζητησαν να περασει η μπαλα στα 2 για να κερδισει αποβολη ο Δημητρης.Ειμαι σιγουρος πως ολο το αγχος τους θα ηταν να γινει η καλη πασα και η αποβολη ειναι κερδισμενη για πλακα.Το ιδιο δε σκεφτεται ο Βολτυρακης η ο Πατερος?Αναρωτιεμαι βεβαια αν ειναι το ιδιο σιγουρος ο Γιαννουρης ο Αντριτς και οι υπολοιποι προπονητες....


Συμφωνω για τις στατιστικες, αλλα με εβαλε στο τρυπακι ο veneto.
Επειδη ομως εισαι μικρος, θα πρεπει να μαθεις καλυτερα ορισμενα πραγματα.
1. Οσο παλιοτερα κυττας τοσο βλεπεις μικροτερα σκορ. Αυτο φυσικα ειναι υπερ των τωρινων παικτων.
2. Για τον χρονο συμμετοχης νομιζω οτι σου απαντησα
3. Τα ποσοστα επιτυχιας ενος παικτη ειναι δυστυχως αδυνατο να τα βρεις.

Ο Χατζηδακης δεν επαιξε ποτε στον ΠΑΟ
Υπαρχουν πολλοι προπονητες (σχεδον ολοι απο αυτους που ανεφερες) που επιδιωκουν να περασει η μπαλλα στον Μπιτσακο γιατι ειναι προβλεψιμος, ειδικα οσο το παιχνιδι πλησιαζει προς το τελος του.

Επιμενω οτι ο Μπιτσακος ηταν πολυ καλος οταν ηταν πιο μικρος και πιο προπονημενος. Αν παντως ηταν σουπερ οπως τον παρουσιαζετε, θα επρεπε να ειχε παιξει 300 τουλαχιστον φορες στην Εθνικη ομαδα...
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Σάβ Σεπ 29, 2007 12:06 pm

Απαντησεις (προς veneto):
1. Ο Μπιτσακος ειναι ο πιο ευνοημενος απο αυτη την στατιστικη που κρατειται απο το 1987. Δεν φταιει φυσικα ο ιδιος, απλα ετυχε να ειναι ο παικτης με τις περισσοτερες συμμετοχες στα πρωταθληματα αυτη την 20ετια. Αλλοι (πιλοτος) επαιζαν απο πιο παλια, αλλοι (Βλοντακης) ειναι στο φουλ της καριερας τους κλπ κλπ. Προφανως δεν σε καλυπτει η αναλυση που εκανα, η οποια αναφεροταν σε γκολ/λεπτο συμμετοχης, και φυσικα αναφερομουν σε διαρκεια μεγαλη.
2. Δεν εχω εμπαθεια στον συγκεκριμενο παικτη, για τον οποιο λεω για πολλοστη φορα οτι υπηρξε ενας απο τους 10-15 καλυτερους τα τελευταια 20 χρονια (Εμπαθεια λεγεται αυτο?).
3. Η συζητηση ξεκινησε απο το τεραστιο ποσον των χρηματων που δινεται αυτην την εποχη στον συγκεκριμενο παικτη, ο οποιος δεν αξιζει κατα την προσωπικη μου αποψη αυτα τα χρηματα.
4. Εφοσον ασχολεισαι με αυτο το κομματι, πες μας ποσο κοστισε στον Νηρεα περυσι ο Βουκισεβιτς. Ποσο κοστιζει στην Βουλιαγμενη ο Σαμαρτζιτς. Ποσο κοστιζει ο Ντουνκα. Ποσο κοστιζουν οι φουνταριστοι της Εθνικης Αυστραλιας. Ποια ηταν η τιμη του Σιλβις στην Βουλιαγμενη και την Χιο. Ποσο κοστισε ο Μαρβικ στην Νις. Ποσα παιρνει ο Ρωσος ο Ρεκεντσινσκι στην Βολγκογκραντ. Φυσικα υπαρχουν αλλοι 15-20 τετοιου βεληνεκους παικτες των 40.000 και κατω οι οποιοι σε μικρομεσαιες ομαδες Ελληνικες τυπου ΠΑΟ θα εκαναν θαυματα (Ο Μπιτσακος κοστιζει 38.000).
5. Συγχαρητηρια για την υπογραφη σου και για την παρουσια σου στον χωρο. Εγω δεν θελω να δημοσιοποιησω το ονομα μου και φυσικα εχω αυτο το δικαιωμα. Ετσι δεν ειναι? Αν τωρα θελετε να σταματησω να κριτικαρω, δεν εχω κανενα προβλημα. Φτανει να μου το πειτε.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Σάβ Σεπ 29, 2007 8:15 pm

sharkface έγραψε:Απαντησεις (προς veneto):
1. Ο Μπιτσακος ειναι ο πιο ευνοημενος απο αυτη την στατιστικη που κρατειται απο το 1987. Δεν φταιει φυσικα ο ιδιος, απλα ετυχε να ειναι ο παικτης με τις περισσοτερες συμμετοχες στα πρωταθληματα αυτη την 20ετια. Αλλοι (πιλοτος) επαιζαν απο πιο παλια, αλλοι (Βλοντακης) ειναι στο φουλ της καριερας τους κλπ κλπ. Προφανως δεν σε καλυπτει η αναλυση που εκανα, η οποια αναφεροταν σε γκολ/λεπτο συμμετοχης, και φυσικα αναφερομουν σε διαρκεια μεγαλη.
2. Δεν εχω εμπαθεια στον συγκεκριμενο παικτη, για τον οποιο λεω για πολλοστη φορα οτι υπηρξε ενας απο τους 10-15 καλυτερους τα τελευταια 20 χρονια (Εμπαθεια λεγεται αυτο?).
3. Η συζητηση ξεκινησε απο το τεραστιο ποσον των χρηματων που δινεται αυτην την εποχη στον συγκεκριμενο παικτη, ο οποιος δεν αξιζει κατα την προσωπικη μου αποψη αυτα τα χρηματα.
4. Εφοσον ασχολεισαι με αυτο το κομματι, πες μας ποσο κοστισε στον Νηρεα περυσι ο Βουκισεβιτς. Ποσο κοστιζει στην Βουλιαγμενη ο Σαμαρτζιτς. Ποσο κοστιζει ο Ντουνκα. Ποσο κοστιζουν οι φουνταριστοι της Εθνικης Αυστραλιας. Ποια ηταν η τιμη του Σιλβις στην Βουλιαγμενη και την Χιο. Ποσο κοστισε ο Μαρβικ στην Νις. Ποσα παιρνει ο Ρωσος ο Ρεκεντσινσκι στην Βολγκογκραντ. Φυσικα υπαρχουν αλλοι 15-20 τετοιου βεληνεκους παικτες των 40.000 και κατω οι οποιοι σε μικρομεσαιες ομαδες Ελληνικες τυπου ΠΑΟ θα εκαναν θαυματα (Ο Μπιτσακος κοστιζει 38.000).
5. Συγχαρητηρια για την υπογραφη σου και για την παρουσια σου στον χωρο. Εγω δεν θελω να δημοσιοποιησω το ονομα μου και φυσικα εχω αυτο το δικαιωμα. Ετσι δεν ειναι? Αν τωρα θελετε να σταματησω να κριτικαρω, δεν εχω κανενα προβλημα. Φτανει να μου το πειτε.


Εντάξει δεν έχεις εμπάθεια με τον πάικτη αλλά με το πόσα του δίνουν. Αντε και το καταλάβαμε αυτό. Δηλαδή το ότι οι παράγοντες του Παναθηναϊκού του τα δίνουν και ότι ο προπονητής του, που είναι και φίλος του αυτόν θέλει γιατί αυτόν εμπιστεύεται, γιατί δεν το σκέφτεσαι;
Όπως επίσης γιατί αποκλείεις το γεγονός να μην θέλουν να έρθουν φουνταριστοί ξένοι σε μια μικρομεσαία στην Έλλάδα.

Ακόμα μην ξεχνάς ότι ο Δημήτρης ήταν το σίγουρο χαρτί για τον ΠΑΟ, που μετα από απειλές για διάλυση, απόφάσισε να κρατήσει προπονητή και κάποιους παίκτες. Ποιός σοβαρός ξένος, γιατί για τετοιους μιλάς με 40000 (τσιφούτη!!!), θα ερχόταν σε μιά ομάδα που ήταν στα πρόθυρα διάλυσης;
Και ποιός προπονητής θα τον διάλεγε, αφού ο Λυκουδης ήθελε τον Δημήτρη;
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Re: ...

Δημοσίευσηαπό sharkface » Σάβ Σεπ 29, 2007 9:42 pm

COACHFK έγραψε:
sharkface έγραψε:Εντάξει δεν έχεις εμπάθεια με τον πάικτη αλλά με το πόσα του δίνουν. Αντε και το καταλάβαμε αυτό. Δηλαδή το ότι οι παράγοντες του Παναθηναϊκού του τα δίνουν και ότι ο προπονητής του, που είναι και φίλος του αυτόν θέλει γιατί αυτόν εμπιστεύεται, γιατί δεν το σκέφτεσαι;
Όπως επίσης γιατί αποκλείεις το γεγονός να μην θέλουν να έρθουν φουνταριστοί ξένοι σε μια μικρομεσαία στην Έλλάδα.

Ακόμα μην ξεχνάς ότι ο Δημήτρης ήταν το σίγουρο χαρτί για τον ΠΑΟ, που μετα από απειλές για διάλυση, απόφάσισε να κρατήσει προπονητή και κάποιους παίκτες. Ποιός σοβαρός ξένος, γιατί για τετοιους μιλάς με 40000 (τσιφούτη!!!), θα ερχόταν σε μιά ομάδα που ήταν στα πρόθυρα διάλυσης;
Και ποιός προπονητής θα τον διάλεγε, αφού ο Λυκουδης ήθελε τον Δημήτρη;


Οι παραγοντες του ΠΑΟ ειναι γνωστο οτι ειναι ασχετοι και αφερεγγυοι (συμφωνεις tootall?), ενω ο προπονητης οπως ειπες ειναι κολλητος του. Αρα?
Οσον αφορα τους ξενους παικτες, κανεις δεν μπορει να γνωριζει τα εσωτερικα μιας ομαδας πριν τα ζησει. Οι περισσοτεροι δε απο αυτους που ανεφερα σε αλλο ποστ ειναι των 20.000 με 25.000 €. Περισευουν αλλα τοσα ετσι?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό veneto » Κυρ Σεπ 30, 2007 1:27 am

sharkface έγραψε:Εφοσον ασχολεισαι με αυτο το κομματι, πες μας ποσο κοστισε στον Νηρεα περυσι ο Βουκισεβιτς. Ποσο κοστιζει στην Βουλιαγμενη ο Σαμαρτζιτς. Ποσο κοστιζει ο Ντουνκα. Ποσο κοστιζουν οι φουνταριστοι της Εθνικης Αυστραλιας. Ποια ηταν η τιμη του Σιλβις στην Βουλιαγμενη και την Χιο. Ποσο κοστισε ο Μαρβικ στην Νις. Ποσα παιρνει ο Ρωσος ο Ρεκεντσινσκι στην Βολγκογκραντ. Φυσικα υπαρχουν αλλοι 15-20 τετοιου βεληνεκους παικτες των 40.000 και κατω οι οποιοι σε μικρομεσαιες ομαδες Ελληνικες τυπου ΠΑΟ θα εκαναν θαυματα .


Λοιπόν έχουμε και λέμε ο Βουκίσεβιτς (το περίμενα οτι θα τον ανέφερες) ήρθε στο Νηρέα καθαρά λόγω Κορενιτς.Δεν υπήρχε περίπτωση να έρθει αλλιώς λόγω Σέρβικης ομοσπονδίας (θεωρείτε απο τα μεγαλύτερα ταλέντα και δεν θέλανε να φύγει απο τη Σερβία τόσο μικρός) .Κόστισε στον Νηρέα 12.000 + σπίτι + φαγητό (Τρομέρή περίπτωση γι αυτό και εκλείσε για 6 χρόνια στον Ολυμπιακό με διαφορετικά βέβαια ποσά)
Το κασέ του Σιλβίς κυμαίνεται στα 50-60 ετησίως (είχαμε κανει πρόταση (Νηρέας) όταν έφυγε απο τον ΠΑΟΚ (εκεί έπαιρνε 45+σπίτι+αυτοκίνητο+φαγητό)και ζητησε 55+τα γνωστά) φέτος πολλοί των πλησίασαν αλλά προτίμησε να φύγει.
Οι Ρώσοι παίκτες αυτή την εποχή είναι απλησίαστοι γιατί στη Ρωσία το χρήμα ρέει αύθονο και η προπόνηση είναι μια φορά τη μέρα (δηλαδή αραλίκι) , άσε που δεν υπαρχει και τίποτα ενδιαφέρον.
Dunca πολύ καλός φουνταριστός ξέρω οτι απο πέρσι είχε επαφές με τη Γλυφάδα και φέτος μίλησε με τον ΠΑΟΚ.Με δεδομένο οτι ο ΠΑΟΚ έδινε καλά λεφτά για φουνταριστό δεν ξέρω γιατί δεν συμφώνησαν.(Ίσως και αυτός θέλει να πάει Ιταλία όπως οι περισσότεροι Ρουμάνοι).
Συγνωμη αλλα εσυ μου μίλησες για εξαιρετικούς φουνταριστούς.Αν θεωρείς εξαιρετικό φουνταριστό αυτο το παιδι της Βουλιαγμένης και τον Σλοβάκο της Nice τέτοιους σου βρίσκω πάνω απο εκατό.
veneto
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Κυρ Σεπ 30, 2007 11:56 am

Ο Σιλβις στην Χιο στοιχισε 40.000 € και οχι 60.000 €. Φετος αποφασισε να ζησει με την γυναικα του στην Ταιλανδη για αυτο δεν προκειται να παιξει πολο. Οι Ρωσοι που ανεφερα κοστιζουν απο 20-30.000 €.
Ο Σλοβακος ηταν πρωτη επιλογη του ΠΑΟ οπως θυμασαι πριν απο 1 χρονο, τον ειχε κλεισει με 25.000 € αλλα εσπασε το χερι του σε ατυχημα (αυτο σημαινει: δεν εστειλαν την προκαταβολη) και κατεληξαν στον Μπιτσακο. Ο Μαρβικ, περι ου ο λογος, ειναι εξαιρετικη περιπτωση για μικρομεσαιες ομαδες, και οχι για τον Ολυμπιακο. Νομιζω ομως οτι ουτε ο Μπιτσακος θα επαιζε σε καποια απο τις μεγαλες ομαδες μας, ετσι δεν ειναι?
Τον Ντουνκα με 40.000 € τον παιρνει οποια΅Ελληνικη ομαδα θελει. Για τον Σαμαρτζιτς η Βουλιαγμενη εδωσε περιπου 20.000 € και καλο ειναι να περιμενουμε λιγο (εχω προσωπικη αποψη για τον συγκεκριμενο).
Οσον αφορα τους πανω απο 100 που βρισκεις, λιγο υπερβολικο το βρισκω. Εγω δεν μιλησα επισης, για Κροατες και Σερβους, οι οποιοι ειναι πραγματικα πολυ ακριβοι και κατα την αποψη μου υπερτιμημενοι, αλλα αν παρακολουθησεις διαφορα τουρνουα μεταξυ ομαδων στην Ευρωπη (του στυλ Τουρνουα Βουλιαγμενης), ανακαλυπτεις απιστευτα λαυρακια τυπου Βουκισεβιτς.
Για να επανελθω, θα αναφερω οτι ο Μπιτσακος καλα κανει και τα παιρνει απο τον ΠΑΟ και μακαρι να παιξει καλυτερα απο περυσι. Απλα ειπα οτι οι ασχετοι με το αθλημα παραγοντες, ανεβαζουν τις τιμες σε δυσθεωρητα υψη, ενω θα μπορουσαν με τα ιδια χρηματα να κανουν παπαδες.
Σκεψου τελικα το εξης: Σου περισευουν 70.000 € για την θεση του φουνταριστου. Θα τα εδινες ολα για το διδυμο του ΠΑΟ, η εσυ προσωπικα θα εφερνες κατι σπεσιαλ με αυτα τα χρηματα?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό veneto » Κυρ Σεπ 30, 2007 4:28 pm

Για τον Silvis επιμένω γιατι μίλησε μαζί μου και οχι με κάποιον παράγοντα. Μπορει όντως να πήρε αυτά τα λεφτά απο τη Χίο αλλά για το Νηρέα και για τον Παναθηναικό (που γινεται όλη η συζήτηση) σιγουρα τα λεφτα θα ήταν διαφορετικά.
Για τον Dunca σου είπα την γνώμη μου και αυτά που ξέρω για επαφές με ελληνικές ομάδες.
Σαφώς και το 100 είναι υπερβολή αλλά Samarzic kai Mravik δεν τους θεωρώ παίκτες που κάνουν τη διαφορά (αυτό δεν είναι το ζητούμενο όταν παίρνεις ξένο; )
Εχεις την άποψη σου για τον Μπιτσάκο και απ'ότι βλέπω δεν αλλάζει με τίποτα αλλά για ομάδες που κυνηγούν την παραμονή και κάτι παραπάνω πιστεύω οτι είναι η κάλυτερη λύση.Θές η εμπειρία του,ο σεβασμός των διαιτητών,ο επαγγελματισμός του όπως και να το βάλεις θα τον προτιμούσα απο έναν ξένο (έστω και εαν αυτός είναι λίγο καλύτερος ) που θα θέλει κάποιο διάστημα προσαρμογής και γνώσης του ελληνικού πρωταθλήματος όπως είναι το φυσιολογικό αλλα και φυσικά την γνωριμία του με τους έλληνες διαιτητές .8)
Το δίδυμο φουνταριστών του ΠΑΟ είναι πάρα πολύ καλό και απο τα καλύτερα της κατηγορίας. Το τι θα έκανα εγώ δεν μπορώ να στο πώ έτσι απλά γιατί δεν γνωρίζω όλες τις παραμέτρους τους στόχους και τους σκοπούς της ομάδας.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για παράγοντες αλλά και για καλοθελητές άσχετους με το αντικείμενο που ανεβάζουν τις τιμές και υπερκοστολογούν κάποιους παίκτες.

Υ.Γ η έλλειψη καλών φουνταριστών είναι παγκόσμιο φαινόμενο.Πως σου φαίνεται που η Partizan η καλύτερη Σέρβικη ομάδα και μια απο της καλύτερες της Ευρώπης πήρε φουνταριστό τον Bailey.Η κατ'εξοχήν καλύτερη χώρα σε παραγωγή φουνταριστών, αυτή τη στιγμή δεν έχει αξιόλογο φουνταριστό.Πρίν τέσσερα χρόνια ήμουν προπονητής στον Ηρακλή έψαχνα φουνταριστό και μίλησα με τον Milanovic αν έχει κάποιον να μου προτείνει. Μου είπε επι λέξη "Μήπως έχεις εσύ κάποιον Έλληνα να μου στείλεις"

Υ.Γ Το να κάνεις κριτική ανώνυμα είναι παρα πολυ εύκολο και δεν προσφέρει τίποτα στο διάλογο.Σαφώς και δεν θέλω να σταματήσεις να γράφεις την άποψη σου , μήπως όμως θα έπρεπε για να έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα αυτά που λές να τα λές επωνύμως; :oops:
veneto
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Κυρ Σεπ 30, 2007 5:56 pm

Συμφωνω για τον Μπιτσακο οσον αφορα την αξια του για ομαδες που ψαχνουν την παραμονη τους. Διαφωνω με το ποσον που κοστιζει. Το θεωρω υπερβολικο.
Με 70.000 € ειμαι σιγουρος οτι το διδυμο που θα εφτιαχνες σε οποιαδηποτε ομαδα θα ηταν πολυ καλυτερο. Αληθεια ο Νικιτς ποσο κανει?
Η Σερβια εχει να βγαλει αξιολογους φουνταριστους πολλα χρονια τωρα. Οι πολυ καλοι παιζουν ηδη στο εξωτερικο.
Την ανωνυμια μου θα την κρατησω, γιατι οπως εχω πει και αλλες φορες, ειναι πολυ δυσκολο να κριτικαρεις επωνυμα για πολλους λογους οπως φυσικα καταλαβαινεις. Γενικα, θεωρω ολα αυτα τα φορουμ πολυ καλα, γιατι σου δινουν την δυνατοτητα να πεις ορισμενα πραγματα με το ονομα τους. Εξαλλου εδω περα, εχω καποια στιγμη διαβασει και το ονομα μου σε κριτικη και σε πληροφορω δεν στενοχωρηθηκα καθολου. Αντιθετα μου εκανε καλο, και δεν προσπαθησα να βρω ,για αυτον που με κριτικαρε, διαφορα να του σουρω. Με δεδομενο οτι εισαι γνωστος στο φορουμ, πιστευεις οτι θα σου γινει ποτε κριτικη? Δεν το νομιζω. Το βλεπεις σωστο αυτο? Παλι δεν το νομιζω. Ομως εχεις ηδη φανερωθει, και τα σχολια που θα διαβαζεις για το ατομο σου θα ειναι μονο καλα. Δεν νομιζω οτι εχεις τετοια μεγαλη υστεροφημια, οχι μονο εσυ, αλλα ολοι αυτοι που εχουν φανερωθει. Ολοι εχουμε αναγκη τα καλα σχολια, αλλα ειναι πολυ ωραιο να σου τα κανουν χωρις να γνωριζουν οτι ισως μιλανε μαζι σου.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Κυρ Σεπ 30, 2007 11:22 pm

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα για τον Παναθηναϊκό και τον Μπιτσάκο, από τότε που ξεκίνησε, δηλ. πριν την ανακατανομή των μηνυμάτων στο forum.

Η αλήθεια είναι ότι, προσωπικά, τη θεωρώ μια από τις κορυφαίες συζητήσεις εδώ πέρα, όχι τόσο για το Δημήτρη τον ίδιο όσο για τις αναφορές και συγκρίσεις στη διεθνή αγορά.

Από τη μεριά μου έχω να προσθέσω 2 πράγματα : οι διάφοροι "καλοθελητές" (που είπε ο κος Βενετόπουλος) δεν είναι πάντοτε άνθρωποι καινούριοι στο χώρο, ή "εξωτερικοί" του χώρου (δηλ. ΜΗ παίκτες, προπονητές, παράγοντες, ουσιαστικά "άσχετοι και καιροσκόποι", αν κατάλαβα καλά από τον τρόπο που διατυπώθηκε).

"Καλοθελητής" μπορεί να γίνει ο οποιοσδήποτε, αρκεί να λειτουργεί πονηρά. Η συμπεριφορά είναι που κάνει κάποιον "καλοθελητή" κι όχι το πόστο.

Και κάτι ακόμη, σχετικά με τα κασέ : καθορίζονται σε μεγάλο βαθμό από την προσφορά και τη ζήτηση ... και αυτές με τη σειρά τους από τις επαφές που "μπορούν να γίνουν" και το χρονικό διάστημα στο οποίο γίνονται ...
Τελευταία επεξεργασία από vs και Δευτ Οκτ 01, 2007 12:15 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Κυρ Σεπ 30, 2007 11:30 pm

vs έγραψε:
"Καλοθελητής" μπορεί να γίνει ο οποιοσδήποτε (ανεξαρτήτως πόστου), αρκεί να λειτουργεί πονηρά. Η συμπεριφορά είναι που κάνει κάποιον "καλοθελητή" κι όχι το πόστο.
Ψάξτε π.χ. τον ερχομό του Ουρόσεβιτς και θα καταλάβετε πολλά.

...



Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Οκτ 01, 2007 12:38 am

Δυστυχώς όχι ...
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό veneto » Δευτ Οκτ 01, 2007 12:57 am

sharkface έγραψε: Αληθεια ο Νικιτς ποσο κανει?.


Θα μου επιτρέψεις να μην μιλήσω για κανενα συμβόλαιο του Ολυμπιακού.Πάντως μπορείς να μάθεις τα ποσά κυκλοφορούν στο χώρο.
sharkface έγραψε: Η Σερβια εχει να βγαλει αξιολογους φουνταριστους πολλα χρονια τωρα. Οι πολυ καλοι παιζουν ηδη στο εξωτερικο.


Αυτή τη στιγμή οι Σέρβοι έχουν μόνο τρεις φουνταριστους για να ελπίζουν σε κάτι καλό τον Νικιτς τον Κορολιγια και τον Βουκίσεβιτς.Ο Πέκοβιτς πήγε στη Ρωσία και έχει γίνει 200 κιλά και ο καλός τους έγινε Μαυροβούνιος (Ζλόκοβιτς).

sharkface έγραψε:Με δεδομενο οτι εισαι γνωστος στο φορουμ, πιστευεις οτι θα σου γινει ποτε κριτικη? Δεν το νομιζω. Το βλεπεις σωστο αυτο? Παλι δεν το νομιζω. Ομως εχεις ηδη φανερωθει, και τα σχολια που θα διαβαζεις για το ατομο σου θα ειναι μονο καλα.


Είναι δικαίωμα σου να κρατήσεις την ανωνυμία σου και το σέβομαι. Προσωπικά εγώ ευχαρίστως θα απαντούσα και θα συνομιλούσα με κάποιον που μου κάνει κριτική επώνυμα αλλά θα αγνοούσα και θα την έπαιρνα ως κακόβουλη και πονηρή μια ανώνυμη κριτική.
Τελευταία επεξεργασία από veneto και Τρί Οκτ 02, 2007 2:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
veneto
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό veneto » Δευτ Οκτ 01, 2007 1:03 am

vs έγραψε:δεν είναι πάντοτε άνθρωποι καινούριοι στο χώρο, ή "εξωτερικοί" του χώρου.


Καλα καταλαβες :wink:
γιατι άλλαξες το post σου;
veneto
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Οκτ 01, 2007 1:32 am

Διότι ο καθ'ύλην αρμόδιος μου έβαλε χέρι ...
Δεν ήθελα να του δημιουργήσω πρόβλημα κι έτσι το άλλαξα.

Τα υπόλοιπα τα κράτησα, άλλωστε αυτά ήταν κι ο σκοπός του μηνύματος.
Τα σβησμένα ήταν απλώς η αφορμή, ένα παράδειγμα.

Ελπίζω να μη μου κρατήσει κι άλλος κακία.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Δευτ Οκτ 01, 2007 1:38 am

Σχετικά με τους Σέρβους φουνταριστούς, παρατηρώ ότι από όλα τα παραπάνω posts απουσιάζει το όνομα του Pjetlovic.

Ήταν στο Βελιγράδι (αλλά όχι στη Μελβούρνη), παίζει ακόμα στην Παρτίζαν, είναι νέος, μου κάνει εντύπωση το ότι δε θεωρείται καλή περίπτωση παίκτη με προοπτικές από τους ίδιους τους Σέρβους.

Σχετικά με το Νίκιτς, πέρισυ το καλοκαίρι (2006) που ανανέωσε με τον Ολυμπιακό γράφτηκε ότι ο μισθός του θα φτάνει τα 70.000 ετησίως.
Λογικό νούμερο απ'όλες τις απόψεις, αν φυσικά αληθεύει.

Όσο για τον Dunca, δεν πιστεύω ότι είναι και καμιά τρομερή περίπτωση.
Με τον Μπιτσάκο μπορεί να συγκριθεί μόνο στα κιλά !
Βέβαια είναι νεότερος.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό veneto » Δευτ Οκτ 01, 2007 1:46 am

vs έγραψε:Σχετικά με τους Σέρβους φουνταριστούς, παρατηρώ ότι από όλα τα παραπάνω posts απουσιάζει το όνομα του Pjetlovic.
Ήταν στο Βελιγράδι (αλλά όχι στη Μελβούρνη), παίζει ακόμα στην Παρτίζαν, είναι νέος, μου κάνει εντύπωση το ότι δε θεωρείται καλή περίπτωση παίκτη με προοπτικές από τους ίδιους τους Σέρβους..


Έχεις δίκιο τον ξέχασα.Οντως φέτος έκανε πολύ καλή χρονιά σε αντίθεση με πέρσι που ήταν κακός είναι 85αρης και για όποιον ενδιαφέρεται κοστιζει 75.000 το χρόνο

vs έγραψε:Όσο για τον Dunca, δεν πιστεύω ότι είναι και καμιά τρομερή περίπτωση.
Με τον Μπιτσάκο μπορεί να συγκριθεί μόνο στα κιλά !
Βέβαια είναι νεότερος.


Δεν έχεις δίκιο έχει πολύ καλές κινήσεις και είναι πολύ δυνατός.Υστερεί λίγο κολυμβητικά αλλά αυτο διορθώνεται.
veneto
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 12:25 pm

...

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Δευτ Οκτ 01, 2007 10:11 pm

Τελικά ο Βαρδαραμάτος έκλεισε στο ΚΟΠΙ και όπως έγινε γνωστό, θα υπάρχει και...γονική βοήθεια στον σύλλογο και όχι μόνο αγωνιστική.
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό PEREZ » Τρί Οκτ 02, 2007 7:59 am

Αρχικα μια ερωτηση ποτε τελειωνουν οι μεταγραφες,
στη συνεχεια ολων οι προβλεψεις ειναι ενδιαφερουσες αλλα πιστευω οτι περιμενουμε τις προβλεψεις του naruto που την προηγουμενη χρονια εκανε την καλλιτερη προβλεψη
PEREZ
 
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 12:00 pm
Τοποθεσία: SAMOS

Re: ...

Δημοσίευσηαπό TooTall » Τρί Οκτ 02, 2007 10:16 am

COACHFK έγραψε:Τελικά ο Βαρδαραμάτος έκλεισε στο ΚΟΠΙ και όπως έγινε γνωστό, θα υπάρχει και...γονική βοήθεια στον σύλλογο και όχι μόνο αγωνιστική.

Και μετα μου λετε για τεχνοκρατες, μανατζερ και τριχες. Ενας μπαμπας-χορηγος στο ΚΟΠΙ, ενας μπαμπας-χορηγος στον Ιωνικο και ενας προπονητης-χορηγος στον Νηρεα. Ετσι γινονται οι δουλειες στο Ελλαντα 8)
TooTall
 
Δημοσιεύσεις: 672
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 26, 2006 2:28 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφικά Νέα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron