Στην Ερμούπολη Σύρου μεταφέρεται το ενδιαφέρον της ανδρικής υδατοσφαίρισης, το διήμερο 21 και 22 Μαίου, καθώς διεξάγεται το 11ο FINAL FOUR του Κυπέλλου Ελλάδας.
Συνδιοργανωτές, με την ΚΟΕ, είναι η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κυκλάδων, ο Δήμος Ερμούπολης και το Αθλητικό Κέντρο «Δημήτρης Βικέλας».
Το πρόγραμμα των αγώνων:
ΠΑΡΑΣΚΕΥΉ, 21/5, ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
18.00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
19.30 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
ΣΑΒΒΑΤΟ, 22/5
17.30 ΤΕΛΙΚΟΣ
*Διαιτητές έχουν οριστεί, από την ΚΕΔ, οι Μπουδραμής, Μοίραλης, Κωνσταντινίδης, Σπανούδης και παρατηρητές οι Τσαντάς, Τσαρουχάς.
Για αύριο το μεσημέρι(σσ σήμερα 13.00), έχει οριστεί Συνέντευξη Τύπου στο Δημαρχείο Ερμούπολης, στα Τοπικά ΜΜΕ.
Οι αποστολές των 4 φιναλίστ, αναχωρούν για τη Σύρο, το απόγευμα (χτες 19/5, 19.00).
Η πρώτη διοργάνωση του Κυπέλλου Ελλάδας, έγινε το 1953 ως «Επαμειβόμενο Κύπελλο». Το 1958 ολοκληρώθηκε ο κύκλος με την κατάκτηση 6 τροπαίων από τον Εθνικό.
Το 1984, η διοργάνωση επανήλθε και από τότε δεν διεξήχθη μόνον το 1994.
ΣΩΜΑΤΕΙΑ/ ΤΡΟΠΑΙΑ/ ΤΕΛΙΚΟΙ
ΕΘΝΙΚΌΣ/ 12/ 13
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ 12/ 18
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ/ 3/ 7
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ/ 2/ 10
ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ/ 1/ 7
ΝΟ ΧΙΟΥ/ 1/ 1
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ/ 0/ 3
ΑΡΗΣ ΘΕΣ./ 0/ 2
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ/ 0/ 1
Το Final Four καθιερώθηκε το 1999 (Κέρκυρα) και αυτό που διεξάγεται στην Ερμούπολη είναι το 11ο. Μόνον το 2004, λόγω Ολυμπιακών Αγώνων, η διοργάνωση είχε τη μορφή test event με τη συμμετοχή 8 ομάδων στην Τελική φάση.
Τα προηγούμενα Final Four και οι τροπαιούχοι:
1999 Κέρκυρα ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
2000 Νίκαια ΕΘΝΙΚΟΣ
2001 Πάτρα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2002 Βόλος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2003 Χίος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2005 Θεσσαλονίκη ΕΘΝΙΚΟΣ
2006 Άρτα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2007 Καλαμάτα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2008 Τρίπολη ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2009 Πτολεμαϊδα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Οι συμμετοχές στα Final Four:
10 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
8 ΕΘΝΙΚΟΣ
5 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
3 ΝΟ ΧΙΟΥ
3 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
4 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
2 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
2 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
1 ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
1 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
1 ΠΑΟΚ
Η ΦΕΤΙΝΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ
*Α’ Προκριματική φάση (2, 3, 5/12/09)
ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 6-12
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ 7-8
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 10-13
ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 6-15
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 13-7
ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 11-13
ΟΦΗ – ΗΡΑΚΛΗΣ 9-10 (6-6)
ΝΟΒΑ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 12-14 (10-10)
*Β’ Προκριματική φάση (19, 20/1/10)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 19-3
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 12-0
ΗΡΑΚΛΗΣ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 10-11
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ 13-6
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΟΚ 4-6
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΧΙΟΥ 8-5
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 6-12
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 15-6
*Προημιτελική φάση (17/2/10)
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 5-4
ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 6-7
ΠΑΟΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 9-10
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 12-4
OI ΣΚΟΡΕΡ
9 Μιράλης Ανδρέας ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
9 Σάριτς Βιέτσισλαβ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
7 Αλιχανίδης Μίμης ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
7 Ντούλος Νίκος ΠΑΟΚ
6 Βογιατζόγλου Λάμπρος ΗΡΑΚΛΗΣ
5 Βλοντάκης Αντώνης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
5 Κωνσταντόπουλος Ελισαίος ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
5 Τοράκης ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Τα περισσότερα τρόπαια έχουν κατακτήσει: 10 Χατζηθεοδώρου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 8 Πλατανίτης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) και Κραβαρίτης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ).
Τις περισσότερες συμμετοχές σε Τελικούς έχουν: 12 Χατζηθεοδώρου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 10 Πλατανίτης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Κραβαρίτης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) και Ψύχος (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 4, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6)